Verzekeringswetten met Loonbelasting Sociale Coördinatie en vereveningslieffing «^De Melkweg Hongaarse regering afgetreden Tweede reeks van vraagpunten is afgewerkt Verkiezingen voor Prov. Staten en gemeenteraden in toekomst in hetzelfde jaar PANG Ouóial^uüü VLIEGTUIG Buitenlandse werkers in Indonesië Üe msrutpmnama demsfeïaofr r i 1 Besparing aan kosten voor kleine werkgevers Medisch onverklaarbare genezing te Lourdes Rakosi op „manoeuvre" Honderdjarige overleden Neo Destour veroordeelt moord op troonopvolger Het nieuwe Burgerlijk Wetboek ,Von Neurath stervende' Ex-koning Talal had ernstig auto-ongeluk Scherper transferregeling zou 'n nekslag zijn Él Het gestolen VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA 4 DE NIEUWE WETS VOORSTELLEN Wat behelzen de nieuwe wetsvoorstellen EREPENNING VOOR BERTUS AAFJES BEGRAFENIS J. v. d. BERGH Betekenen de wetsvoorstellen altijd vereenvoudiging Verlengd tot en met 7 Juli! DE BREDASE VLUCHTELINGEN Interpellatie in landdag van Neder-Saksen BESMETTELIJKE ZIEKTEN Het risico bij koopovereen- komst „Der Mittag" meldt: KUSTVAARDER „TOOS" TERUG NAAR NEDERLAND FRANSE BEZETTINGS TROEPEN IN DUITSLAND Brachten 450.000 mark bijeen VERDRONKEN BIJ POGING EEN KIND TE REDDEN BEMANNING VAN „CORNELIS B" IN NAPELS SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR CANADA-EMIGRANTEN NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES De eerste reeds geheel volgeboekt in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naanrRang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangeqe" door PERCY KING LE1DSE MARKTEN i. In een tweetal artikelen zullen wij een commentaar geven op de nieuwe wets voorstellen, die een vereenvoudiging beogen van de omvangrijke administra tieve verplichtingen die op het bedrijfs leven drukken, welke verplichtingen voortvloeien uit de toepassing van de sociale verzekeringswetten. In dit eerste artikel zal een meer algemene beschou wing worden gegeven, terwijl in het tweede artikel uitvoeriger op een aantal detailpunten zal worden ingegaan. Als in leiding voor de niet-deskundige lezer wil len wij allereerst over de voorgeschie denis, die heeft geleid tot de ter tafel liggende wetsvoorstellen, enkele punten vermelden. De snelle ontwikkeling van onze sociale wetgeving tijdens en na de tweede wereld oorlog alsmede de invoering van de be sluiten op de loonbelasting en de vereve ningsheffing hebben de werkgevers belast met een groot aantal verplichtingen, die een zodanige administratieve romp slomp veroorzaken, dat de kosten daar van als een zware last op het bedrijfsleven zijn gaan drukken. Het is vooral de loon administratie, die hierdoor wel zeer inge wikkeld en duur is geworden Een van de voornaamste oorzaken moet wel gezocht worden in de meer of min der belangrijke verschillen die bestaan tussen de verschillende sociale verzeke ringswetten onderling en tussen deze wet ten enerzijds en de besluiten op de loon belasting en de vereveningsheffing ander zijds. Hoe deze verschillen zijn ontstaan, wordt hier buiten beschouwing gelaten, geconstateerd zij slechts, dat voor een aantal ervan geen enkele bestaansgrond aangevoerd kan worden, terwijl andere niet van zodanig belang zijn, dat zij een rechtvaardiging inhouden van de daar door ontstane administratieve handelingen en kosten. De in 1950 tot de toenmalige regering behorende ministers van Financiën en Sociale Zaken hebben ingezien, dat, wilde men niet tot een chaotische toestand ko men, er iets gedaan moest worden. Resul taat: Een commissie, aan welke werd opge dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot een coördinatie van de bepalingen inzake loonbelasting en vereveningsheffing ener zijds en de bepalingen inzake de heffingen voor de sociale verzekeringswetten ander zijds. Deze commissie, bekend geworden onder de naam Commissie Van den Tem pel, heeft in 1952 een rapport uitgebracht, dat in het algemeen door het bedrijfsleven niet ongunstig werd beoordeeld. Het rap port getuigde van een grondige kennis van de behandelde materie bij de samen stellers ervan, doch de vrijwel eenpaaige mening van het bedrijfsleven was, dat de commissie het niet heeft aangedurfd om (weliswaar zeer dikke) knopen door te hakken en met zodanige voorstellen te komen- dat de zozeer gewenste vereen voudiging van de loonadministratie ook werkelijk gerealiseerd zou worden. Daar toe zouden in de eerste plaats alle be staande verschillen tussen de grondslagen voor de berekening van de heffingen voor de sociale verzekeringen en van de hef fingen ingevolge de besluiten op de loon belasting en de vereveningsheffing opge heven moeten worden. Het bereiken van dit doel zal het bedrijfsleven dan ook steeds als de wel zeer radicale, doch enige oplossing om tot een reële vereenvoudiging te geraken, voor ogen staan. Het rapport van de Commissie Van den Tempel, dat hierna coördinatierapport genoemd zal worden, heeft als grondslag gediend voor de nieuwe wetsvoorstellen. Deze wetsvoorstellen, die wij hier nu aan een beschouwing zullen onderwerpen, hebben