Verbetering in de werkwijze der Tweede Kamer Westduitse staalindustrie klaagt over afzetmoeilijkheden ONRUST blijft De rode radio zal in Oost-Duitsland voortsmeulen „voortaan de waarheid spreken" BESTANDSBESPREKINGEN BINNENKORT HERVAT'" Washington wil landen van het Midden-Oosten bewapenen Kamer werkte met vaart Zint nu op andere werkwijze Vele bezwaren tegen terugdringen van afdelingsonderzoek Prof. Romme: „Hoofdtaak van ieder Kamerlid komt in het gedrang" LUCHTMACHT-AFFAIRE voor de ROTTERDAMSE RECHTER NATO-order voor Nederland Donderdag 9 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorstel van de heer Van der Goes van Naters c.s. Van het toevallige naar het geordende Rekeningen voor overalls, die niet werden geleverd Productiebeperking bij hoogovenbedrijven NATO-vliegfeesten op Soesterberg Geen strafport tot eind Juli? Analyst Weer communistische boeken op de Amerikaanse leesplank Luchtketel in gasfabriek ontplofte Gedraag u als gewone fietsers Generaal Clark in Seoel: Nederland maakt 3-D-brillen WEERBERICHT V.. Afronding van het bestaande Gevaren Stuntteam van Marine Lucht vaartdienst toont zijn kunnen Op het vliegfeest, dat Zaterdag 18 Juli a.s. op het vliegveld Soester berg wordt gegeven, zal men voor het eerst de „860 Aerobats" kunnen zien, het stuntteam van de Marine Luchtvaartdienst. Dit team is pas in Mei j.l. opgericht en staat onder leiding van de luitenant ter zee vlieger eerste klasse C. J. Idzerda uit 's-Gravenhage, de dertig-jarige commandant van het 86 squadron. Kamerlid stelt vragen De grens van de wehtanil Arbeider dodelijk verongelukt KNAC adviseert bromfietsers: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koel weer en plaatselijk buien met een kans op onweer. Matige, af en toe krachtige wind, ruimend van Zuid-West naar West tot Noord- West. Vrijdag 10 Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20.58 uur. Maan op 3.24 uur, onder 20.25 uur. 's-GRAVENHAGE, 8 Juli 1953. Nadat minister Beel hedenmiddag met een eindelijk goedgekeurd wets ontwerp inzake Utrechtse annexatieplannen in zijn tas de Tweede Kamer verlaten had, werd hij achter de regeringstafel niet afgelost door een ander lid van de regering. De Kamer begon toen n.l. met de openbare behandeling van het voorstel van de heer Van der Goes van Naters c.s. tot wijziging van het Reglement van Orde. Het gaat hier om een interne aangelegenheid van de Kamer waarover deze zelfstandig beslist. Het voorstel van de heer Van der Goes, dat 29 Maart 1950 is ingediend, raakt de belangrijke kwestie van de goede func- tionnering onzer parlementaire democra tie. Het komt in hoofdzaak hierop neer, dat het zoveel mogelijk het afdelings onderzoek wil vervangen door een onder zoek in vaste commissies, waarvan er voor elk departement afzonderlijk één zal worden ingesteld. De voorstellers willen hiermede de lijn doortrekken, die zij be speuren in de ontwikkeling van de orga nisatie der parlementaire werkzaam heden, n.l. een evolutie van het toeval lige naar het geordende en gespeciali seerde. Terwijl de grondwet van 1815 geen andere onderverdeling der Kamer kende dan die der afdelingen (toen 7, later 5), die bij loting worden samengesteld, heeft er zich sinds 1888 een toenemende differen te atie binnen de volksvertegenwoordiging voltrokken. Er kwamen commissies van vooorbereiding voor belangrijke wetsont werpen, begrotingscommissies, bijzondere commissi" voor wetsontwerpen van technische aard en vaste commissies. Van j laatste zijn er twee soorten, n.l. voor onderzoek van bepaalde categorieën van wetsontwerpen en voor overleg met de regering omtrent zekere vraagstukken en maatregelen. In 1948 en 1949 is aan het systeem van vaste commissies een belangrijke uitbreiding gegeven. Ervan uitgaande, dat de controlerende taak van de Kamer de laatste decennia op de voorgrond is komen te staan, zijn de voorstellers van mening, dat een verdere en vooral meer principiële differentiatie in vaste com missies deze controlerende taak zou vergemakkelijken. Vóór het voorstel van de heer Van der