Maatschappelijk Eerste Kamer Een flinke dosis vertrouwen voor minister van Thiel Werk m Chefarine 4 E Geen winst H.K.I. over 1952 Administrateur van Vlaardings ziekenhuis verduisterde 60 mille In de Missiegebieden slaat het uur voor de leek Maastrichtse raad ingenomen met helicoptère-plan Onze dagelijkse PUZZLE w MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP VLIEGTUIG D 4 middelen in 1 iablei doen wonderen! I 1 Ambonezen-vraagstuk was hoofdschotel De sfeer deugde niet Afrika roept Zr Lucie Franssen vertrekt als verpleegster naar Tanganjika Vrouwelijke gevan genen in opstand Haantje de Voorstel Het gestolen WOENSDAG 8 JULI 1953 PAGINA 1 Richtingsministerie WESTDUITSE OLIE PRODUCTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voeli, doel 'n enkel lablelie Chefarine „4" wonderen. Door desemen werking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één labiel verenigd, voeli U zich een an der mens, weer in slaai met plezier Uw werk Ie doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Geleidelijk weer uitbreiding van de productie VERRUIMING INVOER IN AUSTRALIË ALCOHOL EN SNEL VERKEER Zes maanden gevangenisstraf voor dood door schuld POLITIEMAN WERD MEESTER IN DE RECHTEN IN BELGIë AUTO'S GESTOLEN Winstgevend zaakje leidt naar de gevangenis NIEUW ONDERZOEK IN DE ZAAK-EVANS PETROLEUM IN BELGISCHE BODEM „Is dat niets voor jou r ff Een neger als gedienstige Rechterhand van de missionaris KINDJE ONDER BOEREN KAR GEDOOD VAN DEZE CENT TELEVISIE IN W.-DUITSLAND 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even gekruid èn... in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn J door PERCY KING .(Wordt vervolgd) CTjEmHtHIO). <298 M'' ™a~24'°0 AVK° b.m.r.s. 's-Gravenhage 7 Juli 1953 E Eerste Kamer heeft er vandaag royaal de tijd voor genomen om de begroting 1953 van het Departement -an Maatschappelijk Werk te bespreken. Veel woorden werden hieraan besteed doch er zijn daarbij weinig nieuwe ge- ■ichtspnnten geopend. Moeilijk is het minister Van Thiel, die morgen de vele vragen en opmerkingen zal beantwoorden, niet gemaakt. Er hing een sfeer van welwillendheid tegenover de bewindsman, welke sfeer eigenlijk alleen werd verbroken door de communist Bran denburg, die voor het hele nieuwbakken ministerie geen goed woord over had. Prof. dr Diepenhorst (AR) gaf in een geestige, zij het nu en dan ietwat gekun stelde rede zijn opvattingen weer. Zijn ge voelens waren aanvankelijk nogal ge mengd geweest: er zitten grote mogelijk heden in dit departement, maar van de andere kant betekent de oprichting daar van weer een verder uitdijen van de toch al zo omvangrijke staatsmachinerie. Hij meende in het bijzonder bij de afde ling „planning" een soort Engelse ziekte te constateren en dat had bij hem de vrees gewekt dat men een en ander te in gewikkeld zou kunnen maken. Laat de minister zich hoeden voor doolpaden! Bijzondere aandacht vroeg de A.R.- woordvoerder voor de onmaatschappe lijke gezinnen, de fabrieksmeisjes, de woonwagenbewoners en de Ambonezen. Hij had lof voor wat de regering ten aanzien van de laatste heeft gedaan en hij was erkentelijk voor de nadere be studering van de ontwerp-Woonwagen- wet. Al met al stelde deze spreker vast, dat er overeenstemming is, over het einddoel van de reis tussen de minister en hem. Er liggen echter blindgangers op het ministeriële pad. Ook de heer Reyers (C.H.) bleek over tuigd te zijn van de goede wil en de werk lust van de minister. Hij vroeg diens bij zondere belangstelling voor de gevolgen van de watersnood. Teleurstellend achtte hij het, dat er op het departement geen voorstel wordt voorbereid ter vergoeding van de immateriële schade. Voorts ver loor deze senator zich in het ophalen van de ellenlange voorgeschiedenis van het huidige probleem der in Nederland ver blijvende Ambonezen. Hij wilde nu ein delijk wel eens de vraag beantwoord zien, welke status deze „slachtoffers van het bendewezen" hebben sinds hun de mili taire werd ontnomen. De regering kan niet verborgen houden, hoe zij omspringt op Europese bodem met een Aziatische gemeenschap van 14.000 personen, die haar crediteuren zijn, zo stelde spreker nog vast. Geen half tcerk „Een flinke dosis vertrouwen" kwam de heer 'Van Lieshout namens de KVP- fractie mr Van Thiel schenken. Volgaarne zal zU aan een doeltreffende organisato rische opbouw medewerken. Zeer beslist was deze afgevaardigde van mening, dat er nog andere departementen z(jn, die laken behartigen, die direct of indirect tot M. W. behoren. Met een half bouwwerk kunnen we geen genoegen nemen. Daarom vroeg de heer Van Lieshout de minister met bekwame spoed te bevorderen, dat een commissie wordt gevormd van des kundigen op het gebied van maatschappe lijk werk, die zal bestuderen, of de hui dige taaktoebedeiing toereikend is om het departement zijn functies naar behoren te kunnen laten vervullen. Voor 1954 dient volgens M de katholieke senator een aanmerkelijk hoger bedrag op de M.W.