Ongehuwd geen levensstaat aanvaarden in liefde m I „Voltooiing van Indo-Chinese souvereiniteit" „Wij voeren niet snel en de Italiaan lag bijna stil" De opstand in GrotewohFs land Oostduitse vakbondsleiders krijgen de schuld Vier NEDERLANDSE vliegers vormen Meteor-stuntteam Sensatie bij een roofoverval Scharwou opnieuw in t gesprek. Ouden deden het nog best Zakelijke vrouw houdt op lief KOEL WEER lndcr,k^Vs:na£dFa'^'- Geen roulette in Nederland „Gesprek met. Kremlin voorlopig van de baan" Zaterdag 4 Juli 1953 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J te zijn Rede Dr Terruwe Gericht op de man „Een zakelijke vrouw is op den duur een ongelukkig wezen Vrouw kent slechts één liefde vi VAMI' Frankrijk belooft: Kard. Stepinac zou aan bloedziekte lijden Rem op liet gevoel Raadsels bij een aanvaring Toch kon er een roeiboot door het gat Knoeierij met vlees? Vijf mille voor Kioesjoe £i neberlandsche GREDIETBANK N.V. Onderwijs in rampgebieden Nieuwe koers in de vakbeweging Analyst Onvervaarde oude heren 71-jarige (op bromfiets) achterhaalt de daders WEERBERICHT JÉ Amerikaanse katholieken bieden medische hulp aan Regenkansen zijn gering Dordtse recherche verricht drie arrestaties Als eerste gift Hoofdkantoor; Keizersgracht 507- 517, Amsterdam-C. 35 VESTIGINGEN .•m.' Oproep van Kardinaal Frings NA „VIJF-VINGERS-AAN-EEN- HAND" NU „RUITEN VIER" Londense kringen menen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 5 Juli: Zon op 4.27 tiur, onder 21.02 uur; Maan op 0.00 uur, onder 15.31 uur. Maandag 6 Juli: Zon op 4.28 uur, onder 21.01 uur; Maan op 1.22 uur, onder 16.55 uur. Vrouw-zijn in deze tijd Van onze speciale verslaggever) „De positie van de vrouw verandert in de moderne maatschappij ten enenmale. Het jonge meisje en welhaast ook de gehuwde vrouw, staan zelf standig in de wereld. Het is niet meer zo, dat het meisje geheel geordend op en bewaard wordt voor het huwelijk; tegenwoordig wordt hoe langer hoe meer in de Westelijke landen het jonge meisje van jongs af aan gericht op een beroep, op een eigen taak in de wereld. Ook in de katholieke sfeer is deze opvatting doorgedrongen. Wij lazen onlangs bijv. een rapport „Arbeid van de vrouw", uitgebracht door een commissie, in het leven geroepen door het van de K. V. P. in Nederland uitgaande „Centrum voor Staatkundige Vorming", dat kennelijk van de hierboven vermelde opvatting uitgaat. Waar dit bepalend zou kunnen wor den voor de richting die de opvoeding en de vorming van het jonge meisje gaan nemen, is liet noodzakelijk, zich volledig te realiseren welke de ge volgen van deze richting zullen zijn: economisch, sociaal, maar ook psy chisch. In hoeverre verdraagt de natuur van de vrouw een aanpassing aan de eisen die door de moderne samenleving aan haar gesteld worden?" Het geven van een antwoord op deze vraagstelling was toebedeeld aan de Nij meegse zenuwarts, mej. dr A. A. A. Ter- ruwe. Zij deed dit tijdens het afgelopen week-einae dat de redactie van 't maand blad Kuituurleven der Paters Dominica nen in het Stedelijk Prentenkabinet te Antwerpen voor dit onderwerp had gere serveerd. Noord en Zuid waren hier bij een. Kloosterlingen en leken. Behalve de Nijmeegse hoogleraar prof. dr W. Duyn- stee C.ss.R. en prof. J. Witte O.P., o.m. de Belgische senator Leemans, wiens grote belangstelling uitgaat naar het pro bleem van de vrouwenarbeid, enkele schepenen en de gemeente-secretaris van Antwerpen, en verder een aantal beken de figuren uit de katholieke vrouwenbe