Eindhoven wordt studentenstad Tweede T.H. zal nieuw leven brengen Voor het „spastische" kind Onze dagelijkse PUZZLE VLIEGTUIG gssfe2305 D Overijssel steunt Eerste begroting Maatschappelijk Een wSLoorfte. Werk werd Staatsblad waardig gekeurd Vervreemding van landbouwgronden WOORDEN VAN DANK TOT SCHEIDEND I.C.V. Eindhoven had in 1945 een nood-academie Conferentie van Benelux-ministers Huisvestingsprobleem der Indische Nederlanders Ontroerend en bemoedigend relaas Bidault vertrokken naar Washington Nieuwe maatregelen om versnippering te voorkomen Bij vertrek naar Brussel Receptie in Utrecht Het gestolen oiSSïï; Ss®?1-*"- DONDERDAG 9 JULI 1953 tAGTNA 5? T N EINDHOVEN WAPPEREN vandaag de vlaggen. De stad gaat 'n nieuwe toekomst tegemoet, want, zoals de Eerste Kamer gisteren heeft beslist, krijgt zij de tweede Technische Hoge school. Burgemeester mr H. A. M. T.. Kolfschoten, die wij direct na het door de Eerste Kamer genomen be sluit hebben opgezocht, verwacht er èn voor Eindhoven én voor de tweede T.H. zelf alleen maar alle goeds van. Hij beargumenteert dit op grond van het ervaringsfeit, dat de aanwezigheid van een hoge school en het studentenleven ge heel nieuwe impulsen orengen op menig gebied. Maar hij zegt er vooral veel goeds van te verwach ten om het industriële karakter van Eindhoven èn vanwege de ontslui ting van Brabant en Limburg, welke provincies tot nu toe bijna geheel van hoger onderwijs waren verstoken. Geschikt klimaat Nieuw leven NIEUWE RESIDENTIE VOOR BURGEMEESTERES BEJAARDE VROUW DOOR TREIN GEGREPEN Overeenstemming over een aan tal beginselen A mbonezen-vraagstuk RANSDAAL SPEELT VOLKSTONEEL Rampenfonds PRODUCTEIN MEI GEDAALD Gemiddelde dagproductie echter gestegen MGR PESSERS WEER NAAR DE MISSIE AUTO UITGEBRAND Inzittenden haalden op het nippertje vliegtuig naar Canada RUILVOET IN APRIL VERBETERD INDONESIë WENST INLICHTINGEN Over Australisch-Nederlandse bespreking ANTWERPSE DOUANE LEGT BESLAG OP SCHEEPSLADING VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE SCHEEPVAART Distributie opgeheven SIMON DE WAARD UIT JOEGO-SLAVIE TERUG <r Oplossing van gisteren door PERCY KING MomlÏÏ'' 17,45 Gevar- muz- 19 00 Nws' 1kF'm1' 324 en 484 M' televisie B.M.R.S. Natuurlijk, zegt hij, is de plaatselijke industrie hierbij direct geïnteresseerd. Niet alleen Philips, maar ook de D.A.F., de textiel- en sigarenfabrieken en ook andere industrieën hebben ingenieurs nodig, omdat zij behoefte hebben aan verbetering en versnelling der productie-methoden. En hiermee houdt natuurlijk ook weer de aard der opleidingen verband. Men zal, meent de burgemeester, de opleiding dan ook wel beperkt houden tot die, welke met deze modernisering der productie nauw in verband staan, bijvoorbeeld, werk tuigbouw, electrotechniek en scheikundige technologie. Het verschil tussen Eindhoven en Delft ziet burgemeester Kolfschoten aldus, dat Eindhoven meer gericht zal zijn op de practijk en dat het meer wetenschappelijk researchwerk aansluiting zou moeten vinden aan' Delft, wat de goede verhouding tussen beide instellingen alleen maar kan bevorderen. Dat er nu een technische opleiding komt, die juist als in Engeland en Amerika meer op de industrie en de practijk is afgestemd, juich ik ten zeerste toe, zegt hij. MAAR ZAL MEN in Eindhoven nu al spoedig kunnen beginnen? Er zijn toch gebouwen, terreinen en inrich ting nodig, collegezalen cn laboratoria voor de practica. De cursus kan provisorisch zeker spoedig beginnen en dan doet burgemeester Kolf schoten mededeling van het feit, dat aan de grote massa boven de Moerdijk waar schijnlijk ten enenmale onbekend is, name lijk, dat er in 1945 in Eindhoven een noodacademie bestond, toén het Zuiden reeds was bevrijd, om de studenten met het voortzetten van hun onderbroken studie niet langer te laten wachten. Burge meester Kolfschoten haalt een boekje te voorschijn, ifll heet: „De Stichting Tijde lijke Academy te Eindhoven". Men leest uLarin, dat, toen Eindhoven in September 1944 was bevrijd en front- stad geworden, toen duizenden evacué's in de stad waren ondergebracht en Eind hoven bovendien krioelde van de tien duizenden geallieerde militairen, daar, onder aanmoediging van de toenmalige minister van Onderwijs dr Bolkestein, een tijdelijke academie is gesticht, die van 26 Februari tot 20 December 1945 op volle toeren heeft gewerkt. Er waren destijds aan die academie niet minder dan 600 studenten ingeschre ven bij 6 verschillende faculteiten, waar onder ook de technische vakken: werk tuigkunde, technologie, electrotechniek en civielen. Er was toen een corps van 70 docenten, die wekelijks 148 uur college gaven en 138 practica verzorgden. In die bewogen omstandigheden, waarin ontbering en improvisatie hand aan hand gingen, zag de Eindhovense burgerij kans, zoals de burgemeester later ook in het Delftse studentenblad „De Spiegel" getuigde, om 340 studenten op te nemen en hun het milieu te verschaffen, dat hen in staat stelde de onderbroken studie te hervatten dan wel na lang wachten daar mee een begin te maken. DIT brengt ons vanzelf tot de vraag of Eindhoven het geschikte klimaat zal blijken te hebben