Onbekende Spanjaard sprintte op en won onbedreigd Wéér stortte renner in „Ravin de Wim van Est de Aubisque Nederlandse equipe boekte achteruitgang i Aquavit won op Duindigt de Nederland-Zwitserland ren Geel was GD ze kleur niet gisteren een koel glas Klassementen Tour de France Op de winnaar van vandaag Behalve Wagtmans bijna algemene terugtocht in het algemeen klassement 'Honkballers kraakten Belgen: 0-10 TOUR DE FRANCE 1953 DE NEDERLANDSE EQUIPE Om de Davis Cup En leerden van US A-luchtmacht: 2-6 DINSDAG 14 JULI 19l, PAGINA 111 Door MARTIN W. DUYZINGS CAUTERETS, Maandagavond. Het decor was rauw en gruwelijk, zoals altijd! Er viel vanmiddag nog wat druilregen op de Place Verdun te Pau en de karavaan had huiverend en stil en ernstig gestaan daar aan de start. Doch slechts enkele kilometers verderop naar het Zuiden had men, juichend en her ademend!, alle sombere weervoorspellingen, waarop men ons Zondagavond met zoveel meteorologische nadruk vergastte, aan snippers gescheurd. Daar, voorbij Seignour, had eindelijk de zon, koesterend en gul, de sombere wolken, die ons sedert Bordeaux hadden achtervolgd, vaneen gescheurd en buigend naar het Oosten, waar men het smalle, met steenslag bezaaide bergpad vermoedde, dat in duizend gemene hairpins en langs honderden naakte, gapende kloven omhoog leidde naar de top van de Aubisque, zag men hoe, gretig opeens en snel, het azuur van de hemel de mist nu verjoeg en het was, alsof men de zucht van verlichting, die heel deze karavaan, die diep in haar hart tóch nog wel enige belangstelling heeft voor het welzijn harer botten, daar slaakte met dartele, vrolijke echo's, kon horen rollen door de opeens zo vriendelijke, lokkende valleien, die men doorkruisen moet alvorens men, dicht onder de Spaanse grens, het gebergte eindelijk bereikt. Een zonnige, vriendelijke dag! Doch de Aubisque heeft een éigen decor en men ontdekte, dat dit decor onveranderlijk is onder het azuur van een Zuidelijke zomer hemel of in de traag wasemende walm van een alles-verstikkende bergmist. En wéér, zoals altijd, .zag men in de klim tegen de hairpins de scène, die men van vroeger reeds zo goed kende: De renners.... hijgend, dorstend, lijdend..,, nietige, frêle mensjes in een benauwende eindeloosheid van bergen en kloven rondom; En het publiekkrijsend, hollend, met drinkbussen, enkele meters meerennend met een favoriet; En de volgersmet stomende automobielen het drama registrerend in een wolk van grint en alles doordringend stof. En wéér, zoals altijd, stond men in de afdaling, trillend van emotie na een dodenren over een scherp-slingerend, snel-dalend bergpad met links een ravijn en rechts een roestrode bergwand, aan de rand van hetzelfde ravijn, waarin Van Est twee jaar geleden zijn gele trui en bijna zijn leven verspeelde. En wéér zag men tientallen meters lager, waar een enkele, schrale struik slechts groeien wil, in een woestenij van rauw-gekartelde stenen, de stille, met bloed bevlekte figuur van een der „géants de la route", de Franse regionaal Guy Buchaille, die de risico's van dit wrede wielrennersvak met zware verwondingen betaalde. En wéér vroeg men zich voor de zoveelste maal af, later toen men Hugo Koblet, de favoriet en de Adonis van deze Tour, uit een bocht had zien vliegen en tegen een muur had zien smakken, wéér vroeg men zich af of zo'n Tour de risico's wel waard is, waaraan men, in de koorts van de race duizend mensen of méér in zo'n bergetappe over levert! De favorieten bedisselden Wat Koblet niét zag Cadans zoek Op dat ogenblik wist men het al in deze karavaan: de Nederlandse aanval op Schaer's gele trui ging niet door! Acht kilometer voor de top had Wout Wagt- mans, die op dat ogenblik in gezelschap van Jan Nolten nog stroef klom en zjjn cadans maar niet vinden kon, al meer dan anderhalve