Nieuws uit STAD en OMTREK PLECHTIG LOF als sluitstuk Eeuwfeest Frankeland hkhmi itu ki:t WONDER BOVEN WÓNDER" t HET CULTURELE CENTRUM Vijftigjarig bestaan H.A.V. en Nieuwe H.A.V.-Bank Uit de jungle vloog Bobo naar Blij-Dorp VAN HENGEL KANIS. en grote leef netten vol Op stap met een kampioen! X £c&fa£bn masjumi aargangen stvtr em-sas» Processie van Frankeland's priesterzonen en ex-kapelaans Koninklijk bezoek aan Schiedam uitgesteld Behandeling in hoger beroep Feestelijke bijeenkomst in de Rivierahal KUNSTAGENDA tegen jeugdige inbrekers drie jaar GEëlST Woeste gorilla werd een lieer En dan nóg niets vangen, maar tocli. UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PENSIOEN PLUS SALARIS Bij ongeluk een stuur man van Ned. scliip gedood Rotterdammer viel op zee in een ruim wijst formateur aan PAGINA 2 WOENSDAG 8 JULI 1953 Zal niet in September, maar vermoedelijk in Dec. plaats vinden MONOPOLE THEATER „De Klauw" JEUGD JOLIJT R.K. BIBLIOTHEEK EN LEESZALEN GEPROMOVEERD BURGERLIJKE STAND Bij de behandeling van deze kwestie op heden trad als pleiter voor de gemeente Schiedam op Mr Dr Ir M. van Praag. De uitspraak zal later bekend worden gemaakt TELEVISIETOESTEL VOOR OUDEN VAN DAGEN DE POSTDUIF SCHIEDAM NOORS TANKSCHIP PIKTE ENGELSMAN OP Luchtig zomerprogramma van Louis Bouwmeester in de Schouwburg EXAMENS Haaien T NIEUWE PRIESTERS DE BLAUWE DOFFER In het poldert je Noordenwind is Noordenwind Geen snoek en baars met baard! LAATSTE BERICHTEN Zwolse raad tegen cumulatie J van inkomens Per vliegtuig werd hij naar Stockholm vervoerd ned. VRACHTENMARKT Gisteravond is met een plechtig Lof en met een grootste Liduina-processie de eeuwfeestviering van de Sint Liduina- parochie besloten. De kerk was wederom tot de laatste plaats bezet, toen de deken met een kort woord de vele geestelijken verwelkomde, welke aan zijn oproep om bij de viering van het eeuwfeest en het Sluitingslof aanwezig te zijn, ge hoor hadden gegeven. De deken smeekte Liduina's voorspraak af voor Gods zegen over de parochie, opdat het godsdienstig leven zich zal ontwikkelen en verdiepen tot Gods eer en tot heil van de parochia- nen. De processie was bijzonder indrukwek kend. Achter de eerwaarde zusters omgaf een grote stoet bruidjes het beeld van Schiedams patrones. De stoet werd be sloten door de eerwaarde broeders en een aantal geestelijken, oud-kapelaans van de parochie en uit de parochie voortgekomen priesters. Onder hen zagen wij o.a. mgr Van der Tuyn, mgr W. Nolet, pastoor Beukers, deken Raaffels, pastoor B. A. C. Hosman, em.-pastoor Hammers, rectbr Nolet, pas toor Velzeboer, pastoor Warnink, pastoor V. d. Burgh, pastoor M. Nolet, pastoor Vink, pastoor Hazelaar, pastoor Koopman, kapelaan Meuldijk, pater J. Geerdes, pater dr Ch. Beukers S.J., kapelaan J. Suiker, pater W. van Gerven Obl. v. Franc, van Sales, pater A. Bosman O.F.M., pater J. H. Koning S.M., pater C. van Dijk S.C.J., pater C. H. M. Veringmeier en de haven- In verband met het bericht omtrent de kruisers „De Ruyter" en „Zeven Provin ciën" deelde men ons van bevoegde zijde mede, dat het vroeger aangekondigde werkbezoek van H. M. de Koningin in verband met het in dienst stellen van de „De Ruyter" niet in September zal kun nen plaats vinden. Het zal nu, gezien de duur der te verichten herstelwerkzaam heden, tegen het einde van het jaar plaats vinden, vermoedelijk in December. aalmoezenier pater C. v. d. Burgh S.C.J. Na afloop van dit plechtig Lof verzamelden de vele geestelijken zich in de pastorie voor het avondeten, waar men nog enige tijd met elkaar doorbracht om op deze reünie herinneringen op te halen aan de tijd, die men in de Frankelandse parochie doorbracht. Het verhaal van een rechercheur, die tot diep in een misdadigersmilieu door dringt, om een vroeger begane fout goed te maken. Hem wordt een grote som gelds aangeboden, indien hij een zekere politie man uit de weg wil ruimen. Deze politie man is hij zelfEen grote Ameri kaanse haven dient als achtergrond van het gebeuren. Een film met spanning en uitstekend spel. (K.F.C.