Deze Cecil Rhodes steunpilaar van het werd een Empire de "V an Rhodesia zeggen nu Engelsen: Tizzeniggi Invoer van Nederlandse sigaren België Hier ro - Voor elk gat een apart plan kost een Dijkherstel tientje per seconde V.S. wenst oordeel van V.N.- Assemblée VIRGINIA in ons aller garantie voor de zuiverheid en kwaliteit van Chief Whip-de beste sigaret voor ieders gezondheid! .Zaterdagse mijmeringen Philips wil niet bij de concurrenten achter blijven ZATERDAG 4 JULI 1953 PAGINA 3 vONINGIN-MOEDER ELIZABETH van Engeland begaf zich naar Rhodesia Dit nieuwe land in het hart van Afrika viert zijn eerste eeuwfeest. Het is een eeuwfeest, dat ook ons interesseert. Want Rhodesia is genoemd naar een man, die eens de grote vijand was van de ons verwante Boeren. Bovendien, Rhodesia is een toevluchtsoord voor vele bewoners van Zuid-Afrika, voor wie dit land te klein geworden is. En Rhodesia is een land vol beloften, een land van de toekomst, waarheen reeds een zij het bescheiden aantal Nederlanders geëmi greerd is. Tiet bezoek van de koningin-moeder vestigt er de aandacht op, welk een belang Engeland hecht aan nauwere relaties met deze kolonie. Er is in de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, Buluwayo, een her denkingstentoonstelling georganiseerd en deze is op 3 Juli, dus deze week, door de koningin-moeder officieel geopend. Rhodesia's eeuwfeest concen treert zich voornamelijk om de levensloop van één man, 'Cecil John Rhodes. Een hoogst merkwaardige man. Het is vermoedelijk, omdat hij de vijand der Boerenrepublie ken was en we dus weinig sympa thie voor hem konden koesteren, dat we deze bijzondere figuur niet op de waarde hebben kunnen schatten, welke hij ongetwijfeld bezit. Op een afstand gezien en in het licht van Afrika's recente ont wikkeling is Cecil Rhodes, zoals hij gewoonlijk kortheidshalve werd genoemd, een wel uitzonderlijk boeiende persoonlijkheid, wiens carrière ongemeen interessant is. Dit onbekende Afrika zou waar schijnlijk na 1870 nog lang terra incognita zijn gebleven, indien in 1866 niet een Boerenkind, zoekend naar iets, om mee te spelen, een schitterende steen had gevonden in de buurt van de Samenvloeiing van de Vaal en de Oranjerivier. Bovendien was een jaar tevoren een Duitse goudzoeker in Masho- naland doorgedrongen, ondanks het verbod van Moseiikatze, die daar het gezag uitoefende. De Duitser had er resten gezien van oude, verlaten mijnen en boven dien in rotsen stukken glinsterend erts gevonden. Zijn leven riske rend, verzamelde hij monsters van dit erts en toen hij er in slaagde dit veilig naar de bewoonde wereld te brengen bleek, dat het goud was. Tot 31 Augustus 3 millioeu sigaren en 3 l/z millioen cigarillos per maand Cecil was wel een heel eigenaar dige fortuinzoeker. In zijn povere bagage voerde hij enkele klassieke boeken en een Griekse dictionnaire mede.Hij was trouwens een iet wat zonderlinge jongeman. Men sen, die hem gekend hebben, toen hij op de diamantvelden verbleef, beschreven hem als een zwijgzaam en op zichzelf staand personage, nogal humeurig en zonder enige belangstelling voor de mensen om hem heen en voor wat ze zeiden. Ik ben een man Toen hij naar Afrika terugkeer de, was hij vervuld van een stout' moedige droom. Hij wilde een ko loniaal rijk stichten, waar honderd duizenden van het overbev.olkte Engeland heen zouden kunnen trekken, om er een nieuw bestaan te vinden. En Cecil Rhodes, die de eerste millionnair onder de blan ken van Afrika was, heeft zijn geld als water uitgegeven, om die droom te verwezenlijken. Scrupules heeft hij daarbij niet gekend. De vrijheid en onafhankelijkheid, het recht van de