Koninklijke Militaire Academie viert 125-jarig bestaan Pa s en Zeuns komen weer bijeen m POP rils symbool VAN DE ^IEL Als Annie trouwen gaat... Rustige prijsontwikkeling op de wolmarkt „Klein Bermuda" beraadslaagt over een gesprek met Kremlin Onderwijs steeds zwaarden Roepingen-tentoonstelling in Londense Olympia-hall door douglas hype groeien uit Cadetten verkoch t bij opbod Sportief corpsleven Reünisten zijn ook middengroepers mmm TYPISCH ENGELS Openbare Priester- Een dode en zeven gewonden bij auto- ongeval Huish oud-praat Guustfg uitgangspunt voor volgend seizoen d*ïïar vï, if?» gemeenschappelijke SCHROOTMARKT Bureau van schroothandelaren en -verbruikers S.V.D.-paters bouwen nieuw Missiehuis wijding 159 Orden en Congregaties vragen de aandacht Naar een kwart millioen PAGINA MAANDAG 13 JULI 1953 55 DE GEBOUWEN VAN DE BREDASE ACADEMIE IN (K.L.M.) VOGELVLUCHT GEZIEN Uit alle delen van Engeland komen iedere dag duizenden bezoekers naar de Roepingen Tentoon stelling in Londen en liun aantal wordt steeds groter. Niet minder dan 159 verschillende katholieke orden en congregaties geven daar een beeld van hun levenswijze en werk in een bonte verscheidenheid, die meer dan boeiend is, j et i De tentoonstelling is ingericht in Olympia Hall, de grootste expositieruimte van Londen. Gebouwd in 1866 in een tijd van enorme voorspoed, heeft het de bestemming om grote landbouwtentoon stellingen te herbergen en als zodanig staat het dan ook bij de Londenaren bekend. De jaarlijkse Zuiveltentoonstelling, waarop bekroond vee en landbouwwerktuigen worden geëxposeerd en de auto mobielshow waar autofabrikanten hun laatste modellen tonen, zijn de meest bekende evenementen in het gebouw. Maar ook het circus, dat er in de Kersttijd werkt, geniet een grote faam. interieurverzorging DE K.M.A.-KAPEL OP MARS L itzel-hegroting BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN voS MGR. ADAMSKI GEOPE REERD Een uitgestreken Sinter klaastijd Variatiemogelijkheden nr»Tit+ip>rn: Bij decreet van koning Willem I werd in 1828 de Koninklijke Militaire Academie opgericht en ondergebracht in een zijner paleizen, liet kasteel Opleiding dl ZeilVd van Breda dat de Oranje's al sedett de veertiende eeuw bezaten. antWOOl'delnklieid Breda beeft dus weer een heuglijk feit te vieren; na zijn eigen zevende J eeuwfeest in '52 ditmaal bet 125-jarig bestaan van de K.M.A. Volgens de jaartallen op het papieren suikerzakje dat we in de stationsrestauratie bij ons kopje koffie kregen, is de Academie zelfs al 135 jaar oud! Maar laten wij, die in rekenen niet zo goed zijn, het houden op 125 (exclusief). Ook slechts bevelen had uit te voeien. Een i j- i i i i i v at immers bloeiend verenigingsleven dat geheel zonder die acht procent er boven op is het al mooi: de K.M.A. was ïm™" cadetten zelf geleid werd heeft de eerste militaire academie in heel Europa. in alle andere landen wer- k.M.A. al heel lang gekend. Aller- den de aspirant.officieren nog opgeleid aan de verschillende wapenscliolen. eerst zijn daar de acht schietverenigin r B gen (de oudste is „Kilacadmon de cavalerie-revolver-schiet-vereniging die van 1878 dateert), en de vele sport verenigingen: de roeivereniging die velen zich nog zullen herinneren van de wedstrijden te Amsterdam waarin ze de tweede plaats bezette, ondanks het op onthoud veroorzaakt doordat de boot tijdens de race in het woelige water vol liep, aan de kant moest worden om gekeerd om daarna weer te worden in gelegd' de basketballvereniging die wel een kans maakt op het kampioenschap van Nederland, wat haar juist in dit jaar wel gegund is; en verder de athle- tiek-, de scherm-, „de hockey- en