A.N.W.B. doet een boekje open Merwede Neger schreef inlandse n mis stijl Anti-Franse demonstratie in de Bondsdag fa Binnenkort definitieve regeling voor bromfietsen Gebrek aan onderwijskrachten te Middelharnis Kersenfeest te Mierlo en Uden Broodverbruik loopt terug Tegen communisme en voor onaf hankelij kheid 1300 Gevangenen in Oost-Berlijn Bi Franse schuldvordering verworpen; Eisen t.a.v. de Saar ov Industrie gedupeerd? „Oldenbarnevelt keerde terug wegens defecte koelinstallatie Met koninginnen en praalwagens De Mariafeesten te Tongeren De uitvoer van tomaten naar België Bromfiets is geen motorvoertuig Mgr Kierkels Koning van Cambodja I5SUT gaat mobiliseren Hij heeft ook plannen voor een symplionie Trein botste bijna op vliegtuigwrak Amerikaanse defensie begroting door Huis goedgekeurd Drie gezinnen dakloos door boerderijbrand Meisje en twee land bouwers door bliksem gedood Invoering commerciële T. V. in Groot Brittannië uitgesteld Nieuw Brits hoofd kwartier in Duitsland Dicht bij Nederlandse grens Terreur in een slachthuis Kampeerwet in wording „Een slordig gezicht" „Foei, die Nederlanders!" Rivierborden DE GEMEENTERAAD WENST MAATREGELEN 150 Woningen onbewoonbaar In aanwezigheid van Mgr Lemmens „Verbod niet in overeenstemming met Beneluxgedachte" Krijgsraad besliste: Benoemd tot consultor Tekort aan bakkertjes 45 VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA Nederlander geen keurig toerist Van onze Haagse redactie) Een der eerstkomende dagen is een definitieve regeling van het brom fietsprobleem te verwachten. Overeenkomstig de Conventie van Genève c.a. zullen daarbij als normen worden gesteld, dat rijwielen met hulpmotoren, waarvan het vermogen niet groter is dan 50 cc en die het uiterlijk hebben van een normale fiets, naar de rijwielpaden zullen worden verwezen. Zij zullen daar aan geen maximum snelheid gebonden zijn doch wel, wat dit betreft, zich aan de plaatselijke omstandigheden moeten aanpassen. Dit komt hierop neer, dat aan ongeveer 250.000 van de 300.000 bromfietsen de rijweg ontzegd wordt. Dit werd gisteren medegedeeld op de jaarlijkse persbijeenkomst, belegd door bestuur en directie van de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. Met deze nieuwe regeling zal hopelijk een eind komen aan de verkeerschaos, welke dit tweeslachtige voertuig en het talmen van drie achtereenvolgende ministers van Verkeer en Waterstaat hebben teweeggebracht. Was deze beslissing drie jaar eerder gekomen, dan hadden vele duizenden bromfietsberijders noch de steeds betere producten afleverende industrie door dit onbevredigende compromis behoeven te worden verrast. Doch elk compromis acht men in A.N.W.B.-kringen beter dan de huidige onhoudbare toestand, dat hon derdduizenden dagelijks met medewerking van de overheid, die de bestaande wet niet toepast, de ene overtreding na de andere begaan. Wanneer de beslissing te rechter tijd was gevallen, dan hadden industrie en handel zich moeten instellen op de wens van het publiek: een bromfiets met be perkt vermogen voor de rijwielpaden of een bromfiets met groter vermogen voor de rijweg. Nu heeft zich echter een ont wikkeling voorgedaan van het type, dat niet veel sneller was dan een fiets doch de trapkracht door motorkracht vervan gen had, naar types, welke hoge snelheden produceren en gretige aftrek vinden, mede omdat zonder rijbewijs de rijbaan ermee mag worden bereden. Deze laatste zou den bij tijdige regeling minder attractief zijn geweest, daar zij als motorrijwiel een rijbewijs hadden gevergd en als brom fiets op het rijwielpad hun tempo had den moeten matigen. Nu is het welhaast onvermijdelijk, dat zowel verbruikers als fabrikanten in meer of mindere mate wor den gedupeerd. Voorlopig zullen 8000 k.m. door natuurschoon leidend rijwielpad, ge markeerd met zwarte bordjes, voor de bromfiets afgesloten blijven. Het is ech ter niet uitgesloten, dat deze verbods bepaling niet overal gehandhaafd kan blijven, aangezien de bromfiets een 'sociaal vervoermiddel van zeer hoge orde is. In de toekomst zal voorts bij de aanleg en vernieuwing van rijwielpaden met het oog op de bronfiets een breder profiel moeten worden gekozen. Nog dit jaar mag de indiening van een ontwerp-Kampeerwet bij de Tweede Ka mer worden verwacht, nadat reeds twee pogingen om tot een wettelijke regeling op dit stuk te komen, op een mislukking waren uitgelopen. Men neemt aan, dat dit wetsvoorstel een over het algemeen zeer bevredigende regeling voor dit onderdeel van het sociale toerisme zal brengen. In A.N.W.B.