De wereld vraagt zich af wat Beria in zijn val meesleept „Grote Drie" te Washington achten geen wijziging der westelijke basispolitiek nodig Geen opwinding in de straten van Moskou Besprekingen tussen Rhee en Robertson geëindigd Antwerpse douane legde beslag op geheimzinnige machineonderdelen Tanks voor Odessa of... land- bouwtractors voor Israel? Politieke horizon Grote Drie pieken Voedsel voor de hongerende bevolking van Oost-Duitsland IC V.P. begint op 18 Juli een nieuwe toer naar eenheid v. VA Ml; IJS. mmmsrnmm. wlmSli ém?. Sovjet-berg nog steeds in nevels KVP bespreekt vraagstuk der eenheid Alle tomaten gelost Sal aris verbetering bij het rijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 11 Juli 1953 WEERBERICHT V. De veronderstelling, dat de val van Beria reeds enige tijd geleden een feit is geworden docli om tactische redenen mogelijk om de conferentie van de westelijke „grote drie" te Washington aan het weifelen te hrengen pas gisteren wereldkundig werd gemaakt, wint hoe langer hoe meer veld. Te Londen zijn betrouwbare berichten ontvangen, volgens welke op 27 Juni jl. in Moskou een uitzonderlijk grote troepenmacht op de been was. Men concludeert daaruit, dat dit de dag was daarop zich achter de muren van het Kremlin het duel tussen een paar van de machtigste mannen in de Sovjet-Unie voltrok een nog in het duister gehulde paleisrevolutie, waarvan de draagwijdte en gevolgen nog niet zijn te overzien, maar die in elk geval aan een van de meest gevreesde Sovjet leiders de vrijheid en misschien zelfs het leven zal kosten. Men neemt aan, dat Beria sinds zijn val gevangen gehouden wordt, in afwachting van zijn be rechting, uie, naar uit de officiële Sovjetrussische mededelingen blijkt, door het hooggerechtshof zal geschieden. Hieruit leidt men af, dat „verraad", waarvan de partij hem in vele toonaarden heeft heticht, niet de hoofdbeschuldiging tegen Beria zal uitmaken. Was dat wel zo, dan zou zijn zaak aan een militair college van het hof moeten zijn voorgelegd. Dat de jongste gebeurtenissen in het Kremlin invloed zullen uitoefenen op de conferentie der westelijke „grote drie", welke conferentie juist gistermiddag te Washington is begonnen, acht men on vermijdelijk. Tour-de-force Nolten wint monster-etappe naar Bordeaux 2SS1: SU HMiL£o <T.;. UILUJiy xv\i OP 18 JULI Bestuur laat zich leiden door woord van Kardinaal Naar het K.N.P. verneemt, zal 't partijbestuur van de Katholieke Volkspartij op 18 Juli bijeenkomen om zich te beraden over het vraag stuk van de eenheid onder de katholieken. Verseh oningsdatum niet plakt yJnnJvjt Aanbod van Eisenhower aan Moskou: De waarnemende Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou heeft gisteren de Sovjetrussische onder-minister van buitenlandse zaken, V'isjinsky, namens president Eisenhower medegedeeld, dat de Amerikaanse regering bereid is ter waarde van 15 millioen dollar voedsel naar de door voedselgebrek be dreigde gebieden van Oost-Duitsland te zenden. Er wordt bij de Russische autoriteiten op aangedrongen, het aanbod zo spoedig mogelijk te aanvaar den „opdat bet voedseltekort in Oost-Duitsland snel kan worden opgeheven"'. