Sociale eenheid ligt economische stukken Gevaren in de ontwikkeling van internationale organisatie bij de achter Persoonlijk idealisme der vrouw in haar omgeving Katholieke Vrouwenbeweging formuleert dienen in liefde KREMLIN ONTBIEDT AMBASSADEURS TE LONDEN, PARIJS EN WASHINGTON nu EXPLOSIE in Guatemala Nederland, Nieuw-Guinea en Australië Bemoedigende stem van de katholieke vrouwen in Haarlem Minder standvastig zomerweer Honderdduizendste Melkwegwandelaarviel met zijn neus in de boter Texelse zeedijk weer geheel intact Woensdag 1 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v v.. Durf en wijsheid nodig voor katholieke oplossingen Kasjani moet ruimen K.A.V. passeerde de 11000 leden Kreeg eigen gewicht (97 kilo!) in zuivel producten Na het dichten van 116 gaten Stevigheid laat nog te wensen over Ministersconferentie Grote Drie begint omstreeks 10 Juli T our-prijsvraag Ridgway draagt NATO- bevel reeds op 11 Juli over Interpellatie over lerarensalarissen? k Reeds tientallen lijken geborgen Reis van „Waterman" uitgesteld Christie bekent nog een moord Vulkaaneruptie bij Timor Noodweer boven Parijs Graanpakliuis uitgebrand Koningin Juliana kolonel van Brits regiment Sukarno wilde minister Luns niet ontvangen "N WEERBERICHT Internationaal étatisme Sociale integratie op de achtergrond geraakt „Berg en Boschheeft ver pleegstershuis hard nodig Na felle aanval op Mossadeq: Tweede Kamer Emigranten naar Nieuw-Zéeland krijgen een maand „respijt" Vijftien doden 11' V De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: ■-.yeranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of onweer. Dezelfde of Iets lagere erpperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige vind uit uiteenlopende richtingen. Donderdag 2 Juli: Zon op 4.25 uur, onder 21.03 uur; Maan op 23.28 uur, onder 11.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Utrechtse redacteur) Naast het persoonlijke, individuele dienstbetoon hebben de collectieve taken binnen het gebied van een beroep, een bedrijfstak, de nationale economie en de internationale belangenvertegenwoordiging een ontzag lijke vlucht genomen, zodat in elke beweging van enige omvang het contact met de arbeiders, met het gewone lid, tot een probleem is gewor den, waarover in lal van landen de verantwoordelijke mensen van de arbeidersbeweging zich ernstig bezorgd maken. Deze gedachte sprak de heer Aug. Vanistendael, algemeen secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond gisteren uit in een over zichtelijke en instruerende rede over „De ontwikkeling van de internatio nale organisatie" voor de Verbondsvergadering van de K.A.B. Be heer Vanistendael wees op het tra gische gevolg van de wereldomvattende ontwikkeling van de techniek, n.l. dat het menselijke vernuft thans in staat is zo danige vernietigingswerktuigen te constru eren, dat men in staat zou zijn elk leven op deze planeet binnen enkele minuten uit te roeien. De solidariteit in de angst Is een van de voornaamste drijfveren naar de eenheid van de wereld. Zowel door haar actie als door haar structuur en haar plaats in de publieke opinie hebben de internationale organisa ties een internationale geest van univer saliteit geschapen, die steeds dieper door dringt in steeds bredere lagen van de maat schappij in steeds meer landen. Er is echter het gevaar, zoals de heer Vanistendael na der verklaarde, dat zich op wereldniveau met een bijzonder dynamische actie en met aangepaste middelen een instrument voor een gigantische planificatie ontwikkelt in de vorm van een aantal organisatie-pogin gen op universeel plan, die de verwezen lijking van steeds nauwkeuriger omschre ven concrete programma's nastreeft. Allen, en met name zij, die staan in de arbeidersbeweging, die zich bij hun werk laten leiden door christelijke motieven en hun universele poging er allereerst op ge richt hebben om iedere