Nieuws uit STAD en OMTREK ■r Bioscopen ONZE VOGELS IN JULI Waarom een vogel zingt Geen mezen Rustig in de polder Adenauer speelt hoog spel „Europa" blijft zijn troefkaart j LAATSTE BERICHTEN VAN HENGEL, KANIS. en grote leef netten vol! aargangen Wat mag en moet... en wat niet mag en helemaal niet moet! Publieke opinie getrotseerd KUNSTAGENDA Ver. Glasfabrieken UIT 75 Buchaille heeft géén schedelbasisbreuk Wat is een hengelaar? Prinsessen vanavond naar Amerika Voedsel ver koop te Berlijn begonnen DINSDAC 14 JULI 1953 PAGINA 2 SPAARBANK ANNO 1820 14 Millioen overschreden „DE BLAUWE DOFFER" MONOPOLE THEATER „De kloof der verschrikking" SCHIEDAM NEDERLAAG SERIE BURGERLIJKE STAND SCHIEDAM Dividend van 8 pet (onv.) CRICKET NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Minder zwaluwen MODERNE VERLICHTING OP RIJKSWEG NAAR DORDT NED. VRACHTENMARKT De Tour-slachtoffers: En Koblet wacht op lijfarts KOOS VORRINK ERNSTIG ZIEK ROTTERDAMSE VEEMARKT Op de werf van Ouwèns hier ter stede is gisteravond met goed gevolg een z.g. watertaxi van stapel gelopen. Het bootje tverd gebouwd voor rekening van de heer C. v. d. Heiden, die sinds veertien jaar een taxi-dienst te water in de Schiedamse en Rotterdamse havens onderhoudt, met goederenvervoer. Er is een Ailse.Graig Dieselmotor in geplaatst, geleverd door Adr. Osterholt. De doopplechtigheid werd door mevr. v. d. Heiden verricht. In de afgelopen maand was het inleg- overschot bij de Spaarbank Anno 1820 groter dan in elke voorafgaande maand. Het totaal tegoed steeg met niet minder dan 327.008,63 tot 14.131.018,85, verdeeld over 38.733 rekeningen (30 Juni 1952: 12.668.373,53 met 37.779 rekeningen). Bij de jaarwisseling kon worden ge waagd van het bereiken van de mijlpaal van 13.000.000 spaartegoed. In een half jaar tijds werd een nieuwe mijlpaal ge passeerd, want de 14.000.000 is al weer ver overschreden. Bedrijfssparen: In de bedrijven werd bij de loonbetaling 6.702,50 aan spaargeld ingehouden en aan de Spaarbank afge dragen. Afhaaldienst: Op 2616 adressen werd 39.577 aan spaargeld afgehaald. Spaarbusj'es: In de gezinnen zijn 4202 busjes geplaatst; 511 busjes werden ge ledigd; zij leverden 6.647,59 spaargeld op. Uitgereikt werden 47 babyboekjes. Jeugdspaarbank: Het jeugdtegoed nam toe met 1.029,99 tot 64.711,26, verdeeld over 5478 j'eugdspaarbankboekjes (30 Juni 1952: 58.282,97 met 5200 boekjes).. Op de scholen werd voor een waarde van 3.260,86 aan spaarzegets verkocht, op de Jeugdspaarbank voor een waarde van 215,70. De zegelverkoop op de scholen is vergeleken met het eerste halfjaar 1952 belangrijk gestegen, nl. van 11.861,15 tot 18.013,85. Liquiditeit: Het groeiend spaartegoed heeft geleid tot een stijging der tegoeden bij de banken en bij 's Rijks Spaarbank rekening. Het wordt steeds moeilijker voor de spaartegoeden een veilige liquide en ren dabele belegging te vinden. Sedert medio 1952 beweegt zich de rentevoet voor be legging op lange termijn in sterk dalende lijn. Deze ontwikkeling is niet zonder betekenis, aangezien de rentevergoeding aan spaarders met ingang van 1 Januari 1953 werd verhoogd. Ten laste der op vraagbare saldi zijn leningen op termijn toegezegd. Overigens handhaaft de Spaar bank in het belang der spaarders een sterke liquiditeit. Zondag hield de Blauwe Doffer een wedvlucht vanuit St. Denis, afstand 360 K.M. Gelost om 10 uur, arriveerde de eer ste duif om 13.25.15. Laatste prijswinnen de duif om 14.1.34. De uitslag was: 1 2 Schepers. 3 5 J. M. Broeders; 4 B. de Jong; 6 16 Opijnen; 7 13 19 Sloot en Vrauwdeunt; 8 Limborg; 9 De Hartog; 10 J. Wenteler. 11 F. Claes; 12 J. M. Boogje; 14 15 L. Lems; 17 Paa.rdekoper en Wijk 18 Leeuwen-Schumpf; 20 De Rouw; 21 Putten en Zn.; 22 J. Flipse Dipl. v. d. Steen. In deze film wordt de strijd uitgebeeld tussen twee grote spoorwegmaatschap pijen, die hun verbindingen in het Verre Westen willen uitbreiden. Het gaat daar bij uiteraard Wild West-achtig aan toe. Als een rechtsgeding niet tot een bevre digend resultaat leidt, worden een spoor lijn en alle stations bezet. Dit geeft aan leiding tot veel spanning. Edmond O'Brien en Sterling Hayden spelen de hoofdrol len. Men kan in deze film Zazu Pitts weer eens zien, een oude veterane van het witte doek (K. F. C.-keuring 14 j.). Als laatste wedstrijd voor de neder laagserie der zwart-witten moet a.s. Woensdagavond om 7 uur gespeeld wor den SchiedamS. V. V.