Wagtmans (2e) enRoks (3e) brengen Nederland aan de kop van het ploegenklassement DE ZWITSER SCHAER EERSTE IN METZ een koel glas ROKS DUEL met de Franse spoorwegen 'Mmi a»»»; Seixas triomfator op Wimbledon Klassementen Tour de France Op de winnaar van vandaag Nielsen kreeg geen schijn van kans DE VEERTIGSTE TOUR K Directe finish-reportage van de Toui- De Nederlandse equipe Tweemaal de „honderdduizend" De Pel won protest Schaer géén ééndagsvlieg Van Mesdag kansloos tegen Tony Fox ZATERDAG 4 JULI 1953 PAGINA THIJS ROKS, Wagtmans uit het zadel Eén sprong.. Op Koblet's zere tenen De Franse Spoorwegen spreken' i i Ér* „Rochet" Roks Maar Jansen kreeg boete TURNBONDSDAG VAN HET DIOCEES BREDA Spannende eerste set Triomph van de controle WOUT wagtmans, de groene trui! Prachtige twee De Zivitser Frits Schaer als winnaar over de streep in de eerste etappe van de Tour '53 van Straatsburg naar Mets, op vier lengten gevolgd door onze landgenoot Wout Wagtmans in dezelfde tijd (geheel rechts). Telegrafisch overgebrachte foto. Nederlandse ouverture: ereplaatsen Door MARTIN W. DUYZINGS. METZ, Vrijdagavond. In fromborn woedde een orkaan. Een woedende rukwind joeg gierend door de stijle, nauwe dorpsstraat en men zag, in een verstikkend gordijn van hoog opwaaiend stof hoe, dichtbij, het rossige dak van een oude hoeve bezweek onder de macht van de Stormwind en hoe de dorpelingen ijlings en bleek hun huizen binnen vluchtten en hoe een der koene motor- artisten, waarmee men ook dit jaar dit Tourcircus weer heeft volgestopt, de macht over zijn stuur verloor en hoe hij, een grauwe, hulpeloze schim in het vale licht van het krankzinnige onweer met wijd-uitgespreide armen een greppel binnenknalde. Zó was dat daar. in Tromborn, het zo bescheiden Moezeldorpje en ge zoudt van dit Tromborn weer of géén weer! wellicht nimmer vernomen hebben, als juist daar onze eigen, stoere Thijs Roks een adembenemende stunt had uitgehaald, waarvoor Monsieur Goddet de man uit Sprundel vermoedelijk nog wel een week of wat alles behalve dankbaar zal zijn. Men heeft die stunt van Thijs Roks overigens alléén maar van horen zeggen, want slechts enkele honderden meters voorbij Tromborn barstte het verschrikkelijke onweer, dat ons langer dan een uur reeds zwoel en zwaar en donker bedreigde, eindelijk uiteen in de meest volmaakte wolkbreuk sedert de dagen van de zondvloed en kon geen mens in -deze halfverdronken karavaan een onmenselijk half uur aan één stuk een hand nog voor zijn ogen zien. fatale spoortvegbomen Een „Marche Triomphale" hadden de nijvere lieden, die dag en nacht de pu blicity voor deze Tour bezorgen op een wijze, waarvoor ze zelfs bij Barnum en Baily nog onverdund goud zouden beta len, deze eerste etappe van Goddet's Ju bileum-Tour de France genoemd, doch 't regende vanmorgen reeds tijdens de on vermijdelijke hokus-pokus van de offi ciële start op de Place de L'Université in Straatsburg alsof het nooit meer wilde op houden; en er had weinig triomfantelijks gelegen in het anders zo pompeuze de- filé der 119 deelnemers, die rillend en hoestend wegdoken in de cellofaan-ver- pakking hunner regencapes; en er was niets triomfantelijks meer in het gedrag van deze karavaan, toen zij daar benoor den Tromborn terecht kwam in een voor oorlogs onweer, dat zich met oorverdo vend geraas en nijdig na-knetterende rol lers recht boven onze druipende hoofden afspeelde. Het moet iets gehad hebben van een surrealistisch schimmenspelde inkt zwarte lucht, waarin grillig, de bliksem groen en gemeen zijn schichten trok; het geraas van de donder, dat dreigend rond- raasde boven die anders zo vriendelijke heuvels en valleien; de stoet der volg auto's, luidkeels en klagend claxonnerend en met geel-gloeiende koplampen, die achteloos rondtastten in