Schaer opnieuw inzinking van Vijf Nederlanders in in de gele trui; fatale Hassenforder (uitgebreide) kopgroep Klassementen Tour de France ONZE TOUR-PRIJSVRAAG Morea speelde wereldklasse Finale-zege in drie sets op Hoad een koel glas Sfeinekeii Verwachtinghondenweer de „Aubisque" Wagtmans dichter dan ooit bij de gele trui op Duisburger S.V. won waterpolo- tournooi in 't Zwarte Plasje awaft s?i »sawtr-a?e Suy kerbuyk veroorzaakte de beslissing Op de winnaar van vandaag TOUR DE FRANCE 1953 est moi qui va gagner:" Internationale tennis-kampioenschappen Noordwijk Nederland in twee finales... verslagen DE NEDERLANDSE Bezoek aan het Van Est- ravijn Oranje-jeugdploeg in finale verslagen MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 5 Zo won Fiorenzo Magni de sprint te Pau: van rechts naar links vervolgens Kohlet, Robic (nauwelijks achter Koblet zichtbaar), Schaer, Bartali, Impanis en geheel links Wim van Est. Door MARTIN W. DUYZINGS PAU,' Zondagavond. TT ET stortregende in Coudures. Het grauw van een naargeestige lucht hing 1 aag boven de heuvel bezuiden het dorp, waar men de inboorlingen, met druipnatte Zondagse pakken en citroen-gele gezichten onder bewaking van de dorpsveldwachter keurig op een rij had gezet om het jaarlijks vuurwerk van de Tour-karavaan te zien. Er stonden een paar Nederlandse journalisten daar op die heuvel. Ze stonden tot over hun enkels in de, zich kolkend en slobberend omlaag stortende beek van gele, kleverige modder en ze staarden zwijgend naar die inboorlingen, die daar al uren in de regen had ien gestaan en bedachten, dat deze Tour de France vandaag een bijzonder nare gelijkenis vertoonde met de Ronde rond het IJselmeer op een droeve na jaarsdag. Er zat vandaag geen vuurwerk in deze Tour-karavaan, naar het leek. Het was, alsof de regen, die van morgen vroeg in Bordeaux reeds dreigde en die ons slechts enkele kilometers voorbij de start achter haalde, het vuur in deze karavaan volledig had gedoofd. Het was, alsof de laaghangende wolken die, ver ftaar het Zuiden, de Pyreneeën gevangen hielden in een licht gordijn van mist en regen, opeens niets anders dan dodelijke ernst gezaaid hadden in die karavaan, die zich morgen opnieuw weer of géén Weer, risico's of géén risico's! rond de gapende kloven en de duistere ravijnen van de Aubisque zal moeten sleuren. JJET was, tussen Bordeaux en die modderige, gemene heuvel bezui den Coudures geen „marche triomphale" geweest van de Tour karavaan. Terwijl ze vroeger, op de eindeloos rechte wegen van de Landes, voornamelijk tegen de hier doorgaans heersende onmenselijke hitte en de verveling worstelde, stuurde men haar nu over smalle bochtige en zacht-heuvelende wegen Pau en de Pyreneeën tegemoet en hees men reeds enkele kilometers na de start, toen de eerste regen van de rauwe keiweg één grote glijbaan maakte en toen een 20tal renners m een nieuwe massa-valpartij betrokken waren, het alarmsein in het peloton en nam men zijn kilometers met een stille ernst die men, aan de vooravond van een grote bergetappe, zo bitter en zo duidelijk proeven kon. Fini Roger Hassenforder Wankelend tegen de helling op Van Est's exprestrein Zo kreeg deze etappe dan een wonder lijke finish. Gerrit Voorting te haastig Napoleon" Robic over zich-zelf 1. Algemeen klassement Ploegen-klassementen Pun ten-klassemen t Hoop doet leven Morea's triomf door gave drives Australische zege in dubbelspel Mevr. Knode won bij de dames TENNIS-JEUGDPLOEG VOOR DE GALEA-BEKER Regen-etappe naar voet der Pyreneeën (Telegrafisch overgebrachte foto) Mcn stond daar op die heuvel van Cou dures en men stond er, zijn chronometer ***cu oluuu v-it Z.1J" in ,ae hand, alleen maar ter wille van t<f s'a^stiek. Want het zou, zei iedereen d iedereen, met deze etappe, dan ein- h]k eens