om deze tweede T. H. tot een deel van zijn wezen, tot bloed van zijn bloed te maken. „Persoonlijk", zegt burgemeester Kolf schoten, „ben ik overtuigd, dat het studentenleven zich hier zal kunnen verankeren. Het gaat erom, dat Eind hoven de veerkracht en de stijl zal kun nen ontplooien en verzekeren om een studenten-samenleving te herbergen, die zich daar meer en beter thuis voelt dan een commensaal bij zijn hospita". Wij zijn het er spoedig over eens, dat een niet al te kleine en ook niet al te grote provinciestad daarvoor de beste waarborgen biedt en het geeft mij zelf nog weer eens de kans de lof te zingen van de provinciestad in het algemeen, die zoveel voordelen biedt boven een grote stad. Zo is het mef Eindhoven. Het is jong en heeft karakter. Het kan nog vrijuit groeien en zjjn eigen levensloop bepalen. Eind hoven is een levende stad, een stad met een centrum, met een geestelijk gezond en werklustig milieu, dat niet zal nalaten de studenten te beïnvloeden en mee te slepen E studenten zullen, zegt de burge meester, nieuw leven kunnen brengen en op cultureel terrein en op het terrein van het gezelschapsleven. Dat proces verloopt in een kleinere stad snel ler dan in een metropool daar men in de laatste soms niets bemerkt van het stu dentenleven en het in een kleinere stad onmogelijk is daaraan voorbij te gaan. Het financiële schema, dat reeds is op gesteld, zal nu moeten worden uitgewerkt, de vorm van het bestuur, waarin ook Delft een rol van betekenis zal moeten krijgen, zal moeten worden vastgesteld. Voorlopig viert Eindhoven feest. Dat is heden begonnen met vlaggen en muziek Maar men kan erop rekenen, dat morgen al de big bosses uit de industrie, de man nen uit de Kamers van Koophandel en de leiders der gemeente bijeen zullen komen om de plannen uit te werken, die van Eindhoven een stad zullen moeten maken, van waaruit onze industrie een nieuwe impuls zal krijgen. Eindhoven een studentenstad De Eindhovenaren vinden het best. Dat brengt leven in de brouwerij. En daar houden de Brabanders van CVan onze correspondent) De gemeente Oost-, West- en Middel- beers, waar de enige vrouwelijke burge meester van ons land. mevr. Smulders Belien regeert, krijgt binnenkort 'n nieuw gemeentehuis in gebruik. Reeds jaren streefde men er naar het oude, totaal ver sleten raadhuis door een arder te doen vervangen. Hiervoor werd a! in 1951 een bedrijfspand aangekocht, dat nu is om gebouwd. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. de Quay, zal de opening verrichten, op Dinsdag 21 Juli aanstaande. Gisteren is op de onbewaakte overweg op de Oude Telgterweg in Ermelo de 77-jarige mevr. K. G.-Van de P. uit Put ten door een trein gegrepen tn overreden. Zjj was op slag dood. De conferentie van de Beneluxminis- ters te Luxemburg was gisteren even voor 17 uur afgelopen. De Belgische mi nisters zijn onmiddellijk per auto naar Brussel vertrokken, terwijl hun Neder landse collega's het vliegtuig namen. Het volgende officiële communiqué werd na de vergadering uitgegeven: „De eerste ministers, de ministers van buiten landse zaken, en de ministers van econo mische zaken van de Beneluxlanden, zijn 8 Juli te Luxemburg bijeen geweest. Zij zijn tot overeenstemming gekomen over een aantal beginselen, die zullen voor gelegd worden aan een voltallige rege ringsconferentie, die 24 Juli aanstaande zal worden gehouden". Aangenomen wordt, dat de overeen stemming betrekking heeft op een tijde lijke compensatieheffing, waarmede be paalde Nederlandse goederen bij uitvoer naar België belast zouden worden. Bij de uitgeverij J. H. Gottmer te Haar lem is dezer dagen een boek verschenen dat eigenlijk niemand onzer ongelezen zou mogen laten. Want zolang het vast staat dat in Nederland op elke honderd duizend inwoners een constant aantal van 126 minderjarige spastische verlam den wordt geteld, terwijl uit deze roman die geen fantasie-beeld maar een on gekunsteld verhaal is van zelfdoorleefde werkelijkheid blijkt dat de gemeen schap in een dergelijke situatie niet mag berusten daar er voor het euvel gene zing mogelijk is gebleken, kan er aan beide feiten nooit genoeg bekendheid worden gegeven, èn ten bate van de slachtoffers èn van de maatschappij zelve. Er is hier sprake van een hersenver- lamming (cerebrale paralyse) ontstaan doordat bij de geboorte door teveel druk een gedeelte der hersenen is beschadigd met het gevolg dat ofschoon de meeste patiënten geestelijk geheel normaal zijn zij niettemin het gebruik van hun spie ren missen: niet rechtop kunnen zitten, noch staan of lopen, noch praten! „Karen" is de titel van het boek en de naam van het Amerikaanse kleine meis je, welks deels tragische, deels hoopge vende lotgevallen sober en zonder een spoor van terughoudendheid of overdrij ving worden verteld door haar eigen moeder, die zich wel niet bewust zal zijn dat ze met dit wondermooie boek zich zelf een monument heeft gesticht van voor niets terugdeinzende moederliefde en tot het uiterste gaande offerzin. Dat deze „roman" zal bijdragen om talloze kinderen te helpen die anders een rampzalig bestaan tegemoet gaan, om dat hij de weg ter genezing voor