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, morgen toenemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Ongeve'er dezelfde temperaturen. Zondag 12 Juli: Zon op 4.34 uur, onder 20.57 u. Maan op 5.52 uur, onder 21.40 uur. Maandag 13 Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20.56 uur. Maan op 7.06 uur, onder 21.56 uur. Naar de Reuter-correspondent uit Moskou meldt, heeft de bevolking van óe Sovjetrussische hoofdstad het nieuws Van de val van Beria opmerkelijk rustig opgenomen. Natuurlijk was het wel een Verrassing en wilde iedereen de „Pravda" lezen, zodat zich voor de kiosken lange O.jen vormden, maar niemand scheen bij zonder opgewonden of bezorgd. Nauwe lijks was de bevolking bekomen van de verrassing, of Radio-Moskou meldde al, dat „het ontslag van Beria van ganser harte wordt toegejuicht door de partij en het gehele Sovjetrussische volk". De berichten uit Moskou werden in de satelliet-staten via de radio en pers verspreid. Het gehele artikel van de ..Pravda" werd voorgelezen of afgedrukt, doch vooralsnog zonder enige commen taar. Ook buiten de onder communisti sche druk staande landen hebben de communistische partijen het veiliger geacht, zich voorlopig maar van com mentaar te onthouden. Bolden voorspelde het Men zal zich herinneren, dat de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Char les Bohlen, een dag of wat geleden de Russische hoofdstad heeft verlaten om zijn vacantie in Frankrijk door te bren gen. Eerst thans wordt onthuld, dat Bohlen kort voor zijn vertrek uit- Mos kou aan Washington liet weten, dat Beria „vermoedelijk ten val zou komen". Bohlen heeft zijn vacantie onderbroken en is naar Washington vertrokken, voor het geval het ministerie van buiten landse zaken inlichtingen, samenhangend met de val van Beria, mocht wensen. Twee dagen achtereen begonnen we met minder prettig nieuws. Stevens de ene dag, .lansens dc andere dag uit de strijd. En dan nog twee dagen geleden die fatale inzinking van Jan Nolten, op wie Nederland (en de buitenlandse experts) huizen gebouwd hadden. En dan gistermiddag anderhalf uur vóór iedereen het verwachtte de melding: diezelfde Jan Nolten, ten prooi aan een inzinking zo groot als een renner er maar éénmaal een in zijn carrière tegenkomt, won de misschien wel zwaarste, in ieder geval langste rit van heel deze Tour! De Bordclezen juichten de Limburger hartstochtelijk toe, toen hij, geheel in zijn eentje, het stadion kwam binnensnellen aan het eind van een solo-rit van enkele tien tallen kilometers, vriend en vijand met verbijstering slaand. Dat was dan weer binnen: dc tweede etappe-overwinning in acht dagen, de nodige tweede plaatsen en een pakhuis vol franks-biljetten- Laten we U er niet meer van vertellen, dat doet Martin Duvzings wei op pagina 7. En dat het nog kan doen, mag wel 'n klein wonder heten, want ons aller oog-en-oor bij deze Tour 1953 hoorde eigenlijk gisteravond plat op bed te liggen, zonder hoofdkussen en met een regiem van de dokter in schoon schrift bij de hand, hetgeen alles moest dienen om, zoals hij het zelf uitdrukt ergens in zijn verhaal, zijn aanstaande hersenschudding te cu reren. Hij had gisteren ergens in het departement, van de Gironde met zijn auto de keus tussen het torpederen van een politiewagen en het veroorzaken van een massa slachting i" een aantal geestdriftige Tour-vierende Fransen. Hit koos de politie-auto de inzittenden had den tenslotte nog de bescherming van dc carrosserie en vandaar die riekenkamer-praa' Hotel Royal Gasoognc in Bordeaux. Dank U géén bloemen, géén tele grammen, géén brieven met z.eken- 1 roost; een dagje kalm aan - hoe kiest hij het zo mooi uit jmst vlak voor de eerrte rustdag- ®n dagavond ligt ons telefoontje al op hem te wachten in de Post Oen ra e vail de Tour de France, dan ver blijvend in Pau. En deelnemers aan onze prijsvraag, boevelen. denkt U, dat er Hassen- forfter als bezitter van de gele trui hebben aangwezen? Ziet U nu- aa na de eerste etappe ook bij ons de strijd nog geheel onen is? Nog geen poo'en behaald in Uw eerste etappe (het bergklassement en de tijdrace vallen er uiteraard nog busten)? Ach, die spurt U gemakkelijk in bij Uw eerste ontvluchtiugspoging