-kring, waar men waarde ring heeft voor de provinciale verorde ning, welke in Noord-Brabant is getrof fen, bestaat nog slechts bezwaar tegen een enkel punt, dat nog onderwerp van overleg uitmaakt. Binnenkort zet de bond een nieuwe campagne in tegen de verontreiniging van natuur en landschap. Hierbij zullen de medewerking van overheid en jeugd organisaties worden ingeroepen. Reeds werd een besloten affiche-prijsvraag ge organiseerd, waartoe vijf Nederlandse 9? Met 1440 emigranten aan boord is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" dat gistermiddag uit Amsterdam naar Austra lië vertrok, vannacht van de Noordzee weer in de haven van IJmuiden terugge keerd wegens een defecte koelinstallatie. Van de emigranten, die zich aan boord van de „Oldenbarnevelt" bevinden, had zich reeds de helft van een betrekking in Australië verzekerd door middel van fa milie of relaties. Ongeveer 500 anderen zullen door de Nederlandse emigratie- dienst in Australië, volgens het zogenaam de Pater Maas-schema, worden te werk gesteld. Opmerkelijk is de toeneming van het aantal landbouwers van 10 tot 15 procent. Het 20-jarige meisje Anna Maria B. uit Oirschot, dat met haar familie naar Aus tralië zou emigreren, doch enige dagen geleden spoorloos verdween is ook bij dg inscheping niet verschenen. Men ver moedt dat zij zich met haar verloofde in België schuil houdt. Kort voor het vertrek van de „Olden barnevelt" heeft de minister-president van Nieuw Zeeland, de heer Sidney Holland, die voor korte tijd in ons land verblijft, met enige leden van zijn gezelschap een rondgang over het schip gemaakt. Het Nieuwzeelandse gezelschap had veel be langstelling voor de drukte, waarmee de inscheping gepaard ging. ontwerpers werden uitgenodigd. Reijn Dirksen uit Heemstede, die in Mei 1952 de internationale Marshall-prijsvraag won, zag ook nu weer zijn affiche „Een slordig gezicht, waar het ook ligt" be kroond, en wel met de eerste prijs van 1000. Tegen een achtergrond van bos en hei is het „slordig gezicht" geplaatst, dat be staat uit een krantenpapieren hoofd, waarin een sinaasappelschilneus, notedop- en sigarettenpeukogen en een afgebrande lucifers-snor, het geheel getooid met een bananenschilpruik en geplaatst op een conservenblikjeshals. Wat kleur, composi tie en humoristische inslag betreft onge twijfeld een geslaagde blikvanger, al zou den velen toch misschien nog de voorkeur geven aan de niet minder voortreffelijke plaat van Frans Mettes uit Amsterdam, aan wie, evenals aan C van Roemburgh uit Den Haag, een prijs van 400 werd toegekend. Het affiche van Dirksen wopdt gedrukt en in grote oplage verspreid. Er logeerde eens ergens in dit land een Deen, die een reuzen rommelhoek in z\jn hotelkamer Inrichtte en bfl zijn vertrek boven op de hoop de vlag plantte. Wat een mentaliteit moet zo'n man hebben, vragen wij, keurige Nederlanders, ons dan af. Maar weinigen zullen weten, dat de Nederlandse toerist cp het ogenblik inter nationaal een slechte naam heeft. Er zijn klachten van de Belgische toeristenbond, een hotel in Luxemburg weigert onze landgenoten; verschillende Parjjse hotel- Een der rivierborden, welke de A.N.W.B. binnenkort gaat plaatsen bij kunstwer ken, bruggen en waterkruismgen. De weggebruikers sullen echter met een meer prozaïsche wijze van bevestiging genoegen moeten nemen dan op deze foto het geval is. kamers werden zonder extra-betaling hei melijk dubbel bcvo'kt, terwijl op de bad kamers wordt gekookt en closets met aardappelschillen verstopt geraken. In het buitenland verbaast men zich erover dit te ondervinden van landslieden, die op hun eigen woning zo pijnlijk net zijn. We mogen uiteraard niet over het hoofd zien, dat naar verhouding geen volk ter wereld zoveel reist en trekt als juist het onze en er dus uiteraard nogal wat kaf onder het koren kan schuilen. Maar dat mag de ogen niet doen sluiten voor dit massa-probleem. Er zijn dan ook reeds besprekingen over deze mentaliteits kwestie gevoerd op het departement van O., K. en W. Deze hebben tot resultaat gehad, dat er in het najaar een congres zal worden gehouden, waarvoor alle in stanties worden uitgenodigd, die een op voedende taak vervullen: m op de eerste plaats pers en radio, voorts de onderwijs wereld, de jeugdbeweging en de A.NW.B. Men zal zich hierbij niet gaan verliezen in theoretische beschouwingen en plato nische betuigingen doch rechtstreeks af stevenen op een coördinatie der uiteen lopende acties op dit gebied. Elk blijft werken volgens eigen methode, doch in onderlinge samenhang en met steun der andere organen. Het gaat hier om een proces van zeer lange adem, dat zonder medewerking van alle betrokkenen weinig vruchtbaar kan zijn. Een laatste snufje van de A.N.W.B.