de be langstellende lezer openlegt, is heel voor naam; maar van grotere waarde nog lijkt de beschrijving van 't groeiende zelfver trouwen van mevr. Killilea dat inspire rend zal werken en in Amerika reeds ge- Georges Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, is hedenochtend vroeg per vliegtuig uit Parijs naar Washington vertrokken, waar hij zal deelnemen aan de besprekingen van de ministers van bui tenlandse zaken der Westelijke „Grote Drie". Hij wordt op zijn reis o.m. verge zeld door zijn echtgenote. De inwoners van het dorpje Ransdaal bij Klimmen (L.) hebben op initiatief van hun pastoor in broederlijke samenwerking een weiland van hun dorp omgetoverd in een openluchttheater. Andere dorpelingen 40 in totaal zullen a.s. Zondag in dit theater een dialectstuk, getiteld „Et Hagel- kruus van den Braomelenhof", opvoeren. Dit stuk is geschreven door pater Ritzen O.F.M.; het speelt in de tijd, toen Rans daal met het omliggende gebied onder Franse overheersing zuchtte. De opbrengst van dit originele staaltje van volkstoneel zal ten goede komen aan de in nood ver kerende kerk van Ransdaal. De Provinciale Staten van Overijssel hebben zich gisteren met spoed door de zomer-agenda gewerkt. Het langst werd gediscussieerd over het voorstel, een subsidie van 10.000 te verlenen aan de toneelgroep „Theater", die Arnhem tot zetel heeft gekozen en Overijssel en Gel derland als werkterrein. Met 33 stemmen voor en 6 tegen werd het voorstel aan vaard. Bij de veertig voorstellen was ook het voorstel 250.000 beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. Subsidie werd verleend voor het reslaureren van de Buitentoren te Kampen 6000), van het orgel in de Grote- of St Michaëlkerk te Zwolle 43271 en van het huis Wester voorde te Olst 1000). Voorts gingen de Staten accoord met het voorstel 2000 beschikbaar te stellen voor het stichten van een dorpshuis te Wanneperveen en 3500 voor eenzelfde huis te Belt Schut- sloot. Bljjkens een publicatie van het C.B.S. liep de algemene productie-index voor de industrie (excl. bouwnijverheid) in de maand Mei terug tot 153, vergeleken met 157 in April. Daar het aantal werkdagen in April echter 23 en in Mei 2114 bedroeg, steeg het indexcijfer voor de gemiddelde dagproductie van 160 tot 167. Vorig jaar Mei bedroegen zowel het indexcijfer voor de algemene productie als dat voor de gemiddelde dagproduc tie 142. (Van onze correspondent) Vrijdag 24 Juli a.s. zal Z. H. Exc., mgr J. Pessers S.V.D., apostolisch vicaris van Atambua op Timor wederom naar de mis sie terugkeren. Mgr Pessers is wegens ernstige ziekte verleden jaar naar Neder land teruggekeerd met verlof. Hij reikte onlangs het missiekruis u:t aan 14 mis sionarissen van het Gezelschap van het Goddelijk Woord te Teterngen. De Ne derlandse Provincie van deze Congregatie heeft sinds de oorlog 150 cessionarissen uitgezonden naar alle delen van de wereld. Hoewel de min. van Landbouw, Visserij stelling van de Grondkamers te betrekken en Voedselvoorziening, van Justitie en'bij het in voorbereiding zijnde ontwerp van Economische Zaken, de mogeljjkheid niet uitsluiten, dat ook onder de werking van het wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden, hetwelk, zoals be kend, door een amendement van het Tweede Kamerlid Droesen c.s. slechts een duur van vijf jaar kreeg, het euvel van de prijsontduiking niet geheel zal ver dwijnen, hebben zjj wel de verwachting, zo berichten zij de Eerste Kamer, dat al lereerst door een meer redelijke en ver antwoorde grondslag voor de prijsbeheer- sing, vervolgens ook door de toepassing van het recht van voorkeur en in de derde plaats door een strengere controle op de naleving van de voorschriften en door toepassing der sancties ontduikingen aan zienlijk minder zullen voorkomen. Al betreuren zij aanneming van het amendement, menen zij toch, aangezien de problemen, tot de oplossing waarvan mede dit ontwerp beoogt bij te dragen, van duurzame aard zijn, te mogen verwachten, dat ook na verloop van vijf jaren een re geling van gelijke strekking zal blijven gelden. Zij zijn dan ook tot de conclusie gekomen, dat vastheid in het regerings beleid niet zal behoeven te ontbreken. De ministers zijn het niet eens met de leden, die de pogingen om met de in dit ontwerp gegeven bepalingen te vér gaande versnippering van landbouwgron den te voorkomen, lapwerk noemen, wan neer de regering er voor zou terugdeinzen in het erfrecht veranderingen aan te brengen. Zij zijn zich niet bewust de in druk te hebben gewekt op het punt van het voorkomen van schade aan het grond gebruik te zullen stilstaan bij de in dit ontwerp neergelegde regeling. Deze rege ling, welke o.a. versnippering beoogt te voorkomen bij gelegenheid van verkoop van of bij de vestiging of overdracht van een zakelijk recht op land, maakt deel uit van een complex van wettelijke regelen met betrekking tot het grondgebruik, welke deels reeds bestaan en deels in be werking of voorbereiding zijn. Met name zal het ook in voorbereiding zijnde ont- werp-pachtwet op dit punt een regeling inhouden. Voorts stellen de ministers zich voor bij de overweging van nader te ne men maatregelen de vraag te betrekken of en, zo ja, in hoeverre wijziging van het erfrecht tot genoemde doeleinden moge lijk is. Ook het probleem van vestigings eisen in de landbouw houdt de ministers nog steeds bezig. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat de Grondkamers in een afzonderlijke wet haar basis kregen, los van de wetten aan welker uitvoering zij hebben mede te werken. De ministers stellen zich voor, de regeling van de inrichting en samen- pachtwet, waarvan de uitvoering tot haar belangrijkste taak, ook in de toekomst, mag worden gerekend. De ministers ach ten het voorshands niet van wezenlijk be lang, dat de juridische basis der Grond kamers in een afzonderlijke wet wordt neergelegd. Naar aanleiding van de vraag of de re gering zich reeds nader beraden heeft over het S.E.R.-advies inzake het pacht en grondprijspeil, moeten de ministers mededelen, dat een regeringsstandpunt nog niet is bepaald. Overeenkomstig het voorstel van de Sociaal-Economische Raad zal de instel ling bevorderd worden van een advies commissie ter bestudering van het pacht en koopprjjspeil en van een betere fun dering van het taxatiewezen. In deze com missie zal ook het bedrijfsleven vertegen woordigd zijn. Marie Killilea leid heeft tot een grote organisatie, hier te lande inmiddels op de voet gevolgd door de Bond van ouders van spastische kinderen" (secr.: Tesselschadelaan 71, Den Haag). Het is een verkwikking uit het gebrui kelijke milieu van amoureuze conflicten dat de roman-lectuur beheerst, voor een ogenblik los te komen voor het onder gaan van een verfrissend zielebad als we ervaren dat er op de wereld nog iets anders bestaat dan verdorvenheid en zelfzucht en er nog mensen zijn, die echt liefhebben en geloven en voor wie Gods Voorzienigheid bij alle eigen inspanning een veilig baken op de levenszee blijft. L. H. Bij het Zandslootviaduct te Sassenheim is gisteravond een auto, toebehorend aan de N.V. Instrumentenfabriek Waldorp in Den Haag, uitgebrand. In de auto bevonden zich de heren H. A. en S. J. A. van de Handelmaatschappij „Hostaco", die zich net op reis hadden be geven naar Canada om er een bedrijf op te richten. Zij slaagden erin Schiphol nog tijdig te bereiken en zij zijn vandaar om kwart over tien gisteravond naar Canada vertrokken. De brandweer heeft aanvankelijk ge tracht, de brand met schuimblussers te blussen. Daarna is de wagen enige hon derden meters versleept naar de zand- sloot, waar men bluswater kon krijgen. De auto was toen echter reeds bijna ge heel uitgebrand. In April heeft onze ruilvoet enige ver betering ondergaan, aldus bljjkt uit door het C.B.S. gepubliceerde gegevens. Het prijsindexcijfer voor de Invoer daalde n.l. van 120 in Maart tot 117 in Mei, terwijl dat voor de uitvoer steeg van 108 tot 114. Vorig jaar April beliepen deze cijfers voor de in- en uitvoer resp. 133 en 125. Naar hoeveelheid gerekend onderingen echter in April zowel de invoer als de uitvoer een daling. Het hoe veelheidsindex cijfer voor de invoer belandde van 153 in Jyaart op 143 in April en dat voor de uitvoer kwam van 282 op 267. Voor April 1952 zijn deze cijfers voor de in- en uitvoer resp. 126 en 254. De nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Australië, dr Tamzil, heeft gisteren bij zijn aankomst in Sydney verklaard, dat Indonesië inlichtingen wenst over de jongste besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van Australië en Nederland. Hij voegde hier aan toe, dat Indonesië tal van bijzonderheden over deze besprekingen bekend zijn, doch dat het volledig op de hoogte wil zijn alvorens beslissingen te nemen. Dr Tamzil deelde voorts nog mede dat Indonesië voornemens is Australië onder de bepalingen van het Colombo-plan de levering te verzoeken van machines voor het aanleggen van wegen door de oerwou den in Indonesië met het doel de ontwik keling van de achtergebleven gebieden mogelijk te maken. De Antwerpse douane heeft ruim dui zend ton tank-onderdelen, die op Israëli sche schepen geladen zouden worden, in beslag genomen voor een onderzoek. Vol gens de „Libre Belgique" was de lading door een Zwitserse firma in Engeland gekocht en naar Rotterdam gezonden. Daar werd ze overgeladen op lichters en naar Antwerpen gebracht, waar seh»-"" van een firma uit Haifa de onderdelen in zouden nemen. Op dat ogenblik grepen de economische controledienst en de douane in. Een vertegenwoordiger van de Zwitserse firma beweert, a» onder delen bestemd zijn voor landbouwmachi nes in Israël. 