mens de drempel van een menswaardig leven te doen over schrijden, kunnen niet anders dan zich zeer bezorgd maken over de mogelijke in stelling van een soort supra-nationaal étatisme, dat het gevaarlijke gevolg zou kunnen blijken te zijn van de ontwikkeling der nationale organisaties. De volkeren hebben als zodanig eigenlijk geen enkele contröle op de werkzaamhe den van Internationale organen, doch dit verminder» het gevaar van internationaal étatisme niet. Naast het Sovjetbloc, dat om zijn éta- tistische en collectivistische programma- tiek bekend staat is er ook in het bloc van de vrije naties een aantal landen, dat van een strenge planificatie niet afkerig is. Reeds thans is een streven waar te ne men tot beperking van de rechten van de particuliere organisaties. Handhaving van de invloed met name van de organisaties op christelijke grondslag, waarvan het Internationaal Christelijk Vakverbond de voornaamste is en de meest erkende, is te meer noodzakelijk, omdat in tal van internationale organen een geest van laïcisme en van materialisme heerst, die de neutraliteit tot een soort van secu liere godsdienst heeft verheven. Wij mogen niet vergeten, zo vervolgde de heer Vanistendael, dat het streven naar internationalisatie ons niet steeds in het defensief mag aantreffen. Wij moeten ook de durf en de wijsheid hebben om in de internationale arena katholieke oplos singen ingang te doen vinden. Wij moeten de moed en verbeeldingskracht bezitten, de nieuwe en gecompliceerde problemen aan te snijden en er een oplossing in chris telijke geest voor te vinden, die bovendien aanvaardbaar is voor andersdenkenden. Al deze opmerkingen gelden in meer of mindere mate ook voor Europa. De ver- Een opgewekte, doch grijs geworden generaal Umberto Nobile, de Italiaan, die de commandant was van de „Italia"- Pooi-expeditie, verblijft momenteel in Stockholm, waar hg met zijn redders op feestelijke wijze de redding van de expe ditie 25 jaar geleden herdenkt. Een kwart eeuw geleden itl. stortte het luchtschip „Italia" neer tijdens 'n tocht over de Pool, en een inderhaast uitge ruste expeditie uit Zweden trok er op wit om de „Italia"-expeditie te redden. Deze redding gelukte, en thans houden de redders en generaal Nobile een reünie tn Stockholm. Van links naar recht: majoor Exnar Christell, dr Ragnar HuSs, ar Anna Nordenskjöld-Berg, die de ver loofde was van een omgekomen expedi- tw-lid, nl Finn Malmgren, majoor Erik Ekman, generaal Nobile, generaal Bengt Jacobssnn en commandant Ivar Rosensvard. betering van het levenspeil van de be volking en met name van de arbeiders moet een van de voornaamste doelstellin gen zijn van de éénmaking van Europa. De heer Vanistendael heeft de indruk, dat de sociale verwezenlijkingen in het kader van de Europese integratie al te zeer op de achtergrond verzeild geraken en dat allereerst wordt gedacht aan de econo mische integratie. Met name laakte spr. het, dat de Kolen- en Staalgemeenschap haar economische objectieven zeer duide lijk voor ogen heeft, terwijl het concrete sociale program nog niet bekend is. Bij de beantwoording van verschillende vragen en opmerkingen pleitte de heer Vanistendael nog voor Europese federa ties van de verschillende vakbonden, met eigen bestuur, verantwoordelijkheid en 'n bureau. Verder zei hij, dat er richtlijnen van de christelijke arbeidersbeweging voor de Europese integratie moeten komen. Tegenover de Europese staatsmacht, die werkelijkheid is geworden, moet de macht van de Europese vrije organisaties gesteld worden. Nadat de voorzitter, de heer J. A. Mid delhuis, zich zeer waarderend had geuit over prof. dr W. Bronkhorst, die dezer da gen zijn 65ste verjaardag vierde, gaf hij het woord aan dr J. J. Hirdes, de tegenwoor dige geneesheer-directeur van „Berg en Bosch", om over dit levenswerk van prof. Bronkhorst een korte causerie te houden. Dr