Katholiek Nederland dankte St. Willibrord in Echternach Z. H. Exc. Mgr dr B. J. AJfrink bood nieuwe Mok aan voor de basiliek Landelijke Ruiters bekampten elkaar te Den Bosch Grote honkbal-zege op België Laniel vormt zijn kabinet Plaatselijke depressies Holland-Festival m het Dietrich Fischer—Dieskau zingt Schubert's Winterreise VLIEGTUIG Schone en treffende plechtigheden Jubileumconcours van de N.C.B. Nederland won na matige strijd met 12—3 Reynaud vice premier; Bidault blijft op Quai d'Orsay Festival-kwintet kwam niet; Apollo" bracht een solist mee Holland-Festival Het gestolen MAANDAG 29 JUNI 1953 PAGINA 7 Wat de klok moet zeggen In het halfduister der basiliek Pontificale Hoogmis Wijding der klok BENOEMINGEN PATERS CAMILLIANEN KABINETSFORMATIE IN INDONESIË Vergeefse poging van Mukarto H.H. WIJDINGEN door PERCY KING Apollo dwaalde af GELEEN BOOD STAATS MIJNEN HULDEBLIJK AAN (Wordt vervolgd) TELEVISIE B. M. RS. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) ECHTERNACH, Zondagavond Het Luxemburgse stadje Echternach, dat niet grote wilskracht zich van zijn tijdens het Rundstedt-offensief in de laatste wereldoorlog opgelopen wonden heeft hersteld, stond Zaterdag en Zondag in het teken van Sint Willibrordus en van Katholiek Nederland. Naar aanleiding van de Nederlandse Nationale Bedevaart naar het graf van St. Willibrord alhier en het schenken door Katholiek Nederland van een meer dan 7000 kg. zware luidklok voor de heropgebouwde St. \X illibrordbasiliek, waar zich liet stoffelijke overschot van de Heilige bevindt, wapperde hier overal Luxemburgs vlag met haar rood, wit en blauw en ook de Nederlandse driekleur met haar zelfde kleuren, zodat de vluggen wel op zeer treffende wijze harmonieerden. Vóór de Nederlandse pelgrims per autocar en de comitéleden per auto aankwamen, stond de met Luxemburgse, Nederlandse en de Pauselijke kleuren versierde, zware klok aan de rand van de stad op een stevige vrachtauto gereed om feestelijk te worden ingehaald. Zij werd daar ook opgemerkt door Z. H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, die, vergezeld door zijn secretaris, de zeereerw. heer P. Geurts per auto uit Utrecht kwam. Z. H. Exc., die met vertraging wegens de regen en vooral wegens de zware mist, die over de Ardennen bing, rond zeven uur Zaterdagavond te Echternach arriveerde, nam zijn intrek bij de hoogeerw. deken Biérmann, pastoor der St. Willibrordusbasiliek. Op het ogenblik, dat de aartsbisschop met zijn secretaris in de dekenale pasto rie kwam, bevonden wij ons daar even eens en slechts enkele minuten na zijn aankomst was mgr zo welwillend ons in de salon te ontvangen om ons o.a. het relaas van zijn reis te vertellen. Rond acht uur Zaterdagavond begaven de Nederlandse pelgrims en vele inwoners j van Echternach zich naar de klok. Daar was ook de gemeentelijke harmonie; het g ag er allemaal op echt gemoedelijke wijze toe. Stadjes als Echternach schijnen nog in een vertraagd tempo te leven. Midden op de straatweg kwamen vervol gens vlak bij de klok ook post vatten Z. H. Exc. mgr Alfrink, Z. H. Exc. mgr L. Lommei, bisschop-coadjutor van Luxem burg. Hr. Ms gezant te Luxemburg, mr H.. H. Hooft, de ieden van de verschillende Nederlandse Willibrordus- en Kromstaf- comité's, alsmede het gemeentebestuur van Echternach. Om acht uur precies begonnen in h'eel Echternach alle klokken te luiden en namen de plechtigheden rond de. nieuwe klok een qanvang. De burgemeester hield I in het Dui'ts een gelegenheidstoespraak tot de „lieve vrienden uit Nederland". Hij dankte de katholieken van Nederland voor hun magnifieke gift. Rede van mgr Alfrink Mgr Alfrink dankte eerst in het Duits. Hij wees er op wat St Willibrordus voor 1 Nederland heeft betekend. Aan het', einde van zijn vermoeiende tochten als vurig apostel door Nederland kwam Willibrord naar Echternach om hier, in de door hem gestichte abdij bij zijn ordebroeders uit te rusten. Hij heeft hier ook zijn'levensavond doorgebracht 'en ligt hier begraven. De feestelijkheden van vandaag en morgen sluiten aan bij het eeuwfeest enkele weken geleden te Utrecht gevierd ier gelegenheid van de herdenking van het eeuwfeest van het herstel, der kerkelijke hiërarchie in Nederland. Mgr Alfrink betreurde het, dat kardinaal De Jong hier niet persoonlijk aanwezig kon zijn. In het Nederlands voortgaande zeide mgr o.m. nog: We zijn naar Echternach gekomen om hier een monument op te richten van dankbaarheid en reverentie ten opzichte van St Willibrord. Het is een buitengewone samenloop v*n omstandigheden geworden: het oor logsgeweld heeft de basiliek boven het graf vmn St Willibrord vernield en het jaar, dat dit heiligdom weer is hersteld en plechtig kan worden ingezegend, is hetzelfde jaar, waarin katholiek Neder land het eersle eeuwfeest van het her stel zijner kerkelijke hiërarchie viert, het herstel van de zetel van St Willi brordus -in het aloude Utrecht. ik draag, zo vervolgde mgr Alfrink deze klok over aan de autoriteiten van Echter nach. Zij zal hier ons geloof belijden, zij zal hier luide spreken van onze verering voor de Apostel van Nederland; zij zal hier verkondigen het werk, door St Wil librord zo zegenrijk begonnen aan de mon dingen van dé Rijn en dat, ondanks alle tegenspoed- en lijden, heeft stand gehou den. Zij,, de klok, zal hier uitbazuinen dat de zetel van St Willibrord te Utrecht is