Nieuws uit STAD en OMTREK WONEN in Waarin we U aan WANDSWORTH de familie Hadley voorstellen BIJKERK heeft een ORGEL! Lang'gekoesterde wens vervuld i f 20.000 voor onderzoek dijken en sluizen Parochianen v/h Frankenland Solex Service Station UNIQUE Schiedam Bij Frankelands eeuwgetij MERCURIUS Solex B aargangen Politie-dagboek Het een en ander over pastoor Droog Twee gedetineerden ontsnapt s En.... wat bij het hoofd des huizes „een straatje om is" GESLAAGD?» VULPEN 4 KLEURENPOTLOOD De spoorwegplannen UIT 75 b Bij de Kantonrechter De Mater Amabilis- school wacht KUNSTAGENDA Gevechten op midden- Java DONDERDAG 2 JULI 1953 ÈmmiÊÊMÊÈi KORFBALVER. „SCHIEDAM' HEEFT NU EIGEN KLEED LOKALEN Gast in een prof-club PATER BEUKERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wim de Rooy speelt het orgel in Het koor MULO-EXAMENS BURGERLIJKE STAND Alarmpistool afgeschoten; 16-jarige jongen geraakt DE BLAUWE DOFFER JEUGD JOLIJT Naast de alom bekende van f. 392.80 BURGEM. KNAPPERTLAAN 6 Telefoon 68100 en 67100 Een familiefeest Gouden feest SUBSIDIE KINDER UITZENDING SCHIEDAM I LAATSTE BERICHTEN Uit straf gesticht Norg Meer dan 20 doden BOMAANSLAG OP SPOOR WEG IN IERLAND RADIO LOODSWEZEN KREEG ANDERE GOLFLENGTE (Van onze redacteur I Zo terloops hebben we tevoren al reeds aangestipt, dat de leden van de Srhiedamse delegatie naar de Londense voorstad Wandsworth bij particu lieren waren ondergebracht. Burgemeester Peek b.v. logeerde met zijn echtgenote bij Mr en Mrs Allan, een lid van de gemeenteraad van Wands- worth en tevens lid van het A. N. S. A.-comité. Wij hadden een prettig •nthaal gevonden bij de familie Hadley, die woont in een rustige straat van een niet minder rustig residential quarter in Tooting, een der districten, waaruit de borough Wandsworth bestaat. Laten we u even voorstellen. Daar is allereerst mrs Hadley. Dan haar echtge noot en voorts haar drie zonen. De oud ste is getrouwd en woont in. Het is een huis met één verdieping en een zolder. Er is stromend warm en koud water. Het enige ongerief is, dat het toilet zich in de badkamer bevindt. Maar dit komt in Engeland meer voor. De Hadley's be schouwen het althans als normaal. Wan neer men in zijn slaapkamer echter geen wastafel heeft, is het vooral 's morgens een beetje lastig. De Hadley's z'ijn een sportieve familie. Ogenschijnlijk ligt dit voor de hand. Mrs Hadley is immers lid voor korfbal van het A.N.S.A.-comité. Bovendien presi dente van de Wandsworth Korfbalclub. Maar ja, dit doet nog niet direct ver moeden, dat men in een all round sports- liedenfamilie is beland. We merkten het pas een paar dagen later, toen we op een avond mr Hadley vroegen, of hij wellicht lust had om een straatje om te gaan. We wilden een stuk copy op de post doen. Wel, hij was on middellijk bereid. Nadat we de brief ge post hadden, voelden we er wel iets voor, om wat verder te wandelen. Ook mr Hadley, die een rustig uurtje pijproken bij de haard blijkbaar met genoegen ten behoeve van zijn gast afstond. Voor we het wisten, stonden we op een sportveld. Er werd daar geathletiekt. Mr Hadley was onmiddellijk fel geïnteres seerd. We hadden om zo te zeggen geen kind meer aan hem. Hij vond het werke lijk jammer, toen de athleten de kleed kamers opzochten. We wandelden verder. Door Tooting Commons. De Commons zijn grote parken midden In de bebouwde kom. Ze bestaan uit enorme weiden, waarover tal van bos schages van imposante bomen verspreid maakte er verschillende reizen naar het continent mede en wel naar Spanje en Denemarken. Of hij van de Spanjaarden en de Denen had kunnen winnen? vroegen we. Mr Hadley glimlachte fijntjes. De Denen zijn nu heel wat beter dan indertijd, ant woordde hij, maar ik vermoed toch, dat ze nog lang niet over het uithoudingsver mogen beschikken, hetwelk de Engelse sportslieden eigen is. Bij de Denen zowel als de Spanjaarden pasten we dezelfde tactiek toe. We lieten hen voor de rust uitrazen en hun krachten uitputten. Na de rust voerden we de snelheid van ons spel geleidelijk op en na een kwartier waren ze dan uitgespeeld Weer glimlachte mr Hadley fijntjes. You see, vervolgde hij, wij Engelsen stre ven er niet naar, om in één