in de volgende etappe. Men verwacht, dat Eisenhower zich hardnekkiger dan ooit er tegen zal ver zetten, onder de huidige omstandigheden een gesprek met Moskou te openen. Amerikaanse functionarissen hebben al eerder als hun mening te kennen ge geven, dat de interne wijzigingen in de Sovjet-Unie, als gevolg van de dood van Stalin, nog niet waren voltooid en dat het daarom raadzaam was nog wat te wachten met een bespreking met de Russische leiders. Wellicht zullen de Britse en Franse afgevaardigden daarentegen het tijd stip. dat schijnt te wijzen op interne verdeeldheid in het Kremlin, juist bij zonder gunstig achten voor contact met Moskou. Trouwens ook in Ame rikaanse politieke kringen redeneert men anders dan Eisenhöwer. Ver scheidene leden van 't Congres achten de toestand thans rijp om Rusland te bewegen in te stemmen met een Oos tenrijks vredesverdrag en met een her- niging van Duitsland. Senator Wiley sprak zelfs van „een van de beste kansen sinds het einde van de oorlog". Volgens hem moet Amerika de psychologische oorlogvoe ring intensiveren en „de kokende span ningen achter het „ijzeren gorden uitbuiten". Natuurlijk was de aandacht van de gehele pol'itieke wereld gespannen op dp eerste reacties, die de te Washington vergaderende Britse, Franse en Ameri kaanse ministers op de berichten uit Moskou zouden doen horen. De zitting der „grote drie" begon om 19.45 uur De afgezant van president Eiscnhou I i\ Robertson, heeft Zaterdag voor de twaalfde maal sedert zijn aankomst in Korea een onderhoud gehad met president Rhee. Na afloop verklaarde Robertson dat de be sprekingen thans beëindigd waren en dat een communiqué zou worden uitgegeven. Tevoren had Rhee een vergadering van het Zuidkoreaanse kabinet voorgezeten, die niet minder dan drie uur duurde. Over het gesprokene op deze vergadering is niets bekend gemaakt. De besprekingen tussen Robertson en Rhee werden bijgewoond door de Ameri kaanse ambassadeur in Korea, Ellis Briggs, en de Zuidkoreaanse minister van defen sie, admiraal Sohn Won II. Volgens Amerikaanse radiostations zijn in Amerika berichten uit Seoel ontvangen over een bekendmaking van president Rhee, waarin deze zou hebben gezegd, dat er een vriendschappelijke verstandhouding bestaat tussen hem (Rhee) en Robertson over kwesties betreffende een wapenstil standsverdrag in Korea. Voorts vertrekt heden de Amerikaanse ambassadeur Murphy, die zijn zending van diplomatiek raadsman voor de bestands besprekingen van generaal Mark Claik heeft beëindigd. In dit vertrek van Murphy, die deel nam aan de besprekingen tussen Pr®^" dent Rhee en Robertson en d,e achter de schermen grote invloed uitoefende p het V.N.-toeleid bij de bestandsbespre kingen, ziet men in kringen van de V. w. in Tokio een teken, dat het bestand op het punt staat gesloten te worden. Voorts zou zijn vertrek bevestigen, aat overeenstemming is bereikt tussen pre sident Rhee en Robertson Officiële kringen nemen echter tegen- II.M. de Koningin heeft Vrijdagavond te Amsterdam de gala-première bijgewoond van de film „Dageraad der Vrijheid Bij aankomst in de hall van het City theater worden H.M. de Koningin bloe men aangeboden. over deze optimistische uitlatingen een gereserveerde houding aan. In Pan Moen D.jon kwamen de bestands delegaties vandaag weer tweemaal bijeen. Besloten werd Zondagmorgen 11 uur weer bijeen te komen. (Ned. tijd) op het departement van bui tenlandse zaken te Washington. Minis ter Foster Dulles legde vóór de ope ning een verklaring af, waarin hij zeide dat de conferentie op een volgens hem gunstig tijdstip plaats vond. „Overal, in Oost-Duitsland en de satel- lietlanden. neemt men beroering waar, gevolg