g?»A Noodkreten St. Odilia congres in Maastricht genoe VAN HOUTEN CASTELLA houdt Uw huid jong: Genieff van de heerlijke Bloemenzeep Bedreigde agent schoot vechtersbaas in z'n been NU drievoudig keus in Castella Binnenkort oprichting van bureau voof Maatschappelijk Blindenwerk Klachten over uitblijven van hlindenwetten en gelijkstelling B.L.O„ „U kunt mij wel even thuisbrengen 5. INTERNA' JAARBEURS LI 11.-26. 7 PAGINA 3 Vaart IJ heenlopende prijzen Wachten op eigen bureau Maar de koeien moesten aan de lijn „Sprekend Boek (Van onze correspondent) B(j een vechtpartij in de Brouwersstraat te Arnhem heeft een agent van politie Zondagavond de 36-jarige J. S. uit Arn hem in z(jn linkeronderbeen geschoten, tengevolge waarvan de man in het ge meente-ziekenhuis moest worden opge nomen. De aanleiding voor dit schot was een vechtpartij, waarbij S- een van zijn huur lieden te lijf wilde gaan. Omstanders waarschuwden de politie, die er in slaagde de vechtenden te scheiden en uit een te drijven. S. begaf zich daarop naar zijn woning, doch hij keerde spoedig terug met een zware „kopbeitel", waarmede hij één der agenten bedreigde. Toen de vechterbaas op de politieman wilde afstormen trok deze zijn revolver en schoot S. in zijn linkeronderbeen. Al eerder heeft de Arnhemse politie klachten gehad over deze messensteker en ook al eens zag een politie-agent zich genood zaakt een schot in de lucht te lossen om zich van deze handtastelijke knaap te ont doen. Naar wij vernemen overweegt de recherche thans de mogelijkheid tot het instelling van een vervolging tegen S. wegens bedreiging naar het leven. Advertentie. Er is thans Castella voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs. Ook in de warmste zomerdagen, ook als het extra druk is en U haast tijd te kort komt, kunt U zich met Castella toch het genot verschaffen van een weldadige massage. U kunt immers kiezen uit drie soorten. Heeft Uw huid behoefte aan veel zacht, overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 ct.). Is Uw huid het meest gebaat bij de klassieke Castella Schoonheids- zeep - ook deze kost slechts 32 cent Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod En wilt U voor een lage prijs toch het genot hebben van een echte merkzeep, dan is er thans Castella Bloemenzeep voor U, met de geuren en tinten van lentebloemen, voor de zéér bescheiden pr(js van 20 cent per stuk! bedenken, dat de Regering aanvankelijk °P dit moment niets voor hen wilde ondernemen, omdat zij haar algemeen loonbeleid niet wilde doorkruisen en net hier alleen een ant i-nivelleringsmaat regel betrof. Niettemin heeft zij op aan gingen van de organisaties de aanvan kelijk voor salarisverbetering ter be schikking gestelde 30 millioen gulden verhoogd tot 70 millioen. De verbete ring van de positie van de lagere amb tenaren vooral, moet gezocht worden in een algemene verbetering van het loonniveau. Het spreekt vanzelf, dat hierop het ernstig streven van de A.R.K.A. in samenwerking met alle hier bij betrokken organisaties gericht blijft. Burgemeesters mogen niet vergeten worden De A.R.K.A. gaat ervan uit, dat het bereikte resultaat moet worden door getrokken voor het gemeente- en an der overheidspersoneel, niet alleen het middelbare en hogere, doch juist ook voor het lagere. Bjjzpndere aandacht zal hierbij nog zijn te schenken aan de genen. die niet onder de gemeentelijke bezoldigingsregeling vallen, zoals de gemeentesecretarissen en ontvangers en de burgemeesters hierbij niet te verge ten. De heer Boot besprak dan de nood der gepensionneerden en uitte zijn teleurstelling, dat de voorstellen ver vat in het Interim-rapport van de Staatscommissie voor de