gaan uitdraaien op een massa sprint van heel het peloton. Het peloton had zich heel deze dag niet ®nders gedragen. Tachtig kilometer aan één stuk had het monotoon en zonder strijd en zonder geestdrift, zijn weg gezocht door de regen. Het héd, schijnbaar, geen haast om Pau te bereiken. Het deed, alsof het niet gehoord had, dat Hassenforder, de man met de gele trui, vanmorgen ziek als de spreekwoordelijke hond in Bordeaux aan de start versche den was. Het deed alsof het niet merkte, dat op zijn minst de helft van de Franse nationale équipe in deze karavaan sedert Bordeaux hardnekkig weigerde ook maar één vrien delijk woord tot de andere helft van de Ploeg te richten, die kennelijk de grootste dioeite had om het tempo te volgen. Het deed alsof het elke achterblijver Adri Voorting b.v. die met een lekke band "wat achterstand opliep, doch die snel weer terugkeerde in het peloton een kans gunde zijn plaats in de veilige rijen van de grote groep weer in te nemen; en het gaf voorlopig niemand een kans om deze zo zwaar verregende wapenstilstand te ver- breken Er was, na tachtig kilometer, een korte doch krachtige attaque, veroorzaakt door de Breton Esnault. Hij kreeg nog behoor lijk gezelschap bovendien. De Franse re gionaal Darrigade, de Belg Impanis, die dag in dag uit door Sylvère Maes 't mes niet zonder geweld op de stoere keel gezet krijgt, omdat heel België nu eindelijk eens een overwinning van hem verwacht, de Luxemburger Kirchen en.Adri Voor ting, die zijn lekke band al weer volkomen Vergeten was. Doch onmiddellijk sprong de donkere Corrieri, Bartali's luitenant, die van jaar tot jaar' meer op een zigeuneropperhoofd begint te lijken, met dat groepje mee, zaaide er niets dan verwarring en wachtte vervolgens koel tot het peloton een einde zou maken aan deze attaque. Het peloton gaf de vluchteling slechts enkele honderden meters, waarna het meteen korte metten maakte en het dertig kilometer lang opnieuw onbewogen voort- slobberde door de regen. Dan, vlak voor de ravitailleringscontrole van Mont de Marsan, waar het goot alsof het nooit meer wilde ophouden, ging Adri Voorting zowaar opnieuw aan de haal. Weer had hij de onvermoeibare vechtjas Darrigade mee, doch voor het overige hin gen de Spanjaard Langarica en de Italiaan Isotto zonder een hand uit te steken, aan de achterwielen van de beide heren, en wéér won aldus het peloton deze strijd m een nare, sombere, weinig boeiende, ijs koude wieleroorlog. Doch Darrigade bleek een bijzonder Kop pige man. Slechts enkele kilometers voor Coudures bracht hij, in gezelschap ditmaal van Redolfi, Guéguen, Corrieri en Adri Suykerbuyk het peloton opnieuw in rep en roer en toen dit er weer met zonder geweld op reageerde, legde Suykerbuyk er nog een schepje op en dat betekende dan het einde van het rijk van Roger Hassen forder, het blufferige mannetje uit Mui house, dat destijds in Caen in de Selet™ geklommen was alsof men hem daai- ■nee tot het einde zijner dagen het Britse imperium in bruikleen overhandigd ftad Het gebeurde allemaal op die helling van Coudures en als de aldaar verzamelde in landse staCimen vandaag hun Zondagse P®kken in de stromende regen voorgoed bedorven hebben, dan hebben ze daar in ieder geval een even verrassend als Roeiend stuk wielersport voor terug ge degen. Suykerbuyk joeg met zóveel geweld *eSen die helling op alsof hij niet merkte, ?at achter hem het peloton alles op alles K®tte om hem te kalmeren. Het peloton urak in twee stukken uiteen en wie niet Hc-* Er zaten wel vier, vijf ploegmaten uit de Noord-Oost-Centrumploeg in de buurt toen Hassenforder, gillend van wanhoop, van zijn fiets wilde om gewoon maar langs de kant van de weg zijn ellende uit te kunnen snikken; zij hielden hem eenvoudig vast en duwden hem die heuvel op (met vrien delijke veronachtzaming van alles wat de reglementen op dat gebied te zeggen heb ben), ze duwden hem tenslotte naar Pau en dat Hassenforder hier op de Place Verdun arriveerde met „slechts" negen minuten achterstand, had hij voornamelijk aan dat duw-, trek- en sleurwerk van zijn ploeg genoten te danken. In de groeci I weerde men zich alsof het nu reeds de beslissing van deze Ronde van Frankrijk gold; in groep II begreep men opeens welk drama er in die laatste veertig kilometer naar Pau nog spelen zou en gaf men alles wat men nog slechts te geven had. Doch slechts één was er in die groep- der-verslagenen, die de klove tussen hen en Koblet en de zijnen nog overbrugde en dat was Wim van Est De kopgroep had al meer dan dertig seconden, toen Van Est de tijd voor een achtervolging gekomen achtte en vijf kilometer acht-recn draaide hij daar in de regen zijn allerbeste tempo. En dat tempo is nog altijd zo adembenemend hoog, dat zelfs een kopgroep, waarin mannetjes-putters als Koblet, Magni, Bartali, Robic, Astrua en Schaer bijzon der veel haast maken, het tenslotte niet houden kon. Zo had Nederland dan niet minder dan vijf landgenoten (Wagtmans, Van Est, Gerrit Voorting, Suykerbuyk en Thijs Roks) in die kopgroep en we hielden dat tot hier in Pau, ook al deed Hugo Koblet zelfs nog een poging om het groepje met een solo-jacht aan flarden te rijden het lukte hem niet: de Italianen haalden hem, nog vóór hij vijftig meter genomen had en ook stichtten Wout Wagtmans en de Franse regionaal Forestier met een enkele vinnige demarrage vlak voor Pau nog wel enige paniek. Het werd aldus hier in Pau op de Place Verdun, waar het nog altijd stort regende doch waar niettemin, zoals ieder jaar, vele tienduizenden het feest stonden te bezichtigen, toch nog een bescheiden massasprint en misschien hadden we in die eindsprint nog hoog spel gespeeld als Gerrit Voorting zich niet in de situatie ter plaatse had ver gist. De Roosendaler zat al aan de kop van het, lang ge- rekte groepje vol uit te spurten, toen er nog an derhalve ronde gereden moest worden. Hij dacht zelfs, dat hij voor Nederland een derde etap pe-zegen ver overde, toen hij de eerste maal over de eind streep ging. Doch toen men hem meldde, dat hij nog een verder moest, had hij geen reserves meer en beslisten, zoals iedere dag bij deze massasprint, kiggni, Koblet en Robic ook deze eind spurt, veroverde Fiorenzo Magni de tweede Italiaanse etappe-zege voor Ko blet, Robic, Schaer, Bartali enVan Est, die voor Nederland dus de zèsde plaats wegkaapte; Gerrit Voorting werd nog twaalfde, Wagtmans bezette de ne gentiende, Suykerbuyk de twintigste plaats en Roks de vier-en-twintigste, allen in dezelfde tijd als Magni. Pas drie minuten later arriveerde het tweede peloton, waarin Van Breenen zich als 36ste klasseerde en waarin Jan Nolten MAGNI, ronde Etappe voor Italië Met de vulpen in de bevende hand ston den van avond de Franse journalisten tegenover het manne- tje-Robic. „Wie wint er mor gen?", was ROBIC, hun vraaS- „Ik winI" „C'est moi qui va gagner ik ga winnen" zei Jean Robic zonder een spier te vertrekken. En hij voegde er aan toe: „In de Pyreneeën heb ik altijd goed gereden, ik heb er zelfs Bar tali al eens verslagen. Juist nu er rauw weer verwacht wordt, ver wacht ik allen achter me te laten. En dannog; nóóit heb ik er aan de voet van de Pyreneeën zó goed voorgestaan als nu Ik ben ervan overtuigd dat men' het voor we twee etappes verder z(jn> algemeen met mij eens is. Jk win niet alleen in de Pyreneeën maar ik win zelfs de Tour!". Na dit gezegd te hebben draaide het mannetje-Robic de H.H. Jour nalisten de rug toe en holden voor noemde H.H. haastig naar alle beschikbare telefoons om de Fran se bevolking in de laatste extra avondedities dit nieuws nog