van 'n verlangen aaar vrijheid", aldus de minister Hij meende, dat de verwijdering van Beria op inwendige zwakte van het Sovjetrussische regime wijst. Ook minister Bidault en Lord Salis bury legden een korte verklaring af. Daarna begon een geheime zitting, die drie en een half uur duurde. Uit voerig werd van gedachten gewisseld over de ontwikkeling in de Sovjet- Unie en de Oosteuropese landen. Vooral het jongste nieuws uit Moskou stond sterk in het teken van de belangstel ling. Volgens een verklaring, welke na de zitting werd afgelegd, zouden de ministers het er over eens zijn, dat niets in de gebeurtenissen achter het „ijzeren gordijn" ,.en wijziging van de westelijke basispolitiek eist. De ver klaring is zo geformuleerd, dat zij de indruk moet Wekken dat de drie mi nisters zich niet van de WÜS laten bren gen. jg I i (Advertentie) Op üezCete a&Uz&t a&f t <nrv Twee Deense vliegers. Morgan Holck '26 jaaren Jaaren Aasted (ÏS jaar), mors ten met hun sportvliegtuigje een nood landing maken in de Sovjetzone van Duitslandtoen ze onderweg waren van Denemarken naar Sleeswijk. De Sovjet autoriteiten verleenden hun toestem ming om het vliegtuigje over te bren gen naar de Westelijke zone. en dc Duitse Volkspolitie verleende alle mede werking, om de overbrenging, die niet via de lucht, maar langs de grond plaats vond, zo snel mogelijk te doen geschie den. zodat de ongewenste gasten met veel vriendelijkheid zo gauw mogelijk de „deur" werden uitgewerkt. De Oost- duitse volkspolitie, bezig met de ..ver huizing De Denen werden nabij Lübeck weer over de grens gezet. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Enkele dagen geleden heeft de Antwerpse douane geweigerd een tran sito-vergunning te verlenen voor duizend ton machine-onderdelen, die, volgens een niet bevestigd bericht, door een Zwitserse firma in Engeland waren gekocht, vanwaar ze naar Rotterdam waren gestuurd, om, overge. Iaden in lichtere!, naar de haven van Antwerpen te worden gebraclit. Daar- zouden de onderdelen aan boord gaan van twee wachtende Israëlische schepen. De begeleidende documenten vermeldden, dat het onderdelen van machines en machinewerktuigen betrof, docli volgens de bewering van militaire deskundigen had men met onderdelen van Engelse gevechtstanks van het type Slierinan te doen, die afkomstig zijn van het Britse oorlogs- surplus. De onderdelen werden van de lichters naar de loodsen in Antwer pen gebracht, alwaar er embargo op werd gelegd. Inmiddels zou een van de twee Israëlische schepen, die op de vracht had- den liggen te wachten, de haven van de Sch.eldes.tad hebbent- ""laten, terwijl het! tweede schip op het punt zou staan even- I eens zonder vracht te vertrekken. Ofschoon de thuishaven van de schepen Haifa is, doet in Antwerpen het gerucht de ronde, dat de onderdelen ,in kwestie in feite, naar Odessa in Sovjet-Rusland moesten worden ge bracht. F ff *3 Tot zover de eerste lezing van dit geval, waarover de justitie tot nog toe niets naders heeft losgelaten. Uit een andere, on-officiële bron, word er nader over ge zegd, dat er nogal veel fantasie in het hierboven aangehaalde verhaal steekt en dat men goed zou doen een zekere voor zichtigheid in acht te nemen en de afloop van het onderzoek af te wachten. Dan is er nog een derde lezing, volgens welke na de oorlog een Engelse firma talrijke Sherman-tanks had omgebouwd tot tractors voor de landbouw, die Sher- vig's werden genoemd. Deze hadden vol gens de aanvankelijke plannen vooral dienst moeten doen in Afrika, toen de Engelse regering daar kort na de oorlog op grote schaal aardnoten wilde gaan telen. Zoals men weet, is deze onder neming op een fiasco uitgelopen. Het