weging in België en Nederland. Tekenend voor de actualiteit van de tijdens dit week-einde behandelde vraag en te vens voor de belangstelling, waarmee men haar in bepaalde kringen tegemoet treedt was dat het mannelijk element bij deze bespreking overheerste, waardoor er een merkbaar verschil was met Soortge lijke studiedagen, zoals zij in Nederland door het R. K. Vrouwendispuut over di verse vraagstukken worden georganiseerd. Aan dr Terruwe dus de taak om in dit gezelschap te spreken over de psychische reactie van de vrouw op haar verander de positie. Waarbij zij zich als uitgangs punt beriep op de grondstelling, dat de vrouw psychisch een geheel ander wezen is dan de man. Men als hij, maar even als zij lichamelijk volkomen anders is ge bouwd en tot een heel andere functie is gericht, is ook haar geestelijke dispositie wezenlijk van de man verschillend. En toch naar Genesis tot tweemaal toe verklaart „hem gelijk". Zo gelijk, dat beiden een worden, terwijl zij toch bei den zichzelf blijven. Wanneer wij nu de psyche van de vrouw bezien, zoals zij zich in het leven aan ons voordoet, dan ontwaren wij daarin als anes beheersende trek de ordening tot i iïa"' zoals Pau,us zeet ..het even beeld en de glorie van God, maar de vrouw is de glorie van de man". Niet, dat de vrouw als geestelijk wezen minder onmiddellijk van God zou zijn, maar in haar sensitieve natuur is zij tot de man geordend, en door de man tot God. Alleen in de daaruit voortvloeiende overgave, vindt zij haar grote geluk als vrouw. Door de man krijgt daardoor het leven van de vrouw zin, zelfs met betrekking tot de kinderen, die zjj van hem gekregen heeft. Krachtens haar natuur aldus ver volgde dr Terruwe zoekt de vrouw daarom niet primair zichzelf, maar hem tot wie zij geordend is. Zo lang deze ge ordendheid niet bestaat, is er een fond van onzekerheid in haar, die alleen wordt weggenomen als de natuurlijke steun van iemand, tot wie zij gericht kan zijn, in haar zieleleven verschijnt. Eerst dan wordt zij als de sterke vrouw, wier lof in het Boek der Spreuken bezongen wordt. Ook in de bovennatuur de uit liefde tot Christus verkozen maagdelijke staat wordt de natuur niet veranderd. De genade vervolmaakt, maar vernietigt de natuur niet. Ook in de bovennatuur blijft de vrouw vrouw, en blijft dus ook de we zensordening tot de man (Christus). In een land als België, waar ca. 400.000 vrouwen zelfstandig in haar levensonder houd moéten voorzien, spreekt het wel vanzelf, dat er met spanning geluisterd werd naar de gedachten, die dr Terruwe over de ongehuwde vrouw ontvouwde. In tegenstelling tot een in andere kring in Nederland daarover aangehangen mening, waarin de verhouding mens-God sterker op de voorgrond wordt geplaatst een opvatting die blijkens een hartstochtelijke reactie van mej. M. C. (Mater Amabilis) Schouwenaars ook in Belgische vrouwèn- kringen leeft legde spreekster méér de nadruk op het „Kruis", het psychisch lijden dat men uit God's hand aanvaar den moet. Men moet dat niet aan zich zelf opdringen als een goed, dat men ate een goed kiezen kan. Het ongehuwd zijrt is geen levensstaat het is en blijft een tekort voor de vrouwelijke natuur. Een tekort echter dat, gelijk ieder ander, ge vuld kan worden door de liefde waar mee men het in de ordening van God aanvaardt. Zo gezien doet het psvchisch ook geen kwaad; dan wordt de natuur niet ver wrongen. doch vindt alleen geen volle dige bevrediging van haar streven. Heel typisch openbaart zich de ver schillende