van wondere apotheose Bossche Mariacongres Schoner omgang dan ooit trok door straten en stegen 1 Heiligdomsvaart te Tongeren Bouwmeester-Revue „On Ice*' Nieuwe raffinaderij te Antwerpen DE EFTELING" belangrijk uitgebreid 3 Nederlandse muziek op Kerkmuziekcongres Successen maar ook teleurstellingen Elfduizend gelovigen zijn getuige van plechtige priesterwijding in Olympia Hall Tienduizenden aanschouwden glorietocht der Zoete Lieve Vrouw Elk nieuw symbool een nieuwe verrassing Hoogtepunt van Roepingen-tentoonstelling lil Reliekenstoet herleefde de historie Hogesclioolrijders op de schaats VIER ZILVEREN ANJERS Koffie tussen oud papier PUROL MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 3 Vier engelen te paard reden voor Sint Michael uit, die de baan vrij maakte voor de Koningin des he mels. Daarachter (uitstekende vondst!) schreden vijf reisheiligen, waaronder de reus in lompen, Be nedicts Labre en St Jan de Evan gelist met de kelk, maar aller ogen richtten zich toch op Sint Christof- fel, die op zijn schouder een „echt" indje torste, dat met zijn kleuter- <nuistjes enigszins angstig steunde °P de kale pruikenkop van Chris- tofoor. Tot in de kleinste details VOORTREFFELIJK GE SLAAGD EXPERIMENT HH St. Jan. FEEST OP „LOYOLA" TE VUGHT Kruisweg Spaanse grandezza Het wonderbeeld Prins Bernhard verrichtte de uitreiking CAPACITEIT VAN 25.000 VATEN PER DAG Douane bezorgt smokkelaars gevoelige strop Leerzaam college? (Van onze speciale verslaggever) Zelden zal een stad, zal een heel diocees op zo verrukkelijke wijze getuigd hebben van zijn verering voor de Moeder Gods als gisteren 's-Her- togenbosch dat deed. Het leek op deze sluitingsdag van het Mariacongres alsof alle vroomheid' \an ie ange Gongresweek, waarin meer dan honderdduizend pelgrims t"rOCj'!r.CW '-Is 0 alleen langs de hidweg trokken, als het ware op die route 1 P J Tcn nagloeien, wachtend op de apotheose van de laatste dag. i' k 11 massas die deze Mariastad tot benauwens toe vulden, opge- pa t op ce trottoirs, trossend op tribunes en terrassen, met duizenden han gend uit de ramen, deze volksmassa's werden sprakeloos, toen deze route P otseling weer „vlam vatte toen de straten en stegen, die zoveel en wen lang de verering voor de Zoete Moeder langs hun dpnkere gevels en zien stromen, ineens de onbeschrijfelijke kleurengamma vertoon- vap eci1 Omgang, die groep na groep en deel voor deel het Mariale sterie der schoonheid onder steeds weer nieuwe aspecten poogde te be naderen: in louter kleuren of in diepzinnige symbolen, in verrassend nieuwe vormen, in woord of muziek of met de steeds weer verbluffende vondsten ener originele choreografie Even SDApj., rnoeat men wennen aan het zeer i;„ le rhythme, waarin deze omgang sehi' so,mmiëe toeschouwers hadden mis- wa !u. de °Penir>g iets nadrukkelijker ver trad ,met herauten te paard, die hun „..petten staken, maar terwij] de eerste s oep langs trok kon men voorlopig en hof r?' onwenni£ slechts luisteren naar €n van een metronoom, die via t n luidspreker het tempo aangaf. Doch °en de zes scheppingsdagen, telkens twee figuren, gescheiden door bloemendragers langsschreden en de kleuren openbloeiden van zwart naar lichtrose, toen het licht werd in het heelal, de planeten en ster ren geschapen werden, de vogels en vis sen, toen tenslotte de aarde bevolkt werd door het eerste mensenpaar en elk nieuw symbool nieuwe verrassingen van kleur en vorm bracht, steeg de geboeidheid op de tribunes. Hoe voortreffelijk was de kronkelende slang van achttien duivels, die zich, ge kleed in rood en zwart, rondom dat eer ste /mensenpaar slingerde, hoe klaagde de treurmuziek van de zes muzikanten, die de zeventien klaagfiguren na de zonden- val begeleidden, terwijl ze ;n hun dans de droefheid over de val van het eerste men senpaar uitbeeldden. De Omgang bestond uit drie gedeelten, elk weer uiteenvallend in diverse groepen. Het eerste bevatte niet minder dan twaalf van die