sport uit te blinken en allemaal kampioenen te kwe ken. Neen, we proberen, in elke soort van sport iets te presteren. Reeds op de scho len laten we niet toe, dat een jongen of een meisje zijn of haar krachten geheel op één soort sport, b.v. slechts op voetbal, of cricket of athletiek concentreert. Ze moeten een aantal sporten beoefenen en in elke een redelijke prestatie leveren. Neen, bij ons geen manie voor het snelste en het hoogste en het verste en zo Helaas, we hebben een beetje last van wat de Fransen noemen „l'escalier". Dit is een hebbelijkheid, welke inhoudt, dat men na een min of meer fel debat, en na afscheid genomen te hebben, op de trap opeens weet, wat men had moeten zeg gen, maar wat men niet gez'egd heeft. Op de trap is het natuurlijk te laat. Onze „esprit de l'escalier" doet ons pas thans, naar aanleiding van mr Hadley's opmerking de vraag stellen, of het eigen lijk niet zo is, dat de Engelsen veel meer tijd aan sport besteden, daardoor in staat zijn, verschillende sporten behoorlijk on der de knie te krijgén, maarfeitelijk toch niet zulke cracks zijn als waarvoor ze z'ichzelf en wij hun menigmaal hou den. Een volgende maal zullen we hem vra gen, wat zijn opinie is. Advertentie Geef hem of haar een Of van Schiedam's Vulpenhuis LANGE HAVEN 77-79 - TEL. 68812 Kort geleden deelden w(j mede, dat de houders van volkstuintjes, gelegen op een strook van het spoorwegemplacement Schiedam van de Nederlandse Spoorwe gen, in de omgeving van de Parallelweg, met ingang van 1 Juli j.l. hun tuintjes moesten verlaten. De schade kon aan de Spoorwegen opgegeven worden en zou worden vergoed. Het bleek ons toen, dat deze volkstuintjes moesten verdwijnen, omdat de Spoorwegen op korte termijn wilden beginnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het maken van een nieuw, verhoogd perron, aansluitend op het station Schiedam voor de reizigers naar en van de richting Delft, omdat er een verhoogde spoorbaan moet komen van Schiedam in de richting Delft, ten Noorden van de bestaande- spoorbaan,' welke slechts voor het spoorwegverkeer richting Vlaardingen zal dienen. Daar door zal de overweg aan de Overschiese- weg worden ontlast en minder belemme rend zijn voor het wegverkeer. De ver hoogde spoorbaan zal met een viaduct komen te lopen over Overschieseweg en de Schie. Intussen vernamen we dat de uitvoe ring van dit werk nog wel even op zich zal laten wachten aangezien er nog onder handelingen en besprekingen gaande zijn tussen de Spoorwegen, het gemeentebe stuur van Schiedam (dat het, zoals bekend met dit plan niet eens is) en met het De partement van Verkeer en Waterstaat. - x Enige tijd geleden heeft de korfbalver. „Schiedam" de beschikking gekregen over een mooi nieuw veld, naast het voetbal veld van „Martinit". Bij een mooi veld hoort een goede kleedgelegenheid en zo werd bij dit veld een klein gebouwtje ge plaatst, dat gisterenavond officieel in ge bruik is genomen. Het bestaat uit 2 ge scheiden gedeelten, een voor dames en een voor heren. Ieder gedeelte is voorzien van een wasgelegenheid, een kleedruimte en een toilet. Met de ingebruikneming van deze kleed lokaliteit is de korfbalver. „Schiedam" een heel eind op streek gekomen. Het veld met daarbij dit aardig groen geschil derde huisje, geeft een zeer prettige in druk. (Van onze muziekmedewerker) Ja, het heeft lang geduurd, zoals Deken Reijnen gisteravond opmerkte in zijn toespraak na de korte ceremonie van de inzegening van het nieuwe orgel in de kerk van O. L. Vrouw van Visitatie. Een orgel is nu eenmaal iets, dat bestemd is om lang mee te gaan en men kan beter niet over ijs van een nacht gaan. staan. Tooting Common is een overblijf- v,e^ ^wervingen en te-leuristel sel van een oud buitengoed, dat eens ver J»*® kwam men terfht b>j ,de takende buiten Londen lag, maar er nu geheel ombouwers van de fa Pels te Alkmaar door opgeslokt is. Er bevindt zich behal ve de sportvelden een cricket, tennis etc. een groot openlucht zwembad in. Nu, we wandelden over de Tooting Common. En we wandelden. En we wan delden. Mr Hadley, die toch tegen de zes tig moet lopen, vertoonde niet het min ste spoor van vermoeidheid. En aange zien