minuut achterstand op zjjn Zwitserse rivaal en hoewel Gtno Bar tali toen nog ruim een halve minuut ach ter deze Nederlandse tandem zat, hoewel er theoretisch in deze race nog alles mo gelijk leek, reed Schaer vandaag net iets Einde van Koblet's Tour Het was op dat moment, dat Hugo Koblet de rest van zijn tegenstanders, Huber uitgezonderd, opnieuw distantieerde in 'n waan zinnige afdaling. Het was op dat moment ook, dat Lerono eindelijk enkele seconden van zijn voor sprong verloor, doch bij de be klimming van de slechts 1400 me ter hoge Col de Soulor nam Lerono die seconden weer terug (en méér!) en toen Koblet niettemin maar bleef doorrazen in de af daling van deze col kansloos, doch alleen maar omdat hij een naderende nederlaag niet verkrop pen kon toen gebeurde het dan, dat hij in een bocht onderuit ging, met een klap tegen een muurtje smakte en enkele meters lager lig gen bleef. Pas twintig minuten later had men de Zwitser zó ver, dat men hem in een der vólgwagens laden kon. Pas 2 uur nadat men hier in Cauterets Senor Lerooc luidkeels had staan huldigen, arriveerde de voormalige favoriet-der-favorieten, nog altijd in die auto op de plek, waar hij gedacht had zijn eerste étappe-overwinning in deze Tour te kunnen vieren Zijn race was gereden Het publiek was al op zoek naar een nieuwe favoriet!.... De eind-rekening Algemeen klassement Nolten vandaag beter? Suykerbuyk en Adri Voorting hebben ongetwijfeld niet teleurgesteld (integen deel: zij deden het stukken beter dan bij voorbeeld Roger Hassenforder, die Zondag nog de gele trui droeg en die vandaag te laat aan de controle arriveerde). En Nolten? Berg-klassement -i.i Koblel uitgeschakeld sensationele door val Pyreneeën-etappe HUGO KOBLET liggend op de plaats, waar hfj viel, zfjn sleutelbeen brak en uit de Tour verdween; z(jn landgenoot Huber is b(j hem. Een nieuw Pyreneeën-drama Doch er was er één in deze karavaan, die er op los reed alsof hij van héél het décor niets, maar dan ook niets bespeur de; er was er één, die alle gro-te favorie ten: Koblet, Magni, Rofoic, Fritz Schaer, Bobet en noem maar op, die allen royaal verslagen had, nog vóór hij de top van de Aubisque tot op 5 kilometer ge naderd was. Ge beiht van deze nieuwste, vandaag op zo sensationele wijze en onder zo dra matische omstandigheden ontdeiktte su- tper-fclimigeit uit dit, aan attracties en sensaties tóch al zo rijke Tour-circus, nog nimmer vernomen. Deze Tour de France was al negen étappes oud en men had, om zo te zeg gen. José Lerono, het donkere onbedui dende knechtje uit de Spaanse ploeg, niet eens gezién! Men vond hem het mets betekenende knaapje, dat in een der gore achterbuurten in de schaduw van Barcelona's befaamde Ramblas ge boren werd altijd wel in een van die onbedaarlijk onbelangrijke achterblijver- groepjes, die bij voorkeur de finish be reiken tegen de tijd, dat Monsieur Bou- dart en zijn mede-wedstrijdcommissaris sen op het punt staan de controle te slui ten. Men vond hem diensvolgens boven dien op de voorlaatste plaats in het al gemeen klassement en als ze Hugo Ko blet en het mannetje-Robic, die beiden niet ronder nadruk gezworen hadden, dat zij deze eerste Pyreneeën-étappe op hun inaam zouden schrijven, vanmorgen in Pau voorspeld hadden, dat het José Le rono zou zijn, die vandaag met verbluf fend gemak en met verbijsterende voor sprong heel het favorieten-gezelschap, dat er van de eerste kilometer van de Aubisque tot de laatste kilometer 'hier in Cauterets als wildemannen om knokte, zou slaan, dan had men het hoongelach van Koblet en Robic vermoedelijk een Pyrenee of drie verder nog duidelijk door de kloven kunnen horen galmen! Volkomen zeker van zich zelf waren, vanmiddag bij de start, die grote favorie ten. Het krijgsplan lag vast en leek on wrikbaar. Géén schermutselingen, géén