groepen 'en nauwelijks was de klaagzang van de eerste zondenval ver klonken of profeten en oudtestamentische voorafbeeldingen van Maria schreden voorbij. Ik wilde, dat ik u de kleuren kon be schrijven van de costuums der deelne mers, de kleuren en vormen. Misschien dat Marrus de Leeuw (de ontwerper van deel D het in zijn dromen nog anders zag dan de realiteit welke op deze Zon dag aan ons voorbij trok. maar elke groep bleek practisch een verrassing, bijna elk costuum was gedurfd van kleu rencombinatie, vertoonde vaak de meest De opzet van deze Plechtige Om gang was van dien aard, dat men hem niet uitsluitend naar artistieke maatstaven beoordelen kan. Maar zelfs degenen, die aanvankelijk ge kant bleken tegen het verwijderen van enig „dor hout" uit de tradi tionele Omgang, zullen thans moe ten toegeven, dat het experimnt om voor een zuiver religieuze mani festatie als deze een aantal kunste naars ontwerpen te doen vervaar digen, voor de volle honderd procent geslaagd mag heten. De voorbereidingstijd schijnt vrij krap te zijn geweest, enkele cho reografische onderdelen hadden on getwijfeld nog aan diepte en uit beeldingskracht kunnen winnen; De Leeuw en Van Hoek hebben bovendien pas gisteren voor 't eerst gelegenheid gehad het geheel te overzien, maar wij twijfelen er niet aan of de traditie zal dit ge heel in de komende jaren nóg in drukwekkender maken dan het nu al was. Wij menen 's Hertogenbosch met deze „première" van harte te mo gen gelukwensen, en voorspellen deze vernieuwde Plechtige Omgang een faam, welke in de komende jaren ver buiten de grenzen van dit bevoorrechte Maria-bisdom. misschien zelfs buiten onze landsgrenzen gaan zal. bizarre geometrische figuren, arabesken of symbolen, er waren profetenman tels en bruidskleden ontworpen met zo'n rijke fantasie, dat men spijtig slechts zijn onmacht constateren moest om dit te be schrijven. Het was verrukkelijk, het was totaal „nieuw" en dit gold niet alleen voor de individuele deelnemers, wier kleding in elk ontwerp verzorgd was tot in de klein ste details, het gold evenzeer voor de aan kleding van elke groep als geheel waar bij het effect dat die of die kleur, dat of dat kleurenv'erloop hebben zou, opzette lijk was nagestreefd. (Van een bijzondere correspondent) De Ark van iVoë in de stoet met op de achtergrond de fraaie lijnen van de ..Herders van Bethlehemwaren zelfs met echte schapen in de Bossche Omgang aanwezig om de uitbeelding van het Kerstgebeuren meer tot iverkelijkheid te maken. (Van onze Limburgse redacteur) Van de torens van de O. L. Vrouwe basiliek van Tongeren massaal en machtig wapperden vlaggen. Terwijl de organist op het ovaal van de kerk klavieren en pedalen van zijn konink lijke instrument bespeelde, ontdeed 35. H. Exc. Mgr Kerkliofs, bisschop van Luik, die de. Hoogmis had opgedragen, z'ch van de pontificale gewaden. Voor ket priesterkoor stond het donkerbruine Genadebeeld van O. L. Vrouw, Oorzaak °nzer Blijdschap, opgesteld, de Gastvrou- we van de duizenden pelgrims, die het aloude Tongeren op de eerste Zondag Van de Zevenjaarlijkse Heiligdomsvaart h'nnen zijn Romeinse vestingmuren ont oog. Op (jat ogenblik werd buiten op de Markt rondom het standbeeld van Ambiorix de stoet gevormd, die enige Mren lang langs de met erebogen, bloemfestoenen en vlaggedoek versier de straten trok. Een verrukkelijk schouwspel! Wat een rukdom van costuums kregen wjj te ingehouwen in de artistiek gestyleerde f.r°eperingen, die het leven van O. L. Vr0Uw uitbeeldden. Vooral de episode !an Christus' Geboorte was voortreffelijk ?eénsceneerd Zelfs herders met een lefse kudde schapen kwamen daaraan le Pas! t, Eyn zilveren processiekruis S1"® aM de Eeliekenstoet vooraf, waarin seminans- )en en priesters sommigen geKfeea 'n middeleeuwse paramenten - m sen.ro den, monstransen en borstbeelden de fi. Overblijfselen van Martelaren, Belijders, Bisschoppen en Maagden meedroegen, in de schatkamer van Belgie s rijk