er in heel de Common geen cafétje met wat tafeltjes en stoeltjes buiten te bekennen was, konden we hem geen ver frissende dronk offreren en aldus onze ietwat vermoeide leden wat rust gunnen. Hij liep onverstoorbaar, stopte nu een pijpje, praatte wat en.... hij liep. Wij liepen op den duur ietwat achter hem aan. Maar hij bleef lopen. Nadat dit zo wat een uur geduurd had, stelde hij tot ons onuitsprekelijk genoegen voor we hadden die dag enkele kilometers in Londen officiële gebouwen afgelegd weer op huis af te gaan. We lieten Tooting Common, waar de Korfballclub Wandsworth speelt, achter ons. Thuisgekomen bleek, dat mrs Hadley naar een vergadering van haar club was. We namen -mr Hadley en ik aan weerszijden van de haard plaats en toen hoorden we, in welk een familie van sportslieden we verzeild waren geraakt. En wel als antwoord op onze vraag, of mr Hadley nog aan sport deed, welke ge lanceerd werd, nadat hij te kennen had gegeven, rustig een uurtje verder te heb ben gelopen, indien we daartoe het ver langen te kennen hadden gegeven. Zo terloops deelde hij mede, in een be roepsvoetbalelftal gespeeld te hebben. Niet als professional, maar als amateur. Dit komt wel meer voor. Een goed ama teur, die geen professional wil worden, speelt als gast mede en krijgt .dan zijn onkosten vergoed. Mr Hadley speelde aldus in Southend United, indertijd een profclub met een zekere reputatie. Hij Met genoegen vernemen wjj, dat onze vroegere stadgenoot, de weleerw. pater A. Beukers, in goeden welstand gisterenoch tend met het stoomschip „Prins Maurits" van Suriname te Amsterdam is aange komen. Morgen wordt Z.Ew. te dezer stede ver wacht voor een kort familiebezoek al vorens zijne verdere bestemming in een der stichtingen van de Redemptoristen orde hier te lande te volgen. (Nieuwp Schiedamsche Courant, van 14 October 1890). Noot. Auguster Wilhelmus Fredericus Beukers, werd 2 Mei 1861 te Schiedam geboren, en 15 Aug. 1884 priester gewijd. Na zün priesterwijding trad h\j in de Con gregatie van de paters Redemntoristen, waarin hij 29 September 1885 zijn H. professie aflegde. In 1888 vertrok hij als missionaris naar Suriname, maar moest om gezondheidsredenen na twee jaren terugkeren. In 1900 vertrok pater Beu kers naar Brazilië, waar hij ruim elf jaren met veel vrucht heeft gearbeid. Op 23 Juni 1912 werd hij tot Provinciaal geko zen. Hij bestuurde de Provincie tot. 1918 en stierf te Amsterdam 23 September 1921 en werd aldaar begraven. OdG*t*o von» J0"f04« tH 75ste Jaargang No. 22191 die al vele orgels in katholieke keuken hebben gebouwd- De „Wester Kathedraal'' het nederige kerkje, dat zulk een intieme plaats in neemt in de harten van velen mag zich rijk achten met dit fraaie instrument. Deken Reijnen gewaagde van de grote waarde van de muziek als omlijsting en opluistering van de H-H. Diensten. Be slist noodzakelijk zijn deze en vele ande re dingen niet in onze eredienst, zo be toogde hij, maar het ligt in de natuur lijke neiging van de mens en het is zijn plicht om de dienst van God met alle luister en heerlijkheid te omgeven, waar toe hij in staat is. Vanuit dit standpunt is de muziek van zeer grote betekenis en vandaar, dat Deken Reijnen de parochie, het kerkbestuur en het zangkoor met zijn dirigent, de heer Beekman, in het bij zonder gelukwenste met deze uitbreiding van het liturgische apparaat. Deze felicitaties waren ook van een ander gezichtspunt uit, het artistiek, zeer op hun plaats. Dat de firma Pels met dit kleinste 2-klavierige orgel uit hear prac- tijk een voortreffelijke prestatie heeft ge leverd, bleek wel duidelijk uit het kleine concert, door Wim de Rooy als sluitstuk van de plechtigheid gegeven. Het uitstekend uitgevoerde programma 3e Choral van Caesar FranCk, 4 Im provisaties van Flor Peeters en de Sona ta da Ohiesa van Hendrik Andriessen gaf gelegenheid te over het orgel in al jzij.n klank-aspecten te laten horen en op zijn artistieke waarde te toetsen. „Een orgel met karakter'' zei Wim de Rooy en zo is het! Bescheiden van omvang nog, maar in alle registers homogeen en fraai van klank, rr.igende naar het barokke timbre van de z.g. ..Bach-orgels". De heer Pels jr. die het orgel