omgebouwde materiaal werd daarom bij opbod verkocht en het was een Zwit serse firma, die er de hand oplegde en het naar Rotterdam liet verschepen. In Israël, waar reeds een vijftigtal Shervig- tractors in de landbouw worden gebruikt, zou men dit aantal nog hebben willen uit breiden. Het zou dus zo zjjn, dat de Zwit serse firm?, de onderdelen van Rotterdam had laten halen met de bedoeling er een deel van aan Israël te verkopen. De Bel gische regering zou hiervan op de hoogte zijn geweest. Hier wordt ten overvloede nog aan toe gevoegd, dat in België geen embargo op wapenzendingen naar Israël bestaat, even min als naar de Arabische staten- Alge meen wacht men met spanning op de resultaten van het onderzoek van dit ge val, dat er nogal verward uitziet. IDDEN in de inderdaad geweldige ej^oude brengen, vond men er toen op, dat ter voorbereiding van een Bermuda-con ferentie en eventueel van een samen komst der Grote Vier de ministers van buitenlandse zaken te Washington zouden bijeenkomen. Men sprak daar om van Klein-Bermuda of surrogaat- Bermuda. Deze conferentie is zeer nuttig, maar kan geen decisief karakter hebben. Fos ter Dulles heeft lang niet het presti ge en gezag van Eisenhower, lord Salis bury niet dat van Churchill. En Bi dault vertegenwoordigt een land, dat helaas het hoge aanzien, dat het eeuwenlang in de wereld heeft genoten, heel sterk aan het verspelen is. By de permanente crisis, waarin het verkeert, is het meer een vrager dan een mede onderhandelaar gewordenhet kan hoog stens de schaal nog naar de ene of naar de andere kant cioen doorslaan. Aan vankelijk schijnt het zelfs de bedoeling van Churchill te zijn geweest Frankrijk buiten de besprekingen der groten te houden; gelukkig is hij hiervan terugge- spanning, welke in de gehele we reld, door het verwijderen van Beria uit het communistische trium viraat der Sovjet-Unie is gewekt, zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gisteren in Washington bijeen gekomen om de grote problemen, welke alom opdoemen, te bespreken. Washington ligt niet precies op de Bermuda eilanden en toch spreekt de gehele internationale pers van „Klein- Bermuda" Want deze bijeenkomst heeft een merkwaardige voorgeschiedenis. Aanvankelijk had Churchill voorge steld, dat men rechtstreeks op een con ferentie van vier, dus met de Sovjet- Unie, zou aansturen, maar daarvan wil de Washington weinig of niets weten. Het kwam met een voorstel tot een voor-conferentie, ook op het hoogste niveau, welke dan op de Bermuda eilanden zou worden gehouden. De ziek te van Churchill maakte deze plotseling onmogelijk. Daar het echter meer en meer wenselijk leek, dat de Grote Drie van het Westen hun standpunten met komen, want dat zou hebben betekend, dat West-Duitsland de eerste plaats op het Europese continent van Frankrijk zou hebben overgenomen; dit moge dan al ten minste reaIistisch gezien, juist zijn, psychologisch zou het voor West-Europa °P dit ogenblik nog niet te dragen zijn. VAN DE ZIJDE der drie deelnemende staten is eenstemmig verklaard, dat voor de Washingtonse conferentie geen enkele officiële agenda is opgesteld. Men wil, zoals dat heet, de politieke hori zon afzien en dan komen vanzelf de pro blemen aan de orde. Het zijn er zoveel, dat men ze in een week nauwelijks iets meer dan oppdrvlakkig kan bekijken. Er zijn er .echter enkele, welke zoz'eer domi neren, dat zij van zelf op de voorgrond zullen treden. Voor Azië noemen wij slechts Korea, China, Formosa, Indo- China. Men heeft het vraagstuk Afrika, waarbij het gehele Westen is betrokken; en wat Europa betreft, denken wij aan de Europese Defensiegemeenschap, de her bewapening van Duitsland, de bevrijding