- service vormen de rivier- en kanaalnaam borden met de plaatsing waarvan de A.N.W.B. binnenkort bij kunstwerken, bruggen, waterkruisingen en andere be langrijke punten ten behoeve van het wegtoerisme begint. Het is een der vele in de blijkbaar nimmer een einde nemende rij van acties dezer bloeiende organisatie. De gemeenteraad van Middelharnis heeft het feit besproken, dat de onder wijsinrichtingen op Gocree-Overflakkee en met name in deze gemeente, waar Ulo's, H.B.S., ambachtsschool, enz. geves tigd zjjn, zeer ernstig geschaad wordt door gebrek aan leerkrachten. Het eiland blijkt al sinds lang weinig in trek te zijn bij sollicitanten en na de ramp is de ani mo geheel en al tot het minimale gedaald. Uitvoerig heeft de raad dit onderwerp behandeld. De sprekers van alle fracties waren het er over eens, dat de Flakkeese jeugd niet de dupe mag worden van deze noodtoestand en dat maatregelen, welke van de regering zullen moeten komen, noodzakelijk zijn. Het raadslid L. v. d. Waal diende een motie in, volgens welke de minister van O., K. en W. met de meeste klem zou worden verzocht om de z.g. standplaatsaftrek ten spoedigste drastisch te herzien. Daar deze motie in eerste instantie be trekking heeft op de Ulo-school, stelde burgemeester Rijnders voor om een en ander door B. en W. te laten uitbreiden tot alle onderwijs en de motie te doen begeleiden door exacte gegevens omtrent aantallen leerlingen, onderwijzers enz. Na debat werd de motie uitgebreid ten aanzien van alle scholen en begeleid door nader te verzamelen gegevens aangeno men. Zij zal naar de minister verzonden worden. Op het gebied van het onderwijs bleef men met behandeling van het rapport van de schoolartsendienst, volgens hetwelk de voeding van de schooljeugd van het eiland niet deugt. Men krijgt te veel vet ten en te weinig groente en fruit en melk. Burgemeester Rijnders deelde mede, dat B. en W. bezig zijn om het verstrekken van schoolmelk voor elkaar te krijgen, hetgeen het college primair een zaak van de ouders acht. De ramp werkte in deze raadsvergade ring nog na met een tweetal voorstellen van het college, ten eerste om aan het personeel van de technische dienst een gratificatie toe te kennen uit hoofde van het vele extra werk, dat dit personeel heeft moeten verrichten, en ten tweede om over te gaan tot onbewoonbaarver klaring van niet minder dan honderdvijf- tig woningen, de meeste desolaat gewor den door de overstroming. Uiteindelijk werd het voorgestelde zon der stemming aangenomen. Betreffende de woningsanering Verd de vraag gesteld of er voldoende nieuwe wo ningen zullen komen. De voorzitter ant woordde, dat dit afhankelijk is van het bouwvolume en daarvan is op het mo ment nog niets bekend. (Van onze correspondent) Het lijkt een dwaze contradictie, maar het is toch heus waar: de Brabantse kers heeft „de appel van Eris" (U weet wel. waarover in de Griekse mythologie dat heibeltje ontstond) in figuurlijke zin los gelaten over het zomerse land van Bra bant. „Voor de schoonste" stond op de twistappel, die Eris in de zaal wierp tij dens de bruiloft van Peleus en Thetis en prompt ontbrandde de twist, wie de schoonste wel was. Welnu, er is analogie tussen dat Griekse bruiloftsappeltje en de Brabantse kers, voor welke laatste Zondag a.s. te Mierlo en te Uden luisterrijke kersenfeesten worden gevierd, met als charmante mid delpunt: de Kersenkoningin. Waar blijft de alwijze Paris, die in dit twistgeding de juiste keuze doet? De Mierlose en de Udense kers geven elkaar niets toe: ze zijn beide aanlokkelijk zwart, bedwelmend zoet, mals, fris en nog vele dingen meerEn zo zal het ook wel m.m. met de Kersenkoninginnen zijn die Zaterdag en Zondag te Uden en Zon dag en Maandag a.s. te Mierlo haar scep ter zwaaien. Hoe Uden het kersenfeest gaat vieren, hebben we kort geleden als gemeld. Mierlo doet het op de genoemde dagen voor het zesde jaar. Dan verwacht de Kersenkonin gin H. M. Diana I (mej. Diny Weyers) al wie komen wil in de Kersenhof. Uit Bra bant en uit heel Nederland. Zondag om drie uur trekt te harer ere en optocht van dertig wagens door Mierlo, waarbij de praalwagen van de Kersen koningin, op z'n zachtst gezegd, „West- Europa" versteld zal doen staan. Op het feestterrein concerteert de harmonie „Mu sis Sacrum" uit Eindhoven en daar zal om vier uur de burgemeester van Mierlo de Kersenkoningin plechtig kronen. Hare Majesteit Diana I zal zich gedurende het kersenfeest een prins kiezen en zij laat een dansgroep dansen en zangverenigin gen zingen. 