pensioen wetgeving, verschenen in het najaar van 1952, die enige verlichting inhiel den, niet zijn verwezenlijkt. Beseft de regering niet, zo vroeg de heer Boot zich af, dat in vele gevallen iedere dag langer wachten een dag voortzetting van ondraaglijke armoede betekent? Maar wat veel erger is, een armoede, welke haar brond vindt in onrecht vaardigheid. Gestreefd wordt voorts naar progres sieve kindertoeslag, waarin de gemeen te Maastricht een voorbeeld geeft. Ten aanzien van de gemeente-classi ficatie constateerde de heer Boot bij de regering het ontbreken van daadkracht. Schuldige achterstelling Ernstige critiek oefende de heer Boot uit op de achterstand in de benoeming van katholieke ambtenaren, waarbij hÜ sprak van achterstelling. Inderdaad moet in vele gevallen van een schuldige achterstelling gesproken worden door toedoen van niet-Katholie- ke functionarissen. Er zijn diensten wel ft Katholieken vrijwel niet of vrijwel uitsluitend in de laagste functies weten te plaatsen. Indien men van de bezet ting van die diensten zou uitgaan, zou men tot de conclusie moeten komen, dat de Katholiek in Nederland tot het uit stervend ras behoort. In ieder geval moet vastgesteld worden, dat het aan tal Katholieke ambtenaren in verschil lende sectoren van het ambtelijk leven veelal buiten redelijke verhoudingen blijft. De gewone dooddoener, dat veelal onder de Katholieke gegadigden de deskundige krachten niet te vinden zouden zijn. kan door ons niet worden geaccepteerd. Helaas zijn er ook Katho- De nieuwste aanwinst van Castella, de onverpakte Bloemenzeep met de zéér lage prijs van slechts 20 cent per stuk, brengt een frisse, schuimende zeep binnen ieders bereik. De Bloemen zeep heeft een heerlijke lentegeur en is verkrijgbaar in vier zachte tinten. langrijkste kostenfactoren van het gezins budget. Minister Mansholt hoopte, dat het con gres door aan deze zijde van het vraag stuk aandacht te wijden 't nuttige met het aangename zou weten te verenigen. Het aangename lijkt wel verzekerd, aange zien het hele congres morgen voor één dag naar Antwerpen verhuist waai o.m. recep ties in het Dierentuin-restaurant en het stadhuis, een rijtoer, een rondvaart en een banket aan boord van de „Flandria" op het program staan. Gisteren vielen de congressisten ontvangsten ten deel op het Haagse stadhuis door het gemeentebestuur en in het Mauritshuis door de regering. Er volgen nog een gala-diner, een gala avond, excursies en filmvertoningen, een slotvergadering en een feestbanket. Na een welkomstwoord van de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer C. J. Ulrich, verliep het officiële gedeelte van de openingszitting zeer vlot. Zowel minis ter Mansholt als de president van het con gres, de heer Phil. Lasserre, lazen hun in. het Frans gestelde redevoeringen in een sneltreinvaartje van het papier af. Toen verhief de bewindsman zied van zijn zetel en spoedde hij zich, met de staatssecre taris, B. en W. en de commissie van ont vangst in zijn kielzog, naar de hoofd ingang. Deze bleek echter afgesloten en de portier was zoek. Na enige boze blik ken haastte de minister zien, met zijn ge volg in ganzenpas achter hem aan, voor het front der 200 congressisten langs door de volle lengte der zaai om, buiten ge komen, naar de ministerraad in de Trêv es- zaal over te steken. Het ging over roulettes e.d., werd er gefluisterd Advertentie (Van onze Haagse redacteur). Een dubbele haag van bakkersleerlingen, gekleed in witte kiel en grjjze broek, ge tooid met de hoge kokmuts en „gewapend" met insteekplanken, stond gistermiddag opgesteld voor de hoofdingang van de Ridderzaal. Tussen hen door schreden mi nister