strijdgewoel vóór men aan de voet van de Aubisque zou zijn gearriveerd. Dat was de tactiek, waarmee men ge vaarlijke klimmers van het type-Le Gihl. ly, Geminiani, Nolten en Bartali, die lie ver eerst even warm willen draaien al vorens ze aan zo'n klimpartij beginnen, te lijf zouden gaan. Men hield zich ook aan dat krijgsplan en men hield het peleton in toom en toen, vrijwel onmiddellijk na de start, de blon. de Fransman Darrigade, die dat met geen geweld kan afleren, zijn dagelijkse, nut teloze demarrage lanceerde, liet men hem gewoon zijn gang gaan: met, ter 'be waking, de Zwitser Huber en de Italiaan Drei veilig aan zijn achterwiel. Doch het geviel, dat de heren Binda en Burtin, de Italiaanse en de Zwitserse ploegleider, gedwongen waren in deze zo belangrijke étappe, hun in het peleton verzamelde troepen van nabij te dirige ren en omdat ae aldus geen gelegen heid hadden naar voren te snellen ten einde te zien of de heren Huber en Drei zich wel aan hun opdracht hielden, hielp Huber Darrigade met zoveel geestdrift, «Ut de voorsprong van toet leidende drie tal van kilometer tot kilometer groeide. Na dertigkilometer, nadat het peleton bovendien nog voor een gesloten overweg had gestaan, hadden Darrigade en de zijnen al 3 minuten en 50 seconden. En het zou allemaal weinig of niets te be tekenen hebben gehad, als Mario Canar- do, de Spaanse ploegleider die, sedert hij de grote Spaanse favoriet, Bernardo Ruiz, geen plaats meer gunde in de Spaanse ploeg, met heel het Iberische schier eiland Gibraltar wellicht uitgezonderd op voet van oorlog leeft, op dat ogen blik de door iedereen over het hoofd ge ziene José Lerono niet op avontuur ge zonden had. Koblet liet daar, vóór Eaux Bonnes, waar men nog éénmaal de echte, aan de toeristen aller landen verkochte bescha ving ontmoet, alvorens men omhoog gaat tussen de hellingen van de Aubisque, Koblet liet daar die Spanjaard rustig gaan. Iederéén liet Lerono rustig gaan en misschien zou Hugo Koblet deze etappe en de Tour de France niet verloren hebben, misschien zou hij vanavond niet met enige gebroken botten en een gapende hoofd wonde in een ziekbed hier in Cauterets liggen ijlen als hij daar, vóór Eaux Bon nes, dat toen nog naamloze knechtje uit een dit jaar bar slecht rijdende Spaanse equipe, niet zo mateloos had onderschat. Er lag niets dan zelfbewustheid en oppermacht in de manier, waarop Hugo Koblet eindelijk, enkele kilometers later, het toen al lang gerekte peloton ter plaatse achterliet en hij zich gereed maakte voor dat wat, naar ieders over tuiging zijn eerste grote zegetocht zou worden in deze Tour. Men zag, dat Koblet de handen boven op het stuur, stijlvol en volkomen op zijn gemak rotsvast in zijn eigen ongenaakbaarheid geloofde. Men zag, hoe hij nu, van hairpin tot hair pin inliep op zijn landgenoot Huber, die Darrigade en Drei intussen al had ver speeld en die nu op de komst van zijn heer en meester te wachten zat. Maar wat Koblet niét zag, was de verbluffende manier, waarop Senor Le rono daar in de eerste kilometers van de Aubisque te keer ging alsof zijn leven er van af hing. Het was alsof hij van de ene hairpin nhar de andere sprintte! En hij was Huber al voorbij, toen Koblet zijn ploegmaat bereikte. Huber stelde Koblet gerust: Senor Lerono was ken nelijk aan zijn zelfmoord bezig. De manier waarop hij, krampachtig tussen- sprintjes producerend, tegen de col op ging, spotte met alles wat de wieler sportclassici over het beklimmen van bergen allemaal beweren. Straks, slechts enkele kilometers verderop, zou men Senor Lerono wel terug vinden, luid keels jammerend om zijn madre, ginds in de gore achterbuurt van Barcelona. Het stuk leek op dat ogenblik al voor driekwart gespeeld. De top van de Aubisque lag nog acht kilometer verderop, doch het was op dat moment