ste kerk worden bewaard. Ridders van "et H, Graf vormden een ere-escorte fondom de Relikwie van het H. Kruis, bet kostbaarste bezit van deze basiliek. Het derde en laatste gedeelte, dat de yerering van O. L. Vrouw van Tongeren m de loop der eeuwen in beeld bracht, betekende een nieuw element in deze zevenjaarlijkse processie. Muziekgezel schappen, ruiterclubs en zangkoren, kortom alle krachten, waarover Tonge ren beschikt, werkten mee om de histo rische taferfJyn zo waardig en indruk Wekken'1 pfelijk voor ogen te toveren. Maternus en Servatius, de eerste ge loofsverkondigers, waren geen stijve rï!;»?81' levendige acteurs, die wo,ri vï?uwen en kinderen om- iw w' e vol°P aan de hande- m.tLrrm hspel meededen. De H. ïr inioi aar Gezellinnen werden begeleid door smaakvol geklede ama zones, die schillings 0p haar vurige hefcchneisefl waren- Tot en met het schoeisel toe was de stoet tot in de puntjes verzorgd. stoet tot in ae d^Chrion henwiacuIeuze genadebeeld, dat door longerse priesters on de schouders gedragen werd schreden de autoriteiten in de stoet mee. Voorop ging p6™ S agmUr j'an Kardinaal Van Roey, gekleed in rode toga en met de cappa magna oyer de schouders. Onder de schaie van bisschoppen en Kemiiterde abten bevond zich Z. H. Exc. mgr J G. hemmens, de bisschop van Roer mond. Ook mr dr F. Houben, Commis saris der Koningin in Limburg, het ge meentebestuur van Maastricht en het bestuur van de Stichting Het Graf van St. Servaas woonden als voornaam ste Nederlandse gasten de indrukwek kende plechtigheid bij, waarnaar tien duizenden mensen, uit binnen- en bui tenland waren komen kijken. (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het retraitehuis „Loyola" te Vught is Zaterdag de heer P. v. d. Akker, die daar gedurende die veertig jaren de functie van kok heeft vervuld, gehuldigd. Pater superior dr F. de Graaff droeg om negen uur een H. Mis met assis tentie op. In bijzijn van de bewoners van Loyola" en de familieleden van de heer v. d. Akker, werd de jubilaris daarna op hartelijke wijze gehuldigd. Wegens zijn vele verdiensten werd hem het erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" opgespeld. Burgemeester jhr. mr F. van Rijc- kevorsel kwam de jubilaris gelukwen sen en kon hem namens H. M. de Koningin de bronzen medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitreiken De harmonie uit Vught bracht 's' namiddags een serenade. Het „Magnificat" danste voorbij rond om Maria en Elisabeth, de kerstklokjes tingelden voor de zes engelen uit, wier diepblauwe mantels de kerstnacht sym boliseerden 'en daarachter kwam een hele kudde echte schapen kwamen een ezel en een geit en een echte herdershond, daar achter wiegden echte kamelen hun kop pen op lange gebogen halzen en telkens wanneer men vermoedde, dat nu het kleu renpalet van Marius de Leeuw wel uitge put zou zijn, verschenen nieuwe vondsten. Als groepering, uitmuntend door de ideale eenheid van kleur, toon en bewe ging, vormde vooral de kruisweg een hoogtepunt. De duizenden mensen, die deze omgang zagen passeren waren bjjna voortdurend sprakeloos geweest over zoveel verrassin gen en ook in de omgang zelf had men een zeer sober gebruik gemaakt van muzikale illustratie, zodat men zich achteraf pas goed realiseerde hoe stil het tijdens de omgang in de straten was geweest: maar men merkte deze stilte eerst goed, toen het lijdensverhaal in paars en zwart en wit voorbij trok, toen op het trage rhythme van zoveel geluidloze stappen tel kens de rauwe ratels klonken cn de me rendeels geheel gesluierde draagsters van de lijdenswerktuigen passeerden en daar achter de staties, telkens gedragen door een paar figuren, die herinnerden aan Spaanse Goede Vrijdagprocessie, geheel gehuld in een pij, het gezicht geheel ver borgen achter een hoge puntmuts, waarin slechts twee spleten waren vrij gehouden voor de ogen. Dit was huiveringwekkend dit was even aangrijpend als de beste vastennre- dikatie. De