-keuring 18 jaar). De gedetailleerde scorens waren: Tv V/1 ll/UA'- uw T zji Morgenavond, Donderdag, geeft de Chr. Gymn. Ver. „Juliana" een demonstratie op het Edisonplein. Aanvang half 8 uur. De statistiek van uitgeleende boeken in Juni is als volgt: Romans 1945 (1856); Stu dieboeken 486 (433); Jeugdboeken 1363 (1223). Totaal 3794 (3512). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijniG. j. A. Vrauwdeunt; S. A. Sprong 56 j.. van Juni 1952. A. M. A. Wilton 3 j. Gisteren promoveerde aan de Universi teit te Utrecht tot doctor in de Genees kunde onze oud-stadgenoot de heer M. J. Melchers Lzn. op een proefschrift, getiteld „Diathermy treatment of intraocular tu mors". Promotor was prof, dr H. J. M. Weve. GEBOREN: Johny z. v. A. K. den Besten en C. Knipscheer; Cornelia E. M. d. v. P. S. M. van Dijk en A. J. Lansbergen. Tho mas M. J., z. v. Th. M. J. Scholte en Th. L. M. Weeland; Willem z. v. J. H. Gröne- feld en B. C. de Groot; Maria C. L. d. v. J. J. Mulder en L. F. M. Meijer; Wil- lempje d. v. M. v. Mastrigt en L. H. C. Kreemer; levenl. kind van A. J. Schelle- kens en E. M. Janse. OVERLEDEN: J. P. Drop 55 j., vr. van De gedetailleerde scorens waren Hermes-DVS 133 runs, waaronder 6 byes, 4 leg byes en 1 no-ball. H. Stolk, lb.w. b. J. Smit 11; C. Tettelaar c. J. Smit b. W. Glerum 4; A. Keuzenkamp c. W. van Nierop b. J. Smit 57; W. v. d. Sloot l.b.w. b. H. J. Klink 6; A. v. d. Ende bowled W. Kummer 1; H. v. Meurs bowled W. Rosenbaum 3; J. Stahlie c. S. Mulder b. H. J. Klink 4; A. Scheepma ker 1 b w. b. H. J. Klink 7; C. Smits l.b.w. b. W. Rosenbaum 15; J. Keuzenkamp not out 9; J. Scheffer bowled W. Glerum 5. Bowlingcijfers Rood en Wit J Smit 2—25; H. Glerum 2—27; H. J. Klink 3—19; W. Rosenbaum 2—29; W. Kummer 1—7; W. van Nierop 0—15. V R.A. 110 runs voor het verlies van 9 wickets, tijd Hieronder waren 6 byes. J. Smit bowled J. Scheffer 0; W. van Nierop c. W. v. d. Sloot b. H. van Meurs 6- W Kummer c. H. van Meurs b. H. v. Meurs 8; W. Glerum St. J. Keuzenkamp b. H. van Meurs t4; H. Meijers c. C. Tet telaar b. H. van Meurs 41; J. Jansen Schoonhoven St. J. Keuzenkamp b. C. Tettelaar 10; L. Mulder l.b.w. b. J. Schef fer 0; W. v. d. Vlugt not out 20; W. Ro senbaum run out 4; H. Klink c. C. Smits b. C. Tettelaar 4; S. Mulder not out 0. Bowlingcijfers Hermes-DVS J. Scheffer 2—32; H. van Meurs 4—56; C. Tettelaar 216. Verdere uitslagen Hermes-cricket Hermes-DVS 2—Rood en Wit 2, gewon nen door Hermes-DVS 2 met 58 runs. Hermes-DVS 2 scoorde 179 runs, waar van F. Horn 30, S. v. d. Ende 16, J. van Noortwijk 62, H. Tap 13, A. van Diest 17 en L. Borrani 11. Rood en Wit 2 stelde hier 121 runs te- Vandaag heeft In Den Haag het beroep op de Kroon gediend inzak® de wijzi gingen in de bouwverordening van de gemeente Schiedam. Deze wijzigingen hielden de mogelijkheid in. dat in de Plantage een cultureel centrum zou worden gebouwd. Toen deze wijzigingen gepubliceerd werden, deden bewoners van Tuin- laan en Lange Nieuwstraat en anderen een beroep op Gedeputeerde Staten, om ze ongedaan te maken. Dit beroep werd verworpen waarop de betrokkenen zich tot de hoogste instantie, de Kroon wendden. Inmiddels heeft, zoals men zich herinneren zal, bij de Rotterdamse Arrondissementsrechtbank een kort geding gediend, waarbij de betrokkenen gedaan kregen, dat de president verbood, dat er bij het podium in de Plantage een amphitheater werd gebouwd. Dit had dit jaar gereed moeten zijn, maar door het verbod kon er niets van komen. De ge meente is te dezer zake in hoger beroep gegaan. Dit hoger beroep vervalt auto matisch door de uitspraak van de Kroon. Duizend man sterk was hedenochtend in de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam het personeel met zijn da mes bijeengekomen van de vijftig jaar be staande H.A.V.- Nieuwe H.A.V.