- begroting te worden uitge trokken dan thans het ge val is. Hij sprak zelfs over „een kwestie niet van tonnen doch van mil- lioenen". Voorts zette hij uiteen, dat de provinciale opbouwor- ganen een te grote macht krijgen. Wense lijker is een coördinatie van het particu lier initiatief in eigen kring, gepaard aan onderlinge samenwerking. Uitvoerig stond ook jhr mr Ruys de Beerenbrouck (KVP) stil bij de Ambo- nezenkwestie ten aanzien waarvan de regering zijns inziens een struisvogel politiek voert. Miskent haar opvatting, dat hun verblijf hier als tijdelijk moet worden gezien, niet het feit, dat de Neder landse regering geen souvereine bevoegd heden meer in Indonesië bezit? Ze kan noch de Ambonezen dwingen daarheen terug te keren noch de Indonesische re gering forceren deze collectieve repa triëring in aanmerking te laten komen. Hij drong er daarom bij de bewindsman op aan, het hele probleem, met inbegrip van de inlijving bij de Nederlandse strijd krachten, opnieuw aan de orde te stellen. Het leven in demoraliserend nietsdoen, voor een groot deel op kosten der rege ring, a raison van 16 millioen gulden per jaar, kan niet tot in lengte van dagen worden gecontinueerd. Ook baron de Vos van Steenwijk (VVD), de heer Schuurmans, als derde KVP- woordvoerder en mej. mr Tjeenk Willink (P. v. d. A.) vroegen nog voor verschil lende punten de aandacht. De socialisti sche afgevaar digde zag geen reden om ju beltonen over de geboorte van dit minis terie aan te heffen. Zij vond het ech ter prematuur zich te wagen aan de beant woording van de vraag of er meer taken moeten worden overgenomen- Men vraagt zich ook niet af, of een kind, dat nog in de kleuterleeftijd is, straks universitaire studies zal moeten volgen. Zij had echter vertrouwen in het per soonlijk beleid van de minister, zodat zij alsnog een afwachtende houding zal aan nemen. Spreekster zou het betreuren in dien dit departement „een richtingsminis terie" zou worden, waarmee zij vermoede lijk bedoelde, dat er niet teveel katholieke ambtenaren moeten worden aangesteld. Mejuffrouw TJEENK WILLINK (P.v.d.A.) geen jubeltonen West-Duitsland heeft zich in 1952 met een productie van 1,7 millioen ton ruwe olie opgewerkt tot de negentiende plaats onder 's werelds olieproducenten. In 1950 bedroeg de Duitse productie nog slechts één millioen ton. De vooruitgang der pro ductie met 28 procent, die in 1952 werd bereikt, was voornamelijk te danken aan in productie komen van nieuwe velden. De Duitse ondernemingen hebben in 1952 473.000 meter proefboringen verricht en zij hebben dit jaar haar boorprogram- ma nog sterk uitgebreid. De geschatte aardolievoorraad in de Duitse bodem be draagt 51 millioen ton. (Advertentie) 'n jtflje doet wonderen Zoals in het vorige verslag reeds ver meld, leidde de algemene vermindering De Australische invoerbeperkingen zul len onmiddellijk met 10 pet worden ver zacht over de gehele linie, aldus is door de plaatsvervangende eerste minister, Sir Arthur Fadden, bekend gemaakt. De invoerbeperkingen werden in Maart 1952 ingevoerd, om een verdere daling van de monetaire reserves van het land te voorkomen. De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren overeenkomstig de eis, tot zes maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar de 24-ja- rige Bussumse koopman M. B. wegens het veroorzaken van dood door schuld en het rijden met een motorfiets over de open bare weg, terwijl hü zodanig onder de in vloed van alcohol verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht die motor fiets naar behoren te besturen. De verd. was op 30 April met een kennis gaan toeren op een gehuurde motorfiets. Onderweg was een aantal borrels gedron ken en tenslotte had hij bij de verkeers- cirkel nabij het fort aan de Biltstraat te Utrecht een ongeluk. De verdachte kwam er zelf goed af, maar de duopassagier overleefde de val niet. (Van onze correspondent) De Groningse politiewnspecteur J. H. Koerts behaalde gisteren aan de Gro ningse Universiteit de titel „meester in de rechten", met de aantekening „cum laude" Deze 40-jarige politieman, heeft de studie geheel in zijn vrije tijd volbracht. De basis werd gelegd op de HBS te Win schoten en verstevigd, nadat Groningen in 1946 een Avond-lyceum kreeg. Zodra inspecteur Koerts het diploma in zijn zak had, liet hij zich inschrijven aan de Gro ningse Universiteit- Dat was in 1948. Nu, vijf jaar later, heeft