de. met mateloze woede tegen de aarde kletterende regen levende slijkklompen. klein en nietig en machteloos in dit noodweer, waarin ge zelfs geen volkomen stamboekloze ordi naire kettinghond om 'n boodschap zoudt willen sturen..,. Zó was dat benoorden Tromborn en ik wed om wat kostbaars, dat iedereen in die karavaan op dat ogenblik hart grondig naar het einde van die eerste etappe en naar een paar droge sokken zat te snakken. En men behoefde geen doorgewinterde en met diploma's over laden expert in de wielersport te zijn om te vermoeden, dat er in deze eerste etappe dan ook niets opwindends meer zou zijn voorgekomen als Thijs Roks toevallig niet van dat hondeweer ge bruik had gemaakt om de verblufte buitenlandse geleerden in dit Tour-cir cus voor de zoveelste maal op deze merkwaardige tocht van Straatsburg naar Metz duidelijk te maken, dat ran je waarachtig niet op deze Tour de France afgetrokken is, om bedaard en zonder enig protest toe te zien hoe de neer Koblet en diens kornuiten met de geie trui, de overwinning en de millloe- aan de haal zouden gaan. Ge dient daar uitvoerig van te verne men. Er is in deze eerste etappe practisch geen ogenblik geweest of Nederland zat volop „in het nieuws", zoals dat heet. Het begon al nauwelijks een kwartier, nadat we ons in een stortbui eindelijk van het wat afgezaagde ceremonieel en van de zo gastvrije Europese hoofdstad hadden ont daan. Het gebeurde in Ittenheim, na negen snel gereden kilometers Wout Wagtmans brak zijn zadel de drie mecano's, waar over we tegenwoordig beschikken, ten spijt en hij verloor met de daaruit voortvloeiende reparatie meer dan twee minuten. Van Breenen wachtte de kleine Bredanaar rustig op en hielp hem. een handje met de achtervolging; en reeds tijdens de pour-suite van dit Nederlandse tandem op een peloton, dat kennelijk haast had om naar het Noorden te komen kon men desgewenst zien dat Nederland wat mans is, tegenwoordig. Terwijl het tempo van het peloton nog omhoog ging, toen Hugo Koblet-zelf een al te haastige uitlooppoging van de Fran sen Buchaille, Walkowiak en Duporit na drukkelijk ongedaan maakte, liepen Wagt mans en Van Breenen rustig en zonder forceren hun achterstand in en zij had den daar kennelijk minder moeite mee dan de befaamde Italiaan Astrua, die voor een lek bandje en nauwelijks 50 se conden achterstand, niet minder dan vier Italiaanse dienaren van lager allooi no dig had. Hij kwam er overigens beter af, dan de logge Zwitser Croccl-Torti die, zijnde een boezemvriend van Dolle Ferdinand Kü- bler en diensvolgens een aartsvijand van Hugo Koblet. vóór de start al hoorbaar kreunde en kraakte van heimwee en ver veling en die in deze eerste etappe meteen zóveel achterstand opliep, dat zijn echt genote de aardappels al op het fornuis kan zetten Crocci-Torti blijft vast niet lang van huis Het leek er overigens op, als of Koblet de geestdrift en de diensten van zijn ontrouwe dienaar Crocci-Torti best kon missen. De manier, waarop hij, zoals gezegd, die drie regiona len met één machtige jump beroofde van de twintig seconden voorsprong waar voor hij ze eerst had laten wroe ten, was inder daad bijzonder indrukwekkend. Wat Koblet met deze geste de be langstellende me nigte kennelijk wilde laten we ten was, dat hij het onvriende lijke plan had de ze race meteen reeds volop te controleren op de vrij tamme, effectieve wijze. KOBLËT" Met meer dan gewone belangstelling en spanning hebben Vrijdagmiddag aan de Nederlandse radio de aankomst van d- eerste etappe van de Tour de France lflvi afgewacht. Nieuwsgieriger dan anders immers, dit zou de eerste directe finish- reportage voor de Nederlandse omroep zijn. Daarmee zou de tijd-aehterstand op de Belgische radio-reporter zijn ingehaald Het is gelukt. Weliswaar werd men nog