Hirdes deelde mee, dat door een in tensiever behandelingsmethode het aantal verpleegdagen minder is geworden. Zo wel de medische staf als de medische outillage is de laatste jaren uitgebreid. Ge durende de laatste 3 jaar zijn meer dan 500 longoperaties verricht. Een wens om te komen tot een Vor- mingsschool voor verpleegsters kon door de nieuwe wetgeving ten aanzien van de verpleegsteropleiding nog niet in vervul ling gaan. Hoog nodig is de bouw van een huis voor het vaste kader verpleegsters. Er is daartoe een plan gemaakt met als streefdatum Juli 1958, wanneer „Berg en Bosch" in Bilthoven 25 jaar bestaat. Als nieuwe gesalarieerde Verbondsbe- stuurder is gekozen, de heer J. Mertens, voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Breda. Binnenkort zal het corps gesalarieerde bestuurders nog met een nieuwe functio naris uitgebreid worden. De heer H. B. Vink, voorzitter van de Katholieke Fabrieksarbeiderbond werd ge kozen tot Verbondsbestuurder in de vaca tureLelieveld. Ajatoella Kasjani, de Moslem-leider en tevens voorzitter van de Perzische Twee de Kamer, heeft in een krachtige aanval op premier Mossadeq verklaard, dat „dergelijke lieden door het volk moeten worden opgehangen, indien zij hun po gingen om de P rzische grondwet te schenden en om hals te 'brengen, voort zetten". Kasjani zeide dit in een verklaring aan de vooravond van de verkiezingen voor een nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer. Mossadeq'r. regering heeft dr Addoellah Moazami, een aanhanger van de eerste minister, candidaat gesteld en Kasjani moest het tegen deze opnemen. Hjj heeft het tegen deze moeten afleggen, want de Kamer gaf Moazami de meeste stemmen. Het K.N.M.I. deelt mede: In bijna geheel Europa is het warm zomerweer, maar slechts hier en daar komt de temperatuur boven 30 graden. Langs de Engelse kust waait echter een koude op- landige wind, waarmede mist- en wolken banken van de Noordzee het land worden binnengedreven. Sommige Engelse kust plaatsen meldden gisteren geen hogere temperaturen dan 15 graden. De neerslag-activiteit is sinds Zondag in geheel Europa belangrijk afgenomen. De gebieden met regenbuien of onweer zijn nu van beperkte omvang. Het weer in ons land blijft morgen en waarschijnlijk ook overmorgen nog onder invloed van een lage drukgebied, waarvan het centrum boven Frankrijk is gelegen. Dit lage drukgebied verplaatst zich lang zaam naar het Noord-Oosten en daarmede samenhangend zullen er in de komende dagen in ons land enkele regen- of on weersbuien voorkomen. Voor het binnenland wordt nog weinig verandering in temperatuur verwacht, maar in de kustgebieden kan wind van zee enige afkoeling brengen. Dienen in liefde, dat is het devies van de Katholieke Vrouwenbeweging die op de afgevaardigdenvergadering uit het diocees Haarlem door de gilde-voorzitster mevrouw B. Kortekaas-de Haan geformu leerd werd. En deze dienende taak van de vrouw die in vroeger tijden wel eens te veel en uitsluitend in Het gezin werd ge zien, kan en moet de vrouw naar de woorden van de Paus ook buiten haar Ged. Staten van Noord-Holland hebben opnieuw een overzicht gegeven van de vorderingen, welke zijn gemaakt bij het herstel der stormschade in die provincie, in het bijzonder op het eiland Texel, waar de waterbouwkundige installaties zwaar beschadigd waren. In de Texelse zeedijk moesten niet minder dan 116 gaten worden gedicht, welk omvangrijke werk in de loop van Juni is klaar gekomen. Ook de doorbraak in de dijk van de Eendragtspolder, die de overstroming van de gehele polder tengevolge had, is gedicht. De kaden langs de buitenwaterloop van het ge maal van de Eendragt worden thans ook hersteld. Intussen is gebleken dat de bekleding van de dijk der dertig gemeenschappelijke polders op Texel slechter is dan werd gedacht, zodat niet volstaan kan worden met het dichten der gaten. Het gedeelte dat het