te melden. Het allergekste is misschien wel, dat het nog niet e,ens zó heel gek zou zijn, als het mannefje-Robic eens gelijk had voor wat de Py reneeën betreft' Want hij is er inderdaad een niet te verwaarlozen grootheid en Adri Voorting met een groot aantal mede-slachtoffers de 38ste plaats moes ten delen. Bijna zes minuten later arriveerde dan Roger Hassenforder en nog vóór hij ten slotte in de armen van Sauveur Duca- zeaux, z(jn ploegleider, zó grondig van zijn stokje tuimelde, dat 'men even vreesde, hem nooit meer bu zijn positieven te zul len krijgen, was Fritz Schaer, dat koppige, handige mannetje uit Zürich al breed- grijnzend bezig aan een ereronde met een verse, als op „iaat gemaakte, gele trui.. Dit waren de vragen van de tweede etappe, die we reeds in ons nummer van Dinsdag 7 Juli stelden: Wie draagt in Monte Carlo de gele trui? Wie is daar in liet bezit van de groene trui? Wie is te Monte Carlo in het algemeen klassement de best geplaat ste Nederlander? Hoeveel Nederlanders ((van de 10 die in Straatsburg aan de start gingen) zijn daar in Monte Carlo, nog in de race? Dinsdagavond s.v.p. Uw antwoord op deze tweede ptnnDe-vraeenrpeks od de nog twaa)f^ midere^ri^zen te^nnen'^Hn iS 6®n luxa-toerfiets, terwijl er verder 2. 3. 4. De uitslag van de negende etappe van Bordeaux naar Pau (197 km.) luidt: 1 Magni (It.) 5 uur 9 min. 58 sec; 2 Koblet (Zwits.) z.t.; 3 Robic (Fr. West) z.t.; 4 Schaer (Zwits.) z.t.; 5 Bartali (It.) z.t. 6 Van Est (Ned.); 7 Impanis (Belg); 8 Dupont (Fr. Zw.); 9 Geminiani (Fr.); 10 Rolland (Fr.); 11 Bauvi n(Fr. NOC). 12 Gerrit Voorting (Ned.); 13 Mirando (Fr. Z. O.); 14 Audaire (Fr. W.); 15 Darrigade (Fr. Zw.); 16 Pontet (Fr. W); 17 Gauthier (Fr.); 18 Malejac (Fr. W.). 19 Wagtmans (Ned.); 20 Suykerbuyk (Ned.)21 Renaud (He de France); 22 Bobet (Fr.); 23 Astrua (It.). 24 Roks (Ned.)25 Lauredi (Fr., allen in dezelfde li.'d als Magni (5.09.58). 32 Een grote groep ex aequo onder leiding van de Italiaan Corrieri, in 5.12.07; in deze groep bevonden zich onze landgenoten Van Breenen, Nolten en Adri Voorting. De gele-trui-drager Hassenforder ein digde op de 89e plaats in een groepje ex aequo in 6.15.51 met een achterstand dus van 6 min. 53 sec. Hij verloor de gele trui aan Schaer en zakte zelf naar deelfde plaats! Het algemene klassement luidt thans: 1 Schaer (Zwits.) 54.04.04. 2 Wagtmans (Ned.) 54.05.06 op 1.02. 3 Renaud (lie de France) 54.07.34 op 3.30. 4 Roks (Ned.) 54.07.59 op 3.55. 5 Bauvin (Fr. N. O. C.) 54.08.44 op 4.40. 6 Van Est (Ned.) 54.09.30 op 5.26. 7 Gerrit Voorting (Ned.) 54.09.49 op 5.45. 8 Mahe (Fr. W.) 54.09.50 op 5.46; 9 Robic (Fr. W.) 54.10.04 op 6.00; 10 Astrua (It.) z.t.; 11 Hassenforder (Fr N. O. C.) 54.10.09; 12 Meunier (Fr N O C.) 54.10.56; 13 Close (Belg.) 54.li.52; 14 Lauredi (Fr.) 54.11.54; 15 Impanis (Belg) 54.12.09; 16 Anzile (Fr N. O C.) 54.1213; 17 Arnzer (Lux.) 54.12.18; 18 Diot (lie de France) 54.13.20; 19 Serra (Sp.) 54.14.05; 20 Caput (He de France) 54.14.15. 25 Magni (It.) 54.15.41; 26 Koblet (Zwits.) 54.16.11; 29 Bobet (Fr.) 54.16.41; 30 Bartali (It.) z.t. 46 Van Breenen (Ned.) 54.23.38; 58 Adri Voorting (Ned.) 54.31.56 63 Suy kerbuyk (Ned.) 54.33.28; 64 Nolten (Ned.) 54.34.11. Het ploegenklassement van de negen de etappe luidt: 1 Italië (Magni, Bartali, Astrua) 15.28,54; 2 Frankrijk West (Robic, Audaire, Pontet) 15.29.54; Ne derland (Van Est, Gerrit Voorting, Wagtmans) z.t.; Frankrijk Nationaal Geminiani, Rolland, Gauthier) z.t 5 Frankrijk Noord Oost Centraal (Bauvin, Forestier, Walkowiak) 15.31.2S; 6 Zwit- terland (Koblet, Schaer, Schellenberg) 15.31.33; 7 Frankrijk Zuid West (Dupont, Darrigade, Bastianelli) 15.32.03; 8 Ile de France (Renaud, Tonello, Caput) 15.34.12; België (Impanis, Adriaenssens, Close) z.t.; Luxemburg (Kemp, Diede- rich, Ernzer) z.t.; 11 Spanje (Trobat, Massip, Gelabert) 15.35.'46; 12 Frankrijk Zuid Oost (Mirando, Lazarides Vitetta 15.45.03. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1 Frankrijk Noord Oost Centraal 161.40.31; 2 Nederland 161.56.43; 3 Frank rijk West 162.01.59; 4 lie de France 162.08.31; 5 Frankr. Nationaal 162..10.59: 6 België 162.17.38 7 Ltalië 162.19.45; 8 Zwitserland 162.36.33; 9 Luxemburg 162.47.28; 10 Frankrijk Zuid West 162.51.47; 11 Frankrijk Z O. 163.04.59; 12 Spanje 163.05.38. Het klassement van de groene trui luidt: 1 Schaer (Zw.99 pnt; 2 Robic (Fr, W.) 101 pnt; 3 Magni (It.) 107 pnt; 4 Koblet (Zw.) 145 pnt; 5 Van Est (Ned.) 153 pnt; 6 Geminiani (Fr. Nat.) 160% pnt; 7 Gerrit Voorting (Ned). 195 pnt; 8 Rolland (Fr. Nat.) 230 pnt; 9 Astrua (It.) 246 pnt; 10 Bartali (It.) 247 punten. Advertentie (Van onze tennismedewerker) NOORDWIJK, Zondag. Weer was Noordwijk, evenals vorige week, het trefpunt van de Neder landse tenniswereld, de dreigende weerberichten ten spijt. En meer nog dan vorige week hebben enkele duizenden kunnen genieten van spel van boog gehalte, zoals het ten onzent, in eigen nationaal milieu, nooit benaderd wordt. Vooral Morea heeft, in zijn enkelspel, prachtig gaaf spel gedemon. streerd en dit heeft hem een revanche gegeven op Ayre, voor de nederlaag te Wimbledon, heeft hem doen winnen van de zo gevaarlijk geachte Hoad. PAU, Zondagavond Belangrijker dan al het andere lijkt hier, vanavond in Pau, het weer bericht Ge moet maar niet proheren lieden van het genre-Robic en Koblet van avond in Pan in slaap te wiegen met sprookjes over kameraad Beria, want deze karavaan interesseert zich deze avond niet voor dat wat er buiten dit kleine, bonte, romantische wereldje hier en daar nog gebeurt. Monsieur Robic wil een weerbericht, niet anders en niets méér! Hij heeft daar straks, alvorens aan tafel te gaan, voor het raam gestaan van zijn kamer in Hotel du Commerce en het Pyreneeën.panoraina, dat aan Pau - iu i.« - oen niet onbelangrijk deel van zijn reputatie heeft verschaft, is hem niet vlug was, verloor daar reeds, ruim VlJftig kilometer voor de finish, zijn race. bevallen. n r. °Peens was die beslijkte heuvel daar m £r ],estond vanavond namelijk geen panorama in rau: De ryreneeen gingen volkomen schuil in zware regenwolken en als men Monsieur Robic nog voor het eten het weerbericht voor morgen heeft bezorgd, dan heeft men zijn eetlust volmaakt bedorven. Hondenweer!, zegt namelijk dit weerbericht en op de top van de Aubisque, die Maandagmiddag door de Tour-karavaan beklommen wordt, bedroeg vandaag het zicht vier nauwelijks vermeldenswaardige halsbre kende meters! Jj°udures een wir-war van vinnige dema- pses. Men zag hoe Bartali en Magni ach- 'er Hugo Koblet aan sprongen; J"* Wagtmans, op zijn minst zo aR&cko°kl Fritz Schaer, de Zwitser w de Srae"® UG opeens voorbij knalde en hem ne *ven ter plaatse achterliet, men zag hoe *4n Est, verrast door al dit plotselinge Geweld, met Nolten en Van Breenen en Adri Voorting in het geslagen deel van het Peloton bleef hangen; men zag hoe Fritz Schaer, bleek van emotie, opeens ook het 'erlaatste uit zjjn reservekist haalde en hoe h(j Wagtmans en de meer dan dertig "oppen tellende eerste groep, tóch weer te Pakken kreeg; men zag, tenslotte, hoe Roger Hassenforder, tegen die helling op- ^"ankelde, een bijzonder nietig en meelij wekkend mannetje, opeens met rood-door- 'open ogen en een gelaat alsof hij daarnet een sprookjesboek vol nare spoken van voor tot achter had zitten uitlezen. Men kan niet anders melden: de stern- min® hier in Pau is in mineur. Men vreest deze Pyreneeën-eteppe van Pau naar Cauterets. Men vreest de, ver moedelijk in de mist schuilgaande ravij nen van de Aubisque en een van de wei nigen, die onder