Waarheid of alleen sarcasme Handel in brood' granen vrij Van Petrassi tot Schumann Van der Goes maakte 'n blunder nog eens deneer ogen nog niet Schouwense dijk op vijf meter boven N.A.P. Mr Engels dagvaardde „Telegraaf" Drie jongetjes verongelukt Duizenden doden in Pakistan Schermutselingen op het Binnenhof Holland Festival Bezield spel van Clara Haskil Interim-advies van Delta-commissie Verhoging past ook in plannen tot afsluiting der zeearmen Grote brand in Drents veengebied Het weer 0111 de Velser-flffaire Verkoop van grond door aspirant-emigranten Machine plukt 200 beesten per uur VA A 71 VRIJDAG 10 JULI 1953 PAGINA 3 IN SEPTEMBER Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat in September, na 14 jaar door de overheid opgelegde beperkingen, de handel in alle granen vrij zal komen, aldus wordt vernomen. Spuitgasten streden 17 uur Drie millioen turven gingen verloren Uitbetaling in valuta van het emigratieland? „Mr Engels bofte spraken, als van geliefden, die ooit voor piano en orkest in muziek zijn vastgelegd. Men staat even sprakeloos en van hui vering vervuld bij het volgen van het bezielde spel van deze artiste wier lichaam zo broos is dat men telkenmale het ei-gste vreest, maar wier geest boven deze door de jaren en veel lijden ineengeschrompel de gestalte uitzweeft met een magisch vermogen. Zij speelt soms zó ingetogen, dat men haar figuurtje nauwelijks meer opmerkt en als dan na afloop een spontane ovatie van de tot in alle uithoeken bezette zaal losbarst, dón ook poogt zij zichzelf op de achtergrond te schuiven en de hulde aan dirigent en orkestleden over te brengen. Van de grote artiste die Clara Has kil heet, kunnen tal van virtuozen nog alles leren! MARIUS MONNIKENDAM. Reeds werd officieel bekend gemaakt, dat invoer van en handel in voedergra- nen per September zal worden vrijge laten. Hoewel, in verband met de inter nationale tarwe-overeenkomst, nog enige administratieve vraagstukken op te los sen zijn, zal het er wel van komen, dat de Nederlandse graanimporteurs in of kort na September weer vrijelijk in de ge legenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te gaan be trekken. Met het Primo Concerto per orchestra van Goffredo Petrassi, het Pianoconcert van Schumann met Clara Haskil als so liste en de Vierde Symphonie van Beet hoven had de dirigent Paul Klecki een programma samengesteld dat even bewon derenswaardige eigenschappen in zijn op bouw als in zijn uitvoering bevatte. Want hij toonde zich met het Residentie Orkest niet alleen in Schumann een „accompag- nateur" vol overgave, maar bewees met Beethoven zowel als Petrassi een sterke eigen visie te bezitten. Eerder schreef ik reeds, dat Petrassi tot de jonge Italianen behoort, die in navol ging van Malipiero en Casella tot een positief réveil kwamen van de symphoni- sche kunst in Italië. Want zozeer dit land de bakermat geweest is van de dramati sche kunst althans zoals die hier in de Westerse toonkunst is uitgegroeid in de opera-vormen zozeer zijn onder deze azuren luchten ook de melodieën voor snaar-instrumenten geboren bij meesters als Cörelli en Vivaldi, muziek die voort gesproten is uit een onbekommerde le vensvreugde. Zo leek het ook met dit eerste Concerto van Petrassi alsof fonteinen van lichtende kracht opspoten uit een klaar bekken van musiceervreugde. Daar klinken in deze muziek eerder de energieke klaroenstoten van tritonen dan het lokkend gezang van sirenen. De muziek bezit in z'n geheel een gespierde kracht, die tot een „amour sans phrase" leidt. Tegenover de stormloop echter van het begin volgen kleinere inzinkingen zowel van formele aard als door de voortduren de terugkeer tot dezelfde grondtoon (g). Een dergelijke compositorische omstan digheid bewijst het stadium waarin dit werk ontstaan is. Petrassi was toen 30 jaar en had nauwelijks z'n opleiding vol tooid- Het is dus wel wat achterlijk om ons deze moderne Italiaan aan te dienen met een werk dat hoe verdienstelijk en soms belangrijk ook tenslotte uit zijn jeugd dateert. Een stap terug deden we toen met de muziek van Schumann, die een ieder als overbekend in de oren klonk. Maar hoe dikwijls dit