rnes c.s. in openbare vergadering te nemen, beeft de Kamer eerst een drietal iaren een proef genomen met een op dit voorstel geïnspireerde wijze van behande ling der begrotingen. Vóór de zitting 1953 _1954 wil men thans tot een definitieve regeling komen. Verschillende fractie-voorzitters be klommen vandaag het spreekgestoelte om hun mening te geven over het onder havige voorstel. Voorzover dit beoogt de effectiviteit van de controlerende taak der Kamer te ver groten door instelling van vaste com missies per departement, kon prof. Romme (K.V.P.) zich hiermede ten volle vereni gen. De katholieke fractieleider wees hierbij ook op de mogelijkheid van de Kamer om hierop uitzonderingen te ma ken. De controle-mogelijkheden groeien naar zijn mening door een dergelijk stelsel van vaste commissies. We krijgen hierdoor een afronding, codificatie van het be staande. De heer Romme kon de voorstellers ech ter niet volgen, voorzover zij het onder zoek van wetsontwerpen door de afdelin gen als regel willen vervangen door een onderzoek in de betrokken vaste com missie. Zijn grootste bezwaar hiertegen was, dat het voorstel op dit punt te een zijdig gericht is op de metbode om het werk de baas te kunnen blijven. Verwaarloosd is de dieperliggende vraag, of ons werk niet een abnormale omvang heeft aangeno men. Met zeker- he:d kan verder worden gezegd, dat het gevolg van dit onder deel van 't voor stel is, dat elk lid zich meer en meer zal gaan beperken tot de onderwerpen van zijn com missie. Het erg ste is dit voor de kleine frac ties. Hiermede komt ook de Prof. ROMME (K.V.P.) .amendement hoofdtaak van ieder Kamerlid in het ge drang: verantwoordelijk te zijn voor ieder onderdeel van de taak der Kamer, het mede trekken van de algemene lijn. De kath. fractieleider heeft daarom een amendement ingediend, dat het afdelings onderzoek als regel wil handhaven met als gewichtige uitzondering de behande ling van de begrotings-ontwerpen, welke wordt toevertrouwd aan de vaste com missies. Dit amendement is mede onder tekend door de fractie leider van de C.H. en de A.R., de heren Tilanus en Schouten De heer Tilanus wilde de uitzondering t.a.v. de begrotingsbehandeling accep teren, al vond hij eigenlijk de oude metho de van het afdelings-onderzoek beter. De heren Oud en Weiter hadden tegen het voorstel ernstige bezwaren- Naar beider mening werkt de huidige methode van voorbereiding van wetsontwerpen bevredigend. Voor de als experiment bedoelde behan deling van de begroting in begrotings commissies in plaats van in afdelingen waren zij niet enthousiast. Beiden zagen in het voorstel het gevaar besloten, dat de vaste commissie op de stoel van de rege ring gaat zitten. Dit is in strijd met een gezonde ontwikkeling van de parlemen taire democratie, aldus de heer Weiter. Verder is er nog het gevaar de heer Oud wees hierop dat de controlerende taak van de Kamer teveel teruggedrongen wordt van de openbare naar de commissie vergaderingen. De heer Oud was intussen wel van oor deel, dat er verbeteringen r.cdig zijn. Bij de begrotingsbehandeling i» het hoofd bezwaar, het tijdsgebrek, te ondervangen door bepaalde onderwerpen summier te behandelen of eruit te lichten en later afzonderlijk aan te snijden. Bij andere wetsontwerpen is er het gevaar, dat wij bij de open-bare behandeling overstroomd worden met amendementen en in allerlei détails treden. In dit opzicht is er verbetering te be reiken door een commissoriale behande ling van amendementen vóór de openbare beraadslaging. Dit is geen nieuwe gedach te, aldus de liberale leider. Reeds in 1849 is hierop gewezen. Spr. had hierbij op het oog de vorming van grote commissies van ongeveer 20 leden, waarin zich de verhoudingen in de Kamer zouden af spiegelen. De openbare behandeling zou hierdoor een veel geregelder verloop krijgen. De indiening van amendementen zou dan aan strenge voorwaarden gebon den moeten z\jn. Morgen is het woord aan de voorstellers. Ad Int. Op één dag viert Nijmegen vandaag een dubbel herstel: De oude St. Stevenstoren, verwoest