instelling van man en vrouw in beider werk. Voor de man, gehuwd of niet gehuwd, heeft de arbeid zijn eigen zelfstandige betekenis. Men zou kunnen zeggen, dat er in het hart van de man twee liefdes zjjn zijn vrouw en zijn werk. Die twee staan naast elkaar, en het gebeurt zelfs al te vaak, dat deze beide in conflict komen. Maar met de vrouw is dit heel anders gesteld haar werk heeft alleen zin, in zover het ge ordend is «tot de persoon die zij bemint. Is die liefde de drijfveer, dan is alle werk voor haar gelijk. Nu wordt in het reeds eerder genoem de rapport over „De arbeid van de vrouw" dit psychologisch verschil tussen man en vrouw wel erkend, maar in dit rapport wordt het (evenals overal elders) alleen een betrekkelijk verschil genoemd, een kwestie van meer of minder. Dr Ter ruwe meent echter, dat er een veel die per gaande betekenis aan dit verschil moet worden gehecht. Op zichzelf geno men hoeft dit de vrouwelijke geestes richting niet te schaden, maar er bestaat het gevaar, dat langzamerhand de ge moedsrichting van de vrouw zich gaat J?.??1®.®?" bijkomstige aantrekke lijkheid van het werk en van de maat schappelijke voordelen, die het biedt haar psychisch leven gaan bepalen. Dit gevaar wordt te groter, wanneer het niet meer wordt onderkend en de ouders de opvoeding van het meisje geheel in deze richting sturen. Ofwel wanneer men 't niet meer als gevaar, doch als een goed beschouwt. Het predomineren van de za kelijkheid. en het op de achtergrond ra ken van de toewijding, is de diepste psy chische wonde die men de vrouw kan slaan, omdat de zakelijke, koele, bereke nende vrouw op den duur een ongelukkig wezen is. Zij heeft opgehouden „lief" te zijn en daardoor krijgt ze ook geen liefde meer, die voor haar geluk onontbeer lijk ts. (Advertentie) BEWOLKT? t/ï&copcC tAesLC&éét. H. KII. Prinses Beatrix bracht gisteren met haar schoolklas een bezoek aan Madurodam. Tijdens de wandeling \r^-jFranse premier' Joseph Laniel, heeft! en zijn aanhangers aan zichzelf overlaten Vrgdag diplomatieke vertegenwoordigers aldus deze kringen. Volgens mededelingen van gewoonlijk betrouwbare zijde te Belgrado zou kar dinaal Stepinac van Zagreb aan 'n bloed ziekte lijden (overmatige aanwas van rode bloedlichaampjes) en zijn toestand zou ook volgens deze bron, zorgwekkend zijn. aldus meldt Reuter. Volgens personen, die hem kortelings hebben bezocht, is het gelaat van de kar dinaal overdekt met rode vlekken. Mo- selijk, aldus werd gezegd, is er in Joego slavië geen specialist voorhanden, die deze waal zou kunnen behandelen, het Hr. stePinac verblijft in afzondering in «een to?£r?naS.iC bij ZaSreb- De Pers kri)St geen toegang tot hem van Vietnam, Cambodja en Laos nota's overhandigd, waarin Frankrijk zijn be reidheid te kennen geeft om aan de drie landen onafhankelijkheid te verlenen. De franse regering heeft voorts een nieuwe hoge commissaris in Indo China benoemd Het is Maurice Dcjean, thans ambassa deur te Tokio. De Franse regering geeft in haar no- th'S de "PIecbtige verklaring", dat zij bans termen aanwezig acht om de on afhankelijkheid der verbonden staten vah Indo-China te voltooien door de overdracht van bevoegdheden, welke zij tot dusver, in het belang dier staten, aan n p gehouden. De Franse militaire en economische be langen zouden bij de nieuw aan te gane OTrden',0mSten gegarandeerd moeten e!dat de Franse nota's „een grote stap voorwaarts" betekenen om aan de eisen der drie Indochinese sta ten tegemoet te komen. Tevens