al duidelijk, dat Koblet zo niet de etappe, dan toch de Tour de France zou gaan winnen. De enige, die men, een serpen tine lager, nog in zijn buurt aan trof, was Frits Schaer, die (men kan van hem zeg gen wat men wil) zijn gele trui ook ditmaal op bijzon der knappe ma niet te verdedigen zat en Buchaille, de jonge, en uit stekend klimmen de Franse regio naal, wiens Tour de France een half uur later ein digen zou irr het ravijn; dat toch tot in lengte van dagen niettemin „het ravijn van Wim van Est" zal heten. Dertig seconden verder achteruit zaten Robic, Geminiani, Mirando, Impanis, Van Genechten en Astrua vergeefse pogingen aan te wenden om Koblet nog te berei- *4 ken, vlak op de hielen gezeten door Wim van Est, die vóór EaUx Bonnes achter Koblet gesprongen was en die aldus, halverwege de Aubisque nog als eerste Nederlander in de race lag, doch die dat later betalen moest met een in zinking, die hein helaas vele, kostbare minuten kosten zou. te sterk en kon Kees Pellenaers, rechtop als een veldheer in zijn jeep, in feite toen al berekenen, dat we vandaag wel een brokje van onze strategisch zo gunstige positie in het algemeen klassement zouden gaan verspelen. Hoewel: op dat ogenblik zaten Gerrit Voorting en de, verrassend sterk klim mende Suykerbuyk «mg altijd slechts vijf tig seconden achter Bartali, deden Adri Voorting en Van Breenen dappere pogin gen om het volgende groepje,* waarin Magni zich zelf zat af te beulen, nog te houden en had Thijs Roks, nu eenmaal niet het type van de klimmer, enige met klimmersfaam overladen lieden als La Guilly en Teisseire nog altijd een behoor lijk eind achter zich! Als een locomotief En intussen kwam Hugo Koblet, de favoriet-der-favorieten, dan tot de ont stellende ontdekking, dat hij vandaag, ook al had hij in gezelschap van zijn teamgenoot Huber alle favorieten nog altijd achter zich, eenvoudig tegen de wereld gereden werd door een beschei den, onbekende Spanjaard. Want José Lerono blééf maar tegen die Aubisque opsprinten en Mario Canardo stond hem in zijn jeep aan te vuren als gold die Spaanse attaque het delirische hoogtepunt van de Fiesta van Pamplona en toen men tenslotte op de top van de Aubisque de chronometers indrukte, had Lerono, stomend als een locomotief, doch kennelijk nog niet aan het einde van zijn krachten, niet minder dan vijf onwaarschijnlijke minuten voorsprong op Koblet en Huber en kon men aan Koblet zien, dat hij het in deze klim allesbehalve naar zijn zin had gehad. Want slechts twintig seconden later (op 5 min. 40 sec. van Lerono) volgde een gre tig jagend groepje, bestaande uit Astrua, Bobet, Bauvin, Schaer en de Belgen Des met en Van Genechten; op niet meer dan 45 seconden (6.25 op Lerono) volgde het mannetje-Robic, dat zich gereed maakte om zich als een projectiel naar het dal te laten tuimelen; op 6.56 zat Buchaille, die met een weeë glimlach aan de afdaling begon en niet vermoeden kon, dat slechts enkele minuten later zijn jonge lichaam met een smak zou terecht komen in het gemeenste ravijn van de Aubisque, dat bijna ieder jaar een slachtoffer eist. Wagtmans zat daar op de top als eerste Nederlander op 7.25. Hij had in de laatste kilometers van de klim niet alleen Bartali, doch ook Le Guilly, die helemaal van uit de achterhoede was gekomen, voorbij moeten laten gaan. Nolten volgde op 7.48; Van Est zat met 8.20 achterstand in ge zelschap van Suykerbuyk en Lauredi; Van Breenen had na 9.50 de top te pakken en bleek opmerkelijk fris. Elf minuten, nadat José Lerono zich als een waanzin nige omlaag gestort had op zijn tocht langs de ravijnen, waren ook Gerrit Voorting, (in de laatste kilometers ten prooi aan een inzinking), Thijs Roks en Adri Voor ting de top al voorbij. Lerono won het drama-van-de-Aubisque tenslotte onbedreigd met zes minuten voorsprong