nog slechts betrekking op drie van de vijf door de Commissie gedane voorstellen, zij het dan dat zij wel juist datgene omvatten wat voor het bedrijfs leven van het meest urgente belang is. Gezien de dringende behoefte aan ver eenvoudiging achtte de regering het niet verantwoord een langdurig uitstel te aan vaarden, dat een gevolg zou zijn van het ontwerpen van wetsvoorstellen voor alle door de Commissie gedane voorstellen. Er zijn ingediend vier ontwerpen van wet, t.w.: a CoSrdinatiewet Sociale Verzekering, waarin een aantal bepalingen zijn opgeno men, die voor verschillende sociale verze keringswetten gelden en welke bepalingen zijn aangepast aan die van de besluiten op de loonbelasting en de verevenings heffing. b Wet Coördinatie van bepalingen loon belasting en vereveningsheffing met die v»n heffingen sociale verzekering. Dit wetsvoorstel bevat de wijzigingen in de besluiten op de loonbelasting en de ver- Een geval van genezing, dat bij de hui dige stand der medische wetenschap on verklaarbaar moet worden geacht, is door het „Bureau voor medische verificatie" te Lourdes geregistreerd. De dossiers over het betreffende geval zijn door het bu reau aan het bevoegde Kerkelijke gezag opgestuurd voor de eventuele proclama tie van het miraculeuze karakter van deze genezing. Het betreft hier de genezing van ko lonel Pal Pellegrin, wonende te Toulon, die zich in October van 1950 naar Lour des begaf. Hij leed sinds twee jaar aan een fistel die ondanks alle toegepaste medische behandelingen niet genas. Op 3 October, na het tweede bad in een der piscines vertoonde zich onverwachts een litteken. Reeds enkele dagen daarna, bij de terugkeer van de zieke te Toulon verklaarden de geneesheren het litteken definitief. De medische commissie van Lourdes, bestaande uit 29 medici, heeft daarna het geval nog achttien maanden lang onder zocht. De commissie stelde vervolgens haar rapport op aan de hand van een speciale studie, door professor Oberlin, van de medische faculteit der Parijse Universiteit, aan dit geval gewijd. De dichter Bertus Aafjes, die dezer dagen werd onderscheiden met de Tol lens-prijs, heeft Donderdag ook nog een onderscheiding gekregen van de gemeente Hoensbroek, tot wier burgers hij behoort sinds hij zijn intrek nam in het kasteel van Hoensbroek. Burgemeester Martin speldde hem gisteren namelijk 'n zilveren erepenning op, de eerste, welke tot dus ver door het gemeentebestuur van Hoens broek werd verleend. Deze erepenning werd ingesteld in 1950. Bij de uitreiking aan Aafjes waren tal van notabelen aan wezig. De begrafenis van Joris van den Bergh zal op Zaterdag 4 Juli op Nieuw Eik en Duynen te Den Haag plaats vinden om 11.45 uur. Het vertrek van de rouwkamer in de Van Diemenstraat, eveneens te Den Haag, is bepaald op 11.30 uur. eveningsheffing die als gevolg van de coördinatie met de bepalingen van de so ciale verzekering daarin nodig zijn. c In nog een tweetal andere wetsont werpen zijn de in de navolgende wetten aan te brengen wijzigingen opgenomen voortvloeiende uit de beide voorgaande wetsvoorstellen alsmede uit de coördi natie van nog een aantal andere bepalin gen van sociale verzekeringen: 1 Ongevallenwet 1921 2 Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 3 Ziektewet 4 Kinderbijslagwet 5 Werkloosheidswet 6 Wet tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet 7 Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers 8 Wet tot aanvulling der ongevallen renten 9 Noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen De onder a en b genoemde wetsvoorstel len zijn o.i. de belangrijkste en het na volgende commentaar zal dan ook groten deels op deze beide voorstellen betrekking hebben. Van de onder c genoemde wets voorstellen kan gezegd worden, dat zij, behoudens de wijzigingen die een gevolg zijn van de onder a en b genoemde wets voorstellen, nog een aantal wijzigingen bevatten, die even zovele verbeteringen zijn, doch die voor de vereenvoudiging van de loonadministratie van geen bete kenis zijn. Met voldoening kan geconstateerd wor den, dat- evenals indertijd t.a.v. de uitvoe ringsorganisatie van de sociale verzeke ring een basiswet (de Organisatiewet So ciale Verzekering) werd gecreëerd, ook nu een aantal bepalingen, die voor de ver schillende sociale verzekeringswetten ge lijkluidend kunnen zijn, in een basiswet, n.l. de Coördinatiewet Sociale Verzeke ring, zijn ondergebracht. Hiermede is o.m. het belangrijke begrip „loon", dat overi gens in de diverse sociale wetten reeds vrijwel gelijkluidend omschreven was (alleen de Ongevallenwet gaf nog een principiële afwijking te zien zoals t.a.v. gratificaties) nu voor alle hiervoor onder c 1 t/m 5 genoemde wetten gelijkgeschakeld. Op de uitwerking van het loonbegrip ko men wij in ons tweede artikel nog terug. Ondanks deze voldoening spreken wij echter de wens uit, dat na het tot stand komen van wetsvoorstellen betreffende de nu nog niet behandelde onderwerpen uit het coördinatierapport één basiswet voor de sociale verzekeringen zal worden ge creëerd, waarin de Organisatiewet Sociale Verzekering, de Coördinatiewet Sociale Verzekering en eventuele andere basis wetten zijn verenigd. Dat dit speciaal voor de kleinere wegkgevers, die gewoonlijk geen specialist(en) op het gebied van de sociale en belastingwetgeving te hunner beschikking hebben en dus zelf in de doolhof der wettelijke bepalingen hun weg moeten zoeken, een aanzienlijke vereen voudiging betekent, kan hier zonder meer buiten twijfel gesteld worden. Een algemene indruk over de nieuwe wetsvoorstellen is in het volgende vervat: Belangrijke verbeteringen zijn: 1. De invoering van een basiswet n.l. de Coördinatiewet Sociale Verzekering. 