wordt in betrouwbare kringen gemeld, dat het kabinet heeft besloten geen „krachtige" maatregelen te nemen, z-1 ,!conin§ Norodom Sihanoek van Cambodja zou weigeren de Franse voor steilen te aanvaarden. De Franse troepen zouden het land ontruimen en de koning Het is deze geest van zakelijkheid, die voor de vrouw een van de grote oorzaken is van een neurose die het uiterlijk ver wringt en verstart, en die haar innerlijk vaak ontzaglijk diepe conflicten geeft. Zij zoekt daarvoor de schuld bij anderen en vermindert daardoor tevens haar huwe lijkskansen. Bewust of onbewust voelt de man, dat de „zakelijke" vrouw haar gevoel niet laat gaan, en nuttigheidsmo tieven in plaats van haar liefde stelt. Zelfs als deze vrouw toch tot een huwe lijk komt. schiet zij daarin in alle opzich ten tekort. Als liefhebbende echtgenote, maar ook als huisvrouw. Zij schiet te kort tenslotte als moeder, die het kind, behalve de uit handboeken te leren uiter lijke zorg, ook haar liefde geven kan. Maar ook in haar eigen zieleleven vormt zich daardoor op den duur een stemming van onvoldaanheid, van ontevredenheid, die haar het gevoelscontact met haar man zal doen verliezen en die ook in de sfeer van de huwelijksomgang een weerslag geeft. Zo werd dan de. L.ieiding van dr Ter ruwe een doorlopend betoog voor de ge richtheid van de vorming van het jonge meisje op de ontplooiing van haar na tuurlijk streven. Al ontkende zij daarbij niet, dat de maatschappelijke omstandig heden nu eenmaal zo z(jn, dat ook de vrouw uitwendig werken moet, waarbij het niet noodzakelijk is, dat de vrouw daarvan schade ondervindt in haar vrou welijke natuur. „Er zijn Goddank nog ge noeg vrouwen, die ondanks fabriek en kantoor en studie, echt vrouw blijven en haar toewijding bewaren", en als sprekend voorbeeld belichtte spreekster de onbe grensde offervaardigheid, waarmee Ko ningin Juliana haar zware taak als „wer kende vrouw" vervult. „Wij voeren niet snel en gaven signalen. Het Italiaanse schip van 17.000 ton, dat ons in die dichte mist ramde, lag bijna stil ,als wij de beweringen mogen gelo ven. De zee was kalm. Toch kon er een roeiboot door het gat, dat ongeveer mid scheeps in onze „Cornelis B" werd gesla gen. Iedereen bleef zijn kalmte bewaren en wij hebben nog uit alle macht gepompt maar binnen tien minuten ging de schuit onder. Het was een treurig gezicht. Wij hebben ons alle acht kunnen redden en wij zijn er droog bij gebleven ook. Alleen in de sloep liepen wij natte voeten op, maar wij zijn alles kwijt, dat spreekt van zelf". In deze trant verhaalde de oudste op varende van de „Cornelis B" (500 ton, rederij Gebr. Broere, Dordrecht), de 33-jarige matroos J. W. van Noorlo, gister avond over zijn belevenissen bij Ouessant in het Kanaal op 26 Juni j.l. Hij was zo juist met zijn medeschipbreukelingen in de „Prinses Beatrix", de K.L.M.-lijn-DC6 uit Istanboel, veilig van Rome naar Schip hol vervoerd. „Wij seinden; alle man van boord", vervolgde hij, „en de Italianen antwoord den, dat zij ons zouden opnemen. Zes da gen lang waren wij hun gasten. In Na pels werden wij door het consulaat ver der geholpen. De Italiaanse rederij heeft niet eens Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is er geleidelik Het KNP enige verandering gekomen in de algemene mfdredaeteu uit Washin&ton> dat de I luehtdrukverdeling. Het vlakke lagedruk- "^"'en^tfdegramVa „Florida Catholic'-, hèe^t verzacht '^dleiis mede' Eiienh°Wer een Amerikaanse arts. De katholieken va(( Noord-Amerika, zo