hersteld. Zo zal zij hier onze vreugde doen weerklinken om ons heilige katholieke geloof, dat we in ons dierbaar vaderland weer vrij en frank kunnen beleven en be lijden, zoals St Willibrord het ons geleerd heeft. Vergeten wij echter niet dat deze klok hier aan 'het graf van St Willibrord ver geefs zal luiden, wanneer de harteklop van katholiek Nederland niet hetzelfde rhythme weet te slaan van deze memo- rieklok. Zij zal vergeefs spreken van onze dank, van onze verering en van onze vreugde om ons geloof, wanneer wij zelf er niet voor zorgen, dat ons eigen hart die dankbare vreugde om hetgeen St Willibrord ons heeft gebracht, niet weet vast te houden. Wanneer katholiek Nederland de vreugde om het christen zijn vergeet, dan zal het niet baten, dat hier die blijdschap wordt uitgegalmd over de daken van deze stad. Vandaar dat het een zeer gelukkige ge dachte is, dat aan deze bedevaart de in tentie is verbonden, dat het binnenlandse apostolaat in ons eigen vaderland door de voorspraak van St Willibrord mag gedijen 'en gezegend worden. Wij willen in deze dagen gezamenlijk hier bidden en God vragen, dat Hij in katholiek Nederland moge aankweken het verantwoordelijkheidsgevoel voor elkan ders zieleheil. Wij willen Hem vragen, dat Hij aan de kerk van Nederland de aposte len moge geven, die in de geest van St Willibrord bouwen aan de kerk van ons vaderland, dat Hij al die dwalenden moge terugvoeren naar de éne Kerk van Chris tus en alle afgedwaalden moge teruggelei den naar het éne Vaderhuis Moge deze klok dit alles afroepen door de voorspraak van St Willibord over de Kerk, die Hij door zijn apostolische arbeid heeft opgebouwd. Na deze met grote aandacht aanhoorde toespraak werd door de burgemeester van Echternach de klok, gift van katholiek Nederland voor de basiliek, aanvaard, speelde de harmonie het Wilhelmus en het Luxemburgse volkslied, welke beide door de aanwezigen werden meegezongen. Vervolgens begaf men zich in optocht met de versierde klok naar de basiliek. De bisschoppen en de andere vooraan staande persoonlijkheden iiepen in deze stoet fn'ee. De muziekkapel blies er feeste lijk op los en in haar ijver haalde zij uit haar repertoire o.a. wel zeer populaire wijsjes als „Oranje Boven". „Houd er de moed maar in" en zelfs „Laat de klok maar luiden" te voorschijn Dat leek nu wel niet zo gepast in het kader van de plechtigheid, doch men kan dit alles op het credit schrijven van de goéde wil der muzikanten. Het was al donker, toen men in de basi liek aankwam voor het plechtige Lof. Hier had men gedurende een deel van deze godsdienstplechtigheid af te rekenen met een storing bij de electrische verlichting en het was in een aanvankelijk met kaar sen zo goed en zo kwaad als dat ging ver lichte kerk, dat de bisschop-coadjutor in pontificaal ornaat en met staf een preek hield, waarin hij de betekenis van St Wil librordus uiteenzette. Dat halve duister in de kerk deed even aan de tijd der catacomben denken. Het lof werd, behalve door de 200 Nederlandse pelgrims, waaronder we zelfs nog een Vo- lendamse in haar typische klederdracht ontdekten ook doot velé inwoners van Echternach bijgewoond. Intussen was men op het voorplein der basiliek bezig met de bourdon in een tij delijke klokkenstoel te hijsen voor de plechtigheden van de Zondag. De wagen moest, om daar te geraken, een moeilijke manoeuvre maken en het scheelde een ogenblik zelfs niet veel of de klok was toen nog op de grond terecht gekomen. Zondagmorgen om zes uur luidden alle klokken van Echternach dé feestelijkheden in. De natuur pronkte met een mooie, zon nige dag. De zieke bisschop van Luxem burg, Z. H. Exc. mgr Josephus Philippe had een ontroerend woord van welkom en dank aan de pelgrims van het „roem rijke Nederland" gezonden en daaraan toegevoegd dat, wanneer de bourdon in de toekomst de gelovigen naar de Wil librordusbasiliek roept, het de stem van Nederland is, die dan weerklinkt. (Van onze correspondent) Met een groots opgezet jubileumcon cours op de Veemarktterreinen te Den Bosch heeft Zondag de Bond van Lande-' lijke-Rijverenigingen van de. N.C.B. zijn 25-jarig bestaan-gevierd. Nadat Zaterdag op de terreinen aan „De Petlelaar" de voorwedstrijden hadden plaats gevonden, zowel voor de dressuur- wedstrijden in de onderscheiden klassen als voor het springconcours, begonnen Zondag om twaalf uur bij de Veehallen de krachtmetingen voor de tien best ge plaatste acht-tallèn en de twaalf best ge plaatste individuele ruiters uit de klasse „zwaar", om de titel van lustrumkampioen 1953. Burgemeester Loeff opende op officiële (V an onze honkbal-medewerker) AMSTERDAM, Zondag Ondanks de ruime en verdiende Nederlandse zege in de ontmoeting tegen België, moet deze landenwedstrijd voor het duizendkoppige publiek in het Ajax-stadion een teleurstelling zijn geweest. Vooral de Belgen vertoonden een meer dan matig spelletje en ook de Nederlandse spelers bleven beneden bun competitiévórm. Maar met dat al was de Nederlandse zee die na 2 innings even in gevaar kwam, volkomen verdiend, door de betere spel opvatting van onze spelers. Door een falen van onze vertegenwoordigers in de tweede Belgische slaghcurt konden onze zuiderburen 3 punten scoren maar daarna bleven zij kansloos, terwijl onze spelers regelmatig bun voorsprong konden vergroten. j Ondanks de honkslag van Van Acker 'eindigde de eerste Belgische