2. De gelijkschakeling van het begrip loon voor de Ziektewet-Ziekenfondsenbe- sluit, Ongevallenwet 1921, Land- en Tuin bouwongevallenwet 1922, Kinderbijslagwet en Werkeloosheidswet. 3 Eén grondslag voor de heffingen sociale verzekeringen en vereveningshef fing. 4 Aanpassing van het aantal kinderen waarvoor kinderbijslag kan worden genoten aan het aantal kinderen, waar voor kinderaftrek in gevolge het Besluit op de Loonbelasting mogelijk is en omge keerd. 5 Aanpassing (géén gelijkschakeling) van het begrip loon volgens het Besluit op de Loonbelasting aan het begrip loon volgens de Coördinatiewet Sociale verzekering. 6 De mogelijkheid van ingebruikneming van een sterk vereenvoudigde loonstaat. Op enkele nadelen komen wij eveneens in ons tweede artikel bij de behandeling van enige detailpunten nog terug. Zonder aan het werk van gammissie en wetgever afbreuk te willen (Ap mag wel geconstateerd worden, dat de wetsvoor stellen voor grote bedrijven, waar met een gemechaniseerde loonadministratie wordt gewerkt geen noemenswaardige besparing op administratiekosten zullen opleveren. Wü moeten aannemen, dat de indertijd geschatte besparing van tien millioen gulden per jaar vrijwel geheel door de kleine werkgevers gerealiseerd zal moeten worden en dan komt ons dit bedrag wel zeer geflatteerd voor. Vooropgesteld, dat de tijd nog te kort geweest is om de wetsvoorstellen tot in de kleinste bijzonderheden aan een beoor deling te onderwerpen, gaan wij nu op enkele details nader in, waarbij wij als eerste punt de kwestie zullen behandelen van de werkgeversbijdrage in de zieken fondspremie. Wanneer wij het loon volgens de Wet Coördinatie van bepalingen loonbelasting en vereveningsheffing vergelijken met dat van de Coördinatiewet Sociale Verzekering constateren wij als kenmerkende verschil len, dat nu naast de aanspraak op kinder bijslag ook de aanspraak op verstrekkingen ingevolge de wettelijke ziekenfondsver zekering als loon voor de heffing van loonbelasting beschouwd wordt. Voor de premieheffing sociale verzekering zijrj deze bestanddelen geen loon. Het als loon aanmerken van de aanspraak op verstrek kingen ingevolge de ziekenfondsverzeke ring betekent o.i. een verzwaring van de administratie instede van een vereenvou diging. In de Memorie van Toelichting wordt volkomen terecht geconstateerd dat er geen principieel verschil bestaat tussen het werknemers- en het werk geversaandeel in de premie en het dus verantwoord is om evenals nu reeds met het werknemersaandeel in de premie het geval is ook het werkgeversaandeel als loon te beschouwen. Zij vermeldt zelve reeds, dat dit een verzwaring van de administratieve werkzaamheden bij het opmaken van de loonstaat veroorzaakt, doch zij meent deze te kunnen oplossen door de toepassing van een bijzondere tabel voor de loonbelasting. Naar onze mening zal evenwel deze bijzondere tabel slechts in zeer weinig bedrijven toepas sing kunnen vinden. Daarop zullen wij nog nader terugkomen. In het merendeel der gevallen, waarin dus de gewone belastingtabel gehanteerd zal moeten worden, betekent de maatregel een uit breiding van de loonstaat. omdat nu naast de kolom waarin de aftrekposten voor de premies Ziektewet, Werkloosheidswet en verplichte bijdrage ingevolge een pensioenregeling zijn vermeld, een kolom voor bjjtelling van het werkgeversaandeel premie Ziekenfondsenbesluit moet worden opgenomen. Men zal ons tegenwerpen, dat het mogelijk is het totale percentage in eerstgenoemde kolom te verminderen met dat van de tweede kolom (een samen trekking dus) waardoor de tweede kolom overbodig wordt. Afgezien van het feit, dat wij in principe reeds afkerig zijn van dergelijke samentrekkingen omdat zij het overzicht bemoeilijken, levert het in dit geval nog de volgende bezwaren op: 1. Uitgaande van de gedachte, dat het de arbeider mogelijk moet zijn zijn loon- afrfkening volledig te controleren, welk principe in vele bedrijven wordt aan vaard, dient op deze loonafrekening een volledige specificatie te worden gegeven van de samenstelling van het belastbaar bedrag voor de loonbelasting alsmede van de grondslag voor de heffing der premies sociale verzekeringen. Een samen trekking van bedoelde aftrekposten met het bij te tellen bedrag verstoort deze specificatie zodanig, dat ze beter achter wege gelaten kan worden. 