in enkele seconden van oorlogsgeweld, is na jaren zorgvuldig restauratiewerk herbouwd. En tegelijkertijd werd het gerestaureerde stadhuis met het torentje op de plaats waar het zich vroeger bevond in gebruik genomen. Het befaamde silhouet, aan de bezoeker die Nijmegen van over de Waal benaderde zo vertrouwd, is hiermede voor een belangrijk deel in ere hersteld. Daarom heeft Nijmegen reden voor deze feestviering, die vanmorgen culmineerde in de feestrede van prof. dr W. Asselbergs in 't stadhuis. Gevlogen wordt in één-persoons één- motorige Hawker „Seafury -deklandings jagers De „Seafury" is de snelste schroef- aeer ter wereld; het toestel kan m hori zontale vlucht een maximum-snelheid van ongeveer achthonderd kilometer per uur bereiken. De vier „Seafuries v®,? team hebben een oranje neus. De vliegers zijn van oordeel dat hun demonstraties niet alleen propagandistische waarde heb ben, maar bovendien de vliegvaardigneiu op hoog peil zullen brengen en het moreel zullen verhogen. De „860 Aerobats" zijn verder voor nemens aan de nationale kunstvluchtwed- strijden op 1 en 5 Augustus a.s. deel te nemen. De tariefswijziging Het Eerste-Kamerlid de beer De Vos van Steenwijk heeft de min ster van Ver keer en Waterstaat schrifte.ijk de volgen de vragen gesteld: 1. is het waar. dat het hoofdbestuur der P.T.T. vóór 1 Juli 1953 op «"vojdoen- de wijze aan de naderende tarief swijz gin gen bekendheid heeft gegeven. 2. Wanneer is de mededeling, de de wijzigingen, in vraag aan de brievenbussen aangebracht. 3. Is het voorts waar, dat het hoofd bestuur aan de postkantoren heeft m - gedeeld, dat tot 31 Juli a.s. «een strafpo t in rekening behoort te worden gebracht 4. Indien de vragen 1. en 3. in ho-ofd zaak bevestigend worden beantwoord, wat 's dan het oordeel van de minister over het door het hoofdbestuur der P.T.T, to deze gevoerde beleid? 5. Heeft Z.Exc. bedoeld hoofdbestuur van zijn mening over het gevoerde beleid doen blijken? De Westduitse staalindustrie begint te klagen over afzetmoeiUjkheden. Ver scheidene hoogovenbedrijven hebben de laatste maanden hun productie met 15-20 pCt moeten inkrimpen en dat het voor dit jaar gestelde doel van een Duitse^ staal- productie van 18 millioen ton bereikt zal worden, wordt door de ingewijden thans reeds twijfelachtig geacht. De nieuwe be stellingen houden sedert enige tijd geen gelijke tred meer met de lopende produc tie en men vreest daarom in een nabije toekomst verdere beperkingen, indien er tenminste geen wijziging in de ontwikke ling zal komen. zondere gevallen de prijsbepalingen der Gemeenschap zo elastisch door te voeren, dat een aanpassing zou mogelijk worden aan de concurrentie-verhoudingen op buiten de gemeenschap vallende markten. Met andere woorden: men wil zo nodig de mogelijkheid geopend zien om staal beneden de geldende lijst-prijzen te be trekken indien daardoor belangrijke op drachten voor de staalverwerkende in dustrie der zes landen behouden zouden kunnen blijven. Morgen om half elf zal de Rotterdamse rechtbank een aanvang maken met de behandeling van een zaak de eerste van een aantal die men de burgerlijke kant zou kunnen noemen van de z.g. „luchtmacht-affaire". Die dag zal voor de pressent van de Rotterdamse rechtbank, mr J. van Vollen- hoven terechtstaan E. G., oud 56 jaar en voorheen adjunct-directeur van de N V. H. te Rotterdam. De officier van Justitie, dr M. S. van Oosten, heeft een dagvaar ding tegen hem uitgebracht, omvattend zeven pagina's en tellende ongeveer 240 getypte regels. De officier van Justitie heeft in deze zaak tien getuigen gedagvaard. Mr J. van Meurs zal als raadsman optreden. In de dagvaarding staat o.a., dat de beschuldigde, de 56-jarige E. G. als ad junct-directeur van de N.V. H. te Rotter dam was voorzien van een algemene pro curatie en dat een ondergeschikte van hem, F. A. van A. o.a. hoofd was van de factuur-administratie en toezicht hield op de uitgaande facturen, die hij voor ver zending op prijsberekening controleerde. In de loop van de jaren 1949 tot medio 1951 deed de