de tennisvereniging. Het is uit den aard der studie te ver klaren, dat het zwaartepunt van de vrijetijdsbesteding bij deze activiteiten ligt. Het corpsleven aan de Militaire Academie is dan ook moeilijk te ver gelijken met dat van de corpora der universiteiten. Bijna geheel speelt het zich af binnen de eigen muren. De vijf koppige senaat vertegenwoordigt de K.M.A. bij officiële gelegenheden buiten de academie, men ontvangt zelf wel eens representanten van andere corpora, telken jare op Carnaval bevindt er zich in Breda onder het gevolg van de Prins een afgevaardigde van de cadetten en aan het einde van de kennismakings- pcriode moeten de groenen in een gure winternacht 't kanonnetje buit maken, dat ergens in een particuliere tuin ach ter het Mastbos staat; maar daarmee zijn dan ook wei ongeveer alle gelegen heden waarop men officieel contact met de buitenwereld heeft, opgenoemd. De onofficiële contacten met 't schoon ste deel der stadsbevolking zuilen we discreet buiten beschouwing laten. Des te hechter is het contact tussen de cadetten onderling. Zo worden de eerste-jaars bij opbod verkocht aan oudere-jaars. Op die manier krijgen ze een „pa", worden ze „zeun". Legio zijn de officieren en oud-officieren, die op We weten van die scholing uit de vroegste tijden niet zo veel meer. Zeker is wel dat het onderwijs toen heel wat lichter was dan dat van van daag. Trouwens het verschil tussen 1939 en 1953 is al enorm. Terwijl de studie periode van drie jaar onveranderd is gebleven, werd het lesprogramma sterk Uitgebreid. Denken we alleen maar •ens aan de talen. Een cadet wordt ver ondersteld zich in het Frans, Duits en Engels goed verstaanbaar te kunnen maken en vóór 1940 werd dan ook geen vreemde taal onderwezen .De internationale samenwerking echter, de verbijsterende hoeveelheid van militai re vaktermen in het Frans, het Engels en.... het Amerikaanse maakten na '45 taallessen noodzakelijk. Er kwamen nieuwe wapens, nieuwe en ingew" kel- der tactische methoden. Om nog maar te zwijgen van het vak militaire admi nistratie, heden een der zwaarste studies, zo niet de allerzwaarste. Op papieren schijnt nu eenmaal overal en altijd het noodlot te rusten dat er nooit genoeg van zijn. Ook op andere terreinen zijn er na de oorlog grote veranderingen ingetreden. Functies die vroeger door officieren be kleed werden, zijn nu in handen van cadetten: men kan zelfs zeggen dat de cadetten voor de gehele gang van zaken bij appél, inspectie e.d. zelf verant- wootdelijk zijn, onder toezicht van één enkele eerste-officier-van-de-week die hen over het algemeen maar laat be gaan. Vóór 1941 was van een dergelijke regeling geen sprake; toen berustte het commando geheel bij officieren Dit wil nu weer niet zfëëen dat de cadet vroeger van réveille tot taptoe achttienjarige leeftijd voor zegge en schrijve één cent zijn verkocht; de prijs ,kan, als er meer vraag dan aanbod is. wel eens oplopen tot een kwartje of drie dubbeltjes en men fluistert zelfs over een fenomeen, dat het tot 98 cent gebracht moet hebben; maar dat is dan ook uniek in de 125-jarige historie van de K.M.A. Géén der generaals, luite nant-generaals en generaal-majoors. waarvan het bij de reünistendagen in Breda zal wemelen, heeft op zo'n ver koping de volle gulden kunnen halen Die verhouding pazeun overleeft in veel gevallen de studietijd en blijft het hele leven voortduren. De pa blijft steeds een soort mentor, beschermer en zal zijn zeun, wanneer deze in moei lijkheden verkeert, van welke aard die ook zijn, niet in de steek laten. Bij de officier die de voorbereiding der reünistenfeesten verzorgtkwamen meerdere telefoontje