's Maandagsmiddags om drie uur neemt Hare Majesteit symbolisch het gezag te Mierlo over, waarna zij met groot ge volg in een vrolijke stoet door haar ker- senland trekt en de jeugd van haar ker senrijk onthalen zal. Als kleine kersen prinses is voor dit jaar uitverkoren het dochtertje van de voorzitter van de stich ting „De Mierlose Kers", Riky van Neer ven, die in de nationale schrijfwedstrijd de eerste prijs onder de 15.000 deelnemers behaalde. Bij het avondfeest zal de Kersenkoningin ook nog haar vocale kwaliteiten demon- streten. Want de lijster, die doorgaans zit te kwelen in de kersenboom, heeft Diana I zowaar in haar keel verborgen.... Men mag niet denken, dat men spoedig voldoende huizen in Middelharnis zal heb ben om alle gezinnen uit de krotwoningen onder te kunnen brengen. Voor het nu uitvallende woningbezit zijn de totale bouwvolumes van 1953 en van 1954 min stens nodig en om zich vanuit elders hier vestigenden op te vangen ook het volume van 1954. Het voorstel werd zonder slag of stoot aangenomen. Voor het bouwrijp maken van gronden ten Oosten van de Steeneweg voteerde de raad 160.000 gulden en tevens besloot men tot naamgeving aan straten in deze nog op te richten wijk, die als geheel „Prin senkwartier" zal heten met de straatna men Prins Bernhardlaan, Prinses Beatrix- laan, Irenestraat, Margrietstraat en Ma- rijkestraat. Als laatste punt van behandeling besloot de raad tot het verlenen van een garantie van max. 2500 gulden aan de Stichting Gezinszorg, waarin thans alle kerken samenwerken, dit onder voorwaarde dat de raad afvaardiging krijgt in het bestuur der stichting. Bij dit besluit werd in over weging genomen, dat in Middelharnis en Sommelsdijk zeker 600 ouden van dagen, behoeftigen enz. deze gezinszorg van node hebben. De Mariafeesten, die leder jaar op 12, 19 en 21 Juli te Tongeren worden gehou den, zullen dit jaar gedeeltelijk worden bijgewoond door de bisschop van Roer mond, mgr dr J. H. W. Lemmens. Even eens zullen aan deze plechtigheden deel nemen Z.Em. Jozef-Ernest, kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, mgr Emile de Smedt, bisschop van Brugge, mgr J. J. van der Velde, bisschop van Aken en de abten van Keizersberg, Grim bergen, Achel en Postel. Onder de talrijke burgerlijke autoriteiten, die aan de Maria feesten deelnemen, noemen wij dr Houben, Commissaris van de Koningin in de pro vincie Limburg (Nederland) en de gouver neur van Belgisch Limburg, L. Roppe, Waarschijnlijk zal ook een vertegenwoor diger van het Belgische Koninklijk Huis tegenwoordig zijn. Op Zondag 12 Juli draagt mgr Louis Kerkhofs, bisschop van Luik, voor de ba siliek van O. L. Vrouw te Tongeren een pontificale H. Mis op. Hierbij wordt hij geassisteerd door zijn hulpbisschop mgr W. van Zuylen. Om 10.30 uur trekt de plechtige proces sie door de stad, begeleid door de aanwe zige hoogwaardigheidsbekleders. Om 16.30 uur worden de reliquieën ven de bas:/ ek plechtig tentoongesteld. Op deze Zondag zullen ten behoeve van de bezoekers van Tongeren, die niet in de gelegenheid zijn 's morgens mis te horen, avondmissen worden gelezen. In de avond uren zal geheel Tongeren feestelijk ver licht zijn. Minister Mansholt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van de heer Den Hartog (VVD) aangaande de ontstem ming, die er in tuinderskringen heerst over de maatregelen, welke de Belgische regering o.a. heeft genomen met betrek king tot de invoer van Nederlandse toma ten in België, ten gevolge waarvan be doelde invoer aanvankelijk ernstig werd belemmerd en met ingang van 12 Juni j.l. zelfs geheel werd verboden, geantwoord dat de door de Belgische regering gevolg de gedragslijn niet bepaald in overeen stemming is met de Benelux-gedachte. Er diende een beroep te zijn op arbitrage, maar België was niet in staat de ont worpen arbitrageclausule te aanvaarden. Intussen dient voortgebouwd te worden op de geest van het protocol, dat goed ge werkt heeft. De mogelijkheid dient wegge nomen te worden, dat eenzijdige beslissin gen genomen worden. De minister deelde mede, dat het vraagstuk op het 4)genblik in behandeling is. Wanneet geen over eenstemming wordt bereikt, zal hij over wegen wat dan te doen staat. De krijgsraad te velde West heeft von nis gewezeh in een aanrijdingskwestie tussen een militaire auto en een brom fiets. Op 19 April kwam een soldaat van de luchtdoelartillerie op de Huizerweg, op de splitsing met de Naarderweg met zijn auto in botsing met een dame op een bromfiets. Deze aanrijding had voor de dame in kwestie een schedelverwonding ten gevolge, waardoor zij tamelijk lang in een ziekenhuis moest blijven. De mi litair werd vervolgd, omdat hij haar, of schoon zij een motorrijwiel bereed, geen voorrang zou hebben verleend en roeke loos gereden zou hebben. De krijgsraad overwoog echter, dat een bromfiets, die een motor met een cylinder- inhoud van 50 kubieke centimeter of min der heeft, in de zin der wet en krachtens internationale richtlijnen