N.V. leveranties aan en/of verrichtte zij opdrachten voor de Lucht- macht-Aanschafftogsdienst, de L A D. In deze jaren was W. J. van B., destijds re serve eerste luitenant (van B. stond reeds voor de krijgsraad terecht), belast met de I inkoop van textiel. De dagvaarding geeft dan aan, hoe de boekingen geschiedden, wanneer iemand goederen aan de L.A.D. had ge leverd. De bescheiden gingen tenslotte naar het hoofd van de afdeling Comptabi liteit van het ministerie van oorlog en na tekening van de betalingsstukken gingen deze via het ministerie van financiën naar de postcheque- en girodienst ter betaling van de leverancier. Aan de verdachte G. wordt ten laste gelegd, dat hij, in vereniging met F. van A. en W. van B. in de periode van Octo ber tot en met Juli 1951, met het doel zich te bevoordelen, het Rijk der Nederlanden heeft bewogen tot overschrijving van 7885 door een rekening te doen opma ken, waar in strijd met de waarheid stond, dat de N.V. H. aan de L.A.D. had geleverd 500 overalls a 15,75. Die rekening werd opgezonden aan de L.A.D. en volgens de dagvaarding heeft Van B. die voorzien van een opleveringsverklaring, zodat de desbetreffende comptabele ambtenaren in de waan werden gebracht, dat de over alls inderdaad waren verkocht en gele verd. Verder zou hij -het rijk hebben bewogen tot het doen overschrijven van 5075, voor de levering van 350 overalls, weer in strijd met de waarheid en ook nu had Van B. weer een valse opleveringsverklaring op gemaakt, aldus de dagvaarding. De tenlastelegging vermeldt verder, dat het rijk ook werd bewogen tot het doen bijschrijven ten gunste van de N.V., van 2656,31 en tot afgifte van een schriftelij- Gelijk men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, overweegt de re gering om de loongrens van de sociale verzekering tot f 6000.op te voeren, welke grens reeds geldt voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring. Zoals te doen gebruikelijk, is nu eerst advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid, wier mening hopelijk niet al te lang zal uitblijven, want de kwestie moet van te urgent belang geacht wor den dan dat er mede getraineerd mag worden. O.i. verdient het opvoeren van de z.g. „weistandsgrens" alleszins aanbeveling in het belang van de welstand der be trokkenen. Voor zeer velen immers van de groep tussen f 50X5.(de huidige grens) en 6000.blijkt het niet wel mogelijk zich behoorlijk te verzekeren i.e. tegen ziekte enz., omdat de daaraan verbonden kosten hun draagkracht ver re te boven gaan. Dit is een vaststaand feit, waarbfj wij de noodtoestand voor de grote gezinnen met de geweldige ri sico's van ziekten nog buiten bespre king laten. Wij geven toe, dat het moeilijk, zelfs ondoenlijk is om een dusdanige wei standsgrens te stellen, dat deze beant woordt aan de welstand van allen; ze ker kan dit niet. zolang men geen re kening houdt met het aantal kinderen. Doch elke maatregel, welke een grote groep tegemoet komt. verdient toejui- 'gina. ook al is zij niet volmaakt. Wat is er trouwens volmaakt op ondermaanse T Na een grens van 6000.— zullen er wellicht gegronde klachten blijven, maar haar aantal zal in elk geval ver minderd zijn. En daarom loont het o.i. alleszins de moeite om de loongrens on der de loupe te vemen. Moae het met de gewenste voortvarendheid geschie den dit De afnemers van het Duitse staal heb ben op ondubbelzinnige wijze hun mis noegen uitgesproken over het feit, dat de opening der Europese staalmarkt niet tot ee?i verlaging der Duitse staalprijzen, ja f-j een kleine verhoging heeft ge leid. Zij menen, dat een prijsdaling voor waarde is voor een opvoeren van het ver bruik. Daarentegen geloven de staalprodu centen eerder, dat de kopers een nog grotere aarzeling aan de dag zullen \eg- gen, wanneer op dit ogenblik de prijzen in dalende richting zouden gaan. De Duitse automobiel-industrie, een der belangrijkste staalafnemers, heeft in deze dit jaar reeds het voorbeeld gegeven. Zij heeft door een aanzienlijke prijsverlaging de dalende neiging van de afzet gestopt. De