's Gravenhage, 8 Juli 1953 PER 1 Juli j.l. waren er nog 1800 gezin nen van gerepatrieerde Indische Ne derlanders in woonorden en con tract-pensions ondergebracht. In de eerst komende 12 maanden zullen er voor deze groep 1600 voorkeurswoningen ter be schikking komen. Toch zullen er over een jaar waarschijnlijk nog 1300 families niet op eigen gelegenheid wonen, aangezien er gemiddeld nog 90 gezinnen per maand terugkeren en bovendien een belangrijk deel van de 400 gezinnen tellende Neder landse militaire missie terug te verwach ten is. Minister Van Thiel deelde dit van daag mede aan de Eerste Kamer, welke z.h.s. de begroting 1953 van het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft goedge keurd. Met de heer Van Lieshout (K.V.P.) was de bewindsman het eens, dat het verblijf in kampen en pensions niet bevorderlijk is voor de assimilatie. Niet minder dan 426 gezinnen vertoeven daar al 3 jaar of langer, terwijl er 584 van 2 tot 3 jaar van een eigen onderdak verstoken zijn. Maar de omstandigheden, die hiertoe hebben geleid, zijn dan ook wel buitengewoon moeilijk geweest. Het mogelijke wordt gedaan voor de geestelijke nazorg dezer gerepatriëerden. Niettemin blijft aansluiting voor velen zó moeilijk, dat zij er niet in slagen een zelf standige positie in de maatschappij te ver overen. De minister rekent het zich echter tot een plicht bij voortduring hulp te ver lenen. Velen menen ginds hier een „dora do" te zullen vinden om slechts gedesil lusioneerd te worden. Hun over komst naar Nederland dient daarom niet te wor den aangemoedigd, al mag deze evenmin, direct noch indirect, worden belemmert. Blijkens publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 8 Juli 1953 is de vaste brandstoffen-distributie-beschikking 1950 gewijzigd. Hierdoor is met ingang van 1 Juli '953 de distributie van vaste brand stoffen voor de zeevisserij, voor kook- en verwarmingsdoeleinden aan boord van zeeschepen, voor rivier-, binnen- en sleepvaart alsmede voor drijvend mate rieel opgeheven. Dit betekent dat voor het betrekken van deze brandstoffen door bovengenoemde verbruikers, geen vergunningen meer no dig zijn. De regeling betreffende het ver strekken van toewijzingen aan de handel blijft onverminderd van kracht. De bekende vogelkenner Simon de Waard is na een reis van twee maanden door Joegoslavië in ons land teruggekeerd. Hij heeft een tocht door het gehele land ge maakt en behalve van trein en bus, heb ben hij en zijn reisgenoot, Jan Smeijer ook met paard en wagen gereisd. Hij heeft een aantal kleurenfoto's en -films van de bevolking en de flora en fauna van Joegoslavië gemaakt. De reis is voorspoedig verlopen en de Nederlan ders hebben geen enkele moeilijkheid gehad. Er zijn al weer tal van aanvragen bij Simon de Waard binnengekomen om de komende winter lezingen te houden over de juist beëindigde tocht. Om het verblijf der Ambonezen hier te lande zo goed en nuttig mogelijk te doen zijn, werd het Commissariaat voor de Ambonezenzorg opgericht. Mede dank zij dit orgaan is de rust in de kampen merkbaar groter geworden. De Ambone zen willen slechts terugkeren voor hen aannemelijke voorwaarden, welke zij of ficiéél niet uitgesproken hebben doch waarvoor wel te gissen valt. In dit ver band is mr Van Thiel's verklaring aan het adres van dhr Reyers (C.H.) vermeldens waard, dat de regering blijvend met hem zal verschillen omtrent de steekhoudend heid der juridische argumenten voor de oprichting van een zelfstandige Republiek der Zuid-Molukken. De regering kan en wil voorts de terug keer der Ambonezen niet afdwingen; de ze slechts te bewerkstelligen op basis van overleg en wederzijds begrip. Naar aan leiding van de suggesties van jhr mr Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) deze Molukkers in kleinere groepen onder te brengen ten einde de „scherpslijpers" onder hen min der vat op de overigen te geven, merkte de minister op, dat het beleid er niet op mag worden gericht tegenstellingen onder de Ambonezen onderling in de hand te werken. Een zo groot mogelijke homoge niteit en volgzaamheid aan de leiders zijn gewenst. Getroffen door de grote aandacht, door de Kamer aan dit probleem gewijd, zag de bewindsman hierin aanleiding om, re kening houdend met de geopperde sug gesties, deze gehele aangelegenheid nog eens met zijn ambtgenoten te bespreken. Zoveel als doenlijk is wil hij tegemoet komen aan de nood, waarin deze mensen verkeren. Res pect heeft mr Van Thiel voor de hou ding, de laat ste maanden door de Am bonezen „bewuste de be- Horizontaal: 1 de oudere, 3 maanstand, 5 de dato, 7 slede, 8 bijwoord, 9 soort on derwijs, 11 geneesheer, 13 berggeel, 15 verbinding; 16 vis, 18 evenzo, 19 karakter, 20 boom, 21 meisjesnaam, 22 bar, 23 kerel, 26 looft, 28 aanlegplaats voor schepen, 29 de onbekende, 31 herkauwer, 33 onmeet baar getal, 34 verlaagde toon, 35 voor zetsel, 36 deel van de bijbel. Verticaal: 1 sluis, 2 Romeinse rijk, 3 wa ter in Friesland, 4 omroepvereniging, 5 vallei, 6 keren, 9 pausennaam, 10 inktvis, 12 Russisch heerser, 14 leesteken, 16 groet, 17 dik, 21 deel van het kippenhok, 24 groet, 25 plaats op Ameland, 27 voorzetsel, 28 ko lenemmer, 32 slenium (afk.), 33 rivier in Italië. t j v f 4 i 9 u /j JC O it tv AC ti i» *9 3/ Ji jj •W jr Jé 29 Ier, 31 set, 33 st, 34 ss. Verticaal: 1 oker, 2 fr., 3 la, 4 eter, 6 Horizontaal: 1 of, 3 le, 5 kro, 7 lat, 8 pi, op, 7 l.s., 9 in, 10 ar, 12 eli, 14 Epe, 15 gat, 10 as, 11 re, 13 neger, 17 er, 18 1.1., 19 pad, 16 Ede, 17 els, 21 muis, 22 ko, 23 la, 25 iets, 20 al, 21 mi, 22 ketel, 24 si, 26 mo, 27 ap, 26 mr, 28 p.s., 30 et, 32 es. (Van onze Utrechtse redacteur) Na gedurende 32 jaren van zijn be staan in Utrecht te zijn gevestigd, ver plaatst het Internationaal Christelijk Vakverbond zjjn zetel