ontwierp het 323ste nieuwgebouwde van de firma! woonde de inzegening bij en hij vertelde ons het een en ander over de bouw. De grootste moeilijkheid was dat er slechts heel weinig plaatsruimte beschikbaar was- Men heeft dit probleem op ingenieuze wijze zodanig opgelost, dat het orgel buiten de speelkast niet meer dan 1,5 m2 inneemt. De uiterlijke afwerking is zeer voornaam in donker- gebeitst Amerikaans eiken en licht Ore gon pine. De orgelliefhebbcrs onder onze lezers willen wij enkele technische gegevens niet onthouden: 2 mannalen, 1 pedaal (vrij en gekoppeld bespeelbaar), 5 regis ters: in de pedaal subbas 16-voet, in het ondcrklavier prestant 8 en roerfluit 4, In het bovenmanuaal Bourdon 8 en pres tant 4. Het orgel telt 278 pijpen en is zo danig geconstrueerd dat hij het in ge bruik nemen van een groter kerkgebouw gemakkelijk nieuwe registers kunnen worden bijgebouwd. De acoustlek. die zich aanvankelijk nogal onvoordelig en stug liet aanzien viel in de behoorlijk gevulde kerk ruimschoots mee. Het vooruitstrevende koor van de Bij- In Irene zijn gisteren geslaagd voor het Mulo-examen,' diploma A: L. Kok, W. Boere, A. van Dijk, L. van Dijk, allen te Rotterdam; J. E. Gysen. B. van Woer- kom, H, A. J. Baatenburg de Jong, J. Roelofsen, C. M. v. d. Kooij, J. A. Ver veen, H. H, Eibers, allen te Schiedam; J. Jumelet en T. H. Breukel, beiden te Vlaardingen, Voor het diploma B slaag den: J. v. d. Tempel, N. Verlinde, G. J. Vonk, W. Post, allen te Schiedam; G. Jansen, K. Lammerse, J. Lammerse, bei den te Rotterdam, J. Zonneveld, P. v. d. Berg, A. de Jongh, J. Kisch, allen te Vlaardingen. kerk is deze uitbreiding der mogelijk heden zeker waard. Al zal men natuur lijk zijn beste 'beentje hebben voorgezet, zelfs bij gelegenheden als deze 'komt men een Lofprogramma met namen als Hen drik AndTiessen, Smit en Wim de Rooy, maar zelden tegen. Het werd op zeer be heerste en volgzame wijze uitgevoerd. Mogen de -heer Beekman en zijn ge trouwen nog lange jaren tezamen met dit mooie orgel Gods lof zingen! GEBOREN: Wilhelmina E A d v A Ver meer en W v Wouwe, Irmela A d v J A Veldhoven en S Thorey; Johanna M d v ■J W G Verkerk en C D v Campenhout; Gerarda J d v G Panis en A Heukels; John P z v F Th v d Lee en G de Jager; Aaltje d v D Lolkus en A v Leeuwen; Yvonne W d v C P J Beukers en W Lem- son. OVERLEDEN: P J de Jong 59 j vr V C E Frenks; J R Veenstra 55 j; E K Ver baten 1 j; G C Hendriks 60 j. Sinds enige tijd lagen er in de Wilhelmina haven, bij de uerf „De Nieuwe Waterweg" slechts twee van de drie drijvende dokken, waarover deze werf beschikt. Een dok was ver haald naar de Rotterdamse Droog dok Mij., waar het werd verlengd en verbreed. Het blijft daar nu. De R. D. M. liet gisteren naar haar zuster-onderneming een ander dok verslepen, zodat er nu in de Wilhel- minahaven weer drie dokken liggen. Een eigenaardige jongeman is de 22- jarige D. van Z. uit Vlaardingen. Die schept er zijn vermaak in, met een alram- pistool in zijn zak te lopen. Als hij een borreltje heeft gedronken, doet hij er zonderlinge dingen mee. Zo ook enige tijd geleden in Schiedam. Hij had in een café het een en ander gedronken en ruzie gemaakt met een paar andere bezoekers, die naar zijn smaak een man, die wat te diep in het glaasje had gekeken, te hard handig op zijn stoel neerplantten en bui ten gekomen, had hij zijn alarmpistoor getrokken en dit geplaatst op het voor hoofd van een 16-jarige jongen, B. van D. en een schot gelost. Ik stond te rillen op mijn benen, zei Van D. toen hij gisteren als getuige moest optreden in de zaak van Van E. Het kantongerecht werd ditmaal gepre sideerd door de wnd kantonrechter mr A. F. Z. v. Velzen. Ik dacht, dat het een echt pistool was. Het liep gelukkig best af, maar geschrokken dat ik ben De politie kwam er aan te pas, nam 't alarmpistool in beslag en wegens straat schenderij (dit geval viel niet onder de wapenwet) werd Van Z. veroordeeld tot de maximum straf, die maar kon worden gegeven, nl. f 15 boete subs 6 dagen hech tenis. Het alarmpistool werd verbeurd verklaard. Hoewel tijdens de watersnood in het begin van dit jaar in onze gemeente geen schade geleden is binnen het door