grootste staalverbruikers in Duits land zijn de machinefabrieken. De Duitse machine-industrie, die meer dan het vijfde deel van alle Duitse exporten levert, heeft tot dusverre nog geenszins over afzet te klagen gehad. De vooruitzichten worden echter niet al te rooskleurig geschilderd in verband met de ingrijpende wijzigin gen, die zijn opgetreden sedert de K.S.G. bestaat. Anderhalf jaar geleden lag het kostenpeil der Duitse machine-industrie immers aanzienlijk lager dan dat van de andere landen, omdat toen de Duitse staalprijzen nog op laag peil werden ge houden. Concurrentie van Engeland Grote bezorgdheid der Duitse staalver- werkende industrie voor het behoud van de overzeese en buiten de KSG vallende markten is tot uiting gekomen op de in deze dagen gehouden bijeenkomst der machinefabrikanten in Wiesbaden. Min der dan het derde deel van de Duitse machine-export wordt binnen het gebied der gemeenschap afgezet. De rest onder vindt de volle druk van de concurrentie der lager gehouden Britse staalprijzen. Uit de Duitse staalverwerkende indus trie gaan stemmen op om de hoge auto riteit ertoe te bewegen tenminste in bij- Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Woensdagavond het verbod om boeken van communistische schrijvers op te nemen in bibliotheken van Amerikaanse voorlichtingsdiensten in het buitenland ingetrokken. Boeken van communistische schrijvers mogen echter alleen worden toegelaten, als zij „de be langen van de democratie dienen". Er blijven berichten binnenkomen over nieuwe onrust in Oost-Berlijn en andere Oostduitse steden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. ontkende in een uitzending van Woensdagavond, dat er waarheid school in de ver schillende meldingen van stakingen en demonstraties, maar reacties in de rode pers en bepaalde maatregelen, door de communistische autoriteiten genomen, spreken een andere taal. Het blad van de Oostduitse S.E.D. geeft bijvoorbeeld toe, dat „provocateurs en vredeverstoorders de laatste dagen in verscheidene grote fabrieken en bedrijven hebben getracht de arbeiders tot „sit.down"-stakingen en andere acties te brengen". Hieraan werd echter niet toegevoegd, dat aan deze oproepen geen gevolg was gegeven. Voorts heeft de gemeenteraad van Oost-Berlijn tijdens een spoedzitting besloten, de volkspolitie volmachten te verlenen, waardoor deze alle noodzakelijke maatregelen kan nemen tegen „pogingen van opstokers om de onrust onder het volk te doen opvlammen". Voor de hervatting van het spoorweg verkeer tussen West- en Oost-Berlijn, welke vandaag is ingegaan, schijnen spe ciale veiligheidsmaatregelen te zijn ge nomen. Duizenden West-Berlijners zijn verlangend van de heropening der spoor lijnen gebruik te maken, een kijkje te saan nemen in Oost-Berlijn, om te zien of daar inderdaad speciale politiepa trouilles dienst doen en pantserauto's door de straten rijden. Intussen heeft de Oostduitse radio giste ren zichzelf „vervelend" genoemd. Aan dit staaltje van zelfkennis werd toege voegd: „Ook hebben wij steeds alleen maar nieuws gebracht, dat gunstig was voor de Oostduitse regering". Daar moet een einde aan komen en, aldus werd be loofd, daar zal ook een einde aan komen. Voortaan zullen wij de waarheid spreken „Wij hebben ernstige fouten gemaakt" aldus de voornaamste commentator van de oproep: „Daarin zal verandering wor den gebracht. Voortaan zullen wij de waarheid spreken. Ook brieven van luisteraars, die critiek op de regering inhouden, zullen voortaan worden vermeld. Dë radio mag echter na tuurlijk geen kans geven aan vreemde elementen, die fascistische propaganda. anti-Russische verklaringen of redevoe ringen tegen de èenheid van Duitsland de aether in zouden willen zenden". Ook Oekraïne ontevreden Volgens Radio-Kiew heeft de commu nistische party van Oekraïne een Sov jet-republiek, die meer dan 40 millioen inwoners telt toegegeven, dat klachten over de slechte kwaliteit van consumptie goederen in Oekraine gerechtvaardigd zijn. In een lange lüst met klachten en cri tiek gaf de partij