VERHOGING van SALARISSEN RIJKS AMBTENAREN EN VAKLIEDEN Voorstellen bij Tweede Kamer ingediend En maar schieten in KOREA as.affldJPiï \RKA had wel Vierjarenplan degelijk invloed Grotere Westelijke invloed in Centraal-Europa Als prijs van Moskou voor een neutraal Duitsland Wï-m,,p m 1 Ambtenaren kijken naar de schaal van het salaris-ei Begin gemaakt met de denivellering Bejaard echtpaar door gas vergiftigd Scherpe critiek op de ontoereikende pensioenen Hl Verlicht „Middachten" brengt de mens in sfeer van rust en romantiek K DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 7 Juli 1953 WEERBERICHT V. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1953 legt minister Beel aan de Tweede Kamer de voorstellen yoor tot verhoging van de salarissen van middelbare en hogere rijksambtenaren en vak lieden in 'srijks dienst, zoals daaromtrent in de commissie voor georganiseerd overleg overeenstemming is bereikt. In totaal "ga311161 llier om een bedrag van 23.600.000. Middelbare en hogere ambtenaren i Rliee houdt aan zijn standpunt vast Londen in plaats van Bermuda Nog maar 25.000 joden in Nederland Ex-koning Faroek Dan liever...! Analyst DÊ HIMALAYA-RUZIE De politiek Wij kunnen niet geheel buiten de politiek" - lütfHi WÊÊÊÊÈÈËÊÈÊÈÊÊm^^^Ê mmmm mm. WSlll i«i Harde werkelijkheid Drie kinderen door zand bedolven Zesjarig jongetje gedood Twee Amerikanen gearresteerd Verdacht van overval op taxichauffeur Duitse hulp aan waters- noodgebied N iet-katholieke ambtenaren in het Zuiden Uniek experiment van Philips De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, in hoofdzaak vanavond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 8 Juli: Zon op 4.30 uur, onder 21.00 uur. Maan op 1.28 uur, onder 19.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT pe hoogte van het te kiezen percentage der verhoging wordt uiteraard in sterke mate beïnvloed door het antwoord op de vraag, by welk bedrag in de opklimmende reeks van salarisbedragen een begin moet worden gemaakt met de voorgenomen de nivellering- In aanmerking nemende, dat de aanwe zige nivellertoS z'ch thans vooral nog ma nifesteert in de salarissen van de middel bare en hogere ambtenaren, ligt het voor de hand, een zadanig percentage te kie zen, dat de salarissen van de genoemde categorieën een redelijke verbetering on dergaan. De rcSering is van mening, dat dit doel zal worden bereikt, indien in de huidige °Pt,0UW van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren de overbruggingstoelage wordt vervangen door een percentage van 10. De salaris sen volgens het bezoldigingsbesluit bur gerlpke rijksambtenaren zijn n.l. af gezien van afrondingsverschillen - als Volgt ongebouwd: basissalaris 5 948 - (ba- pet. Verwezenlijking van het „taan de leidt tot de formule: basissalaris 1953 (basissalaris 1936 25 pet.) 10 pet.) 10 PCt' Vaklieden Het voorstel van de drie samenwerken de centrales van overheidspersoneel tot verhoging van de vaklieden-lonen met i 0 03 per "ur> gepaard gaande met een korting van de looptijd der loonschalen V de ambtenaren-werklieden ontmoette aanvankelijk bij het kabinet ernstige be- In de loop der onderhandelingen werden deze evenwel gemitigeerd dan wel weggenomen, het—en het voorstel uitein delijk aanvaardbaar maakte, in het bijzon der nadat aannerr-'ük was geworden, dat verwezenlijking, daarvan niet tot reper cussies t.a.v. de loonvorming in het vrije bedrijf zal voeren »n nadat r-d— was overeeng~k"—n. det de loonsverho ging moet worden gezien als een