verrast door de zeer vroege aankomst van de eerste renners, aanzienlijk vóór op het tijdschema, maar men slaagde er tocly in om binnen de kortste tijd een verbinding met Hilversum tot stand te brengen. En om 10 voor half 5, vlak na de aankomst er eerste vier renners, kwam de stem van huiskamer" Metz in de Nederlandse weieiukkL°0^ de komende drie weken landse radioE"daarm®e. bewijst de Neder- gewaardeerde m luisteraars een zéér eerste doe dienst. Evenals op deze slaagde, zal hrt"°dPir.het exPeriment 2°ed versum II voW„i Programma van Hl1" tussen 4 en 6 uur r week elke middag wel neeerkomen on de PractÜk zal dat 5 a kwart voor 51 vililse" ,4 uur halJ Tour-reportage worden Cottaar's directe leen op Dinsdag gaat °nderbroken, al- t dit over Hilversum I. Tien, tien!..., doch inderdaad soms waarvan in het verleden ook Signor Bin- da en de Italiaanse squadra zich bij voor keur bedienden. Doch tot verbazing van de befaamde Zwitser deed de belangstellende menigte alsof haar neus volop bloedde en hield zij de waakzame Zwitserse equipe bezig met een aantal schijn-demarrages, die de Zwitsers wel moesten beantwoorden. Er was in de Col de Saverne een korte, doch gemene klim opnieuw 'n demar rage van de, in deze streek thuis horende Franse regionaal Buchaille, in samenwer king met zijn landgenoten Quentin en Redolfi. De Zwitsers maakten ook dat ongedaan, doch Koblet had gerustgesteld, zijn maagdelijk blanke landen nog niet in de eerste van zijn dagelijkse vijf kippen boutjes gezet of even voor Pfalzburg (na 45 km.) was de onvermoeibare heer Buchaille opnieuw aan de haal, ditmaal in beter gezelschap; Mirando, Redolfi Colette, Le Guilly en.... onze blonde goed depu terende Suykerbuyk, die zich zonder een spoor van zenuwen midden in het heersen de geweld stortte. Het geweld duurde niet lang. De uit looppoging reikte niet verder dan 200 m. en opnieuw klaarden de Zwitsers dit... waarna, slechts twee kilometer verderop, Wout Wagtmans met een vriend en vijand verrassende demarrage eenvoudig ®lleen aan de haal ging en hij daarmee in feite voorlopig over het lot van een half dozijn beroemdheden van het genre Bobet, Koblet, Teisseire, Bartali en Magni besliste! dert!» dema>"rage reikte verder. Hij nam zelfde stugge tem6" hij "f' ™aar. ket" Mnwffln'in j P° over de zich eindeloos daarmee fóvellhpanieek^0llhn w mon inHors, ,pamek In het peloton, dat behoorhtk te en V6rgat de achtervolging kfinmntcr te r-t eneren- E« toen na 65 kilometer in Gangwiller de brave Ranhaël R^lfT^etedeliik"11 ?1,0esmaten Lauredi en Redolfi eindelijk achter de kleine Neder lander aanstormde, kregen echts Thijs Roks, de Franse regionalen BauvTn, Anzlll en een enkele Zwitser, Fritz Schaer mee en zagen in deze achtervolging een juweel van een kans om Koblet meteen een dreun te geven, waarvan de Zwitser vanavond in het Metropole Hotel te Metz nog altijd een beetje zat te suizebollen. Men hóólde Wagtmans, doch nadat men hem had, ging men meteen door en toen al ontdekte men twee dingen; a. vooral Thijs Roks reed vandaag sterker dan wie ook in deze karavaan; b. Herr Fritz Schaer, die inderdaad een behoorlijk stukje fietsen kan, doch die helaas gedoemd is in de schaduw van zijn beroemde landgenoten Kübler en Koblet zijn dagen te slijten, deed geen enkele poging om het tempo te drukken. Integendeel: hij hielp Geminiani met gulle hand en hij bleef in de kopgroep als een wildeman te keer gaan, ook nadat Alexander Burtin, de Zwitserse ploeglei der, naar voren gekomen was, teneinde Schaer duidelijk te maken, dat hij met elke woedende ruk aan de pedalen zijn ploeg maat en heerser Koblet op alle voorradige zere tenen trapte. Zo groeide dan de voorsprong van deze kopgroep. Het gezelschap ging zó hard, dat het aan tien kilometer voldoende had om er