Aangeboden voedsel Duitsland geweigerd voor Oost- So v j et-pers hamert op „eenheid ot Achtste waterbronk te Born Koel en onvast weer ldagblad voor Schiedam en omstreken BH Duitse koelauto reed tegen Nederlandse touringcar Allerheiligste voer op helderwitte „Lutjehorn" Bevolking knippert met ogen in snelle Sovjet-mallemolen Beria-affaire blijft Rusland beheersen m Benzine en petroleum duurder Maandag 13 Juli 1953 Vliegtuig met 61 mensen vermist Albanië.... rijper voor democratisch bewind Warmond krijgt geen nieuw meer Vechtpartij met dodelijke afloop Duitse specialist voor Kardinaal Stepinac? m BPS Meer dan dertig gewonden, van wie tien ernstig Duizenden knielden op de dijken Vijftigduizend gulden opgemaakt J WEERBERICHT Er valt tot dusver niets met stelligheid te zeggen over de koers, die de Sovjetpolitiek in de satellietstaten gaat nemen. Hardheid en zachtheid vallen tegelijkertijd waar te nemen in de maatregelen, die sinds het publiek worden van Beria's val in verschillende staten zijn genomen. ATOOMBOM „IN ZAKFORMAAT" Woorden van Mao 'lij Sï dÊmÈA Met ingang van vandaag Met ingang van vandaag is de prijs van alle aardolie-pioducten in ons land gestegen. De oliemaat schappijen zijn tot deze verhoging moeten overgaan in verband met de stijging van de wereldmarkt prijs. Dit betekent, dat benzina aan de pomp 0,7 cent per liter duurder geworden is en petroleum 0,75 ct per liter. De verlaging van de benzineprijs van Mei j.i. is hierdoor weer ongedaan gemaakt. Amsterdamse waterpolitie betrok erewacht Bruidjes en bloemen Procuratiehouder maakte goede sier met andermans geld SJISJAKLI PRESIDENT De we'erverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koel weer. Dinsdag 14 .Juli: Zon op 4.36 uur, onder 20.35 uur; Maan op 8.19 uur, onder 22.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT; Hardheid en zachtheid in de satellietstaten In Hongarije heeft Rakosi voor <lc eerste maal sinds zijn aftreden als premier een radiorede gehouden. Men kreeg de indruk, dat hij het door zijn opvolger Nagy gewekte optimisme wilde temperen en dat hij voorts wilde doen uitkomen, dat hij, Rakosi, nog altijd in Hongarije de eerste viool speelt. Anderzijds gaf hij echter gemaakte fou ten toe. Men had inderdaad de lichte in dustrie en de consumptieindustrie ver waarloosd voor de zware industrie, zei hij. Maal- anders dan Nagy handhaafde hij de eis tot vervulling van het vijfjarenplan. De straffen op 't absenteïsme der arbeiders bleven ingetrokken, maar Rakosi waar- waarschuwde, dat de arbeiders nu niet moesten denken, dat zij minder hard zou den behoeven te werken. De landbouw coöperaties behoefden minder grote quota in te leveren en men kon zijn lidmaat schap van de landbouwcoöperatie na de oogst op zeggen, maar ofschoon de onaf hankelijke boeren weer steun zouden ont vangen bleef het collect:v:satie-streven onverminderd gehandhaafd en zouden de collectieve boerderijen bevoorrecht blijven. Hij deelde in dit verband alvast mee, dat er reeds vele Koelakken waren gearras- teerd, die meenden dat zij hun oude land weer terug konden krijgen! Zowel Rakosi als Nagy, die na hem sprak, verklaarden met de grootste na druk, dat de thans op de velden staande oogst, die goed heet te zijn, koste wat het kost 'moet worden binnengehaald. Waarnemers zien in de verzachtingen, die zowel in Hongarije als in Roemenië zijn doorgevoerd (verlaging van de inle veringsplicht en kwijtscheld ng van acfb- terstallige inleveringen) dan ook een mid del, waarmee de regeringen hopen te be reiken dat de boeren hun oogsten inder daad zullen inleveren. Het