niet als motor voertuig kan worden beschouwd, doch als rijwiel. Als gevolg hiervan had het slacht offer van de aanrijding aan de auto voor rang moeten verlenen. De krijgsraad overwoog, dat de militair niet roekeloos heeft gereden, zodat hij zo wel hiervoor als voor het ten laste ge legde niet verlenen aan voorrang werd vrijgesproken. De H. Vader heeft in een brief, uitge gaan van het Staatssecretariaat, mgr Kier kels C.P. benoemd tot consultor van de H. Congregatie voor Buitengewone Kerke lijk: Aangelegenheden. Mgr Kierkels, Nederlander van geboorte, was vroeger Apostolisch Nuntius in India, doch moest enige tijd geleden zijn post verlaten. Hij werd opgevolgd door mgr Lucas en heeft na zijn vertrek uit New Delhi geruime tijd in Zwitserland doorge bracht om herstel voor zijn gezondheid te vinden. Niet minder dan 400 bakkers uit 14 ver schillende landen zullen van 6 tot 9 Juli aanstaande in Scheveningen de gast zfjn van 't 15e Internationale Bakkerjjcongres, dat daar, georganiseerd door de Benelux- landen. wordt gehouden. Na Stockholm, Madrid en Rome is Den Haag aan de beurt om de sinds de oorlog bijzonder congres- lustige bakkerspatroons, aangesloten bij de Union Internationale des Maitres-Boulan- gers, onderdak te verlenen. En dit ge schiedt onder het beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Z.Exc. minister Mansholt zal de officiële opening verrichten in de Ridderzaal, de regering bereidt den congressisten een ont vangst in het Mauritshuis, die zich ver volgens „terugtrekken" in het Kurhaus doch dit niet al te lang, aangezien excur sies naar Antwerpen, Delft, Schiphol en andere plaatsen op het program staan. Niettemin zullen in de werkcommissies belangrijke onderwerpen aan de orde wor den gesteld. Daar is eerstens de teruggang over de gehele wereld in het verbruik van brood, welke varieert van 10 tot zelfs 25 procent (in Nederland 10 12 pet). Rede- was. Zijn mobilisatieplan zou deze belem- Koning Norodom Suhanoek van Cam bodja is van plan binnenkort een mobili satie te beginnen, om de Cambodjaanse strjjdkrachten te versterken met het oog op de strijd tegen het communisme en de verdediging van Cambodja s onafhanke lijkheid „in geval van een crisis", aldus heeft de Cambodjaanse ambassadeur in Washington Nong Kimmy, meegedeeld. Dil mobilisatieplan was vervat in een boodschap van de koning aan zijn volk. De ambassadeur zei door zijn regering te Phnom Penh van de inhoud van deze boodschap op de hoogte te zijn gebracht. Koning Norodom zei in deze boodschap, dat de enige reden voor Frankrijks weige- mering wegnemen. Zodoende zal een ar gument worden geschapen, dat kan wor den ingediend bij de grote landen, die aan het hoofd van de strijd tegen het commu nisme staan". Mijn opzet is, zo verklaarde de koning, „het verkrijgen van onafhankelijkheid voor het land en een dienst te bewijzen aan Frankrijk en de vrije wereld". Naar aanleiding van de proclamatie van koning Norodom Sihanoek, verklaart men in gezaghebbende Franse kringen te Pnom Penh, dat deze maatregel in overeenstem ming is met de veelvuldig door Frankrijk geuite wens inzake een uitbreiding van de militaire krachtsinspanningen van Cam bodja en de Indochinese staten in het al gemeen. Woensdag is uit Antwerpen een aantal vooraanstaande negers uit de Belgische Congo, die enige tijd in België hebben doorgebracht, naar bun vaderland teruggekeerd. Onder ben bevond zich de zwarte componist van een Katanga mis, Joseph Kiwele. Deze forse neger, over wiens werk de musicologen in Europa zulk uitvoerige en diepgaande discussies hebben ontketend, is tijdens zijn verblijf te Brussel voor het eerst naar een concert geweest. Hij raakte er niet over uitgepraat. schoenmakers hun wijsjes zingen en het was geen gemakkelijke taak om deze wijs jes, die van dorp tot dorp vaak slechts kleine verschillen vertonen, op te tekenen. Dan vertelt Joseph Kiwele over het ont staan van zjjn beroemde volksmis. „Reeds sedert geruime tijd had ik het plan op gevat om een H. Mis in inlandse stjjl te componeren. Mijn eerste pogingen onder vonden vanzelfsprekend heel veel critiek en dat was op zichzelf heel goed, want op die manier wist ik mjj beter los te maken van de Europese muziek en iets te compo neren, dat geheel in de stijl van de in landers was". Het probleem dat de grootste moeilijk heden opleverde, was dat van de harmonie. Tijdens de regering van Leopold II heeft een Belgisch musicoloog van regerings wege een rondreis gemaakt door Congo. Na een kort verblijf in deze streken ver klaarde deze deskundige, dat de neger- muziek in het geheel geen harmonie heeft, Hij heeft deze waarheid in zijn boeken neergeschreven en daardoor vele moeilijk heden veroorzaakt want er is veel echt- traditionele en rhythmische negermuziek, die zeer melodieus en harmonieus is. Over zijn toekomstplannen vertelde Jo seph Kiwele nog, dat hij het plan had een symphonie te gaan schrijven. „Ik vrees, dat ik er echter de tijd niet voor heb", zo vertrouwde hij de K.N.P.