hij de meestertitel behaald. „Waarschijnlijk ga ik verder studeren", zegt de nieuwe rechtskundige. „Alleen weet ik nog niet in welke richting". M. van LIESHOUT (KVP) geen tonnen, doch miliioenen De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de 41-jarige autohandelaar J. van O. te Maartensdijk tot een gevange nisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest wegens diefstal van auto's te Antwerpen en Brussel. Met een handlanger had hij zich meester gemaakt van drie dure geparkeerde wa gens en die met een vals nummerbord naar Nederland vervoerd. Verd. had ze in Zeist laten overspuiten en ze daar na in totaal voor ongeveer 20.000 gulden van de hand gedaan. De eis was 3 jaar en 6 maanden. De helper. N. L. een 30-jarige mon- j teur uit Utrecht, tegen wie een jaar j en zes maanden met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. Er zal een nieuw geheim onderzoek worden ingesteld in de zaak-Evans, aan gezien er in de Britse pers en de publieke opinie is gezinspeeld op de mogelijkheid, dat Timothy Evans, die drie jaar gele den werd opgehangen op besehuldiging van moord op zijn dochtertje van 14 maanden, ten onrechte is veroordeeld. Men herinnert zich, dat de vrouwenmoor denaar Christie heeft bekend, de echt genote van Evans te hebben vermoord. „Er was een meer dan slechte controle van de vereniging en van de gemeente Vlaardingen. De sfeer in hei ziekenhuis deugde niet. Bjj normale controle op korte termijn zou de verduistering direct ge bleken zijn". Zo beschreef het rapport van een rijksaccountant in het ziekenhuis te Vlaardingen de toestand, die er toe ge leid heeft dat de 32- jarige administra teur-econoom W. van II. uit Wageningen zich ten nadele van de Vereniging voor Ziekenverpleging te Vlaardingen ver grepen zou hebben aan diverse bedragen tot een totaal van ongeveer zestig mille. Gisteren had hij zich voor de Rotter damse rechtbank te verantwoorden. Van H die in 1946 in dienst was gekomen, volgde zijn vader op, die een onbeperkt vertrouwen genoot. Hij verdiende aan vankelijk f 200 netto per maand was ge trouwd en toen hij in fina.ic'ële moeilijk heden kwam, inde hij chè jues, die hij in het bankboek ten name van een gefingeer de crediteur verantwoordde Later camou fleerde hij echter zijn verduisteringen n et meer Zijn salaris liep tenslotte op tot 4800 bruto per jaar. Uit de verklaring van de penningmees ter van de vereniging bleek, dat de groot ste verduisteringen in 1949 er. 1950 waren gepleegd. De officier eiste tenslotte, rekening houdend met de slechte contröle. een ge vangenisstraf van twee-en-een-half jaar met aftrek. Verdachte's raadsman meikte op. dat dit geval uit de omgeving met alleen stond. Ook andere mensen vielen aan die sfeer ten offer. „Het ging allemaal te ge makkelijk". Zijn cliënt had bijna een vrij mandaat om gelden op te nemen en ook mocht hij voorschotten aan het personeel verstrekken. Het geld werd niet verbrast en zelf had zijn cliënt om gemeentelijke contróle gevraagd. Niets heeft hij ge camoufleerd en pleiter sprak van een kinderlijke fraude. Uitspraak op 18 Juli a.s. (Van onze Brusselse correspondent) De N.V. Belgian Shell Co heeft bij de Belgische autoriteiten een verzoekschrift ingediend voor een uitsluitende vergun ning voor het opsporen en ontginnen van petroleum en brandbare gassen in een strook van het Belgische grondgebied die 107.500 ha. bestaat en gelegen is in de pro vincies Antwerpen en Limburg. Dit pros- pectiegebied ligt in de buurt van Turn hout. Bij Kon. besluit is mej. M. H. van Hoen- selaar te Tilburg, hoofdinspeetrice van de Boerinnenbond van de N. C. B. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. van de vraag naar rayongarens in het laatste kwartaal 1951 en eerste halfjaar 1952 tot een aanzienlijke stijging van de voorraad gereed product, met het oog waarop de productie in het eerste halfjaar 1952 werd verminderd, aldus het verslag over 1952 van de N.V. Hollandsche Kunst zijde Industrie, te Breda. In het tweede halfjaar 1952 herstelde de vraag zich echter zo, dat een aanmerke lijke daling van de voorraden ontstond en geleidelijk weer tot uitbreiding van de productie kon worden overgegaan. Deze tendens heeft zich in de eerste helft van 1953 voortgezet. Terzake van de uitbrei ding van de productie bleef men echter geleidelijkheid betrachten, daar de ver melde opleving van de vraag zich 't minst heeft doen gevoelen in de grote historische afzetgebieden en de productie en afzet dientengevolge in steeds sterker mate op andere industriële sectoren werd gericht. Het bestuur vertrouwt, dat dit beleid met succes bekroond zal worden, niettegen staande de financiële belemmeringen. De bruto winst beloopt 2.818.620 (6.958.027), waaraan wordt toegevoegd het saldo bijzondere baten en lasten ad 367.952.