-combinatie. De roodgroenen moeten dan proberen het re sultaat van Excelsior '20, dat j.l. Woens dag met 20 won, te verbeteren, om als winnaar uit deze nederlaagserie te voor schijn te komen. S. V. V. zal dan ook wel tot de tanden gewapend aantreden om een nog grotere nederlaag uit te delen en de beker aan de Havendijk te doen belanden. Ook deze te verwachte span nende strijd wordt geleverd op de Bos- hoek, en het ligt in de lijn der verwach tingen dat de roodgroenen de strijd in hun voordeel kunnen doen uitvallen, hoe wel de hechte Schiedam-verdediging het hun niet gemakkelijk zal maken. Als we eind Juli schrijven is het met de vogelzang weer zo goed als gedaan. Voor zover de nesten niet verstoord zijn, hebben de vogels dan al jongen, die de vliegkunst al aardig onder de knie hebben, doch desondanks nog geruime tijd door hun ouders gevoerd worden. Zodoende is er niet zo veel tijd meer beschikbaar om te zingen en dat is niet meer nodig bovendien, omdat een vogel slechts zingt om zijn broedterritorium of broederf daarmee om zo te zeggen af te bakenen. Het is dus niet zo, dat een vogel zingt omdat bij zo veel plezier heeft of omdat het zulk mooi weer is of wat dan ook. nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat de torenvalk de onschuld zelve is en uitsluitend van muizen leeft, die hij van grote hoogte opmerkt, er even klapwie kend boven blijft staan, „bidden" noemen we dat, en als hjj zijn kans schoon ziet er pijlsnel op af schiet en voor dat zij het beseft is de argeloze muis als in zijn nek vel gegrepen en vervolgens naar de rege len der kunst verorberd of wel panklaar bij de jongen afgeleverd, die er verder wel raad mee weten. A. DE JONG. GEBOREN: Adriana W., d. v. J. K. Scheuller en W. P. C. Bouter; Arie, z. v. J. Korpel en M. v. d. Lugt. Aletta, d. v. P. T. Piersma en J. G. van Batenburg; Helena A. d. v. J. F. Veraart en A. C. Schouten; Jacobus J., z. v. A. Baanvin- ger en J. E. de Ruiter; Johanna W. d. v. J. Gonlag en J. Ouweneel; Martin Th. z. v. Th. J. Daalmeijer en M. C. Roeling; Frits H. J., z. v. W. F. Clausen en S. C. van Gelderen. Francisca J. M., d. v. J. C. Bonefaas en F. J. M. Schaap. OVERLEDEN: L. Winterswijk 50 j.; M. Bustraan 85 j. weduwe van J. de Jonge. (Van onze correspondent) BONN, Juli 1953. De leider der Westduitse politiek, dr Adenauer, beeft zich nu terug ge trokken op de Bühlerhöhe. Hij bezint zich daar, in een rustig Zwarte-Woud hotel, op de komende verkiezingsveldslag, die naar hij zelf verklaard heeft niet slechts het aanzien van Duitsland, doch ook de wereldpolitieke situatie voor de naaste toekomst zal gaan bepalen. Het is misschien niet toevallig, dat de kanselier het Zwarte Woud voor deze retraite verkozen heeft. Hij zit daar op een half uur rijdens van Baden-Baden, waar naar hij hoopt in Aug. niet slechts de vermaarde Kurhaus-roulette zal draaien, maar waar ook de Europese politieke roulette zal aantonen welke winstkansen er voor de Europese politieke gemeenschap en.... voor zijn eigen verkiezings campagne bestaan. Dr Adenauers tocht naar de zwarte hellingen van Baden-Baden symboliseert zjjn vaste wil om zjjn Europese strevingen tot inzet van zijn campagne te maken, ook al zjjn alle Duitse gedachten in deze weken op Berlijn geconcentreerd. Voor wie dit nog niet duidelijk was heeft het slotbedrijf van de eerste Bondsdag veel geleerd: dr Adenauer weigerde daar zich door een parlementair besluit te laten binden om in de richting van een beraad der „Grote Vier" te werken. Ondubbel zinnig heeft hij daarmee nog eens te ken nen gegeven hoeveel vrees hij koestert voor een ontspanning „op Duitse kosten" en hoeveel meer hij ook voor de Duitse nationale zaak verwacht van de omweg over Europa. De Duitse pers heeft ingezien, dat de kanselier daarmee een hoog spel gespeeld heeft. Hij heeft de zo ondubbelzinnig op Duitse eenheid gerichte openbare mening getrotseerd. Dat hij daarmee de reeds lang bestaande spanningen in zijn kabinet weer heeft opgevoerd is al wel gebleken uit uitlatingen van minister Kaiser. Maar thans, begin Juli, horen we nog vrijwel alle vogels, al is het uiteraard niet meer de zang van twee maanden geleden. Enkele soorten, zoals merel en zanglijster, weren zich nog geducht en bovendien niet te vergeten de spotvogel en de tuinfluiter. Ook de houtduif en d'e tortel horen we nog alle dagen, terwijl we de overige zangers zo nu en dan maar eens horen; als het uitkomt. Zo vernam ik dezer dagen weer eens het geluid van onze vriend de braam- sluiper in een der bomen van de Stad houderslaan. Ik had hem al helemaal ver geten en als je hem dan op een gegeven moment weer hoort, vind ie het weer bij zonder leuk. Een dag later boorde ik er weer een en wel bij de tennisbanen achter het Julianapark. Misschien was het wel dezelfde vogel, die zich van zijn broed- Blijkens het verslag over 1952 van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schie dam vertoonde de verkoop gedurende de zomermaanden een minder gunstig ver loop. Het vernieuwde machinepark werd nog niet geheel in bedrijf gesteld. De uit voer