slagbeurt puntloos door prima- werk van' Geurts, .een 3-slag en een aangooi van Martin Jo len. In de eerste slagbeurt van Neder land overmeesterden de onzen reeds het I Averpen van de jeugdige Belgische pitcher Robijn, die moreel niet opgewassen bleek tegen de Nederlandse slagploeg en het fa len van zijn catcher. In deze innings legde de prachtige 3-honkslag van Han- nie Urbanus de grondslag voor een Ne derlandse voorsprong. Geholpen door fouten van de Belgische catcher De Cau- wer en een honkslag van Bouwens scoor de Nederland in zijn eerste slagbeurt 4 punten en hiermede scheen de overwin ning reeds zeker. Maar een teleurstellende Nederlandse I tweede inning bracht weer volop span- ning. Met reeds twee spelers uit kreeg van Hoof een vrije loop, stal het tweede, ging op een doorgeschoten bal naar het dei-de honk en scoorde Het eerste Belgi sche punt,- toen Keulemans een grondbal miste. Een fout van.de Nederlandse cap- j tain kostte 2 pupten, maar Rozendaal voorkwam verder onheil tóen hij op een harde grondbal van Bez'ouwen geen fout maakte. Daarna herstelde het Nederlandse l team zich volkomen en gaf de Belgen vooral in tactisch opzicht een lesje. De derde innnings verliep voor beide par- j tijen puntloos, daar ontactisch honklopen I van Van Acker een scoringkans verloren j deed gaan. Holland deed het beter. Keu- i lemans kreeg vier wijd, stal het tweede en kwam. door een doorgeschoten bal op het 3e honk, terwiijl Jole na 4 w. het tweede bereikte. Een fraaie opofferingsslag van Rozendaal bracht de stand op 53 en een stootsslag van Hoogenbos deed de score 63 worden. Hannie Urbaiiiis accepteerde een. vrije loap,: waarna Kees Bouwens (ie bal bard en onhoudbaar door het bin nenveld joeg (8-3). De Belgen hadden hun jeugdige' werper Robijn toen reeds enige malen laten aflossen door Hardies, maar ook voor hem toonderf.de onzer, géén ont zag. Wat vooral opviéï. was,.het, prachtige teamwork* der Nederlandse spelers aan slag. Vooral Rozendaal toonde de team geest door ook in de vijfde Nederlandse slsgbe'isrt een prachtige opofferingsslag te plaatsen, dié ;J.ole over de thuisplaat Dracht. Een tweehonkslag van. HoogenljDs bracht. Een tweehonkslag .van Hoogen bos en falen van het Belgische veld bracht de stand op 12-—-3.Daarna kreeg het publiek pas te genieten-van honkbal zonder fouten. Hannie Urbanus kwam in vorm en er kwam geen bal meer door het binnenveld, waarbij een fraaie vang van Jole, die inmiddels de geblesseerde Hoo genbos op het eerste had vervangen, ver melding verdient. Doch ook de Belgische pitcher Hardies boekte keer op keer suc ces, geholpen door een zich herstellend binnenveld. Zo kwamen geen van beide partijen meer tot scoren en eindigde deze zwak gespeelde tiende na-oorlogse HollandBelgië wedstrijd in een ver diende 12—3 zege voor de onzen. Nederland; 4-0-0-4-4-0-0-0-x 12 België 0-3-0-0-0-0-0-0-0 3 Tijdens atletiekwedstrijden te Dayton in Ohio heeft de Amerikaanse hoogsprin ger Walter Davis (Olympisch kampioen) het wereldrecord van zijn landgenoot Lester Steers, dat al van 1941 af op 2,11 meter stond, verbeterd tot 2,12 meter. wijze dit lustrumconcours, er daarbij op wijzend hoezeer de landelijke ruitersport van vormende waarde is, zowel voor de boer als voor het landbouwpaard. Naast de talrijke besturen van de verschillende instellingen en organisaties van .de-NCB, waren bij deze opening o.m. aanwezig generaal Van Nijnatten en het Tweede- Kamerlid ir Van Meel, de grote promotor van de landelijke ruitersport. De Bondsstandaard verwierf de rijver- eniging „Rust Roest" uit Deurne, als zijn de de kampioen van de dressuurwedstrijd voor 8-tallen, klasse zwaar. Reserve- kampioen werd „De Rijvereniging" uit Nuland- Deze eervolle onderscheiding, ge schonken door de jonge boerinnen aan de landelijke ruiters, werd uitgereikt door mevr. Geerts-Geerts, presidente van de Brabantse Boerinnenbond. Diverse.promi nente figuren uit NCB-kringen reikten de talrijke andere prijzen aan de onderschei den winnaars uit. Een indrukwekkend moment deed zich voor op het zon-overgoten demonstratie terrein, toen de beroemde staffanfare te paard uit St. Oedenrode in haar gloed nieuwe uniformen een geschenk van de instellingen van NCB zich op fraaie wijze presenteerde,g waarna een nog im posanter ogenblik volgde, toen de massa parade van de ruim duizend ruiters, oder leiding van de voorzitter der technische commissie, de heer J. H. Moonen, plaats vond. Het concours had in zijn verschillende onderdelen een vlot verloop; de demon straties der prijswinnende kampioenen ontlokten telkenmale een daverend ap plaus van de druk bezochte tribunes. Het rui terfestijn werd besloten met een grote ruiteravond voor deelnemers en ge nodigden in een der Bossche hallen. Daar bij zorgde het ensemble „Klaveren Vijf" uit Roosendaal, o. 1. v. Jac. Mol, voor de nodige vrolijkheid. Vandaag (Maandag) viert de Boerinnen- bond van de N.C.B. zijn zilveren be- staansfeest, met een toewijding aan de Lieve Vrouwe van Den Bosch, een mas sale hulde aan mgr W. Mutsaerts en o.a. een feestvergadering, waarop de bonds- adviseur rector W. Bekkers de Boerin nenbond toespreekt. Om half tien begon een pontificale Hoog mis, opgedragen 'door mgr Alfrink met assistentie van mgr prof. dr R. r. Post uit Nijmegen als presbyter-assistens, mgr dr W. Nolet uit Amsterdam en mgr H. J. A. M. Eras uit Vught als