-bank te Schiedam voor een feestelijk samenzijn, dat voorafging aan een gevariëerd pro gram, hetwelk o.m. een bezoek aan het Groothandelsgebouw en een tocht door de Rotterdamse havens omvatte. Dr D. Houtzager, secretaris van de di rectie, heeft een welkomstwoord gespro ken, waarbij hij de commissarissen be groette en speciaal de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, een woord van welkom toesprak, hierbij een korte uit eenzetting gevend van de werkzaamheden van de H.A.V.-bank, die van Schiedam uit geheel Nederland bestrijkt. Hij her dacht de dezer dagen overleden ir W. A. Hoek. die vele jaren president-commissa ris is geweest en wijdde voorts gevoelvolle woorden aan de oprichter, de heer Van Bergen Walraven, op wiens graf heden ochtend door een deputatie een krans is neergelegd. Dr Houtzager bracht voorts hulde aan de aftredende directeur, de heer J. J. van den Heuvel. Hierna sprak de wnd president-commis saris jhr Backer, die gedurende 47 jaar aan de Mij verbonden is. Hij herinnerde er aan, dat de binnendienst met één man was begonnen en er thans 200 omvat en bracht daarna dank zowel aan buiten- als binnendienst voor de geleverde presta ties. Hij deelde mede, dat de heer Van den Heuvel als adviseur aan de Bank verbon den blijft. Ook de burgemeester van Schiedam heeft het woord gevoerd. Hierna nam het woord de heer J. J. van den Heuvel, die aan het gemeentebestuur van Schiedam een tweetal beeldhouwwer ken aanbood, welke zullen worden ge plaatst in het Stedelijk Museum. Hij deel de voorts mede, dat de H.A.V.-bank de uitgave heeft bewerkstelligd van een boek getiteld: Rentestand in Nederland gedu rende een halve eeuw door prof. Roos en dr Wieringa. De jubilerende H.A.V.-bank heeft aan het St. Jacobs Gasthuis voor Ouden van dagen te Schiedam een televisietoestel ge schonken. De burgemeester van Schiedam heeft voor het geschenk aan het Stedelijk Museum dank gezegd en de betekenis van de H.A.V.-bank voor de stad in het licht gesteld. Wij kunnen tenslotte nog mededelen, dat tot nieuwe president-directeur van de H.A.V.-bank is benoemd de heer G. W. van Bergen Walraven en tot directeur dr Houtzager. De S.C.V. de Postduif hield een wed vlucht vanuit Limoges, afstand 730 k.m. Vanwege de slechte weersomstandigheden in Frankrijk werden de duiven niet op Zaterdag, maar pas j.l. Maandag gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif 16.02.31 laatste prijswinnende duif 17.31.07 uur. De uitslag was als volgt: 1, 11 C. de Tuin der; 2, 4, 19, 28 J. v. d. Windt; 3 G. Kiela; 5 29, 30 J. Doejaaren; 6, 27 F. Koppen- hage; 7 Joh. Christen Sr.; 8 C ,v. d. Grijp en Co.; 9 H. Crama; 10 A. Heeren; 12 P. C. Hinten en Co.; 13 D. Ram; 14 J. Brand; 15, 25 K. Brouwer en Co.; 16 L. Verhengen; 17 M. v. d. Waal; 18 Th. Wee- lie; 20 P. Gouweleeuw; 21 Th. Jansen; 22 P. Dalhuisen; 23 Gebr. v. Harmeien; 24 L. Crama; 26 Diploma J. v. d. Beek en Co. Passage-TheaterEen koningin wordt gekroond. (Alle leeft.). Mottopole-TheaterDe Klauw (K.F.C.- keuring 18 jaar). Woensdag. R. K. Volksbond bindingsavond voor Vrijwilligers Bescherming Bevolking, 8 uur. toamoann Plantage: concert St Ambrosius, 8 uur. Donderdag. 2A. A. v. d. De voornaamste medewerkenden aan Louis Bouwmeester s luchtige zomer- programma „Wonder boven wonder" bijeen. V.l.n.r. (boven) Mr Dood e, Harry Emmelot en Cees de Lange; (onder) Harry Meurs, Anneke Elro en Stoet Haspel. In het midden Lucy Steyn, die echter wegens ziekte niet zal kunnen optreden. Gisteren arriveerde in Rotterdam het 19.000 b.r.t. metende tankschip „Kosmos V" van de rederij Anders Jahre en Co A/S te Sandefjord (Noorwegen). Het schip kwam van Mena al Ahmadi (PeJ" zische Golf), en men had ongeveer 30 mijl ten Z.O. van het eiland Wight het zeiljacht van de 56-jarige gemeente-amb tenaar Arthur Richard Loader, wonende Sjurroad 13 te Portsmouth (Koshan) ont dekt. Het scheepje, van ongeveer ander halve ton, was in moeilijkheden geraakt en Loader gaf de wens te kennen zijn jacht te verlaten. Aan boord van de „Kos mos V" streek men daarop een sloep en men roeide naar het Engelse zeiljacht. De Brit werd aan boord van