een voorsprong van 1 min. 40 sec. uit te rijden en de enige, die er voorlopig wat tegen beginnen wilde, was de dappere, jonge Luxemburger Jean Schmidt. Vijf kilometer lang hing hij tussen de kopgroep en het peloton. Toen kreeg hij de inzin king, waarom hij zo luidkeels gevraagd had en viel hij terug in het peloton, dat wellicht in de eerste de beste étappe deze Tour de France reeds verloren zou hebben, als de Franse spoorwegen het niet tot een nijdige achtervolging had geforceerd. Het gebeurde in Keskastel na 78 kilo meter, dat men achter de kopgroep, die toen al langer dan twee minu ten voorbij was, de bomen van 'n overweg dicht klapte. Het pe loton klom er doodbedaard over heen, doch toen demarreer de plotseling fel en vinnig Jean Robic, die met zijn collega Ge miniani volop in onmin leeft en die gezworen heeft, dat hij er in ieder geval voor zal zorgen, dat de brave Raphael deze Tour niet wint! Roblc veroor zaakte daarmee GEMINIANI. Niet Robic's vriend. - N' een felle jacht. Hij kreeg onmiddellijk de Franse nationalen Dotto, Le Guilly en Roland op zijn huid (drie-kwart van de Franse équipe zat vandaag in de eerste gelederen) doch hij nam bovendien de Italianen Astrua, Rosello, de Spanjaard Serra en de Franse regionalen Redolfi, Hassendorfer, Dupont, Renaud en Hein van Breenen mee op sleeptouw. Van dit ogenblik zaagde men in die eer ste étappe van dik hout grove planken Terwijl het peloton lusteloos ten onder ging in Saarbrücken zat het al op meei dan zeven minuten van Wagtmans en da zijnen liep Robic en zijn gezelschap langzaam doch zeker in op de vier vluch telingen. Het gevecht speelde te midden van het grauwe decor van het Saargebied, waar men er naar stond te kijken met een ge zicht alsof men een optocht met kanonnen tóch aantrekkelijker vond en waar, in Saarlouis, juist toen de karavaan de hoger geschetste orkaan naderde en Roland zijn kansen in 'n valpartij verspeelde, de twee kopgroepen aaneen smolten tot een gezel schap van 21 man, waaronder dus niet minder dan drie Nederlanders. Nog vijftig kilometer slechts, maar ln de nieuwe grote kopgroep vlotte het niet bijzonder en het tempo zakte en de orkaan woedde alom. En toen kwam dan die wolk breuk. Midden in de wolkbreuk spurtte men ergens voorbij Tromborn om een premie en geen mens heeft gezien, wie eigenlijk die premie won en pas later ontdekte men, dat Thijs Roks midden in dat noodweer alléén aan de haal was, dat hij zijn voor sprong van kilometer tot kilometer op voerde en dat hij, met nog slechts veertig kilometer voor de boeg, in Metz alles zou veroveren; de gele trui, de groene trui, een vracht prijzen en premies. Toen, even voor Boulay (na 166 kilo meter) bemoeiden de Franse spoorwegen zich opnieuw met de affaire. Ditmaal hiel den ze Thijs Roks langer dan een minuut voor een overweg vast, doch nog altijd hielden wij onze kans op de overwinning Want achter Roks hadden Wagtmans, Schaer en Lauredi de kopgroep eveneens vaarwel gezegd en samen met Roks den derden zq naar Metz, waar we nu met twee man in een kopgroep van vier die eind sprint eigenlijk al in onze zak hadden. Helaas Fritz Schaer bleek handiger. Hij verraste onze landgenoten en Lauredi met een ijselijk lange sprint, klom als gevolg daarvan in de gele trui, hield Wagtmans op de tweede, Roks op de derde en Lauredi op de vierde plaats, doch kon uiteraard niet verhinderen, dat Nederland meteen met bijna drie minuten voorsprong de lei ding nam in het ploegenklassement. Meer dan drie minuten na Schaer ver overde Dupont in de eindsprint van het restant van de kopgroep de vijfde plaats vóór Geminiani, Rosello en Astrua. Twee minuten later arriveerde Bauvin. die in de laatste kilometers nog een bandje lek gereden had; weer drie minuten later gingen Roland en Quentin door