2 In gevallen, dat geen premie Ziektewet van de werknemer wordt ingehouden, zoals dat vaak bij beambten in maand salaris voorkomt, kan de samentrekking der beide kolommen resulteren in een bijtelling in plaats van een aftrekking. Dit is op zichzelf niet direct bezwaarlijk, ware het niet, dat als gevolg van de ver schillende grenzen voor het maximum dagloon van de Ziektewet en de Werkloos heidswet bedoelde samentrekking voor een gedeelte van het personeel tot een bijtelling en voor een ander deel tot een aftrekking zou leiden. Dit nu geeft speciaal in de mechanische loonadminis tratie weer bijzondere moeilijkheden. Aan het feit, dat de arbeider door de bij telling van het werkgeversaandeel in de ziekenfondspremie in het algemeen een a twee klassen hoger in de loonbelasting valt, wordt stilzwijgend voorbijgegaan. Op grond van het vorenstaande zouden wg alsnog willen bepleiten géén wijziging te brengen in de bestaande toestand voor (Advertentie) 's Avonds in de gezellige Zuiveltuin: iOUTRUST OEN HAAG HOLZHACKER BUB'N „JOOL IN TIROL" Geopend v. 10-23 u.-a.s. Zondag 14-23 u Entree I 1.-; Militairen en kinderen 10.50 Vrijdag Zaterdag: EODY CHRISTIAN! Maandag: DE BIETENBOUWERS f Iedere middag en a.s. Zondagavond-. BAND KON MIL. KAPEL wat het werkgeversaandeel in de zieken fondspremie betreft. Hierbij moge nog aangehaald worden de mening van de Commissie Van den Tempel, die op pagina 32 van het coördinatierapport o.m. het volgende zegt: „Aangezien echter deze werkgeversbij drage thans niet tot het fiscale loon wordt gerekend, wenst de commissie dit stand punt (n.l. dat het werkgeversaandeel als loon aangemerkt moet worden. Red.) al leen te aanvaarden indien dit zou leiden tot vereenvoudiging". In ons tweede artikel zullen wij nog enige andere details aan een beschouwing onderwerpen. In de landdag van Neder-Saksen in Hannover is de minister van Justitie door een afgevaardigde der liberale partij ge ïnterpelleerd over zijn voornemen inzake een eventuele uitlevering van de Bedase vluchteling Willem Polak. De liberale afgevaardigde vroeg of maatregelen wa ren getroffen om te verhinderen dat Polak evenals de vluchteling De Jonge door de Engelse bezettingsautoriteiten over de grens zou worden gezet. De mi nister zei in zijn antwoord, dat de Britse bezettingsautoriteiten hebben toegezegd, dat zij eerst het resultaat van het Duitse onderzoek zullen afwachten. Polak kon vol gens hem echter slechts zo lang in een Duitse gevangenis blijven als er een Duits bevel tot Inhechtenisneming bestond. De minister gaf de verzekering, dat Duitse beambten niet hadden meegewerkt om de vluchteling De Jonge na zijn vrijspraak door een Duitse rechter in Britse handen over te geven. Blijkens een opgaaf in de Staatscourant van Donderdag zijn in de week van 21 t/m 27 Juni in ons land twee gevallen van kinderverlamming aangegeven, nl. een in de stad Groningen en een in Den Haag. Voorts twaalf gevallen van paratyphus, nl. 1 in Heerenveen, 5 in Kampen, 2 in Arnhem, 1 in Gendt (G.), 1 in Amers foort, in Den Haag en in de Noord-Bra bantse gemeente Zeeland. In Drente deed rich êen geval van lepra voor. De Hongaarse regering-Ra kosi is, „over eenkomstig de bepalingen van de grond wet", afgetreden, zo heeft raoio-Boedapcst Donderdagavond bekend gemaakt.. De radio meldde, dat de presidentiële raad het ontslag had aanvaaid en de mi nisters had verzocht de lopende zaken te behandelen tot een nieuw kabinet zou zijn gevormd. Het Hongaarse parlement, dat voor het eerst, sedert de „verkiezingen" op 17 Mei, bijeenkomt, zal morgen de nieu we samenstelling „bespreken". Over de achtergrond van deze onver wachte beslissing werd niets meegedeeld. Enkele dagen geleden werd de post van secretaris-generaal der Hongaarse com munistische partij plotseling afgeschaft en vonden de „verkiezingen" voor het Polit-buro plaats. Premier Rakosi ver loor daardoor zijn post ais secretaris generaal, maar werd nu gekozen in het uit verscheidene leden tellende nieuwe partij-secretariaat. Hij werd eveneens herkozen, met alle andere voornaamste Hongaarse communistische leiders, in het van een en twintig tot elf leden te ruggebrachte Politburo. Deze manoeuvres schenen een' imitatie van het aftreden van Malenkof als secretaris-generaal, kort nadat hij premier was geworden. Reizigers uit Boedapest verklaarden te Wenen, dat deze veranderingen in het partij-secretariaat een stroom van ge ruchten hadden ontketend onder de bevol king en dat men er nog meer drastische maatregelen verwachtte. Volgens deze geruchten zou Rakosi voor deze wijziging opdracht hebben gekregen, toen hij onlangs een bezoek aan Moskou I bracht. Waarnemers te Wenen menen in de jongste maatregelen een verzwakking van de positie van de eerste minister te mogen zien. Ook werd melding gemaakt van het verwijderen van drie belangrijke figuren bij het leger en de geheime politie uit het Polit-bureau. Volgens deze berichten zou het gaan om de minister van defensie, generaal Mihaly Farkas, de secretaris van de presidentiële raad, Piroska Szabo, en het voormalige hoofd van de geheime politie Laszlo Piros. Slechts twee dagen voordat zij