het Noorse tankschip genomen en gisteren arriveerde de boot te Pernis. Daar de Engelsman in het bezit was van geldige papieren en geld, kon hij op de gewone wijze ons land binnenkomen en leverde het douane-onderzoek geen moei lijkheden op. De man zal zo spoedig mo gelijk naar Engeland terugkeren. Zowel tegen de 22-jarige monteur J. M. de B„ uit Rietveld, als tegen de 22-jarige gemeentewerkman H. van N., uit W.ad- dinxveen, heeft de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist. genover. Bowlingcijfers Hermes-DVS Meyer 1—28, L. Borrani 6—41, Ende 0—29 en F. Horn 1—4. Hermes-DVS 3—Quick (H.) 3. gewonnen door Hermes-DVS 3 met 21 runs. Hermes-DVS 3 scoorde 153 runs, waar van P. van Vliet ee, B. Kloos 55, A. C. Stijl 12, H. Tap 36. Quick 3 antwoordde met 132 runs. Bowlingcijfers Hermes-DVS 3 G. Royers 6—72, A. Meijer 0-17, C. Durrer 3—13, A. C. Stijl O—fO, B. Kloos'0—2 en M. Hille 0—7. Uitslagen Zaterdagmiddag-competitie R C B Exc'eisior 5—Hermes-DVS 5, gewonnen door Excelsior 5 met 30 runs. Excelsior 5 scoorde 129 runs, waarvan A. Walbeek 56, J. Kloos 18, B. Rijkuiter 21 not out. Bowlingcijfers Hermes-DVS 5 J. Ver- hoev 1—26, J. Schilperoord 1—37, L. de Raay 014, C. Hammer 740 en J. Ha- zelzet 26. Hermes-DVS 5 scoorde 99 runs, waar van J. Schilperoord 28, J. Verhoev 24 en J. Krabbendam 10 not out. Bowlingcijfers Excelsior 5 A. Walbeek 3—48 P. Sparla 5—16 en B. Rijkuiter 1—5. Hermes-DVS 6—Sparta 4, gewonnen door Hermes-DVS 6 met 18 runs. Hermes-DVS 6 scoorde 68 runs, waar van W. van Pelt 51. Sparta 4 stelde hier 50 runs tegenover. Bowlingcijfers Hermes-DVS 6 W. van Pelt 5—21 en H. Noordijk 3—25. ROTTERDAM. (Sj. Franc, coll.) H.B.S. B: Geslaagde de heren: P. W. V. van Baarle, W. J. M. Beenakker, C. P. van de Bosch. A. A. Brenninkmeijer. P. DurviUe, H. H. van Galen, A. J. i^e Gier, A. J. C. van Heteren. A. J. Heijnen, J. A. v. Kampen, H. H. Kok, K. C. Kunen, H. Potters, W. A. de Raaij. W. A. Raaumakers, H. W. M. Ruigrok, J. G. de Ruiter, J. C. F. Rynja, J. M. Schaareman. J. A. M. ThUssen. S. H. Volker, J. A. Wese- naar, J. W. C. Wessllng; J. M. Breed, H. W. v. Edisonplein: Demonstratie Chr. Gymn. i d. Meerendonk, J. G. J. M. Mooijman, W. M. Ver. Juliana 7.30 u. I van Osch, M. P. Pouls en C. G. F. Snels. De naam Louis Bouwmeester heeft een bekende en vertrouwde klank in de Nederlandse wereld van het amusement en daarom mag men van het luchtige zo merprogramma in twintig taferelen, dat Vrijdag a.s. onder zijn protectie in de Rot- terdamsche Schouwburg zijn Nederland se première zal beleven, goede verwach tingen koesteren. Temeer omdat de na men van de voornaamste medewerkenden Mr Doodle, Stoet Haspel, Cees de Lan ge, Anneke Elro en Frans van Scha'k er op wijzen, dat aan de samenstelling van het programma alle zorg is besteed. In dit zomerprogramma, waarvan de heer Bouwmeester opzettelijk niet de naam „revue" heeft willen geven, omdat de gestegen kosten van costuums en de cors het onmogelijk maken revue's, zoals men die vóór de oorlog kende, te monte ren, zal de nadruk worden gelegd op het komische element. Daarnaast worden bal letten gegeven, die zijn ingestudeerd on der leiding van de Hongaar Rodney White en waaraan vijftien personen medewer ken. De voornaamste medewerkenden zijn reeds eerder met succes in een door Louis Bouwmeester samengesteld programma opgetreden en wel Cees de Lange in „Len te in December" en Mr Doodle en Stoet Haspel in „Sensatie". Thans zullen zij voor het eerst gezamenlijk in een programma optreden. Verder werken nog mee Harry Meurs, het danspaar Rodney and René, Harry Emmelot en Lucy van der Ven. Lucy Steyn die eveneens zou optreden, is mo menteel ziek en zal waarschijnlijk worden vervangen door Mary v. d. Berg. De mu zikale leiding is in handen van Joop de Leur. Tenslotte treedt als gaste op de jonge Franse zangeres, France Cléry, die door Theo Uden Masman is „ontdekt". Maar talrijke engagementen in het buitenland verhinderen haar aan de tournee, die Wonder boven