ontwikkelde zich moeilijker, de weel debelasting op bepaalde artikelen bleek in ernstiger mate van nadelige invloed. De heffing der weeldebelasting heeft tot min der productie voor het binnenland geleid, waardoor bepaalde artikelen tevens niet beschikbaar kwamen voor export, in het bijzonder naar valuta sterke landen. De invoerbelemmeringen in verschillende landen namen wederom toe. Beperking van de invoer en de hoogte der invoer rechten in de omringende landen zouden bij een voortzetting van de eenzijdige vrij gave van de invoer in Nederland verweer zeer moeilijk maken en ernstige gevolgen voor de Nederlandse glasindustrie hebben. Door de genoemde factoren moest in de loop van 1952 de productie tijdelijk ver minderd worden. Naar gewicht berekend bereikte de productie een verhoudings- cijfer van 170 (1938=100; 1951 193). Ge durende de eerste maanden van 1953 kon de productie weer opgevoerd worden boven het niveau van 1951. Dat de resul taten niet sterker afwijken van die van het vorige jaar ls vóór een belangrijk deel te danken aan het streven bij de export niet in de eerste plaats door middel van de prijs te concurreren. Het voordelig saldo exploitatierekening bedraagt 733.437 (761.492), terwijl div. baten 17.656 (15.524) opbrachten. Na af. schrijvingsrekening resteert een winst van 324.999 (349.440), waaruit 'n onveranderd dividend van 8 pet wordt voorgesteld. Gisteren (8 Aug. 1892) had onder begun stiging van prachtig zomerweder de tweede match op Clingendaal plaats tus- sehen het Clingedaal XI en een elftal van „den Nederlandschen Cricketbond". De Hollanders, die het opgooien hadden ver loren, gingen het eerst aan bat en maak ten 116 punten. Hiervan maakten de hee- ren van Oosterzee 14, de Haas 15, F. v. d. Bosch 36, en de Groot 27. De beide laat ste heeren vooral speelden uitstekend. Deze innings duurden van half elf tot half een ure. De Engelschen maakten hierna slechts 39. De heer de Haas bowl de uitstekend voor de Hollanders en het fielden was ook zeer goed. Daar de Engelschen meer dan 60 pun ten ten achter waren moesten zij weer ingaan 3 9 „fallow on". Zij speelden niet veel beter en maakten er 49. Hier van had de heer Leese er 21. Ditmaal/ bowlde de heer Posthuma het best. De Engelschen maakten dus in twee keer 88. Zij verloren met 1 innings en 28 punten. Voor de Engelschen speelden de heeren Hussey, Mansfield, Leese, Foley -(een der spelers van het Cambridge elftal), N York, Fuller, Smith, Mac Gregor, Calsert, R. Yorke en G. Rumbold. Captain der En gelschen was de heer Mansfield. Van de Hollanders de heeren de Haas, van Oosterzee, Posthuma, van Wijck, F. v. d. Bosch, van Hengel, C. Nolet, Hoef- felman, de Groot, H. v. d. Bosch en W. Coops. Captain der Hollanders was de heer C. Nolet. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 10 Augustus 1892) V oac.biad von* scuroA* f* omstbfkfn 75ste Jaargang No. 22201 De kantoren der Redactie en Aami- nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Uaro '8. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentie pms op gewone Kolombreedte f 0 15 per rmlitmetei hoogte Ingezonden Mededelingen op redactlor.ei» kolombreedte 0 3d oer millimeter noogte Bij conrnrr gelden lagere tarieven we'kf bu de administratie or ou de erkende advertentiebureau* verkrugdaai ztln Kampioenen (Kleine ad verten tien) tot 30 woorden 50 cent Elk woord meer I cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advartentië-wezen. plichten ontslagen acht en zo langzamer hand al aan het zwerven gaat. Voorbode van de najaarstrek. Met d'e beide mezensoorten schijnt het niet zo goed gesteld te Zijn. Je hoort of ziet ze bijna niet. Ieder jaar broedt er een paartje koolmezen in een nestkastje in mijn tuin, maar helaas hebben ze dit jaar verstek laten gaan. Ik denk, dat het in het bos, waar ze tenslotte het meeste voedsel vandaan halen, dit jaar naar hun smaak wat al te onrustig is geweest van wege het omhakken van het mooiste deel daarvan. Joost mag weten waar ze heen gegaan zijn, maar één ding staat vast en wel, dat ze nu niet in de gelegenheid waren om ons van duizenden en nogeens duizenden insecten te bevrijden. Als we tussen haakjes nog wat van de vogelzang willen horen dienen we ons te reppen, want zoals gezegd, eind van deze maand is het weer voor een jaajtje afge lopen. Weliswaar laat de een of andere zanger zich in September of zelfs in October, als de rui achter de rug is, nog wel eens horen, maar dat is dan werke lijk als een toegift te beschouwen. In de polder is het thans heel wat rusti ger dan een maand geleden. Kievit, ture luur en grutto hebben met hun kroost de broedgebieden reeds verlaten en bevinden zich nu op slikken en schorren aan de kust of bij de grote rivieren. De