Beschuldigd van streven naar persoonlijke macht en van „overlopen naar de burgerlijke klasse" a Perzië krijgt geen Amerikaanse hulp meer Totale kosten van beide projecten op 23 millioen geraamd Beria: daverende ontploffing in de Sovjet-Unie „Volkomen eensgezind" zegt Tass Twee fietsers door trein gedood VACANTIE-VERSCHRIKKINGEN leidden tot kloek besluit KLEINERE WONINKJES VOOR MINVERMOGENDE BEJAARDEN Vijand van het volk Delta-Commissie brengt twee interim-adviezen uit ■DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Vrijdag 10 Juli 1953 Gen. Navarre zou versterkingen wensen Priesters naar verheidenste Franse provincie Minister Witte kondigde aan: Extra bouwvolume voor industrie-woniuffeu Oindat het oliegeschil nog niet is opgelost Peper en thee voor het Rampenfonds WEERBERICHT Hedenmorgen om ongeveer half drie (Ned. tijd) deelde het Sovjet-Russische pers agentschap Tass mede, dat het Centrale Comité van de communistische partij, op voorstel van het partij-presidium en na het aanhoren van een rapport van premier Malenkof, unaniem had besloten maarschalk Lavrenti Beria uit de partij te stoten. Een tweede communiqué bevat het besluit van het presidium der partij om Beria uit zijn functies van plaatsvervangend premier en van minister van binnenlandse zaken te ontheffen. Het is de eerste grote breuk in de top van de Russische leiding, zoals deze gevormd werd na de dood van Stalin. Beria, die na Stalin's overlijden als de tweede man in de Sovjet hiërarchie gold en van wie men sinds Malenkof's onverwachte afstand van het partij-secretariaat en sinds de sensationele ommekeer in de z.g. affaire der Mos- kouse artsen begon te vermoeden dat hij op weg was de machtigste man in de Sovjet Unie te worden, heeft tenslotte het onderspit gedolven in de onderlinge worste- de macht. Hoewel hij twintig jaar een der nauwste medewerkers van Stalin was, wordt hij thans uitgemaakt voor een „infame imperialistische agent en overloper naar de burgerlijke klasse, die opgehouden heeft een communist te zijn". Merkwaardig is, dat tot dusver van de arrestatie van Beria niet met zoveel woorden is melding ge maakt. Wel is medegedeeld, dat „het dossier van zijn misdadige activiteiten voor on derzoek zal worden opgezonden aan het opperste gerechtshof van de Sovjet Unie". Tot zijn opvolger als minister van binnenlandse zaken is door het centrale comité aan- gewezen: Serge Nikoforowitsj Kroeglof, die reeds eerder dit departement beheerd heeft, zij het onder supervisie van Beria. BERIA Iflkf wf k ?n een gr00t werk heeft MALENKOF «te Kering of dijkverhoging Zo weinig mogelijk hinder voor normale scheepvaart NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later weer meer bewolking; bijna overal droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Koude nacht, morgen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Zaterdag 11 Juli: Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 4.36 uur, onder 21.20 uur. Beria uit al zij n functies ontslagen Het bericht van Tass, waarin Beria's val werd gemeld en waarin duideliik de geleverde strijd om de macht doorklinkt, luidde letterlijk: „Kranten hebben Vrijdag het volgende communiqué over de plenaire bijeenkomst Van het centrale comité van de Sovjet communistische partij gepubliceerd: ,,On. J^ngs werd een plenaire bijeenkomst van **et centrale comité van de Sovjet-com munistische party gehouden. Na het ver- 'aS aangehoord en besproken te hebben y^n het presidium van het centrale co- '"'té, uitgebracht door Malenkof, over misdadige, tegen de partij en de staat ge richte acties van L. P. Beria met de be- oeling de Sovjet-staat te ondermijnen in yilv. ,K van buitenlands kapitaal en "Pcnbarend in verdorven pogingen sc zak y^ct_ministerie van binnenland. mumsUscheTarti?6, regering en de C°T stellen, heeft het Ie de Sovjet-Unie te Beria te onthefhn fn .1°mlté b,vsIo'e" centrale comité en hem Jn post in..hf stoten als vüand van d" V, de p?r«i c partij en het Sovjet-volk"»mmunistische van het presidium werd