op Robic, die in de laatste meters Astrua en Schaer nog net voorbij sprong. Bobet werd weer enkele seconden later vijfde vóór de Belg Van Genech ten (een van de verrassingen van deze dag), de Fransen Bauvin 'en Rolland en Gino Bartali (7e) op nauwelijks vijftig seconden achter Robic, die in de laatste kilometers ongemeen sterk gereden had en die morgen, als het over niet minder dan drie grote cols gaat, wellicht tóch nog verrassen kan. Achter Massip, Rossello, Lazarides, Magni, Close en Geminiani arriveerde Wagtmans dan als eerste Nederlander (16e) met ruim 2x/l minuut achterstand op Schaer; Nolten arriveerde siechts twintig seconden later als 19e, waarna Hein van Breenen een uitstekende 25ste en Suyker buyk een verrassende 28ste plaats voor Nederland veroverde, nog vóór Van Est, die zich tenslotte als 31ste klasseerde. Thüs Roks bezette na een dappere race, waarin hq alles gaf wat hij maar te geven had, de 35ste plaats en als laatsten van onze ploeg (54ste en 56ste) arriveerden ditmaal Gerrit Voorting, die in de af daling van de Col de Soulor nog een nieuw bandje had moeten leggen en Adri Voorting: nog altijd met niet méér dan tien in een bergétappe in feite slechts weinig betekenende minuten achterstand op het mannetje-Robic. (Van onze paardensportmedewerker) DUINDIGT, Zondag Met als hoofdnummer de Nederland- Zwitserland-prijs, waarin vier onzer ama teurs uitkwamen tegen vier Zwitserse of ficieren, stond Duindigt weer in het teken van de rensport. Het is een fraaie zege met twee lengten geworden voor Aquavit met de heer G. C. Dekkers in het zadel, die de meeste tegenstand onder vond van Flying Gal met als mount lui tenant Buechler. Beide hadden vanaf het begin het tempo aangegeven. Verrassend goede derde was Dickey met de heer Modderman- Boekanier en Britsly, die SCHAER Advertentie Heineken Het officieel klassement van de 10e étappe van Pau naar Cauterets (103 km) luidt: 1. Lerono (Sp.) 3.14.30; 2. Robic (Fr. West 3.20.26 3. Austrua (It.) z.t.; 4. Schaer (Zwits.) z.t.; 5. Bobet (Fr.) 3.20.34; 6. Van Genechten (Belg) 3.20.37; 7. Bauvin (Fr. N.O.C.) z.t.; 8. Rolland (Fr.) 3.20.49; 9. Bartali (It.) 3.21.07; 10. Massip (Sp.) 3.21.55; 11. Rossello (It.) 3.21 58; 12. Laza rides (Fr. Z.O.) 3.22.00; 13. Magni (It.) 3.22.06; 14. Close (Belg) z.t.; 15. Geminiani (Fr.) 3.22.20. 16. Wagtmans (Ned.) 3.23.04; 17. Le Guilly (Fr.) z.t.; 18. Impanis (Belg) 3.23.19. 19. Nolten (Ned.) 3.23.32 25. Van Breenen (Ned.) 3.24.50; 28. Suykerbuyk (Ned.) 3.25.27; 31. Ven Est (Ned.) 3.26.32; 35 Roks (Ned.) 3.27.05 56. Gerrit Voorting (Ned.) 3.30.41; 58. Adri Voorting (Ned.) z.t De Belg Van der Stockt is te laat, na het sluiten der controle, binnengekomen, evenals Hassenforder (die dagen lang do gele trui droeg) van de Franse Noord- Oost Centrale-ploeg. Uitgevallen zijn Koblet (Zwits.) en Buchaille (Fr. N.O.C.) Er zijn nog 96 renners in de Tour. 1. Schaer (Zwits.) 57.24.30. 2. Wagtmans (Ned.) 57.28.10, op 3.40; 3 Bauvin (Fr. N.O.C.) 57.29.21, op 4.51; 4 Robic (Fr. W.) 57.30.00, op 5.30; 5. Astrua (It.) 57.30.30, op 6 min.; 6. Close (Belg) 57.33.58, op 9.28; 7. Mahe (Fr. W.) 57.34.02, op 9.32. 8. Roks (Ned.) 57.35.04, op 10.34; 9. Impa nis (Belg) 57.35.28, op 10.38; 10. Renaud (lie de France) 57.35.38, op 11.08. 11. Van Est (Ned.) 57.36.02, op 11.32; 12. Lauredi (Fr.) 57.36.21; 13. Anzile (Fr. N.O.C.) 57.36.25; 14. Ernzer (Lux) 57.36.30; 15. Geminiani (Fr.) 57.36.52; 16. Rolland (Fr.) 57.37.06; 17. Bobet (Fr.) 57.37.15; 18. Magni (It.) 57.37.47; 19. Bartali (It.) 57.37.48; 20. Rossello (It.) 37.38.41. 