Nieuws uit STAD en OMTREK Het geschil om een Centrum Voor Schiedam geen andere oplossing mogelijk Cultureel LAATSTE BERICHTEN Geen tomaten naar Engeland Het feest van de HAV-Bank j Duitse lijnvaart blijft nog sterk achter BAND ROND VRIJWILLIGERS BESCHERMING BEVOLKING VEILIG VERKEERDIPLOMA's aargangen Bonn richt zich tot Grote Drie Bezwaren appellanten Plotselinge maatregel enorme strop voor Necl. Tuinbouw Schiedam nog lang niet klaar Het Muziekfestival UIT 75 KUNSTAGENDA DONDERDAG 9 JULI 1953 PAGINA 2 UIT HET „S.V.V.'VKAMP GOED HONKBAL GESLAAGD 1» Naar schatting ruim 300 ton Nederlandse tomaten tot een waarde van minstens 200.000 gulden liggen aan boord van schepen in Engelse havens en mogen niet worden ingevoerd. Dit is het gevolg van de plotselinge maatregel van het Engelse ministerie van Voedsel- voorziening, dat Dinsdagavond onverwacht de invoer van tomaten stop zette. En dit, terwijl Nederland aan Engeland Maandag voorstellen had gedaan om die invoer aan minimumprijzen (50 ct per kg. op de veiling) te binden, teneinde de Engelse tomatenkwekers niet te „dumpen". Deze voorstellen werden Maandag met grote sympathie, zowel door de administratieve organen als door de kwekersorgani satie, de „Tomato Marketing Board", ontvangen. Doch ondanks dit voorstel tot onderlinge marktordening is het plotselinge invoer verbod Dinsdagavond laat, met ingang van Dinsdag middernacht, afgekomen. De Nederlandse ambassade hoorde het via de radio. Toen het bericht in Nederland doordrong, waren Woensdagmorgen nog Engelse orders normaal binnengelopen, de veilingen gehouden en de schepen met de bestelde tomaten, maar liefst 300 ton, reeds onderweg. Alleen de Dinsdag reeds verzonden tomaten werden nog binnengelaten. Fiets gestolen BURGERLIJKE STAND In officiële kringen te Den Haag hult men zich over deze affaire in stilzwijgen. De indruk wordt ge wekt als zouden binnenskamers te Londen op hoog niveau bespre kingen over deze aangelegenheid worden gevoerd, zodat men, han gende deze besprekingen, geen commentaar kan geven. Kwekers De Engelse importeurs, die in de loop en exporteurs echter bespreken van Woensdag met expressebrieven I - - - - JUBILE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Twijfel MAAR WORDT WELLICHT DE MODERNSTE DER WERELD NIEUWE SECRETARIS HAV-BANK UITREIKING DOOR DE BURGEMEESTER SCHIEDAM NED. VRACHTENMARKT de maatregel met grote bitterheid. Het enige punt van voldoening kan zijn, dat hun Engelse rela ties de genomen maatregel even zeer betreuren als zijzelf. De Duitse eenheid Op voorwaarde van conferentie van Washington EUROPESE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Y.V.V. ROTTERDAM Voortaan ook op Zondag open voor inlichtingen over logies EXAMENS De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft, zoals gemeld, gisteren behandeld beroepen, ingesteld door Dr F. J. T. Endenburg te Gorinchem, Mr G. M. Hovingh te Schiedam en 19 anderen en het bestuur van de Bond Heemschut te Amsterdam tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 19 November 1951, houdende goedkeuring van de door de Raad van Schiedam vastgestelde wijziging van de bebouwingsverordening der gemeente. Het gaat hier, gelijk bekend, over de stedebouwkundige waarde van de Plantage, waar de gemeente een Cultureel Centrum heeft ontworpen. Ged. Staten zijn van oordeel, dat voor de gemeente Schiedam het belang van een Cultureel Centrum, waarvoor elders geen plaats is, in ruime mate uitgaat boven het belang van de onverminderde handhaving van de Plantage. Appèllanten voerden in een beroeps- schrift aan, dat geheel nodeloos een der meest markante plaatsen van de binnen stad opgeofferd zal worden ondanks het verzet van zeer vele inwoners van Schiedam en afwijzende adviezen van 'n groot aantal ter zake kundigen. Voorts wordt ernstige overlast voor omwonen den gevreesd. De bond Heemschut voerde nog aan, dat de Plantage een der oudste plantsoe nen te midden van stedelijke bebouwing in Ned«'land is en een voorname functie vervult in de groenvoorziening van Schiedam als enige recreatieterrein in de binn<hstad. De hoofdingenieur-directeur van de Wederoi