Boerenrepublieken telden bij hem niet, als het er op aankwam, de Britse belangen te verdedigen en de macht van Engeland te ver sterken. Daar stond de jonge Cecil Rho des. Met zijn stoutmoedige droom. De harde werkelijkheid zette hem opnieuw aan het peinzen. Ze schrikte hem evenwel niet af. Hij zou voor Engeland, zijn vaderland, een nieuwe kolonie stichten, zelfs al zou ondank zijn loon zijn. Toen de Engelse regering hem elke me dewerking weigerde, besloot hij, zijn eigen fortuin in de waagschaal te stellen, het zelf te deen. Observator Jolian van Oldenbarne- velt" vertrokken Positie bereiken vaak gemakkelijker tlaii, deze te behouden De televisie Sprekende over de producten zeide ir Otten: „televisie gaat in de toekomst een plaats innemen, welke die van de radio overtreft. Op het gebied van radio ne men we een bepaalde plaats in met onze ontvangbuizen, zendbuizen, ontvang apparaten en zenders. We zouden deze plaats in de waagschaal stellen door niet van den beginne af, in dezelfde mate, mee te doen op de markt van televisie- apparatuur en -buizen. Hetzelfde geldt voor alle hoofdindustriegroepen. Het ge vecht om een positie te bereiken is dik wijls nog niet zo moeilijk als deze te be houden." Taral kan had aanvaring met Griek Negentig procent van het verdi'onken land weer droog Sprekend over de vorderingen bij het dijkherstel heeft de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir G. Maris, gisteravond voor de radio antwoord gegeven op een vraag, die hem, zoals hij zei, door velen is gesteld, namelijk: „Wat kost dit enorme werk wel?". „Op het ogen blik", aldus Mans „kosten de herstelwerkzaamheden 10 gulden per seconde, zowel overdags als 's nachts. Rekent U nu maar uit hoeveel dat per dag per week en per maand is. Het is voor ons een reden temeer om haast met ons werk te maken." Nog vier stroomgaten Schouwen -Duiveland dit jaar niet meer droog Sit-down staking in Bergen op Zoom Lange staart bij varken En maar beschuldigen Een voorbeeld el ja, vooruit maar En morgen Harry Prikker. De obstructie van Zuid-Korea Indien Rliee niet tot vergelijk komt grtj/HVGlENT' Zieke jongeman naar Ja, dit is een stad in Afrika, en wel Buluwayo, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia Rhodesia interesseert ons als land van e 'oekomst. Het interesseert Engeland, naat het daar vooral hoopt te herwin- n' wat het in Azië heeft moeten prijs geven. De gedachte van het oude Empire wordt er met alle middelen levendig ge houden. Was de kroningsplechtigheid een uniek middel, om nog eens in het bij zonder de nadruk te leggen op de kracht en de macht van dit Empire, waarvan een Rudyard Kipling de heraut was, het bezoek van de koningin-moeder is be doeld als een extra pogen tot een nauwere «menwerking in het bewustzijn, dat een nieuw land als Rhodesia de steun van het moederland, dus van het Empire, nog nodig heeft. Wie voor en na de kroningsplechtigheid Londen heeft bezocht, zal daar met bij zondere belangstelling ai die mensen uit de verschillende delen van het Britse Empire, thans de Commonwealth geheten hebben gade geslagen. Men zag daar tal rijke Indiërs, al of niet getulband en hun vrouwen in sierlijke ongemeen kleurige gewaden. Dan waren er hoofden van tal van negerstammen uit Afrika, eveneens m bonte kledij gehuld. Onder hen be wogen zich de vertegenwoordigers van hodesia, dat uiteraard eveneens zijn contingent geleverd heeft voor de troe Penmacht, welke dit jaar het z.g- Roval Tournament in Olympia tot een onge maakte 18 en fascinerend gebeuren veMh s°ldaten van Rhodesia dragen db kant Vain Boeren, met de aan ééi dmln g6s!agen rand' zoaIs 00k de sol