der in communistische slavernij gebrach te volken, „handel, geen steun" en last not least Rusland. Gelijk te verwachten was, publiceren de grote internationale bladen ieder voor zich een reeks onderwerpen, welke van zelf de eigenlijke agenda zou moeten uitmaken; de drie landen hebben elk eigen aangelegenheden, welke zij als heel belangrijk of zelfs als de belangrijkste beschouwen. Maar als men die particu liere agenda's van de Amerikaanse, En gelse en Franse bladen wat nauwkeuriger bekijkt, blijkt aldra, dat ze eigenlijk alle om één groot punt draaien: hoe staan we tegenover de vredesvoorstellen van het nieuwe regiem, in het Kremlin? Moeten we ze ernstig nemen of zijn z'e slechts propaganda en chantage; moeten we met Malenkof gaan onderhandelen of moeten we elke bespreking botweg afwijzen: Van het antwoord op deze vragen hangt de houding af, welke men meent in an dere kwesties, als voorbeeld noemen we Duitsland, te moeten aannemen. Het is wel zeer betreurenswaardig, dat het Westen over al deze aangelegenheden zo innerlijk verdeeld is, vooral nu in het Kremlin zelf zo'n gisting blijkt te heersen We moeten eerlijk zeggen, dat we in ons toch niet zo korte journalistieke leven nog nooit zo'n onontwarbare verwarring, als we de laatste weken in de politiek en de diplomatie van het Westen waarnemen, hebben meegemaakt. Gaarne erkennen we daarbij, dat in de vraag „wei of geen be sprekingen met het Kremlin" voor beide mogelijkheden zeer zwaarwichtige argu menten bestaan, welke deels naast, deels tegen elkaar in lopen. Men kan natuurlijk zeggÉn, dat de Sovjet-Unie zó zwak is, dat zij van zelf moet geven, zonder dat er enige tegenprestatie van het Westen voor nodig is; men kan ook zeggen, dat Rusland in een zodanige situatie verkeert, dat het bereid is vee), misschien zelfs zeer veel te geven, als het maar iets terug krijgt, ai ware het slechts om het gezicht te redden. Het feil, dat Bidault zich, na veel aarzelen en op grond van diplomatieke informaties, bij dit laatste, Britse gezichtspunt heeft aan gesloten, zou er op kunnen wijzen, dat West-Europa goede kansen ziet, welke 't niet gaarne zou verspelen. Want het zou de laatste kans kunnen zijn. Wij zien in het besluit „ja of neen" de primaire zaak. En zo het „ja" wordt wat in de lijn van de verwachtingen ligt zal men goed doen op het Bermuda-niveau uit te maken, wat men gemeenschappelijk wil. Men moet het Kremlin geen gelegen heid bieden op de Verdeeldheid van het Westen te spelen. Dat tot op heden nog geen mededeling van het partijbestuur versehenen is over het vraagstuk der eenheid in het licht van de jongste uitlatingen van de heren Welter en Ruygers, wordt als volgt ver klaard in de „Opmars": „Zowel van de zijde van de heer Wei ter als van de kant van de lieer Ruygers, in het maandblad van Je Katholieken in de Partij van de Arbeid, zjjn ver klaringen afgelegd met betrekking tot het probleem van de politieke eenheid der Katholieken in Nederland. De „Opmars" zal" op dit ogenblik geen commentaar geven op de u.liatingen van de heer Weiter en ook niet op die van de heer Ruygers. welke thans min of meer uit naam van zjjn medestanders werden gepubliceerd. Immers, de leiding der partij beraadt zich nog over de wjjze waarop zjj haar beleid ten opzichte van het herstel der eenheid zal voeren. Dit beraad is thans in een acuut stadium gekomen, zodat spoedi', mededelingen daaromtrent kunnen worden verwacht. Uiteraard zal het beleid van het bestuur der K.V.P. gebaseerd zjjn op de woor den, door Z.Em. de kardinaal ten opzichte van de eenheid gesproken tot alle katho lieken van Nederland". jJj OALS men weet, of niet weet, doch in elk geval uit de krant kan we