gehouden heeft zal ook moeten worden uitgebroken en vernieuwd. De moeilijkheid doet zich voor, dat ervaren steenzetters niet te krijgen zijn, men tracht nu personeel uit de Noord- Oostelijke provincies aan te trekken. Vóór het stormseizoen moet de thans openliggende glooiing worden hersteld. Dit zal zeker gelukken, aangezien een vierde deel reeds gereed is. De kosten van alle uitgevoerde en nog uit te voe ren werken op Texel zullen ongeveer 1.250.000 bedragen. Er werken daar op het ogenblik ongeveer honderd arbei ders aan de zeeweringen. Als alles meeloopt zal het eiland in de herfst van dit jaar veiliger genoemd kun nen worden dan vóór 31 Januari j.l. De hondsbossche zeewering, die zwaar beschadigd werd, zal in het najaar weer bestand zjjn tegen zware stormen. De duinenreeks ten Zuiden van deze zee wering heeft ook ernstig geleden; plaat selijk bedroeg de weggeslagen breedte soms 20 meter. Om deze duinen verder te beschermen, is er een plan gemaakt om de zeewering naar het Zuiden onge veer 135 meter te verlengen en verder over 145 meter een verdediging van de duinvoet aan te brengen met basalt. Er zal bovendien een nieuw strandhoofd moeten worden gebouwd, hetgeen 700.000 zal kosten. In de hoofdsteden der Westelijke Grote Drie werd Dinsdag bekend gemaakt, dat de bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken van de drie landen om streeks 10 Juli te Washington zal worden gehouden, Bidault, lord Salisbury en Fos ter Dulles zullen o.m. beraadslagen over een gezamenlijke stap bij de Sovjet-Unie inzake de eenheid van Duitsland. Heeft u al besloten om zo com fortabel mogelijk zittend in uw fauteuil mee te rijden in de Tour de France, welke ons blad voor u heeft georganiseerd? Dan is het alleszins de moeite waard om kennis te nemen van de „dienstregeling" voor deze etap pen-wedstrijd. U vindt deze compleet met toelichting op pag. 5. En natuurlijk neemt u het besluit: ik doe mee. Een luxe toerfiets (en twaalf andere prijzen) staan reeds op de winnaars te wachten. huis en haar directe gezinsbelangen ver richten voor de maatschappij. De aanwezige leden werden dan ook aangespoord tot nog groter activiteit dan voorheen en vooral werd op het nut ge wezen dat een persoonlijk idealisme op de directe omgeving kan uitoefenen Iedere vrouw zou dan ook moeten pro beren één lid te winnen in het komende seizoen. Bovendien zou een ruimere pro paganda nog groter bekendheid geven aan de Vrouwenbeweging, waarvan het be staan naar het zeggen van de voorzitster tot voor kort in t u enkel dorp nog niet bekend was. Op deze vergade t;g, die ondanks de drukkende hitte een grote belangstelling genoot en bijgewoond werd o.a. door het erelid mevr. dr H. v. Prooye-Salomons en afgevaardigden van de andere diocesen, werd vervolgens het oprichten van krin gen en het organiseren van bijeenkom sten van de middenstamdsvrouwen aan de orde gesteld, een initiatief dat van de Katholieke Middenstandsbond, dus en hier konden de dames een applausje niet onderdrukken van mannelijke zijde genomen was. De vrouw in het Katholie ke Gilde, die tot nu toe afgevaardigde was voor de sectie plattelandsvrouwen, mej. G. Konijn, heeft wegens drukke werkzaamheden haar functie moeten neerleggen .Het ligt in de bedoeling, dat een Zeeuwse vrouw deze vacature zal vervullen. Met een kleine rede, waarin hij erop wees, dat er geen sttïndaardheiligheid be staat maar dat ieder heilig kan zijn naar eigen aanleg en in zijn eigen omgeving, sloot pater Naaikens deze bijeenkomst, die afzonderlijk dooh tegelijk werd ge houden met een zitting van de K.A.V in de daarnaast gelegen zaal. Ook hier kwa men verschillende problemen aan de dag o.a. de herinvoering van het Paasoffertje voor de priester en de mogelijkheid tot het gezamenlijk houden van retraites, welke beide vragen bevestigend beant woord worden. Mevr. S. Nuwenhuisv. d. Rijst leidde de