binnen: „Mijn pa is die-en-die. Op welke van de drie feestdagen komt hij? Dan kies ik die dag ook". Een dergelijke informatie mag zijn romantische en grappige zijde hebben, ze raakt ook een pijnlijke plek. Er blijkt uit, dat niet ieder reünist zich het ge hele feest kan veroorloven. De reis, drie dagen verblijf in een overvolle stad, deelneming aan de diverse festiviteiten, het gezellig samenzijn met oude studie makkers gaat velen boven het budget. Het spreekt trouwens vanzelf, dat het onmogelijk zou zijn alle reünisten van de K.M.A. drie dagen in Breda onder te brengen. Ook de burgerij viert feest en er zouden dus zeker niet genoeg hotelkamers zijn voor de vele honder den officieren en 0ud-officieren (de oudste is van 1884; dat wil zeggen, dat hij toen tweede luit werd en eigenlijk dus in burgertermen gesproken van 1864 is). En het spreekt helemaal vanzelf, dat het om militaire redenen uitgesloten is alle officieren van het land drie dagen rond een feestdis te verenigen. Nota bene, nadat men aan elk van hen drie jaren heeft besteed om hun een allround-opleiding te geven die hen berekend moest maken voor hun verantwoordelijke taak in een im mer paraat Nederlands leger! yg. Toonkamerv. Mathenesserlaan 247 Fabriek; Schermlaan 39. Rotterdam Tel. 33846 34329 A De roepingen-tentoonstelling in de Londense Olympia-hall is in geheel haar massale opzei een ma nifestatie van typisch Engels ka rakter. Men heeft van met minder dan 159 kloosterorden en congre gaties stands ondergebracht An de grootste expositie-ruimte van Lon den en de toeloop is al even om vangrijk als de opzet. Douglas Hyde beschrijft in het nevenstaand artikel dit evenement dat merkwaardig verwant lijkt aan dat andere Engelse initiatief, de Rosary Crusade van Father Peyton. Deze tentoonstelling echter is een geheel nieuwe gebeurtenis voor de Olympia Hall. En voor de katholieken zal de naam Olympia voortaan een geheel nieuwe be tekenis hebben, want de Roepingen Ten toonstelling mag zonder overdrijving een mijlpaal in de geschiedenis van het katho licisme in Engeland genoemd worden. Doel ervan is, zoals de naam al zegt, roe- pingen te stimuleren, maar het lijdt geen twijfel dat dit doel alleen op de lange ter mijn te verwezenlijken is. Het ogenblikke lijke effect, dat wordt beoogd, is de ka tholieken en ook de niet-katholieken een uitgebreider inzicht te geven in de reeks van uiteenlopende activiteiten die door de Kerk aan de dag worden gelegd en haar nog te weinig bekende universaliteit. De tentoonstellingsweek werd afgelopen Zondag ingezet met een pontificale Hoog mis opgedragen door kardinaal B. Griffin, aartsbisschop van Westminster en bijge woond door duizenden gelovigen. De plechtigheid vond plaats in dezelfde hall die in het verleden zo dikwijls gevuld is geweest met vee-stands, fonkelnieuwe auto's en clowns met hun komische num mers. (Van onze correspondent) Een gecompliceerd ongeval op het kruis punt FrieschewegMarknesserweg te Em- meloord in de Noord-Oostpolder heeft Zaterdagmiddag een dode geëist. Om een botsing met een personenauto te voor komen wendde de bestuurder van een vrachtauto, J. B. uit Balkbrug, zo scherp het stuur, dat de wagen kantelde. Zyn echtgenote raakte dermate beklemd, dat zy na enige ogenblikken overleed. Een tragische bijzonderheid is dat de vrouw over enkele weken een kind verwachtte. De heer B. en twee inzittende kinderen werden lichtgewond. De bestuurder van de personenauto, de begrafenisonderne mer Tj. uit Arnhem, had de keus drie wielrijdsters aan te rijden of naar een sloot te sturen. Hen deed het laatste, met als gevolg dat vier van de zes inzittenden, in een Zwols ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het waren de heer M. S. uit De Steeg bij Velp, mevr. G. uit Hattem, mevr. Tj. Uit Brummen en dr E. uit Warnsveld. Een half uur na het ongeval raakte de auto in de sloot in brand. Omwonende blusten het vuur. Dit wordt nu eens een praatje met al mijn vriendinnen die zo energiek en dap-^ ner als ongehuwde werkende vrouw door het leven stappen. Maar tussen de bedrijven door toch ook met de moeders van deze dochters, die straks misschien de pannelappen breien voor de uitzet van een jong gezin. Je kunt immers nooit weten nietwaar! En wanneer Amor een maal een bombardement begint op men senharten, dan is de trefkans van zijn pijl-en-boog niet minder groot dan die •'an een modern scherpschuttersgeweer Waarmee ik maar zeggen wilT! dat het altijd verstandig is om nuchter met zulke risico's rekening te houden. Het zullen doorgaans trouwens prettige risico's zijn. Al zullen de rekeningen van de leveranciers die haar geestelijk geluk met behulp van uitzetten en woningin richting ook materieel vorm geven, niet iedere verlovingstijd even onbezorgd doen zijn. Wie dus heel verstandig is, die spaart. Geld doet nu eenmaal wonderen en in een korte verlovingstijd valt het moeilijk om zoveel over te houden dat we straks behalve met een goede uitzet, ook nog met de kleine financiële reserve kunnen beginnen waarmee de onverwachte tegen slagen kunnen worden opgevangen. Trouwen zegt een vrouw van wie we ons kunnen voorstellen dat zij alle prij zen uit alle etalages kent is duurder dan u denkt. Maar die vrouw kent niet alleen de prijzen. Zij is ook een practi- sche vrouw. Een vrouw di<s rekent met haar geld en met het geld van anderen Die een begroting maakt van wat zij met dat geld zou willen doen. In samenwerking met verschillende in stanties die alle deel uitmaken van De Nederlandse Huishoudraad heeft mevr. E. J. Wilzen-Bruins van het Gezins-Be- grotings-Instituut namelijk een kleine brochure samengesteld, die behalve reek sen cijfers ook allerlei practische raad geeft. Die brochure is voor 15 ets ver krijgbaar bij De Nederlandse Huishoud raad (Anna Paulownaplein 7, Den Haag) en de titel, versierd met bruidssluier en hoge hoed, zegt al voldoende waarop al die cijfers en al die goede raad betrek king hebben: „Annie en Jan gaan trou wen. door Gisteren opende te Londen de laatste serie wolveilingen van dit seizoen. Deze Ke»'ie zal Vrijdag 24 Juli eindigen waar- 'nee tevens éen einde 'Ü11 gekoinen a»n het, lopende wolverkoopseizoen. Dit )V:'s in verschillende opziehten een merk waardig seizoen. Na de scherpe pnjs- spno!TnneIingen van de voorafgaande ja- r?" toonde 1952-'53 een opvallende sta- ■h'iteit, ,naar in de loop van het sei- Ó?on geleidelijk, haast onmerkbaar 'VTkken van de Perzen "a de ,n- v "n 8Pn' <«e 1952 Z,e" K Eind Mei begin Juni deed zicil ev&n Si! «tScWMn,* van d, PjïW'lS van plotselinge, kortstondig p -ge vraag van Russische zud'e Eer saldo liggen thans de prijzen pet boven die van September ,Tn het seizoen begon. Vergeleken met de meeste andere P™- dhclen op de wereldmarkt gaat nel loop van wol tegen de richting in. 