leeuweri ken, graspiepers en kwikken hebben nu het rijk alleen. Het is mij o-pgevallen, dat er dit jaar belangrijk minder jonge weidevogels wa ren dan andere jaren en met het oog op het uitermate slechte voorjaar is dat wel te verklaren. Zelfs eind Mei begin Juni was het abnormaal koud en dat zulks voor sommige soorten vogels wel eens funest zou kunnen zijn, is heel duidelijk bij de zwaluwen gebleken. Tal van huis- en boerenzwaluwen zijn gestorven bij gebrek aan voedsel of van de koude, misschien ook wel van beide. Bij een boer in de polder, waar ik vrijwel iedere week kom, huisden minstens vier paar boerenzwalu wen en nu vliegt er nog maar één paartje fond. Onnodig te zeggen, dat de jongen dood in de nestjes lagen Nu heeft het overgebleven paartje weer een nestje in de hooiberg gemaakt en we hopen, dat er, al is het laat in de tijd, nog enkele jongen zullen geboren worden. Let u maar eens op, u ziet beslist veel minder zwaluwen dan anders. In die koude dagen vlogen er geen Insecten rond en aangezien de zwaluwen met inbegrip van de gierzwalu wen de insecten in de lucht vangen om In het leven te blijven, kan men wel be grijpen, dat de gevolgen catastrofaal waren. Ook de troepen gierzwaluwen, die „sie-sie-sie"-roepend om torens en hoge gebouwen plegen te vliegen, vind ik eveneens kleiner dan anders, zodat ik vrees, dat het aantal deze periode van voedselschaarste niet heeft overleefd. Vandaag nog telde ik in een der grootste troepjes dat ik de laatste tijd zag, slechts viertien exemplaren, terwijl je er anders makkelijk dertig of meer tegelijk in de lucht ziet. Allemaa( narigheid dus in de vogelwereld. Passage-theater: „De raadselachtige Mr. Moto" (14 jaar). Monopole-theater: „De kloof der ver- trek interest voor 26.094 (27.577) en een schrikking" (14 jaar). toevoeging van 400.000 (onv.) aan de af- De A.N.W.B. heeft er bii de gemeente Rotterdam op aangedrongen de kruispun ten van de Koninginneweg en de Boven straat met de rijksweg RotterdamDor drecht van een goede verlick1'"'* voor zien. Naar de mening van de bond dreigen er zowel voor het verkeer op de rijksweg als voor het plaatselijk verkeer op deze pun ten grote gevaren door het ontbreken van een afdoende verlichting. Op een der kruispunten wordt bovendien de zwakke verlichting volkomen overstraald door de lampen van de daarachtergelegen benzine stations. De A.N.W.B. heeft van de gemeente be richt ontvangen, dat op de door de bond genoemde punten een moderne "-rlichting zal worden aangebracht. Daar de rijksweg gescheiden rijbanen heeft, acht de ge meente het niet nodig tot veriichting van het tussenliggende wer"»'- -nan, waarop de bond eveneens had aangedron gen. ROTTERDAM, 13 Juli 1953. 11 Juli v.m.: 305 ton tinerts Arnhem; 121 ton sesamzaad Zaanstreek; 92 ton sesamzaad Langweer: diverse part(jen rijst liggen/varen Zwijndrecht; 300 ton gips Goes; 250 ton gips Stavenisse; 490 ton gips Numansdorp; 250 ton gips Zierikzee: 4 X 123 ton S'ps Zevenbergen; 275 ton gips Den Bommel; 250 ton gips Wals oorden; 410 ton tarwe Eindhoven; 41 stand, hout Groningen; 65 ton paaltjes Zijpe. Totaal 78 reizen, 12 vletreizen. De oude voorman der Oostduitse C.D.U., minister voor de vraagstukken, die Oost- Duitsland betreffen, is in de Bondsdag niet aan het woord gekomen. Dit moge voor de outsider merkwaardig lijken, voor de vertrouwden met de Bonner zaken is het niet meer dan normaal. Buiten het parlement laat Kaiser zich echter gaarne nog wel eens iets ontvallen, wat op een uiteenlopen der meningen wijst. Zo heeft hij ook nu het door de gebeurtenissen in Oostduitsland naar voren gedrongen vraagstuk of Europa's eenheid dan wel Duitsland eenheid op de voorgrond moet blijven staan op geheel andere wijze be handeld dan Adenauer Het was niet moeilijk om Kaiser's laat ste uitingen te interpreteren als een los laten van de bestaande Europese concep ties, mits dit om Duitslands wille nodig zou zijn. Dat was trouwens reeds in de hitte van de Oostberlijnse dagen duidelijk geworden toen Kaiser's voornaamste poli tieke adviseur de tijd gekomen achtte om een nieuwe koers te gaan sturen. Daarnaast heeft de kanselier door zijn pertinente weigering de oppositie ook maar enigszins tegemoet te komen zijn tegenspeler Ollenhauer een propagandist tische kaart in handen gespeeld. De socialisten hebben al doen blijken, dat zij er niet voor terug zullen schrikken die kaart uit te spelen- Zij zullen in de komende campagne waarbij de woorden nu eenmaal niet op een goudschaaltje worden gelegd, de afwijzing van hun „Grote Vier-initiatief" opdienen als een bewijs van Adenauer's onwil om de Duitse zaken te laten prevaleren. Natuurlijk is die simpele voorstelling onjuist. De kanselier meent veeleer, dat er uit een