over gangsmaatregel tot het tijdstip, waarop aan de hand van de resultat»" van een verantwoord systeem van werkclassifica- tie definitieve onderhandelingen kunnen worden gevoerd over de beloningsdiffe rentiaties op grond van het opnieuw vast stellen van de inhoud en het vervolgens opnieuw in onderlinge rangorde brengen der onderscheiden werkliedenfuncties. In het georganiseerd overleg is tenslotte overeenstemming bereikt omtrent het hieronder volgende complex van maat regelen. Gerekend van 1 Januari 1953 wor den: 1. de lonen van de vaklieden, bijzon dere vaklieden en voorlieden-vaklieden, alsmede van de met hen in bezoldiging gelijkstaande ambtenaren op weekloon (de loongroepen 4 t/m. 6e van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren) verhoogd met 1.44 per weck 6.24 per maand-, 2. de lonen van halfvaklieden en dc daarmee gelijkgcstelden (loongroepen 3 en 3a) verhoogd met P-76 per week 4,16 per maand); 3. de lonen van de ongeschoolden en geroutineerden '1°°"" groepen 1 t/m. 2a) verhoogd met 0.48 per week 2.08 per maand): 4. de loop tijd van de loonschalen voor alle hier- bovengenoemde groepen ingekort van 6 tot 4 jaar: 5. als gevolg van de onder 1 t/m. 3 vermelde maatregelen de basiswedden van de laagste en lagere ambtenaren y®r" hoogd met: 3.08 per maand voor wedden van 120 t/m. 200, 4.16 per maand voor wedden van 201 t/m. 240 en met f 6.24 per maand voor wedden van j 241 t/m. f 304; 6. de basiswedden van J JU» en hoger'verhoogd conform het resultaat van de vervanging van de in 1945 verleende ove.bruggingstoelage door een verhoging met 10 pet van de in 1945 geldende sala rissen. De verhogingen gelden voor de volwas sen ambtenaren en de in bezoldigingsop zicht met hen gelijkgestelde arbeidscon tractanten. De genoemde bedragen worden nog beïnvloed Hoor het Toelagebesluit 1951 Het totale verhogingsbedrag is mede bedoeld als een verhoging van de pen sioensgrondslagen. Verdere consequenties Minister Beel merkt tenslotte op, dat de voornemens der regering met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel consequenties zullen hebben voor: 1. de leden van de hoge colleges van staat; b. de leden van de rechterlijke macht; c. de onderwijzers, leraren- en hoogleraren; d. de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie; e. dc militaire ambte naren en voorts voor de richtlijnen met betrekking tot de bezoldiging van de amb tenaren in dienst van de lagere publiek rechtelijke lichamen. De regering is tenslotte van mening, dat de uitermate bezwarende moeilijk heden van het ogenblik van dusdanige aard zijn, dat in het belang van een goed functionneren van deze staatsdienst, al thans voor een beperkt aantal top-tunc- tionarissen niet kan worden ontkomen aan het treffen van een gewijzigd, meer op de realiteit afgestemd, bezoldigings systeem. Dit systeem zal naar de mening van de regering moeten inhouden de vaststelling van normsalarissen voor een kleine categorie van top-functionarissen en voorts de mogelijkheid om in nood zakelijke gevallen een individueel salaris vast te stellen, ten einde talentvolle fi- guren. aan wier specifieke eigenschappen in bepaalde omstandigheden grote be hoefte bestaat, aan de rijksdienst te kun nen binden. Met een en ander is bij de raming van de voorgelegde begrotingswijziging reke ning gehouden. Voorschotregeling voor anderen Tenslotte merkt de minister op. dat het hierbij aangeboden wetsontwerp nog slechts betrekking heeft op het burgerlijk rijkspersoneel, omdat ten aanzien van