de dijken beschermd gebied, is toch de vraag gerezen of de dijken zelf, zomede de daar in aangebrachte kunstwerken als sluizen schuiven e.d. in zodanige staat verkeren, dat met gerustheid de toekomst kan worden tegemoet gezien. Het is bekend, dat de betrokken auto riteiten de voor te schrijven hoogte van de dijken in overweging hebben genomen doch afgezien van de vraagpunten, welke een eventuele verhoging van de dijken voor onze -gemete in het leven roept, dient van gemeentewege ook de vraag onder het oog te worden gezien in hoever de dijken en andere kunstwerken zelf vernieuwingen behoeven. Voor onze gemeente is dit van des te meer belang, omdat de gehele „buiten- beringing" (lopende van de Vlaardin gerdijk nabij de B.K.laan via de West frankelandsedjjk, Havendijk, Lekstraat. Maasdijk en door Nieuw Mathenesse naar de Rotterdamsediik (Schielandse Hoge Zeedijk) het eigendom is van de gemeen De Blauwe Doffer hield een wedvlucht vanuit Noyon, afstand 280 km. Gelost 8 u. 30 arriveerde de le duif 15.1.26, laatste prijswinnende duif om 20.23.12. De uitslag was: 1 12 26 Paardekoper en Co, 2 Th Duivenbode, 3 Kerkhof, 4 T Claes, 5 De Rouw, 6 Wijk en Kokers, 7 25 Sloot en Co, 8 A P Hersbach, 9 15 De Jong, 10 33 Opijnen, 11 24 27 29 Leeuwen en Co, 13 18 Kazenbroot, 14 Av Put, 16 v Deurzen, 17 Limborg, 19 J M Koogje, 20 J Flipse, 21 J Wenteler, 22 Wijntjes, 28 Dipl. L Lems. Voor alle meisjes boven 17 jaar, die later als gelukkige huismoeder haar taak goed willen vervullen, of die, als zjj niet trouwen, haar roeping als vrouw zó wil len beleven, dat zij zelf gelukkig z(jn en anderen gelukkig maken. Tal van deskundigen, zoals priester, dokter, verpleegster en paedagoge en vele andere bekwame docenten, staan voor ie klaar, drie jaar met interessante lessen in kinderverzorging, opvoeding, zieken verpleging, medische raad, smaakontwik keling, woninginrichting. In gezellige groepjes leer je koken (ook de fijnere keuken!) en naaien. Gymnastiek en zang ontbreken niet. De priester belicht je la tere levenstaak in welke staat of je ook geplaatst wordt. De poorten staan weer open. Is het iets voor jou? Meisjes van 17 jaar en ouder, wacht dan niet tot onze cursus volgeboekt is. NU kun je je nog laten inschrijven voor de nieuwe cursus, die in September beginnen gaat! Aanmeldingen elke Woensdagavond v, 7-9 uur in de R.K. Huishoudschool, West molenstraat 22. Je zult er geen spijt van krijgen. Tot ziens? Uw rijk versierde jubilerende kerk, de heldere klanken van het nieuwe orgel in de Bijkerk roepen U allen op ter viering van het 100-jarig feest. Hedenavond, morgen en Zaterdag om half acht leiden wij ons feest in met een luisterrijk Triduum in Hoofd- en Bijkerk door de Paters. Komt allen zo trouw op, zoals gij deedt in de dagen van uw Missie. Volle kerken, volle harten. Een godsdienstig volk, een gelukkig volk. UW PAROCHIEPRIESTERS. Zoals was aangekondigd zouden gister avond aan de Nieuwstraat rolschaatswed- strijden worden gehouden. Ondanks de dreigende wolken waren toch nog enkele enthousiaste kinderen „op wieltjes" ver schenen, doch vele ouders, die het weer niet vertrouwden, hadden hun telgen thuis gehouden, aldus was het een teleur stelling voor de enkelingen, die gekomen waren naar de Nieuwstraat, dat de heer K. Scholten moest besluiten het festijn niet door te laten gaan. Heden loopt de Rattenvanger de vol gende route: Oude Kerkhof Lange Kerkstraat Kreupelstraat Boter- straat Herenstraat Grote Markt Nieuwstraat Laan Lange Achter weg (draaien bij de Hoogstraat) Laan Nieuwe Buurt Gedempte Baan- sloot Lange Kerkstraat School Oude Kerkhof. De deelnemers (sters) worden verkleed verwacht om 7 uur op het schoolplein Zullen er veel kinderen achter de muziek lopen? Kinderen uit alle delen van de stad zijn welkom. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam Dam '8. Telefoon 66152 Giro nummer 5909J9 Abonnementsprijs 5 85 per kwartaal, 2.