-correspondent toe, „aangezien ik mij slechts na school tijd aan de muziek kan wijden. De sym phonie zal uit vier delen bestaan: een or kaan, die opsteekt; de inlandse chef woröi door de tornado gedood, de begrafenis plechtigheid van het opperhoofd en ten slotte de installatie van het nieuwe dorpshoofd. Joseph Kiwele was voor het eerst naar Europa gekomen en ontmoette daar vele missionarissen, die hij vroeger in Belgisch Congo had leren kennen. Hjj is de zoon van een catechist op de missie van Mpala en werd evenals zijn vader onderwijzer Joseph is gehuwd en heeft vijf kinderen. Reeds op jonge leeftijd was hij misdienaar en organist. „In die tijd was ik vaak kwaad", zo vertelde Joseph aan de Brus selse correspondent van het K.N.P., „op pater Plesser W.P., die mij nooit toestond iets uit het hoofd te spelen en mij zo dwong noten te lezen. Nu ben ik hem er dankbaar voor. Toen ik het seminarie ver liet (Joseph Kiwele koesterde een tijd lang het plan priester te worden) heeft men mij moeten dwingen muziek te gaan studeren. In het begin wilde ik er niets van weten, maar enige tijd later werd ik mijn muzikale aanleg bewust en kreeg er meer plezier in Hij vertelde verder, hoe de missionaris sen hem voor het eerst op het orgel lieten spelen. „Dat was iets geweldigs. Zij raadden mij aan, aldus Kiwele, om oude volkswijsjes te gaan beluisteren en die op te tekenen. Ik ging dus de dorpen af van de voor mij nog onbekende Katangastreek. Ik liet de ambachtsmensen, de smeden en pottenbakkers, de timmerlieden en de nen hiervoor zjjn gelegen in de toegenomen melkconsumptie en in de betere situatie der arbeidersgezinnen, die zich ook andere voedingsmiddelen kunnen permitteren. Opvoering van kwaliteit en meer reclame zullen de afzet van „het dagelijks brood" weer op peil moeten brengen. In verband hiermede zijn twee andere agendapunten van belang: de kwaliteit van het meel (waarin tegenwoordig aardappel meel, erwtenpoeder, bloedplasma en ge prepareerde wei worden gemengd) en de verpakking; in Amerika is alle brood al in papier verpakt, in Nederland wel het Zaterdags brood, maar wat te beginnen met een Frans stokbrood!? Op zichzelf is de kwaliteit van het brood reeds ver beterd door de vooruitgang in baktechniek en gistingsproces. Tenslotte zal men zich het hoofd breken over het leerlingenstelsel. In verschillende landen, ook te onzent, is de toeloop naar het bakkersbedrijf te gering. En dat, ter wijl lonen en arbeidsvoorwaarden hier zeker niet achterstaan bij die van andere bedrijfstakken. Mogelijk voelen de half was-bakkers niet zoveel voor het vroege opstaan, dat hun edele valk eigen is. Hoe dan ook, men hoopt gezamenlijk nieuwe wegen te vinden om ook hierin verbetering te brengen. Een fraai uitgevoerd program ma en drie officieel aangewezen „hostes ses" zullen in 6 talen de deelnemers aile congresperikelen helpen overwinnen. Vierhonderd passagiers van de trein Oxford-Londen ontsnapten aan een ramp, toen de machinist zijn locomotief tot stil stand wist te brengen op nog geen tachtig meter van het wrak van een Amerikaanse B-47 bommenwerper. Dit reusachtige toe stel de B 47 is de grootste bommen werper ter wereld was kort tevoren op de spoorlijn neergestort en had de rails en de omgeving volkomen ontwricht. De vier inzittenden van het vliegtuig werden door de val onmiddellijk gedood. Het toestel was op weg naar een op enkele kilometers verwijderd liggend vliegveld, De oorzaak van de vliegramp is nog on opgehelderd. pak Dubbel cent Daags voor hij uiteen zal gaan om de dertig millioen Duitse kiezers gelegenheid te geven over zijn beleid te oordelen, heeft de Westduitse Bondsdag op zeer duidelijke wijze uiting gegeven aan het groeiende Duitse misnoegen over de houding, die Frankrijk tegenover de Bondsrepubliek aanneemt. Hij eiste, dat de feitelijke afscheiding van het Saargebied van Duitsland ongedaan zal worden gemaakt en hij weigerde te erkennen, dat Frankrijk een vordering van bijna twaalf millioen dollar op de Duitsers zou hebben voo# hulp,, die het in de jaren tussen 1945 en 1948 aan de hongerende bevolking van de Franse zone heeft geboden. Beide gestes werden te Bonn opgevat als een onverbloemde anti-Franse demonstratie, waaraan ook een groot gedeelte der afgevaardigden van de regeringspartijen heeft deelgenomen. De meeste opschudding werd in de wandel-gangen van de Bondsdag gewekt door