ten, zijn enkele tarieven van de P.T.T. gewijzigd, Deze tariefswijziging is voor het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwyk aanleiding geweest om enkele vragen tot de Minister r an Ver keer en Waterstaat te richten. Men heeft, deze in ons blad kunnen lezen. Wij vinden dergelijke parlementaire vragen altijd grappig. Er worden dingen gevraagd, icaarvan men op z'n vin gers kan nagaan, dat „Zijne Excellen tie" het vast niet weet. Maar kijk. dat is nu een voordeel van de democratie. Een Kamerlid kan een Minister op die manier om een boodschan sturen. Ge lukkig. dat een minister als regel ran zo'n kaliber is. dat hij om een bood schap uitgestuurd kan worden! I. c. wil de heer De Vo.s van Stern- wijk weten, wanneer een mededeling betreffende de wijzigingen aan dc brie venbussen is aangebracht Welnu, men behoeft niet eens zo'n slimme vos 'r zijn om te kunnen ruiken, dat de Mi" - ter dat zeker niet weet! Maar dan komen wü ov iets anders. De Senator vraagt, of hef waar is. dot het hoofdbestuur aan de postkantoren heeft medegedeeld, dat tot 81 Juli a s. geen strafvort in rekening behoort te worden gebracht. Dat vinden wij een nrwetens""~ann als een onontkoombaar d'lemma. Wort zegt de minister, do* zulks niet v'fwr is. don vi-dt men de P. T T. maar mei- nio soepel. E" antwoord* 7 E.rrp*len*ie ho„e.s*t- gevd. wel don is de kans grne* dat een aantal .brg1 -r buroer.s" te* f' e srbnnsnns"-da*n.m het n\ev-"e tarief De groep Nederlandse exporteurs, le veranciers van de 150 ton tomaten, die aan boord van twee kustvaartuigen de „Baracuda" en de „Fiducia" voor de wal in Londen lagen, heeft besloten de lading ter waarde van 100.000 on danks het invoerverbod toch te lossen. Zoals wij reeds meldden had de Engelse regering de andere partij van 150 ton, die Woensdagochtend was verzonden, giste ren nog wel toegelaten. Met het lossen van de resterende helft is gistermiddag om 5 uur begonnen. De Engelse douane heeft de partij in beslag genomen. Blijkens informaties te Londen heeft de Engelse douane de in beslag genomen vruchten via handelaren onmiddellijk tegen de bes te prijs verkocht, waardoor deze tomaten dan toch op de Engelse markt komen. Di rect nadat de kustvaartuigen hun lading kwijt waren, keerden zij naar Nederland terug. Het is de bedoeling en de verwachting, zo vernemen wij van bevoegde zijde, dat de Tweede Kamer nog deze maand in openbare behandeling neemt het wetsont werp tot verbetering van de financiële positie van het rijkspersoneel. Dit wets voorstel werd deze week, zoals wjj heb ben gemeld, door minister Beel inge/'end. Gisteren is het in de afdelingen geweest, zodat over enige dagen het Voorlopig Verslag tegemoet kan worden gezien. Het Kamerreces was toch reeds enige tijd ver schoven in verband met de behandeling van het E.D.G.-verdrag. (Advertentie) In z|jn nota aan de Russische autoritei ten zegt president Eisenhower, dat hij ten zeerste bezorgd is „over de toestand in de Sovjet-zone van Duitsland en de toene mende ontberingen, waaronder de bevol king van dat gebied te lijden heeft". Aan gezien de Amerikanen weten, dat de steeds slechter wordende voedselpositie „een be langrijke rol heeft gespeeld b(j de recente demonstraties tegen de plaatselijke auto riteiten", willen zij gaarne hulp verlenen. „Het is voor de Ver. Staten een traditie om leed, honger en ziekte te veriichteen, waar die ook wordt aangetroffen", aldus Eisenhower. Hij besluit zijn boodschap met de woorden: „Van harte hoop ik, dat onze poging om de moeilijkheden van de Oost- Duitsers te verlichten, door de Sovjetrus- siche regering met vreugde zal worden be groet".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1