Europese oplossing voor Duits- pagne het oude anti-katholieke paard van stal is gehaald. Voor deze niet erg origi nele verrassing heeft de befaamde presi dent van de Bondsraad, de Wuerttem- berger Reinhold Maier gezorgd. HU is een liberaal van de onde stempel, die in zijn eigen staat met de socialisten samenspant alleen om te voorkomen, dat er blondere scholen zonden komen. Maler, een in de laatste jaren steeds meer op de voor grond gekomen oude politieke rot, heeft nu wijlen Schumacher's parool van „de katholieke politiek" van Bonn over genomen. Met een kleine variatie overigens. Schu macher had de Bondsrepubliek in Rome ten doop zien houden. Maier bleêf meer in de moderne symboliek der assen. Hij zag een as van Wenen naar Mainz en vermoedde de eindpunten daarvan in Rome en in het aartsbisschoppelijke paleis in Keulen. In 1945 al had men de Duitse eenheid onder die as willen ver morzelen door de vorming van wat kleine tegen Frankrijk aanleunende staatjes. Maar in het protestantse Stuttgart was Maier die snode plannen te lijf gegaan. Aan hem was het alles volgens mijn heer zelf te danken, dat er „überhaupt" nog over Duitse eenheid werd gesproken. Dit alles is nog eens opgehaald om Schu macher's oude these te staven, als zou de katholieke politiek in Duitsland geenszins werkelijk geïnteresseerd zijn in een her winning van „het stamland der refor matie", aan gene zijde van het ijzeren gordijn. In Bonn heeft men niet zo heel veel woorden aan deze beschuldiging gewijd- Wei heeft men er met een wrang gemoed moeten waarnemen, dat de hele liberale partij, die toch de grote steun van Aden auer in zijn Europese politiek is geweest, deze verdachtmakingen van harte heeft toegejuicht. Wel een bewijs hoezeer de liefde der Bonner partners bekoeld is nu het er op aan gaat komen ieder voor zich zoveel mogelijk zielen te winnen. Dat doet men in Duitsland op dit ogenblik door zo schetterend mogelijk op de eenheidstrom pet te blazen en de tegenstander ervan te verdenken, dat hij als wijlen de Ratten vanger van Hameln de argeloze Duitsers in een gevaarlijke Europese berg wil pijpen. Kortom de tijd breekt hier nu aan, waar in men alle dikke woorden met veel zout moet genieten. De woordvoerders rege ringsrichting gaan het land door om het volk te bezweren, dat de socialisten de Europese eenheid en daarmee de Duitse kansen op een herwinning van het Oosten saboteren. De socialisten op hun beurt krijsen het van de daken, dat de anderen land meer voordeel te halen valt. Maar i Duitslands eenheid verkwanselen voor simpele slogans doen het niettemin in =en bord vol Europese linzensoep Dat elke verkiezingsstrijd. wordt een lustige strydj cen tokkeien op nationale hartstochten van de Duitsers. Maier s anti-papisme Dat laatste is ook weer eens gebleken nu reeds in de eerste dagen van de catn- Kortom een situatie, die te denken geeft op een goenblik nu Europa wacht op het Duitse votum. CAUTERETS, Dinsdagochtend. De alarmerende geruchten over de schedelbasisbreuk. welke de jonge Parüse renner Buchaille b\j zijn duik in het „Ba- vin de Wim van Est" op de Aubisque zou hebben opgelopen, blijken gelukkig nogal overdreven te zijn. Via het zieken huis van Lourdes, waar foto's hadden uitgewezen, dat er noch aan zijn schedel noch ergens anders ook maar iets ge broken was, is Buchaille gisteravond reeds per auto naar Cauterets vervoerd. Hij is er met een lichte hersenschudding en een serie vleeswonden nog zeer goed afgekomen. Wat Hugo Koblet betreft: de Zwitser wacht in zijn hotel de komst van zijn onmiddellijk uit Ziirich vertrokken lijfarts af en zal dan morgen samen met hem naar Zwitserland terugreizen. Ook hij blijkt geen sleutelbeenbreuk te heb ben, maar wel enkele Inwendige kneu zingen en een lelijke achterhoofdwond. Een Valkenhorst? Al sedert enkele weken zie ik nagenoeg dagelijks een of soms zelf twee torenval ken overvliegen, hetgeen er wel eens op zou kunnen wijzen, dat er ergens in de buurt een valkenhorst moet zijn. Deze zeer nuttige roofvogels hebben een paar jaar geleden ook al in onze stad gebroed nl. in een nis van een der kerkgebouwen en ik verdenk hen er van dat zij zich dit plekje nog herinneren en er nu weer een nest hebben gebouwd. Laten wij hopen dat ze succes zullen hebben. Ten overvloede wens ik er nog eens Dit verhaal, hengelsportminnende getrouwen, is gedoemd een droog verhaal te worden. Het handelt namelijk over U en de Wet en dan heel speciaal over u als sportvisser en de Wet. Alvorens op dit chapiter over te stappen echter eerst iets anders. Wij hebben al een paar maal de term sportvisser gebruikt in plaats van het antieke hengelaar of, nog erger, visser. Zit er nu eigenlijk wel verschil in die termen Die vraag is natuurlijk alleen