de personeelsgroepen waarvoor, zoals hier boven reeds is opgemerkt, de onderha vige maatregelen consequenties moeten hebben, thans nog geen raming der kos ten kan worden gegeven. Teneinde voor die groepen een verwe zenlijking van de verbetering hunner be zoldiging niet te zeer te vertragen, heeft de regering zich voorgenomen te hunnen aanzien over te gaan tot voorschotbeta lingen indien 't wetsontwerp betreffende de burgerlijke rijksambtenaren de in stemming van de Staten-Generaal ver werft. Toen Zondagmorgen de heer B.. land- bnnwnr te Tjamsweer, tn Groningen, het echtnaar YV. wilde afhalen voor de kerk- gana zag hij de oudjes in een stoel zitten. Hi,"Vermoedde dat zq in slaap waren ge- Vallen, maar ontdekte daarop een scherpe gaslucht. Bij nader onderzoek bleek, dat het echtpaar, waarvan de man <9 en de vrouw 81 jaar was, was overleden door een gasvergiftiging. Een kraantje van een gaskomtoortje had waarschijnlijk de gehele avond en nacht opengestaan. Reeds eerder heelt zich by dit echtpaar een geval van gas vergiftiging voorgedaan. Beiden konden toen weer tot bewustzijn worden gebracht. Na. een vergadering van het Britse kabinet deed Maandag te Londen het ge rucht de ronde, dat met het oog op de ge zondheidstoestand van premier Churchill de markies van Salisbury de ministers DuHes en Bidault zal voorstellen om de conferentie van de „grote drie" te Lon den in plaats van op de Bermuda-eilan den te houden. De Zuldkoreaanse president, Syngman Rhee, zou, zo werd Maandagavond ver klaard, nog altijd onbuigzaam op zijn oude standpunt staan en zich hardnekkig tegen een wapenstilstand blijven verzetten. Hij zou, er op vertrouwend dat de Amerika nen hem toch wel zullen redden, als dat nodig mocht zijn, nog altijd zijn 'soldaten bevel willen geven naar het Noorden op te rukken. Voor vandaag is er geen ontmoeting tussen Rhee en Eisenhower's speciale ver tegenwoordiger, Robertson, belegd. Intussen zijn aan de Westelijke sector van het centrale front in Korea Maan dagavond ruim 2.000 Chinezen zware aanvallen begonnen op geallieerde voorposten. Gevechten van man tegen man wer den gevoerd in een verblindende regen- storm, zij duurden hedenochtend nog voort. Van beide kanten voert men ver sterkingen aan. Lichte en zware bommenwerpers heb ben in de afgelopen nacht het Oostelijke gedeelte van de gevechtslinies en enkele opslagplaatsen in Noord-West-Korea aan gevallen. d? Oostkust werden Maandag doe- choten door Amerikaanse oorlog- honderd jarige bestaan van de synagog te Arnhem is medegedeeld, dat 6r hot? is aan rabbijnen en voor- t A odse gemeenten in ons land 1S' J™Qle seminarium wordt momen teel slechts bezocht door drie leerlingen, z?. Ar+ T leerkrachten dan leerlingen zijp. Dit jsVoornamelijk een gevolg van emigratie van Joden naar Israel, Amerika 5;? q n- Het aantal Joden in Se,vvi f oL gt naomenteel ongeveer 2o.000 tegen ongeveer 120.000 voor 1940. schepen. De kruiser „Bemerton" wist een radar- en radiostation nabij Koje te tref fen. Aan de Westkust werden communis tische troepen beschoten door de Britse torpedojager „Cossack". Door de hevige regenval gepaard gaan de met verwoestende wervelwinden zijn grote gebieden van Zuid-Korea over stroomd. Seoel ligt volkomen geïsoleerd van alle naburige steden en de prijs van rijst is daar reeds met 35 procent geste gen. Gisteravond telde men reeds 78 do den. gewonden en vermisten. Ongeveer 16.000 personen uit dit gebied zijn dakloos geworden. Het hoge militaire tribunaal te Cairo stelt