wonder" na de slot voor stelling op 16 Juli a.s. in Rotterdam door het land gaat maken, deel te nemen. Zij zal dus uitsluitend in Roterdam optreden en wellicht later ook nog in Den Haag. Het ligt in de bedoeling van de heer Bouwmeester, het organiseren van deze luchtige zomerprogramma's in de toe komst tot een traditie te maken. Slaagt deze opzet, dan kan men hem het vol gend jaar in de Rotterdamsche Schouw burg en dan voor langere tijd terugzien. In de omgeving van Gouda zou dit tweetal niet minder dan 23 diefstallen hebben gepleegd. Negen ervan, waarbij o.m. motorrijwielen werden buit ge maakt, werden de knapen gisteren ten laste gelegd Zij bekenden beiden. Uitspraak op 18 Juli a.s. Men meldt ons uit Rotterdam: Bobo brulde kortgeleden nog in het oer woud. Met machtige armzwaaien slin gerde de geweldige gorilla zich door de gore lianenwarwinkel van het tropisch oerwoud, het Mekka der apen, dat zwaar en broeiend onder de evenaar ligt. Heel het oerwoud sidderde, als de gorilla zjjn machtig gebrul uitstiet, als hij angst en ontzetting verwekkend door de bomen zwierde, takken krakend en bladeren om zich heenstrooiend. Tot op een dag de woeste gorilla zijn laatste tocht als heerser van de jungle maakte. Bobo, immer de vrije, gevreesde en oppermachtige koning der wildernis viel in de val van de mens. Het bestaan van de geweldige mensaap veranderde nu totaal. De leider werd een lijder. Al zijn brute kracht baatte niet tegen de ijzeren staven van de zware kooi, waarin men de koning der wildernis had opgesloten. Machteloos schudde hij de harige klauw tussen de spijlen door, ver wensingen uitbrakend, in apentaal, tegen dat gemene, laffe schepsel de mens, dat hem op zo laag bij de grondse wijze bij de staart, die hij niet bezit, had genomen. Langzamerhand civiliseerde Bobo. Hij werd door het lijden gelouterd. Hij leerde opzitten en pootjes geven, gewichtig en weemoedig kijken. Kortom: Bobo werd een heer, een cultuurmens, rijp voor de Westeuropese beschaving en diergaarde Blij-Dorp. Het huwelvjkscontactbureau voor goril la's bestemde Sir Bobo, na he.m. eerl psychotechnisch, pathopsychology1!i en orthopaedagogisch onderzoek te hennen doen ondergaan, als man en wettig echt genoot voor mejuffrouw Sophie, een aanvallige jonge gorilla uit Blijdorp. De liefhebbende bruidegom werd alzo in een vliegtuig geladen en op transport ge steld naar de lage landen bij de zee. Bobo in de wolken! Na een reis, die hem over vele vreemde landen en volken voerde, arriveerde Bobo in het koninkrijk der Nederlanden, waar hij van nu af aan zijn domicilie heeft. De aeroplaan, waarmee de hoogwaar digheidsbekleder onder de apen in ons land aankwam, was veertien uur te laat, zodat Sir Bobo enigszins vermoeid was. De vertegenwoordigers van de pers, die hem op het vliegveld bestormden met vragen, weigerde hu dan ook te woord te staan. Zijn Sophie wacht in Bib-Dorp. Vol verwachting klopt haar hart. Binnen kort zal men het jonge echtpaar achter de tralies samen kunnen zien, wittebróod etend. dertje! Over spinnen, behandeling van het ny lon, slip-afstelling en vele andere nut tige zaken. En bij Jan Schreiner thuis na kennismaking met de zeer charmante en zeer gastvrije mevrouw Schreiner gen, tackles en splitcane, terwijl het nagerecht werd gegarneerd met nylon van verschillende dikten en een aantal werpmolens. 111 Den 15n Augustus aanst. zullen onze stadgenooten de weleerw. heeren J. C. i. Jansen en J. H. Niedfeld de wijding van het H. Priesterschap ontvangen. (Nwe Schied. Courant van 9 Augustus 1892). Joannes Cornells Florentius Jansen, ge boren te Schiedam 29 Aug. 1868, was een zoon van Mr Wilhelmus Henricus Jansen, en van Joanna M. A. H. A. Nolet. In de Frankelandse parochiekerk droeg hij zijn Eerste plechtig H. Misoffer op. Dp 29 Jan. 1921 werd Zijneerw. benoemd tot pastoor en deken van Zoeterwoude. Hu is 31 Mei 1934 in de Dr Nolet-Stichting te Schiedam, waar hij ter verpleging was opgenomen, °VJoamS Henricus Niedfeld, geboren te Schiedam 