ontvlamde op timisme onder de bevolking moet verhin deren. dat de boeren hun oogsten zoals in het vérleden, verheimelijken of moedwil- Rg bederven. Ook in Oost-Duitsland gingen hardheid en zachtheid samen. Generaal Dibrova, de stadscommandant van Oost Berlijn, hief Zaterdag de staat van tieleg, die op Sergei Kroeglof, die thans voor de Se maal Beria opvolgt als minister vai binnenlandse zaken der Sovjet-Urne Ken voor het Westen tamelijk onbekende figuur, hoewel hij de Amerikaanse Le gion of Merit-ondcrscheiding heeft ge kregen en hij sicli als Ridder van liet Britse Empire Sir Sergei mag noemen. Deze eretekenen dankte hij aan zijn rol tijdens de geallieerde conferenties van Teheran. Yalta en Potsdam, toen hij de verantwoordelijke man ivas voor Stalins veiligheid. In de verbroedering van die dagen was men royaal met riddersordes Déze kolonel-generaal van 't Rode Leger leefde altijd 'in de schaduw van zijn directe meester Beria,, die als leider van de veiligheidsdienst tijdens de genoemde conferenties zijn chef was. Toen Beria in 19j6 zich aan zijn hoofdtaak ging wijden werd Kroeglof zijn opvolger voor wat. binnenlandse zaken betrof. Beria hield echter de supervisie, zodat Kroeglof practisch niet. op de voorgrond trad. Was hij een vertrouwensman van Beria, die hem thans verried? Of heeft hij oudere banden met Malenkof Lord Ismay her innert. zich van hem. dat hij zijn ver heffing tot Sir met gemengde aevoelens ontving, niet wetend of hij nu blij moest zijn. Volgens zijn Amerikaanse collega uit de nog hoopvolle dagen was hij „niet. ongeschikt" in de omaavci. ..maar ik had torli de indruk, dat hri tot alles in staat Was" Eii was dol on Amerikaanse siaa- rette'n. die daarom dan ook maar werden ead-vn oedgnr tin die tpd) en hij zaa er altijd tot in de nunties verzorgd uit in zijn uitzonderlijk goed gesneden uniform. Naar Reuter uit Washington een passagiersvliegtuig van de ir ocean Airlines op 300 km. ten Oosten v het eiland Wake in de Stille Oceaan Se stort. Het toestel had 53 passagiers en een bemanning van 8 koppen aan boord- Het was op weg naar Ilonoloeloe. Zon dagavond heeft men nog twee nur lang zwakke noodseinen opgevangen ,maar tot dusverre hebben de grootscheepse red dingspogingen geen succes gehad. He denmorgen heeft men niet zo heel ver van de v moedelijke plaats des onheils twee grote olievlekken op het water waargenomen. Men vreest het ergste. 17 Juni was afgekondigd, op Verder kre gen de autoriteiten van ie Evangelische kerk verschillende mededelingen over de vrijlating van predikanten ui leiders van de Protestantse jeugdorganisaties, waaruit zjj concludeerden, dat de communisten hun verzoeningsbeloften nog stteds gestand wensten te doen. Anderzijds verwierp echter zowel de Oostduitse regering als minister Molotof het aanbod van president Eisenhower om voor 15 milüoen dollar aan levensmiddelen aan de hongerende bevol king van Oost Duitsland te zenden. De Oostduitse regering acht het Ame rikaanse aanbod een „provocatie" voor de bevolking. Met verbluffende brutaliteit pochte de Oostduitse leiding, ondanks alles wat in de Oostzöne gebeurd is, op aan Moskou en niet aan de Oostduitse redering is gedaan, een handelwijze ,,d.e zelfs de bevolking yan een kolonie zou kwetsen" Molotof achtte het Amerikaanse aanbod een propagandamaneeuvre. Rus land, zo zei hij, zou zelf wef voedsel naar Oost-Duitsland sturen. De Amerikanen zullen zich door deze dubbele weigering echter niet laten weer- h°Vofgnens een woordvoerder van de Ame rikaanse hoge commissie in West-Duits- land onderzoeken de V. S. mogelijkheden om de aangeboden