khal^ "f Heutfc die droegen. Hun naki-umformen staan hun uitstekend, et zijn merendeels fors gebouwde negers dan nol Panteu §ezichten- Ze behqren van Afrika beschaafdste negervolken Inderdaad, een man uit duizenden, deze Cecil Rhodes. Een man met een brede visie, zoals de groten uit onze koloniale geschiedenis en die op eigen risico zijn bijdrage geleverd heeft aan de opbouw van een imperium, dat heden ten daae zijn steunpunten zoekt in het gebied waar hij als pionier heentrok. Cecil Rhodes werd door zijp vader, een Anglikaans geestelijke, naar Zuid-Afrika gezonden om er van tuberculose te her stellen. Hij had daar reeds een oudere broer. Toen Cecil Rhodes in Zuid-Afrika aankwam, heerste in het koninkrijk van Mata'beieland Lobengula, de zoon van Moseiikatze, een Zoeloe-opperhoofd, dat zijn volk over de rivier de Limpopo had gevoerd en daar een koninkrijk had ge sticht. Het was in het jaar 1870. Cecils broer had een farm in Natal. In die tijd waren de Europeanen nog slechts tot de kuststreken van Zwart Afrika doorge drongen. Terwijl de Boeren in hun repu blieken een vooruitgeschoven positie in- namen, oefenden de Engelsen het gezag uit over de Kaapkolonie en Natal, de Portugezen hadden Mozambique tot hun bezit verklaard, maar waren niet ver in het land doorgedrongen. Op Transvaal en de Oranje Vrijstaat na lag heel het ach terland open voor de pionier, die het waagde, er een expeditie heen te organi seren. Het gerucht verspreidde zich spoedig, dat in Afrika grote rijkdommen verborgen lagen. De door het Boerenkind gevonden Steen bleek een prachtige digmant. En diamanten werden nu gevonden op enkele honderden kilometers van de grens van de Kaapkolonie. Het goud lag veel ver- der weg en werd door een krijgshaftig volk bewaakt. Het waren de diamanten, die avonturiers uit alle landen naar het door geen Europese mogendheid nog be zette gebied lokten. Er ontstond een trek. niet die van naar nieuw land en vrijheid zoekende boeren, maar van heden, die met één slag rijk hoopten te worden. De diamant- en goudkoorts kreeg ook Cecils broer te pakken en deze verliet zijn farm, De Vakgroep Sigarenindustrie in Liqui- Utrecht verstrekte ons een af schrift van het protocol van de bespre kingen inzake de import van Nederland se sigaren in België, gehouden op 2 Juli 1953 te Antwerpen. Met eenparigheid van stemmen werd het volgende besloten: 1. Er zal op de kortst mogelijke termijn een accountantsonderzoek in de sigaren- industrie in de beide landen worden inge steld naar de invloed van de lonen en salarissen, inclusief sociale lasten, op de kostprijs in Nederland met uitsïhakeling van eventuele efficiencyverschillen. 2. Indien de accountants bij de uitvoe ring van hun opdracht op een bepaald onderdeel van mening zouden verschil len, leggen zij dit geschil voor aan een beperkte commissie, samengesteld uit twee vertegenwoordigers van werkgevers en twee vertegenwoordigers van werkne mers uit elk der beide landen, welke commissie een aanvullende instructie geeft. Mocht deze commissie er niet in slagen eensgezind een aanvullende in structie vast te stellen, dan wordt dit geschil ter beslissing voorgelegd aan de ambtelijke vertegenwoordigers van beide landen. 3. De resultaten van het accountants onderzoek zullen via deze beperkte com missie zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 31 Augustus 1953 aan de plenaire ver gadering worden medegedeeld. 4. Op basis van de resultaten van dit rapport zal zo spoedig mogelijk een mi nimum-prijsregeling voor de Nederlandse s'garen bij export naar België worden vastgesteld, voorzien van deugdelijke controlemaatregelen, tenzjj door de be trokken regeringen tot de invoering van een heffingsregeling of anderszins zou worden besloten. 