bouw en Volkshuisvesting heeft geadvis<erd bet besluit van de raad niet goed ta keuren, subsidiair de voorwaar de te v* rbinden van verplaatsing van het Culture il Centrum. Mr 3 M. Hoving heeft mondeling zijn bezwaren toegelicht. Hij begreep niet, waarom Ged- Staten niet overwngen hebben de subsidiaire oplossing te vol gen van ir Riers. de hoofdingenieur-di recteur van de Wederopbouw en Voiks- Ihui'srrstingv Ook prof. Van Beusekom heeft '.en plan aan de hand gedaan, dat oak r.teds beter is dan het toestaande Om een openlucht-theater Hoving zeide, dait namens de ge meente verklaard is, dat het Cultureel Centrum van-de baan is en dat ter plaatse een openluchttheater zou komen. Toen de gemeente wilde gaan bouwen is er door gerechtelijke instanties een verbod uitgevaardigd om te Aan 'bouwen. In feite gaat het dus eigenlijk om de bouw van een openluchttheater, zonder dat de Baad van State hiervan iets weet. Wat dit openluchttheater betreft, dit zal te zij ner tijd beter kunnen worden gebouwd op een andere plaats, waar binnen niet te lange tijd krotoprukning moet plaats hebben. De heer C. F. Jansen voerde het woord namens de bond Heemschut. Hij zette de historische, stedebouwkundige en cultu rele betekenis van de Schieblmse Plan tage uiteen- Zij vormt een volstrekte een heid met de om-liggende bebouwing. Het feit, dat dit terrein verwaarloosd is, kan geen argument zijn haar op te heffen. Het nieuwe plan der gemeente, nl- er een openluchttheater te bouwen, is nog ongunstiger. Schiedam behoeft een cultureel centrum De gemeente Schiedam werd verte genwoordigd door mr dr ir M. M van Praag, die zeide, dat het Cultureel Centrum een wens is van heel Schie dam, uitgezonderd de appèllanten. Het is een unicum in ons land, dat een stad van 75.000 inwoners geen enkele zaal heeft, waar de cultuur beoefend kan worden. Een stad is geen museum en moet niet op sVrk water worden ge zet. Daarom moet de stad. die leeft, I zich aanpassen aan de omstandigheden. Van opoffering is geen. sprake, wel van het plaatsen van een gebouw daarin. An dere plaatsen die geschikt zijn, beeft het gemeentebestuur niet gevonden. In een achterbuurt, waar krotten weggebroken worden, ka-n men geen s /ouwtourg neer zetten- Verschuiving achtte pleiter niet mogelijk, omdat 'het contact met de grote verkeersweg behouden moet blijven. Overlast vreest pleiter niet. Schiedam is -geen studentenstad. Het openluchttheater betreft een tijde lijk gebouw, dat er niet voor jaren zal staan. Het zal afgeschreven zijn als het Cultureel Centrum er zal zijn De strek king van het besluit van de gerechtelijke instanties is geen andere dan dat men niet wil vooruitlopén op het besluit van de Kroon. Dè belangen van geheel Schiedam zijn er mede gebaat, aldus pleiter, dat er zo spoedig mogelijk een Cultureel Centrum komt. De Kroon zal in deze zaak later een besluit nemen. Het 4e elftal van S.V.V. is nog steeds niet uitgeworsteld in de promotie-compe titie voor een plaatsje in de reserve 2e klas van de K.N.V.B., want door een 6-0 nederlaag die Hermes D.V.S. 3 gisteravond van D.H.C. 3 te Delft te slikken kreeg, zijn de Delftenaren met evenveel punten als S.V.V. 4 deze competitie geëindigd. Een beslissingswedstrijd is hierdoor noodzakelijk geworden en deze zal Zon dag a.s. om half elf op het Hollandiaan- terrein te Vlaardingen worden gespeeld. Gezien het grote belang dat hier voor de rood-groenen op het spel staat, is het nodig, dat deze jongens de morele steun van alle S.V.V.-ers krijgen, zodat er op gerekend wordt, dat vele Schiedammers het Hollandiaan-terrein zullen bevolken. De jongens van het vierde elftal zullen een zware wedstrijd tegemoet gaan en van hen zal het uiterste aan krachtsinspanning worden geëeist. Gezien de taaie volhar ding in de voorlaatste wedstrijden aan de dag gelegd alsmede de bereidheid om zich tot het uiterste te geven mag aangenomen worden, dat ook nu weer een spannende kamp te wachten staat, met als inzet „pro motie naar de res. 2e klas". Een kleine 500 mensen hebben Dinsdag avond genoten van het hoge spelpéil der Spartanen in de wedstrijd tegen een SchiedamS.V.V.