laatste twee groepen van het eerste deel symboliseerden 's Heren Verrijzenis en de Opneming en Kroning van Maria in de hemel en misschien verslapte de kleurenspanning enigszins in de groep, die de ledige graftombe van Maria droeg' (de wijze, waarop deze tombe was uitgebeeld leek ons niet gelukkig en ook de glorie kroon hadden we graag eenzelfde inspi ratie toegewenst, als die, welke bij het ontwerpen van andere „attributen" voor de Omgang aanwezig moet zijn geweest). Maar rondom deze kroon schreden de negen koren der engelen in wit en j»eel, in grijs en purper en dieprood en na al d'eze rijkdom was men vermoeid haast dankbaar voor de overgang naar het tweede deel van de Omgang, dat ge vormd werd door twee Brabantse gilden met hun vaandels. Dit deel had de Brabantse kunstenaar Luc van Hoek ontworpen; het beeldde de geschiedenis van het wonderbeeld der Zoete Moeder uit. In tegenstelling met de Leeuw had van Hoek het meer gezocht in effen brede kleurvlakken, was hij minder beweeglijk, iets conven tioneler misschien, maar hij had zich waarschijnlijk ook meer gebonden ge acht dan zijn collega, al betekende dit nog niet, dat zijn historische groeperin gen nauwkeurig copieën waren. Ook hier waren verrukkelijke vond sten als die van Anna van Hambroek, die met haar zes gezellinnen het beeld naar Brussel in veiligheid bracht, de Bossche stedemaagd, omringd door sol daten van Frederik Hendrik en de gloei ende rijkdom van de Spaanse grandeur, waarin Isabella van Spanje met hofda mes en raadslieden voorbijschreed. Meer dan een uur reeds trok de Om gang, voor de wemelende banieren en vendels van tientallen Brabantse gilden, omgeven door hun koningen en zilver dragers, het derde en laatste deel open den. In deze rituele processie trok het hele diocees mee in een rijke schakering van godsdienstige verenigingen, broederschap pen, broedercongregaties in een eindeloze stoet van priesters en seminaristen en kloosterzusters. De geur van wierook woei over de straat, iedereen rees overeind en hoog tronend boven de processie verscheen het wonderbeeld zelf, gedragen door eerwaar de fraters en begeleid door Ere-proost, Proost, Vice-proost en Broeders van de Broederschap van o L Vrouw. Onmiddellijk achter het beeld nam Z.H. Exc. mgr Mutsaerts zijn plaats in daar achter mgr Suenens, die Z. Em Kardinaal van Roey vertegenwoordigde vervolgens mgr Pessers en mgr Van der Westen. Daarachter talrijke hoogwaardigheidsbe kleders, hunne Excellenties de ministers Beel en Cals, de Commissaris der Konin gin prof. de Quary, benevens tientallen andere autoriteiten. Eerst om zes uur, terwijl reeds duizen den het openlucht-altaar op de Parade omzoomden, zwenkte het laatste deel van de Omgang weer de grote rechthoekige ruimte op, waar een door allen meege- beden rozenhoedje het Mariabeeld ver welkomde. Een Pontificaal sluitingslof, waaronder pastoor Lücker de slotpredicatie hield en mgr Mutsaerts zijn bisdom plechtig toe wijdde aan de Zoete Moeder bekroonde deze onvergetelijke dag. LONDEN, 12 Juli. Nog nooit in de geschiedenis van dit land zijn zoveel gelovigen getuige geweest van een plechtige priesterwijding ais deze morgen in Londen» grote tentoonstellings hal! Olympia. In diep gespannen eerbied zagen de elfduizend aanwezigen hoe kar dinaal Griffin de handen oplegde aan der- lig diakens van de Congregatie van Mill Hill, onder wie dertien Nederlanders, twaalf Britten en Ieren en vijf uit Tirol. Drie uur lang hield het rijke ceremonieel van de priesterwijding de gelovigen ge boeid, terwijl de heldere stem van de bekende radiospreker father Agnellus An drew O.F.M- via de luidspreker een ver klarende uitleg gaf van de plechtigheden. Deze plechtige priesterwijding in Olympia was de climax van de tentoonstellings- week, welke het leven cn werken van priesters cn religieuzen illustreerde ter stimulering van de roepingen in de kerk provincie van Westminster. Vrijdagavond trok tijdens het pontificale