Pianoconcert van deze mees ter der Duitse romantiek ook gespeeld moge zijn, het werd onder de handen van Clara Haskil tot kneedbaar modelé. De vorm verloor door haar sterk creatief- musisch bewustzijn alle stijfheid en con ventie om uit te groeien tot de bloeiend- ste cantilenen, tot de innigste samen- (Van onze correspondenten) Donderdagavond tegen zeven uur reed het 10-jarig zoontje van de familie J. v. B. te Herpen bij fruitkwekerjj Van Gruns- ven plotseling de weg op. Hij werd door een zware vrachtauto gegrepen en zo deerljjk verwond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Zijn broertje, dat bij hem achter op de fiets zat, bleef ongedeerd. Te Den Ham (Ov-) is het zevenjarig zoontje van de familie A. S. door een vrachtauto van de fa. K. uit Hoogeveen aangereden en op slag gedood. Het knaapje liep achter een tweetal woon wagens die over de Vroomshoopseweg reden. Ter hoogte van een zijweg die naar de ouderlijke woning voert kwam de jongen achter de wagens te voorschijn, zonder op het verkeer te letten. Dinsdagmiddag werd op de Rondweg bij Oldenzaal het 4-jarig zoontje van de heer P., nadat het met zijn broertje aan zijn aldaar in een autobus passerende vader brood had gebracht, door een uit de richting Hengelo naderende auto ge grepen. Het kind was op slag dood. geheel zijn open Ir POSTHUMUS (PvdA) gegaan. De heer ..ogen nog niet open.. Posthumus zat zuur voor zich uit te kijken, toen hem dit op zijn parlementaire boterham werd ge geven. Geprikkelde stemming De stemming in de Kamer was er hier- De ontzettende hittegolf, die het Noord westen van Pakistan heeft geteisterd en die gevolgd werd door zware regenval, heeft naar schatting aan drieduizend men sen het leven gekost. Bovendien hebben minstens 5000 mensen een ernstige zonne steek opgelopen. Uit twee districten, Pesjawar en Attoek, worden officieel 1121 doden gemeld. Van zeven andere dis tricten zijn nog geen cijfers ontvangen. Gedurende de eerste dagen van Juli schommende de temperatuur tussen 42 en 45 graden Celsius. In de nacht daalde de temperatuur niet. De 7de Juli begon het te regenen. Rivieren en beken traden bui ten de oevers. Bij de overstromingen gin gen, dank zij de snelle hulpverlening, geen mensenlevens verloren. Wel kwam er vee om en werd schade toegebracht aan woningen en gewassen. (Van on2e correspondent). Eerst gistermiddag om zes uur kon de regionale brandweer van Emmen naar huis terugkeren na een harde, ononder broken strijd van 27 uur tegen de grootste veenbrand, die er in de afgelopen jaren in het Z.-O.-Drentse veengebied heeft gewoed. Volgens een ruwe schatting be loopt het totale aantal verloren gegane turven een drie millioen. De branden zijn Woensdagmiddag om drie uur begonnen en hebben de gehele nacht en Donderdag voortgewoed. Er heb ben zich geen persoonlijke ongelukken bij voorgedaan. De turf, welke is verbrand, was het onverkoopbare overschot van de campagne van het vorige seizoen. Het is niet be kend hoe het vuur is ontstaan. Het begon bijna tegelijk op verschillende plaatsen in de uitgestrekte veenvlakte tussen Em men eji Schoonebeek. In Klazienaveen, waar ook een veen brand woedde, moesten de brandweer lieden door de verstikkende rook, met achterlating van het slangenmateriaal, overijld vluchten. Een spuitgast ligt met rookvergiftiging te bed. 25 ceni per pak Dubbel pak 45 cent In de Tweede Kamer heeft minister Mansholt gisteren tydcns de behandeling van het wetsontwerp Herverkaveling Zeeland medegedeeld, dat h\j niet afwij zend staat tegenover de gedachte van de heer Engelbertink (KVP) om de koopsom van grond van degenen, die emigreren, ie doen uitbetalen in de valuta van het land, waarheen zfy gaan. Overleg op dit punt is gaande met de departementen van Sociale Zaken en Financiën. Bij de rechtbank in Haarlem werd de eiser van verdere vervolging vrijgesteld, naar mr Van Dal zeide dooi het zoek raken van een Memorie van Beroep „In de gewraakte artikeltjes wordt al leen gezegd, dat eiser genoft heeft en verder niets", aldus pleiter „Als dit niet meer mag dan krijgen wij h er een soort politie-systeem. Het gaat er tenslotte om, da* het volk mag en moet