het beestachtige weer kennelijk volkomen onbewogen blijft is.Wim van Est, die vandaag opnieuw liet zien, dat hij tot de sterkste temporij ders van deze karavaan behoort en die dat vermaarde ravijn-incident van twee jaar geleden (op diezelfde Aubisque en in hetzelfde ravijn, waarlangs we morgen opnieuw met waanzinnige snelheid om laag zullen gieren) volkomen vergeten schijnt te hebben! Ook Kees Pellenaers was vandaag niet in een bovenste beste stemming. Men ach tervolgt onze ploegleider nu al vele da gen achtereen met een, langzamerhand zeer vervelend wordende filmaffaire. Een Nederlandse filmonderneming stuurde onder aanvoering van een oud-radio reporter, cameralieden naar deze tour de Irance teneinde er een Tourfilm van te maken. De verstandhouding tussen die filmonderneming en onze ploeg is verre van uitstekend (ook al is, naar men zegt, de Nederlandse vertrouwensman van Goddet bij deze onderneming betrokken). En het is al zo ver. dat Pellenaers een persconferentie overweegt, om eens pre cies uit de doeken te doen wat er alle maal met die film-affaire aan de hand is. Intussen, film of geen film, onze ploeg heeft vandaag, tactisch manoeuvrerend en opnieuw bijzonder sterk rijdend, haar po sities in het algemeen klassement verbe terd en Pellenaers loopt zelfs rond met de hoop, dat Woutje Wagtmans er Maan dag in zou kunnen slagen eindelijk de gele trui voor Nederland te veroveren. „Een korte, doch zware bergetappe ligt Wagtmans uitstekend", zei de Pel, „en als Schaer morgen eens een inzin king zou krijgen (en hij moet die op een goede dag krijgen) dan zullen ze hard moeten fietsen om Woutje uit de gele trui te houden". Hoewel: Fritz Schaer verdedigde dat moet men toegeven vandaag zijn po sitie opnieuw bijzonder knap en hoewel hij als klimmer wellicht een graadje la ger staat dan b.v. Jan Nolten en Wagt mans, geniet hij de reputatie in een afda ling zoveel acrobatiek te kunnen verto nen, dat hij daar zelfs voor befaamde da lers als Koblet en Magni nog uiterst ge vaarlijk kan zijn. Bovendien: zolang dit noodweer ons ook in de bergen achtervolgt, moet men uiterst voorzichtig zijn met voorspellin gen. Eén enkele slippartij op een verra derlijk bergpad is in staat om heel een klassement in het honderd te smijten. De triomf van de gave drives, zo zou men de zege van de lange Argentijn kun nen kwalificeren. Een gaafheid welke hem sterker gemaakt heeft dan hij bij vorige bezoeken aan Noordwijk was. die hem te Wimbledon tot de acht geplaatste spelers deden behoren. Hij sloeg er Ayre mee, in vier sets, hoewel deze Australiër al het mogelijke deed om door wisselende aan val, door goed kort netspel en vooral door spreiding de controle van de Argentijn tradhtte te breken. Het merkwaardige van deze interessante kamp was wel dat Mo rea in drie van de vier sets op 1-4 kwam en dat hij in twee ervan vijf games ach tereen maakte en de sets won met 6-4! Het lukte hem niet in de twee set. Hij ver loor die met 3-6. En met 1-4 in de derde leek hij zijn revanche niet te zullen krij gen. Doch zijn prachtige backhand sloeg Ayre keer op keer. En in de vierde hield hij de Australiër met zijn lange drives bijna steeds in het achterveld. In de eindstrijd had h(j een wel zeer wisselvallige Hoad tegenover zich. Telkens bleek de jonge Australiër tot heel bijzon dere, virtuose dingen in staat. Soms tikte hij de moeilijkste volleys, op dalende dri ves, weg met een wonderlijk gemak. Doch tegen constante druk bleek hij niet vol doende bestand, leek hij ook niet de ge sloten concentratie te bezitten die Morea kenmerkte. Riskant als aldoor zijn spel is, al te riskant, had hij meer dan één misser- op-het-kantje. Hoofdzaak was echter dat Morea een prachtige beheersing in zijn slagen had en de soms veel te ver door gevoerde