— In dit saldo zijn begrepen een uitkering wegens oorlogsschade en opbrengst uit deelnemingen. Na aftrek van afschrijvingen ad ƒ3.186.572 (3.771.924) sluit de verlies- en winstrekening zonder saldo. (v. j. na belastingen ad 1.600.000) een saldo winst van 1.434.361). De N.V. Artsilk leed over 1952 eene ver lies. Men verwacht dat door het lanceren van een aantal nieuwe handwerkgarens de resultaten over 1953 gunstiger zullen zijn. La Seda de Barcelona bepaalde over 1952 opnieuw gunstige resultaten. Breda Visada Ltd ging over aan de British Enka, de holdingcy, de Britisch Breda Silk Ltd trad in liquidatie. (Van onze Limburgse redacteur). Roermond, Heerenveen., Beesterzwaag, Gorredijk, Oosterwolde, Den Haag, Rijs wijk, Wassenaar, Noordwjjk en Maas tricht: al deze plaatsen flitsen ongetwij feld door het hoofd van zuster Lucie Franssen, wanneer zij Dinsdagmorgen 14 Juli a.s. haar familieleden, vriendin nen en kennissen vaarwel wuift, die haar op Schiphol in alle vroegte uitgeleide doen. Zy zal een ogenblik terugdenken aan de onvergetelijke maanden, die zij in de St. Clara-Stichting te Rotterdam heeft doorgebracht om daar op de ope ratiekamer het toedienen van narcose onder de knie te krijgen. De laatste groet zal zijn voor haar bejaarde moeder, die zich niet temidden van haar broers en zusters bij de K.L.M.-Dakota van de Rap- tim bevindt, maar eenzaam is achterge bleven in het grote huis te Haelen, waar Lucie haar jeugd heeft doorgebracht. Ais het vliegtuig los van de grond is en van Amsterdam koers zet naar Rome, weet ze dat zij met haar vertrek een dik ke streep onder het verleden heeft gezet. Met jeugdig enthousiasme vliegt zij naar het land harer idealen: Tanganjika in Brits Oost-Afrika, vijf graden onder de evenaar, waar zij zich als lekenverpleeg- ster gaat wijden aan de verzorging der negers op de missiestatie Sumve van de Witte Paters in het bisdom van mgr J. Blomjous. „Afrika heeft mij altijd bijzonder aangetrokken", vertelt ze ons. „Waarom? Dat weet ik feitelijk zelf niet. Ik wil licht ontsteken in het zwarte werelddeel. Zou daar voor mij geen geschikte werkkring gevonden zijn dan was ik vast en zeker naar een andere missie gegaan. Wat was ik echter blij, toen freule Van Voorst tot Voorst van de Missieschool te Ubbergen mij kortgeleden zei: Dr. Schroder, een vrouwelijke arts uit Nijmegen, die reeds vier jaar aan het hoofd staat van een missie-ziekenhuis, zit dringend om een verpleegster verlegen. Is dat niets voor jou? Ik heb me niet lang bedacht en het aanbod direct aanvaard. In het vliegtuig dat mij naar Afrika brengt reist mgr C. Bronsveld, aartsbisschop van Tabora, met ons mee. Mevr. Roeloffzen gaat haar zoon, die als missionaris in het hartje van Afrika werkzaam is, opzoeken. In Mar seille begeven zich nog drie Witte Zus ters aan boord". „Hebt U altijd naar de missie gewild?" (Van onze correspondent) Met het voteren van een crediet van 130.000 gulden heeft Dinsdagavond de raad van Maastricht zijn sanctie gegeven aan de aanleg van een helicoptère-station op de Griend in het hartje van de Lim burgse hoofdstad. Er was één raadslid dat bezwaren maakte, niet zozeer tegen het plan, maar meer tegen het dure sta tionsgebouw, dat 82.000 gulden zal gaan kosten. Hij vond de bouw te riskant, om- Horizontaal: 1. voegwoord; 3. lidwoord (fr.); 5. omroepvereniging; 7. stuk hout; 8 onmeetbaar getal; 10. spil; 11. zang- noot; 13 kleurling; 17 bijwoord; 18 laatst leden; 19 smalle weg; 20. reeds; 21. zang- noot; 22. keukengerei; 24. zangnoot; 26. soort onderwijs; 27. waterhoogte; 29. Euro peaan', 31. tennisterm; 33. heilige; 34 soort schip (afk.). Verticaal; 1. berggeel; 2. vr. munt; 3. bergruimte', 4. gast; 6 voorzetsel; 7. de lezer heil; 9. voorzetsel; 10. slede; 12. bijb. naam; 14. pl. op de Veluwe; 15. opening: 16. pl. in Gelderland; 17. boom; 21. knaag dier; 22. boksterm (afk.); 23. zangnoot; 25 bijwoord; 26. titel; 28. naschrift; 30. voeg woord (fr.) 32. boom. 3 r. i 9 f /i éi U i* Ai Ti if Jtf if Jo i/ J4 si JV vel; 26 gal; Oplossingen van gisteren P'-jA- 28 aar; 30 Mei; 31 pek; 32 Horizontaal; 1 top; 3 hok; 6 erf; 8 aap; 10 sta; 11 dof; 12 air 14 po; 16 al; 17 ra; 18 onder; 19 eg; 20 sr; 21 me; 23 pit; 25 Verticaal; 1. trap; 2 of; 4 os; 5 kaal, 6 et; 7 oordeel; 9 pi; 10 strop; 13 regel; 15 oor; 16 arm; 20 stap; 22 egel; 24 ia; 27 ai; 29 re; 30 mij. dat men niet weet hoe het geheel zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal, aan gezien de opzet geheel nieuw is. Hjj pleitte dan ook voor een aanmerkelijk goedkoper gebouw. De drie fractievoorzitters waren una