- per maand, 0 47 uer week. Advertentie prijs op gewone Kolombreedt» f 0 15 Der millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionen kolombreedte f 0 30 pei millimeter noogte Bij con'ract gelden lagere tarieven, welkr bij de administratie of OU de erkende advertentiebureaus vferkrtigbaat ztjn Kampioenen (kleine advertentlen) tot 20 woorden 50 oent Elk woord meer 9 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advsrtentie-wezen. Doordat de voorvork brak, is de fiet ser H. J. B. op de Harreweg tussen de Eerste en Tweede Veen in vm. Kethel gevallen. Een hersenschudding en ver scheidene verwondingen waren het ge volg. Hij kon pas geruime tijd, nadat het ongeval had plaats gehad per auto van de GG en GD worden vervoerd naar het ziekenhuis te Delft, aangezien enkele om standers niet de politie in v.m. Kethel dadelijk waarschuwden, maar eerst die te Vlaardingen opbelden. In.de Julianalaan is gisteren de 8-ja- rige fietser F. A. aangereden door een auto, die na de aanrijding doorreed. De jongen brak een tand, liep enkele ver wondingen op en de fiets werd bescha digd. De autobestuurder wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te melden op het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55, Tel. 69333. Gistermiddag is een 12-jarig meisje van huis weggelopen. Vanmorgen vroeg werd het kind. dat zei weggelopen te zijn, om dat het thuis te veel slaag kreeg, gevon den. De Kinderpolitie gaat zich met het geval bemoeien. Ten nadele van de 11-jarige J.V. is een fiets gestolen, die hij niet op slot een nacht had laten staan voor de ouderlijke woning aan de Prof. Kamerling Onnes- laan. Ten nadele van de 17-jarige J.S. is uit de achterzak van zijn pantalon in het zwembad een bedrag van f 4 gestolen. De politie heeft in het zwembad intus sen een 13-jarige jongen aangehouden, die bezig was met het doorzoeken van kledingstukken van anderen. m fabrika, De vierde opvolger van pastoor Van Leeuwen, als pastoor van de Fran kelandse parochie was Martinus Petrus Rudolphus Droog, geboren 8 Ja nuari 1854 te Schipluiden, als zoon van Willem Droog, die aldaar het ambt van genees-, heel- en verloskundige uitoefende, en van Maria Catha- rina Ham. Hij studeerde .aan de beide seminaria van ons bisdom Haarlem en werd 17 Augustus 1879 tot priester gewijd. Na zijn priesterwijding was hij van 1879 tot 1880 kapelaan te Overveen en hij werd in 1880 benoemd tot leraar aan het Klein-Seminarie Hageveld, om in 1886 benoemd te worden tot sub-regent van dit seminarie. In de bijna tien jaren, dat bij zijn veelomvattende taak aan dit semenarie vervulde, maakte hij zich tot vriend van alle studenten. Op 28 April I896 volgde de benoeming tot pastoor te Schiedam. Op Vrijdag 1 Mei 1896 werd de nieuw benoemde pastoor door de kapelaans van het station afgehaald en met een rijtuig naar de pastorie aan de Nieuwe Haven gebracht, waar de kerkmeesters hem op wachtten. Twee dagen later, op Zondag 3 Mei d.a.v. had de plechtige installatie plaats welke plechtigheid om 10 uur des morgens door déken N. F. Taverne van Rotterdam werd verricht. Na het eindi gen van de gewone kerkelijke ceremoniën aan de installatie van een nieuwe pastoor verbonden, beklom deken Taverne de predikstoel en hield een rede, waarin hij de parochianen feliciteerde met deze waardige en kundige priester, maar ook pastoor Droog wenste hij geluk met deze parochie, waar de veelvuldige communie in ere is. Weliswaar had Schiedam haar toppunt van bloei bereikt, maar de hulp aan armen en hulpbehoevenden stond nog bovenaan op de lijst van goede wer ken, stelde hij voorts vast. Na deze rede droeg pastoor Droog voor het eerst het I H. Misoffer op voor zijn nieuwe paro chianen, waaronder door het koorgezel schap „Cantemus Domino" de eerste Mis van Gores werd uitgevoerd. De plechtig heid werd besloten met het „Tantum Ergo" en het geven van de Benedictie. Kort na zijn komst in de parochie open baarden zich bij pastoor Droog de eerste tekenen van een ziekte, die hem weldra tot rust zou dwingen. Doch desondanks vervulde pastoor Droog met energie en toewijding de zware parochietaak. Op 19 Augustus 1896 droeg een van zijn vroegere leerlingen, die 15 Augustus te voren de H. Priesterwijding had ontvan gen, in de Frankelandse parochiekerk zijn eerste plechtig H. Misoffer op. Deze plech tigheid was een waar familiefeest. De neomist, Gerardus Maria Arnoldus Beu kers, geboren te Schiedam 15 November 