5. Hangende het accountantsonderzoek en de uitvoering van wat hierboven overeengekomen is zullen tot 31 Augustus 1953 niet meer dan drie millioen sigaren en drie en een half millioen cigarillos per maand uit Nederland naar België worden geëxporteerd. Afrika om de wildernis in te trekken. Cecil, even zeventien jaar oud, ging met hem mee... Hij was zwijgzaam en peinsde vaak. Was hij zich in die dagen al bewust, wat hij met geld, verworven door de verkoop van diamanten, zou kunnen bereiken? Droom de hij toen reeds van een aandeel in de stichting van het moderne Britse Empire? Merkwaardig'.... deze dromerige, uit de kluiten geschoten knaap, die als een zie ke naar Zuid-Afrika gezonden was, spreid de een verbazingwekkend zakeninstinct ten toon. Hij was een dromer, maar tevens een gewiekst businessmanTemidden van alle wetteloosheid van gokkende avonturiers om hem heen deed hij rustig zijn zaken. Hij bepaalde zich hoofdzake lijk tot de aankoop en verkoop van dia manten en verwierf zich een zekere ver maardheid om zijn deskundigheid, als het op taxeren van de kostbare, maar nog ruwe stenen aankwam. Na enkele maanden schreef hij naar huis: ik kan per week ongeveer honderd pond sterling op zij leggenDat was 5000 pond sterling per jaar en dat in die tijdEn hij was nog niet eens meerder jarig Het geld, dat hij verdiende, deed hem inmiddels de waarde van een wetenschap pelijke ontwikkeling niet uit het oog ver liezen. Hij zag zijn negerbedienden wer ken. Ze hadden niet de minste ontwikke ling en waren gedoemd tot aan het einde van hun leven te zwoegen, voor weinig geld. Cecil besloot naar een universiteit te gaan. Aangezien zijn broer, een man met een rusteloze natuur, de diamantvel den reeds verlaten en hem alleen achter gelaten had, vertrouwde hij zijn zaken aan een vriend toe en reisde naar Enge land. Daar liet hij zich aan de beroemde uni versiteit van Oxford als student inschrij ven. Vijf jaar achtereen studeerde hij er naarstig, tijdens de grote vaeantie naar Zuid Afrika tijgend, om daar na te gaan, hoe zijn zaken er bij stonden. Op zijn medestudenten, die meer interesse voor sport dan voor studie hadden, keek hij enigszins minachtend neer. ..Ik ben niet zoals zij", schreef hij aan de vriend in Zuid Afrika, „ik ben een man". Op een avond woonde hij een lezing bij waar de spreker een beeld ophing van een machtig Engeland met rijke kolonies. En geland diende elk stuk braak liggend grond te bezetten en zijn kolonisten bij te brengen, dat trouw aan het moederland de voornaamste deugd was. De spreker riep Engelands jeugd op. zich aan de taak te zetten, een reeks nieuwe kolonies te stichten, naast India 'en Australië en Ca nada. Het waren woorden naar Cecil Rhodes hart.... Cljiefdtytip Intussen, hij was niet de enige, die een koloniaal rijk wilde opbouwen. En het Engeland, dat door hem werd voortgedre ven, stond niet alleen. Andere Europese machten hielden haar ogen op Afrika ge richt. Frankrijk, Duitsland en België zoch ten in Afrika naar nieuwe markten en probeerden, er grondstoffen voor hun zich steeds meer ontwikkelende industrie te vinden. Er ontstond een ware wedloop. En Cecil Rhodes vreesde, dat Engeland te traag zou blijken. Daarbij keken de Boe renrepublieken met argwaan naar allen, die een bijzondere belangstelling voor het land achter de Vaal toonden. En Enge land wilde geen conflicten. Achter Trans vaal, diep in het binnenland, had de Zoe loekoning Lobengula reed? de bedreiging der blanken bespeurd. Hij oefende zijn zwarte regimenten en prentte de zwarte soldaten de noodzakelijkheid in van een strijd zonder mededogen tegen de blanke indringers. 