schrift de hoofdreda(.. teur, zouden het als een schouwen betalen. I C de kosten daarvan te voorrecht be- mogen De Dordtsche recherche is overgegaan de arrestatie van de Sliedrechtenaren en M.M., beide firmanten van een Dordtse vleeswarenfabriek. Ook is aan gehouden de Dordtenaar L.S., die bedrijfs leider is van deze fabriek. De gearres teerden worden er van verdacht, voor waardelijk goedgekeurd vlees, dat bestemd ,as om na sterilisatie in hun fabriek te gorden yerwerkt, tot worst en andere k'eeswaren, in de handel te hebben ge- J'ar-ht in hun slagerijen te Sliedrecht en 4.\wfi Zij dat voorwaardelijk is goedgekeurd vl' ,,at alleen onder toezicht bij kleine hoe- "eden mag worden verkocht, aan de Dnw-lment bebben Seieverd, De Dordtse onri °P be^ °genblik een uitgebreid erzoek in. gebied boven Europa, waarin onweers buien voorkwamen, nam in betekenis af en een rug van hoge druk breidde zich van de Britse eilanden over Frankrijk en onze omgeving uit. Dit had tot gevolg, dat ons land in een Noordelijke luchtstroming Ifwam, waarmede koelere lucht van de Noordzee ons land binnenstroomde. De buienactiviteit werd hierdoor belangrijk kleiner. Alleen in het Zuid-Oosten van het land kwamen gisteravond nog onweers buien voor. Op 't vliegveld Zuid-Limburg viel daarbij zelfs nog 52 m.m. regen. Ge durende het weekeinde blijft de Noorde- 'ijke tot Noord-Westelijke luchtstroming aanhouden, zodat het koele weer zal voort duren. Vanwege de nabijheid van de eerdei r„,"0e,mc1e rug van hoge druk zijn d* vgenkansen gering. Nader wordt nog gemeld, dat de Franse regering Donderdagavond op een langdu rige bijeenkomst haar nieuwe besluit t.a.v. Indo-China nam. Het kwam hierbij tot hef tige botsingen tussen ministers, waarbij de „liberale" groep tenslotte de overwin ning behaalde. De opperbevelhebber van de Franse- Uniestrijdkrachten in Indo-China, gene raal Henri Navarre, heeft Vrijdag te Pa rijs overleg gepleegd met premier Laniel, vice-premier Reynaud en met Mare Jac quet, de staatssecretaris, die belast is met aangelegenheden betreffende de verbon den staten. Ook maarschalk Juin woonde de conferentie bij. naar onze welstand laten informeren. W'ij bleven zoals wij waren, schipbreukelin gen zonder have of goed. zo zijn we nog, in werktenue. Gelukkig konden wij in Rome, waar de ambassadeur ons op wachtte, tijdig naar het vliegveld worden gebracht voor de thuisreis door de lucht. Anders zaten wij nu nog in de trein". Voor de jongste opvarende, de 15-jarige koksmaat, is de „Cornelis B" zijn „eerste schip" geweest. Hij heeft er drie maanden op doorgebracht De anderen zijn min of meer ervaren zeelui. Eén hunner had a) eerder schipbreuken beleefd, maar hij verkoos er niet over te praten. Ook de 26-jarïge kapitein bewaarde een hardnek kig stilzwijgen. De namen van de leden der bemanning zijn: Bexterman, Kraaiveld, Van Noorlo, Dubbeldam, Stuy, Van Viet, Verschuur en Visser. Bij de uitgang wachtten vertegenwqpr- digers van hun rederij hen op om op de behouden terugkeer te klinken. De fami lieleden waren nog onkundig van hun onverwacht snelle terugkeer. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten een bedrag van 5000 uit eigen middelen voor eerste hulp verlening aan de slachoffers der overstro mingsramp in Japan ter beschikking te stellen. Verdere giften voor dit doel kan i men storten op de speciale rekening no "77 ten name van het hoofdbestuur van het I moe' hommg. Nederlandse Rode Kruis onder vermelding; „Hulp aan Japan". I I T E onderwijskrachten van onze scho- _Ly len dienen wegens hun positie een voorbeeld te zijn. Als de ouders en jeugd tegen dc onderwijzeressen en onderwijzers kunnen opzien, dan komt zulks hun prestige ten goede en daarmede het onderwijs zelf. Gelukkig mogen wij ons verheugen in het bezit van een over het algemeen voorbeeldig corps van leerkrachten. Zo hebben zij in het rampgebied onder zeer moeilijke omstandigheden prachtig en nuttig werk verricht door op hun post te blijven. Na alle ellende bedreigt de rampgebieden echter een nieuwe ramp, doordat de onderwijzers uit de streken wegtrekken, omdat de steun van de regering uitblijft. Immers, als gevolg van het feit, dat het onderwijzend per soneel in de ook vóór de watersnood - moeilijk bereikbare streken van ons land met name Zeeland en de Zuidhol landse eilanden) reeds vele jaren j tot 8 van hun salaris zien afgetrokken, en dat zij na de ellende van de waters noodramp in Februari, ondanks her haalde toezeggingen van de minister, nog geen enkele extra-toelage ontvin gen, valt onder de onderwijzers in de rampgebieden een toenemende trek naar de andere provincies waar te nemen. On getwijfeld zal dit binnen niet al te lange tijd een sterke onderbezetting van het ondcrwijzerscorps in de rampgebieden met zich medebrengen. De Voorzitter van het Katholiek On- derwijzersverbond, de heer Johan Derk- sen, heeft in een artikel in het .Katho liek Schoolblad" protest aangetekend tegen de houding van de regering in dezen, die naar zijn mening zonder meer achteruitzetting van de rampgebieden inhoudt. Het lijkt wel zo schrijft hij dat elke kleine regeling, voorzover zij het onderwijzend personeel aangaat, een uitermate lange voorbereiding nodig heeft. In de maand nog, waarin de ramp geschiedde, werden bepalingen afgekon digd, die extra toelagen toezegden aan hen. die in de rampgebieden te werk werden gesteld. Kort daarna verschenen maatregelen voor hen, die daar reeds werkzaam waren. Maar voor het rijks personeel en voor de onderwijzers -zo vervolgt de heer Derksen is tot nu toe niets gedaan, Geen wonder, dat de onderwijzers, die niet door een centrale overheid naar deze streken verplaatst kunnen worden, proberen weg te komen uit deze contreien v>ol ellende. Velen zullen zich nog laten weerhou den door hun medeleven met de bevol king aldus de heer Derksen door hun verbondenheid met de streek, maar op den duur zullen ook verscheid en en van hen het voorbeeld der anderen volaen, In deze tijd van een relatieve ovderhr- zetting in ons corps zal dat gemakkelijk gaan. De heer Derksen trijst er tenslotte op. dat het ongetwijfeld de taak der rege ring is onderwijzers en ondertcijzeressen, die in extra moeilijke omstandigheden hun plicht doen en die daarvoor extra hoge kosten maken, tegemoet te komen door een bijzondere toelage. Zoals boven gezegd, zou het. een nieu we ramp voor de getroffen aebieJen be tekenen, als deze trek onrustbarende afmetingen zou aannemen. De reaerina dient maatregelen te nemen en kan vief volstaan met van de onderwHskrachten meer te ''•erlangen dan red.eWk is. ie door te blijven onder onnunstiae om standigheden zonder een enkele tege- De hceft "ch dezer dagen naar aanleiding van .