11 Aug. 1867, was een zoon van Theodor Joseph Niedfeld, en van-lane Capel. Ook deze neomist droeg in de Fran kelandse parochiekerk zijn Eerste Plec1}" tig H. Misoffer op. Op 27 December 191 werd zijn eerw. benoernd tot pastoor van Bovenkarspel, waar hij 1 Juli 1925 vrij plotseling is overleden. De Blauwe Doffer hield een wedvlucht vanuit Limoges. Gelost om 6.15 uur, arri veerde de eerste duif om 16.13.48, de laat ste prijswinnende duif om 17.40.29. De uitslag was: 1 Van Deurzen; 2 J. Ballijns; 3 C. Claes; 4, 5 L. Lems; 6 mevr. Domenie; 7, 9 H. J. Brokling; 8 J. Wenteler; 10 Put ters en Zn; 11 B. de Jong. Dipl. J. Hop- stein. Advertentie 0468140 VOO* SCftOAH f* O»*'*'**» 75ste Jaargang- No. 22196 HET SCHOONHEIDSMIDDEL Hebt U, sportvissende lezer, wel eens bet boek „Flitsend Nylon 1 banden gehad? Of „De polder in"? Of „Een leefnet vol"? Of „De pen duikt wegI"? Als dat zo is, dan zult U met ons eens zijn, dat die boeken een rijkdom aan gegevens bevatten aangaande de techniek van de hengel- sport en dan zult U zich tevens net als wij vol ontzag een lieeld ge vormd hebben van de hengelcapaciteiten, welke de schrijver van deze imposante boekenreeks ongetwijfeld moet bezitten. Wij waren tenminste brandend nieuwsgierig naar de schrijver van die boeken En omdat ons jongste troetelkind we schreven het reeds - de werphengel is en ge dachtig de spreuk „Een brutaal mens lieeft de halve wereld informeer den we eens voorzichtig naar liet adres van Jan Schreiner, de schrijver. En even voorzichtig waagden we een telefoontje. „Of mijnheer Schreiner er iets voor voelde verslaggever Stö., die probeert enthousiaste verhaal tjes over de hengelsport te schrijven, eens een keertje mee te nemen op een van zijn tochten, teneinde voornoemde verslaggever een wemigje m te wijden in de geheimen van de werphengel." Het antwoord was een volmondig „Ja" en er werd en passant de uitnodiging aan vastgeknoopt om dan te blijven eten, zodat er na het avondmaal een beetje gebabbeld zou kunnen worden over ons beider passie. Dies togen wij verleden week Vrijdag met een van spanning bonzend hart naar Den Haag, na thuis aan vrienden en ma gen verteld te hebben dat we „éven" wat snoek gingen vangen. In ons withete enthousiasme merkten we zelfs niet dat de wind pal Noord was, hoewel we er de hele weg met de fiets tegenop moesten tornen! In het Haagje drukten we een allerhartelijkste hengel- magiër de hand, die ons meteen vertelde, dat we naar een poldert je gingen en dat een vriend voor de nodige vergunningen zou zorgen. HOE HET NU IS HOE HET ER WAS EN Het gebouw van de jubilerende HAV-Bank en Nieuwe HAV-Bank is een vertrouwd gezicht. Maar waar het zich nu verheft, zag het er vr°Jer Schiedam heel anders uit. Wel een hemelsbreed verschW Hessen het oude en het nieuwe. De afbeelding links een foto van een schilderij, dat -icli in het bezit van de heer C. L. Wasrnan bevindt. Onze eerste gang was dus naar „Vriend", die direct met een hengel onder de arm naar buiten kwam stappen en zijn fiets reeds bepakt klaargezet bleek te hebben. „Und jetzt kommen die Kame- le" dachten wij, toen de kleine processie zich op weg begaf. Het poldertje bleek een serie vaarten te zijn, te midden van een aantal tuinde rijen en „het wemelt er van de baars". Met bevende vingers monteerden wij on ze hengel, waarna we twee minuten na de kampioen onze eerste worp plaatsten. Die stond inmiddels echter al te foeteren omdat hij nog niets gevan gen had. Hetgeen onze verwachtingen met sprongen omhoog deed gaan. Wij ver wachten na twee minuten nog geen vangst en als hij Voor onz'e geest verschenen subiet ro- sige visioenen van pondsbaarzen, ver- twijfelde sprongen makend, een meter boven het water van „het poldertje". En van snoeken, zulke Helaas, een kwartier verscheen, gevolgd door een ander kwartier. En na dat kwar tier kwam er weer eentje.... maar er kwam geen baars, zelfs geen baarsje. Jan Schreiner werd steeds ongeduldiger en werd het college voortgezet. De bloem