ex-koning Faroek en ltden van zijn vroegere hofhouding verantwoordelijk voor het feit, dat de Egyptische troepen in de oorlog tegen Palestina onvolwaar dige wapens hadden. Het tribunaal heeft voorgesteld, dat Faroek bij verstek wordt berecht en voorts, dat de beulen, die in zijn dienst hebben gestaan, voor het ge recht komen. Het gemeentebestuur van Zonnemare (Schouwen Duiveland)dat momenteel een bezoek brengt aan Amsterdam, heeft Maandagmiddag een krans gelegd bij het borstbeeld van prof. dr P. Zee man, in het Zeemanlaboratorium in de hoofdstad. Bij de kransleggiug waren aanwezig, de zoon en de dochters van de geleerde (links), de directeur van On derwijsvan de gemeente Amsterdam, de heer W. M. Morren en prof. C. J. Bakker. De waarnemend burgemeester van Zonnemare de geboorteplaats van prof. Zeeman de heer J. van Splunder, legde de krans. 1 JN Duitsland heeft men het idee van 'n „volkswagen" nog niet los gelaten. De fabriek te Wolfsbura. voor welke „auto-stad" Hitier zelf destijds de eerste steen legde, vervaardigt deze auto voor de man met het confectiepak je nog steeds aan de lopende band, opdat hij niet meer behoeft te lopen. En, zoals men heeft kunnen lezen, werd dezer dagen de 5de „ton" afgeleverd. Met de „volkische" Hitler is alio de volkswagen niet verdwenenmen denkt in de auto stand intussen niet graag meer aan de man, die veel ophef maakte van dit pro duct. doch de fabriek in grote financiële moeilijkheden stak, waarvan men nu nog de nadelige gevolgen ondervindt. Maar enfin, dat zoeken de heren in de volks wagens zelf maar uit Al zijn er dan massa's exemplaren van deze auto's, daarmede is deze auto nog niet de wagen voor de massa. Wij zouden haast zeggen: gelukkig maar.' Er zijn al zoveel auto's op de weg, dat er haast, geen plaats meer over is. Wan neer wij allemaal gaan rijdqp in een auto, dan kan het moeilijk sneller gaan dan in 'n kinderwagen en met de kinder schoenen zijn wij dit kinder-vehikel uiteraard ontgroeid. ,X)an liever de lucht in", zeggen wij met Van Speyk Geef ons dus maar liever een volks vliegtuig N.B. Aan de inzender van de woord speling „uilskuiken" in verband met „de kip en het ei" ons compliment voor de vondst. Een en ander is echter voor derden te persoonlijk dan dat wij de „mop" kunnen verder vertellen. ANALYST. f "I Vvncr»V. ViofrtA (Advertentie) (Van onze Utrechtse redacteur) Op het ARKA-congres in Utrecht heeft gisteren de vice-voorzitter van de ARKA mr G. A. A. M. Boot uitvoerig de heer Weijten, voorzitter van de Kath. Bond van Overheidspersoneel van repliek gediend naar aanleiding van zijn in het jon^ute KABO-orgaan vervatte opmerkingen over het vier jarenplan van de ARKA, waarvan de inhoud volgens hem op nihil moest worden gewaardeerd, De heer Boot stelde daar tegenover, dat de resul taten van een door de ARKA in 1952 ingediend rapport, naar de voor zitter van de KABO zelf verklaarde, belangrijke overeenkomst vertonen met de resultaten, welke ook de KABO bij de jongste onderhandelingen als maximaal bereikbaar achtte. De heer Derksen, voorzitter van de Kath. Centrale van Overheidspersoneel en de heer W. Lelieveld, secretaris van de K.A.B., spralftn enige vriendelijke woor den tot het congres. De geestelijke adviseur, rector Kraak man, spoorde de AHKA-leden tot grote eensgezindheid aan. Tevens deed Z.Eerw. een beroep op de afdelingen om het Priesterstudiefonds te steunen. Een enquête onder de ABKA-leüen heeft uit gewezen, dat er van de 1222 gezinshoofden 48 een priesterzoon hebben, terwijl