de afwijzing van dat gedeelte der Lo-ndense schu'ldenovereenkomst, waarin de Franse na-oorlogse vorderingen wer den neer-gelegd. De ruim 14 milliard Duitse mark, d'ie de Bondsrepubliek op grond van de overeenkomst van Londen aan 65 staten erkent schuldig te zijn, ver kregen zonder moeilijkheden het fiat van de Bondsdag, met uitzondering van het bedrag, dat Frankrijk op grond van zijn na-oorlogse leveringen vordert. Frankrijk eist betaling van bijna J5 15.8 millioen dollar uit hoofde van verleende steun, doch West-Duitsland is slechts be reid 11.8 millioen te betalen, in 20 jaar lijkse termijnen van ongeveer 590.000, betaalbaar in Franse francs. De Londense schuldregeling moet als één geheel worden beschouwd, zo dat afwijzing door Duitsland van een on derdeel, de gehele overeenkomst in ge vaar z'ou brengen. Het wetsontwerp moet echter nog in derde lezing worden behan deld en regeringskringen in Bonn zijn van mening, dat het er dan wel door zal komen. Genoemde Duitse schulden aan Frank rijk houden verband met de door Frank rijk na de oorlog verleende economische hulp. Van oppositie-zijde werd echter in de Bondsdag naar voren gebracht, dat van een werkelijke economische hulp door Frankrijk geen sprake is geweest, maar dat Frankrijk eerder zijn positie zou hebben uitgebuit, om allerlei voorde len te verkrijgen. Dat het socialistische voorstel, om de schuld aan Frankrijk niet te erkennen, werd aangenomen, was mogelijk doordat het gesteund werd door uit de Franse zone komertde afgevaardigden der rege ringspartijen. Dit wordt hier opgevat als een teken van de ressentimenten, die te gen het Franse bezettin-gsbeheer zijn blij ven .bestaan, ook al staat de Franse zone nu reeds sedert 1948 economisch op de zelfde basis al-s de rest der Bondsrepu bliek. Hieraan was een kort maar bijzonder fel debat voorafgegaan over de Franse houding tegenover het Saarland. Niet alleen de socialisten, doch ook de woord voerder van Adenauer's party riepen daarbij uit, dat de Saar nog altijd tot Duitsland behoort. De socialisten eisten, overigens evenals vroeger, dat de Bondsregering haar stre ven naar Europese éénwording zo-u stop zetten, totdat de Fransen in de Saar heb ben ingebonden. Zij willen de Saarkwes- tie t-o-t toetssteen maken voor de Europe se gezindheid, die in Frankrijk bestaat. Zo ver gingen de sprekers der rege ringspartijen natuurlijk niet. Doch het gehele parlement, behalve de communis ten, sloot zich toch aan bij de socialisti sche motie, die culmineerde in de eis, dat de de fa-cto afscheiding vam het Saarge bied van Duitsland moet worden beëin digd. In beide de-batten viel geen enkel woord van erkenning der Franse argumenten, noch van de uitslag der jongste verkie zingen in Saarland. Dat de regeringspartijen aan deze door de socialisten uitgelokte demonstratie hebben medegewerkt, wordt hier gezien al-s een nieuw teken, dat bondskanselier dr Adenauer voor het ogenblik weinig mogelijkheden ziet voor toenadering tot Frankrijk. De bondskanselier zelf was bij de demonstratie niet aanwezig. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Donderdag het toewijzen van gelden tot een bedrag van 34 milliard dollar voor de defensie voor het per 1 Juli begonnen begrotingsjaar, goedge keurd. Hiermede handhaafde het de be snoeiing van 5 milliard dollar, die presi dent Eisenhower had aangebracht op de gelden voor de luchtmacht. De stemverhouding was 386 tegen 0. Door onbekende oorzaak is gistermid dag onder de gemeente Weerseio een boerderij afgebrand, waardoor drie ge zinnen dakloos werden. Door gebrek aan water kon de brandweer van Hengelo weinig uitrichten. Een bluspioeg van het vliegveld Twen- the was snel ter plaatse, doch kon weinig anders doen, dan water uit een tankauto in de vlammen spuiten. De hoeveelheid was echter te gering om het vuur te do ven. Van de inboedels werd weinig gered. Het gezin K., dat het achterste gedeelte van het verbrande pand bewoonde, ver loor vrijwel alles. De gezinnen P. en L. konden een deel van de inventaris red den. De boerderij, eigendom van mevr. K. L. C. uit Oldenzaal, was niet verze kerd. (Van onze correspondent) Tfjdens een onweer, dat gisteravond boven Helmond en omgeving woedde, werd de ruim 50-jarige landbouwer K. uit Brouwhuis in het hooiland door de blik sem gedood. Woensdag werd in Rijsbergen de land bouwer H. V., die met een tiental anderen onder een wagen schuilde voor het nood weer, door de bliksem getroffen en ge dood, toen hij even uit zijn schuilplaats kwam. De anderen bleven ongedeerd. Het 15-jarige meisje M. van D. uit de gemeente Sprangkapelle werd in Kaats heuvel door het hemelvuur getroffen. Z\| fietste met haar 19-jarige zusje en een