1872, als zoon van Gerardus Cornells Beukers, en van Theodora J. W. M. van Erven Dorens, droeg om 8.30 uur in de kerk, waar hij gedoopt was, zijn eerste plechtig H. Misoffer op, daarbij geassis teerd door zijn vroegere leraar, Droog als presbyter assistens. Als diaken fun geerde zijn, neef, pater A. Beukers van de Orde der Kruisheren en als sub diaken de theologant C. hooman, van het missiehuis Mill Hill. De theologanten van het Groot-Seminarie Warmond, Van Er ven Dorens en Willenborg, fungeerden als cantores, terwijl de broeder van de nieuwgewijde priester, Th. Beukers, stu dent van het Klein-Seminarie Hageveld, als ceremoniarius dienst deed. Na het H. Evangelie betrad Droog de kansel en hield een keurige rede over de verhevenheid van het priesterschap. Met een bijzondere opwekking aan de jeug dige priester, waarin pastoor Droog wees op de heerlijke en goddelijke bediening, welke door de wijding in zijn handen was gelegd, en een hartelijke gelukwens aan de ouders en familie van de neomist, besloot hij zijn schone toespraak. Voorzeker was deze dag voor pastoor Droog, die bijna 16 jaren lang aan de vorming van de toekomstige priesters had gewerkt, wel e.en van de mooiste van zijn leven. En hoewel zijn bestuur als herder van de Frankelandse parochie nog geen jaar heeft geduurd, mocht hij toch nog een schoon en prachtig jubelfeest mede maken. We bedoelen het gouden feest van de St. Vincentius-Vereniging, die met innige dankbaarheid mocht terugzien op de voorbije jaren, waarin zij zoveel tranen gedroogd, zoveel leed verzacht, zoveel hulpbehoevenden de reddende hand had toegestoken. Bij het plechtig dank offer, dat in de parochiekerk aan de L. Haven werd opgedragen, was ook pastoor Droog aanwezig, in het priesterkoor. Ver- melden we nog dat bfl deze gelegenheid keurig f ecstgewaad onder haar lezers verscheen. Kort na de viering van het gouden feest der St. Vincentius-Vereniging werd pas toor Droog, wiens gezondheidstoestand in de laatste maanden veel te wensen had overgelaten, gedwongen rust te nemen. Op 17 Februari 1897 verliet hij Schiedam en vertrok naar zijn familie te Haarlem. Het bestuur van de Frankelandse paro chie werd tijdelijk opgedragen aan kape laan A. G. van den Berg, die als dfservi- tor deze functie tot aan het begin van April 1897 zou moeten vervullen. Na een goed jaar rust genoten te heb ben, werd pestoor Droog op 19 Maart 1898 benoemd tot pastoor te Nes en Zwa- luwebuurt, een kleine parochie. In deze parochie vierde hij in Augustus 1904 on der vele blijken van belangstelling zijn zilveren priesterfeest. Door een zich her halend geesteslijden was pastoor Droog genoodzaakt zijn ontslag uit de H. Bedie ning te vragen, hetwelk hem 20 Novem ber werd verleend. Hij vestigde zich in het gesticht van St. Joannes de Deo te Haarlem en heeft zich daar als rustend geestelijke onledig gehouden met de beoe fening van de Vaderlandse Kerkgeschie denis. Zo schreef hij o.s. een geschiede nis van zijn geboorteplaats: „De parochie Schipluiden na de Hervorming" en „Vi sitatie-verslagen van :0J1 en 1833 opge steld door kanunnik Jan A. Ban". Op 3 Juni 1911 is pastoor Droog as een lang durige ongesteldheid in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overleden. Mgr Graaft heeft in de Haarlenuche Bij dragen een Memorlam »an tl)n nage dachtenis gewijd (deel 34, sl». llü). Keren wij na deze intermezzo terug naar onze Frankelandse parochie. J e door het vertrek van pastoor Droog verweesd was achtergelaten. Eerst op 27 Maart 1897 kwam in Schiedam het bericht binnen, dat de bisschop van Haarlem aan pastoor Droog wegens ziekte eervol ontslag had verleend als pastoor van de Frankelandse parochie en tot zijn opvolger had benoemd de zeereerw. heer F. J. Poeiheleks, pas te Schiedam en ook door haar wordt onderhouden. De studie van een en ander zal zoveel tijd in beslag nemen, dat niet geëist kan worden, dat Gemeentewerken bij het vele werk. dat de gewone dienst reeds mede brengt, daarvoor gelegenheid zou weten te vinden. Daarom prezen B en W. zich gelukkig, de oud-directeur van deze dienst ir II. B. •T. Aikema, bereid gevonden te hebben dit werk ter hand te nemen. Over de kosten kunnen geen nauwkeu rige gegevens worden verstrekt daar, behalve met het honorarium ook gere kend moet worden mei de kosten van terreinopmetingen, boringen, proefne mingen, tekeningen e.d. B. en W. stellen daarom de raad voor voorlopig een cre- diet groot 20.000 uit te trekken. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloot de Raad het subsidie voor de verenigingen, die de uitzending van kin deren verzorgen te verhogen tot f 1.- per kind per dag. Eind 1952 wendde één dezer verenigin gen zich tot B. en W. met het verzoek dit subsidie te brengen op f 1.50 per kind per dag. Een door de Gemeente-accountant inge steld onderzoek wees uit, dat met de gel dende bijdrage van Rijk, Provincie en Gemeente het niet mogelijk was een slui tende exploitatie te verkrijgen, en dat 't resterend tekort bijeengebracht moet wor den dooi contributiën, opbrengst kinder zegels enz. Het gelukt echter meestal niet op die manier het tekort te dekken. B. en W. zijn van oordeel, dat het ge wenst is, het gemeentelijk subsidie per verpleegdag in verband daarmede te ver hogen. De Gemeente-accountant rappor teert echter, dat de Rijks- en Provinciale overheid het subsidie nog nimmer ver hoogd hebben. B. en W. achten het redelijk, dat wan neer dit zou gebeuren, zo mogelijk een verrekening plaats vindt met hetgeen de gemeente tengevolge van de tariefsver hoging heeft uitgekeerd of het subsidie bedrag wordt verlaagd vanaf de datum, waarop een hogere Rijks- en/of Provin ciale subsidie ingaat. Zij stellen zich voor, dit te bereiken, door de verenigingen te verplichten hen onmiddellijk in kennis te stellen van een eventuele verhoging van het Rijks- en'of Provinciale subsidie en op grond daar van dan overleg te plegen. Zij stellen de Raad voor het subsidie bedrag met ingang van 1 Januari 1953 met f 0.30 te verhogen met inachtneming van de bovengenoemde beperkende be paling. Passage-Theater: In de greep van da angst (18 j.). Monopole-Theater: De zdbn van All Baba (volw.). Donderdag. Rattenvanger van Hameln, Oude Kerk- hof 7.15 uur. K. A. J.-gebouw Singel. Bijeenkomst Katholieke jongeren van de K.V.P. Spre ker Ir W. H. v. d. Toorn, voorzitter R.K, raadsfractie, over de gemeentepolitiek. de „Nieuwe Schiedamsche Courant" in een' joor te Kudelstaart (bij Aalsmcei). Uit het strafgcsticht Norg (Vecnhuizen) z(jn twee gedetineerden ontvlucht. ZU slaagden erin tijdens het werk aan de be wakers te ontsnappen. Zodra hun afwezig heid bekend werd, is er op uitgebreide schaal een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. De bossen werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar dit onder zoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Twee weken geleden, zo vernemen wij, schijnen ook twee gevangenen te zijn ge vlucht uit het strafgesticht Veenhuizen. Een daarvan is later weer gearresteerd. Negentien leden van Dar-ul Islam zijn gedood tijdens gevechten tussen een bende van 150 man en een legerbatal.ion in het Sidaredjase (midden-Java). Het bataljon werd gesteund door politie en de bevol king. Bij de gevechten zijn tevens drie dmrie- lingen om het leven gekomen. De voornaamste spoorwegverbinding tus sen Dublin en Belfast is Donderdagochtend vroeg te Kilnasagart aan de grens van Noord-Ierland en Eire door een ontploffing beschadigd. Op dit punt zouden de extra- treinen uit Dublin passeren, die bezoekers neer Belfast vervoeren ter gelegenheid ven het officiële bezoek, dat koningin ÏClliebetn aan Noord-Ierland zal brengen. Er U geen melding gemaakt van slacht offer» of ernstige schade. (Van onze correspondent) Bij de algehele reorganisatie van het radio-verkeer voor de Scheepvaart, waar door radio Schevingen reeds geruime tijd op een andere golflengte werkt werd ook aan het Radio-Loodswezen een andere frequentie toegewezen. Het radioverkeer tussen de loodsboten en de wal alsook met de reddingboten bij reddingen >n oefeningen hetwelk voorheen op de 177 M geschiedde is thans op 182 M. gebracht. De veranderingen en tegelijkertijd aan gebrachte vernieuwingen, die bij deze wijziging noodzakelijk waren, hebben tot een belangrijk betere ontvangst geleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2