55 Het defect aan de koelinstallatie, dat de „Joh. van Oldenbarnevelt" gisternacht dwong naar Amsterdam terug te keren, was gisteren tegen de avond verholpen. Om 10 uur voer het schip met zijn 1440 emigranten de sluis van IJmuiden uit op weg naar Australië' en Nieuw-Zeeland. Cecil Rhodes' dodenmasker Het graf van Cecil Rhodes te Matopos. Hij wenste in zijn Rhodesia begraven te worden Een sterk gepopulariseerd jaarverslag, I de transistor. Aangenomen wordt dat de aldus kan betiteld worden een uiteen zetting, die ir P. F. S. Otten, voorzitter ^an de raad van bestuur van Philips te Eindhoven, in een dezer dagen gehou den halfjaarlijkse bijeenkomst van deze raad met de personeelsraad heeft gege ven. De wereldomzet san de onderne ming, zo zeide hij, heeft in 1952 niet minder dan 1.384.000.000 bedragen. Voor dit geld zou men een complete nieuwe stad kunnen bouwen van de grootte van Eindhoven. „Jaar voör jaar stijgt nog steeds het wereldgebruik van de soorten artike len, welke Philips voert. Stijgen wij niet minstens verhoudingsgewijze mee, dan raken wij ten opzichte van onze concurrenten achterop." Het gebied der telecommunicatie is vooral door de radar geweldig in om vang toegenomen. In deze hoofdinelustrie- groep zet Philips G% maal zo veel om als in 1947. De verwachtingen zijn hoog ge spannen ten aanzien van de toepassings mogelijkheden van de nieuwe vinding: Cecil Rhodes (rechts) in 1880 vaart Tviii\ Tarakan van de N.V. Stoom- vertrek ^ederIand is gisternacht kort na aangevaren^ Antwerpen op de Schelde iüi nn wot. °°r het Griekse s.s. Leontios, dat op weg was „aar Antwerpen. De i,TaLaiaf werd aan bakboordszijde geraakt waardoor een gat Jn de hu;d Qnt_ stond: het schip maakte aanvankelijk wa ter, doch door overpompen van brandstof- olie kon het gat. boven water gebracht worden. De „Tarakan" keerde terug naar Ant werpen, alwaar het schip gerepareerd zal worden. Het oponthoud wordt op ongeveer 14 dagen geschat. Het Griekse schip liep schade op aan de boeg. „We zjjn begonnen", aldus lr Maris „met rond 150.000 h.a. verdronken land en we hebben er nu, na vjjf maanden, nog 15.000 h.a. of 10 pet van over. We zijn begonnen met 67 stroomgaten en we hebben er nu nog vier, maar dat zjjn dan ook niet de kleinste. Het zjjn: Schelphoek op Schou wen, Ouwerkerk op Duiveland aan de Zuidzijde, en Stevensluis op de Vierban nen in het Noorden. En dan als vierde het grote gat in de Veerhaven van Krui- ningen. In Zuid Holland is het dijkherstel teruggebracht tot het maken en afmaken van dijken. De dijken van de Alblasser- waard, de Krimpenerwaard, Schieland, Rozenburg, Voorne-Putten, Hoeksche- waard zijn een heel eind klaar. IJsselmon- de en Dordrecht voor ongeveer 75 pet. Op Goeree en Overflakkee concentreert zich de bedrijvigheid; hier wordt aan de Zuidoever tussen Herkingen en de Gala these haven, over een lengte van 22 kilo meter, een nieuwe 'dijk gemaakt. De be staande dijk was op basis van goed werk niet te herstellen. Gebrek aan klei tot af dekking van het zandlichaam heeft ertoe geleid hier asphaltbeldeding toe te pas sen en dat doet men ook aan de Noord oever, tussen Middelharnis en Stadsehoek. Om een indruk te geven van wat hier aan dijkherstel wordt verricht het vol gende: er werken 15 zuigers en bagger molens, 50 draglines, 35 bulldozers, 6 asphaltinstallaties en er zijn ruim 2000 arbeiders bij betrokken. In Noord Brabant is men nu ook in het stadium van het afwerken van de dijken, in de maand September is het werk grotendeels gereed. In Zeeland vragen Kruiningen en