niem van mening dat men dit risico moet nemen. Maastricht moet deze weg gaan, wil het niet achterblijven in het interna tionale luchtverkeer. Mr Korn, fractie leider van de Kath. Democraten, merkte op dat dit hét moment zou zijn om een eind te maken aan de strijd over het al of niet opheffen van de sukkelende trein tjes naar Hasselt. Het snelle luchtverkeer zal dit boemeltje ln het vergeetboek doen raken. De Sabena zal nu op 3 Augustus a.s. de eerste geregelde internationale heli- coptèredienst instellen. Het net omvat tot nu toe de steden Brussel, Antwerpen, Rotterdam, Maastricht. Rijssel, Luik Keulen en Bonn en zal worden onderhou den met toestellen van het type Sikorsky S 55 met zeven zitplaatsen. Maastricht zal worden ingeschakeld in de lijn Brussel, Luik, Maastricht v.v. en in de lijn Bonn, Keulen, Maastricht, Luik, Brussel. Deze lijnen geven weer mogelijkheid tot aan sluiting op andere helicoptèrelijnen en zelfs via de luchthaven Meisbroek op de internationale luchfcvaartlijnen. Geduren de de maand Augustus zal uitsluitend postvervoer plaats vinden en van 1 Sep tember af passagiersverkeer. De gemeente Maastricht zal voorlopig tot 1957 het gebruik van het helicoptère- station gratis aan de Sabena toestaan. De Sabena van haar kant is bereid het ge bruik van het station af te staan aan de K.L.M. wanneer deze zal besluiten om zelf helicoptèrelijnen op Maastricht te openen. „Al heel lang. Toen ik op 21-jarige leeftijd te Roermond mijn diploma voor het nijverheidsonderwijs behaalde, vond mijn vader, die na de bevrijding overle den is, mij daarvoor te jong. Van Lim burg ben ik toen naar Friesland getogen, waar ik sociaal werk heb verricht. Jaren lang ben ik op dit gebied o.a. in de partementaal verband docente geweest. Ook in het Westen van het land, voorna melijk in Den Haag en omgeving. In Noordwijk ben ik adjunct-directrice van de Herstellingsoorden geweest, die onder leiding van mgr Van Hussen door de Bis schoppelijke Hulpactie in het leven waren geroepen. Om mij voor het missiewerk zo veelzij dig mogelijk te bekwamen ben ik in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis voor ver pleegster gaan studeren. De aantekening voor de kraam heb ik op St. Annadal te Maastricht gehaald. Daar ga ik me nog een weekje op het ontwikkelen van Röntgenfoto's toeleggen. Daarna een paar dagen vacantie en dan breekt al spoedig de grote morgen van het vertrek voor mij aan". In het najaar vertrekt ook zr. Kersen boom naar Sumve, gaat zuster Franssen voort. Deze is zowel verpleegster als vroedvrouw. Momenteel volgt zij de cur sus op de Missieschool te Ubbergen. Sa men gaan zü een stenen huisje bewonen. Een neger doet de huishouding. De man moet voor de dames koken en Hollands brood bakken. „Voor alle securiteit neem ik toch maar een Nederlands kookhoek mee", zegt zuster Franssen. „Ook potten en pan nen, pollepels, wasknijpers, tafel- en beddengoed, vorken, messen, lepels, rol len plastic en wat al niet meer. Het is een hele lijst van artikelen. We hebben daar vooral behoefte aan verbandmiddelen, want er komen in dit gebied veel huid ziekten voor. Pakken watten en verband gaas kunnen er nooit te veel zijn. En dan natuurlijk mijn uitzet, want ik heb een contract voor vijf jaar getekend. Een hele linnenkast aan lakens, slopen, lingerieën, verpleegstersuniformen enz. sleep ik mee naar Afrika. Alles is geluk kig reeds voor elkaar. Mijn koffers staan gepakt. Ik stel mij voor, dat wij daar met ons drieën door prettige samenwerking heel wat kunnen bereiken. Het moet een „beeldig" ziekenhuis zijn, ingericht voor 120 bedden, voorzien van een operatie kamer, laboratorium, polikliniek, kraam- en kinderafdeling. De patiënten zijn gro tendeels heidenen, want van het millioen zielen dat het bisdom Mwanza telt be lijden slechts 40.000 mensen de katholieke godsdienst Zuster Kersenboom gaat zwarte meis jes tot vroedvrouwen opleiden en ik be last mij alvast met de verpleegstersoplei ding. Dat is voor de missie van groot belang, want zouden wij dat niet doen dan gaan de negerinnetjes naar de gou vernementsziekenhuizen, waar haar na tuurlijk geen vorming op katholieke grondslag gegeven wordt. Waarom geven zich niet meer meisjes voor het werk in de missiegebieden op? Ze zijn daar dringend nodig en vinden er een prachtige taak. Laten zij in ieder ge val voor het welslagen van dit aposto laat. bidden". Het wordt tijd voor de bus. Zuster Franssen brengt ons naar de halte. „Ik hoop dat ik tegen het klimaat kan", zegt ze, wanneer zij ons een hand geeft. „Het Kiswahili, de inlandse negertaal, zal in het begin wel moeilijk voor mij zijn." Het tweejarig dochtertje van de familie B. uit Zeilberg, onder de