een rhetorische vraag en het antwoord luidt als bij alle sprekers en schrijvers die zichzelf vragen stellen ja. En dan ja met zes uitroeptekens Wij zullen het verschil even in de over treffende trap aanschouwelijk maken. Een hengelaar is een man, die op de eerste plaats en uitsluitend zwaar materiaal ge bruikt om te gaan „vissen": slik nummer 18 b.v. om te karperen enmylon van 40/100 mm. En gesmede haken met een dubbele weerhaak van het formaat, waaraan uw karbonade-leverancier een half varken op hangt. Wanneer hij iets vangt en dat „iets" voldoet niet aan de wettelijke voorschrif ten, dan gaat dat natuurlijk niet ln het leefnet, want dat zou gecontroleerd kun nen worden door een veldwachter. Nee speciaal voor dat doel voert hij een ka toenen zakje mee, dat zo handig in je kanis gaat en door niemand gezien wordt. Houd; mijnheer geen poes en heeft zijn ega geen zin „al dat grut" schoon te maken, dan gaat het terug in de plomp. Maar dan wordt de haak zo ruw en nonchalant uit de bek van het stumpertje verwijderd, dat het na de terugworp onmiddellijk boven komt drijven om de laatste adem uit te te blazen. Een hengelaar zal ook nooit aan een tobbende broeder in Sint Petrus de helpende hand bieden, nog veel minder een haakje of wat aardappelen ter beschikking stellen. Ieder zijn eigen zorgen en Onze Lieve Heer voor ons allemaal. En fin, er zijn nog een aantal hebbelijkheden, waarmede een hengelaar uitgerust is, maar die allemaal te noemen zou een extra editie vereisen. Een werkelijk" visser Maar nu een sportvisser Da! is te be ginnen geen man, die er op uittrekt om vis te vangen en het resultaat van zijn vangst mee naar huis te nemen, teneinde het aan magen en geburen te tonen en die vangst vervolgens aan de kat te voeren of ln de vuilnisbak te deponeren. Hii vist voor zijn genoegen en uit sportiviteit. Want vis sen is een sport en een fascinerende, mits de liefhebber een weidelijk visser is. Wei delijk betekent volgens Kramer „volgens de ongeschreven regels van fatsoen en sportiviteit bij het jagen". En die onge schreven regels zeggen ten aanzien van de hengelsport b.v. dat ook de vis een kans moet hebben. Zodat silk nummer 18 en „hijsen maar Jan, daar komt er weer een'" met weidelijkheid niets te maken hebben. Men vist op de juiste manier, wanneer het alle ervaringen en kundigheid vereist, waarover men maar beschikken kan, om een vis van flink formaat in het schepnet te krijgen. Dergelijk vissen is bovendien veel doeltreffender, want juist de flinke vissen zijn ontzettend sch"w en we zou den bijna zeggen „uitgekookt", zodat U ze aan dat plompe, zware materiaal nooit of alleen bij toeval aan Uw haak krijgt. Licht materiaal waarborgt eei „natuurlij ke aasaanbieding" om met Jan Schreiner te spreken en maakt de vis niet achter dochtig. Een sportvisser zal ook nooit on dermaats grut meenemen, zelfs niet voor de poes! Hij weet dat hij daar zijn liefheb berij mee benadeelt, want als dat grut kan blijven zwemmen, worden het „brammen", die een hele hengeidag kunnen goed ma- men. Daarom pakt hij ondermaatse vis aan met een natte hand om de sl 'mlaag van 't Lilliputtertje niet te beschadigen, ver wijdert de haak zo voorzichtig mogelijk en laat het beestje in het water glijden in plaats van het met een grote boog de plomp in keilen. Verder voelt een sportvisser zich nauw verbonden met de overige beoefenaars van de hem zo dierbare sport en h(j uit zulks in een sportief medeleven. Hij zal nooit weigeren een collega te helpen door even „die knots van een karper te scheppen", waarmede die collega een gevecht aangegaan is. „omdat hfj zelf net beet heeft" zoals w(j eens beleefd hebben. De man in nood verspeelde toen no- tabene die karper, na een gevecht dat hem na een uur nog steeds een knik kend gevoel in z'n knieën deed over houden. De Visserijwet Een sportvissermaar we dwalen af, want we zouden het over de Wet hebben De Visserijwet hij dateert van 6 October 1908 is als alle andere wetten zó geredigeerd, dat een normaal mens met een normaal stel herstens en zonder juridische opleiding er prac- tisch geen wjjs uit kan. En het Ont werp Visserijwet, dat momenteel bij de Tweede Kamer in behandeling is, bevat wel verschillende belangrijke verbete ringen, doch is niet minder ingewikkeld Daarom zijn er door verschillende hengelaarsbonden (vergeef ons het woord hengelaar, maar die bonden héten nu eenmaal zo!) uittreksels en toelichtingen uitgegeven en ook de uitgeverij Misset, als „gemachtigde en adviseur in rechts zaken van het Centraal Nederlandsch Hengelaars Verbond", heeft zo'n ge schrift het licht doen zien: „De Visse rijwet in een notedop". Daaruit en uit de Visserijwet zelf putten wij de kennis, welke wü U hier voorschote len. Als U de