aanval op zijn sterke backhand wist te pareren en zelfs om te zetten in winst. Zowel in de eerste als in de tweede set verloren beiden hun services in het begin. In beide doorbrak Morea die van Hoad na 3-2. En Hoad mocht met wonderlijk sterk spel in de eerste set van 0.40 af vier set- punten glorieus te niet doen, hij verloor die tenslotte toch - door een backhand- passing. In de tweede maakte hij van 2-5 3-5 met een onweerstaanbare love game van louter winners. Weer weerde hij in de volgende game drie setpunten af met formidabele slagen. En wéér verloor hij door het missen van minder moeilijke slagen. In de derde leek een keerpunt te komen toen Morea zich het punt dat hem 5-1 gegeven zou hebben, ontgaan zag door een z.i. dubieuse beslissing. Hij verloor die game, verloor tweemaal zijn service (4-4). Doch Hoad was brillant maar al te riskant in de volgende game en verloor die na vier deuces. Waarna hij met een lichtelijk povere game van louter uit slagen de set verloor. In het herendubbelspel vormden Van Swol en Morea een zo goed sluitende combinatie in de halve eindstrijd tegen Ayre en Vieira (6-1 6-3 6-4) dat zjj waar lijk een kans op de zege in de eindstrijd leken te hebben. Een verwachting die in vervulling leek te gaan in de eerste set tegen Hoad en Wilderspin. In een zeei snelle kamp, op hoog peil vaak, waarin Van Swol heel en al de gelijke was van de buitenlanders, een kamp met vele bril- lante momenten (Hoad een volley nemend en winnnend, van achter zijn rug doorbraken zij op 5-5 na zes deuces de service van Wildenspin en de service van Van Swol gaf 1-5. Hoad was ook hier de zeer wisselvallige speler die de meest virtuose staaltjes van snelle reactie en van luchtig afmaken liet volgen door nuchtere missers. Maar toch gaf het beweeglijker Australische spel en het sneller reageren, het dwarser afmaken van de volleys hem de tweede set, na een doorbraak van de service van Van Swol na 4-3. In de derde zagen de Aussies hun voor sprong van 5-2, vooral doordat Morea wat minder snel werd en vrij veel miste te loor gaan tot 5-4. Toen toonde Hoad zijn grootheid door een servicegame met twee bliksemsnelle aces, een zeldzame volley in volle ren en een listige lob: 6-4. In de vierde set liepen de Australiërs weer uit tot 5-2, tweemaal de service van Van Swol winnend, hoe goed die ook speelde en hoe gevaarlijk telkens weer in de servicegames van de Aussies zijn returns ook waren, doch op de service van Hoad hadden zij tocih vijf matchpoints no dig alvorens zij wonnen. Niet mevr. Rinkel-Quertier kwam in de eindstrijd tegen mevr. Knode,. zoals alge meen verwacht was. In de halve eindstrijd was er de verrassing dat zjj verslagen werd door de jonge Francaisc mej Schmitt, die feitelijk slechts één sterke slag heeft, een heel sterke, de forehand Mevr. Rinkel exploiteerde de minder sterke, ja soms zwakke slag .(vooral on der druk) te weinig, zij ontregelde de forehand ook niet door gevarieerde vaart, noch door dropshots, welke zjj toch be heerst. noeh door een netaanvail na een backhand-bcstoking. Zjj verloor met 9-7 4-6 4-6. In de eindstrijd paste mevr. Knode de tactiek der variatie wèl toe. Het gaf haar een snelle 6-0, in de tweede soms capitu lerend voor de waarlijk prachtige fore hand van de Frangaise, echter toch win nend met 6-4. In het damesdubbelspel was de „geslo ten formatie" van mevr. Rinkel en mej. Fletcher, die eindelijk op dreef gekomen is, te sterk voor mevr. Knode en mej. Fenny Ten Bosch. De laatste was de zwakke schakel, met nu en dan, op kan sen, goed afmaken, doch (het bleek wéér) lang niet snel genoeg tegen het snelle aanvalsspel van de Engelse tegenpartij. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, halve eindstrijden: Hoad (Austr.) sl. Wilderspin (Austr.') 