in het bijzonder Schouwen-Duiveland de aandacht. De overige dijken in Zeeland zijn dicht. Ook hier verwachten we in September/October gereed te zijn Schou wen-Duiveland komt dit jaar zeker niet meer droog. Wel hopen we het voor de winter dicht te hebben. Volgens de plannen, voor elk gat is er een apart, zijn alle gaten in September dicht. Maar dit spel met de natuurkrach ten, of, beter gezegd, deze strijd, heeft zijn risico's. De elementen heeft men niet in de hand. Zo kostte de tegenvaller bij Zierikzee-West twee maanden vertra ging". betekenis van de groep electronenbuizen hierdoor belangrijk zal toenemen, aldus ir Otten. Ir Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur, zette uiteen, wat de behaalde resultaten betekenen met betrekking tot de continuïteit en de mogelijke uitbrei ding van de werkgelegenheid. Bfj Phi lips vinden thans 26.100 werknemers in Eindhoven emplooi. Het gaat er om. al dus spreker, de levensstandeard van alle Philipsemployé's zoveel mogelijk op te voeren en onze taak is het de juiste pro ducten op de juiste plaats, in de juiste kwaliteit en (egen de juiste prjjs aan de wereld beschikbaar te stellen. In het centrum van Eindhoven wil men zeker geen ongebreidelde personeelsuit breiding en geen ongebreidelde bouw activiteit. Dit is niet in tegenspraak met het feit, dat op het ogenblik hard ge werkt wordt aan de bouw van een nieu we kathodestraalbuizenfabriek en de aanpassing van de daarbij behorende persgasfabriek. De producten die daar gemaakt zullen worden, zijn van groot belang voor de televisie, en hiermee, al dus spreker, bouwen wij aan de toe komst, aan de volgende 25 jaar van het Philipsconcern. Tenslotte besprak ir F. J. Philips een aantal sociale aangelegen heden. Gisteren zijn 60 van de 68 leden van het personeel van de afdeling ijzergieterij van P. J. van Mechelens Machinefabriek Stoomsmederij en Ijzergieterij, in sit- down-staking gegaan. De reden van deze staking zou gelegen zijn m het feit dat de directie heeft me degedeeld, dat er dit jaar geen zg. winst- iQv?eJmg Za- ZVn' omdat er °ver het jaar 1952 geen winst is gemaakt. _Le gehele dag heerste een grote drukte rond de aan de Zuidsingel gelegen ijzer gieterij waar de politie post had gevat. BIJ HET Provinciaal Bestuur van Transvaal is een wetsontwerp ingediend, hetwelk bepaalt, dat bijzondere scholen slechts mogen u-orden opgericht bij goedkeuring van het provinciaal bestuur en dat geen enkele bijzondere school recht op subsidie kan laten gelden. Dr Katholieken hebben bij monde van de bisschop van Johannesburg, mgr IV. P. Whelan hiertegen scherp protest aangetekend. Hun voornaamste bezwaar vertolkte de bisschop met deze krasse woorden: namelijk, dat het Christendom past in het officiële sehoolbcstel als een lange staart bij een varken". Het wets ontwerp betekent, dat de Katholieke scholen in Transvaal (voor blanken) voortaan geheel door de Katholieken zullen moeien worden bekostigd. Men ziet maar weer, hoe wij Katho lieken blijvend op onze qui vice moeten zijn. VERONTWAARDIGD was de bis schop voorts over de bewering, dat het jbijzonder onderwijs nagenoeg niet heeft bijgedragen tot de verhoging van het al gemeen culturele peil in Zuid-Afrika. Het is ook niet waar, dat de bijzondere scholen voornamelijk bezocht worden door de kinderen uit de gegoede stand. Mgr Whelan daagde het provinciale be stuur uit een onderzoek in te stellen en de cijfers te publiceren. Hieruit sou blij ken. dat het aantal kinderen van gegoe de families slechts een klein percentage vormt, aldus de bisschop, en dat in feite het merendeel der ouders zich grote fi nanciële offers moet