Lof, dat in Olympia gecelebreerd werd door mgr Beek, aartsbisschop van Brent wood, de lange rij van priesters en religi euzen der honderdvijftig verschillende congregaties en ordes, die op deze tentoon stelling exposeerden, door de Olympia- hall. Deze plechtige processie was een van de meest spectaculaire en kleurrijke plechtigheden van deze week en werd door de B.B.C. op de televisie-camera vastgelegd. Toen deze morgen de priesterwijding was afgelopen, stroomden wederom dui zenden bezoekers de Olympiahall binnen. Gemiddeld vijftig personen per minuut passeerden gedurende de gehele middag de draaihekken van het tentoonstellings gebouw en toen ik hedenavond om tien uur Olympia opbelde, werd mij als ruwe schatting een totaal van honderdvijftig duizend bezoekers aan de tentoonstelling opgegeven. Naast de talrijke aanvragen om nadere inlichtingen, die bij alle stands zijn bin nengekomen, hebben ook vele niet-katho- lieken aan de aanwezige priesters het ver- (Van onze Haagse redactie) Voor het eerst na de oorlog is er weer een Bouwmeester-revue voor het voet licht verschenen. Die naam roept herin neringen op aan grootse monteringen, weelderige costumes, goed verzorgde bal letten, geraffineerde lichteffecten, uitste kende sketches en vooral aande on overtroffen Buziau. Al heeft mevr. Bouw meester— Sandbergen willen wachten, tot zii een revue zou kunnen presenteren, welke de vertrouwde naam waardig zou zijn, dan wil dit nog niet zeggen, dat de ontstane leemte nu weer geheel is opge vuld. Maar de tijd gaat nu eenmaal ver der, mensen gaan en komen, nieuwe tech nische mogelijkheden openen zich. Deze laatste hebben de amusements wereld ook verrijkt met de mobiele ijs vloer, welke van theater naar theater kan Er is weer de schittering van rijke en veelkleurige costumes, welke meermalen met een spontaan applaus werden begroet, er woïdt met altijd niet even goed ge slaagde decors en spotlights gewerkt, dat het een lieve lust is, en 'er zit vaart en afwisseling in het wel wat erg uit voerige programma, dat ruim 3 uur in be slag neemt. Maar er zijn ook de telkens weer terugkerende figuren der ijs-hoge- schoolrijders. het herhaalde pirouetteren en „carrouseF'-schaatsen. dat we van deze ijsvloermanifestaties gewend zijn. Het is 'een verademing, als de verbijste rende parterre-acrobaat Jim Ealla. de mu zikale pa, moe en zoonlief Merry Martins en de „ijsfietskorfbalspelende" uxfords hun nummers, die weinig of niets met de ïjssport ais zodanig van doen heb- naai uicatct t\dfl U0rl «u vixvtu worden overgebracht. Er is dan ook sinds n 'one!e brengen. De comic acts de bevrijding reeds heel wat afgeschaatst. I zljn ov.er het aI§en3«en niet cm opgetogen Eerlijk gezegd waren we er oo uitgekeken ?-ver e ,raken maar de balletten „Vene- -- - - tiaanse droom", „Mamba de Vera Cruz", „Kaukasische nacht", „Empire" en „As sepoester" zijn ongetwijfeld een succes, zowel vanwege de prestaties der giadde- Uzer-vurtuozen Heather Helbin, Chris Heierie en Joy Aston, als vïnwege de choreografie, welke deze roodharige En gelse tezamen met Rodney White ver- zorgde, en de costumes, welke op het atelier van mevr. SmitVan der Ark werden vervaardigd. Maar de naam Bouwmeester heeft ons toch weer eens naar het aloude Haagse Scala theater, waar ook Ter Huli destijds zijn triomfen vierde, gelokt. We hebben daar Zaterdagavond bij de drukbezochte pre mière van de revue „On ice" kunnen vast stellen, dat zeker niet in alle opzichten van een wedergeboorte van het jaarlijks zich vernieuwende Bouwmeesterfestijn sprake is doch ongetwijfeld in het genre der ijsrevue's het beste geboden wordt, dat, gezien de beperking der ijsgebondenheid, bereikbaar mag worden 'geacht. zoek gericht met het Katholieke geloof te mogen kennis maken. Een juichend Te Deum aan het einde van het pontificale Lof, hedenavond ge celebreerd door de aartsbisschop, kardi naal Griffin, besloot deze grootse cam pagne voor meer roepingen