de finish en pas 9 min. en 50 sec. nadat Schaer vóór Wagtmans en Roks die étappe gewonnen had, arriveerde het peloton, dat in de laat ste kilometers Van Est nog had moeten laten gaan en dat voor het overige de rest van de Nederlandse équipe in blakende welstand bevatte. Advertentie Heineken METZ, Vrijdagavond. In 1 otel Metropole aan de Place de la Gare waar, vanavond, Keeg Pellenaars en zijn mannen de eerste Nederlandse successen van deze Tour vierden, heerste in het kamp der Oranje-jongens een opgewektere stemming dan bij het Zwitserse gezelschap, dat evengens in het Hotel Metropole is ondergebracht. Het zou overdreven zijn te zeggen, dat de Zwitserse equipe de ver overing van de gele trui vanavond uitbundig zat te vieren. Alexander Burtin, de Zwitserse chef d'équipe, had kennelijk de grootste moeite om te verhinderen dat nu reeds zijn equipe uiteenvalt in twee elkaar vol komen vijandige delen. Doch in het Nederlandse kamp had men geen klachten, ook al ontging ons dan vandaag de gele trui (en de groene trui!) door toedoen van de Franse spoorwegen, die Thijs Roks de voorsprong, die hij stel lig tot in Metz toe had kunnen behouden, helaas ontroofden, waarbij men er boven dien wel op aan kan, da Thijs Roks zijn voorsprong nimmer verloren zou hebben, zo hjj toevallig in het bezit ware geweest van de Franse nationaliteit. Men houdt in een Tour de France lieden als Geminiani en Bobet niet tegen Men houdt eenvoudig de trein tegen! Roks zelf nam die spoorwegovergang met een schouderophalen: „Je loopt dat risico nu eenmaal", zegt de man uit Sprundel, die vandaag bijzonder sterk ge reden heeft, „en wij hadden de gele trui tóch nog in de eindsprint kunnen be machtigen, als we ons niet door Schaer hadden laten verrassen!' Doch ook zonder gele trui mag Neder land niet mopperen. De eerste honderdduizendjes, de premie voor de eerste plaats in het ploegenklasse ment en de premie voor de strijdlustigste renner in deze etappe voor Wagtmans, die de beslissende demarrage lanceerde, zijn al 'binnen. Heel de ploeg is tussen Straatsburg en Metz geen ogenblik in moeilijkheden ge weest en zelden beschikte 'n Nederlandse chef d'equipe over een ploeg, die zo goed geplaatst is in het algemeen klassement en zó sterk rijdend beginnen moet aan de critieke etappe, de rit door België, waar in een Nederlandse equipe tot nu toe nog altijd grote risico's liep. METZ, Vrijdagavond. De wedstrijdcommissarissen hadden na afloop onze landgenoot Suykerbuyk ge- deklasseerd. Aanvankelijk had hij in het klassement tezamen met de hoofdgroep de 29e plaats ex aequo gekregen met de tijd 5.04-50. Tot verontwaardiging van de Ne derlanders kwam men nu met de mede deling, dat Suykerbuyk op de 117e plaats was gerangschikt in 5.13.57. Pellenaars, die verzekerde, dat Suyker buyk met het grote peloton was binnen gekomen, dus 9 minuten eerder, protes teerde onmiddellijk tegen deze beslissing. En met succes. Na een hernieuwd onder zoek kreeg onze landgenoot zijn oorspron kelijke plaats in het klassement weer toe gewezen. Jefke Jansen liep een boete op, toen hij, de helling van Saverne nemend, even had geleund op de carrosserie van een officiële volgwagen. De commissarissen zijn on verbiddelijk, de reglementen worden streng gehandhaafd en dit kostte hem een boete van 250 francs. Stevens heeft behalve een spijker in zijn band nog meer pech gekregen: zijn hor loge had hij verloren. Maar Pellenaars had reeds maatregelen getroffen, dat hij aan de eindstreep van de tweede etappe, Za terdagavond te Luik, een nieuw horloge om de pols zal kunnen doen. METZ, Vrijdagavond. Fritz Schaer heeft vandaag de Zwitsers een bijzonder onaangena me verrassing bezorgd, ondanks zijn gele trui en ondanks de frs 200.000 waarop hij beslag legde. Men had in het