van ruim 200 een zoon voor priester studeert. Uitvoerig werd gesproken over de in houd van het ARKA-blad. Een lid uit Amsterdam drong erop aan. geen artike len met een politieke inslag op te ne men en maakte daarover enkele scherpe opmerkingen. De richtlijnen van het Episcopaat kwamen daarbij ter sprake, waarvan de voorzitter de werkelijke be tekenis uiteenzette. De sociale organisa ties moeten zich niet rechtstreeks met de politiek bemoeien, maar, aldus de heer Boot, men moet zich geen rad voor de ogen draaien door te denken, dat men geheel buiten de politiek kan. De ontwikkeling is eenmaal zo, dat de politiek in vele gevallen nodig is om bepaalde doeleinden te bereiken. De heer Van de Donck uit 's-Hertogen- Het beruchte gat bij de Schelphoek op Schouwen-Duiveland, een van de vier grote gaten, waarover ive ir Maris nog Zaterdagavond in de krant aan het woord lietenBij vergelijking met de sleepboot springt de enorme omvang van dit strooingart direct in het oogHet dichten kost een tientje per secondeEr zullen hier dus nog wel enkele tientjes moeten worden neergeteld .'wi^inhof Tonmincfo Volgens gewoonlijk welingelichte weste- zondere positie in Oostenrijk en Tsjecho- lijke waarnemers, die zich beroepen op Sovjetrussische kringen in Oost-Eerlijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn dc weste lijken grotere invloed in uitgestrekte ge bieden van Centraal-Europa te laten in ruil voor „neutralisering" van Duitsland. Te Moskou zou een proefplan opgesteld zijn, volgens hetwelk de Sovjets hun bij- V:": Slowakije zouden laten varen, om tot een overeenkomst der „grote vier" (of „vijf") te kunnen komen over een neutraal Duits land. Het nieuws over dit plan heeft West- Berlijn bereikt via leden van de Oostduitse liberale partij en het plan zou de grote westelijke mogendheden langs de gewone diplomatieke kanalen onder ogen worden gebracht. Een der voorwaarden, er aan verbonden, zou zijn, dat de westelijken afzien van enige voorconferentie der „grote drie". Westberlijnse politici zeiden naar aan leiding van de geruchten over het plan te hopen, dat het Westen niet naar het Sov jet-voorstel als dit inderdaad mocht wor den gedaan zou luisteren, omdat de ont wikkeling in West-Duitsland thans te zeer in westelijke richting is gegaan dan dat een plotselinge „neutralisering" nog moge lijk is. Algemeen wordt verwacht, dat de reor ganisatie van regering en partij in Hon garije spoedig zal worden gevolgd door soortgelijke veranderingen in Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Bulgarije en an dere met de Sovjet-Unie verbonden staten. Men acht het niet aan twijfel onderhevig, dat de veranderingen in Hongarije zijn geschied op last van Moskou. Bij de in Rusland en satellietlanden doorgevoerde prijsverlagingen hebben we „De Waarheid" herhaaldelijk gevraagd nu miet eens met percentages te werken, maar met omgerekende prijzen. Als het mate riaal onbetaalbaar is, zegt een prijsverla ging van 5 of 7 pet niet zo veel. Hieronder vindt men cijfers met voor in Nederlands geld omgerekende prijzen aan de hand van gegevens uit Zweden: Een correspondent van het Zweedse liberale blad „Expressen" schreef Maan dag dat de Hongaarse arbeiders op „het laagst mogelijke bestaansniveau" leefden. v»leens He» Vostte 'n brood indien het tenminste te krijgen was, f 1.20, een kilo aardappelen f 1.80; een kilo kaas meer dan f 15.50; een kilo boter ruim f 21.50 Een ei kostte bijna-f 1.50 en een liter melk bijna f 1.40. Het gemiddelde loon van een