„gekomen aanvragen opnieuw beraden over de vraag of het al dan met wenselijk iS gereglementeerde speelgelegenheden toe te laten in enkele, op he# buitenlandse vreemdelingenverkeer ingestelde plaatsen. Daarbjj is tenslotte be sloten, niet op de voorstellen aangaande een gereglementeerde roulette in te gaan. „Neues Deutschland", liet officiële orgaan van de S. E. D., heeft Vrijdag de onder communistische leiding staande Oostduitse vakorganisaties tot de zondebok gemaakt voor de ontevredenheid der arbeiders, welke er toe heeft geleid dat ,jeen niet onaanzienlijk deelvan hen aan de ongeregeldheden van 17 Juni heeft deelgenomen. Het blad verklaart, dat. functionarissen van de vakbeweging in het verleden eerder de (let wel: communistische!) werkgevers hebben gesteund, dan dat zij de arbeiders hebben geholpen om hetere levensomstandigheden te krijgen. Westelijke waarnemers te Berlijn beschouwen deze beschuldigingen in lijnrechte tegenspraak met het standpunt, dat vroeger ten aanzien van de vakbeweging werd ingenomen. Tot dusverre werden n.l. de vakorgani saties er voor verantwoordelijk gesteld, dat de door de ministeries gestelde nonnen door de practisch geheel genationaliseerde industrie werden bereikt Te Bonn heeft bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische kerk, in een toespraak tot de Duitse persclub gezegd, dat de Oostduitse regering reeds een aantal van de op 10 Juni gedane be- lotten had ingelost en dat nieuwe maatre gelen binnen de eerstkomende twee weken te verwachten zjjn. De atmosfeer was sedertdien veranderd, maar de wil tot h t sluiten van vrede met de kerk was in het centrum van het staatsapparaat sterker tot uiting gekomen dan bij de plaatselijke autoriteiten op een afstand van Berlijn. De evangelische jeugdgroepen werden thans met rust ge laten, maar het was nog niet tot een alge mene vrijlating van gevangen gezette pre dikanten gekomen. Later werd bisschop Dibelius door bondskanselier Adenauer ontvangen, met wie hij eveneens van gedachten wisselde over de positie van de kerk in Oost- Duitsland. De bisschop bracht een reeks wensen naar voren, in het bijzonder met betrekking tot een actie voor hulpverle ning aan noodlijdende -stduit<"rs. De aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Frings, heeft intussen in een herderlijke brief zijn gelovigen opgeroepen tot een hernieuwde actie voor Oost-Duits" J Hij smeekt hen in zijn schrijven nog meer le vensmiddelenpakketten te zenden naar de in grote armoede levende geloofsgenoten, ook al moet men zichzelf daarvoor iets ontzeggen. „De recente gebeurtenissen in Oost-Ber- lijn *n in de Oostelijke zóne hebben nieu we 'lende over de bevolking gebracht" schrijft de kardinaal. „Ik vraag U daar om omwille van de liefde van Christus Uw persoonlijke wensen achter te stellen en zelfs Uw levensstandaard te verlagen om nog meer dan tot nu toe het geval was levensmiddelenpakketten aan de verdruk ten te zenden". Het anticommunistische Westberlijnse informatiebureau West kwam Vrijdag avond met het bericht, dat op 27 Juni in een straat te Erfurt in Thuringen 'n Rus sische tank van '•_-t type T-34 door een mijn is opgeblazen. Volgens een oogge tuige, aldus het bericht, werden twaalf omstanders door de Russen gearresteerd maar na een verhoor weer vrijgelaten. De dader is onbekend. Hetze'lfde bureau meldt verder, dat de Zeiss-""3rke te Jena deze week nog steeds d jor Russische tanks en Volkspolitie was bezet en dat aan het Ostorfer-meer bij Schwerin in Mecklenburg een nieuw con centratiekamp is ingericht, waarin twee duizend oproerige stakers zijn onderge bracht. Officiële bevestiging van deze berich ten is niet gegeven. Nederland heeft een eigen nationaal - Meteor-stuntteam; op 18 Juli a.s„ tijdens het grote Nato-vliegfeest ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van dc Ko ninklijke Luchtmacht, zal het zich voor de eerste maal meten met enkele stunt- teams uit het buitenland. Het nationale stuntteam zal optreden onder de naam „Ruiten Vier". De vliegers die er deel van uilmaken zijn allenNf- komstig van het 327ste squadron Het zijn de majoor vlieger J. B. J. Wansink. de leider, de le luitenant viièger W. .J. P. Heijnen, de res. 2e luitenant vlieger H. E. Tiel en de sergeant vlieger P. Jansen! Deze vier mannen hebben nu ruim een jaar training achter de rug. De „Ruiten Vier" zijn te beschouwen (Advertentie) als een voortzetting van onze roemvolle traditie van de „vijf-vingers-aan-een- hand". Het plan om een stuntteam te vormen is al ontstaan toen de meteors door onze luchtmacht in gebruik werden genomen. In de aanvang echter bleven er geen vlieguren over voor training en bovendien was het aantal vliegers nog te beperkt en te onervaren. Dit alles is veranderd en zo kon men medio 1952 beginnen met de eerste trai ning. Een en ander geschiedde echter nog niet officieel, want alvorens toestemming kon worden verkregen, wilde men de Ruiten Vier eerst eens aan het werk zier- Dat geschiedde en zo kon voorlopig de toestemming voor een jaar worden ver kregen. Het eerste optreden in het openbaar geschiedde tijdens de tentoonstelling te Soesterberg in Augustus van het vorige jaar. Daarna ging men tot nog intensie ver training over. De figuren die de Rui ten Vier in de lucht beschrijven, zijn geen nabootsing van andere teams. Vrijdagmiddag om kwart over vier hebben te Scharwoude bij Hoorn, twee Amsterdammers, J. van Z., oud 21 jaar, en F. IJ. B., oud 19 jaar, een 91-jarige tuin der, de heer P. Broer, neergeslagen, ver moedelijk met het doel hem te beroven. De heer Broer, die buiten het dorp aan de IJsselmeerdijk woont, bij een viswater, schreef juist, op verzoek van de jongelui, een hengelvergunning uit, toen de jongens hem ieder met een knuppel op het hoofd sloegen. De oude man raakte echter niet bewusteloos en schreeuwde luid om hulp, waarop de aanvallers de vlucht namen. De 71-jarige heer M. Kind uit Hoorn ging de overvallers op een bromfiets ach terna en achterhaalde hen in het dorp Scharwoude. Hij sommeerde hen te stop pen en had succes. Door andere henge laars en dorpsbewoners werden de twee aanranders omsingeld en in een auto van de zoon van de heer Broer zijn ze, be waakt door enige hengelaars, naar het raadhuis te Avenhorn overgebracht. De rijkspolitie heeft hen naderhand naar Hoorn vervoerd. Zij bleken een verre van blanco strafregister te hebben. De oude man was niet ernstig gewond en verklaarde zijn aanvallers te hebben herkend. In Londense diplomatieke kringen is men van mening, dat het uitstel van de conferentie der Westelijke „Grote Drie" op Bermuda betekent, dat een eventuele viermogendhcdenconferentie met de Sov- jei-Unie voor onbepaalde tijd van de baan is. Men meent te weten, dat de agenda van de „interim"-bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van de V.S., Groot Brittannië en Frankrijk, die op 10 Juli te Washington begint, niet het be spreken van de mogelijkheid van een ge- dachtenwisseling met Malenkof, zoals in Mei door premier Sir Winston Churchill werd voorgesteld, inhoudt. Alleen door een initiatief van de Sovjet-Unie kan de mogelijkheid van een viermogendheden- bijeenkomst in de komende weken aan de orde worden gebracht, aldus genoemde Londense kringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1