's merendeels prijsdalingen, hiei -prijsstijging. Een verklaring voor n't feit zal men wel hierin moeten zoe ken, dat. wol, na de ongelukkige ervarin gen van de handel in 1951, minder ge voelig is geworden voor vredes- en oor logskansen. De handel zal voortaan wel oppassen met het aanleggen van Voorraden en alleen kopen, wanneer hij nodig heeft. In 1952 heeft hij zo mogelijk zijn voorraden ingeteerd. hij kopen wanneer, de dat zien, hing' hevi 20 toen prijsverl Elders een dit veel Dit seizoen moest binnengekomen orders hiertoe aanlei ding gaven. Het wereld verbruik is dit seizoen met ongeveer een derde gestegen en de voor raden bij handel en industrie zijn aan het einde van het seizoen op minimum ni veau Dit is wel een geschikt uitgangs- Dunt voor het volgende verkoopseizoen, dat weer op 31 Augustus met de veilin gen in Sydney gopend wordt. Niet alleen het verbruik is gestegen, ook de pro ductie, deze hei» c« 6 iwt «P tot 2 44 milliard pound. Het verbruik hield hiermede ongeveer gelijke tred, het be liep ca 2.40 milliard pound. Het i'c niet onwaarschijnlijk, dat de productiestijging in 1953/54 wederom ca 6 pet zal bedragen, misschien wel meer. Daartegenover staat, dat het zeei goed mogelijk is, dat ook de vraag een verdere uitbreiding te zien zal geven. De laatste maanden zijn de kopers uiterst voorzichtig geweest om de Pr]JS- stijging te volgen, zij zouden liever te weinig, dan te veel gekocht hebben. De voorraden zyn gering, zodat het er wei naar uitziet, dat een stabiele handel in de eerste maanden van het komen de seizoen mag worden verwacht. Het aanbod op de veiling te Londen bestond Vrijdag uit 10.755 balen Hoe wel er veel kopers uit het binnenland en het continent aanwezig waren, liepen dQ meeste noteringen toch wat terug, terwijl ook enkele partijen opgehouden werden. Best style greasy mermos uit Australië kwamen tot 2% procent beneden de slotnotering van Mei. Ge middelde topmaking daalden 5—714 pet; de biedingen waren soms 10 pet lager. Scoured merinos waren onregel matig. Zuidafrikaans merinos liepen 5 pet terug, terwijl greasy crossbreds uit Nieuw-Zeeland ongeveer onveranderd bleven. Scoured crossbreds offsorts van Wellington waren 2145 pet goedkoper. Daar de komende twee weken nog veel aanbod in slipe wol komt, daalden hier de prijzen iets meer. Lambs wa ren 510 pet voordeliger dan in Mei. De volgende veiling zal Woensdag a.s. gehouden worden. De prijsontwikkeling te Londen heeft geen verwondering te baren en stemt wel ongeveer onvereen met de verwachtingen en met het prijsverloop op de Australische veilingen van de afgelopen maand. Daar heeft zich immers een lichte daling doen gevoelen als reactie op de kortstondige hausse van eind Mei begin Juni, die, zoals wij boven omschreven het gevolg was van plotselingen Russische aankopen. Mgr Stanislaus Adamski, bisschop van Katowice, die verleden jaar door de Poolse communistische regering van zijn zetei werd verwijderd, heeft een ernstige oog operatie ondergaan. De bisschop, die thans 78 jaar oud is en reeds enige tijd gedeelte lijk is verlamd, werd behandeld voor staar in zijn rechter oog. De operatie moest enige tijd worden uitgesteld, omdat de bisschop geen plaats in een ziekenhuis kon krijgen. Men vreest echter, dat de opera tie niet het gewenste resultaat zal hebben. Aan het begin van dit jaar werd door vooraanstaande Poolse kringen abusieve- was. De bisschop verblijft in het klooster lijk vermeld, dat mgr Adamski gestorven van de Zusters Ursulinen te Lipnica. En omdat Lien Wilzen nu eenmaal ver zot is op cyfers, herinnert ze daarin met een aan de bekende stelregel van voor de oorlog: dat als de man drieduizend gulden per jaar gaat verdienen, de inrichting van de woning ongeveer datzelfde bedrag mag kosten. Van die wijsheid hebben de sinds dien verstreken jaren beurtelings een stukje afgeknabbeld, maar het cijferbeeld mag dan veranderd zijn, de grondgedachte is toch onaangetast gebleven: dat de opzet van een huishouding niet ingewikkelder, niet duurder mag zijn. niet meer onder houd mag vragen dan toelaatbaar is bij de staat die het jonge gezin gaat voeren. Later is het altijd prettiger, tien stappen