doorhit voo,rs f comité, aldus Tass, „eenstemmi centrale der toejuichingen" aanvaard. Malenkof en de andere sprekers, die het woord voerden egden er de nadruk op, aldns Vervolgt het persbureau, dat dit besluit ..buitengewoon gewichtig is voor de Partij en de gehele Sovje-unie Na de eenheids demonstraties van de leden van het centrale comité beijverde men zich allerwegen, om uiting te 'geven aan het gevoel van solidariteit met de overwinnaars in de machtsstrijd. Na het centrale comité kwam Donder dag het bestuur van de, zeer belangrijke. Partijafdeling Moskou en omgeving in vergadering bijeen. Alle „activisten" uit d't rayon waren op de vergadering even eens aanwezig. Volgens Tass groeide de vergadering uit tot „een machtige de monstratie van eenheid van de militanten van Moskou en hun algehele solidariteit met het partijbestuur". Alle aanwezigen waren eenstemmig van mening, aldus in de vier maanden sedert het cnrvfiti van Stalin het centrale heeft ^eevnl PartiJ een juiste koers erncht biji het versterken van de een- eid der part0 en het volk. En om aan die eenstemmigheid toch maar geen twiifel te laten bestaan, herhaalt het persagent schap nog eens, dat „met algehele een stemmigheid en met vurige goedkeuring de 2.000 aanwezigen het besluit van het centrale comité stormachtig toejuichten". AHe sprekers op deze vergadering van de afdeling Moskou wezen (in navolging van Malenkof) op het belang van dit „be sluit voor het gehele volk en zeiden, dat het besluit door alle partij-organen vol ledig gesteund zou worden. Zij lieten zich in termen van „woedende verontwaardi ging uit over de trouweloze daden van de gemene vijand van de partij en het volk de internationale imperialistische agent Beria". ,,De infame activiteit van Beria, die burgerlijke afvallige, heeft de ver ontwaardiging van de gehele partij en bet gehele volk opgewekt", aldus ver klaarde één der sprekers volgens Tass- Lezing van de Pravda Uiteraard kwam ook het orgaan van de Russische communistische partij, de „Pravda", Vrijdagochtend in een hoofd artikel verklaren, dat „Beria heeft opge houden communist te zijn om overloper naar de burgerlijke klasse en agent van het internationale imperialisme te wor den". Beria had getracht, aldus onthulde de „Pravda", zich meester te maken van de leiding van de partij en de staat om de partijpolitiek te vervangen door een poli tiek van overgave, die op de duur geleid zou hebben tot herstel van 't kapitalisme. Beria wordt afgeschilderd als „een car rière-maker, die zich met allerlei machi naties in de leiding heeft gedrongen". Aan vankelijk waren zijn anti-partij bedoelin gen diep verborgen maar de laatste tijd was Beria arrogant geworden en toonde hij zijn ware gelaat, n.l. dat van een verdor ven vijand van partij en volk. En dan vervolgt 't blad: Een zodanige versterking van Beria's misdadige activi teit kan worden verklaard uit de algemene intensifëring van ondermijnende anti sovjet-activiteit van reactionnaire krach ten, die zowel internationaal als intern steeds sterker worden. De „Pravda" beschuldigt Beria er ver volgens van onder valse uitvluchten de uitvoering van besluiten van de leidende partij-organen, speciaal op het gebied van de ontwikkeling der landbouweconomie, te hebben geremd, teneinde collectieve boerderijen te ondermijnen en moeilijk heden bij de bevoorrading van het land te veroorzaken. Beria zou getracht hebben voorts „on enigheid te zaaien tussen de volken van de Sovjet-Unie". Hq moedigde de activi teit van nationalistische burgerlijke ele menten in de republieken aan. Hij remde de uitvoering van alle besluiten ter ver sterking van de wetgeving om alle wille keurige handelingen onmogelijk te ma ken. aldus de „Pravda". Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Parijs heeft de Franse opperbevel hebber in Indo-China, generaal Navarre, versterkingen gevraagd teneinde een of fensief tegen de Vietminh-opstandelingen te beginnen. De onbewaakte overweg beeft gisteren weer twee doden geëist. Te Blesse bij Wolvega (Fr.) werd de 58-jarige wiel rijder D. O. uit Willemsoord door een electrische trein uit de richting Leeuwar den gegrepen. De man was op slag dood. Te Konde Blesse in de gemeente Steenwjjkerwold onderging de ongehuwde 58-jarige veehouder D. O. een soortgelijk lot. Het slachtoffer was per rijwiel op weg naar zijn land. Hjj werd ongeveer honderd meter door de trein meegeslenrd en deer lijk verminkt. Advertentie Het geval-Beria leidt tot de gevolgtrek king, aldus de „Pravda", dat de kracht van „onze leiding schuilt in haar collec tieve aard en haar eenheid". Het blad spreekt zich uit tegen „ontoelaatbare en schadelijke persoonsverering" en haalt citaten van Marx aan, die evenals Engels, tegen „bijgelovige verering van de autori teit" was. „Slechts de collectieve politieke weten schap, de collectieve wijsheid van het centrale comité, die steunt op de weten schappelijke basis van Marx en Lenin, verzekert een goede leiding van partij en land". De „Pravda" meent, dat „elke arbeider, op welke post hij ook staat, onder controle moet worden geplaatst. De organen van de partij moeten regelmatig de activiteit van alle organisaties en bureaux contro leren". Ook strikt toezicht op alle organen van het ministerie van binnemandse za ken acht het blad een plicht. Vier maanden lang hebben twee jonge Belgische priesters gewerkt in Valenciennes, het communistische bolwerk in het sterk geïndustrialiseerde Noordelijke deel van Frankrijk, waar kerkgangers zeldzaam genoeg zijn om als excentrieke mensen te worden beschouwd. Zij zijn thans teruggekeerd naar hun diocees, het bisdom Gent, waar zij hulp hopen te krijgen van andere priesters en van de seminaristen van het Gentse Groot-Seminarie. Het is hun plan een missie te organi seren onder gezinnen in de mijndorpen rondom Valenciennes, waar de mensen van het geloof zijn afgevallen of zelfs nimmer de naam van God hebben ge hoord als gevolg van de godsdienstig- vijandige sfeer, waarin zij leven. De beide priesters treden daarbij in de voetsporen van enige paters Jezuieten, die in Gent drie jaren geleden dezelfde actie zijn begonnen om de arbeiders van een bepaalde parochie, welke dikwijls het socialistische Mecca wordt genoemd, te rug te brengen tot Christus- Toen de twee jonge priesters tijdens hun Paasvacantie naar Valenciennes gingen, was het alleen maar hun bedoeling de helpende hand te bieden aan de pastoors De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. J. Witte, heeft een tweedaags werkbezoek gebracht aan stad en provincie Groningen. Dit bezoek is gistermiddag besloten met de_ officiële opening door de bewindsman van eeii complex van woningen voor bejaarden in de gemeente Haren. welke verdeeld dienen te worden onder de 15 gemeenten uit de ontwikkelings gebieden. BÉÜÏS Bij deze gelegenheid deelde minister Witte mede dat er een ontwerpwet klaar ligt, waarin voorzieningen worden getrof fen voor de bouw van kleinere wonink jes voor ouden van dagen, wier inkomen beneden een bepaald minimum ligt en die uiteraard niet in staat zijn een wo ning te kopen of zich in te kopen in een bejaardencomplex. Voorts verklaarde de bewindsman, dat het woningcontingent binnenkort weer voor drie jaar zal worden vastgesteld. Het accent bij de komende verdeling zal nog meer worden gelegd op de com pensatie voor krotwoningen- De verde- hnigssleutel vindt men aan de hand van tal van factoren, waarbij bevolkingsgroei- noodwoningen, krotwoningen, migratie en migratietendenz een grote rol spelen. Minister Witte deelde verder nog mede dat ook by het vaststellen van het vol gend contingent woningen een bepaald extra bouwvolume voor industriewonin- gen zal worden gegeven. Dit zal voorna- melqk gelden voor die gebieden, die tot ontwikkelingsgebieden zijn verklaard. Men zal ook hiervoor bepaalde normen stellen. Aan de provincie Groningen zijn nog voor dit toewijzingsjaar 200 woningen toegewezen, welke worden verdeeld on der de gemeenten, waar de krotten een groot probleem vormen. Met de verde ling zal men binnenkort