22 Gerrit Voorting (Ned.) 57.40.30 op 16 min.; 32 Van Breenen (Ned.) 57.48.28 op 23 min. 58 sec.; 47 Nolton (Ned.) 57.57.43 op 33 min. 13 sec.; 50 Suykerbuyk (Ned) 57.58.55 op 34 min. 25 sec.; 57 Adri Voorting (Ned.) 58.02.37 op 38 min. 7 sec.; 91 Lerono (Span je) 58.50.32. Het ploegenklassement van de tiende etappe luidt: 1. Spanje (Lerono, Massip, Iturbat) 10.02.05; 2. Italië (Astrua, Bartali, Rossello) 10.03.31; 3. Frankrijk Nationaal (Bobet, Rolland, Geminiani) 10.03.43; 4. België (Van Genechten, Close, Impanis) 10.06.02; 5. Frankrijk West (Robic, Mahe. Audraire) 11.09.13; 6. Nederland (Wagt mans, Nolten, Van Breenen) 10.11.26; 7. Frankrijk Noord Oost Centraal (Bauvin, Anzile, Walkowiak) 10.12.13; 8. Frankrijk Zuid Oost (Lazarides, Molineris, Mirando) 10.14.38; 9. Zwitserland (Schaer, Lafranchi, Pianezzi) 10.20.56; 10. Luxemburg (Ernzer Kemp, Hein) 10.27.02; 11. Ile de France (Renaud, Bober, Redolfi) 10.28.20; 12. Frankrijk Zuid West (Darrigade, Vivier, Colette) 10.30.49. Het algemeen ploegen plassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk Noord Oost Cen traal 171.52.45 2. Nederland 172.08.09; 3. Frankrijk West 172.11.12; 4. Frankrijk Na tionaal 172.14.42; 5. Italië 172.23.16; 6. Bel gië 172.23.40; 7. Ile de France 172.36.51; 8. Zwitserland 172.57.29 9. Spanje 173.07.44; CAUTERETS, Maandagavond. TT ET FEEST met de gele trui is, vandaag, niet doorgegaan! Het geweld, 11 dait onmiddellijk bij de beklimming van de Aubisque onder aanvoering van Lerono en Koblet losbarstte, heeft onze equipe kennelijk wqt verrast. De enige, die er onmiddellijk op reageerde en er ook op reageren kónwas Wim van Est, die, moedig als geen ander, met veel geestdrift aan de beklimming begon! die op de top nog oen behoorlijke plaats bezette, doch die later veel, van wat hij op de Aubisque won, in de afdaling en tijdens een inzinking heeft verspeeld. Men kan niet ontkennen, dat Pellenaers vandaag van Nolten en Wagtmans wat méér had verwacht dan ze nu presteerden, doch achteraf bezieh, heeft de Pel geen spijt, dat hij de zaak vandaag niet forceer de, zoals bijvoorbeeld het mannetje-Robic, dat in de laatste kilometers naar Caute rets alles moest doen om de tweede plaats te veroveren. „De strijd om de gele trui is nog niet ge streden", zei de Pel, „en zolang wij de tweede plaats van Wagtmans nog hebben, zo lang tellen we waarachtig nog mee. Intussen; wat men verwachten mocht is vandaag gebeurd. Men heeft 'ons, Wagtmans uitgezondera, een eindje achteruit geschoven in het al gemeen klassement, doch Thijs Roks hand haafde zich dan tóch maar als acm?.te in de eerste tien en Van Est zit nog altijd op de elfde plaats. Gerrit Voorting maakte een wat pijnlijke duik naar de 22ste plaats (hij reed vandaag geen bijzonder geluk kige race), doch Van Breenen kwam naar voren als de catapult, waarop hij zo frap pant goed leek, toen hij vandaag als een der allersnelsten jubelend van plezier van die Aubisque kwam aftuimelen. Ook hU had vandaag niet zijn allerbeste dag, doch men kreeg niettemin de Indruk, dat hij zich kennelijk spaarde voor de 10. Luxemburg 173.14.30; 11. Frankrijk Zuid Oost 173.19.37; 12. Frankrijk Zuid West 173.22.36. Na de 10e etappe, waarin de col d'Aubis- que (le categorie) en de klim naar Caute rets (2e categorie) voor het klassement der klimmers golden, luidt het bergklas- sement: 1 Lerono (Sp.), 16 pnt-; 2 Austrua (It.), 11 pnt.; 3 Huber (Zwits.), 8 pnt.; 4 Van Genechten (Belg) en Schaer (Zwits), 7 pnt.; 6 Bobet (Fr.) en Robic (Fr. W.), 6 pnt.; 8 De Smet (België), 5 pnt.; 9 Bauvin (Fr. N.O.C.) en Wagtmans (Ned.), 3 pnt.); 11 Mahe (Fr- W.), 1 ptn. Na de tiende etappe van Pau naar Cau terets ziet het jubileumklassement (voor de groene trui) er als volgt uit: 1/2 Robic (Frankrijk West) en Schaer (Zwitserland), 103 pnt.; 3 Magni (Italië), 120 pnt.; 4 Ge miniani (Frankrijk), 3,75,5 pnt.; 5 Van Est (Nederland), 185 pnt.; 6 Rolland (Frankr.), 238 pnt.; 7 Astrua (Italië), 249 pnt.; 8 Bartali (It.), 256 pnt.; 19 Roks (Nederland), 361 pnt.; 20 Nolten (Nederland), 362 