gemeente Deurne, is door een passerende boerenkar gegrepen en gedood. De voerman van de kar, die met zand zakken was geladen, had het kind niet opgemerkt. Ongeveer vijftig gevangenen van ee,. verbeteringsgesticht voor vrouwen te Jessup in de Amerikaanse staat Maryland, zijn Dinsdag in opstand gekomen. De vrouwen op een na alle negerinnen hadden zich gewapend met messen en delen van kapotgeslagen meubelen. Zij weerden zich fel, vier uur lang, en sloe gen de eerste aanval van de politie af. De orde werd tenslotte hersteld met ge bruikmaking van brandslangen en stok ken. Een agent was gewond. Twee be waaksters, die door de vrouwen gevangen waren gezet, konden ongedeerd door de politie worden bevrijd. Ambtshalve stond met rood-paars pot lood op de brief geschreven en dat bete kende, dat P. T. T. het nodig had gevon den de brief ambtshalve aan te tekenen en hem met 30 cent strafport te belasten. Het was een witte, blanco enveloppe, met geen enkele aanduiding van de af zender. Maar kennelijk zat er geld in je kon het met je vingers voelen en daarom had de P. T. T.-ambtenaar over eenkomstig zijn voorschriften het geval aangetekend. Onze abonné. die vanmorgen deze brief ontving met het verzoek er dertig cent voor te willen betalen, is zakenman. En zo is het heel normaal, dat er mensen zijn, van wie hij geld heeft te vorderen. Gewoonlijk plegen die contant te betalen of per giro, maar als er een „brief met geld" door de post wordt aangeboden, dan is het toch helemaal niet gek als je denkt, dat een van je klanten het deze keer eens op deze ongewone manier heeft gedaan. Wie zou trouwens, ook al is hij geen za kenman, een dergelijke brief weigeren. De dertig cent boete worden dus aan de brievenbesteller ter hand gesteld. Maar niemand was er meer verbaasd dan de geadresseerde, toen uit de enve loppe een cartonnen kaartje kwam en 'n stortingsbiljet voor de giro Op het kaartje was een koperen cent geprakt bij de ge drukte mededeling van de afzender, die hierop wel werd genoemd: „Van deze cent kunnen wij geen groter bedrag maken. Toch hebben wij een schuld van meer dan 50.000". En verder dan een verzoek om financiële steun. Men zal toegeven, dat de ontwerper van deze propaganda hiermede een niet on verdienstelijke vondst heeft gedaan. Maar zeer zeker mag men aannemen, dat de toepassing op een wijze als ooven omschre ven een averechts gevolg zal hebben. Want wie zal nadat hij zo'n „ambtshalve aan getekende" brief heeft vrijgekocht direct naar zijn vulpen grijpen en toch nog een bijdrage insturen, 't Is zeker niet de nor male menselijke reactie. Natuurlijk heeft de betrokken instel ling er nooit aan gedacht, dat de plichts getrouwe postambtenaar zo met haar brie ven zou handelen. Het moge echter een Iea voor haar zijn; ze bespaart z'chzelf teleur stelling en een ander, van wie ze hoopte, dat het een weldoener zou worden, erger nis. De televisie-uitzending van de Londen- se kroningsplechtigheden heeft er vol gens een mededeling van het Duitse Verbond der Eiectrotechnische-industrie, sterk toe bijgedragen, dat de afzet van televisie-apparaten aanzienlijk is toege nomen. De industrie rekent er op dit jaar 80.000 apparaten te kunnen afle veren. DONDERDAG 9 JULI HILVERSUM I (402 M.) 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws; 7.10 Grom.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8a00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.40 schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Gram.; U-50 „Als de ziele luistert", caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc. (12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws en kath. nws; 13.20 Pianosp.; 13.35 Omr.ork. en soliste; 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Promenade-ork-15.45 Gram.; Nr 34) Hij bood haar een van de appelen aan, die hij voor het vertrek van de trein had gekocht. Dank u, weerde zij hooghartig af: Zie ik er hongerig uit? Och neen, alleen een. beetje onvrien delijk. Of eigenlijk dat ook niet; u doet maar alsof. Zij keek hem aan met een eigenaardige uitdrukking in de mooie grijze ogen: Waar voor bent u op de loop? Algernon schilde zijn appel: Ben ik op de loop? Wa.r leidt u dat uit af? Uit de manier, waarop u het hotél in Burchester verliet. Ik tag 't. Wie een zuiver geweten heeft, neemt de deur, niet het venster. Sr is dus niet veel vernuft nodig om te constateren dat u voor iemand op de loop bent, wel? Voor de boeman, knikte hij dood ernstig. Een boeman in de gedaante van een detective. Best mogelijk. Dat soort lui verschijnt op de gekste plaatsen en ongelegenste tijd stippen. Soms weten ze zich zo handig te vermommen, dat je geen onderscheid tus sen een detective