beginnen. Ver der kreeg de provincie Groningen een toewijzing van 25 industriewoningen, Het was gisteren een feestelijke dag in Nijmegen: twee mooie oude gebouwen, nl. de St. Stevenstoren en het stadhuis, roerden er weer in gebruik genomen, na dat zij een geduchte restauratie hebben ondergaan. Prof. dr W. W. J. M. A. Asselbergs, hoogleraar aan de universi teit te Nijmegen, spreekt de feestrede uit, t.g.v. de heropening van het Raad huis. Rechts, van voren naar achter, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cols, de burgemeester, mr Ch. M. J. H. Hustinx, minister dr L. J. M. Keel, en de com missaris van de Koningin in de provincie Gelderlandjhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. van de dichtbij gelegen dorpen La Sen- tinelle en Herin. Bij deze dorpen liggen ook de mijnwerkerskampen, bevolkt met gezinnen van verscheidene nationaliteiten. Behalve Fransen vindt men er Italianen, Duitsers, Polen en Hongaren. Wat zij daar zagen, overtuigde hen van een werkelijke gelegenheid om het zaad van geloof en hoop uit te strooien in dit gebied, zo tragisch arm aan priesters. In La Sen- tinelle vonden zij, dat een oude, eenzame priester de veel te zware last van de ziel zorg droeg. Deze pastoor, een soldaat uit de eerste wereldoorlog, was bovendien asthmatisch en leed aan een hartkwaal. Ook Herin telde slechts één priester. Deze vertelde, dat van een bevolking van 4500 zielen er slechts 250 hun Paascommunie hadden gedaan. Zondags telde hij niet meer dan 120 kerkgangers. De Belgische priesters bezochten tien dagen lang de münwerkerskampen. Hun eerste bezoek gold de communistische burgemeester. Ofschoon zij in de kampen noch priesters, noch een kapel zagen, ver loren zq de moed niet, omdat zq vele arbeiders ontmoetten, die voor hun kin deren graag godsdienstondericht wilden en die ook zelf gaarne naar de kerk wilden gaan zonder gevaar te lopen te worden beschouwd als verraders van de zaak der arbeiders. Hoe welkom de beide jonge priesters waren blijkt voorts uit het feit, dat bij hun afscheid vele arbeiders hun verzoch ten terug te komen. „En wij komen terug", vertelde een der priesters, de Vlaamse kapelaan Evrard. „Wanneer deze mensen niet naar de kerk kerk gaan, dan is dat, omdat de Kerk, in Haar apostolaatsfaak een halve eeuw be lemmerd, niet naar hen toe kon gaan". Eind Juli gaan beide printers terug, vergezeld van priesters en lekenhelpers om missies in de kampen te organiseren en met de mensen te praten. Zij zullen de H. Mis in een van de barakken opdragen of in de openlucht en op deze wijze pro beren het contact met hun parochie-gees telijkheid te herstellen- Tijdens hun ver blijf in Valenciennes hoorden zij van de bedevaartplaats Petite Foret, in de nabij heid der stad, waar een heiligdom was toegewijd aan O. L. Vrouw van Goede Hoop. Er was echter in geen jaar meer een bedevaart gehouden en de kerk te Petite Foret was verwaarloosd en verval len. Kapelaan Evrard heeft thans van de bisschop van Kamerijk, de Fransman mgr E. Guèry, opdracht gekregen het heilig dom te herstellen. Twintig jonge Vlamin gen hebben op zich genomen naar Petite Foret te gaan om daar de kerk en de pas torie te herstellen en een nieuwe kapel te bouwen ter ere van O. L. Vrouw van Goede Hoop. DE GROTE SENSATIE, waarop men a! maanden lang wachtte, van het ogenblik af, dat na de dood van maarschalk Stalin bekend werd gemaakt, dat een triumviraat: Malenkof, Beria en Molotof hem zou opvolgen, is eindelijk gekomen. Een der drie is afgezet; en al weet men niet precies, wat nu zijn lot zal zijn; of dit alleen het einde van een gru welijke carrière, of ook het einde van het leven van een scherprechter, de beul van het Stalinistische regiem, betekent, men voelt automatisch aan, dat de verwijde ring van Beria uit de top van het Rus sische communistische bewind een gebeur tenis van internationale strekking is, welke haar weerslag in de wereldpolitiek zal moeten hebben. Natuurlijk zoekt men naar de diepere achtergronden van Beria's ongenade. En dan