haar 101ste verjaardag zou vieren is gisteren te Schoonhoven overleden de wed. Teuntje van der Hek geboren Van Buren. Het vorige jaar op 4 Juli was zij het middel punt der belangstelling van velen, toen zij haar honderdste verjaardag vierde. De Tunesische nationalistische Neo Des tour-partij heeft Donderdag een verklaring uitgegeven, waarin de moord op de Tune sische troonopvolger, Azeddine Bey „een verfoeilijke daad" wordt genoemd, waar van sléchts de tegenstanders der partij voordeel zullen hebben. De verklaring wijst met instemming op de jongste rege ringsverklaring van premier Laniel en de jongste vrijlatingsmaatregelen en herhaalt de geneigdheid tot samenwerking. Zoals gemeld, stond de troonopvolger bekend als pro-Frans. De jongere broer van de overledene, prince Mohammed Zadok, zal Zondag a.s. in het paleis van de Bey te Carthaga of ficieel tot troonopvolger worden aangewe zen. 'b GRAVENHAGE, 2 Juli De Tweede Kamer is vandaag klaar gekomen met de tweede reeks van vraagpunten inzake het nieuwe Burgerlijke Wetboek. Alle regerings conclusies zijn z.h.s. aangenomen. Minister Donker en de raad-adviseur, prof. Meyers, lachten na afloop voldaan. Nu nog in September de derde en vierde reeks van vraagpunten en dan kan prof. Meyers de laatste hand gaan leggen aan het machtige werk van een nieuw burgerlijk wetboek. Vandaag ontspon er zich alleen nog enige discussie over de vraag, of het nieuwe B. W. moet bepalen, dat de goede trouw niet alleen de uit overeen komst en wet voortvloeiende verbintenissen kan aanvullen, maar ook deze onder bijzondere omstandigheden kan doen vervallen of buiten toepassing stellen. Een zeer belangrijke vraag. Het gaat hier immers om de vraag naar de werkingssfeer van het uitermate gewichtige burgerrechtelijke beginsel van de goede trouw. Ons hoogste rechtscollege heeft uitge maakt, dat een beroep op de goede trouw en de billijkheid het uitdrukkelijk over- eengekomene niet zijn kracht kan ont nemen. De regering wil dit in het nieuwe B.W. wel mogelijk maken, maar met deze be perking, dat het vervallen of buien toe passing stellen van verbintenissen alleen dient te kunnen geschieden, wanneer een beroep op het overeengekomene of op het door de wet bepaalde onder de gegeven omstandigheden onbetamelijk is. Voor het geval, waarin door onvoor ziene omstandigheden nakoming van een overeenkomst voor één der partijen uiter mate bezwaarlijk wordt, moet, aldus con cludeert de regering in aansluiting aan 't voorgaande, aan de schuldenaar de be voegdheid verleend worden om zich door de rechter van zijn verplichtingen te doen ontheffen of door deze de overeenkomst te doen wijzigen. In het eerste geval, waarin een beroep op het overeengekomene onbetamelijk is, bepaalt de partij zelf het einde der ver bintenis, in het laatste geval, waarin na koming uitermate bezwaarlijk wordt, is het de rechter, die dit doet. De Kamer heeft zich met beide con clusies verenigd. Prof. Lemaire (K.N.P.) gaf, naar hij ver klaarde, voorkeur aan het begrip „rechts- misbruik" boven de term: „onbetamelijk" Door opneming van dit begrip „misbruik van recht" in 't nieuwe B.W. zou op be tere wijze het recht achter het positieve recht tot uitdrukking worden gebracht. Aldus zouden we een springplank naar het natuurrecht in het nieuwe B.W. krij gen. Prof. Meyers merkte hiertegenover op, dat in het oorspronkelijke regeringsant- woord gesproken werd van rechtsmis- bruik, maar dat dit begrip tenslotte ver vangen is door dat van de onbetamelijk heid om hiermede aan de wens van een belangrijke groep juristen tegemoet te komen. De twaalfde regeringsconclusie, welke betrekking heeft op de vraag, of een werkgever zijn aansprakelijkheid voor te kortkomingen van zijn personeel moet kunnen uitsluiten en waarover gisteren de beraadslagingen waren geschorst, is vandaag ook z.h.s. arngenomen. De nieu we tekst, welke minister Donker gisteren bij nota van wijzigingen aan de Kamer voorstelde en waarvan wij gisteren reeds meldling maakten, achtte de vaste com missie voor Privaat- en Strafrecht een zo danige verbetering dat er thans geen be zwaren meer op dit punt bestonden. Tenslotte heeft de Kamer zich accoord verklaard met de opvatting der rege ring in de laatste conclusie, dat bij ver koop van een bepaalde zaak het risi co dient over te gaan bij de levering. Volgen het huidige B.W. is de verkochte zaak van het ogenblik van de koop voor rekening van de koper. Vergaat de zaak bijv. door brand voor de levering, dan is de koper nochtans verplicht te betalen, ook al ontvangt hij niets. In het nieuwe B.W. zal dit niet meer het geval zijn. De Kamer heeft vandaag nog enige kleinere wetsontwerpen z.h.s. goedge keurd. Het voorstel van minister Beel om de zittingsduur van ie leden der gemeente raden welke onlangs gekozen zijn, met ccn jaar te verlen en, heeft haar instem ming g :kregen. De bedoeling van dit wetsvoorstel is om in de toekomst de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden in eenzelfde jaar te doen plaats vinden. Van 1958 af zullen tussen de dag van de