zitting. Zoals zij in haar toespraak zeide, is de K.A.V. in het bisdom Haarlem thans de 11.000 leden gepasseerd. Grote belangstelling heeft de K.A.V. zo ver volgde mevrouw Nuwenhuis voor de plannen der K.A.B. om de gezinshulp, die tot nog toe onvoldoende geregeld is, samen met Brabant en Limburg te organi seren op financiële verzekeringsbasis. Wij waarderen het, dat de K.A.B. ondanks grote risico's heeft toegestemd de K.A.V. in deze plannen te betrekken. Samen met de Brabantse en Limburgse diocesane organisaties zo verklaarde mevrouw Nuwenhuis voorts hebben wij het idee opgevat het orgaan der K.A.V., dat tot nu toe slechts driemaal per jaar verschijnt, op grootscheepse wijze uit te geven. Wij hopen, dat dit blad in de kortst mogelijke tijd zal uitgroeien tot een landelijk tijd- Het Kremlin heeft onverwacht zijn ambassadeurs te Londen, Washington en Parijs naar Moskou ontboden. De reden van deze plotselinge maatregel is niet bekend gemaakt. Men vernam het eerst het vertrek van de Sovjetrussische ambassadeur te Lon den, Jacob Malik, die Dinsdagmiddag onverwacht het vliegtuig naar Moskou nam. Daarna kwam uit Washington het be richt, dat ook ambassadeur Georgi Za- rubin per vliegtuig uit New York naar Moskou was vertrokken. Zarubin zei tegenover verslaggevers, dat hij naar Moskou ging voor bespre kingen met zijn ministerie. Hij zou Mo- lotof ontmoeten. Hij beweerde, dat zijn reis althans voor hem niet onverwacht was gekomen. Meer wilde hij niet losla ten, maar later zei hij nog, dat hij spoe dig weer terug zou zijn. En tenslotte meldde Parijs, dat de Rus sische ambassadeur te Parijs, Alexei Pavlov, Dinsdag een „afscheidsbezoek" had gebracht aan president Auriol. Pavlov was vannacht nog in de Franse hoofdstad. Het is niet bekend, of Pav lov tijdelijk of voor goed uit zijn huidi ge standplaats vertrekt. Generaal Ridgway beeft Dinsdag be kendgemaakt, dat hij op 11 Juli het opper bevel over de N-A.T.O.-strijdkrachten in Europa zal overdragen aan généraal Gruentber en dat hij dezelfde dag nog naar de V.S. zal vertrekken. Eerder was meegedeeld, dat het com mando op 17 Juli zou worden overgedra gen, doch de overdracht is vervroegd om Ridgway in staat te stellen deel te nemen aan besprekingen, alvorens zijn nieuwe functie van stafchef van het Amerikaanse leger te aanvaarden. Gistermiddag heeft de heer Roosjen (AR) de Tweede Kamer verlof gevraagd vragen te mogen stellen aan de regering over het uitblijven van de nieuwe toege zegde salarisregeling voor de leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar schrift. Tijdens de middagzitting van de Kath. Vrouwenbeweging, waar het Gilde en de K.A.V. tezamen verenigd waren, bracht mevr. S. NuwenhuisVan Rijst de grote moeilijkheden naar voren, die de Kath. Vrouwenbeweging op het ogenblik heeft in verband met de bejaardenzorg. De Be- jaardenbond streeft er naar het beheer der sociëteiten zelf in handen te nemen, zodat de Kath. Vrouwenbeweging zich moet terugtrekken. Vervolgens pleitte mevrouw Nuwenhuis voor een meer doelmatige werkmethode van de emigratie-organisa tie der Katholieke Vrouwenbeweging. De instelling van een permanente commissie voor beroepsoriëntatie, waartoe de Kath. Vrouwenbeweging gaarne had willen over gaan, stuit tot nog toe af op de financiën. Men hoopte in de naaste toekomst op be scheiden wijze een dergelijke commissie in te stellen. Nadat mej. Stringa enige indrukken ge geven had van de bijeenkomst van de Int. Kath. Vrouwenorganisaties in Straatsburg, sloot pater A. van Rixtel S.C.J. deze mid dagzitting met een korte doch knappe rede over het humanisme, waarvan het gevaar misschien nog te veel onderschat wordt. Het godloze humanisme, dat uit hoog moed geboren de band met God afsneed en alleen de sterfelijke mens als norm aan vaardt, is sinds de oprichting van het Humanistisch Verbond, dat zich sociaal en cultureel op alle mogelijke