-combinatie. Tot en met 7 innings wisten zij te verhinderen, dat de Schiedammers ook maar 1 man over de thuis plaats konden brengen, terwijl zij zelf reeds een achttal punten gescoord hadden. Deze 8 punten waren zowel het gevolg van enkele fouten van de gasthe ren, als wel het resultaat van 2 prachtige slagen van Fabrie, die met een drie honk- slag en een home-run de beste slagpres tatie van deze avond verrichtte. In de achtste inning kwam er wat meer span ning in de strijd, doordat de thuisclub met fe{-me slagen hef Sparta-veld onder hoge druk wist te zetten. H. Kooy, J. v. d. Touw en N. Kollmeyer, elk met een drie honk- slag en G. Pelt en A. P. Zonneveld elk met een éénhonkslag brachten de stand op 8-5 en alles was nog mogelijk. Sparta liet het er echter niet bij zitten en sloeg in zijn volgende slagbeurt nog eens 5 pun ten bij elkaar. Daar er verder niet meer gescoord werd, was 13-5 het eindresultaat van deze goed gespeelde wedstrijd. Een bijzondere vermelding verdient nog de Schiedamse 3e honkman C, J. Reynierse jr, die door zijn snelle aangooien naar het le honk, de handen van het publiek vele malen op elkaar wist te brengen. De re sultaten van de werpers van Sparta wa ren 2 x vierwijd en 6 x drieslag, terwijl de Schiedamse werpers, G. F. Zonneveld, 4 x vierwijd en 4 x drieslag op zijn naam kreeg. Te Delft slaagde voor het ingenieurs examen werktuigkundig ingenieur onze stadgenoot de heer F. Talmon. Voor het examen van scheikundig in genieur te Delft, is geslaagd onze stad genoot, de heer G. A. W. Vermeulen. Van de 13-jarige scholier J. B. is bij hetj met zwembad op de West Frankelandsedijk een fiets gestolen. GEBOREN: Hendrika J. d. v. J. Meijvo- gel en J. Koning; Anna J. E. d. v. M. Berns en E. W. Koster; Geertruida H. d. v. S. v. d. Meer en H. P. Bezemer. De heer Nouwens zeide voorts, dat geen B. B.-er ophef van zijn taak of functie diende te maken, daar het toch eigenlijk een doodgewone zaak is, dat wij als Ne derlanders medewerken aan zo'n belang rijke Nederlandse zaak. Er zijn verschil lende mensen, die na hun aanmelding lange tijd niets van de B. B. hoorden, doch als het leger al twee jaar voordat een dienstplichtige zijn dienstplicht gaat vervullen, begint met het voorbereidende werk voor de inlijving van de recruut, kan men van de B. B- niet verwachten, dat hij diezelfde voorbereidingen treft in twee maanden. Toch is er reeds enorm veel bereikt, ondanks het feit, dat er nog blok- en wijkhoofden zijn, die een duwtje in de rug hard nodig hebben. Het is niet te verwonderen, dat de vrij willigers nog niet veel van de beloofde gesteld, konden hun gegeven bestellin gen niet annuleren, omdat de tomaten reeds onderweg waren. De Engelse douane kreeg Woensdag bevel geen buitenlandse tomaten meer binnen te laten, en zo liggen dan enkele schepen voor de Engelse wal met een inhoud, die met het uur in waarde vermindert. Nu de Engelse maatregel goed en wel in de Nederlandse tuinbouw is doorge- Ter ere van het vijfjarig bestaan van de Schiedamse Gemeenschap en ^^|e"pge?^an. M°e™aehtn de^m^teè- ter gelegenheid van de Schiedamse Vacantiefeesten, die zullen tvorden gel „schandalig en in strijd met iedere gehouden van 20 tot en met 29 Augustus zal het Julianaparkvan 1 tot en ^^"eHÖch «TdSllrfg)ementeerd°e 30 Augustus sprookjesachtig worden verlicht. Op de foto het handel, waarbij bovendien de leveran- aanbrengen van een der lichtbakken cier gunstige voorstellen doet om de markt niet te verstoren een good- will-kwestie dus nog gesproken kan koopmanschap. Niemand zal de Engelse regering het recht ontzeggen om de eigen kwekers te beschermen aldus de Ne derlandse tuinbouwers, ,,en niemand zal een invoerverbod op redelijke gronden en op een redelijke termijn kwalijk kun nen nemen. Maar om binnen enkele uren de grenzen te sluiten en een han delspartner op die manier een zware stop te bezorgen, heeft het vertrouwen in de Engelse overheid diep geschokt". van de maatregel op de hoogte waren Gisteravond heeft de B.B. In de zaal van de R.K. Volksbond een zgn. bindings avond gehouden, waarvan het doel was: de vele vrijwilligers en vrijwilligsters by elkaar te brengen en een hechte band rond hen te smeden, zodat de B.B. een organisatie wordt van elkaar kennende en waarderende leden, zoals het Hoofd van de A.