toe, dat bijna op elk ge bied van de openbare diensten de leiding en uitvoering „slecht en gebrekkig" zijn. Het vervoer in een aantal steden, in het bijzonder in Charkow, Tsjernowtski, Lwow Zaporozje en Drogobitsj, werd ge brekkig genoemd. Ook gaf de partij toe, dat storingen in de watervoorziening wer- Pravda: „Verkoopsysteem deugt niet" De „Pravda", het gezaghebbende or gaan van de Sovjetrussische communis tische partij, heeft gisteren geëist dat er een beter systeem van distributie van verbruiksartikelen onder de consumen ten zal worden toegepast, daar het oude veel te wensen overliet. In de semi-officiële Joegoslavische pers wordt gezegd, dat arbeiders in de Bul gaarse tabaksindustrie hebben gestaakt uit protest tegen de export van ruwe tabak naar Rusland. Er wordt melding gemaakt van verschillende uitbarstingen van onte vredenheid, vooral in het noorden van het land. Onder de demonstranten zouden tal rijke arrestaties zijn verricht. In het staatsbedrijf te Plovdov zouden de ver hitte gemoederen pas tot bedaren zijn ge komen toen een minister speciaal uit Sofia was gekomen, om de arbeiders werk en betere levensomstandigheden te belo ven. ke opdracht tot het verrichten van die bij schrijving. Subsidiair wordt ten laste gelegd, dat Van B. in de reeds genoemde periode in Den Haag de vorenomschreven misdrijven alleen heeft gepleegd en dat G. met van A. aan Van B. daartoe de middelen had den verschaft. Meer subsidair wordt ten laste gelegd, dat mocht het voorgaande niet bewe zen of strafbaar worden geacht Van A. in de reeds genoemde periode met Van B. de primair opgegeven misdrijven heeft uitgelokt door misbruik van zijn gezag ten opzichte van Van A. De dagvaarding vermeldt tenslotte o.m. nog in een uitvoerig overzicht, dat in Juli 1951 een bijschrijving plaats vond van 26.781, wegens werkelijk bij de N.V. H. gekochte en geleverde oliejassen en koord, doch eveneens staat in de dagvaarding vermeld, dat de staat in 1951 nog 31.500 van de N.V. te vorderen had wegens be taling van geld, waarop de vennootschap geen recht had. Door het springen van een kleine lucht ketel in de gasfabriek te Franeker is gistermiddag om ongeveer 4 uur de arbei der A. B. om het leven gekomen. B. was met nog drie arbeiders bezig met het nazien van een luchtketeltje, waarmede een bepaald cement in de retor ten wordt gespoten om deze te dichten. Tijdens deze werkzaamheden ontplolte plotseling de luchtketel. Het bovenstuk vloog eraf en trof B. tegen de km. Hij was op slag dood. B. was 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. In afwachting van de langverbeide defi nitieve regeling voor de bromfietsers in de verkeerswetgeving, welke vemoedelijk nog een paar maanden op zich zal laten wachten, raadt de K.N.A.C. alle berijders van gemotoriseerde fietsen aan de ge dragsregels van de gewone fietsers in acht te nemen met name door voorrang te geven aan auto's en motorfietsen en zoveel mogelijk van de rijwielpaden gebruik te maken. Hierdoor zal de eigen zowel als de algemene verkeersveiligheid worden gediend. Het motorwegverkeer wordt tevens geadviseerd bijzonder op zijn hoede te zijn aangezien de bromfietsen met een cylinder-inhoud boven 50 cm3, motor rijtuigen blijven. De Amerikaanse autoriteiten hebben in het kader van het „offshore p> ocurement"- programma opdrachten geplaatst in Neder land en België. In Nederland voor 712.000 dollar en in België voor 1 millioen dollar. De Amerikaanse order is zowel voor de Nederlandse industrie als vooi het Neder landse leger, zeer welkom, zo vernemen wy van bevoegde zpde, want het geldt hier een NATO-order waarvan wy zelf ook profiteren. De bestelling heeft be trekking op onderdelen van wapens (voor 300.000 dollar) en op onderdelen van voer tuigen (voor 412.000 dollar I, tezamen dus voor een bedrag van ongeveer 2,7 millioen. Generaal Mark Clark, V.N.-opperbevel- hebber in Korea, heeft Donderdagm Seoel een kort onderhoud gehad metpre- sident Rhee. B« dit onderhoud baren aanwezig Clark's politieke raadsman Murphy. Eisenhower's speciale af»"»"1 Robertson cn de Amerikaanse ambassa- d(\a afl'mfp van het gesprek wilde Clark geen commentaar geven, dochinbepaaide kringen meent men te weten, dat hU Rhee mededeelde, dat het V.N.