en een achttien karaats burger ziet. Fenture bezag het meisje cri- tisch: U bijvoorbeeld kon best een vrou welijk speurder zijn. Dat kon, gaf zij effen toe. Maar u bent 't niet, glimlachte hij. U ziet er veel te aardig uit voor een detective in rokken. Die zijn in de regel zuur en-eh-plankerig. Ze dragen geen peau-de-suède schoentjes en vooral niet zo'n snoezig sportpakje. - U schijnt goed op de hoogte. Bergen detectiveverhalen verslon den. Kan ik u dienen met een banaan? Dat kunt u niet. Vera Crafts trok zich in haar hoekje terug, zette de mantelkraag op, niette genstaande het in de coupé smoorwarm was, en gaf haar volle aandacht aan de glimmende rails van 't naastgelegen spoor. Indien zij onder woorden had wil len brengen, hoe zij over hem dacht, kon haar houding niet afwijzender zijn ge weest, vond Fenture. Terwijl h;j lang zaam de banaan stroopte, sloeg hij 't meisje van onder halfgesloten oogleden gade. Zij was zoals op 't eiland: trots, koud, ongenaakbaar. En toch anders. Hij wist niet te zeggen, hoe hij er toe kwam, maar 't stond bij hem vast, dat Vera Crafts in moeiliikheden verkeerde; dat zij zorgen had. De hooghartigheid ging haar thans niet zo natuurlijk af, leek ge forceerd en was niet in staat, de onrust uit Vera's blik, uit de klank van haar stem te bannen, 't Meisje zat met de schouders iets afgezakt; ze had een air van onverschilligheid aangenomen. Doch Fenture liet er zich niet door om de tuin leiden. Hij herinnerde zich, donkere kringen onder haar ogen te hebben ge zien, toen zij in 't restaurant tegenover hem was gezeten. Plotseling sprak Vera Crafts. En Al gernon wist, dat zijn conclusies juist waren geweest. Anders was 't meisje niet uit zichzelf begonnen, en had zij zeer zeker niet op zo'n manier gesproken. Laten we ophouden met verstopper tje spelen, 'k Heb u op 't eiland onrecht vaardig beoordeeld, daareven ook 't spijt me. In één opzicht had u gelijk. Er is werkelijk een tijd geweest, dat 'k me Alg Kerr noemde. Misschien vertel 'k u wel eens, waarom 'k leerde inbreken, miss Vera Crafts. Niet om iemands iets, wat 't zijne is, te kunnen ontnemen. Noem me geen Vera Crafts, 'k Heet Vera Bannerman. Fenture rimpelde 't voorhoofd. In de notities van Donald Blake was sprake van een Miss Bannerman. Iets in de re laties tussen 't meisje en Gerard Hey- wood werd hem thans duidelijk. Alger non's gezicht verstrakte Bannerman was een dergenen geweest, die zijn vader van fraude hadden durven beschuldigen. On. middellijk onderdrukte hij de opstuwen de wrokgevoelens. In géén geval kon 't Vera worden aangerekend. Algernon wist. dat hij niet in de geest van de over ledene zou handelen, zo hij de dochter verantwoordeliik stelde voor wat de vader had misdreven. Vera Bannerman, herhaalde hij. Wel, we zijn quitte. Ik beken royaal, dat ik ook u onrechtvaardig heb beoordeeld. Maar ik kon niet weten, dat u Miss Ban nerman zoudt zijn, van wie in Blake's notities sprake is. Had ik enigszins ver moed, dat u We zwijgen er over, viel zij hem m de rede. Alles, wat is gebeurd, valt in 't niet bij wat nu gebeuren gaat. Ik ik kan 't alléén onmogelijk af en daar om heb ik uw hulp nodig. Vera had 't voor haar doen op hartelijke toon gezegd en, alsof zij er spijt over voelde, liet zij er koel op volgen: Natuurlijk ben ik bereid, u er voor te betalen. Al$ we die conditie over 't hoofd zagen? stelde Fenture voor. Goed voorlopig. Ik heb ondervon den, dat u durf bezit. Nu zal uw durf op zwaarder proef worden gesteld. Bent u bang voor de dood? Ik bedoel om iets te doen, waarbij u groot gevaar loopt, 't leven te verliezen? Algernon lachte. En of! Maar, om u de waarheid te zeggen, heb ik me in die mogelijkheid nog niet verdiept. 't Meisje bracht 't hoofd dicht bii 't zijne. Opnieuw zag hij de donkere scha duwen onder haar ogen. De kleur op haar wangen kwam en ging. Er was iets dat haar vervulde van heimelijke, maar grote vrees. Het moest wel iets heel ergs zijn, dat zo'n angst in haar blik te voorschijn had kunnen roepen. Ik ik zoek een echtgenoot, zei ze onzeker. Onr 'ddellijk had zij haar stem weer in bedwang. Iemand, die bereid is, korte tijd voor mijn echtgenoot door te gaan, bedoel ik. Fenture had alles kunnen verwachten slechts dit ene niet. Met open mond zag hij het meisje aan; het kostte hem inspan ning, haar woorden te verwerken. Zoiets kon hoogstens als grap zijn bedoeld, hoe wel naar zijn opvatting een smakeloze, on gepaste maar de uitdrukking op Vera's gezicht had met grappigheid, niets gemeen Het stond ernstig, bezorgd, in hevige span ning. Spanning, hoe zijn antwoord luiden zou. Onmogelijk! U steekt de draak met me! zei hij eindelijk, om toch iets te zeg gen. Ik ben nog nooit