Zwitserse kamp, zoals overal elders, nu eenmaal ge rekend op een Tour, die nauwkeu rig geregisseerd zou worden vol gens de aanwijzingen, verstrekt door Hugo Koblet, die zonder moeite op weg leek naar een nieu we Tour-overwinning; en Alexan der Burtin draaide er vandaag geen doekjes om, dat hij alles be halve aangenaam verrast is door het feit, dat Koblet, mede door toe doen van Fritz Schaer, vandaag niet alleen kostbare minuten ver loor op de helft van de Franse na tionale ploeg en op een nog altijd gevaarlijke klimmer als Jean Ro bic, doch dat hjj bovendien in het algemeen klassement nu al bijna tien minuten achter staat op Schaer zelf, die zowel tijdens de Ronde van Italië als tijdens de Tour de Suisse meer dan eens bewezen heeft een uiterst gevaarlijk man te zijn, zelfs voor een Koblet-in-top- vorm. Men geeft in het Zwitserse kamp toe, dat het voor Koblet moeilijk zal zijn in de berg-etappes niet minder dan tien minuten in te lo pen op zijn landgenoot, die even eens uitstekend klimt en men be twijfelt of Koblet aan één enkele tijdrace. voldoende zal hebben om Schaer, ais hij zich in die positie weet te handhaven, te onttronen. Schaer zelf is niet van plan als ééndagsvlieg te fungeren bij het rijden in de gele trui. Hij had van avond al eisen; tenminste vier knechten uitsluitend tot zijn be schikking! Hij wil zijn leidersplaats verdedigen, desgewenst zelfs tegen zijn ploegmaat Hugo Koblet. De skiffeur Rob van Mesdag heeft in de halve finales van de Diamond Sculls van de Henley Royal Regatta tegen de Britse favoriet Tony Fox weinig in te brengen gehad. Wel nam de Hilversum mer onmiddellijk na de start met weinig verschil de leiding, maar reeds bij het passeren van de Barrier lag Fox twee me ter voor op Van Mesdag; en toen Fox zijn tempo van 24 tot 27 slagen verhoogde, was er voor de man van Cornells Tromp geen houden meer aan. Bij Fawley was de voorsprong van de Brit tot een volle lengte uitgegroeid en toen de Mile Post werd gepasseerd had Fox zich nog verder van Van Mesdag weggeroeid. Wel trachtte onze landgenoot met een tempverhoging tot 29 het verlo ren terrein nog enigszins terug te win nen, maar ook Fox zette stevig aan. Nadat Van Mesdag kort voor de finish uit de baan raakte, stonds niets de zege van Fox, die hij tenslotte met vier lengten be haalde, meer in de weg. In de eindstrijd zal de Brit het tegen de Belg George verre van gemakkelijk hebben. George immers sloeg Vrijdag zijn landgenoot Steenacker met anderhalve lengte en, wat meer zegt, in een tijd van 8 min. rond, een nieuw record voor Hen ley. Daarmee had George zich 18 sec. snel ler getoond dan Fox. (Van onze correspondent). Het Midden-Brabantse plaatsje Rijen zal morgen in het teken staan van de ka tholieke turnsport. Ongeveer vijftien hon derd turners van de R. K. Gymnastiek- bond „St. Jozef" in het bisdom Breda ne men dan deel aan de jaarlijkse bondswed strijden. Voorts zal aan dit gymnastiek- festijn medewerken de turnploeg uit het diocees. Om half twaalf wordt in de Rijense parochiekerk een plechtig lof ge celebreerd, om twee uur volgt défilé waarna tegen half drie op het R.A.C.-ter rein de demonstraties aanvangen. Speciale berichtgeving Vi iinbledon bleef op deze eerste der twee eindslrijddagen in de lijn van 1953. Het beeft in zijn hoofdnummer, het heren enkelspel, een finale gegeven, die slechts een korte periode spanning gaf, daarna zonder golvingen naar het einde liep. Maar het gelukkige accent, dat het gemis aan strijd tussen twee niet geheel gelijkwaardige tegenstanders vergoedde, was dat er bij vlagen goed spel, dynamisch spel zelfs, te genieten was, spel gedreven door een intense wil om te winnen, het spel van Seixas. -Met verbetenheid heeft de Amerikaan, die na Parijs door de jonge Australiërs, door Drobny