hierboven vermelde lectuur eens op een verloren avond doorworstelt, komt. U ongetwijfeld tot de conclusie, dat U heel wat keren méér de wet overtreden hebt, dan U zelf wel wist! Want het feit., dat U een ondermaats grondeltje aan de tegen Uw benen kroe lende boerekat voert, in plaats van het ding terug te zetten in het element waar het vandaan kwam, is reeds een overtreding en kan U bij een erg serieus en ergtheoretisch aangelegde veld wachter een bekeuring kosten, 't Is maar dat U het weet! De sportvisser^ staat bij de Overheid in dat speciale hoekje, aan welks naam nog een woord van zes letters wordt toegevoegd, beginnende met een v. Wanneer gif door „de daartoe aange stelde ambtenaren" gecontroleerd worat, geschiedt dit veelal op een manj£r' of U zich met iets uitermate zondigs De- zig houdt in plaats van In alle ®er en deugd Uw wijze van sport te beleven. Bovendien wordt er van U verwacht, dat gij in het bezit ztjt van een derge lijke hoeveelheid al dan niet geviseerde documenten, als geen enkele andere be oefenaar van om het even welke sport ooit bij elkaar gezien heeft. Met een doodgewone hengel Maar laten we bij ^et eenvoudigste beginnen: U wilt gaan vissen met een doodgewone hengel, waaraan een dood gewoon silksnoer, een al even gewone haak en een pluim brood, een stukje aardappel, geweekte gerst, een krlewe- lende made, een protesterende vlieg of een hevig kronkelende worm. Weet dan, dat gij naar de letter van de Wet vist met een. hengel, geaasd met dood aas, ook al kronkelt die worm nog zo hevig. Voor dergelijk vissen is geen akte ver eist. echter dient U wel vijftig cent te fourneren ter verbetering van de vis stand, in ruil waarvoor U een kaart ont vangt, vermeldende o.a. voor welke periode U Uw bedrage betaalde. Een periode loopt van 1 Juli van het lopende jaar tot en met 30 Juni van het daaraanvolgende jaar. Het visseizoen loopt echter van 1 Juni tot en met 31 Maart. Wilt U dus op 29 Juni voor het eerst van Uw leven gaan vissen, dan dient U een kaart bij U te hebben ten bewüze dat U de bijdrage tot verbete ring van de visstand hebt voldaan, doch twee dagen later dient U opnieuw twee kwartjes te storten voor de nieu we periode. Met deze kaart in Uw zak bent U gerechtigd te vissen met één hen gel in elk bevlot- en bevaarbaar water, dat is water, hetwelk om zijn alge mene bruikbaarheid als verkeersweg te water ls aan te merken. Het feit of U er KUNT varen is dus niet van belang, maar of er ook daadwerkelijk gevaren wordt en met meer dan alleen een kano. In het algemeen gelden beweegbare bruggen, sluizen, kadehoofden e.d. als aanduidingen hiervan. Wilt U met meer dan één hengel vis, sen, dan dient U zich te voorzien van een „hengelacte" a twee gulden. Tevens dient U dan in het bezit te zijn van een vergunning van de rechthebbende op het visrecht, welke vergunning geviseerd dient te zijn door hetMinisterie van Visserij en Voedselvoorziening, tt-en hen gel is volgens de wet elke sto:k waar aan een lfln met haak verbonden is. Hebt U dus een gewone vi ska art van yüftig cent en zit te vissen met de U toe gestane hengel, doch u hebt nog een hengel of slechts eenTf"khe'^opendje met een snoer er aan .°°t liggen, dan bent U feitelijk reeds in overtreding, want U mag zich zonder vergunning ook niet met een hengel in de onmiddellijke nabijheid van viswater bevinden. Wilt U snoek of snoekbaars gaan van gen met een levend visje als aas, of wilt U gaan peuren (een liefhebberij waar we later nog op terugkomen) of de sleephengel met kunstaas gebruiken, dan dient U 'n het bezit te zijn van de zgn. kleine akte welke U drie gulden kost. Bovendien hebt U (jan weer een schrif telijke vergunning nodig van de eige naar Yan het visrecht en deze vergun ning dient ook weer geviseerd te zijn. Als ge dus een goede kennis hebt, die eige naar is van en bepaald stuk water en U uitnodigt daar eens te komen snoeken, dient U een geviseerde vergunning te hebben Want al staat Uw kennis naast U terwijl U aan het vissen bent, en al heeft hij de eigendomsbewijzen mgelijst op zijn borst hangen, als er een Veldwachter komt krijgt U een bon. Kleine visacte De houder van een kleine visacte is gerechtigd maximum 50 ondermaatse ruis- of blankvoorns te vang .n, te vervoe ren of in opslag te hebben, mits zy le vend zijn. Bovendien mag hl), wanneer hjj de snoekhengel gebruikt, ook nog een gewone hengel geaasd met dood aas te water hebben. Een hengel geaasd met vis is name lijk geen hengel in de zin der wet. Daar de hengelaar echter een acte voor de snoekhengel bezit en in de Prhs van deke akte een gulden begrepen is ter verbetering van de visstand, welke bijdrage het recht geeft met een,g,eI wone hengel te vissen, is hij gedekt voor beide vistuigen. Het