troondiakens. De verdere assistenties werden vervuld door deken L. Rooyaokers van Drunen, pastoor J. Walen van Vught en secretaris Geurts. De Hoogmis werd bijgewoond door de reeds genoemde persoonlijkheden en ver der door de Nederlandse gezant in Luxem burg, mr H. H. Hooft, de Luxemburgse ministers- Beek, Friedern en Margue en de Nederlandse leden van de verschillende Willibrord- en Kromstafcomité's en bede- vaartcomité's, o.w. het lid van de Raad var. State, mr dr L. N. Deckers, de Neder landse Benedictijner paters W. van Nierop en S. Caron van de Keizersberg Abdij te Leuven, de heren Schnebbelié Sr en Jr uit Den Haag, de klokkenmakers B. en J. Eysbouts uit Asten, dr H. J van Doorne uit Deurne, de heer L. Bouwman uit Heemstede, O. C. M. Wibaut uit Leiden, het lid van de Eerste Kamer jhr mr G. Ruijs de Beerenbrouck; deken J. Broek man; penningmeester dr J. van Helvoirt, rector dr J. Janssens allen uit Boxtel, pas toor P. Maessen en em.-pastoor v. d. Hout uit Vught, rector AUard, de heer P. J. S. Serrarens uif Luxemburg en jhr Van der Maesen de Sombreff, gewezen zaakgelas tigde van Nederland in Luxemburg. Rector H. Sondaal u-it Oegstgeest hield in het Nederlands en in het Duits een ge- legenheidspreek en het koor van de H. Hartkerk te Boxtel zong, onder leiding van de heer Suys, de liturgische gezangen uit de votiefmis van St Willibrord en de meer stemmige Missa Misericordiae. Na de H. M.s werd gezamenlijk het St Willibrorduslied gezongen en een bezoek gebracht aan de crypte, waar het gebeente van St Willibrord rust. Het Nederlandse geselschap werd ver volgens plechtig door hel gemeentebestuur van Echternach ontvangen, hetgeen ge paard ging met heildronken op de vorste lijke families van beide landen. Inmiddels werd af en toe de grote klok geluid en gaf de harfnonie op het voor plein van het gemeentehuis een concert. Ondermaal stroomden de gelovigen uit Nederland en Luxemburg :n de loop van de Zondagmiddag tezamen om de plech tige wijding van de klok op het plein voor de basiliek bij te wonen. Deze ceremonie werd verricht door mgr Alfrink met as sistentie van mgr Post en mgr Eras en in aanwezigheid van mgr Lommei en de an dere reeds eerder vermelde personen. De treffende liturgie: het afwassen van de klok, de zalving met olie en chrysma, het aanbrengen van zeven kruisen met Heilige Olie buiten de vier kruisen binnen de klok, het branden van wierook onder de klok en het lezen van de Evangelie-les, waaruit men leert, dat de klok ons aanzet niet aan aardse beslommeringen, maar aan de dingen van de hemel te denken, werd met veel aandacht gevolgd. Daarna hield mgr Lommei nog een toe spraak om Willibrordus te verheerlijken en om de katholieken van Nederland voor hun „koninklijk geschenk" aan de basiliek van Echternach te danken. Alsdan stond mgr Alfrink recht om samen met twee arbeiders de klok haar eerste officiële klanken te doen weergaf men na de wijding. Al de omstanders juichten daarop en een gemeenschappelijk „Credo" in de crypte bij het graf van St Willibrord bracht het einde van de con secratieplechtigheid. Na deze plechtigheden hebben we ons nog even naar de dekenale pastorie bege ven om mgr Alfrink naar zijn indrukken van de juist geëindigde tweedaagse gods dienstige feesten te vragen. Z. H. Exc., die ons met de grootste welwillendheid te woord stond in aanwezigheid van de bis schop-coadjutor van Luxemburg, mgr Lommei, betoonde zich buitengewoon te vreden. Het waren, zo zeide hij, zeer mooie en treffende plechtigheden, die een diepe indruk nalieten. Ook over de Luxemburgers was mgr Alfrink vol lof: prettige, vriendelijke, opgeruimde en een voudige mensen, die bovendien hard wer ken, getuige de wijze, waarop zij in korte tijd hun verwoeste stad uit haar as heb ben doen verrijzen. Nog vernamen wij van mgr Alfrink, dat hij Maandag in de stad Luxemburg een bezoek zal brengen aan de zieke bis schop, mgr Philippe en dat hy Dinsdag morgen door de Groothertogin in audiëntie zal worden ontvangen. Nog diezelfde dag zal Z. H. Exc. dan naar Utrecht terugkeren om Woensdag te Bussum een plechtige kerkwijding te ver richten. Maandag zullen de Nederlandse pelgrims de terugreis aanvaarden. Vermelden wij tenslotte nog, dat mgr dr W. Nolet en de heer G. J. Simons, ieden van de Stichting „Klok van Echternach" door de Luxemburgse regering zijn be noemd tot officier en ridder in de orde van de Eikenkroon. Zondagochtend heeft Joseph Laniel de samenstelling van zpn kabinet bekend gemaakt. Het bestaat uit 21 ministers, be horend tot de volgende zeven partyen: Republikeinse Unie van sociale actie (U.R.A.S.) (de vroegere partij van De Gaulle); de Onafhankeiyk Republikeinen (gematigd conservatief); de Radicaal-so cialisten; de Republikeinse Volksbeweging (M.R.P.) (rooms-katholiek); de Democrati sche en Sociale Verzetsunie (U.D.S.R.) (radicaal gezind); de Republikeinse en Sociale Actie (A.R.S.) (dissidente Gaullis ten) en de Partij van Onafhankeiyken en Boeren (gematigd conservatief). Vandaag zal Laniel zijn regering, de 19de Franse regering sinds de oorlog, aan pre sident Auriol voorstellen en morgen treedt hij er mee voor de Nationale Vergadering. Laniel's ploeg telt drie mi nisters, die zelf niet konden slagen in ie formatie, nl.: Reynaud, Bidault en Marie. De premier heeft Paul Reynaud (onafh. rep.), Henri Queuille (radicaal) en Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) als