ook, bedreigd werd, zijn mooie kans in zijn rackethand geklemd, nu deze gevaarlijke tegenstanders successievelijk uit geschakeld werden: een door hemzelf, Hoad met 9—7 in de vijfde set. Van een Nielsen, die zelf verbaasd was over zijn veine (drie grote doch niet geheel valide tegenstanders achter elkaar versloeg) diende hij op papier te winnen hij heeft het ook afdoende op het veld getoond, zonder een set te verliezen, met slechts één verloren servicegame van de zeventien, die hij te spelen kreeg. Toch _was de service niet zijn sterkste slag. Wèl de wijze, waarop (hij' die exploi teerde. Nielsen sloeg meer dan eens di recte winners, vliegend, overrompelend. Seixas sloeg veel minder aces, maar ook slechts één dubbele fout, Nielsen zeven, wat hem tweemaal een kostbare door braak in een servicegame kostte. Seixas kon in het gevoel van een zekere service met meer vertrouwen de netpositie in nemen, waarin hij zo sterk kan spelen, vooral tegen een spel ,dat niet rustig- scherp passeerschoten speelt. Seixas was de generaal, die zijn spel volgens een plan de campagne speelde; naast en in zijn volleycampagne een hoog tempo, een scherpe spreiding als er gescoord kon worden, Nielsen „on the run" houden, zijn backhand vooral vermijdend, die ge vaarlijke uitschieter en als de Deen opliep, ja naar voren geïnviteerd werd, door kort laag spel, de dalende drive, die v-oor Nielsen's volleycapaciteiten te moei lijk bleek. Nielsen was daartegenover de gevaarlijke guerrillastrijder, echter te open om Seixas in hinderlaag te lokken. Zij-n guerilla bepaalde zich tot 't opeens, verrassend gebruik maken van kansen, die er natuurlijk kwat%en, want 1n tennis is een plan de campagne nooit in onder delen feilloos. Dit feilloze was er waarlijk wèl in de eerste gaines. Met krachtig volleren in zijn servicegames, met moeilijk dalende returns op die van Nielsen, gunde Seixas de Deen slechts twee punten in de eerste drie games: 30! Miet een lovegame kwam hij op 41. Ditmaal geen service- evenwicht Viermaal kreeg de Ameri kaan kans op 51, doch Nielsen had drie maal zijn service-kogel, had de lob, wist 41 bijeen te zwoegen, had het succes van de lob gerealiseerd driemaal ging die over Seixas heen en het was 43. Blijkbaar schokte dit even het plan de campagne. In zijn netaanval werd Seixas te voorzichtig, volleerde te laag: 4—4. En toen kwam tóch het service-evenwicht. ondanks dubbele fouten bij Nielsen. Tot 77. De lovegame, waarmee Seixas 87 maakte, bewees de terugkexr. van zijn aanvalsinitiatief, zijn schuin onbereikbaar volleren was af. Een fout maakte Nielsen toen, een grote fout, om op de backhand van Seixas te gaan serveren. De laag- gesneden return was voor zijn volleren te machtig. Tweemaal ging de bal in het net en een dubbele fout besliste de set 9—7. Een morele steun voor Seixas, die eer ste set en daardoor een vrijuit vieren van zijn aanvalscampagne, waarin hij merk A De officiële uitslag van de eerste étappe van de Ronde van Frankrijk 1953, van Straatsburg naar Metz (105 kan.) luidt: 1. Schaer (Zwits.) 4.55-0, 2. Wagtmans (Ned.) op 4 lengten z.t. 3- Roks (Ned.) z t. 4. Lauredi (Fr.) z.t.; 5 Dupont (Fr. Zuid West) 4.58.13; 6. Aatrua (It.); 7. Rossello (It-): 8. Geminiani (Fr.); 9. De Hertog (Belg.); 10. Serra (Spanje). 11. Van Breenen (Ned.); 12. Le Guilly (Fr.); 13. Remy (Fr.); 14. Redolfi (lie de Fr.); 15- Renaud (lie de Fr.); 16. Anzile (Fr. N. O. Centr.); 17. Buchaille (Fr. N. O. Centr.); 18. Hassenforder (Fr. N. O- Centr.); 19. Meunier (Fr. N. O. Centr.); 20- Robic (Fr- West), allen in dezelfde tijd als Dupont. 