Mansholt, staatssecretaris dr Veld kamp, burgemeester mr Sehokking en wethouder Dettmejjer naar de eerste ple naire vergadering van het XVde Inter nationale Bakkerjjcongres, georganiseerd door de samenwerkende bakkersorganisa ties der Beneluxlanden onder auspiciën van de Internationale Unie van Bakkers patroons. Na die van de zuivel en de olieslagers was dit het derde congres op het gebied van levensmiddelen, waarvan de minister op drie achtereenvolgende Maandagen de officiële opening verrichtte. In de rij van levensbehoeften neemt het brood naast zuivel en vetten een zeer be langrijke plaats in. Het is in vele landen zelfs de basis van de volksvoeding. Er is geen artikel te noemen, waar de regerin gen zich in het algemeen zo Intensief mee bemoeien als juist het brood. Kwali teit en prijs genieten de bijzondere aan dacht. In practisch alle West-Europese landen wordt de broodprijs vastgesteld, terwijl in verschillende landen door mid del van subsidies de consumentenprijzen worden gedrukt. Minister Mansholt acht het begrjjpeljjk, dat deze reglementeringen door de bakkers niet steeds met vreugde worden begroet, omdat zij de vrije bedrijfsuitoefening kun nen verhinderen. Maar van de andere kant kan z.i. toch ook niet het grote nut van zulke maatregelen voor een goede ont wikkeling der volkshuishouding worden ontkend. De bewindsman juichte het toe, dat op dit congres techniek en economie der broodbereiding zullen worden bestudeerd. Tussen de gemiddelde bezetting en om vang der bakkerijen en de wijzen van be zorging van sommige West-Europese lan den bestaan grote verschillen. Deze weer spiegelen zich in de kostprijs van het brood. Zonder de subsidies te verrekenen bedraagt deze in Frankrijk 77 cent, in Wert-Duitsland 62 cent, in Engeland 52 cent, in België 57 cent en in Nederland 45 cent per kg. De kostprijsverschillen in de bakkerij zijn hierbij niet zonder be tekenis. Denkende aan de noodzaak spoe dig tot een grotere mate van vrijhandel te komen, noemde de minister het een vereiste, dat de economieën naar elkaar toegroeien. Er moet dan echter ook een zekere harmonie ontstaan tussen de be- „Nadat wjj er jarenlang over gepraat en onderhandeld hebben met de regering, is er nog altyd geen wetsontwerp ge reed om de blindenrente te regelen. De kosten zjjn niet meer dan VA millioen gulden, maar vele blinden zooden er in hun dagelijks bestaan op een effectieve manier mee geholpen zijn", zo verklaar de de voorzitter van de Katholieke Blin- denbond, de heer R. Coppes, gisteren op het congres van St. Odilia, dat te Maas tricht wordt gehouden. „En", zo vervolg de hy, „de blinden zouden er bijzonder mee gediend zijn. indien de Staat beter zou bevorderen, dat zij meer in het be drijfsleven werden opgenomen. De sub sidieverlening van 350.000 voor de werk verschaffing is natuurlijk mooi, maar de I Staat zou meer kunnen doen. En veie I plattelandsgemeenten zouden ons beter kunnen helpen dan nu met de Armen wet in handen geschiedt. Het waren evenzovele noodkreten, die men kon vernemen op deze vergadering, waarbij de deken van Maastricht en de burgemeester van de stad aanwezig wa ren. Na het welkomstwoord van de Lim burgse afdeling, uitgesproken door de heer M. de Jong, hield de voorzitter zijn reeds eerder genoemde rede, waarin hij o.m. dank bracht voor de goede verzor ging die de 230 blinden genoten hadden tijdens de Limburgse bedevaart naar Lourdes. De burgemeester van Maastricht, mr W. baron Michiels van Kessenich, sprak tot de blinden enige woorden van grote bemoediging. Hij maakte hen attent op de laatste technische vindingen, waar door aan de opleiding van blinden een grote ontwikkeling mogelijk wordt