levensmiddelen voor Oost-Duitsland toch op hun bestemming te krijgen ondanks de weigering van de Oostduitse regering en de Sovjet-Unie. Grote hoeveelheden van deze levensmid delen zijn reeds op weg of reeds in West- Duitsland aangekomen, aldus de woord voerder. In kringen van de Amerikaanse hoge commissie acht men de volgende manieren om de levensmiddelen alsnog in het bezit van de Oost-Duitsers te stellen de beste: het opslaan van vooiraden langs de grens van Oost- en West-Duitsland en in West-Berlijn. De Oost-Duitsers zouden het voedsel dan zelf moeten halen. De levensmiddelen zouden ook aan Duitse kerkelijke liefdadigheidsorg3rnsaties kun nen worden overgedragen, die ze aan Oost- Duitsers zouden moeten zenden door mid del van een „pakketten-actie". anes •»«- - De V- S' bezitten e?n klein !™?del de democratische wereldmarkt" waartoe I atoombom, dat kan worden vervoerd door 'Jii hehoort en op haar gunstige handels- een één-persoons een-motorig vliegtuig, aldus heeft de hoofdingenieur van de Douglas vliegtuigfabriek, Heineman, Vrij- zij behoort en op haar gunstige relaties met de andere Sovjet-staten! Molotof was niet minder onbeschaamd. Hij achtte het een belediging voor de Oost duitsers, dat het Amerikaanse aanbod dag verklaard op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel te San Francisco, De ministers van buitenlandse zaken van Griekenland, Turkije en Joego-Slavië, hebben Zaterdag, aan het einde van hun besprekingen te Athene, een communiqué uitgegeven, waarin zjj o.m. eensgezind ver klaren, dat de onafhankelijkheid van Al banië een van de belangrijkste voorwaar den zou vormen voor de vrede en stabili teit op het Balkan-schiereiland. De ministers waren tot de slotsom ge komen, dat Albanië thans „rijper" is ge worden voor een terugkeer naar een meer democratisch bewind. Voorts zijn de ministers het eens gewor den over de volgende drie punten: 1. Het oprichten van een permanent secretariaat voor het Balkanpact om con ferenties voorte bereiden en voor het be studeren van alle vraagstukken die tussen de drie landen zullen kunnen rijzen. 2. Hun generale staven op te dragen op hun volgende ontmoeting een mogelijkheid voor een nauwere militaire samenwerking tussen de drie landen te bestuderen. 3. Een conferentie van economische des kundigen te houden om de gezamenlijke economische problemen te bespreken. Het Leidse merenplan in Warmond zal naar alle waarschijnlijkheid niet door gaan. Dit mag men wel concluderen uit het feit, dat ir Ringeling in een zitting van de Raad van State afd. geschillen van bestuur, namens de Rijkswaterstaat heeft medegedeeld, dat deze geen medewerking kan verlenen aan het plan, waarbij hon derd h.a. cultuurgrond in een meer zou veranderen. Bij hernieuwde proefborin gen in de Zwanenburgpolder onder War mond was n.l. gebleken, dat het bruikbare zand om welks winning het plan is ont worpen zich pas op een diepte van 11 a 12 meter bevindt zodat zandzuiging eco nomisch niet is verantwoord. Voor de vele tegenstanders een blij bericht, voor de ge meente Leiden een grote teleurstelling, want daar heeft men in de komende jaren voor de stadsuitbreiding wel zand nodig. De pers en de radio in de Sovjet-Unie hebben ook Zondag weer al hun registers open getrokken om smaad en verguizing te laden op het hoofd van de op zijn vonnis wachtende Beria. De strekking van ieder betoog was onveranderlijk, de bevolking op 't Iiart te binden de eenheid te bewaren. De Maden, Radio-Moskou en 't persagentschap Tass publiceerden 'n grote serie verslagen over bijeenkomsten in het gehele land waar men met