kool werd gekruid met spinners, plug- foeterde dat hij van de winter bij een sneeuwstorm hier nog wel baarzen ge vangen had. Maar het werd ons zo lang zamerhand duidelijk laten we liever zeggen: opnieuw duidelijk dat zelfs kampioenen bij Noordenwind geen kans zien vis te vangen. En dat zit hem niet m die kampioenen, doch in de vis. Ons pol dertje, waar volgens Schreiner de baars zo ongeveer rug aan rug moest staan, vol ongeduld het moment verbeidend, dat wij hen de spinner zouden presenteren, zag er uit alsof alle vis haar water sinds de schepping angstvallig gemeden had. Om U eerlijk te zeggen maar U moet het niet tegen Jan Schreiner vertellen voelden wij ons een beetje „genomen Maar al spoedig kwamen wij tot de er kenning, dat men in ons to veel bezongen polderland de elementen nu eenmaal nier in de hand heeft, evenmin trouwens ais ergens anders. Noordenwind is Noordenwind en dan blijf je thuis. „En het is alleen omdat ik hier van de winter bij een sneeuwjacht nog wel gevangen heb, dat ik het toch nog probeerde" zei J an Schreiner. Wij ge loofden hem op zijn woord, way als je een serie boeken op je naam hebt staan als de bovengenoemde en als je boven dien redacteur bent van het voortreffelij ke blad „De Sportvisser", dan moet je on getwijfeld zo hier en daar een paar klei nigheden aangaande de hengelsport op gestoken hebben. En omdat het met hengelen toch meis wilde worden, kregen we een uitvoerige instructie over het hanteren van een werphengel. Onze gastheer^ monteerde een speciaal werploodje aan z n nylon en deed een worp voor. Wij tuurden aan dachtig naar de plaats waar we dachten dat het lood zou neerkomen. Maar we za gen niets. Het bleek echter tweemaal zo ver in het water geplonst te zijn We de den bosjes kennis op daai in dat pol- De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schtedarm Dam 18. Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5 85 per kwartaal. 2 per maand. 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 0 15 per miliünetei hoogte. Ingezonden Mededelingen °P Jeyc"°"el* Kolom in recite t 0 3U per millimeter noogte Bij bij de artmmmtrntie w adverieiitieüuieaiiX verKrtlgoaai ziin Kampioenen iKieine advenentieni tut a bij vooruitbetaling. Alle advenentle-orders worden afgesloten CT geplaatst oveieenKomstlg de Regelen bet Advsrtentie-wezen. «m...cf geiden tagere ÏY;\:.Yv-I N i Bij de tlhee werd een ultra-licht spin- nert'je gepresenteerd met een kunstvlieg en de tijd vloog. Verhalen over „vijf en negentig snoeken op één dag mel z tweeën" werden bewezen aan de hand van foto's en we leerden, dat de karper- visserij niet zo'n saaie, engelengeduld- vergende bezigheid is als sommige be weren. En dat de meeste hengelaars hun tekort aan bengel-capaciteiten compen seren met een teveel aan zwaar en „on breekbaar" materiaal. Maar een vriend van onze gastheer had aan een drie-delige splitcane zeehengel en een lijm van 28/ lw m.m. (die een trekkracht heeft van 2-7 kgin Indonesië haaien gevangen, waar. van de zwaarste 45 pond woog! En een andere vriend viste met een Zephyr ultra- licht hengeltje op baars, toen hij opeens beet kreeg van een snoek. De goede mam spinde met een lijntje van 10/100 (trek kracht 500 gram!) en spreidde jü zijn kun nen ten toon om de snoek te drillen. Ein delijk lag het geval voor de kant.... de visser stond oog in oog met een snoek van naar schatting 16 pond! Dat die snoek aan dat dunne lijntje nog niet gedrild was en dus nog niet schepnet-klaar was de man zo duidelijk als iets. Dus krabde hij eens achter zijn oor en overlegde op z'n zeven gemakken wat de volgende stap zou zijn. Maar die volgende stap nam de snoek voor zijn rekening door kalmweg de haak los te laten. En tot onuitspreke lijke verbazing van de visser bleek deze sinjeur niet aan de haak vastgezeten te hebben, doch een kleine dnepondssnoek in de bek te hebben. De laatste had dus het spinnertje gesnapt, waarna hijzelf werd opgeslokt door de grote snoek- Deze had niet eens gemerkt