vooruit te kunnen maken dan een enkel Pasje terug. Daarom koopt het jonge stel liever weinig maar goed. En voor ze al hun geld in de linnenuitzet steken, rekenen ze eerst eens uit wat er allemaal nodig is voor de prozaïsche dingen die je later koopt een kachel, lampen, een keuken tafel. Lien Wilzen heeft ze er van over tuigd, dat goed werkmateriaal en prima technische hulpmiddelen voor de huis houding veel meer gemak en besparing geven dan overdadige showmeubelen die straks misschien biet eens in de kleine woning passen. En ook dat ze een „groei end" servies moeten kopen. Zo eentje, waarvan je alleen het hoog, hoognodige hoopt. En dat nooit twijfel iaat over een practisch verjaarsgeschenk. Moeten het trouwens alleen maar ver jaarsgeschenken zijn? De hele verlovings tijd is immers zo'n beetje een over een tijdsverloop van maanden uitgestreken Sinterklaas die iedere aanstaande bruid voor het drama plaatst van de zes jam potten en de vier suikerstrooiers, de sta pel bonbonschaaltjes en de drie taart- soheppen die straks nog dienst zullen doen bij de zilveren bruiloft. Wanneer daarmee voor die tijd tenminste al geen slofje-onder is gespeeld met een volgende bruid, die er nu gelukkig mee is. We hebben tenminste zo altijd de idee, dat menig huwelijkscadeau een lange Odyssee aflegt voor het op een definitieve bestem ming sneuvelt. Behalve voor de gelukkige slachtoffers lijkt het me daarom uiteindelijk ook voor de respectievelijke leveranciers zoveel voordeliger wanneer de verlanglijstjes met de koffiemolens en de broodzagen, de puddingvormen en de vuurvaste schaaltjes eens wat naarstiger gehanteerd wei-den. Die brochure van mevr. Wilzen is trouwens één grote verlanglijst die tevens een geheugensteuntje vormt voor alle gebrek aan huishoudelijke fantasie dat je zo'n onervaren bruidje au fond toch ook niet kwalijk mag nemen. Ze geeft tot op de cent nauwkeurig aan hoe een keukeninventaris naar verkiezing voor twee- of voor vierhonderd gulden in elkaar kan worden gezet (in het laat ste geval is het gascomfoor dan vervan gen door een gas- of electnsoh fornuis! en aan werkmateriaal mag ei 1 f 180.- (wanneer er een stofzuiger aan te pas komt) worden uitgetrokken. Voor het doen van de was worden er combinaties voorgesteld van f 65.-, f 135.-, f 4 f 650 - (in de beide laatste gevallen wordt er eiectrische hulp bijgehaald). Het ser viesgoed mag om te beginnen f 145.- kos ten en de slaapkamer waarmee je rus- tig wacht tot je weet op welke woon ruimte je rekenen kunt - kan voor f 490 - of voor f 820.- bij elkaar worden gekocht. Als we voldoende met al die cijferreek sen gepeeld hebben cn ons voldoende hebben ingeleefd in de sfeer van de woonkamer compleet f 5.5.-) waarin San met tien bakstenen en twee mooie gave planken zelf een boekenplank heeft gebouwd, dan mogen we ons alleen bazen over dat hoofd waarin - moge Vondel ons de vrijmoedige variatie ver geven - zoveel cijfers zijn gevaren, dat zichtbare realiteit worth. Natuurlijk valt er over die cijfers weer te twisten. Het zou er trouwens eigenaardig uitzien wan neer wij allemaal in dezelfde keukens van f 194,59 werkten of van dezelfde serviezen (f 140,25) maaltijdden. Een brochure ais deze geeft echter 'n houvast, waaraan we ai onze individuele verlangens kunnen op hangen. En van onze handelaren ,n reli gieuze gebruiksvoorwerpen krugen onze aanstaande bruidjes da"*mi®schie" eens het smaakvol uitgevoerde verlang lijstje toegezonden met die artikelen die in de hierboven besproken zakeiuke op somming niet zijn opgenomen Maar zonder welke de woning van Annie en Jan toch niet compleet zal z«n. In tegenwoordigheid van twee verte