schrijft het meest gezaghebbende orgaan ter zake, de Moskouse „Pravda", in een artikel, dat het hedenmorgen in alle vroegte aan het nieuwe slachtoffer van de revolutie wijdde, dat „Beria op gehouden had een communist te zijn, naar de bourgeoisie was overgelopen en een agent van het internationale imperialisme was geworden". Verder wordt hij er in het artikel van beschuldigd, dat „hij zich van de leiding van de partij poogde meester te maken en mede van de staat, om in plaats van de politiek van de partij een capi- tulatiepolitiek te stellen, welke, als zij geslaagd ware, tot het herstel van het kapitalisme zou hebben geleid". Men moet erkennen, dat dergelijke be schuldigingen een communist volkomen onmogelijk moeten maken, want zij ont hullen de zwaarste misdaden, welke tegen de marxistische heilsleer kunnen worden begaan. De hatelijke termen bourgeois en kapitalist zijn in staat en meer dan vol doende om zelfs de hoogstgeplaatste per soonlijkheid in de Sovjet-Unie ten val te brengen. En uit het feit, dat het hele dos sier van Beria aan het hoogste gerechts hof ter fine van onderzoek is voorgelegd, kan men veilig concluderen, dat het leven van Beria aan een zijden draadje hangt. En we hebben zo het gevoel, dat het een heel dun draadje is. Hollandse IJssel moet afgesloten en Schouwense dijk verhoogd M^?ident Eisenhower heeft premier econo™?'1 umeegedeeld' dat Amerika geen verlenpn 6 ,lulp meer aan Ferzië zal omdat en 8een °Be van Perzië zal kopen tand is ber"j£yereenstemmine met Enge- In ee "f °Ver de olie-kwestie. gedateerd rmLa„an Mossacieq, die 29 Juni is Witte Huis is ..Pas gisteren door het kaanse President 7®?/VCgt de Amen" burgers, welkt- "z,el£s d>e Amerikaanse Perzië staan ziin t1®ymPathiek tegenover dat het niet 'biiliik lan.s sterk van gevoelen kaanse belastingbeili genover de Ameri- P aan Perzië blijft ^rs als de regering geven, terwijl Perzië zich zelf middelen zou kunnen verschaffen door de verkoop van zijn olieproducten, mdien een redelijke overeenkomst met Engeland zou zijn bereikt over de schade loosstelling voor genationaliseerde eigen dommen. Ook zouden vele Amerikanen diep teleurgesteld zijn, als de regering onder de huidige omstandigheden olie van Perzie ging kopen". Eisenhower spoort Mossadeq aan, de kwestie der schadeloosstelling aan een neutraal internationaal orgaan voor te léggen. Als Perzië dat wenst, is Ameri ka zo mogelijk wel bereid technische en militaire hulp te blijven geven. an onze Haagse redacteur) „Met spoed" dient een begin te worden gemaakt niet de verhoging en verzwaring van de Schouwense dijk tot een deugdelijke waterkering. „Zo spoedig mogelijk" dient te worden overgegaan tot het maken van een stormvloedkering in de mond van de Hollandse IJssel ter'hoogte van Krimpen, Aldus het oordeel van de Delta-Commissie, neergelegd in een tweetal interim-adviezen, dat heden aan de minister van Verkeer en Water, staat werd uitgebracht. Iu liaar inleiding op het eerste advies zegt de commissie, dat een ver antwoord advies over maatregelen tot afsluiting der zeearmen tussen Nieuwe Waterweg en Westerschelde geruime tijd zal vorderen. Tussen tijds moeten er echter al vragen beantwoord worden, en wel op korte ter mijn. Werken, welke passen in alle plannen, die in studie zijn, kunnen nu reeds voor uitvoering worden voorgedragen. Om die reden komt de com missie thans met deze interim-adviezen voor de dag. Er zullen er no meer volgen. Tot het oordeel over de aanleg van een kering in de IJsselmond hebben ver schillende overwegingen geleid. De moge lijkheid van doorbraak der IJsseldqken vormt een uitermate ernstige dreiging: een sterk geïndustrialiseerd land met meer dan l'i millioen inwoners loopt bij een doorbraak gevaar. Voor een afsluiting van de rivier ter vergroting van de veilig heid, waarop de commissie het oog heeft gericht, bleek Rijkswaterstaat reeds uit voerige studies te hebben verricht. Volgens een der ministeriële richtlqnen moet de Nieuwe Waterweg worden open- gelalen. Stormvloeden zullen dus