dat hij vastzat en liet zijn prooi weer gaan, toen het naar binnenwerken op moeilijkheden bleek te stuiten Een bewijs voor de stelling van Jan Schemer: als je licht vist, merkt de vis niet dat ze vastzit en vecht dus ook niet". Natuurlijk kwam het gesprek ook op De Sportvisser", hoe kan het anders, wanneer je bij de redacteur op visite bent. Dit blad, dat voor de hengelaar die het serieus meent met zijn liefhebbeiij, een schat van tips en gegevens biedt, is pas aan de eerste jaargang bezig. Hetgeen niet wegneemt, dat het aantal a'bonne s reeds in de duizenden loopt. Sinds twee maanden behoren ook wij tot de enthousiaste lezers, en artikelen als „Zo'n zomerse dag op de brasem en Met kleine haak en grote vlok of „Ga eens op de karper" worden door ons met rode oren van spanning gelezen. Een royaal gebaar ging de belofte vergezeld, dat we voor onze hengelsportverhalen ge rust mochten putten uit het cliché-archief van De Sportvisser", een aanbieding die we natuurlijk met 'beide handen aanvaard- d Het was al half elf toen. we eindelijk de thuisreis aanvingen bóórdevol wetens waardigheden en nieuwe kennis. Maar het boeiende relaas over de vangst van snoek en baars met baarden, da we ons hadden voorgesteld te SeY®£'n We helaas in onze Olivetti h^ven zittem hebben nu eenmaal in het eer v^rtel- de belofte gedaan de waarl^d tejerte^ len en niets dan de waarne' Scheiner beloofde dat we W« weer nog eens zouden proberen, mis^ e weet. (Van onze correspondent) De Zwolse gemeenteraad heeft na lang durige discussie B. en W. opgedragen twee gemeente-ambtenaren te ontslaan. Het betreft gevallen van cumulatie van pen sioen en salaris, nl. de adjunct-directeur van de gasfabriek en een controleur van de Woningbeurs. Eerstgenoemde genoot naast een pensioen van ongeveer f 50®9 een volledig salaris van ongeveer f 8000. Hij was aangebleven omdat B. en W. in verband met de eventuele omschakeling van de fabriek op aardgas wilden wachten met het aanstellen van een nieuwe ad junct-directeur. Maandagochtend is, blijkens een bericht uit Willemstad, op de de eerste stuurman van het m.s. „Poseidon", de heer Th. P- Kuiper, in de haven van Lagualra (Vene zuela) bij ongeluk door de nationale garde geschoten. De heer Kuiper is in het hos pitaal van Laguaira aan zijn verwondin gen overleden. De overledene was 54 jaar oud en ongehuwd. De reden van het sctu®" ten is niet bekend. De politie heett ae zaak in onderzoek. Naar thans bekend wordt, beeft zich aan boord van het 5800 brt. metende Nedei- landse s.s. „Stad Maastricht op weg van Vlaard'ingen naar Lulea, ter hoogte van Stockholm een ongeluk voorgedaan. Een der opvarenden, de ongenuwde matroos Verstraaten uit Rotterdam, kwam in een ruim te vallen en maakte een val van on geveer 5 meter. De kapitein van de „Stad Maastricht" riep de hulp in van een vlieg tuig, dat daarop de man, die een gebroWm arm en een bekkenfractuur had pen, naar Stockholm vervoerde, uaar werd hij in een ziekenhuis 0PSenredeHU, De matroos maakt het tr.ans 1 wel; de toestand van de man 's S te noemen. Het Nederlandse inmiddels de reis v°ort8ezerriVeren. wacht morgen in Lulea te a President Sukarn" heeft gisteren het bestuurvan de M^riMjk ver- 7n 'Hf pfn formateur aan te wijzen. De Masjumi heeft daarop heden de voorzit ter van de Masjuma-sectie in het parle ment de heer Burhanuddin Haraap als kabinetsformateur aangewezen. ROTTERDAM, 7 ,n".M5S. Juli num.: 120 ton petr coke',,D™ten; 2 x 140 ton papier Edam; 250 ton, J 250 ton id. Aarle-Rixtel (2 a.l; stukgoed Amsterdam; 135 ton gerst Doetinchein, 950 en 650 ton tarwe Deventer- g-, Jd. Weert; 140 ton blik Leeuwarden. n—J Bolsward; diverse oarttien suiker oreda; Totaal 43 reizen, 11 vlelreizen- Hard.-, 1 Juli voorm.: 170 ton P»'n 500 ton 102 ton rogge Wormerveer; 2 2 tarwe Leiden; 25 stand hout Am. 33 td ia nln Tilburg: 87 ld. ld. Steenbergen. 'Jt D™ Bpsch; 54 ld ld. Middelburg; ton koien Nijmegen; 300 ton tarwe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2