vice-premiers onder zich. Vooral de eerste twee hebben in het Franse politieke leven een zeer groot gezag en men voorspelt thans reeds, dat zij voor een belangrijk deel hun stem pel op het kabinet zullen zetten. Speciaal de invloed van Reynaud, die voor het eerst sedert 13 jaar, weer aan de regering deelneemt, wordt zeer groot geacht. Het is thans voor het eerst, dat Gaul listen aan een coalitieregering deelnemen. Het kabinet telt krachtige voor- en tegenstanders van het plan voor een Euro pees leger. Men ziet hierin en in de uit latingen van Laniel in zijn politieke rede voor de kamer een teken, dat men in deze kwestie omzichtig te werk zal gaan en rekening houdt met de uitslag van een eventuele conferentie der vier grote mogendheden. Op het te Rome gehouden Kapittel van de Congregatie der Camillianen is met al gemene stemmen herkozen tot generaal pater Carolus Mansfeld (Amerikaan), die reeds gedurende zes jaren deze functie bekleedde; tot provinciaal der Nederlandse provincie werd benoemd pater Godefridus Schreurs, die tevens benoemd werd tot overste van het klooster te Roermond (Schöndeln). De Masjumi en de katholieken hebben een deelnemen aan het Indonesische kabi net, dat minister Mukarto thans poogt te vormen, verworpen. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat de Zaterdag ge consulteerde socialisten eveneens zullen weigeren, terwijl het nog de vraag is of de democratische fractie en de Nahdatul van het Groot-Seminarie „Stella Maris" te Ulama zullen deelnemen. Hulsberg-Aalbeek. Z.H. Exc. mgr H. J. Paulissen, titulair- bisschop van Pomaria, zal op 16 Juli a.s. in de parochiekerk van de H. Clemens te Hulsberg de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende Missionarissen van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën (van Cadier en Keer): G. Bles. Dichteren; J. Dekker, Obdam; W. van Frankenhuyzen, Weerselo; L. Op het Hoog, Moergestel; P. Kessels, Munstergeleen; J. Mensink, Fra- neker; L. Meurder, Maastricht; A. Rijp- kema, Joure; W. Ruyling, Spekholzerheide; J. v. Veen, Voorburg; F. van Vijfeycken, Stiphout; F. v. d. Zee, Maastricht, allen De Zondag bracht in de Holland- Festival-atmosfeer enkele plaatselijke de pressies. Het begon bij het ochtendconcerl in het Kurhaus-cabaret, een zaaltje dat zich overigens, op de droge acoustiek na, goed leent voor intiem musiceren. Wij hadden ons gespitst op het op treden van het Holland-Festival-Kwintet, dat o.m. het pasbekroonde kwintet van Henk Badings voor het eerst in ons land zou doen klinken. Een indispositie van de violist Herman Krebbers deed het plan echter in het water vallen. Nu hoorden wij een piano-recital van George van Re- nesse daarvoor in de plaats. Men moet steeds bewondering hebben voor de moed en slagvaardigheid om zo, ter elfder ure, onvoorbereid een heel re cital te geven. En zo beschouwd, kunnen wij Van Renesse's optreden met werken van Haydn, Ravel, Jac. Goudappel en Schubert niet anders dan loven. In de sonate in A van laatstgenoemde componist vergiste v. Renesse zich echter evenzeer als in de Landler van dezelfde auteur, die hij aJs toegift speelde. Op de eerste plaats is dit posthuum werk van de Weense meester allerminst zijn beste pianowerk. Het is veeleer een krampach tige poging om de Beethoviaanse sonate vorm te imiteren. Tegenover een boeiend en onconventioneel thema-complex in het middendeel staan talloze passages die of wel de muziek volkomen doen stilstaan óf conventionele herhalingen zijn, óf Beethoven onhandig imiteren. De Hongaarse zwemmer Tumpek heeft te Boedapest het wereldrecord 100 meter vlinderslag op 1 min. 3,4 sec. gebracht; hij was zelf recordhouder door in Mei j.l. met 1 min. 4,3 sec. als eerste onder de nieuwe limiettijd van de FINA te blijven. Het voorlopig Nederlands handbal-elftal (heren) speelde te Enschede een oefen wedstrijd tegen een Duitse ploeg uit Muehlheim en won met 1211. Ein Kranz schauerlicher Lieder" noem de Schubert zijn cyclus „die Winterreise". Hij schreef ze in een toestand van licha melijke en geestelijke depressie, uitgeput door ziekte en alledag-zorgen, vermoeid, vernederd door het vergeefse aankloppen bij muziek-uitgevers., De naar onze be grippen bijna pathologische poëzie van Wilhelm Müller, middelmatig dichter, maar begiftigd met een sterke beeld kracht, greep hem in deze toestand aan als geen andere tekst hem ooit te voren beroerd had. Het beeld van de eenzame, door hon den aangegromde zwerver maakte zich van hem meester: hij vereenzelvigde zich met de door sneeuw en ijs dolende, be leefde zelf zijn teleurgestelde liefde, zijn doodsvisioenen en zijn grafnabijheid. Gruwzaam inderdaad het lied van De Kraai, de enig trouwe, die hem, de ver eenzaamde, tot aan het graf zal volgen; gruwzaam ook het lied van het Orgelman netje, gedoemd om zijn deuntjes te spelen, terwijl zijn napje leeg blijft.... symbool van Schubert's eigen leven! Over de „Winterresise" is veel gezegd en geschreven, men heeft de betekenis van het werk op velerlei wijzen willen verklaren; bij een muzikale analyse blijft ■men echter steeds weer staan voor het wonderlijke, dat het aangrijpendste is be reikt met zeer eenvoudige middelen: een Nr 26) Cummings keerde terug met de medede ling, dat het onderzoek alleen een hand tasje had opgeleverd; hij hield het in de hoogte. Fenture had zoiets verwacht. Het