totalitaire tucht resoluties aannam, die in stereotiepe bewoordingen de „verrader van het volk, de gezworen vijand van de partij, de agent van het imperialisme" veroordeelde en waarin men zijn blinde trouw uitsprak jegens de partij leiders, die Beria hadden uitgeschakeld. De twee leidende dagbladen Pravda en Izvestia hadden ook gisteren weer een hoofdartikel over de gevallen grootheid met tal van nieuwe klachten over diens afschuwelijke plannen. Een opmerkelqke nieuwe scheldnaam voor Beria was. „Een tweede Tito". Andere bladen, zoals he vakverenigingsblad: Troed, het blad van het leger Rode Ster en van de jeugdor- ganisatie: Komsomolskaja, spraken onge vraagd uit naam van het onmonidtge volk over de onwankelbare trouw aan de par tijlijn. Met nadruk werd ook gisteren weer in de Pravda, onder de grofste verwensingen aan Beria, de strijd tegen het bourgeois- nationalisme aangekondigd. „Het is de heiligste plicht van onze partij, aldus de Pravda, „het Sovjet-volk te besturen in een geest van proletarisch internationa lisme". Ook de Chinese communistische rege ring heeft door middel van haar offici ële orgaan het „Pekingse Volksdagblad" Beria aangevallen, aldus een bericht van het nieuwsbureau „Nieuw China", dat in Hongkong is ontvangen. „De com- Een snapshot" van de grote drie tijdens een vriendschappelijke bijeen komst in Washington bij president Eisenhower. We zien hier president Eisenhower. John F. Dulles, de Franse min. van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en de plaatsvervangend min. van Buitenlandse Zaken van Engeland, Lord Salisbury. munistische partij van China en het Chi nese volk uiten hun diepe verbolgenheid over het misdadige gedrag van de verra der Beria", schrijft „het Pekingse Volks dagblad" o.m. De maatregel tegen Beria houdt vol gens het blad „een belangrijke politieke les" in voor alle communistische partijen Verklaard wordt, dat het de taak is van de Chinese communistische partij en he! Chinese volk om de eenheid van de partij te versterken, de vriendschap tussen Chi na en de Sovjet-Unie hechter te maken, de strijd voor de wereldvrede te intensi veren en de economische opbouw van China krachtiger ter hand te nemen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Breda een ernstige vechtpartij ontstaan tussen de twee gebroeders A contra een zekere J. L. en een zekere B. De twist liep op een gegeven moment zo hoog, dat de ge broeders A. naar huis renden om honden zwepen te halen om daarmee hun tegen partij af te ranselen. Daarop heeft L. een mes getrokken. Tijdens de schermutselin gen verwondde hij een der gebroeders A. aan het hoofd. De man werd naar het zie kenhuis overgebracht en is daar Zondag morgen om half zes overleden. Bij onder zoek is gebleken dat de dader, de 22-jarige ,j. L. dienstplichtig is. De Bredase re cherche heeft de zaak daarom overgedra gen aan de Kon. marechaussee. De toe stand van L. is eveneens ernstig. De Joegoslavische artsen, die kardinaa, Stepinac van Zagreb oehandelen voor een bloedziekte (overmatige aanwas van rode bloedlichaampjes), hebben voorgesteld de hulp van een Duitse specialist, dr Hell- mever uit Freiburg, in te roepen, aldus meldt het semi-officiële nieuwsbureau Joegopress. De autoriteiten zouden dit wil len toestaan, mits de kardinaal zelf er om zou vragen. Deze toestemming is vereist, aangezien de kardinaal geen vrij man is Volgens Joegopress zou kardinaal Stepi nac zich niet hebben willen onderwerpen aan behandeling door een viertal bloed- specialisten, die door de Kroatische rege ring waren gezonden. Ook weigerde hij, na aanvankelijke