-kring Rotterdam, Schiedam en. Vlaardingen, de heer A. L. Nouwens het in zijn openingswoord uitdrukte. Het Muziek-festival van de Schiedamse federatie van muziekkorpsen zal Zaterdag a.s. aanvangen om zes uur n.m. en eindi gen ca 10 uur n.m.. Juryleden zijn de he ren: Piet van Mever en Gijsbrecht van Nieuwland, beide erkende deskundigen. De entrée zal zijn aan het Plein Een- dragt en de kosten zijn heel laag n.l. 25 ct per persoon. Voor zitplaatsen is zorgge dragen, er zijn voldoende stoelen en ban ken aanwezig, zodat een ieder een zit plaats kan hebben. Elk korps heeft een programma .van 6 Nos. ingezonden, waaruit de jury een keuze zal maken van 2 Nos. welke dan door het korps ten gehore gebracht moe ten worden. Voor de uitgevoerde muziek nummers geeft de jury punten en wel over zes rubrieken n.l. Zuiverheid Klankgehalte Dynamiek Techniek Samenspel Opvatting en Tempo, én de moeilijkheidsgraad van het uitgevoerde muziekstuk, dit omdat alle korpsen niet een zelfde nummer uitvoe ren en ook niet dezelfde hoogte bereikt hebben. Gisteren herdacht C. A. Hulscher, kui persbaas in de distilleerderij „Moscou" van de firma J. A. J. Nolet, den dag, waarop hij vöör 25 jaren bij genoemde firma in dienst trad. Van zijn patroon mocht hij te dezer gelegenheid een tref fend blijk van waardeering zijner lang durige, trouwe diensten ontvangen. (Nieuwe Schiedamsche Courant, 19 20 Febr. 1888). van DACBIAP VOO* SCHtDAM Ut OMSIAtHf* 75ste Jaargang No. 22197. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam '8. Telefoon 66152. Giro-nummer 5909»S Abonnementsprijs 5 85 per kwartaal. 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentie prijs op gewone kolombreedte f 015 per millimeter hoogte ingezonden Mededelingen op redactionele Kolombieedt* I i) 30 pet millimeter hoogte Bij contract gelden lageie tarieven, welkr bu de administratie ot DU de erkende adverteiilieDOieaux verkrtigDaat zlin Kampioenen (kieme advertentlenj tot 20 woorden SO cent Elk woord meer cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgestoten en o-eiaatst overeenkomstig de Regelen voor het Auv?rtentle-wezen. en noodzakelijke opleiding gemerkt heb ben. Als er in een blok twee brandwach- ters zijn in plaats van de zes, welke er nodig zijn, of één EHBO-er in plaats van vier, dan heeft het weinig zin reeds met de opleiding te beginyen, (Jaar men dan straks weer van voren af aan moet be ginnen. Toch zit er schot in het werk. Zodra degenen, die zich reeds meldden, hun „vrijwillige verbintenis" hebben ont vangen en de meesten hebben die reeds gaat men in de A-kring beginnen met de uitreiking van de uniformen. Alleen de B.B.-emblemen worden dan nog niet ver strekt. De heer heer Nouwens stelde zich voor, deze emblemen uit te reiken, nadat de leden hebben bewezen, dat het hun ernst is geweest bij het volgen van de opleidingscursussen. Voorts is men van plan heel binnenkort het complete oor- logsmaterieel naar Schiedam te halen. Na veel moeite heeft men hiervoor magazijn ruimte kunnen vinden en zodoende gaat Schiedam binnenkort de complete ramp- bestrljdingsuitrusting krijgen, welke men voor de stad „gepland" heeft. Na de heer Nouwens sprak de promotor van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking, de heer H. B- Verwayen. Hij behandelde uitvoerig de mogelijkheid tot hulpverlening in oorlogstijd en de twijfel, die velen daaromtrent koesteren. Dat ook in Schiedam mensen, die twij felen aan de mogelijkheid, in oorlogstijd doeltreffende hulp te bieden en leed te voorkomen, is niet zo heel verwonderlijk, wanneer men weet, dat het nog geen drie jaar geleden is, dat men in regeringskrin gen die mogelijkheid niet aanwezig acht te. De uitslag van het werk ener studie commissie, welke het zo jammerlijk ruim voorhanden zijnde materiaal uit binnen- en buitenland bestudeerde, wees echter anders uit. Ook twijfelde men er aan of het moge lijk zou blijken in Nederland 200.000 men sen op basis van vrijwilligheid voor dit j werkbijeen te brengen. Doch