manier gaat bezighouden een reëel gevaar geworden, waarvan ook de katholieke vrouw goed doordrongen moet worden. „Wat moet die man met al die boter en kaas?" Dat was een vraag, die vele Hagenaars gisteravond bezig hield, toen een vrolijk man met een grijze krullebol boven een blozend hoofd, even 97 kilo boter, kaas en melk kon opvorderen, omdat hij de 100.000ste bezoeker van de Nationale Zuivel- tentoonstelling „De Melkweg" was. Deze gelukkige, de verzekeringsagent H. van Rijn uit Scheveningen, werd aan de poorten van Houtrust met een enorme struik bloemen begroet, waarna hij en zijn vier logeergasten uit Den Helder naar de Alkmaarse kaasmarkt op „De Melkweg" werden geleid. Zijn zuivere „zuivelgewicht", gewaarmerkt door echte Alkmaarse kaas dragers, bestond uit zeven enorme Goudse kazen, zéven forse Edammers, een vaatje van 25 kg boter, twaalf flessen melk en als toegift 20 pakken boter. Het gewicht werd volgemaakt met een lunchkaasje. Toen waren de 97 kilogram bereikt. De honderdduizendste „Melkwegwandelaar" werd nadien officieel rond geleid en gefêteerd. In de stad Guatemala (Midden Amerika) heeft zich Dinsdag een enorme ontplof fing voorgedaan, waardoor een geheel blok van 50 huizen en twee hotels in puin wer den gelegd. Na de explosie brak onmiddel lijk brand uit. De gevolgen hiervan waren verschrikkelijk. Door de brafld konden n.l. vele personen, die bekneld zaten, niet worden gered. Zij kwamen jammerlijk in de vlammen om. Uren na de ontploffing was nog altijd het gegil te horen van de slachtoffers, die door het vuur waren aangetast. Het m.s. „Waterman" zal op 24 Juli a.s. een extra reis met emigranten naar Ca nada maken. Deze reis is noodzakelijk door de omstandigheid dat een bepaalde categorie emigranten per eind Juli in Ca nada dient aan te komen met het oog op de seizoenwerkzaamheden. Als gevolg hiervan is de reis, die de „Waterman" op 28 Juli naar Nieuw-Zeeland zou begin nen uitgesteld tot 25 Augustus a.s. Emi granten, die op 28 Juli met dit schip naar Nieuw-Zeeland zouden vertrekken zullen nog een maand langer in Nederland moe ten blijven. De betrokkenen is aangera den hiermede rekening te houden wat betreft het opzeggen van hun betrekking en het verkopen van hun bezitting enz. De „News Chronicle" bericht, dat John Christie, die verklaard heeft zeven vrou wen te hebben vermoord, nu ook heeft bekend de moord op de 14 maanden oude Geraldine Evans, wier vader voor deze moord drie jaar geleden werd terechtge steld, op zijn geweten te hebben. Chris tie. die als hem geen gratie wordt ver leend 15 Juli terechtgesteld zal worden, zou deze bekentenis tegenover een func tionaris van de gevangenis hebben afge legd. Van officiële zijde weigert men elk commentaar op het bericht van het Britse blad. De brandweer en de ambulancediensten konden niet voldoende uitrichten, omdat het reddingswerk werd belemmerd door gebrek aan blusmateriaal en water. De omgeving is door soldaten afgezet om plundering te voorkomen. Volgens A.F.P. z»jn tot dusver 22 lijken geborgen, maar men vreest, dat dit aan tal aanzienlijk zal stijgen, al verwacht men niet dat het - zoals aanvankelijk werd gevreesd - de honderd zal naderen. Het aantal ernstig gewonden bedraagt zestig. De oorzaak van de catastrophe is nog onbekend. Volgens de autoriteiten is de brand echter ontstaan in een voorraad blikken met 'n ontvlekkingsmiddel, welke op een onverklaarbare wijze zouden heb ben vlam gevat. De meeste slachtoffers waren ter gele genheid van de herdenking van de revo lutie van 1871 naar de stad gekomen. Een man is als door een wonder aan de dood ontsnapt. Hij werd bevrijd, nadat 'hij ruim 8 uur onder ongeveer 2 meter puin 'had gelegen, en was vrij*'el ongedeerd. Hardnekkige geruohten doen de ronde, dat de ontploffing zou zijn veroorzaakt door dynamiet, dat door revoluiionnaire elementen in een pakhuis was opgeslagen. Volgens