stemming voor dc Staten en die voor de gemeenteraden niet meer dan vier we ken liggen. Ook het wetsontwerp Invoeging in het Burg. Wetboek van een bepaling nopens verloren schriftelijke bewijsmiddelen is zonder discussie aanvaard. Ieder, die een schriftelijk bewijsmiddel heeft verloren, kan volgens de nieuwe bepaling van de gene, die de beschikking heeft'over een geschrift, dat tot bewijs kan dienen van enig feit, waarop het verloren bewijsmid del betrekking had, vorderen te zijnen behoeve op zijn kosten, voor zover nódig, inzage, afschrift of uittreksel van dat ge schrift te verschaffen. AD INT. Volgens het te Düsseldorf verschijnen de onafhankelijke blad „Der Mittag" is de voormalige Duitse minister van buiten landse zaken baron von Neurath, die thans in de internationale gevangenis van Span- dau (Berlijn) zit, stervende. Het blad zegt van Westelijk geallieerde zijde te Berlijn vernomen te hebben, dat de 80-jarige Von Neurath, die in 1946 te Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, bijna blind is en in ernstige mate aan rheumatiek lijdt. Ex-koning Talal van Jordanië heeft Donderdag een auto-ongeluk gehad op de woestijnweg van Alexandrië naar Cairo. De ex-koning is onmiddellijk naar een ziekenhuis in Cairo vervoerd, waar een hersenschudding werd geconstateerd. Ex-koning Talal reed met zeer hoge snelheid, toen zijn Mercedes Benz over de kop sloeg en in een greppel terecht kwam. Een Egyptische zakenman, die met zijn wagen passeerde, haalde de vier in zittenden, die hevig bloedden, uit het wrak van de wagen en vervoerde hen snel naar het ziekenhuis in Cairo. Een hunner, de adjudant van de ex-koning, luitenant Asfour, bleek bij aankomst over leden. Een Egyptisch politie-officier en de chauffeur van Talal. van wie deze juist tevoren het stuur had overgenomen, zijn ernstig gewond. Ex-koning Talal's verwondingen lieten zich niet ernstig aan zien. De Nederlandse kustvaarder „Toos", die op 24 Mei jl. nabij Grip in West- Noorwegen is gekapseisd, zal tegen het einde van de week naar Nederland wor den gesleept. Het schip, dat voorlopig is hersteld in een dok te Kristiansund, zal op een Ne derlandse scheepswerf worden gerepa reerd. Aan de Nederlandse ambassade te Bonn is een bedrag van 45.000 Duitse Mark aangeboden als gift voor de waters noodslachtoffers, bijeengebracht door de Franse bezettingstroepen in Duitsland. De 49-jarige fabrieksarbeider W. B. M. is gisteravond omstreeks acht uur ver dronken, toen hij trachtte een tienjarig jongetje te redden, dat in de Slingerbeek nabjj Winterswijk aan het pootjebaden was en plotseling in de diepte verdween. M. kon zelf niet zwemmen Het jongetje zag kans de wal te bereiken. M. was ge huwd en vader van twee kinderen. De bemanning van het Nederlandse mo torschip „Cornelis B", dat Vrijdag 26 Juni j.l. bij een aanvaring met het Italiaanse tankschip „Achille Lauro" nabij Ouessant is gezonken, is gisteravond in Napels aan gekomen. De „Achille Lauro" had de Ne derlanders aan boord genomen en naar Italië gebracht. De Italiaanse bemanning had hen van kleding voorzien, daar zij al hun bezittingen hadden verloren. D' Nederlanders zouden zich vandaag naar Rome begeven, waar het Nederlandse ge zantschap voor hun terugkeer naar Neder land zal zorg dragen. Emigranten naar Canada, die zich ves tigen in de staat Saskatchewan, zullen in de toekomst ten aanzien van de huisves ting, de sociale en gezondheidszorg gelijk gesteld worden met de inwoners van deze staat, aldus meldt K.N.P. De minister van sociale zorg, J. H. Stur dy verklaarde deze faciliteit te hebben verleend, omdat hij meende te hebben ge constateerd dat onder vele immigranten de vrees heerst tot last te zijn voor de Ca nadese gemeenschap, hetgeen dikwijls leidde tot diepgaande ontmoediging met alle gevolgen van dien. De nieuwe rege ling is inmiddels in werking getreden en zal voorlopig één jaar van kracht blijven. Het Nationaal Bureau tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten deelt ons mede, dat De Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke op 4 Augustus vertrekt en tot 10 Augustus zal duren, is volgeboekt, zodat daarvoor geen pelgrims meer kun nen worden ingeschreven. Deze bedevaart zal staan onder leiding van de bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers. Voor de grote nationale bedevaart, welke van 10 tot 17 September gaat, staat inschrijving nog steeds open en wel tot 16 Juli. Z. H. Exc. mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, zal deze bedevaart vergezellen. In kringen van het Nederlandse be drijfsleven te Surabaja en in kringen van de organisaties van Nederlandse werk nemers was de eerste reactie op de be richten in het blad „Pcdoman" dd. 25 Juni over de vermindering van de trans- fermogelgkheden voor buitenlandse werknemers per 1 Januari a.s. zeer som ber. In het bedrijfsleven verwacht men voor zover het bedrijven betreft, die geen mid delen in het buitenland hebben, een uit tocht van buitenlandse werkers. In krin gen van de organisaties van Nederlandse werkers noemde men de