meisje zou niet op een inspectie hebben aangedrongen, als 't grijze valies niet reeds in veiligheid was gebracht, 't Be vond zich nu waarschijnlijk in handen van haar bondgenoot, Healy of Wisburn. Hy nam 't handtasje van Cummings aan en terwijl hij 't Vera Crafts overreikte, vroeg hij zachtjes: Zijn ook de nummers van uw biljet ten bekend? Ik- zie nietIn, wat u er, mee te ma ken heeft. Meer dan u .denkt. Wc zullen zien... Burehester, 8 November. Of amders 2 da gen laterelders. Mansfield keek Algernon onzeker aan, toen deze naar tafel terugkwam. Het lijkt machtig-veel op.... Goochelarij, viel "Fenture hem in de rede. Het is zo- Vóór'we vertrekken, 'héb ik u de truc verklapt. Ik "sta zuiver in mijn schoenen. Ik heb Gerard Heywood -géén honderd duizend pond afhandig ge maakt, al gun ik hem de aderlating van Fl 3 rt.if*. PUI Ir rvyv tA .rlnc i'ivi ,n«vi févi-'i.e i simpele melodische lijn, een enkel ac- coord, een sober rhythme, de zwervers gang markerend. In de reeks Liederavonden van het Holland Festival zong Dietrich Fischer- Dieskau de cyclus met zijn onvergelijke lijk mooie bariton, die in iedere ligging even fraai van klank is. Het zingen van deze schijnbaar eenvoudige liederen stelt zware eisen aan de vertolker: ook hij moet zich vereenzelvigen met de zwerver in de winter, stemming na stemming moet hij meebeleven, al zijn capaciteiten dienst baar maken aan de verklanking van dit mateloze leed. Ontroerend en warm zong Fischer de intiem-lyrische passages (Frtihlingstraum), prachtig suggereerde hij de drift van een opstandig lied als „Stür- mischer Morgen". In de werkelijk „grausige" liederen was het daemonische element minder overtui gend dan men zich zou kunnen voorstel len: hij zocht het voornamelijk in dyna- mische nuances, die overigens bij zijn stemkwaliteiten op zich zelf reeds boei end waren. De pianist Hermann Reutter, bezield en begaafd partner, deelde terecht in de geestdrift van het publiek, dat met grote aandacht in de overvolle, tropisch-hete kleine zaal de „Winterreise" had mogen meebeleven. AD INT. Renesse speelt Schubert correct, té cor rect; droog, zonder een atoom van de Weense soepele en boeiende zangerigheid, zonder warmbloedige, stuwende rhyth- miek. De rhythmiek verschrompelde zelfs tot iets puriteins in de bekende Landler, die zonder een zekere volkse „Schwung" ondenkbaar is. Maar Renesse speelde correct en sloeg zich slagvaardig door de barrières van technische moeilijkheden heen, waarvoor het vrij talrijke auditorium hem met warm applaus dankte- De tweede depressie van deze Zondag vond meer haar oorzaak in een organisato rische fout. Het in deze dagen veel be jubelde mannenkoor Apollo uit Amster dam namelijk kwam voor een uiterst ma tig bezette zaal een concert geven. Zo dacht men althans. In werkelijkheid werd het echter meer een concert waarbij de piano-solist (Theo v. d. Pas) met het leeuwendeel ging strijken; het leek nu alsof het koor voor v. d. Pas' prestaties als muzikale omlijsting fungeerde. Van der Pas presteerde het nl. om, nadat de grote mannenkoorschareo. 1. v. de nog steeds vitale Fred. Roeske één werk („Beatus vir" van Sem Dresden), gezon gen had, niet minder dan vijf nogal wille keurig geordende pianostukken van De bussy in de hem eigen donzig-gewatteer- de speeltrant ten gehore te brengen. Toen volgde „Van den coninc van Castiliën" van W. Pijper voor mannenkoor en daar mede was de pauze aangebroken. Pijpers' werk is bekend, maar geen hoorde het wat de mannenkoorklank be treft onder alleszins gunstige omstandig heden. Apollo is wel een der meest ge disciplineerde mannenkoororganen in den lande en beschikt over een zeldzaam even wicht tussen de lagere èn hogere stem registers. Dit bleek vooral in Dresden's compositie, die een ongewone homogeni teit vereist in de polyphone of separate stemontplooiïng- Dresden kent zijn pappenheimers en laat geen gelegenheid onbenut om de vo cale kwaliteiten uit te buiten. Roeske van zijn kant was hier een prachtige tegen speler in zoverre hij de stemmen bindt tot een sonore harmoniek, een edel-viriele klankeenheid. Zowel v. Delden als Flo thuis (resp. m?t „Zingende soldaten" en „Marslied") ma ken een gelukkig gebruik van onomato peeën en vrij declamatorische wendingen om de mannenzang een licht rhythme te geven. Na dit kort bestek volgden wederom vijf pianowerken w. o. de omvangrijke Berceuse en Scherzo in cis van Chopin. En tot slot twee bekende mannenkoren uit de verleden tijd: „Het hazegrauwt" van W. Landré en „Groot is de Heer" van de dirigent zelf, die er een hartelijk ge meend applaus mee behaalde. Maar met dat al was Apollo door een satelliet 'n weinig uit z'n baan verdre ven.... M. M. Een glasmozaiek, voorstellende verle den, heden en toekomst van de mijnstreek, is fér gelegenheid van het gouden jubi leum der Staatsmijnen in 1952 door de Geleense bevolking toegezegd. Het mo- zaiek, een creatie van de kunstenaar Harry Schoonbrood uit Maastricht, is thans geplaatst bij de tunnel, die oud- en nieuw Geleen scheidt. De officiële over dracht aan de heer H. Wemmers, presi dent directeur der Staatsmijnen, vond Zondag plaats. De heer G. Salden voerde als voorzitter van het huldigingscomité het woord. Hij noemde het monument een uiting van dankbaarheid voor het vele goede, dat de Staatsmijnen niet alleen aan Geleen, maar ook aan het gehele land hebben gebracht, namelijk