m Engeland. Hedenochtend heeft Z. K. H. Prins Bernhard de vier zilveren anjers uitge reikt, door het Prins Bernhardfonds aan een viertal Nederlanders toegekend we gens grote verdiensten op cultureel ge bied. In een toespraak die de prins aan de uitreiking vooraf deed gaan, vestigde hij de aandacht op de verschillendde acti viteiten van het Prins Bernhard-fonds een teken van deze tijd met zijn ver doorgevoerd „institutionalisme" en hij noemde het Prins Bernhard-fonds een le vend, dienend, menselijk instituut van onze tijd. In de vrije particuliere organi saties van ons volk, van stad en gewest, aldus de prins, ligt de beste waarborg om de maatschappelijke instituten „verleng de schaduwen van de mens" te doen zijn. Hierna werden de namen bekend ge maakt van de vier winnaars van de zil veren anjer en de gronden waarop de verlening berust. De heer I. de Bruyn zag zich bekroond door zijn ruimhartig be schikbaar stellen van uitzonderlijke rijke kunstverzamelingen aan musea en ten toonstellingen en door zijn vele belang rijke schenkingen aan het Amsterdamse Rijksmuseum. De bekroning van dr B. de Gaay Fortman berust op zijn werkzaam aandeel in de stichting van het „Reveil- archief" zo belangrijk voor de kennis van het Ned. geestesleven in de 19e eeuw en op het met grote speurzin aan het licht brengen van nieuw materiaal voor dit archief. De Eerw. heer L. W. Linssen te Maas tricht werd als derde der bekroonden ge noemd. Hij kreeg de zilveren anjer voor ,de bijzonder grote stimulerende en orga- rende arbeid op artistiek terrein in de ruimste zin in Z. Limburg, waaronder vooral de versterking van de band tus sen kunstenaar en gemeenschap, de ar beid voor het aesthetisch onderwijs op de middelbare scholen te Maastricht cn vooral de stichting van de Jan van Eyck- academie van wier bestuur de Eerw. heer Linssen, de grote stuwkracht bij de op richting, nog steeds voorzitter is. Tenslotte werd de heer A. M. J. Gre- goire bekroond wegens het bijeenbren gen van een unieke collectie documenta tiemateriaal betreffende de ontwikkeling der fotografie en het beschikbaar stel'en dezer collectie aan het prentenkabinet der Rijks-Universiteit te Leiden. De prins reikte met een persoonlijke toespraak aan elk der vier winnaars de zilveren anjer uit Bij afwezigheid van de heer de Bruyn nam diens nicht mevr. J. v. Schendel Reesink, de anjer namens haar oom in ontvangst. (Van onze Brusselse correspondent) VermoecleHjK" in dc lo°n van deze week zal de nieuwe raffinaderij, een Belgische filiale van de Standard Oil (New Yersey), die te Antwerpen werd gebouwd, op haar volle capaciteit werken. Zy werd ontwor pen voor een capaciteit van 25.000 vaten luwe olie per dag en zal motorbrandsiof- len en verwarmingsolieën leveren aan de Beneluxlanden. Deze raffinaderij opslaat een opper vlakte van 80 ha. en is gelegen langs de oevers van de Schelde. Haar bouw vergde investeringen voor een bedrag van R- frs. 1.250.000.000. Op raffinaderij 35o man ^eigisch personeel. Deze nieuwe Esso Raffinaderij omvat, volgens verklaringen van haar directie, o.m. de meest recente installatie voor het vloeiend catalytisch kraken, een tech niek die werd ontwikkeld en verbeterd door de Standard Oii Develompment Company, het wetenschappelijk centrum van Jersey Standard. Bij deze techniek worden de operaties van distillatie en catalytisch kraken in één enkele eenheid ondergebracht, hetgeen in belangrijke mate de rentabiliteit verhoogt. De raffinaderij te Antwerpen beschikt over twee aanlegkaden voor tankschepen, die de ruwe olie aanvoeren, drie iadings- kaden voor lichters en een installatie voor het rechtstreeks bunkeren van schepen. De gehele aanleg werd in iets meer dan twee jaar voltooid. De 25.000 vaten ruwe olie die per dag verwerkt kunnen worden, vertegenwoordi gen ongeveer 4 millioen liter en geven voor één jaar een behandelingsmogeiijk- heid van 250.000 ton ruwe olie. Deze hoe veelheid komt overeen met de