toestemming, naar een plaats aan de Adriatische kust te gaan to „i hem werd medegedeeld, dat hij hiertoe een schriftelijk verzoek by he Joegoslavi sche autoriteiten moest indienen. Hij wordt thans behandeld door dokters uit Zagreb. Zijn kwaal zou het gevolg zijn van een trombose-operatie in December jl. t Negen-en-twintig van de vijf-en-dertig inzittenden van een Nederlandse reisbus, die van Tyrol op weg waren naar Neder land zijn Zondagochtend gewond, als gevolg van een botsing op een kruispunt bij Keulen-Ehrensfeld. De bus met va- cautie gangers van de Nederlandse Reis- vereniging kwam in botsing met een Duitse koelauto de chauffer van deze wagen werd ernstig gewond. Deze Teiefoto geeft een overzicht van de ravage na de botsing. De verhoging voor traclorpetroleum en dunne stookolie bedraagt 0.C ct per liter en voor dieselolie, gasolie en huisbrand olie 0,7 ct per liier. De wereldmarktprijs wordt bepaald door productiekosten en tankervrach p U Er is geen overleg tussen «Hemaatschap- pijen over de prijsbepaling, «aar de o r currentie heeft ten gevolge, dat de pr«zcn zo scherp mogelijk worden -e^'d- ^odat men toch op een gemeenschappelijke consumentenprijs uitkomt. Een reisbus van de Nederlandse Reisvereniging, die terugkeerde uit Tyrol is gistermorgen op een voorrangsweg bij een kruispunt in Keulen Ehrenfeld van links aangereden door een Duitse koelauto met aanhangwagen, die geladen was met vlees uit een koelhuis. De bus sloeg om, waarbij 29 van de 36 inzittenden min of meer ernstig werden gewond. De toeristen konden de bus, waarvan de portieren geheel werden ontzet, niet onmiddellijk ver laten, omdat bij de botsing een mast van de electrische bovenleiding was geramd en de draden over de bus lagen. Hierdoor raakte ook de aanhang wagen van de koelauto in brand, waarvan de bestuurder zeer zwaar werd gewond, terwijl een naast hem zittende Duitser eveneens verwondingen opliep. Van de 29 Nederlanders, die in drie Keulse ziekenhuizen voor geneeskundige behandeling werden opgenomen, moesten negen personen en de chauffeur van de bus in het ziekenhuis achterblijvon. Het zijn mevr. A. Kloet-Doorbos uit Hoorn, die een hersenschudding opliep, mej. P. de Reus uit Capelle a. d. IJssel (gebro ken sleutelbeen), mevr. C. Muller-Groe- nevelt uit Amsterdam (gebroken sleutel been), de chauffeur H. Verheezen uit Roermond (gecompliceerde beenbreuk), mevr. H. Paesi uit Amsterdam (bekken fractuur), mej. A. Burgmans uit Arnhem (bekkenfractuur), een „der reisleiders de heer J. Heins uit Amsterdam (bekken fractuur), mej. J. Vink uit Den Haag. mej. C. Ploeger uit Amsterdam (bekken fractuur) en mej. C. Alink uit Delft. De overigen, aan wie eerste hulp werd ver- Van de 120 schippers, die momenteel te Born in de grote bergliaven van het Julianakanaal op een vrachtje liggen te wachten, zjjn Zaterdag de meesten de he le dag druk in de weer geweest. Niet echter met hun gewone werk van lossen en laden, doch met schrobben en boenen, met versieren en pavoiseren hielden zij zich bezig. Zondag zou immers op het Julianakanaal tot intentie van het gees telijk en tydelgk welzijn van allen, die bö de scheepvaart betrokken zqn, een waterprocessie gehouden worden. Hel meeste werk maakten de schippers uiter aard van de „Lutjehorn", een vroegere marineschuit met een enorm plat dek, thans thuis horend in Maastricht, welke dit jaar evenals in '51 en '52 weer als al taarschip dienst deed. Z« verfden de boot nogmaals helderwit, rustten haar behal ve met guirlandes ook uit met palmen en op de boeg spijkerden de schippers twee grote platen met biddende engelen