Hongaarse arbeider bedroeg volgens de correspondent rond de f 250 per maand. (Van onze correspondent) Maandagmiddag zyn te Schinveld (L.), drie kinderen van 7, 6 en 6 jaar by het spelen op een plaats, waar zich vroeger een schietbaan heeft bevonden, door neer stortend zand bedolven. Door snel ingrypen van een ijlings toe geschoten jongeman, konden twee kinde ren tydig worden gered. Een jongetje, de 6-jarige R. P., kon echter eerst bevryd worden, toen de levensgeesten reeds wa ren geweken. Gisterennacht zijn door de rijks politie te Amsterdam twee Amerikaanse militairen, die met verlof in ons land ver toefden, gearresteerd in verband met de overval op de Amsterdamse taxichauffeur Olij. Ze zijn in de hoofdstad gepakt. De politie speurt nog naar de derde man, daarvan kon zij nog geen nadere inlichtin gen verstrekken. De Duitse bondsregering heeft, op voor stel van de Nederlandse regering, twee millioen Duitse Mark uit geblokkeerde tegoeden vrijgegeven voor verdere hulp aan de watersnoodgebieden in Neder land. Zoals bekend, heeft de Bondsrepubliek ons- land indertijd grootscheepse hulp met werkkrachten en materiaal aangeboden, waarbij aan Nederland het recht werd ge laten zelf over de aard der hulp te be slissen- bosch betoogde in verband met de richt lijnen van het Episcopaat nog, dat men met de wensen van het Episcopaat reke ning moet houden en dus niet alleen let ten op verboden en geboden. „God beware ons", aldus de heer Van de Donck, „dat we de bisschoppen alleen maar zouden zien met een karwats en niet met een herdersstaf". Bij de bespreking van het testuursbeleid kwamen tal van voor de ambtenaren be langrijke en urgente problemen aan de orde. Motie ovei pensionnering De afgevaardigde van Utrecht oefende scherpe critiek uit op de ontoereikende pensioenen van het overheidspersoneel, tot zelfs op de hoogste posten in den lande. In dit verband haalde spr. een recent voorbeeld aan van de weduwe van een onlangs verscheiden hooggeplaatst amb tenaar te Utrecht, die aan weduwen- en wezenpensioen een inkomen heeft van 2.200, terwijl -haar man voordien eeri inkomen genoot van 16.000. welk bedrag geenszins te hoog was, gelet op zijn vooraanstaande functie en zijn grote ge zin. De weduwe van deze hoofdambte naar zag zich verplicht een bijverdienste te aanvaarden, die niet in overeenstem ming is met haar maatschappelijke posi tie. Haar echtgenoot had voor dit mini male pensioen jaarlijks 16,1 pet of een zesde deel van zijn salaris moeten offe ren. De waarnemende voorzitter wees er echter op dat zich op het ogenblik te 's Gravenhage een soortgelijk geval met de weduwe van een hooggeplaatst hoofd ambtenaar voordoet. De afgevaardigde van Utrecht dien de een motie in, waarbij het be stuur werd uitgenodigd via de R.K. Cen trale van Overheidspersoneel gedaan te krijgen, dat de voorstellen van de Staats- missie-Van Poelje worden uitgevoerd, omdat de pensioenen ten achter gebleven zijn bij de kosten van levensonderhoud, hetgeen ook geldt voor de weduwen van de hoogste ambtenaren. Deze motie zal een onderwerp uitmaken op de tweede congresdag. Aan het bestuur werden cijfers gevraagd over het benoemen van n et-katholieke ambtenaren in het Zuiden, De voorzitter antwoordde, dat dit genoeg bekend is en noemde Eindhoven, Breda, Boxtel en Don gen, waar voor hoge functies niet-katho- lieken benoemd waren. De afgevaardigde van Apeldoorn wees nog op de z. i. in financieel en moreel opzicht moeilijke positie van de ambte- -in-aren, die worden overgeplaatst. Spr. was