6-3 6-2 6-2; Morea (Arg.) sl. Ayre (Austr.) 6-4 3-6 6-4 6-3. Eindstrijd Morea sl. Hoad 6-4 6-3 6-4. Dames-enkelspel, halve eindstrijden: mevr. Knode (Am.) sl. mej. Fletcher (Eng.) 6-3 6-2, mej. Schmitt (Fr.) sl. mevr. Rin kel-Quertier (Eng.) 7-9 6-4 6-4. Eindstrijd: mevr. Knode sl. mej. Schmitt 6-0 6-4. Herendubbelspel, halve eindstrijd: Mo rea en Van Swol sl. Ayre en Vieira 6-1 6-3 6-4. Eindstrijd: Hoad en Wilderspin sl. Morea en Van Swol 5-7 6-3 6-4 6-2. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: mevr. Rinkel en Hoad sl. mevr. Knode en Vieira 6-1 6-2. Damesdubbelspel, halve eindstrijd: mevr Knode en mej. Ten Bosch sl. mej. Wood- gate en mej. Walslh 2-6 6-1 6-4. Eindstrijd: mevr. Rinkel en mej. Fletcher sl. mevr. Knode en mej. Ten Bosch 7-5 6-1. De KNLTB heeft de volgende ploeg vastgesteld voor de wedstrijden om de Galea-beker bestemd voor ontmoetingen tussen ploegen van Europese landen, voor spelers tot 20 jaar: P. van Eysden, Joh. Koerts en H. van de Weg. Nederland is voor deze jaarlijkse wed strijden in de groep met België en Luxem burg geplaatst. De eerste wedstrijd gaat tegen België, begin Augustus te Brussel. De ploegen van één groep komen in één plaats bijeen. Andere groepen zijn de Scandinavische en de Zuid-Europese (Frankrijk, Italië, Zwitserland en Duits land). De winnaars van de groepen komen voor de eindbeslissing te Vichy tegen el kaar. Zaterdag en Zondag is in 't Zwarte Plasje van Hillegersberg te Rotterdam een inter nationaal waterpolotournooi gehouden, ge organiseerd door de sporvereniging Hille gersberg (SVH). Vier zeer sterke zeventallen, t.w. de Duisburger Sohwimmverein 1898. Cercle Royal de Notation Bruxell^s (CNB), het Ne derlands Jeugdzevental en SCH I hebben een zeer vinnige strijd geleverd om de eer ste plaats, welke werd verspeeld in een halve competitie. Zaterdagavond speelde het Ned. jeugd zevental tegen de C.N.B. en won met 6—1. De Belgen waren in deze strijd niet opge wassen tegen het flitsende spel van de toe komstige Nederlandse internationals. SVH speelde tegen Duisburg en verloor na een spannende wedstrijd met 4—6 (rust 2—3). Zondagmiddag werd het tournooi voort- ;ezet, nu met het in groten getale opgeko- nen publiek. Het Zwarte Plasje was tot in de uiterste hoek bezet. SVH speelde de eerste wedstrijd tegen het Neder). Jeugd zevental en verloor deze aantrekkelijke, (rust 1—3). In de strijd om de derde en vierde plaats tussen SVH en CNB konden de Hillegers- bergenaren door grotere snelheid beslag leggen op de derde plaats; zij wonnen met 5—4 (rust 32). De befaamde oud-interna tionaal Isselé scoorde voor zijn club vier maal. Ophof, Smael en van Polfliet doel puntten,voor de SVH. De finale tussen het Ned. jeugdzeven tal en de Duisburger Schwimmvercin was een wedstrijd van een bijzonder gehalte. Ondanks de enorme snelheid van de Neder landse spelers moesten deze hun meerdere erkennen in het fraaie en doordachte spel van de Duitse ploeg. Nadat Mosterd de leiding aan Nederland had gegeven, maakte Duisburg door Schneider, zoon van de beroemde Duitse international, gelijk. Door fraai samen spel wisten de Duisburgenaren uit te lopen tot 13, wederom door doelpunten van Schneider. Na de rust bracht Bouwman met een fraai doelpunt de stand op 23; de oifd- inaernational Thieltorn maakte er met snelle wedstrijd met 2—3 (ruststand 0—1). een fraai doelpunt 2—4 van. Dg jonge AZ Zeer fraaie doelpunten werden gemaakt door middenvoor H. van Polfliet van SVH. De tweede wedstrijd, CNB—Duisburg le verde voor laatstgenoemde geen moeilijk heden op; de Duitsers wonnen met 14, PCer Mosterd bracht de eindstand op 34. De eindstand was: 1 Duisburger Schwimverein, 2 Nederl. Jeugdzevental, 3 SVH, 4 Cede Royal de Notation Bruxelles.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5