maatregelen Nr 30) Croudson keerde terug. Hij sprak 1e Vuurtoren aan. Barr gaat accoord. En jij? Het is de enige manier, Lew, het geeft eenmaal blauwe bonen, als er vuil wordt gespeeld! Ik spaar er niet één! Wie blijven bij hen? Jij, Lance, Bunny en Sam. Vier re volvers houden ze met gemak in bedwang. Dennis moet wel mee; hij weet met een auto om te gaan als de beste. Lew keek de millionnalr aan. Over twintig minuten landen we. U kunt de stukken dan gereed hebben. Dennis en ik zijn morgen bij het aanbreken van de dag terug. U komt dus bijtijds op de gewichtige conferentie, die u niet kunt verzuimen, mits u zich in het oor knoopt, wat Vernon zei. Heeft hij morgenavond acht uur niets van ons ge hoord, dan zal hij handelen. Neem u daar om in acht! Mansfield schokschouderde en begon de stukken in orde te maken. Hij was gereed vóór de machine aan de grond kwam Lew bestudeerde chèque, volmacht en briefje nauwkeurig: hij kon er niets op aanmerken. Ten overvloede gaf hij ze aan Howgill, die ze doorlas en knikte. Ze landden op een open vlakte midden in een bos. Het wachten op Sam, die vol gens Lew met een zeer grote wagen klaar zou staan om de gasten in ontvangst te nemen, duurde lang. De Bierton foeterde aan een stuk en raadpleegde om de haver klap zijn horloge. Eindelijk verscheen nummer zes van het complot. Gistermiddag seinde Vernon, dat je je post moest betrekken, snauwde Lew. Waarom was je er niet? Kon ik denken, dat jullie zo gauw Denk niet! Doe eenvoudig, wat de ge zegd wordt! De wagen moet direct weer naar Winnipeg. Hoe ver? Het andere eind van de wereld! Wegen om te rillen! Barr knikte geruststellend. Het valt nog wel mee. Vooruit dan! beval Lew. Sam beschouwde het gezelschap critisch Moet de hele kluit er in? Als het niet anders gaat, dan maar op mekaars schoot! Het is er koud genoeg voor. Opgeschoten. Het werd een miserabele tocht van lan ger dan een uur over wegen, voor auto verkeer totaal onbruikbaar. Daarbij zaten ze gepakt als haringen in een ton. Fen- ture geloofde niet. dat hij de rit ooit zou vergeten en toen hij uitstapte voelde hij zich stijver dan een plank. Lew had ge sproken van een huis, dat het gezelschap wachtte, doch er was rijke fantasie nodg, om het bouwsel aldus te betitelen. Het zag er echter stevig uit en leende zich opperbest voor gevangenis- Ramen ont braken; enige openingen in het dak zorg den voor toevoer van licht en lucht. Fen- ture veronderstelde, dat het binnen aardig fris zou wezen en hij kreeg gelijk. De mannelijke passagiers Algernon Fen- ture, Everard Mansfield, Steven Healy, Eric Dixon, David Talbot, Bryn Cummings Jack Darnell, werden in één kamer onder gebracht. Ze was groot, maar bood niet niet het minste gerief. Bedden moest men zich denken. Van de stoeien, drie in to taal, kon slechts bij tourbeurt gebruik worden gemaakt. Terwijl de Vuurtoren met een revolver op post bleef, sjouwden Lance, Bunny en Sam een voorraad stro en paardendekens aan. Ik kruip er gauw onder, adviseerde Howgill gemoedelijk. De architect heeft óók al de schoorstenen vergeten. Meer dan zes kaarsen zijn niet beschikbaar, wees er dus zuinig mee. Bivakkeren de vrouwen ook in zo'n zwijnenstal? vroeg Fenture verontwaar digd. Schande Die hebben een bed en een petro- leum-kachel. Wind je niet op, baas. Acht en veertig uur is het wel uit te houden; anders leren jullie 't maar. Over 'n kwar tier gaat de gong voor het ontbijt, dat te gelijk lunch is. Om zes uur wordt wéér gebikt. Water vinden jullie in die kan daar. Het maakte in het vertrek weinig ver schil, of het dag was dan wel nacht. Van de kaarsen hadden zij er twee aangesto ken, toen ook door de gaten in het dak niet langer licht viel. Voor de avondmaal tijd gold 't zelfde menu als des morgens hard. grauw brood, besmeerd met #en ransig vet, dat voor boter moest door gaan, maar het nooit geweest was. Fen ture had de betimmering voor de ramen geïnspecteerd; ze weerstond met glans elke aanval. Ook de deur bleek van te solide makelij, om haar bij stormloop te nemen. En al lukte het, dan schoten ze nog niets op; er achter stond een man met revolver op wacht. Even onzinnig was het, spreekkoren te vormen en om hulp te schreeuwen; in deze van allen verlaten streek vonden zij toch geen ge hoor De voorraad stro en paardendekens was niet overdadig. Tot Fenture's ergernis bood Mansfield, na vier bedden te hebben gespreid, ze Darnell, Healy, Dixon en Talbot aan. Dat de tweede piloot een zo behoorlijk mogelijke ligplaats kreeg, was logisch, maar Fenture werd hels, toen de anderen het aanbod accepteerden alsof 't vanzelf sprak, en hij stak zijn mening niet onder stoelen of banken. Mansfield glimlachte Wacht tot ze slapen. Het viertal dutte spoedig in. Geen an der geluid verbrak de stilte dan de adem haling van de slapers, het ijsberen van de wachter voor de deur en een gierende wind. Fenture zegende de omstandigheid, dat het er niet bij regende; het zou in de kamer onmogelijk zijn te harden, als ook nog een zondvloed door de dakgaten spoelde. Hij volgde de ioop der seconden op zijn verlichte