zo ernstig geweest Viel uw keus op mij, omdat omdat ik eenmaal Alg Kerr was? O neen! verklaarde zij beslist. Om dat u moedig bent en voor mij veel van een moedig man kan afhangen. Het is lang niet onmogelijk, dat u en mij gevaar dreigt. Indien mijn vermoedens juist zijn, bestaat er zelfs alle kans, dat u in dat ge val het grootste risico loopt. Algernon was nog te verbluft, om direct e.n antwoord bil de hand te hebben. Hij nam zijn koker. Een sigaret? Dank u, weerde zij af. Hij stak er zelf een op en rookte een poosje zwijgend. Toen: Als ik u goed be grijp, gaat u dus uit vrije verkiezing er gens heen, waar u wel eens iets heel on prettigs boven het hoofd kan hangen en uw blijspel-echtgenoot niet minder. Zo is het. Alleen deugt de kwalificatie blijspel-echtgenoot niet. Waarom begeeft u zich dan in het hol van de leeuw? 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 17.00 V. d je.u£?' .V7'30 Gram.: 18.00 Idem; 16.35 „Op de stelling 18 45 Leger des Heilskwartier; 19.00 *;WSi 19.10 Levensvragen; 19.30 Gram.; 20.00 rtadiokrant: 20.20 Radio vossenjacht; 21 15 ..Over grachten, wallen en kantelen", klankb.; 21.45 Metropole ork.: 22.15 Pianorecital; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws- 23.15—24.00 Gram. 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwij- ding 9.15 Koorzang; 9.30 V. d. vrouw: 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 1100 Gevar. muz.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In t splonnetie; 12 30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Orgelspel; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram., 13.20 Dansmuz.; 14.00 Gevar. progr.14.30 Pianorecital; 15.00 V. da zieken; 16.00 Gram.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Mil. caus.; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitz. „Zuid- en Z.O.-Azië"; 18.00 Nws; 18.15 Sport- problemen; 18.25 Mil. ork.; 18.55 RONDE VAN FRANKRIJK); 19.05 Gespr. brief uit Londen- 19.10 Lichte muz.; 19.40 Rep.; 19.50 Gram.:' 20.00 Nws; 20.05 Ofmr.ork.; 21.10 Cabaret; 21.50 Amus.muz.; 22.20 Disco-caus.; 23.00 Nws; 23 15 Sportact.; 23.30—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 jf. 12,25 Voor de arb. 12,55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.20 Filmprogr. 13.50 Sport. 14.00 Ork. conc. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Gram. 18.30 V. de boeren. 19.00 „Patience" acte I. 20.30 Pianorecital. 20.45 Rep. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 21.55 Recital. 22.45 Pari. overz. 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1">00 en 247 M. 12.00 Ork. conc. 12.45 Sport 13.35 Gram. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15,00 Sport. 15.45 Lichte muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb 16.30 Caus. 16.45 Ork. conc. 17.30 Sport 18.35 Gram. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Hoorspel. 20.30 Klankb. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Sport. 22.00 Dansmuz. 23.05 Voordr. 23.20 Orgelspel. 23.56— 24.00 Nws. N. IV. D. R„ 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Lichte muz 14.15 Gevar. muz. 15.50 Dansmuz. 17.00 Nws 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Operettemuz. 20 20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 23.10 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.301.00 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Program"»' 34 M. 12.30 Gram. 13.00 Nws. I3 20 14.05 Pianorecital. 14.25 Hoorspelen- Viool en plano. 17.10 Orgelconc. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Balletmuz. 19.58 Gram. 20.02 Nat. ork. en sol. 22.25 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M- 11.45 Gram. 12.30 Weerber 12 34 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.15 Klass. muz. 14.o0 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Verz. progr. (Tussen 16.00 en 17.00 Sport). 17.00 Nws. 77 10 Grom. 17.15 Voor de kinderen. 18.JU Voor de sold. 19.00 Nws 19.40 Italiaanse liederen. 20.00 Orkestconc. 22.00 Nws. 22.15 Operettemuz. 22.55—23.00 Nws. 484 Ki ll.45 Gram. 12.00 Nws. 13.20 Gram- 14.00 Koorzang. 16.00 Lichte muz. 17.00 N^s. 17.10 Verz- progr. 18.30 Gram. 19.45 Nws. 20.00 Hoor spel- 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22-50 Nws. PP£ P^Tn,ptJin Service. Uitz. voor Nederland 22.0022.30 Nws. Engelse literatuurgeschiede nis (Op 224 en 49 m.j" Uitzending vanuit Eng. Transit Comp. Golf lengte 31 M. te Hoek van Holland. WOENSDAG. 8 JULI. 22.00 uur: Bij invitation Cpl- Harris. 22.30 uur: Alfredo Antonin*» 23.00 uur: Jo Stafford zingt- 23.14 uur: Martin Blocks. 23.45 uur: Zo juist ontvangen. 01-00 uur: Sluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4