getroosten hun kin deren naar de school hunner keuze te kunnen blijven zenden. Dat is wel even iets anders. Tja van katholieken mag je nu eenmaal veel zeggen, 't Is akelig volk. DE VOOR de grote visserij bestemde Duitse vissersvloot zal op Zondag IS Juli op plechtige wijze kerkelijk worden ingezegend. Deze wijding vormt het hoogtepunt van de ..Dag der Grote Vis serij'', die van 11 tot 13 Juli in alle Duitse Noordzeehavens wordt gehouden. De wijding geschiedt door de hulpbis schop van Osnabriick, mgr Johannes von Rudloff, terwijl ook de voorzitter van de Raad der Evangelische Kerk van Duitsland, ds Otto Dibclius, aanwezig zal zijn. Tevoren worden in de kerken van Bremerhaven, Cuxhaven, Kiel en Hamburg Protestantse en Katholieke godsdienstoefeningen gehouden. Dat is toch nog wel eren wat anders dan alleen maar vlaggetjesdag. Doch voorbeeldig en goed aangevoeld blijft het in Duitsland. „DE ATHEÏSTISCHE wereldbeschou wing behoort op alle openbare lagere scholen als verplicht leervak te worden ingevoerd." Deze eis werd gesteld door het congres van de Werkgemeenschap van Duitse Onderwijzersorganisaties". De „Duitse Volksbond voor Geeste lijke Vrijheid", de overkoepelende orga nisatie van alle vrijdenkersverenigingen in West-Duitsland, werd op voorstel van de Bond van vrij-religieuze Onderwijzers met de opdracht beiast. deze eis bij de regeringen van de diverse Duitse landen tot gelding tr brengen, „Men" durft het vandaag de dan wel te proberen. MORGEN is het weer Zondag. En dat betekent het offeren van geld voor de meitwe kerken. Nieuwe kerken ten ge rieve van nieuwheid van leren, waarin we moeten wandelen overeenkomstig het epistel. Het evangelie brengt het ver haal van Goddelijke bezorgdheid voor de tobbende mens. Voor de rest een over vloedige Zondag met zo'n echt zuiver gelaat van iemand, die leeft voor God. Pe Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robertson, die als speciale afgezant van president Eisenho wer president Syngman Rliee poogt te bewegen, zijn verzet tegen een bestand op te geven, heeft de Zuidkoreaanse presi dent laten weten, dat de V.S. bereid znn, de kwestie aan de Algemene Vergadering der V.N. voor te leggen. De Amerikaan se onderhandelaars hopen, dat Rhee zal inzien dat het oordeel der Algemene ergadering in zjjn nadeel zal uitvallen, wanneer hij het tot stand komen van een bestand blijft belemmeren. Inmiddels hebben honderden ont snapte Noordkoreaanse krijgsgevange nen Vrijdag dienst genomen in het Zuidkoreaanse .leger. Ook Donderdag heeft een aantal zich reeds laten in schrijven. Autoriteiten van het Zuid koreaanse ministerie van defensie heb ben thans bevestigd, dat de nieuwe in geschrevenen inderdaad voormalige krijgsgevangenen zijn. Driehonderd in Poesan woonachtige Noordkoreanen hebben Vrijdag voor de kantoren van de demoeratisch-nationalis- tische (oppositie) partij een betoging ge houden. Een aantal van hen drong het gebouw binnen en sloeg het meubilair, de ruiten en de schrijfmachines kort en klein, zonder dat de politie, die het ge bouw nochtans heette te bewaken, in greep. Twee employé's van het kantoor werden gewond. De secretaris-generaal van de partij, Tsjoegh Pyong Ok, werd de vorige maand gearresteerd, nadat hij verklaringen had afgelegd, waarin hij president Syngman Rhee's oppositie tegen een wapenstilstand op de overeengekomen voorwaarden cri- tiseerde. De partij zelf distancieerde zich toen van zijn standpunt Leiders van de democratisoh-nationa- istische partij hebben echter inmiddels hun bezorgdheid over het lot van hun secretaris-generaal te kennen gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3