van oordeel dat de tegemoetkoming in de verhuiskosten te enenmale onvol doende is en dat het rijk de totale kosten van de overplaatsing dient te dragen. Voor een Lexi - van America's Best Tobaccos-klimmen we allemaal naar boven, de Yankees voorop. Aangedrongen werd op een spoedige realisering van de medezeggenschap- Salarisherziening Van verschillende zijden werd ook cri tiek uitgeoefend op de jongste salaris herziening van de ambtenaren, waarop de voorzitter antwoordde dat de nieuwe regeling vooral van belang geacht moet worden uit een oogpunt van de nivelle ring van de ambtenarensalarissen. Voorts dat door deze regeling niet geprejudi- cieerd wordt op een herziening van het algemeen loonpeil en dat zij door de or ganisatie wordt beschouwd als een eerste stap tot verwezenlijking van het vierja renplan van de A.R.K.A. Tenslotte wees de voorzitter er nog op dat het zogenaam de verplaatsingskostenbesluit op het ogenblik bij het departement van Binnen landse Zaken op de heSluc is geplaatst zodat binnen afzienbare tijd een zekere regeling terzake verwacht mag worden. Speciale aandacht werd gevraagd voor de positie van de lagere ambtenaren. Een ander lid meende, dat te weinig gewezen wordt op de noodzaak van de katholieke standsorganisatie. Het congres werd vandaag voortgezet. (Elders in dit blad geven wü een uitvoerig exposé van de rede, welke de heer Boot ter opening van het congres hield). (Van onze correspondent) asteel Middachten, gevangen tussen schilderachtige wa terpartijen en boomgroe pen, langs de beroemde Middachterallee van De Steeg maat Ellecom, zal van 15 Juli tot 15 Augus tus het voorwerp zijn van een gedurfd initiatief van de V.V.V. De Steeg-Rhe- den, dat in zee gaat on der de naam „Lichtfes- tijn Middachten". Kasteel, waterpartijen, boomgordels en doorkij ken zullen gedurende een maand met belangeloze medewerking van graaf Bentinck van Middachten op een wijze verlicht wor den als nog nimmer in ons land werd toegepast. Experts van Philips ver lenen medewerking aan een nieuwe methode van verlichting, die een kleu renrijkdom en een diepte van perspectief tovert welke men tot nu toe bij een verlichting vergeefs zal hebben gezocht. De tuinen rond Kasteel Mid dachten lenen zich hier voor in bijzondere mate. In deze historische omge ving de naam „Mith- dac" wordt in 1190 al ge noemd wordt de be drijvig moderne mens in een sfeer van rust en ro mantiek gebracht. Tijdens het Lichtfestijn van 15 Juli tot 15 Augus tus zullen verscheidene kunstenaars overdag in de orangerie van het kas teel exposeren. Ter ver pozing gedurende de wan deling over het 100 ha. grote terrein, wordt een stijlvolle taveerne inge richt, die aangepast is aan de omgeving. Bovendien zullen verschillende op voeringen gegeven wor den in het karakteris tieke openluchttheater of op het grote gazon. Zo zullen tijdens het Licht festijn optreden het Bal let der Lage Landen, de Mastreechter Staar, de Marinierskapel en het en semble Vrij en Blij. Twee maal wordt een vuurwerk ontstoken, terwijl verder boerendansers en vendel- zwaaiers folkloristische uitvoeringen zullen ge ven. Langs de rijksweg zal een 8 meter hoog beeld houwwerk van de beeld houwer Eef van Maanen, voorstellende een gesty- leerde vrouwenfiguur, worden geplaatst. De of ficiële opening van Licht festijn Middachten vindt plaats op 15 Juli des avonds 8 uur door burge meester J. de Bruin van Rheden, die een zeer oud kanon zal afvuren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1