24. Van Est <Ncd.) 5.04.37; 25. Darri- gade (Fr. Z.W.) .5.04.50; 26. Magna (It z.t. Op de 29ste plaats eindigde in dezelfde tijd ais no. 25 een groep van bijna 80 ren ners. Hierbij bevonden zich alle reste rende Nederlanders: Jansen, Nolten, Adrie Voorting, Stevens, Gerrit Voorting en Suykerbuyk. Verder behoorden tot deze groep Ko blet (Zwits.), Bobet (Fr-), Teisseire (Fr-), Lmpanis (Belg.), Bartali (It.), Close (Belg.), Grosso Clt.). Corrieri (It) en Van Genechten (Belg.).. Bij het sluiten van de controle was de Zwitser Groei Torti nog niet binnen ge komen. Het ploegen-klassement na de eerste étappe luidt: 1. Nederland (Wagtmans, Roks en Van Breenen) 14.47.43. 2. Frankrijk (Lauredie, Geminiani en Le Quilly) 14.51.28. 3. ex aequo: lie de France (Redolfi, Renaud,Quentin) en Frankrijk Noord Oost Centraal (Anzile, Buchaile, Hassenforder) 14.54.39. 5. Italië (Astria, Rossello en Magni) .15-01.15; 6. Zwitserland (Schaer. Metz- ger, Koblet) 15.03.40; 7. ex aquo: België (De Hertog, lmpanis. Close); Spanje (Serra, Massip, Gelabert); Frankrijk Zuid West (Duponit, Darrigade, Desbats) en Frankrijk West (Robis, Morvan, Mallejac) 15 07.53. 11. ex aequo: Luxemburg (Kirchen, Kemp, Dierkens) en Frankrijk Zuid Oost (Baffert .Rotta, Biancbi) 15.14.30. Onze landgenoot Wout. Wagtmans ont ving de premie voor de strijdvaardigste renner in deze eerste étappe en draagt dus de groene trui. V1C SEIXAS, de triomfator van Wim ble don, bewerkte in zijn eentje een Amerikaanse revanche op de Australiërs, temeer daar hy eigenhandig" drie Australische favorieten uitschakelde alvorens in de finale de Deense outsider Kurt Nielsen te verslaan: de onderschatte Worthington (die hem zózeer bedreigde dat onze redactie zelfs struikelde over een alarmerende kop als zou Seixas, de huidige winnaar, toen al door Worthing ton zijn uitgeschakeld....), de nieuwe crack Hoad (een van Australies 18-jari- gen-tweeling met in 1 jaar een wereld reputatie: Hoad-Rosewall) en tenslotte de oude geroutineerde Rose (waarmee Seixas overigens de minste moeite had). baar de sterkste speler was. Niet atleen met zijn gespreid volleren, ook met ziin passeren op onverwachte momenten. Nielsen mocht nu en dan een brilliante ace slaan, mocht aldoor een dreiging in zijn spel hebben van een wellicht bril liante periode, tegen de hechter basis van de drives, die daardoor Seixas weer meer kansen tot netspel boden, legde hij het af. Twee dubbele fouten deden hem na 12 zijn service verliezen en Seixas mocht op 5—3 op setpoint zijn eerste en enige dubbele fout slaan, hij mocht nog twee setpoints weggemaaid zien, het was geen teken van ontreddering. Hij won de twee de set met 63, liep tot 31 en 42 en 53 uit in de derde, kreeg na 54 de begeerde titel door een ontknoping, zoals hij, noch iemand anders wachtte alle eerste services in en Nielsen alle vier returns in het net of uit. Jammer zo'n pover slot. Pover, heel pover was de ene halve eindstrijd dames-dubbelspel tussen mej. Hart en mej. Fry, de kampioenen van vorig jaar, en het Engelse dubbel mevr. Rinkel—mej. Fletscher 60 60 in 26 minuten. Tragisch, het volkomen falen van mej. Fletcher, tragisch om vier ron den goede overwinningen. Evenmin had het Britse paar mej. Chilcockmej. Mor timer enige kans tegen Maureen Conolly en mej. Sampson, 2—6 26. Een Ameri kaanse finale dus. In het gemengd dubbelspel mochten mej. Ward en mej. Worthington bij ver rassing mej. Conolly en Rose, de als num mer twee geplaatsten, geslagen hebben, doordat Rose niet over zijn nederlaag te gen Seixas heen was, tegen mej. Fry (hechte basis) en Morea (beheerser aan het net) waren zij kansloos. In de eind strijd krijgen de laatsten mej. Hart en Seixas tegen zich, die lang niet gemak kelijk wonnen van de jeugd mej. Samp son—Hoad. Had Hoad wat meer van zijn jongensachtige bravour en minder non chalance gehad, het zou misschien anders gelopen zijn dan de 6—3 75 voor da eersten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7