vriendinnetje op het zgn. Horstpad om voor het onweer te schuilen. Het zusje liep lichte verwondingen op, terwijl het vriendinnetje ongedeerd bleef. Wolkbreuk boven Nijmegen Ook boven Nijmegen en omgeving heeft zich gisteravond tussen zeven en half ne gen weder een onweersbui met zware regenval ontlast. In de benedenstad kon de riolering het water niet verwerken en liepen vele kelders onder water. In De Ooy bij Nijmegen sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van J. Rei- nen. De boerderij en het opgeslagen hooi werden een prooi van de vlammen. Ver zekering dekt de schade. De Britse regering heeft besloten, de eventuele invoering .van commerciële tele visie verscheidene maanden uit te stel len. De B.B.C., de nationale Britse om- roepmaatschappij, heeft intussen order ge kregen de bouw van nieuwe televisie-zen ders te bespoedigen, waardoor de uitzen dingen in negentig procent van Groot- Brittannië zullen kunnen worden opge vangen. Men verwacht dit plan in ander half jaar te kunnen verwezenlijken. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een overwinning voor de tegenstanders van de commerciële televisie, bij wie zich de laatste tijd o.m. de aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher, heeft gevoegd. Ook de Labour- partij is tegen een commerciële exploi tatie- De regering heeft tevens bekend ge maakt, dat de programma's van commer ciële televisie-uitzendingen, wanneer hier mee zou worden begonnen, tevoren zullen moeten worden goedgekeurd door 'n raad van toezicht. In het bUzijn van Britse, Canadese, Ne derlandse cn Belgische officieren heeft generaal Sir Richard Gale, opperbevel hebber van de Noordeiyke legergroep der NATO-etrjjdkrachten in Europa, in Mün- chenGladbach de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdkwartier der Britse troepen in West-Duitsland. Ook schout-b(j- nacht Sherbrooke cn luchtmaarschaik Sir Robert Foster legden gedenkstenen. Oe Nederlandse vertegenwoordiger bjj de plechtigheid was kolonel jhr de Roo van Aldewcrelt, verbindingsofficier bjj het hoofdkwartier. Achter het masker van het algemeen vertoon van vergevingsgezindheid en van vriendelijkheid tegenover de rebelleren de arbeiders van Oost-Duitsland, gaat een afschuwelijke terreur schuil. In Oost-Ber lijn worden n.l. 1.300 personen, waaronder 300 West-Berlijners, vastgehouden. Zij zijn blijkens mededelingen van twee gevan genen, die op avontuurlijke wijze ont snapten, samengebracht in een oud-slacht huis, waarin normaal niet meer dan 500 personen kunnen worden ondergebracht. De ontvluchte geïnterneerden deelden mede, dat hun voormalige lotgenoten de gehele dag, ook bij de thans heersende hitte, in de opgepropte zaal moeten blij ven, waar zij op hun dunne stromatras sen liggen, die zij niet mogen verlaten. De verhoren, die met zware mishande lingen gepaard gaan, worden uitsluitend 's nachts afgenomen. Men tracht de ge vangenen „bekentenissen" af te dwingen over een beweerd aandeel in de opstand van de 17e Juni. De bewaking geschiedt door leden van de Volkspolitie, die bij het minste of ge ringste, dat zij in strijd met de voorschrif ten achten, met scherp over de hoofden der geïnterneerden vuren. Twee Oost- Berlijners zijn door verdwaalde kogels getroffen en zwaar gewond. Twee andere geïnterneerden zijn door de beestachtige behandeling krankzinnig geworden. Volgens berichten van reizigers trekken langs de wegen die uit Berlijn in Noor delijke en Noord-Oostelijke richting lo pen, Russische tanks en troepen uit Oost- Berlijn weg. Ook president Pieck, die zich voor her stel van gezondheid in de Sovjet-unie be vindt, heeft zteh nog eens laten horen en de bevolking van de Oost-zone opgeroe pen zich achter de regering te scharen. Hij gaf deaelfde lezing; Fr teken dus b Me "Ven, St. V gister zalige Ho natioi genor Hem1 Alfrii Daa raai v (jeiuai Hartn narie direct dona a dincK, diakei Utreci Het parocl Wake Gabni OP dit ge de staat ook d heeft bestut presid afvaa: ferenl De Ploeg waari charit godsd verric Het ging i leen lieke gang. van 1 chie, wat e katho king. 9CV en ove Zor get tici bes gee V zitt Mo, vöe een een cia Het op zie meer Weerg conce: gers i Hein zeer t Mozai In plecht houde iystin het IV thedr: leidin Toe autor: Pause P. Gi Laner minis' verte) vtfn woorc Konig Millie ambai van G Mr raad was o z'in b Vince riep nam, bloem Z.Em ziekte minis! is. leg dat d zal sti en co tieve Ten dat di Me vecht van c Lond liet i gasm; liet f heroe bij zi liet z Van brand bedrij: brieke water 100 x waar kwam gen 'brand' Al j loods teriaa] Voorts in de be'hoe! deze s ken v de br gasma kunne water en al moera heden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6