behoeften aan Esso-producten in de drie Benelux landen. Door de Belgische nijverheid werd 85 pet geleverd van alles wat voor het bouwen van deze raffinaderij nodig was. Sommige essentiële elementen hiervan, werden voor de eerste maal in België gefabriceerd. Afgezien van enkele onvolkomenheden in de regie eigen aan een eerste opvoe ring van een dergelijk spektakel, en een orkest, dat pas later op de avond beter op dreef kwam, kan deze revue zeker als geslaagd worden beschouwd De herhaal de en luide bijval van de enthousiaste zaai en de bloemenregen na het tableau de la troupe" in de finale duidden er op, dat het gezelschap in elk geval geen blame rende ster in het ijs is gevallen. De Nederlandse douane heeft Zaterdag middag te Venlo 1500 kg koffie ontdekt in een trein, die op weg was naar Duitsland. Aan deze trein, die Zaterdagmiddag op het stationsemplacemcnt te Venlo arri veerde, waren twee wagons gekoppeld, die geladen waren met balen oud-papier, af komstig uit het Westen des lands en be stemd voor een fabriek in Dusseldorp. Bij controle viel het de douane op, dat sommige zakken zwaarder waren dan de met oud-papier gevulde. Bjj onderzoek bleken zjj ongebrande koffie te bevatten. De wagons werden hierna systematisch af gezocht en dit leidde tot de ontdekking, dat men zo geprobeerd had 1500 kg onge brande koffie frauduleus de grens over te brengen. De 15 balen werden in beslag genomen en de recherchedienst zal thans uitzoeken, wie deze smokkeitruc heeft uitgehaald. Advertentie Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten De verschillende belevenissen op de tweede dag van het Congres van de Inter nationale Gcscllschaft für Kirchenmusik (I.G.K.) te Den Bosch hebben de jongst leden Zaterdag tot een welbestede en leerzame dag gemaakt. Het Nederlandse aandeel was hier vrijwel overheersend en tegenover de diverse eclatante successen, die reden tot grote tevredenheid gegeven hebben, zou het niet juist zijn met het verdoezelen van enkele schaduwzijden bepaalde symptomen, die als een waar schuwing klonken, te negeren. Een groot succes voor de Nederlandse creatieve en reproductieve toonkunst was wel het concert, dat die avond door het Rotterdams Philharmonisch Koor en Or kest o.l.v. Eduard Flipse gegeven werd. Rudolf Mengelberg was daar vertegen woordigd met zijn „Magnificat" en „Vic- timae Paschali", twee werken die ontstaan zijn in het laatste decennium en die ons juist door een totale afwezigheid van ge- wild-doenerij en snobisme en van de an dere kant door de volbloed muzikanten allure zo ongemeen actueel voorkomen. Het is misschien wel waar dat Rudolf Mengelberg zijn collegae met deze wer ken geen nieuwe snufjes op muzikaal- technisch terrein geboden heeft. Maar het probleem van onze tijd hoe er muziek te maken is die klinkt en ontroert, heeft hij toch wel op grondige wijze behandeld. In zoverre waren deze composities een prach tige anticipatie op de hierna volgende twee werken van Diepenbrock, de „Hymne an die Nacht" en het „Te Deum". Het ex tatische en van koper glanzende Te Deum is langzamerhand wel gemeengoed gewor den vobr het Nederlandse publiek. Maar ook de diep gevoelige en aangrijpende „Hymne an die Nacht" vond een warm onthaal en volledig begrip, misschien ook wel dank zij de uitmuntende vertolking van Corry Bijster cn het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Tegenover deze schone belevenissen stond dan een schrale oogst die men des middags in de St. Jan van kleinere Ne derlandse werken moest binnenhalen. De kwestie van al of niet kerkeljjk gebruik kan men gerust buiten beschouwing laten: de bjjna steriele experimenten zoals deze door de meeste componisten van deze mid dag werden ondernomen, kan men moei lijk de gelovigen tot stichting voorhouden. Een Te Deum zoals Jan Mul schreef, heeft met zijn gebrek aan vocale allure cn met een bijna naargeestige orgelpartü, totaal geen draagkracht. In dit opzicht kan men hopen dat