ge maakt en zij dus veel meer in het maat schappelijk leven kunnen worden inge schakeld. Met grote tevredenheid vernam de ver- gadering van de in vergevorderd sta dium verkerende plannen, welke betrek- king hebben op de oprichting van een Bureau voor Maatschappelijk Blinden werk. Met de minister voor Maatschappe lijk Werk zfln uitvoerige besprekingen gehouden. Zelfs de kwestie van het be stuur en van een directeur zijn hierbij reeds ter sprake gekomen. Omdat vóór Juli alle gegevens bij het ministerie aan wezig moesten zijn, koestert men de ver wachting, dat weldra een wetsontwerp in genoemde geest bjj de Tweede Kamer zal worden ingediend. Dit bureau zou het contact tussen da blindgeborenen en blindgewordenen, tus sen de ouders van blinde kinderen en zovele anderen kunnen leggen door mid del van de sociale werksters. Minder verheugend was het verslag, dat frater Theophaan kon uitbrengen over de vooruitzichten van het B.L.O. aan blinden. Er is vorig jaar een com missie ingesteld ter voorbereiding van de gelijkstelling van het Buitengewoon Lager Onderwijs met het Gewoon La ger Onderwijs (G.L.O.). Deze commis sie zal een advies moeten uitbrengen, waarmede nog wel veel tijd gemoeid kan zijn. Doch de blinden zitten intus sen met hun moeilijkheden en wachten op de oplossing van dit urgente pro bleem. Weliswaar is in 1949 reeds een gedeeltelijke tegemoetkoming tot stand gekomen, maar de gelijkstelling waar op de blinden recht hebben, is nog ver verwijderd. Advertentie Tijdens de opening van het Twente- Rijnkanaai zcide de commissaris der Ko ningin in Overijssel, ir. J. ridder de van der Schueren langs zijn neus weg tot de piloot van een helicopter van de Marine luchtvaartdienst, die daar met zijn toe stel demonstreerde: „U kunt mij wel even thuisbrengen". De commissaris had voor kwart voor vier een afspraak in Zwolle. Tot zijn verrassing antwoordde de pi loot: Dat kan, mijnheer. Ik kan er wel een kwartier tussen uit. Tien minuten later stegen de commissa ris en zijn echtgenote in, nadat even een telefoontje was gewisseld met de Zwolse politie. Deze vormde snei een afzetting rond het weilandje, dat achter de woning van de commissaris aan de Perkweg te Zwolle is gelegen. Eerst moest evenwel een aantal koeien gevangen worden, dat daar rustig liep te grazen. Voor zij aan een touw waren gelegd, moest de helicop ter nog drie rondjes maken, genoeg om de belangstelling van honderden Zwollenaren te trekken. Het is nl. de eerste maal, dat een helicopter in Zwolle landde. Dit probleem bracht oud-burgemeester S. Middelhof opnieuw tot de kwestie van de blir.denwet. Hij spoorde het bestuur aan opnieuw bij de regering aan te drin gen op indiening van de wet. Dit zal ge schieden, zo antwoordde de voorzitter. In de Nederlandse Blindenraad zal de zaak worden besproken, waarna ook con tact met het staatssecretariaat voor So ciale Zaken zal worden opgenomen. De voorzitter deelde voorts mede, dat ver moedelijk met ingang van 15 Augustus het merk „Blindenhandwerk" een gede poneerd handelsmerk zal zijn. dat ook door zelfstandige blinden mag worden gebruikt. Voorts is Philips zeer ver ge vorderd met het „Sprekende Boek", dat de blinden een grote hulp zal zijn bij hun moeilijke werk. De cursus blinden-onder- wijzer, welke vorig jaar te Utrecht be gonnen is, heeft succes opgeleverd en ztl dit jaar worden vervolgd. Ook zal hier en daar begonnen worden met het ge ven van kook- en naaicursussen aan blinden. Van al deze nieuwe gezichtspun ten, die de blinden een aanzienlijke ver lichting zullen brengen, namen de hon derden afgevaardigden met belangstelling kennis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3