pnt. De Belg Van der Stockt kwam na het sluiten der contróle binnen, doordat hij bij een valpartij, gewond en niet dadelijk in het bezit van een berijdbare fiets, veel tijd verloor. Met het oog op de omstan digheden, die Van der Stockt zijn achter stand hebben bezorgd, hebben de wed- strijdcommissarissen hem toestemming ge geven Dinsdag voor de elfde etappe te starten. Gezien de eliminatie van Jansens, die enkele dagen geleden door dezelfde oorzaken te laat aan de finish arriveerde, een vreemde beslissing De suikerprijs voor de meest strijdlus tige renner in deze etappe is aan de Span jaard Lerono toegekend. BELGIë—ITALIë 3—2 België heeft zich in de finale van het Davis Cup tornooi (Europese zone) ge plaatst door Italië met 3—2 in Brussel te slaan. In de eidstrjjd zal België tegen Denemarken uitkomen. De uitslagen van de laatste twee enkel spelen luiden: Washer (B.) si. Merlo (It.) 6—2, 6—2, 6—4. Brichant (B.) sl. Gardini (It.) 6—2, 7—5> 4—6, 9—7. FRANKRIJK—DENEMARKEN 1—4 Door een 41 overwinning op Frank rijk te Parijs heeft Denemarken zich in de finale van het Davis Cup tornooi (Europese zone) geplaatst. In de eindstrijd zal Denemarken tegen België uitkomen. In de derde enkelspel won de Deen Torben UIrich van de Fransman Robert Haillet met 64. 62, 57, 64. Tenslotte sloeg Nielsen (D.) de Fransman Remy 12—10, 1—6, 0--6, 6—0, 6—4. Tourmalet, waarmee de karavaan Diasdag In de clinch zal gaan. En de lange Limburger kan zich een dergelijke reserve permitteren nu hjj, helaas, In het algemeen klassement een positie bezet (de 47ste), die hem voor de eindoverwinning toch reeds kansloos maakt. Belgische athletiek-kampioenenMoens 400 meter m 48,5 sec., Moens 800 meter m 1 min. 55,6 sec., Herman 1500 meter m 3 min. 56,4 sec., Aeiff 5.000 meter in min. 43,2 sec. De Engelselange-afstand-loper Gordon Pirie liep te Londen de 6 mijl in 28 min. 19 4 sec. en brak daarmee het sedert 1 SePt. 49 met 28 min. 30,8 sec. ten name van de r in Viljo Heino staande wereld record. toch wel In de rekening waren, kwamen als laatste binnen. In de Mijl van Duindigt toonde Cléone weer eens een vorm, die aan haar beste tijd deed denken. Een zelfde verrichting liet Truus zien, die met overmacht de Diana-prijs won. Tenslotte was de hor- denren voor Moqueuse met Beauchef ai® goede tweede, doch waarbij Phibita eb Frédérique „nergens" waren. Werkelijk „fenomenaal" was wat Phe nomenal liet zien in de Jaqueline-prijf! met Prof. Heny, die de winnares als eef schaduw volgde, bracht dit koppel aab de toto ƒ41,20! De uitslagen: Warda-prijs, 2040 m., 7 deelnemers: i Quality F (De Jong) 1.33,7; 2.70, 1.80; 2 Rina Gay 2.20, C 7.40; 3 Ramona S, Kop pel 9.60. De Mijl van Duindigt, ren 1600 m-, deelnemers: 1 Cléone (v. d. Kraats) 69 kg- I.44,8; 5.10, 2.-; 2 Invicta 61 kg., 2.70, C II.80; 3 Solenzara 58 kg., 1.60, Koppel 5.60- Prima Donna-prijs, 2100 m., 8 deelne mers: 1 Quadrupes (Kooyman) 1.29,3; 6.50, 2--; 2 Qui Gagne A 2.20, C 9.60; 3 (dead heat) Quick Boy en Redloff W. B. 1.60 eö 3.30, Koppel 18.50. Nederland-Zwitserland-prijs, ren 2000 m- 8 deelnemers: 1 Aquavit (G. Dekkers), 69 kg., 2.13,1; 2.50, 1.40; 2 Flying Gal (Buech ler) 70 kg., 2.20, C 11.10; 3 Dicky (Modder man) 73 kg., 2.30; 4 Proposal (Selens) 66 kg., Koppel 10.40. Jacqueline-prijs, 2500 m., 7 deelnemers: 1 Phenomenal (v. d. Veen) 1.29,-; 8.10, 2.60; 2 Prof. Heny 4.20, C 6.10; 3 Ortolaan S, Koppel 41.20. Diana-prijs, ren 2400 m., 6 deelnemers: 1 Truus (v- d. Kraats) 58 kg., 2.44,8; 1.60, 1.10; 2 Riphales 58 kg., 1.30, C 2.40; 3 Sa- gita 58 kg., Koppel 1.80. Cisca B-prijs, 2020 m., 7 deelnemers: 1 Nike van Hollo (J. Oosting) 1.25,6; 11.50, 5.60; 2 Postduifje G 2.40, C 4.60; 3 Louis Axkit, Koppel 52.60. Brem-prijs, hordenren 3000 m., 4 deel nemers: 1 Moqueuse (Montané) 74 kg-, 3.37,6; 2.30, 1.30.; 2 