de Motettenstunde van Vrijdagmiddag voor vele Nederlandse componisten een leerzaam college geweest is. De dag werd begonnen met een ponti ficale Hoogmis, waarbij de Missa Regina Coeli van Hermann Schroeder door het Domkoor uit Keulen werd uitgevoerd en waarbij ook de ongemeen fraaie zangcul tuur van dit koor wederom tot ontplooiing kwam. Hierna werden de congressisten ten stad'huize genodigd. Des middags werd in de foyer van het Casino de vergadering van de I.G.K. ge houden. De voornaamste agendapunten Een goed jaar geleden mocht Kaatsheu vel voor vele Nederlanders wellicht een onbekend dorpje zijn. daar ergens in de Langstraat, thans geniet dit met natuur schoon zo rijk gezegende oord niet alleen een nationale maar zelfs internationale bekendheid. Niet vanwege de wonderschoen, die in dit centrum der schoenindustrie vervaar digd werd, maar door het model-recrea tieoord „De Efteling". dat hier in luttele jaren gereed kwam en waardoor Brabant een natuurpark, annex sprookjesbos met waren de benoeming tot voorzitter van speeltuin en andere ontspanningsmogelijk- - - - 1 heden rijker werd, enig in den lande. Met een ruime visie werd hier een pro ject gerealiseerd, waarin zowel het land schappelijke schoon als de wonderen der techniek en de kunstzinnige vormgeving hun harmonische verwerkelijking kregen. Het is inderdaad een blijde en wonderlijke wereld, zwevend tussen sprookje en wer kelijkheid, die men door het betreden van „De Efteling" binnengaat. Verleden jaar kwam o.a. het fameuze sprookjesbos ge reed, waaraan twee jaar intensieve arbeid besteed was. De gemeenteraad van Loon- opzand-Kaatsheuvel had daarvoor een cre- diet van f 400.000.- gevoteerd. Het bleek als eerste aanzet van een enorm recreatie plan een goede investering: „De Efteling" telde vorig jaar bijna driehonderdduizend bezoekers. Maar het gemeentebestuur had met de Heide Maatschappij, die het park met prof. A. Smijers waarmede een reeds be staande toestand zijn officiële bestendi ging kreeg, de naamsverandering van de vereniging, die nu omgedoopt werd tot „Internationale Gesellschaft für neue Katholische Kirchenmusik", de vastleg ging van het volgende congres in Fulda en tenslotte de oprichting van een Neder landse sectie, als eerste niet-Duitse onder afdeling van de vereniging. Het ministerie van O. K. en W. had zijn belangstelling getoond door het zenden van een afgevaardigde. Het congres vindt heden zijn afsluiting met als slot-manifestatie het optreden van het Ned. Kamerkoor met o.a. werken van Rudolf Mengelberg, Jaap Geraedts, Strawinsky, Poulenc en Henk Badings. B.G. Het huisje van vrouw Holle in het sprookjesbos. grote kennis van zaken ontwierp en tot uitvoering bracht, nog meer pijlen op de boog. Andermaal voteerde het een crediet, dit maal groot f 600.000.- en zo kon de ver dere uitvoering van het enorme project plaats vinden. Zaterdag j,L werden dan ook het zwembad, de kanovijver en het restaurant feestelijk in gebruik genomen, waarbij burgemeester mr R. van der Heij den onder zijn talrijke gasten vele officiële personen mocht^ begroeten. Zo waren o.m. naar „De Efteling" ge komen de commissaris der Koningin prof. dr J. E. de Quay en echtgenote, leden van Ged. en van Provincale Staten, de Plano logische Dienst, de Heide Mij. en zeer vele burgemeesters van Brabantse gemeenten. De officiële opening van „De Efteling". na drie jaar voorbereiding, werd daardoor een provinciale aangelegenheid. Het zal, zoals burgemeester mr R. v. d. Heijden in zijn begroetingswoord meedeelde, nog wel tot 1955 duren, vooraleer het hele plan is gerealiseerd. De Heide Mij en architect Perquin, de technicus Reijnders en de kunstenaar Anton Pieck hebben er doel matigheid aan aesthetiek weten te paren. Het beseheiden sport- en wandelpark, waarvoor destijds de kapelaans Rietra en De Klein het initiatief namen, is thans ge worden tot een heuse sprookjeswereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3