radio Djakarta zjjn vijftien personen gedood als gevolg van een uit barsting van een vulkaan op het eilandje Santa, nabij Timor. Naast de verliezen aan mensenlevens werd aanzienlijke materiële schade aangericht. De eruptie zou zich reeds verleden week hebben voorgedaan, doch eerst heden in Djakarta bekend zjjn geworden. Dinsdagavond heeft hoven Noord- Frankrijk en boven Parijs een hevig noodweer gewoed. Felle onweersbuien en zware slagregens hebben dit gebied ge teisterd. Op vele plaatsen is de bliksem ingeslagen. Drie mensen zijn hierbij om het leven gekomen- In Parijs, waar het water met bakken uit de hemel scheen te vallen, stonden op verschillende punten in de stad de stra ten blank. Vooral.in het 16de arrondisse ment was de situatie ernstig. Hier stond het water ongeveer dertig centimeter hoog. Enkele metro-stations liepen onder en het verkeer moest daardoor tijdelijk worden onderbroken. Ook de ondergrond se transformatoren hadden bijna overal in de stad waterschade. Hier en daar tast te het water de electriciteitskabels aan, hetgeen het uitvallen van het licht ten gevolge had- In de afgelopen nacht is het graanpak- huis en stro-opslagplaats van de firma Van MeeverVerrips te Meerkerk uitge brand. Ongeveer 70 ton graan ging verlo ren. De brand werd omstreeks één uur ont dekt door een passerende motorrijder. Deze waarschuwde onmiddellijk de brand weer. Brandspuiten uit Meerkerk en Gor- cum waren spoedig ter plaatse, doch men kon niet verhinderen dat de opslagplaats,' die een oppervlakte had van driehonderd vierkante meter, geheel uitbrandde,' Bij K. B. is aan L. J. Quant, vice-adml-. raai b.d. bij de zeemacht, met ingang van 1 Juli 1953, eervol ontslag verleend als waterschout te Amsterdam, onder dank betuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van Oorlog heeft Ko ningin Elizabeth Koningin Juliana be noemd tot opperkolonel (colonel in chief) van het Royal Sussex Regiment", ment". Koningin Juliana is de vierde buiten landse vorst, die een hoge rang in het Britse leger bekleedt. De andere drie zijn Koning Haakon van Noorwegen, Koning Onderwijs. Op dit verzoek zou vandaag j Frederik van Denemarken en Koning beslist worden. i Tribhuvana Bir Bikramjung van Nepal. Het Indonesische dagblad „Merdeka" schrijft in een groot opgemaakt artikel, dat de ministers Luns en Kerftkamp zul len trachten Austrailë te interesseren voor gezamenlijke economische plannen in Nieuw-Gurhea als poging om Indonesië te isoleren. Doorgaans betrouwbare krin gen aanhalend schrijft het blad. dat Nederland zal pogen b(j Australië belang stelling te wekken voor de exploitatie van de olie, de mijnen en de bossen in Nieuw-Guinea in het kader van een sa menwerking, welke naderhand gevolgd zal worden door een militaire alliantie met het doel de bedreiging van de repu bliek af te wenden. „Ondanks de ontken ning van minister Luns daaromtrent achten politieke waarnemers in Djakarta het logisch, dat beide waarnemers eeri militaire overeenkomst zullen sluiten'om de gemeenschappelijke economische be langen te beschermen". „Merdeka" schrijft verder, d&t de hou ding, die Indonesië tegenover de Neder landse stappen moet aannemen, duidelijk blijkt- uit de houding, die Soekarno en Hatta hebben aangenomen, f oen zij wei gerden minister Luns in audiëntie te ont. vangen. Deze houding weerspiegelt de gevoelens van Indonesië „Merdeka" zegt tot slot, dat aangeno men kan worden, dat Indonesië gereed is met tegenmaatregelen, die de econo mische belangen van Nederland in In donesië zullen benadelen. Het blad haalt ook internationale politieke waarnemers in Djakarta aan, die hebber, verklaard, dat Indonesië de diplomatieke betrekkin gen met Japan in orde zal brengen, ten einde de steun van Japarj ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea te verwer ven;- -• -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1