naar Brussel. De betekenis van het feit, dat het I.C.V. steeds in Nederland was gevestigd, zal misschien pas later doordringen tot allen, die verantwoordelijkheid dragen in de christelijke vakbeweging. Dit betoogde de secretaris-generaal, de heer August Vanis- tendacl op de afscheidsreceptie, die gis termiddag in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht gehouden werd en waarbij ook de voorzitter, de Fransman mr Gaston Tes- sier aanwezig was. Het I.C.V.zo zei de heer Vanistendael verder, was hier onder gunstige omstan digheden en vond stabiliteit, sociale rust en bezinning, die voor een gestadige ont wikkeling zo zeer nodig waren. Spr. her dacht het werk van zijn voorganger, de heer P. J.S. Serrarens, die 32 jaar het roer in handen heeft gehad. De heer Vanistendael dankte vervolgens de Neder landse vakbeweging, de K.A.B. en het C.N.V,. maar ook Nederland zelf. Het I.C.V heeft in het land veel waardering gevonden en in harmonie met de openbare besturen samengewerkt. De reden voor verplaatsing is gelegen in het veranderde beeld van de internatio nale betrekkingen, dat van statisch meer dynamisch is geworden, terwijl in Brussel de internationale betrekkingen dichter bij elkaar komen. Persoonlijk heeft de heer Vanistendael, die de Belgische nationaliteit heeft, zich hier zeer wel bevonden en Nederland, waar hij het gedurende 6 jaar zeer goed heeft gehad, zal een bevoorrechte plaats in zijn hart blijven innemen. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. sprak mede namens het C.N.V., welke beide organisaties het initiatief tot oprichting van het I.C.V. hebben genomen, woorden van afscheid. Afgevaardigden van talrijke vakbonden, de heer M. Ruppert, voorzitter van hel C.N.V., met enige bestuursleden, alsmede verscheidene bestuursleden van de K.A.B,, het Tweede-Kamerlid, de heer Amelink, oud-penningmeester van het I.C.V.; mr John Piercey, sociaal attaché van de'Ame rikaanse ambassade; dr Olierook, directeur van het A. C. de Bruijn-instituut en het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" verschenen ter receptie. De ministers Algera en De Bruijn, als mede de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, gaven schriftelijk blijk van hun waardering voor het werk van het I.C.V. Ambonezen zfjn wuste democraten mocraten". verzekerde hij aangenomen. Een open oog verklaarde hij te hebben voor het sterk groeiend aantal jongeren, die straks als geschoolde krachten naar elders zullen moeten kunnen vertrekken. Optimistischer geluiden Replicerend op mei- Tjeenk Willink's opmerking, dat er in de kringen van het Maatschappelijk Werk geen vreugde heerst over de totstandkoming van dit de partement, herinnerde de minister aan de geluiden van voldoening over en recht vaardigheid van het feit dezer oprichting, welke de laatste tijd konden worden be luisterd. De (socialistische) gedeputeerde van Zuid-Holland, mevr. de Ruiter- de Zeeuw achtte de bestaansgrond door de bij de ramp ontplooide activiteit „ten volle bewezen". Ook wees de minister op een artikel in het blad voor M.W., dat achter af geschreven bleek te zijn door..., de P.v.d.A.-afgevaardigde, die in politicis blijkbaar minder geestdriftig behoorde te zijn. Sprekende over de commissie van ad vies inzake de taakafbakening van het de partement, raadde de bewindsman de heer Van Lieshout aan, daarop liever aan te dringen straks bij de algemene beschou wingen over de begroting 1954. Dat wilde de katholieke senator gaarne doen, maar hij bleef er prijs op stellen, dat de minis ter zelf de zaak in het Kabinet eveneens opnieuw aan de orde zou stellen, hetgeen deze tenslotte toezegde. Evenals zijn geest verwant zou mr Van Thiel het ten volle verantwoord vinden, als de fondsen der tegenwaarde-rekening, welke tot dusverre wel wat eenzijdig zijn besteed, ook wer den benut voor de ontwikkeling van het M.W., o.m. met het oog op de opvoering der productiviteit. Dit punt zal nog zijn bijzondere aandacht hebben. Hoezeer de minister de materie van zijn departement reeds beheerst, bleek duide lijk bij de duplieken. Sprekende a 1' im- provist, slagvaardig en geestig, weet hij zijn toehoorders aanmerkelijk beter te boeien dan wanneer hij een rede afleest van het papier. De P.v.d.A.-afgevaardig de kwam nog verzekeren, dat, al had de bewindsman haar dan ook niet overtuigd van de onjuistheid harer principiële be zwaren tegen zijn departement, haar ver trouwen m het persoonlijk beleid van de n°g versterkt was. De bewinds- de v en tenslotte vele felicitaties ten VRIJDAG. 10 JULI 1953. HILVERSUM I (402 M 7.00-24.00 NCRV I'll rws' 7'10 Gram- ?-15 Gym- 7-30 Gram' 7-45 Een woord van de dag. 8.00 Nws. a Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Zang en piano 11.30 Gram 12 30 Land- en tuinb.ineded. 12.33 Gram. 12.59 Klok- grim- 13.00 Nws. 13.15 Vocaal ens. 13.45 Gram 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb praatte' 16-15 Altviool, klarinet en piano, 1540 Gram 17.10 Idem. 17.30 Mil. vraaggesprek. 1740 Gram 17a45 Fries progr. 18.00 Gram. 18.30 Kamerkoor «trijkkwart. en orgel-19.00 Nws. 19.10 Reg.-uitz Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. en orgel. 