altyd tot de mond van de IJssel doordringen. Een ingrqpende vermindering van de drei ging, die van de Hollandse IJssel uitgaat, kan in beginsel op twee wqzen worden bereikt: verzwaring van de IJsseldqken ofwel 't maken van een stormvloedkering nabij de mond van die rivier. De commissie meent, dat de kering verre de voorkeur verdient, omdat a. het te beschermen gebied achter twee waterkeringen komt te liggen. De bestaande dijken zullen de functie van tweede kering verkrijgen; b- de stormvloedkering sneller tot stand kan komen dan de dijkverhoging en de veiligheid dus eerder wordt verkregen; c. de verhoging van de bestaande dijken, vooral tengevolge van de slappe ondergrond en voorts in verband met de aanwezige bebouwingen, buitengewoon kostbaar is en de kosten sterker stijgen naarmate, ter bereiken van een grotere veiligheid, het peil van de kruin hoger wordt gekozen; d. de kosten van een stormvloedkering veel minder blijken te zijn dan die van een dijkverhoging van enige betekenis; e. de kering tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de reeds lang over wogen overbrugging van de Hollandse IJssel; f. de hoogte van een stormvloedkering slechts weinig invloed heeft op de kosten er van. Daar nog niet kan worden vast gesteld op welk stormvloedpeil bij Krim pen moet worden gerekend, werd de hoog te groot aangenomen. Blijkt later, dat de stormvloedkering lager had kunnen zijn, dan is het te veel uitgegeven bedrag ge- ring enkele honderdduizenden guldens en stellig te verwaarlozen klein ten op zichte van het voordeel van de vervroegde veiligheid, die wordt verkregen doordat met het maken van het afsluitwerk niet wordt gewacht tot ten aanzien van de vereiste hoogte minder onzekerheid bestaat. Gebleken is, dat de aanwezigheid van de kering, vóór dat andere werken zijn uit gevoerd, geen ongunstige uitwerking zal hebben op waterstanden en stromen, die tijdens stormvloeden voorkomen. Bereke ningen van Rijkswaterstaat en model metingen in het Waterloopkundig Labora torium hebben uitgewezen, dat de storm vloedhoogte op Nieuwe Maas, Noord en Lek eer enige verlaging dan een meetbare verhoging zullen ondergaan. Ook is de vraag onder de ogen gezien of een dam met schut- en stroomsluizen moet worden gemaakt dan wel een be weegbare kering, die uitsluitend wordt ge sloten als een stormvloed dreigt, doch die de normale waterbeweging in de rivier in stand houdt. De keus is gevallen op de laatste, omdat dan de scheepvaartbelangen weinig of niet worden geschaad en de waterhuishouding In het gebied .van de Hollandse IJssel nauwelijks wordt be- invloed. De eisen waaraan volgens het advies de stormvloedkering behoort te voldoen, zijn in hoofdzaak de volgende: a. de kering reikt tot zes meter boven N.A.P.; b. de afsluiting moet bestaan uit twee achter elkaar gelegen keringen, op zo danige afstand, dat de veiligheid onder alle omstandigheden zo goed mogelijk ge waarborgd wordt; c. het werkzame doorstromingsprofiel is zo ruim, dat het getij zich vrijwel on gestoord in de Hollandse IJssel kan voort planten, en de stroomsnelheden ter plaatse van de afsluitingen niet te groot worden; d- de kering wordt zo ingericht, dat de normale scheepvaart bij open stormvloed kering zo weinig mogelijk hinder onder vindt en dat ook bij gesloten kering vaar tuigen van minstens de grootste afmetin gen, die thans op de zo belangrijke vaar weg AmsterdamRotterdam worden toe gelaten, kunneri passeren. Bovendien moet rekening worden gehouden met de be langen der aéhter de kering liggende scheepswerven; e. de kering wordt zo dicht bij de mond aangelegd als met de situatie en de con structie mogelijk is. (Zie vervolg elders in dit blad) TWINTIG JAAR LANG heeft Beria op het hoogste niveau van de partij met Stalin samengewerkt; maar het meest is hij bekend als hoofd van de beruchte ge heime veiligheidspolitie, wier onder grondse activiteit hij, ook toen hij in het politiebureau was opgenomen, bleef lei den. Hoevele mensen uit alle rangen en standen door hem met of zonder