genwoordigers van het Hoge Gezagsor- saan der Kolen- en Staalgemeenschap zün te Brussel besprekingen gehouden over de vraagstukken van een gemeen schappelijke schrootmarkt. De nationale metaalindustrieën der zes landen waren eveneens vertegenwoordigd. Nederland door de heer Bentz van den BerfpEen bureau schroothandelaren en -verbruikers is opgericht. (Van onze correspondent). Uit alle kloosters der Congregatie van het Goddelijk Woord in ons land waren gisteren deputaties naar Deurne gereisd om de plechtigheid der eerste-steenleg- ging van het nieuwe Missiehuis „St. Wil- librord" bij te wonen. Bij hen voegden z"ich tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit Deurne en omgeving en ook de hoogeerw. pater Much, provinciaal der Duitse provincie met enkele assisten- 6 Daar mgr Jac. Pessers de Congregatie moest vertegenwoordigen bij de Maria- Ommegang te Den Bosch, werd de inze gening van de gedenksteen in de kapel van het in aanbouw zijnde missiehuis verricht door Z. H. Exc. mgr Fr. Hoor- vaarts S.V.D., de uit China verbannen bejaarde bisschop, van Tsaochowfoe. Na de liturgische plechtigheid en het tekenen der oorkonde door 'n groot aantal autoriteiten, heeft pater-provinciaal Bouwmans uit Teteringen er zijn vreugde over uitgesproken, dat negen jaren na de verwoesting van het St. Willibrord-mis- siehuis te Uden dank zij grote edelmoe digheid en veler samenwerking het werk der opleiing van nieuwe missionarissen weer in een monumentaal en doelmatig Huis zal kunnen worden voortgezet en nog wel in deze streek, waar de H. Willi- brord persoonlijk heeft gewerkt. In zijn dankwoord betrok spr. vele instanties, maar in het bijzonder het gemeentebe stuur van Deurne en de Duitse provincie der 3.V.D., waarvan zoveel steun was on dervonden. Burgemeester L. Roefs van Deurne juichte de vestiging van klooster en stu diehuis in zijn gemeente om geestelijke en zakelijke redenen toe. Burgemeester van Kimmenade van Uden betreurde het definitief heengaan der „fijne Paters" uit zijn gemeente, maar wenste de Congregatie geluk met de stichting van het nieuwe missiehuis. Met een bezichtiging van het bouw werk, dat reeds flink vordert en in Sep tember 1954 Zal zijn voltooid, werd de plechtigheid besloten. Van welingelichte zijde verluidt, dat over een eventuele conferentie van de Grote Vier door de huidige conferentie van Groot-Brittannië, Frankrijk cn de V. S. nog geen beslissing is genomen. De Britse en Franse delegaties zijn nog steeds voor het houden van een dergelijke con ferentie. maar de Amerikaanse delegatie daarentegen heeft nog geen standpunt, hetzij vóór of tegen, ingenomen. Wel zijn de drie delegaties het er over eens dat het van het grootste belang is eerst na te gaan of de huidige omstandig heden gunstig zijn voor een gesprek met Moskou. Deskundigen onderzoeken op het ogenblik de wenselijkheid van een confe rentie van de Grote Vier bij het uitstippe len van een gemeenschappelijke Weste lijke politiek met betrekking tot Duits land. Volgens Reuter zou men waarschijn lijk vandaag tot een definitief standpunt geraken. Intussen hebben minister Dulles en Lord Salisbury Zaterdag apart van gedachten gewisseld over kwesties het Midden- Oosten betreffende. Gisteren had Bidault eveneens een afzonderlijke bespreking met Dulles over het Indo China-probleem. President Eisenhower had Bidault en Lord Salisbury Zaterdag reeds ontvangen en bij die gelegenheid de recente gebeur tenissen in de Sovjet-Unie besproken. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (22 Juli); Ned. Nw-Guinea: s.s. „Ternate" (18 Juli) en m.s- „Oranje" (22 Juli); Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (21 Juli); Suriname: m.s. „Sten tor" (22 Juli); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (18 Juli); Canada; m.s. „Noordam" (23 Juli); Zuid- Amerika: m.s- „Yapeyul" (18 Juli); Brazi lië: m.s. „Eemland" (27 Juli); Australië: via Engeland (18 Juli); Nieuw-Zeeland: via Engeland (18 Juli). De week zal a.s. Zondag besloten wor den door een openbare plechtigheid, waar bij dertig leden van de Congregatie van Mill Hill tot priester worden gewijd. Het spreekt wel bijna vanzelf, dat de Mill Hill-fathers, nu zij zo in het centrum van de belangstelling staan, een stand hebben ingericht, die op de tentoonstelling de meeste aandacht trekt, ook van de duizenden schoolkinderen die in een onaf gebroken stroom van autobussen naar Olympia Hall komen. Voortdurend staren kleine jongens met grote ogen naar die Hollandse priester, die hun hart weet te veroveren met een goocheltrucje. Met een onweerstaanbare glimlacht laat hij hun een leuke pop zien, die in het zwart gekleed is. Dan geeft hij het speeltuig een tik en de pop is plotseling wit. „Kijk" zegt hij met zijn Nederlands accent, „voor je ge- doopt bent is je ziel helemaal zwart, maar dan komt het doopsel en in eens is ze net zo wit als deze pop. Gesnapt?" Statistiekkaarten geven de groei van de congregatie weer; de paters hebben in Holland vier huizen en drie in Engeland, waar de Congregatie is ontstaan. Dertien van de dertig priesters, die Zondag wor den gewijd, zijn Hollanders. Een opval lende plaats in de stand wordt ingenomen door een verlichte maquette van het kloos ter te Roosendaal, dat op een na het grootste van de Congregatie is. In vitrines wordt een beeld gegeven van de arbeid der seminaristen, die bezig zijn als schoen maker of schrijnwerker en, het spreekt wel vanzelf, met hun studies. Tot in alle onderdelen is de stand van de Mill Hill- Fathers door de studenten zelf vervaar digd. Kaarten geven de missiegebieden in India, Afrika, Serawak, Borneo, de Phi- lippijnen en de Faiklands-eilanden aan en er valt een maquette te zien van een mis siestatie met school, kerk huis van de missionarissen en voetbalveld. Op een be wegend tafereel lopen voortdurend de zwartjes in het rond. Al is de stand van de Mill Hill-Fathers zonder meer de beste van de honderden die in de Olympia Hall zijn ingericht, elke stand is bijzonder instructief. De Witte Paters, onder wie zich vele Nederlanders bevinden, staan opgesteld in hun witte pijen en met de kleine rode fessen, die ontleend zijn aan de kleding van Noord- Afrika waar grotendeels hun werkterrein ligt. De oudere orden komen, hoe kan het anders, eveneens goed voor de dag. De Benedictijnen bijv. hebben de volle nadruk laten vallen op de liturgie en laten prach tige gramofoonplaten horen van Benedic- tijnse koorzang. Er zijn nonnen in haar typische „new- look"-k!edij die, al is ze niet zo schilder achtig als de grote verscheidenheid van ouderwetse kloostercostuums, in ieder ge val veel practischer is, vooral voor de verschillende vormen van modern aposto laat, zoals verloskundige en huishoude lijke arbeid en bezigheden die het karakter van een beroep dragen. Precieze cijfers over het aantal bezoe kers zijn nog niet bekend, maar het is duidelijk, dat tenminste 25.000 belangstel lenden de eerste beide dagen naar de ten toonstelling zijn gekomen. En dat werkt weer als een sneeuwbal, zodat iedere dag meer bezoekers komen opdagen en waarschijnlijk een menigte van wel een kwart millioen de tentoonstelling zal heb ben gezien als deze grootse poging om de Kerk aan de Kerk voor te stellen Zon dagavond haar einde vindt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7