schepnet is alleen een geoor loofd vistuig, wanneer U er reeds ge haakte vis mede op de kant °f binnen boord haalt. Als U met Uw schepnet een in het riet spartelende karper schept of zelfs maar tracht te scheppen bent U strafbaar. U moogt in Nederland vissen van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopgang. Het gebruik van ontplofbare of be dwelmende middelen is verboden. Het zgn. „strikken" van snoek op boerejon- gensmanier is eveneens verboden. Nu nog even de wettelijke minimum- maat van de vis en U weet zo'n beetje wat II op het gebied van de voorschrif ten weten moet. Deze maten zijn: voorn 15 cm; bliek of blei 15 cm; bra sem 22 cm; baars 22 cm; karper 35 cm; snoek 40 cm; snoekbaars 40 cm. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat t vis van deze maten ook werkellj* meenemen moet. U még ze meenemen doch de sportieve visser zal eigener beweging deze maten wat ruim n men, om de visstand te sparen en daar mede zijn teerbeminde hobby te beschar men. stft. Vanavond zullen de prinsessen Beatrix en Irene met het lijntoestel van de K.L.M. naar New-York vertrekken, vanwaar zij zullen doorreizen naar Chatham, Cape Cod waar zij een deel van haar vacantie zullen doorbrengen. Tijdens haar verblijf in de Verenigde Staten zullen de prinses sen de gasten zijn van de familie Feaver. Zoals bekend vertoefde mevr. Feaver met haar oudste dochter Renee Roëll ge durende de gehele laatste oorlog bij de Koningin en haar kinderen in Canada. Na het verblijf in Chatham zullen de prin sessen -nog enige tijd doorbrengen in Ottawa, de woonplaats van de familie Feaver. waarna zij aan het eind van haar vacantie wederom per vliegtuig naar Nederland zullen terugkeren. Te New-York zullen de prinsessen wor den ontvangen door hun oom. prins Aschwin. Dinsdagochtend zjjn in de Amerikaanse sector van Berlin de eerste uitreikposten van voedingsmiddelen voor Oost-Beriy- ners geopend. Twee uur vóór de opening bevonden zich al meer dan duizend Oost- Berlijners in het Westelijk deel van de stad. Ieder kon een kwart liter melk, vjjf sinaasappelen en een kilo kersen kopen tegen prijzen, die gelijk zijn aan die in het Westen. De klanten konden met Oostmarken betalen, waarbij een Oostmark voor een Westmark gold. (Van onze Amsterdamse redactie) De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, is reeds geruime tijd ziek. Hü werd verpleegd in de Centrale Israëlitische Ziekenverple ging. Enig© tijd geleden werd hij in ver band met zijn verbeterde toestand ont slagen. doch nu is zijn kwaal zodanig verergerd, dat men zich aanvankelijk ten zeerste ongerust maakte. Onmiddellijk gevaar is geweken, doch het zal nog wel enige tjjd duren voordat de heer Vorrink zijn werkzaamheden weer kan opvatten. ROTTERDAM, 14 Juli Vette koeien en ossen (naar schatting 450gebruksvee w. o. 311 t. b. c. vrij (naar schatting 1261), gras kalveren wo. 74 t. b. c. vrij (naar schatting 1151), vette kalveren (naar schatting 175), nuchtere kalve ren 577, varkens 197, biggen 295, paarden 144 veulens 90. schapen of lammeren 439. bokken of geiten 33. Totaal aanvoer 3808 dieren. Week- aanvoer 5442 dieren. Prijs per kg., vette koeien le kwal. f 2.78— 2.82. 2e kwal. f 2.64—2.74. 3e kwal. 2.38—2.54 vette kalveren resp. f 2.60—2.70, 2.50—2.(>0, 2.30—2.50, slachtpaarden resp. f 2, f 1.90, f 1.80 Prijs per stuk: graskalveren le kwal. f 400. 2e kwal. f 325, 3e kwal. f 230, nuchtere kalve ren resp. f 62, 54, 49. biggen resp. 53. f 46. 40, veulens resp. 460. f 420. f300. schapen resp. f 120. f 100, f 90, lammeren resp. f 100, 90. 1 70, kalfkoeien resj. 1150, f 975, f 850. melkkoeien reep. f 1150, f 975. 1 850, vare koeien resp. f 760. f 680, f 620, vaarzen resp. f «50, 775. 60, pinken resp. f 57', f 525, f 325 Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend, prima's boven notering, vette kalveren aanvoer even meer, handel redelijk, prijzen prijshoudend, graskalveren aanvoer iets groter, handel kalm. prijzen als vorige week, nuchtere kalveren aan voer kleiner, handel levendtg. prijzen >ets stijver, biggen aanvoer als vorige week. han del kalm, prijzen onveranderd, slachtpaarden aanvoer als vorige week. handel matig, prij zen iets hoger, veulens aanvoer Iets ruimer, handel levendig. prijzen ruim prijshoudend, schapen en lammeren aanvoer tets groter, han del stroef, prijzen vooral niet hoger, kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel stil, prijzen onveranderd, vare koeien aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen niet geheel prijshoudend, vaarzen en pinken aanvefr groter handel stil, prijzen constant. T. b. c. vrij vee aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen prijshou dend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2