wijzerplaat en begreep nu, dat het geen overdrijving was, als werd gesproken over minuten, die een eeuw duurden. Toch kroop een uur om. Mansfield kwam van zijn stoel over eind. Op gedempte toon legde hij Fen ture en Cummings het plan uit, dat hij in het vliegtuig had ontworpen. Het kon worden gedaan, meende hij, nu hij het dolkmes bezat, dat op Healy was gevon den. Cummings viel hem direct bij; Fen ture keek bedenkelijk. Tot de benauw den behoorde hij allerminst en voor een avontuur ging hij nooit opzij, mits een kans van siagen bestond. Doch wat deden zij met een dolkmes tegen vier kerels, die ieder een revolver bezaten? Tenslotte gaf hij toe, al verheelde hij zich niet, dat het een wonder zou zijn, zo zij het er goed afbrachten. De eerste symptomen, dat 't hommeles in de kamer was, nam de Vuurtoren, die de wacht had, uit opgewonden stemmen en verdacht gestommel waar. Hij trok er zich niets van aan. De deur kon niet worden gerammeid. Als enige heren lust voelden, bij wijze van tijdverdrijf eikaars ogen te kleuren, mochten zij gerust hun gang gaan. Zelfs toen het lawaai in he vigheid toenam en blijkbaar iemand was gevloerd, bezat hij zijn ziel in lijdzaam heid. Gevechten begonnen maar eindig den ook. En in het donker vielen meer klappen er naast, dan er op. Help toch, Fenture hoorde hij Cum mings benauwd schreeuwen. De vent heeft de kolder in zijn kop hij bijt Au, voor de duivel Fenture beukte op de deur Howgili I riep hij. We kunnen Mansfield geen baas! Hij is dol geworden Kom hier, vóór er ongelukken gebeuren (Wordt vervolgd) „een nekslag". Men wees er op, dat een algemene verhoging van de salarissen, waardoor het per jaar over te maken be drag zal stiigeij, eerst bij een zeer grote en naar verwacht kan worden voor vele bedrijven niet te betalen verhoging enig resultaat zal hebben. Om op grond van de nieuwe rege ling gesteld, dat men in de groep van 21 pCt valt een bedrag van f 3000 per jaar te mogen overmaken, het geen zeker niet veel is, indien men be denkt. dat daar alles uit betaald moet worden (verlofssalaris, verzekeringspre mies, eventuele studie van kinderen, on derhoud van het in het buitenland ver toevende gezin, alimentaties enz.) zal men een inkomen moeten hebben van R 75.000 per jaar of R 6200 per maand. Over een dergelijk inkomen is aan belasting een bedrag van R 22.276 verschuldigd. Op het ogenblik bestaat nog de moge lijkheid bij vertrek uit Indonesië voor goed, kapitaal over te maken tot een be drag van R 75.000 (f 25.000) in drie termij nen van resp. f 10.000, f 10.000 en f 5.000. Er zijn echter aanwijzingen, dat ook deze bedragen, „gereviseerd" zullen worden. Het bedrijfsleven is verder van mening, dat het nu praktisch onmogelijk zal wor den nieuwe krachten, waaraan in vele bedrijven dringend behoefte' bestaat, uit het buitenland te laten komen. Daar naast zal zo verwacht men, het aantal op het ogenblik in Indonesië werkzame bui tenlanders in een nog sneller tempo af nemen, dan nu reeds het geval is. De toch reeds geringe animo in het buiten land om in Indonesië kapitaal te inves teren, zal, zo meende men verder, door deze maatregel ongetwijfeld nog minder worden. In kringen van de organisaties van Ne derlandse werknemers ziet men in de maatregelen in de eerste plaats een ver der doorvoeren van het streven van de Indonesische regering, het aantal buiten landse werknemers in Indonesië zoveel mogelijk te beperken en de openvallende plaatsen zoveel mogelijk door Indone siërs te laten bezetten. Er wordt, zo zei men, „schoon schip" gemaakt en als dat straks gebeurd is, is de mogelijkheid zeker niet uitgesloten dat, indien blijkt dat er plaatsen open ge bleven zijn, en ze niet door nationale krachten bezet kunnen worden, een ver zachting van de maatregelen zal komen. LEIDEN, 3 Juni. Veemarkt. 10 Stieren, 65 melkkoeien, 210 vette koeien, 70 vare e.a. koelen. 55 vette kalveren. 162 nuchtere kalve ren, 135 vette schapen, 50 weideschapen, 1076 vette, zuiS- en weidelammeren, 34 varkens (zeugen), 348 schrammen, 575 bipsen. 4 paarden eni totaal 2811 stuks. Prijzen: stieren 1'ïila AS10-00, fsch.) 2.40—2.80, melkkoeien 1 1100, vette boeien 825—115, fsch.' f 2.15 —2.95. vare koeien 550—775. vaarzen 650—85C, pinken f 360530, vette kalveren (1.) f 1-60 2.35. nuchtere kalveren (si.) f 35—50. <1.) 1.10 1.25, nuchtere kalveren (fok) 60—100, weide- schapen 6080 (zonder val), vette lammeren 7 80—110, zuiglammcren f 65—85, weidelammeren 7 4055, zeugen (drachtig) 2.50350. schram men 55—90, biggen 7 3045. paarden ƒ800— 1060, geiten ƒ1540. Handel: stieren, melk- en varekoeien, vaarzen en pinken willig: vette koeien vlot: vette kalveren, zeugen, schrammen en biggen slepend; schapen en lammeren vrij goed; nuchtpre kalveren, paarden en geiten matig. 350 Texelse lammeren 40—53. LEIDEN, 3 Juli. Kaasmarkt. Goudse extra 72.30, le soort 7 2.10—2.18. 2e soort 2.042.09; Leidse le soort ƒ2.122.19, 2e soort 7 2.02— 2.10. Goudse lui, Leidse lui. Aanvoer 64 par tijen Goudse, 10 paiTijen Leidse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4