21.00 „De Tognetti's komen! hoorsp. 21.35 Gram. 2145 Viool en P'e™-22.00 HOLLAND FESTIVAL: „Collegium Musicum Italicum". 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.00—24.00 Gram. uprOVE10 201 VAna'298 M-' 7-°° VARA- 10-°° YFSi ra»?? YARA- 12.00 AVRO. 16.00 VARA ü'nn AVBA VARA. 22.40 VPRO. 23.00- o 1*2 r«m?' a a1'°° NWS* 713 Gram- 8 00 Nws. Q 10 cïam' al Voor de buisvrouw. 9.00 Gvm. St Eh Waterst. 9.40 Voor de kleuters, ïu.uu -runderen en mensen caus. 10 05 Mor- ?enoi '°-20 Orgel en zang. 10.50 Radio- Tanli 11,10 Gram. 12.00 Twee piano's. 12 30 Land - en tulnb.meded. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Nr 35) Het meisje zei stroef; Ik had liever, dat u toestemde zonder vragen te stellen. U komt de juiste toedracht te weten als we het er heelhuids afbrengen. Hoor eens hier, jonge dame! Fen- ture schudde beslist het hoofd. Ik wil u graag van dienst zijn, heel graag zelfs, maar ik ben geen doetje. Als ik me om uwentwil in gevaar begeef, dan mag ik voor het minst toch weten, waarom ik ge vaar loop, van welke aard het gevaar is en waarom U het riskeert. Blindemannetje spelen is een aardig tijdverblijf voor de jeugd, maar die ben ik ontwassen, zo u het nog niet wist. U zult dus wat duidelijker moeten zijn. Vera zat een poosje stil, terwijl zij ner veus haar vingers in- en uitstrengelde Een paar maal dacht Fenture, dat zij haar geheimzinnige houding zou laten varen; zij opende de mond echter alleen om hem onmiddellijk weer te sluiten. Minuut na minuut verstreek. Eindelijk hief zij hel hoofd op en zag hem aan. Een familielid heeft een deel van mijn vermogen onder zijn berusting. Ik zou het in ontvangst nemen zodra ik meerderjarig was. Omdat ik voor een be langrijke aangelegenheid naar Amerika moest, kwamen we overeen, de transactie tot 8 November in Burchester uit te stel len. Het familielid in kwestie, een oom, berichtte later, dat hij 8 November on mogelijk in Burchester kon zijn en ver zocht me, 10 November naar Mountbrook te komen om de zaak af te doen. Dan bent u te vroeg. Dat weet ik. Eerlijk gezegd: ais ik geld in ont vangst moest gaan nemen, zou ik er heus niet over in de put zitten, maar mijn Zon dagse pak aantrekken en het knoopsgat met een anjelier versieren. ogenblik allesbehalve in feeststemming. Best mogelijk. Ik verkeer op hel In Burchester heb ik iemand gezien, die ik vrees, en niet zonder reden. Het gevaar, waarop ik doelde, bestaat hierin, dat hij naar Mountbrook komt vóór de geldelijke transactie achter de rug is. Maar de oom dan? Hij zal toch wel mans genoeg zijn om te verhinderen, dat die ander u een spaak in het wiel steekt? Dat is de vraag. Hij heeft geen sterk karakter en ik ben achteraf ook gaan twij felen, of hij wel te vertrouwen is. Vera schokschouderde. Het geeft niets om er over te praten. Afwachten is het parool. We zullen gauw genoeg merken, waar we aan toe zijn als u tenminste op mijn verzoek ingaat. Eèn ding wou ik graag weten, Miss Bannerman staan de honderd duizend pond, die op het eiland in de Canadese meren zo'n geheimzinnige rol speelden, er mee in verband? Dat doen ze zeer zeker. Weer dacht Algernon enige tijd na. Ik ga er op in, besliste hij toen, al kan ik deelzaamheid. Tot tijd en wijle bent u Vera Fenture geboren Bannerman. Al gernon lachte zachtjes. Klinkt niet on sympathiek! Tot tijd en wijle bent u John Hunter en ik Vera Hunter-Bannerman. Ik protesteer! De ruil is te zeer in mijn nadeel! Vindt u Fenture niet veel muzikaler? Als ik per se moet worden omgedoopt, weet u dan werkelijk niets beters dan juist John Hunter? Wat doet per slot van rekening de naam er toe? 't Is noodzakelijk. Leg u er dus bij neer. In vredesnaam. Voor een avontuurtje heb ik wel iets over. Een voorgevoel zegt me, dat dit 't belangwekkendste van mijn aards bestaan wordt! Mij lijkt de mogelijkheid groter, dat u er een heel andere kijk op krijgt, ant woordde 't meisje. De trein stopte, zij kwam overeind. Mountbrook, we zijn er. XIV. Van een dorp was niets te bekennen. Aan de uitgang van 't kleine, primitieve station wachtte een auto. De chauffeur een lange, ietwat slome jonge kerel stapte op 't meisje af en keek teleurge steld, haar in gezelschap van een heer aan tè treffen. We ontvingen je telegram een paar uur geleden, Vera, zei hij. Er stond niet in, dat je iemand bij je had. Neen, Martyn, antwoordde ze rustig. Maar 't is in orde. De rit werd zwijgend aangevangen. Zo veel was Fenture van zijn aardrijkskunde wel bijgebleven om te weten, dat zij in de bergstreken van Cumberland waren aan geland. De wegen waren vrij slecht; bij niet zeggen, dat u overvloeit van mede- tijden daalden zij sterk, om even later weer steil omhoog te gaan. Een huis be hoorde tót de zeldzaamheden. Slechts één keer kwamen zij een auto tegen, die de hunne rakelings moest passeren. Dit is een feit, zei Algernon, 't zwij gen verbrekend, dat je moeilijk een ge schikter streek zoudt kunnen bedenken om dingen te doen, die 't daglicht niet verdragen. Laten we over iets anders praten, verzocht Vera. Maar zelf maakte zij geen begin. Wie is de chauffeur? vroeg hij na een nieuwe pauze. Maryn, de