vele plaatsen i zijn er reeds in geslaagd het voor hen benodigde aantal te verzamelen. Utrecht is met 6500 mensen compleet, Nijmegen heeft de ge-„plande" 2500 bij elkaar en zo zijn er vele steden en nog meer dorpen waar de zaak draait. In die plaatsen heeft men de benodigde mensen niet bij elkaar gekregen, doordat iedereen na een op roep zich vol enthousiasme naar een aan meldingsbureau begaf, doch door het ge stage werk van de kern, de mensen van het eerste uur. Schiedam is nog lang niet aan het vereiste aantal toe. Spr. wekte daarom de leden op, een intensieve wer vingsactie te beginnen, opdat ook Schie dam binnen de kortste keren aan het be nodigde aantal mannen en vrouwen komt. Na de pauze werden er een tweetal films gedraaid, nl. de film over Rotterdam: „Houen zo" en een filmpje over het Ame rikaanse rampbestrijdingswerk bij orka nen. De heer Nouwens deelde de aanwe zigen nog mede, dat de wijk- en blok hoofden met hun vrouwen zouden mogen deelnemen aan het NATO-vliegfeest en hij beloofde de andere leden, dat ook zij uitnodigingen zouden krijgen voor demon straties enz., wanneer deze zich voordoen. Eerst drie jaar geleden werd het de Duitse reders toegestaan op Duitse wer ven snelle schepen te laten bouwen. Doordat echter reeds een half jaar eerder de scheepsbouw voor de export was vrij gegeven, vonden de Duitse reders, die schepen wilden laten bouwen, de werven reeds met orders voor buitenlandse reke ning bezet, waardoor de wederopbouw van de Duitse lijnvaart zeker weer met twee jaar vertraagd werd. O.m. als ge volg hiervan bedraagt het tonnage lijn schepen momenteel slechts 0.3 millioen b.r.t. of slechts 20 pet van het totale ton nage aan handelsschepen, dat 1.5 millioen b.r.t. beloopt. In 1939 was dit laatste cij fer 4 millioen b.r.t., waarvan 2.7 millioen b.r.t. (of 70 pet) lijnschepen. De Duitse lijnvaart beschikt dus nog maar over 10 pet van het vooroorlogse tonnage. Niettemin is het net, dat bevaren wordt, nog vrij dicht; iets dat alleen mogelijk is door het ontoereikend aantal afvaarten. Als men bedenkt, dat er tussen de buiten landse handel en de lijnvaart een nauw verband bestaat en dan weet dat de Duitse invoer in 1951 15 pet hoger was dan in 1936 en de uitvoer 24 pet, dan zou de omvang van het lijnvaarttonnage eigen lijk niet kleiner mogen zijn dan 1939, een reducering tot een tiende van de om vang van dat jaar betekent dus een ern stige handicap. De wederopbouw van de Duitse lijn vaart wordt echter gesteund onder de be palingen van de „Wederopbouwwet". Deze twee bronssculpturen werden door de jubilerende H.A.V.-Bank- TSieuwe H.A.V. Bank aan het Stedelijk Museum geschonken: een aap en een mansfiguur, resp. werken van de beeldhouwers Altorf en Andriessen Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de HAV Bank en de Nieuwe HAV Bank is van het orgaan van het buitendienstpersoneel een feestnummer verschenen. Het bevat een schets van de historie van de maatschappij door de heer J. J. v. d. Heuvel, terwijl de heer Van Bergen Walraven een artikel wijdt aan de afgetreden directeur. Er valt voorts een uitvoerig overzicht in te lezen van de ontwikkeling van de HAV Bank. Interessante illustraties versieren de tekst o.a. die van enkele vaste eigendommen, als de rij panden aan de Rotterdamse- diJk. De sculpturen, welke door de jubile rende maatschappij aan het Stedelijk Museum zijn geschonken, zijn respectie velijk aan de hand van de beeldhouwer J. C. Altorf, een tijdgenoot en medewerker van Mendes da Costa (Een Aap) en van Mari Andriessen, de man, die het verzets- monument voor Haarlem ontwierp. Dicks werk is een onderdeel er van, een ménsfi guur voorstellend. Het programma der feestelijkheden, waarvan we reeds in het kort melding maakten, omvatte ook een variété-voor stelling, wélke des middag in de Rotter damse Schouwburg gegeven werd. De mu zikale omlijsting wérd er verzorgd door een orkestje, bestaande uit leden van, de te 's Gravenhage. Koninklijke militaire Kapel onder leiding van Will de Regt. Als conferencier trad Willy Vervoort op. De middag werd inge zet met een feestmars, gecomponeerd door de heer