weten hoe de zaken zijn verlopen en waarom zij zo zijn verlopen". In zijn repliek gaf mr H. Pot de reden aan waarom niet direct na bet publiceren van hel artikel van 14 April 1951 een procedure aanhangig was gemaakt. Eiser was van plan geweest om een strafvervol ging tegen ,,De Telegraaf" in te stellen, maar omdat zijn eigen proces aanhangig was, oordeelde men het beter om deze zaak uit te stellen totdat een uitspraak in de eerste affaire was verkregen „Het treft eiser nu" zo zeide mr Pot „dat, ter wijl de zaak betreffende hemzelf reeds ge heel van de baan is. „De Telegraaf" er weer op terugkomt en wel op een grieven de en beledigende wijze. „Het artikel van 1951 dient het algemeen belang niet", aldus mr Pot, die ook de citaten uit het rapport van de commissie-Versteeg In twijfel trok, temeer daar dit nooit is gepubliceerd. Het advies om niet tot een strafvervolging over te gaan zag spr. als een bewijs van de zwakheid van het gehele rapport. Mr Pot vroeg zich af hoe de pleiter van „De Telegraaf" in het bezit van het rapport gekomen was. Bovendien is mr Engels, toen er toch een vervolging legen hem werd ingesteld, door de Haarlemse recht bank vrijgesproken, terwijl hrt beroep van de officier door hogere rechterlijke instan ties werd verworpen. Op 15 Juli zal de president uitspraak doen. Van Dal opmerkte, reeds rum 15 maanden verstreken. Om te bewijzen dat inderdaad de toen gepubliceerde feiten op waarheid berust ten, droeg mr Van Dal uit het rapport van de Commissie-Versteeg, d'ie op last van de minister van Justitie een onder zoek ingesteld had naar de gedragingen van een aantal politie-officieren van Vel- sen, die passages voor die oetrekking had den op de figuur van de eiser, mr Engels, die in de oorlogsjaren commandant van politie te Velsen was geweest. ,.Mr Engels hield op last van de Duit sers studenten aan, alsmede een zijner agenten en een Joods meisje, dat door deze verborgen werd gehouden, gaf een agent opdracht om gelden :n te zamelen voor de illegalen, welke gelden in de zak van mr Engels verdwenen. Mr En gels heeft van een collaborateur een bedrag van 330 000 aangenomen en die persoon na de oorlog nog eens voor 10.000 geplukt. Hij droeg koeriersters op om verschillende personen uit de illegaliteit te fusileren". De commissie adviseerde de minister n'et tot strafvervolging over te gaan, om dat een deel van de door mr Engels be kende misdaden ofwel verjaard, ofwel te zwak van bewijs waren. D jjr de minister werd toen gelast een strafvervolging in te stellen tegen mr Engels voor een ver duistering van een bedrag vari 2000 en het zich toeëigenen van een aantal on roerende goederen i.e. een cassette zilver. Haagse poelier. De prijs kan zelfs zakken tot die van de betere vleessoor ten. Ook voor de uitvoer van panklare geslachte kippen betek-"' -'lik machine een enorme -.tap vooruit Proeven met an der gevogelte, hebben eveneens de bruikbaar heid van de machine be wezen. Een bezwaar kleeft er nog aan, namelijk, dat de veren nat worden en daardoor minder handels waarde krijgen. Binnen kort kan d'* u ar on dervangen worden door 'n speciale droogmachine. Gezien de resultaten van de proefnemingen is de Hagenaar van plan 'n reeks van deze plukma- chines te bestellen. grijpers zijn gemonteerd. Indien men een dode. natte kip tegen deze grij pers houdt, wordt de kip in er1--'- --- radi caal schoongeborsteld door de wrijving tussen veren en rubber. EEN Haagse poelier stammend uit 'n oud poeliersgeslacht en nestor van vijf poelieren- de broers, heeft als eer- I ste in Nederland een kip- pennluk-machine geïm porteerd, met behulp waarvan „een kind de kip kan doen". Tot dusverre was het zo dat een zeer goed vakman niet meer dan acht tot tien per uur met de hand kon I plukken; de nieuwe ma- chine „behandelt" snel veilig en afdoende niet I minder dan 200 stuks per uur. De machine bestaat uit een electrisch roterende metalen trommel, waar op vrij zachte rubber- over 14 dagen. UE prijs van geslachte kipoen ken in de toe komst vrij sterk da len, omdat het plukken nog altijd 't meeste loon vergde, zo meent de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3