zoon. Betrouwbaar? Voor mij wel tenminste vroeger. Ik weet niet, hoe hij 't zal opnemen als hij hoort, dat ik getrouwd ben. Hij is verliefd op me geweest en heeft me een paar maal gevraagd, zijn vrouw te worden. Die slungel? Dan had hij de nodige verbeelding van zichzelf! Och, de kwaadste is Martyn niet. Maar jou haat hij vast en zeker. Ik zal zo vrij wezen, me er nieman- dal van aan te trekken. Wanneer ze alle maal van zijn kaliber zijn, maak ik me over de afloop niet benauwd. Fenture zat enige tijd in nadenken verzonken. Ik weet waarachtig niet, wat ik zal antwoor den als ze naar onze bagage informeren. Ze is niet meegekomen, of zoiets. Wat doet 't er toe? Daar kan wel een mouw aan gepast worden als dat 't ergste was! De auto maakte een scherpe bocht en de omtrekken van een huis werden zicht baar. Vera legde een hand op Algernon's arm. Houd je ogen open. Doe niet, alsof jel je over iets verwondert. En wees op je hoede, onafgebroken. Allright, zei Fenture, haar hand drukkend, 't Feit, dat hij zich een dwaas noemde veranderde er niets aan hij was onder de indruk van Vera's waar schuwing, Niet zozeer door de woorden, dan wel door de toon waarop zij werd geuit. Voor 't eerst had hij de stem van 't meisjes horen beven. De brede frontdeur ging open, een lichtstroom vloeide hun tegemoet. Al gernon verbaasde zich er over, dat hij een uitroep van verrassing wist' te weer houden, toen hij de man in de entree zag. Op de eerste oogopslag herkende hij hem: van meer dan normale lengte, gezet, breed in de schouders, de grote kale schedel met de krans van rossig haar, dat als franje afhingPhilip Hey- wood! Hij wilde Vera ondervragen, maar de gelegenheid werd hem ont houden; zij stapte, door Martyn gehol pen, reeds uit. Even later volgde Fenture haar voorbeeld; hij bleef bij 't portier staan, onzeker van de houding, die hij zou aannemen. Een gevoel van ontstemming kwam bij hem op en Vera was er de oor zaak van. Waartoe haar geheimzinnig heid? Had 4j geweten, dat hij Philip Heywood kende en daarom hem elke in lichting geweigerd, uit vrees, dat hij an ders niet op haar voorstel zou zijn in" gegaan? Zo ja, welk nut verwachtte zij dan van de naamsverandering, die zij hem had opgedrongen? (Wordt vervolgd) Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Kookkunst. 14.20 Israë lische liederen. 14.50 Voordr. 15.10 Kamermuz. 15.30 Gram. (16.0018.00 RONDE V. FRANKR 16.00 Orgelspel. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Caus. 19.00 Gemengd koor. 19 15 Pianospel. 19.30 ,.Op huisbezoek". 19-45 „Op be_ zoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Voordr. met piano; 20.30 „De Ver- enigde Naties", caus. 20.40 „Aanpassing", c 21.00 Cabaret. 21.30 „Het leven betrapt". 21 50 RONDE V. FRANKR. 22.00 Lichte muz. 22 25 Buitenl. overz. 22.40 „Vandaag caus. 22 45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.25—2400 Gram Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12-25 G<w«,r- mu^ J2 55 Weerber. 13.00 Nws. 13 1qn-ctite muz. 134. Sport. 14.00 Ork. conc. 15.05 Hoorsp. 15.35 „Close-up". 16.00 Gram. Rep. 17 0Q v de kinderen. 17.55 J-V^erber, 18.00 Nws. 18 15 Sport. 18.20 Gram. 19-°0 i''\lnuz. 19.40 Cau" 20.00 Klankb. 20.45 Rep- 21.00 Nws. 21.15 Caus' 21.30 Gevar. progr. 22.00 Pianorecital. 22.45 Pari overz. 23.00-23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 347 M 11.45 Schots ork. 12-30 sPort. 13.35 Gram. 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Sport. 15.45 Lichte Mrs Dale's Dagb G™0mOf8elfHoo1r7s°Pel 19.30 Am"s15mconce?t(^,rkrk23 mn' 20'45 Twintig N. W. D. R-. 309 M. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws 13 25 Gevar mu? 14'lUlLl17 00 Nws Grk! 'conc 16.15 Piario- 19.30 „Mona Lisa opera. 21.45 Nws. 22.10 Lichte mFrankriik vl'tl0'30 Danmra- U5 G;'van muz. 19 30 rw-l/ Nationaal Programma. 34, M. „Itz' 18 S a conc' 13 00 Nws- 13-55, Israëlische uitz 18.30 Amenk. uitz. 19.00 Gram. 19.56 Piano. Alhan n Holland Festival 1953: „LulU" v riisc8' 21-20 Gram. 21.25 „Lulu fVerv.>. Gram. 23.45—24.00 Nws. 11.45 Vlaamse liederen. I3;30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelsp. )4 00 Gram 15.15 Ork. conc. (Tussen 16.00 en 17.00 Sport). 17.00 Nws. 17.10 Zang «n P'ano. 18-69 Gram. 18.30 Voor de sold. 19 00 Nws. j9.40 Fiimrnuz. 20.00 Klankb. 20.30 Oma °Jk. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Kron. v. Oudstryders. 22.15 Moderne kamermui. 22.47 Gram. 22.55-23.00 Nws. U445MGram. 13_00 NWS. 13.10 Gram. 16.00 Lichte ont-1 muz. 17.00 Nws. 1C15 Gram. 18.30 Zang en piano. 18.55 Gr Nws. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.00 l^am. 2Z00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22 45 Gram. Z^.»vi xnws. BBC E"r„0npeNws ri?e' U,t'. voor Nederland. 22.oo-22.301 Nws. Overz. v. d. weekbladen. Film en toneel. (Od 224 en 40 m.). "Jöwai" 1 d1r" 1é Journaal. 2 Weerbe- Van stokpaard? Eur°Pa- filmverslag. Pauze, ti'ng stokpaardjes en draaitollen". 5. Dagslui- le.Vgtee3?"M. TTansit, Camp. Golf- te Hoek van Holland 22.00 uur: LesNnER,DAG' 9 J,ULI 22.30 uur: Hook Mitf e" ZUn 2345 uur vhe Jack Smith show'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4