welvaart, werkgelegenheid en sociale zekerheid. De heer Wemmers zeide in een toe spraak, dat de mijnen de landbouwers grond ontnomen hebben, doch dat ander zijds het stikstofbindingsbedrijf door het vervaardigen van kunstmeststoffen een rijke tegenprestatie levert. Locoburgemeester J. in 't Ven, die het monument overdroeg, zag hierin het zin nebeeld van goede samenwerking en ver standhouding tussen het mijnbedrijf en Geleen. DINSDAG 3» JUNI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws; 7.15 Kinderkoor; 7.45 Morgengebed en lit. k.: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw: 9.35 Waterst.9.40 „Lichtbaken"; 10 00 V. d. kind.; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en en Kath. nws; -13j20 Act.; 13.25 Amus.muz.: 14.00 Gevar. muz.; 14.35 Sopraan en piano; 15.00 Blazersens.15.30 Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken; 16.30 Zie'ken- lof: 17.00 V. d. jeugd: 17.15 Felicitaties v, d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: mevr. J J A Rebel: „Een bezoek aan Spanje": 18 00 V d jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: dr C A. van Peursen: „De philosophic van de cul tuur"; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Kamerkoor en instrum. ens. 21.00 Dc Radiodokter; 21.25 HOLLAND FESTIVAL 1953: k'P®urc"t van Hertog Blauwbaard", opera: 22.15 Gram.; 22.25 Omr.ork.; 22.45 Avondgebed ^ttIt^tS;^23-00 Nws: 23.15—24.00 Gram. (7™^E00 VPRo" (293 M-' 7'00-24'00 AVRO ''OO Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gyran.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 ld.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 V d. vrouw; 9.30 Gram.; 10.50 V. d. kleuters- 11.00 R.V.U.: „Ervaringen met de microscoop",' valies wegmoffelen. Ik had absoluut geen bagage toen ik in hét vliegtuig stapte. De stewardess za-1 het bevestigen. Mansfield wilde nog iets in het midden brengén, maar bleef met de mond vol tanden, staan. Als een wervelwind stoof Cummings naar dé deur, rukte haar wa genwijd open. Uit de loggia kwamen ge luiden, die op een kloppartij wezen, ge volgd door een serie benauwde kreten. Even later keerde de piloot terug. Hij duwde Healy bij de kraag van de jas vooruit. De Biljartbal was blootshoofds, buiten adem; zijn kleren zaten onder de modder en vol winkelhaken, alsof hij uren achtereen door struikgewas had ge kropen. Hijgend viel hij op een stoel neer. Algernon wierp 'n snelle blik op Vera Crafts. Hij kon er een eed op doen. dat zy een zucht van verlichting loosde toen zij had gemerkt, dat Steven Healv de ar restant was, maar haar gezcht st-ond on doorgrondelijk. Toch wist hij nu, wat hij wéten wildeWisburn vvas haar mede plichtige. Hij' tród op de Biljartbal toe. Waar heb je "gezeten? vroeg' hij bruusk. Ik had 'je gezegd, bij. de anderen té blijven. Waarom kneep, je er tussenuit? Healy hapte naar lucht en keek verwil derd-rond. Ik B ben geen ve-echters- baas, stotterde hij. Mijn h-hart is niet ss-sterk. Ik h-hooptê een b-toóot te vin den, z'-zodat, ik van het eiland k-kon komen vóór ik ook ve-vérmóord werd, Er was er geeiï.'Ik I-luisterde ih de 1-log- harte. en jk kon ze dus niet in een grijs g;a of iémand b-binncn was Ik d-dacht dat jullie allen d-dood zouden z-zijn. Een prachtige hulp! hoonde Talbot. Zeg we hébben ons gek gezocht naar 'n mes!-Heb jij er een? De Biljartbal huiverde; de angst van -de man was meelijwekkend- N-neen, ik.... Hij stond met knikkende knieën op, toen Fenture naderde, en spreidde de handen uit. Ik z-zeg uZijn stem rees tot een hoog vibrerend klagen. N-neen, neen, d-dat niet! Maar Fenture was zonder pardon en fouilleerde Healy. Uit de binnenzak van de lange donkere jas kwam een dolkmes te voorschijn, gewikkeld in een zakdoek, die vol bl'oed'vegen zat. Talbot slaakte 'n kreet van afschuw; hij wendde de blik af. Mansfield nam het wapen, bekeek het en, toen niemand op hem lette, stak hij het snel in de binnenzak van zijn jacquet Fenture raadpleegde de millionnair en Cummings met de ogen. Alle drie dachten 'hetzelfde.... dat zielige hoopje mens, had niets met een koelbloedige moorde naar gemeen. Het idee reeds was ridicuul. Ik v-vohd het, stameldp Healy. Iemand g-gooi.de hét weg en toet k-kwam vlak bij me in de ss-struiken terecht. Ik raapte het op, om m-me er mee të ver dedigen. Hij zag smekend eerst Alger non) vervolgens dé anderen aan. Ik z-zweer u.:..' Van een afstand klonken twee schoten .Dixon's signaal. U' hebt een revolver, Mr Mansfield! zei Fenture haastig. Blijf hier en houd een oogje op Miss Crafts'. Zij mag onder geen voorwaarde de kamer verlaten. Tot| de anderen: Opgeschoten! Naar het vlieg tuig! X Zij stapten de loggia door, sloegen bij de heuvel rechts af en volgden het pad onder de bomen. Fenture en Cummings namen Healy tussen zich in; de man was erg slap óp de benen en kon een steuntje best gebruiken. Het pad bleek te smal voor drie op een rij; nu eens kwam Alger non, dan de piloot met een stam in bot sing. 