vorm van proces aan de dood zijn prijsgegeven, hoe velen hij naar de moorddadige con centratiekampen of naar Siberië heeft doen overbrengen, weet niemand. Vast staat echter, dat hij een ontstellend schrik bewind heeft uitgeoefend om het stalinis tische communisme in het zadel te kun nen houden. Dat zijn uiterlijk geen scherp rechter, doch veeleer een kamergeleerde zou verraden, bewijst allerminst, dat hij niet uit volle overtuiging en overeenstem ming met Stalin of naar eigen oordeel handelde. In elk geval was hij de uit voerder van de onmenselijke misdaden, welke, zolang hij zijn ambt heeft uitge oefend, te Moskou werden bedreven. Er is veel geheimzinnigs of liever alles is geheimzinnig in hetgeen zich sinds Sta- lins dood in het Kremlin heeft afgespeeld. Het meest verbazingwekkende is wel ge weest „de nieuwe koers" van de Russi sche politiek, welke het Westen zo veel hoofdbrekens bezorgt. Wie waren de mannen, die in de nieuwe richting dre ven? Er zijn ter zake pagina's lange com mentaren geschreven, maar een alzijdig bevredigend antwoord heeft men nog nergens kunnen vinden. Men voelde echter algemeen achter die nieuwe koers de strijd om de macht, de oppermacht. Maar dan was het ook onvermijdelijk, dat die strijd de regeerkracht van het Krem lin zodanig verzwakte, dat de greep op het volk op gevaarlijke wijze aan de han den van „de leiders" ontglipte. Was het nu reeds zover gekomen, dat het regiem ernstig werd bedreigd? Zeker is, dat in de slavenlanden ernstige on lusten en opstanden zijn uitgebroken, welke slechts door het geweld van tanks konden worden bedwongen. De laatste dagen kwamen ook uit het Russische ge bied zelf „bekentenissen" en beloften van beterschap. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat over het gehele com munistische gebied een crisis zweeft. Dat deze ernstig is, blijkt uit het feit, dat naar een slachtoffer is gezocht en in Beria is gevonden. Dat is de normale tac tiek in alle dictaturen, uit het verre ver leden, maar ook in de jongere. En dan is het steeds de momenteel machtigste, die de zwakkere uitroeit. Malenkof en Molo tof hebben zich van Beria kunnen ont doen. Het ligt in de historische lijn, dat nu de strijd tussen de twee „overwin naars" gaat ontbranden. Wellicht worden we over enkele weken of maanden weer midden in de nacht opgeschrikt door het bericht, dat een van deze twee „afgezet" is als verrader van het communisme en vijand van het goede, werkende volk. Men kent het spreekwoord, dat op een ervaring oud als de wereld berust, dat de revolutie haar eigen kinderen verslindt. De eerste reactie van de Westerse we reld is er ene van verbijstering. En toch vragen wij ons af, of Malenkof niet met de publicatie van de val van Beria heeft gewacht om deze als een bom midden in de heden te Washington beginnende con ferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke Drie te werpen. Heeft Malenkof door deze aankondiging, welke hij persoonlijk heeft gedaan, willen demonstreren, dat hij de man is, waar mede het Westen llan en moet onderhan delen? Men kan vele vragen opwerpen, waarop op dit ogenblik geen redelijk ant woord kan worden gegeven. Maar dringender dan ooit wordt de kwestie, of het Westen met het Kremlin, dus met Malenkof wil onderhandelen, vooral nu de „Pravda" in het bovenver melde artikel verklaart, dat „de vredes politiek van de Sovjet-Unie met dezelfde kracht zal worden voortgezet". Het grote probleem is, wat deze woorden in de Rus sische pers in de realiteit van het inter nationale leven betekenen. Met de Lloydschepen „Kota Agoeng" en „Kota Baroe", die resp. Zaterdag morgen en Zondagavond a.s. te Rot terdam worden verwacht, komen uit Indonesië 55.000 ons peper en 550000 ons thee naar Nederland die hier zui len worden verkocht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De peper is een geschenk van het in Indonesië opgerichte comité „Water snood 1953 De thee werd door de In donesische regering beschikbaar ge steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1