Beauchef 65 kg., 1.60, C 2.70; 3 Frédérique 70 kg., Koppel 7.70- Toto-omzet: 63.676,50. (Van onze honkbal-medewerker) ANTWERPEN, Zondag. Wederom heeft het Nederlandse honk bal-negental een grote overwinning be haald op het nationale team van onze Zuiderburen, zodat het ongeslagen record na de oorlog werd gehandhaafd. Ofschoon de Belgen met uitzondering van de vijfde innings In het veld niet onver dienstelijk speelden, konden zti de grote 100 nederlaag niet ontgaan, daar ons team niet minder dan elf honkslagen plaatste en bovendien scoorde door enkele nuttige opofferingsslagen. Voor de Belgen was Hannie Urbanus met 17 x 3 slag en geen enkele vrije loop het grote struikel blok en alleen Brouwers, Claes en Verbert brachten een honkslag op- In de eerste Hollandse slagbeurt moch ten Keulemans en Jole op het werpen van Hardies naar het eerste honk wandelen. Charles Urbanus ging uit °P een korte slag, maar bracht zün teamgenoten een honk verder. Toen ook Hoogenbos op de honken kwam na een korte slag en Han nie Urbanus zich opofferde, had Neder land met 02 de leiding. De tweede slag beurt begon goed met een fraaie twee- honkslag van Rozendaal en een honkslag van Smidt, die de verre velder liet glip pen (03). Nu offerde Geurts zich op (04), maar het Belgische binnenveld sloeg de verdere aanvallen resoluut af. Ondanks twee vrije lopen bracht de derde slagbeurt geen succes. Honkslagen van Keulemans en Jole brachten in de 4e innings de stand op 05. Hun grote slag sloegen de onzen in de daarop volgende slagbeurt. Hardies kon zich niet meer handhaven. Eerst was het Hoogenbos die hem kansloos passeerde en daarna verraste Hannie Urbanus zijn tegenstanders volkomen met een fraaie stootslag. Bouwens die aan slag niet op dreef kon komen ging uit, maar door een honkslag van Rozendaal kwfmen alle honken vol. Jan Smidt gaf werderom een honkslag (0—6), waarna Geurts op een hoge bal in het buitenveld werd gevangen, maar Hannie Urbanus liep thuis (07). Toen op een honkslag van Keulemans alle honk lopers in beweging kwamen, raakten d® Belgen van de kook, gooiden tot *wee keef toe over een honk en de stand was 010- Belgi*: o-O-O-O-O-O-O-O-O - 0 Nederiund: 2-2-C-1-5-0-0-0-0 10 (Van onze honkbal-medewerker) HAARLEM, Zaterdag' Het Bondsteam zonder Hannie Urba nus, Smidt en Geurts dat Zaterdag d® strijd aanbond tegen een team van d® Amerikaanse Luchtmacht in Engeland de Mildenhall Ramblers heeft kenn" gemaakt met voortreffelijk Amerikaan* baseball. De gasten beschikten over eed xiertal werpers die de onzen aan slag vo<>f onoplosbare problemen stelden. Voor»' werper Papineau was zelfs voor onze best® slagmensen onbespeelbaar. De gasten bleken bovendien over ee" aanval te beschikken die het uiterste verg' de van onze velders. Na een aarzelend b®'. gin hielden deze op fraaie wijze stand, ter wijl ook de werpers van de bondsploeft eerst Duinker en daarna Jongelin, goe® werk leverden. Zij konden echter nie voorkomen dat door honkslagen v»"1 Meiinsky (2), Aiiey, Parsons, Harris e\ Thomas de stand na zeven innings 0— was geworden. Doch de onzen gaven zic nog niet gewonnen en vochten verbet®'' door, waarna het verdiende succes in laatste twee innings kwam. Mildenhall Ramblers: 3-0-1-0-0-0-2-0-0 Bondsteam: 0-0-0-0-0-0-0-1-1 - Een wedstrijd als deze kan slechts belangstelling voor honkbal vergroten f het is slechts te betreuren dat wij ni® vaker in de gelegenheid zijn dergelijk teams naar ons land te krijgen. Van e®1, speler als de professional Parsons op hf eerste honk en de beide catchers die K deze demonstratie optraden, valt nog h®e wat te leren. COMPETITIE-UITSLAGEN Overgangsklasse: D.W.S.—V.V.G.A 10—6; E.D.O.—Sparta 2—1, R.F.C.—E.tf> 726, De Volewijckers—S. C. Haarlel' 1—10, D.O.S.—H.C.K. 3—14.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4