'tWas echter de enige manier om Healy mee te krijgen. Niet, dat ze hulp van hem verwachten, maar de Biljartbal bleef verdacht, ook al behoefde hem geen moord of zware mishandeling ten laste te worden gelegd. Eric Dixon werd bij 't vliegtuig aange troffen, hoewel anders dan zij zich had den voorgesteld. Hij lag op 't grasveld uit gestrekt, met een buil ter grootte van een kippenei achter 't rechteroor. Fenture en Cummings lieten Healy aan zijn lot over hielpen Dixon op de been, namen ieder de' man bij een arm en begonnen met hem op en neer te lopen. De beweging deed het Vraagteken goed; spoedig was hij in staat, verslag uit te brengen. Hij vertelde, dat hij plotseling gerucht had vernomen en niet anders dacht, of Croudson's bende w;as in de buurt. Hij onderscheidde echter niets. Na een tijdje herhaalde zich 't ge- luid en hij gaf 't afgesproken signaal. Bij het derde gerucht had hij, in de overtui ging, dat 't van achter hem kwam, zich omgedraaid, maar op hetzelfde moment een hevige slag ontvangen. Van wat ver der gebeurde, herinnerde hij zich niets. Nog hebben we een voorsprong en we moeten er gebruik van maken zei Cummings. Wij zijn gewapend en 't is niet aannemelijk, dat Lew over een arsenaal beschikt. Allereerst dus op zoek naar de benzinevoorraad. Die zal wel in de buurt van t huis zijn. Er is nog een oplossing. Jij kon in Ban- s sportvliegtuig naar New York en er hulp halen. Weet je waar 't uithangt? Fenture moest de vraag ontkennend beantwoorden. Daar schieten we dus een bedroefd beetje mee op. Neen, we gaan met z'n allen, maar eerst maak ik Barr's speel goed onklaar. Dan zitten de boeven als ratten in de val. Terug naar 't huis! 't Vooruitzicht was niet aanlokkelyk; er zat echter niet anders op. Cummings opende de stoet, Algernon sloot. Tussen hen, achter elkaar, iiepen Talbot, Healy en Dixon. Een pracht-trio om mee °P avontuur te gaan! dacht Fenture grimmig. Ze schoten eerder zichzelf in de benen, dan een tegenstander te raken! Een tak kraakte. Fenture hield 't voor een van die onverklaarbare geluiden, welke nu en dan de nachtstilte breken. Doch dit geluid had wel degelijk een ver klaring. Hij kwam tot de onaangename wetenschap, toen Cummings met een ver wensing bleef staan. Healy gilde. Fenture botste tegen Dixon, die eveneens halt had gehouden. Direct daarop voelde hij krach tige armen om zich heen geslagen. Armen, die hem volkomen in bedwang hielden. door drs W. Proost; 11.30 V. d. zieken; 12.00 Lichte muz.: 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 V. het platteland; 12.40 Orgelspel; 13 00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Musette- ork.; 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop; 14.30 ,11 segreto di Susanna", opera; 15 15 V d vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.: 17.50 Militair vraaggesprek' 18 00 Nws 18.15 Pianospel; 18.30 Intern, tenniskamp. te Wimbledon; 18.40 Lichte muz.: 19.00 „Paris vous parle"; 19.05 Mil. ork.; 19.30 HOLLAND FESTIVAL 1953; Mannenkoor: 20.00 Nws; 20.05 ..Polenblut", operette; 21.15 Meded.; 21.20 Weense muz.; 21.55 Gram.; 22.05 Gevar. muz. 22.35 Buitenl. overz. 22.50 Gram.: 23.00 Nws; 23.15 New York calling 23.20—24.00 Spaanse muz. Engeland, BBC Home service. 330 M. 12.00 Orgel; 12.25 V. d. arb.; 12.55 Weer; 13.00 Nws; 13.10 Gevar. progr.; 13.55 Sport 14.00 V. d. scholen; 15.00 Vespers; 15.45 Sport;. 17.00 V. d. kind.; 17.55 Weer; 18.00 Nws; 18.15Tiport; 18.25 Gram.: 19.00 Hoorspel; 19.30 Piano: 19.45 Caus. 20.15 Klankb.; 21.00 Nws; 21.15 Caus.: 21.30 Gevar. progr.; 22.00 Caus.; 22.00 Piano; 22.45 Pari. overz.; 23.0023.03 Nws. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 M. 11.45 Ork.conc. 12.30 Sport; 13.35 Gram.; 13.45 V. d. kind; 14.00 V. d.'vrouw; 15.00 Sport; 15.45 Lichte muz.; 16.15 Mrs Dale's Dagb.; 16.30 Orgel; 17.00 Verz. progr.; 17.30 Sport; 18.45 Hoorsp.; 19.00 Nws en journ.: 19.25 Sport; 19.30 Quiz.; 20.00 Gevar. progr.; 21.00 Caus. met interv.22.00 Nws; 22.15 Sport; 22.25 Gevar. muz.; 23.05 Voordr.; 23.20 Lichte muz.; 23.56—24.00 Nws. N.W.D.R. 309 M. 12.00 Omr.ork. en sol. 13,00 Nws; 13.25 Omr.ork.; 15.50 Lichte muz.; 16.10 Kamermui. 17.00 Nws: 17.45 Gevar. muz.: 19.00 Nws; 19.50 Sopr. en piano en strijkkwartet; 20.30 Discus sie; 21.45 Nws; 22.10 Jazzmuz.; 23.00 Gevar. muz.; 24.00 Nws: 0.30 Amus.muz. Frankrijk Nat. progr. 347 M. 12.30 Ork.conc.; 13.00 Nws; 13.55 Gram.; 14.00 Nws; 18.30 Am. uitz.19.00 Gram.; 20.02 Kamer- muz. 22.20 Hoorsp.; 22.50 Gram.; 23.4524.00 Nws. Brussel. 324 en 464 M. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weer; 12.34 Gram.; 12 50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram 13.30. 14.30, 15.15, 16.00 en 16.40 ld.: 17.00 Nws-' 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram 17.50 Boekbespr.; 18.00 V. d. jeugd; 18 30 V d' sold.; 19.00 Nws: 19.40 Gram.; 20.30 Piano- 2100 Wat is dat?; 21.30 Omr.ork.; 22.00 Nws; 2215 en 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws. 484 M.: Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 14.00 en 15.00 Gram.; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws; JL1,? Gran}'i '".30 Saxofoon en piano; 18.30-. 19.00 en 19.35 Gram.; 19.45 Nws; 20.00 Groot symph.ork.21.40 Gram.; 22.00 Nws; 22.10 Verz- progr.; 22.50 Nws Engeland, BBC European service. Uitzending voor Nederland: 22.0022.30 Nws. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 M.). 20.00 ..Canada en de Canadezen", filmflitsen; 20.15—22.15 Studentencabaret. Radioprogramma B. M. R. S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp uit Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. MAANDAG. 29 JUNI 22.00 uur: Verzoekplaten. 23.00 uur: Jo Stafford zingt. 23.15 uur: Oud en nieuw. 01.00 uur: Sluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7