vast. Zondagmorgen dan daalde Ons Heer, gedragen door schipperskapelaan Sonne- veld uit Amsterdam, langs de steile trap bij de sluis te Born af naar de brug van de „Lutjehorn". Agenten van de Amster damse waterpolitie betrokken de ere wacht rond de monstrans. Achter hen stelden zich op de Schola Cantorum van het Missiehuis te Stein, de muzikanten van de fanfare St. Jozef uit Buchten, een meisjeskoor, het zangkoor van de schip- perskerk te Papenhoven-'Grevenbicht, het maagdenkoor van Beesel en vele autori teiten en geestelijken. Verder vatten op het voordek rode misdienaars en witte bruidjes post, terwijl tenslotte op de pa den langs bakboord en stuurbord enkele dozijnen vaandeldragers van organisaties en verenigingen in de Maasdorpen voor zeer kleurrijke omlijsting van het altaar schip zorgden. Op de andere schepen hadden intussen onder het wakend oog van bezorgde zus ters honderden kinderen hun intocht ge daan. Onder hen bevonden zich vele schippers kinderen uit internaten te Zeve naar, Arnhem en Hansweert (thans tijde lijk ondergebracht te Sittard-Leyenbroek). leerlingen van de aan de Sterre der Zee toegewijde huishoudschool te Eijgelsho- ven, leden van jeugdverenigingen, pen- sionnaires van de Zusters Ursulinen te Sittard en Echt en o.a. ook een fraai' groep, voorstellende „Maria Koningin' uit Maastricht. Ook werden de schept „bemand" met vele bruidjes; bruidjes nu gele en blauwe en rode sjerpen; bruidjet die hulde brachten aan het H. Sacramen en aan O.L. Vrouw en heel kleine bruid jes uit schippersfamilies, die vóór de „Lut jehorn" een bont spoor van bloemen trokken op het kanaal. Weer andere schepen herbergden de Kon. Harmonie St. Jozef uit Berg aan de Maas, het maagdenkoor van Stein en de St. Michaelsknapen uit Schinveld; op en kele kleine sleepboten tenslotte volgden nog vele afgevaardigden van schippers uit het Noorden van ons land en elders uit Limburg, benevens uit Antwerpen Basel en Ruhrort. Van de sluis te Bom voer de stoet naar de berghaven. Muziek klonk toen over het water, afgewisseld door gezang en ge bed en op de dijken knielden duizenden toeschouwers devoot neer, toen Ons Heer passeerde. In de berghaven trok de lange sleep processieschepen meer dan veer tig in totaal langs de daar gemeerd liggende vloot. Vóór deze vloot bleef de „Lutjehorn" enige tijd stil liggen voor de Zegen met het Allerheiligste, die werd in geluid met sirenengeloei. Later zette de sleep ook nog koers naar de laadhaven te Buchten maar daar werd het program ma enigszins in de war gestuurd door een regenbui. Veel kon die regen echter niet meer bederven, want, de processie had toen reeds voor het grootste deel haa- beslag gehad. Een slotplechtigheid volgde later nog 'in de schipperskerk te Papenhoven-Gre- venbicht. De kerk, die, te zijner tijd haar toren gereed is gekomen, zal worden ver sierd met het neonkruis van de Krom stafsteentjes-actie; dit kruis werd immers gewonnen door het schippersrectoraat van Papenhoven, door dezelfde schippers dus, die dit jaar reeds voor de achtste maal de meest originele processie van Limburg en waarschijnlijk ook van ons land, or ganiseerden. leend, alsmede de personen, die geen let sel opliepen, zouden gisterenavond met een andere bus nog in Nederland terug keren. De N. R. V. heeft van de Duitse politie enige mededelingen ontvangen over het ongeluk. Volgens deze zouden beide voer tuigen met een snelheid van 58 a 60 Km. hebben gereden. Van oververmoeidheid der chauffeurs zou geen sprake zijn ge weest. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men nog volledig in het duister. De tocht was georganiseerd door de Ned. Reisvereniging. De bus was van het autobusbedrijf en de touringcaronderne ming V.A.V.O. uit Schoonhoven. De ma teriële schade is zeer aanzienlijk. Naar de N.R.V. mededeelde, is het aan de op lettendheid van de Nederlandse chauf feur te danken, dat de botsing niet tot ernstiger gevolgen heeft geleid. Bjj de Amsterdamse politie heelt een bankier, tevens directeur van een kleine verzekeringmaatschappij in de hoofdstad, aangifte gedaan, dat zjjn 35-jarige procura tiehouder in het tijdvak van Januari 1950 tot April 1953 een bedrag van ongeveer 50.000 gulden heeft verduisterd. De procuratiehouder, die tevens boek houder bij bovengenoemde bankier was en wiens volle vertrouwen hij genoot, zag door te hoge boekingen en verkeerde tel lingen in de boekhouding kans een halve ton in eigen zak te steken, zonder dat de malversaties werden ontdekt, aldus verne men wij van de Amsterdamse recherche. Deze kwamen aan het licht, toen de man voor een ander strafbaar feit in hechtenis werd genomen en de boeken gecontroleerd werden. Hij is inmiddels verhoord en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De procuratiehouder maakte met 't geld goede sier. Hij ondernam vier buitenlandse reizen, kocht een televisietoestel en droeg dure kleren. Hij deed het naar buiten voor komen, alsof hij nogal rijk was en zich al deze luxe wel kon permitteren. Teneinde de indruk van „er warmpjes bij te zitten" nog te versterken, liet hij bij de firma, waar hij werkzaam was, zijn huis voor 50.000 gulden verzekeren, hoewel hij in werkelijkheid geen eigen huis bezat. Het K.N-M I. deelt mede; Gedurende het weekeinde heeft de al gemene luchtdrukverdeling boven de Atlantische Oceaan en het aangrenzend deel van West-Europa zich opnieuw in zodanige richting ontwikkeld dat een nieuwe periode met koel en onvast weer te verwachten is. Vrijdag begon zich ten Westen van de Britse eilanden een nieuw lage-druk- gebied te vormen, dat de laatste paar da gen voortdurend in omvang en betekenis toenam. Een met dit depressie-gebied sa menhangend frontensysteem drong ver gezeld van langdurige en overvloedige "genval West-Europa binnen. De front- assage bracht in Engeland en West- ran krijk op vele stations meer dan 30 lillimeter regen. In Nederland passeerde et front in de nacht van Zondag op Maandag, waarbij de meeste regen in het uiterste Noorden van het land viel. Ter- schellng meldde 14 millimeter. De hoofdkern van de depressie ver plaatst zich langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee maar strekt zich nog tot ver Westelijk o-p de Oceaan uit. I Daar tevens een enorm boge-drukgebied zich handhaaft van Portugal via de Azo- ren tot over de Oostkust van Amerika, staan thans over de hele Oceaan van West-Europa tot bij Canada Westelijke winden welke koele en enigszins onsta- biele lucht aanvoeren, waarin nu en dan buien voorkomen. Kleine onregelmatig, heden in het isobarenveld veroorzaken daarbij afwisselend toenemen en afnemen van de buiigheid. De lucht heeft voorts een zodanige opbouw, dat de buiigheid in het binnenland groter zal zijn dan aan de kust. Tengevolge van de dagelijkse gang in het temperatuurverloop zal de buiigheid in het binnenland in de namid dag het grootste zijn. De nu ingetreden toestand kan verscheidene dagen aanhou. den. Brigade-generaal Sjisjakli, die zich in 1951 van de macht meester maakte en sindsdien in feite dictator was, is Zater dag tot president van Syrië uitgeroepen, gekozen door het volk. Het parlementaire leven zal worden hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1