C. D. Nolta, hoofd van de afdeling brandverzekering van de HAV Bank, die een verdienstelijk componist is. Des avonds is aan alle deelnemers van de feestelijke viering een diner aangebo den. Hieraan heeft de heer J. Guis aan de directie de dank der aanwezigen over gebracht en de heren Van Bergen Walra ven, v. d. Heuvel en Houtzager elk een zilveren sigarettenkoker met inscriptie en afbeelding van het gebouw van de HAV- Bank aangeboden als blijvende herinne ring. Het televisietoestel is niet geschonken aan het St. Jacobs-Gasthuis voor Ouden van Dagen, dat er reeds een had, maar aan het Sint Liduinagesticht. Aan het Zonnehuis in de Boerhaavelaan is een radio-pickup geschonken. Tot secretaris van de HAV Bank Nieuwe HAV Bank is inplaats van de tot directeur benoemde dr Houtzager benoemd mr De Roos, een functionaris van Sociale Zaken Aan 440 leerlingen van 20 openbare en bijzondere scholen heeft de burgemees ter, mr J. W. Peek, gistermiddag tijdens een bijeenkomst, belegd in Musis Sacrum door de Vereniging voor Veilig Verkeer, de behaalde verkeers'diploma's uitgereikt. De jongens en meisjes waren geslaagd voor het Veilig Verkeers-examen, enige tijd geleden door de Vereniging georga niseerd in samenwerking met de Ver keersdienst van de Schiedamse politie. De waarnemend voorzitter der vereni ging, mr W. A. Hoek, heeft in een wel komstwoord zijn erkentelijkheid betuigd vóór de aanwezigheid van de burgemeester en van de commissaris van politie, de heer K. Rijpma, waarna hij in een uitvoerig propagandistisch woord heeft gewezen op de belangrijkheid van de Vereniging voor Veilig Verkeer. De kinderen, die zijn ge slaagd voor het Veilig Verkeer-diploma, moeten nu in de practijk tonen, dit diplo ma waardig te zijn. Zij moeten het goede voorbeeld geven aan hun vriendjes en vriendinnetjes en de verkeersregels stipt in acht nemen. De Vereniging kan haar werk alleen dan ten algemene nutte voortzetten, wanneer zij een groot aantal leden telt. Over de hoofden der kinderen heen wekte spr. de ouders op, lid van de vereniging te wórden. Dit jaar is het prachtisch gedeelte van het examen afgenomen in het Oosten van de stad. Een volgend jaar hoopt men dit te doen bijv. in de Gorzen, opdat elk deel van de stad met het werk der organisatie kan kennismaken, er waardering voor zal krijgen en dit werk zal gaan steunen, door lid te worden, Na de toespraak van de heer Hoek heeft de burgemeester de diploma's uitgereikt, maar niet alvorens de kinderen erop te hebben gewezen, dat dagelijks de dagbla den'vól staan met berichten over een groot aantal verkeersongevallen. Zij, die nu het diploma 'krijgen, zullen ertoe kun nen en moeten meewerken, dit aantal om laag te drukken, mede door het geven van het goede voorbeeld. Spr. deelde mede, dat de leerlingen van de openbare school Wil lem Brouwerschool de beste resultaten hadden bereikt. Na de uitreiking van de diploma's, waar bij de burgemeester nog de wens uitsprak, dat in volgende jaren het aantal kin deren, hetwelk aan het Veilig Verkeers- examen zal deelnemen, steeds groter zal worden en dat steeds meer scholen de leerlingen voor dit examen zullen gaan voorbereiden, zijn lichtbeelden vertoond van opnamen, gemaakt tijdens het prac- tisch examen. Dat gaf veel vreugde en nog meer commentaar, commentaar overi gens ook van inspecteur van politie Knook, chef van de Verkeersdienst en secretaris der vereniging voor Veilig Verkeer.. Nadat verversingen waren rondgediend, zijn enige aardige fims, betrekking hebbend op veilig verkeer, vertoond. Voor de vijf grootste Duitse lijnvaart- rederijen heeft het wederopbouwprogram- ma tot einde 1954 betrekking op een be drag van 671 millioen D.M. De Duitse reders krijgen echter geen oorlogsschade vergoedingen, zoals bijv. reders in Italië, Japan en Engeland ontvangen, of subsi dies als in Amerika gegeven worden. Sedert 1939 is het wereldtonnage van 69 millioen b.r.t. tot 91 millioen b.r.t. in 1952 gestegen; een vooruitgang, waaraan de Duitse lijnvaart niet heeft kunnen deelnemen en van welke kans vooral Nederlandse en Scandinavische rederijen geprofiteerd hebben. In het afgelopen jaar is de concurrentie in de scheepvaart weer groter geworden en men vraagt zich in Duitse kringen af of de Duitse lijnvaart wederom achter zal moeten blijven. Werner Traber, bestuurslid van de Ha pag, heeft in antwoord op deze vraag er onlangs tijdens een redevoering op gewe zen, dat wanneer de Duitse verladers de Duitse lijnvaart hun opdrachten zullen geven, de grote Duitse orders bij de wer ven een economische grondslag voor de ontwikkeling van de Duitse lijnvaart vor- men. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de Duitse vloot de modernste ter wereld zal worden, omdat de Duitse reders van de ervaringen van de jongste technische onderzoekingen gebruik kannen maken. Bij het groter worden van de lijnvloot deed zich voor de Duitse rederijen de kwestie voor of men weer lid van de internationale scheepvaartconferenties zou worden. Voor de verladers zou dit laatste van belang zijn, omdat dan alle havens der wereld vanuit Duitse, Nederlandse en Blgische havens regelmatig bereikbaar zouden zijn. Voorts is er voor hen nog het voordeel van de meer stabiele vracht tarieven. Na de oorlog in Korea stegen de noteringen in de wilde vaart immers tot bijna 300 pet, terwijl die, welke door de scheepvaartconferenties vastgesteld waren, slechts 10 pet hoger kwamen Hierbij komt nog, dat wanneer de Duitse lijnen zich afzijdig zouden houden, de verladers het trouwrabat zouden f®1!15®! zen. Daar het Duitse lijnennet niet dicht genoeg is om hiertegen te concurreren, werd daarom besloten van de traditionele rechten bij de conferentie gebruik te ma ken. In het afgelopen jaar heeft de West duitse scheepvaart een netto deviezen- overschot van 500 millioen D.M. opgele verd, hetgeen een aanzienlijke verlichting van de betalingsbalans betekende. Hierbij mag echter niet vergeten worden, dat de Duitse lijnen vergeleken met de buiten landse concurrenten zeer sterk belast zijn Passage-TheaterEen koningin wordt gekroond. (Alle leeft.). Monopole-Theater: De Klauw (K.F.C.- keuring 18 jaar). Donderdag. Edisonplein: Demonstratie Chr. Gymn. Ver. Juliana 7.30 u. ROTTERDAM, 8 Juli 1953. 7 Juli n.m.: 250 ton granen Maashees; 250 ton suiker Roosendaal; 400 en 300 ton suiker Am sterdam. Diverse partijen suiker 1/v Breda; 100 ton ijzer Lobith; 100 en 80 ton stukgoed Am sterdam; 250 ton petr.-cokes Velp; 782 ton kali Meppel (2 S.); 215 ton kali Nijkerk; 360 ton kali Weert; 125 ton oud-ijzer IJmuiden. Totaal 41 reizen, 8 Vletreizen. 8 Juli v.m.40 ton kolen Zijpe; 132 ton zinkerts Eud.él; 130 ton ledige zakken Zijpe 200 ton draaisel Alblasserdam217 ton granen Doesburg; 120ton granen Hengelo; 250 ton stuk goed Amsterdam; 500 ton tarwe Hillegom; 60 ton grondnoten Schiedam; 100 ton mais Maars- sen. De Engelse maatregel heeft eet» aanzienlijke terugslag op de Neder landse veilingprjjzen van heden, Don derdag. te zien gegeven. De aanvoer was aanzienlek maar de Prijs stortte in een tot 35 k 40 cent per kilogram. Zoal# men weet, is de Belgische grens reed# geruime tijd voor Nederlandse tomaten gesloten. Met Duitsland bestaat een mi nimumovereenkomst, die gunstig werkt op de prüs in beide landen, doch rem mend op de uitvoer. Bovendien wordt in Duitsland zware concurrentie ondervon den van de 500 tot 600 wagons Italiaan se tomaten, die dagelijks worden aange voerd. De aanvoer van tomaten aan de Ne derlandse veilingen bedraagt op het ogenblik 800 tot 1000 ton per dag. De Westduitse regering heeft Groot- Brittannfë, Frankrijk en de V. 8. ver zocht. de Sovjetrusische regering mede deling tc doen van de voorwaarden, die zU noodzakelijk acht voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, aldus is vandaag in Bonn bekend ge maakt. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de desbetreffende nota Woensdag aan de Westelijke mogendhe den is verzonden. De nota verwijst naar de voorwaarden, die vervat zijn in een verklarin" welke bondskanselier Adenauer op 1 Juli in de Bondsdag heeft afgelegd. Zij behelzen o.m. openstelling van de grens tussen Oost- en West-Duitsland, opheffing van de „dodenzone" aan de Oostduitse zijde van de grens, volledige vrijheid van be weging in geheel Duitsland, vrijheid van meningsuiting en vergadering en bescher ming van de enkeling tegen willekeurige arrestatie, vervolging en terreur. De nota verzoekt de Westelijke hoge commissarissen, de verklaring van dr Adenauer aan hun regeringen te over handigen en tevens, haar onder de aan dacht te brengen van de Westelijke mi nisters van buitenlandse zaken, die Vrij dag in Washington bijeenkomen. In de nota wordt gezegd, dat de West duitse regering ervan overtuigd is, dat de vervulling van haar voorwaarden in aanzienlijke mate er toe zal bijdragen om vrije verkiezingen in geheel Duits land en tenslotte de Duitse eenheid tot stand te brengen. De commissie voor kolendistributie van de Europese kolen- en staalgemeenschap is Woensdag te Luxemburg bijeengeko men met vertegenwoordigers van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking ter bespreking van de voor uitzichten voor de markt voor 1954. Te vens is, naar uit goede bron wordt ver nomen, besproken welke tonnage de pro ducenten ter beschikking van de markt kunnen stellen, evenals de eventuele wijze van distributie. Het inlichtingen-bureau van de V.V.V te Rotterdam aan de Coolsingel zal met ingang van Maandag a.s. tot begin September elke avond geopend zijn tot 24 uur, ook op Zondag. Het bureau is op Zondag en des avonds geopend, voornamelijk voor het geven van inlichtingen over logiesmo gelijkheden in Rotterdam. Dit ge beurt reeds in véle plaatsen in ons land, n.l. in Amsterdam, Den Haag en langs de grenzen. Voortaan zullen dus ook in Rotterdam vreemdelingen, die 's avonds in de stad arriveren, door de bemiddeling van het V.V.V.-bureau_aan onderdak kunnen worden geholpen, ver wacht wordt dat deze service door ae vreemdeling ten zeerste zal worden ge waardeerd en dat het aantal overnach tlngen in Rotterdam hierdoor aanzien lijk zöl stijgen, hetgeen van. groot eco nomisch belang zal zyn voor het be drijfsleven in Rotterdam. Rotterdam R.K. Lyceum voor meisjes. Geslaafd voor het examen H.B.S.-B: L. Aarsen, A. Beudeker, J. Boot, R. v. Driel, I. Geurts, G .v. Gorcom, E. Haanappel, B .v. d. Maas, W. Naastepad, B. v. Opstal, L. v. Helden, M. Reinards, T. de Kuiter, r. Schox, R. v. d. Smagt, W. The, C. v. Thiel, D. Wassink en J. Willemse. Afge wezen één candidaat. ROTTERDAM. T.M.S. „Technicum". Geslaagd voor het examen voor werktuigbouwkundig constructeur: M. Alias, J. v. Dongen, G. Nieu- wendijk, J. Vrins, A. Beversen, v. d. Bosch. J- Baumann (met lof), L. A. de Leeuw, L. Donk, M. Whyte (met lof) R v. A^ten H v Kam Den, M- Vlasblom, J. Budde, Lim Keng Hiee Sj. bisser en \V. Wiltschut; voor bouwkundig construe r N.Bootser, J. v Enk J v Solunder, n. btuyt. G. Yperlaan, F Bor'uhmans A. Devos, D. de Knegt. H. Koonmans A.' Sibtsen en H. Wissing; voor weg? en Waterbouwkundig constructeur: W. Blom H Hagen. B. Langeyeld, H. te Siepe, J Spaan G. Verweij en W. Vollebregt: voor viiegtuigbouwkundig constructeur: J. Colen. Heroe Absoro en Sardjono, P. Rozendaai en t v d Zee: voor electrotechnisch construc teur: L. de Bever. A ,v. Rhijn, C. Graaf en J Heineman' voor staalconstructeur: L. Veen; voor werktuigbouwkundige en werktuigbouw- kundig tekenaar: J. v. Breugel, H. v. Geesink, Hueting en J. Kramers; voor werktuigbouw kundige: S. Belt, T. Bodegom, W. Droge, E. Mouris, A. v. Oevelen, H. Rijsdijk en H. v. Weelden; voor werktuigbouwkundig tekenaar: M. Brouwer en Th. v. Schie; voor bouwkundig oprichter en bouwkundie tekenaar: G. Bassant, F. Djamaludin; F. Kruythoff, P. v. Meurs, J. v. Straal en, T. Leuvekamp, C. Maat en C. Jap pers; voor bouwkundig opzichter: J. v. d. Bosch, A .v. Hoorn en L. Michels; voor bouw kundig tekenaar: P. Wisse: voor staalconstruc tie-tekenaar: M. v. Pelt; voor waterbouwkun dig opzichter en waterbouwkundig tekenaar: S. van 't Verlaat en M. v, d. Weele; voor elec- trotechnicus en electrotechnisch tekenaar: W. Nieuwenhuis, R. Rapmund en D. de Vogel; voor electro technicus: Lim Keng Lie, G. Oonk en C. v. Straten: voor electrotechnisch tekenaar: Th. de Lange; voor vliegtuigbouwkundige en vliegtuigbouwkundig tekenaar: L. Dekker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2