-opperbevelheeft besloten desnoods zonder Zuid-Korea een bestand te ondertekenen. Tevoren had Clark besprekingen ge- Volgens diplomatieke kringen te Cairo hebben de Ver. Staten de Arabische lan den militaire hulp aangeboden voor de verdediging van het Midden-Oosten. De eerste reacties op dit aanbod kwamen van de zqde van Egypte en waren „zeer gun stig", aldus genoemde kringen. De aangeboden hulp is slechts bedoeld als een maatregel op korte termijn, han gende een regeling van het Brits-Eevp- tische geschil over de bases in de Suez- den toegestaan en dat voorsteden van vele kanaalzone en in afwachting v-de uit plaatsen geen electrische stroom hebben. De planbureaux, ministeries en departe menten werden er van beschuldigd deze stand van zaken te hebben getolereerd. Ook werden deze organen beschuldigd van het opstellen van onjuiste wetsont werpen en het nemen van onjuiste maat regelen. De verklaring van de Oekrainse com munistische partij werd afgelegd als in leiding van een reeks maatregelen, die beogen verbeteringen in te voeren. eindelijke vorming van een regionale or ganisatie voor de verdediging van het Midden-Oosten, volgens de opzet van het Noordatlantische verdrag. N de landen, die hulp will" ont vangen, zullen Amerikaanse militaire missies worden gezonden om de legers aldaar te oefenen in het gebruik van mo derne wapens en te verzekeren, dat deze worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij worden gegeven.. Politieke commentators in de Egyptische hoofdstad zijn van oordeel, dat de V. S. hopen op deze wijze de bezwaren der Arabische landen tegen een verdedigings stelsel voor het Midden-Oosten onder westelijke leiding uit de weg te ruimen. Te Cairo wordt verder verklaard, dat de Amerikaanse regering om te beginnen 140 millioen dollar wil besteden voor hulp aan de landen in het Midden-Oosten, waaronder ook Israël en Perzië. Amerikaanse woordvoerders legden er de nadruk op, dat de Arabische landen, die voor de hulp in aanmerking willen komen, de verzekering moeten geven, dat zij de Amerikaanse wapens niet te gen Israël zullen gebruiken. Egypte zaL bovendien moeten beloven, dat het ma teriaal niet tegen de Britse strijdkrach ten in de Suezkanaalzóne zal worden gebruikt. gevoerd met Robertson, terwijl deze op zijn beurt Donderdagochtend zijn elfde be spreking met president Rhee had, welke ruim een uur duurde. Ook na afloop van dit onderhoud werd geen communiqué uitgegeven. Generaal Clark verklaarde op vragen van journalisten, dat de bestandsbespre kingen binnenkort zullen worden hervat. Hij zei naar Seoel te zijn gekomen voor besprekingen met generaal Taylor, com mandant van het achtste leger,- en gene raal Harrison, leider van de V.N.- bestandsdelegatie. Hij sprak de berichten tegen, volgens welke hij uit Washington nieuwe instructies had ontvangen in ver band met het antwoord der communisten van gisteren op zijn boodschap van 29 Juni. Aan het front in Korea zijn zware ge vechten aan de gang rondom de voorpos ten „Berlijn" en „Oost-Berlijn" aan het Westelijk front, bij de „Varkenscoteletten - heuvel en de nabijgelegen „Pijlpuntkam" aan het Westelijk deel van het centrale front en in de vallei van Moendoengni aan het Oostelijk front. Het Delftse laboratorium van ir A. Prinsen is er in geslaagd buiten de be staande buitenlandse octrooien om voor het eerst in Nederland, polaroid-materiaal te vervaardigen. Dit materiaal, dat slechts licht in een richting, horizontaal of verticaal, door laat, wordt o.m. gebruikt voor het maken van brillen, die bij projectie van drie dimensionale films door de toeschouwers moeten worden opgezet. Twee Haagse theaters hebben voor de komende vertoningen van de gruwelfilm „De man met de wassen beelden", reeds vierduizend polabrillen van dit nieuw® Nederlandse materiaal gekocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1