Toenemend verzet Sovj et-overheersers Verkeer herhaaldelijk door de partisanen ontwricht tegen de in Polen Wereldverbruik natuurrubber gestegen DE NIEUWE POSITIE HET GELOOF VAN Amsterdam telt Ondergronds bijna tienduizend km „straten Congres-epidemie teistert Den Haai I M' Publ. Werken doet soms interessante ontdekkingen bij het grondonderzoek Ongekende drang naar resoluties en cocktails j COJVCUBg?' Oprichting coöperatief Diamantbedrijf academie voor inter nationaal RECHT Het saldo van het Westen „Ijzermijn" bij de Pust j es wetering Wereldtinproductie eerste vier maanden IN HET WAPEN VAN DEN EIBER !L DINSDAG 14 JULI 1953 PAGINA Afkeer Partisanen actief PRODUCTIE VRIJWEL ONVERANDERD Telt reeds 150 studenten V.S. EN DE INTERNATIONALE TARWEOVEREENKOMST MR. SUSANTO NIET IN INDONESISCH KABINET Besprekingen over Unie en Nieuiv-Guinea op komst AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND Compromis door Huis van Afgevaardigden goedgekeurd AUTO-SHOW OP SCHEVE- NINGSE BOULEVARD ENGELAND AFNEMER VAN K. S. G. EDEN KOMT NAAR HUIS EEN „RAMP" OP DE WESTEINDER PLASSEN Rode-Kruisoefening Typhoonte Aalsmeer ASSURANTIE MIJ. „NIEUW ROTTERDAM" IV door Dr JOS CREYGHTON SJ. het congres danst Keerzijde van de medaille Het congres danst CONGRES Geulen WENEN, Juli 1953. (Van onze correspondent) Onder de satelliet-staten der Sovjet-Unie neemt Polen, niet alleen als de volkrijkste, maar ook om andere redenen, een bijzondere plaats in. In vroeger tijd door twee doodsvijanden besprongen, Duitsland en Rus land, die reeds tot viermaal toe het Poolse rijk verdeelden zien de Polen in Rusland nog meer hun natuurlijke vijand, dan in Duitsland. De hand der tsaren lag nog zwaarder op het ongelukkige land dan die der Pruisische koningen en van het latere Duitse keizerdom. In 1939 gingen Hitler en Stalin er toe over de toenmalige Poolse republiek onder elkaar te verdelen. Toen het leger van generaal Bor-Komorowski in Warschau tegen de Duitse onderdrukkers in opstand kwam, stond het Sovjet-leger van de tegenwoordige Poolse opperbevelhebber, maarschalk Rokossofski, aan gene zijde van de Weichsel, het geweer aan de voet, en zag toe hoe de Poolse Patriotten èn de strijd èn hun leven verloren. Tenslotte gaf de geallieerde raad op Stalin's instigatie aan de Polen in het jaar 1945 het Duitse gebied Oostelijk van de Oder-Neisse-linie „in beheer". Daarvoor in de plaats nam Moskou de Poolse Oostelijke provincies, waaronder het grootste deel van het gebied der Zwarte Aarde: Galicie. Reeds toen heerste er een tot op heden onopgeloste spanning tussen het katholieke Polen en de Grieks-orthodoxe Russische staatskerk. In Pla8ts orthodoxie kwam in 1945 het atheïstische militante Marxisme. De Sovjet-regering is ziehdlt diepgaande antagonisme welbewust. Dit vindt zijn uitdrukking in de voor de Poolse pers ge- troffen regeling, waarbij de woorden „Rus", „Russisch" en „Sovjet-Unie" buiten gebruik gesteld worden en in de plaats daarvan een reeks nieuwe termen worden Ingevoerd. In de berichtgeving en bij de formulering van politieke, economische en culturele beschouwingen moeten redacteurs en schrijvers zich strikt aan de vastgestelde regels houden- In de communistische bladen van Polen wordt daarom niet zoals in de bladen en tijdschriften der andere satelliet-staten eenvoudig van Sovjet-Unie gesproken, maar van „raden unie" („Zwiazek Radziecki") of z.&.&.tt., niet van „rode leger", maar van „raden- leger" („Armja Radziecka") en niet van „Sovjet-volk", maar van „radenvolk („Narod Radziecki"). j Alleen wanneer bijvoorbeeld over de litteratuur van het tsaristische Rusland bericht wordt, is het geoorloofd de uit drukking „Russische litteratuur te ge bruiken. Dit is de enige concessie, die gedaan kan worden. Overigens bestaan voor de Polen noch de Sovjets, noch een Sovjet-Unie. Deze nieuwe „communistische" terminologie, afwijkend van het normale spraakgebruik uit de Poolse tijd van vóór de oorlog, wordt ook door de eenvoudige man-van- de-straat als kunstmatig en opgeschroefd beschouwd. Hij kan daarover denken wat hij wil en glimlachen. Maar meer durft hij niet. De meerderheid van het Poolse volk moet zowel van 't communistische regime van de Sovjets niets hebben en pleegt toenemend verzet tegen party en staat aldus rapporteren in de laatste weken in het Westen aangekomen vluchtelingen uit Polen. Jn verscheidene steden en dorpen vindt men met krijt op de muren geschreven: irnmiinivrnpn!" (Weg met het Zij beperken zich bovendien niet tot Pools grondgebied, maar hebben verbin dingen met de vrijscharen, die zich in Westelijk Wit-Rusland roeren en die zich eveneens specialiseren in overvallen op het personen- en goederenvervoer. Tal rijke treinen zijn het afgelopen jaar door deze verzetslieden opgeblazen. Voorts werden aanvallen gedaan op Russische munitie- en wapendepots. Het gevolg is geweest, dat het Sovjet- transito-verkeer door Polen sterk ingekrompen is. Eind 1952 bijvoorbeeld werd een Oostduitse zending van transformatoren, bestemd voor de Sovjet-Unie, door een overval volkomen vernietigd. De partisanen brachten de trein door een heftige be schieting tot stilstand, verdreven het Russische treinpersoneel en doorzeefden de transformatoren met kogels, tot ze iedere bruikbaarheid hadden verloren. Door deze partisanen-activlteit is verder ook de zogenaamde „Blauwe Expres" in gevaar gebracht, een Russische militaire trein, die Sovjet-diplomaten, officieren en verlofgangers naar Rusland brengt. Aangezien deze trein reeds eenmaal tot ontsporing is gebracht, wordt hij nu steeds door twee andere treinen begeleid: één gaat voorop, de ander gaat er achter, en dienen als bescherming. Het is de Sovjets niet gelukt de partisanen-nesten uit te roeien en het uitkammen van de wouden bleef zonder succes. De Russen hebben zich toen maar op het Duitse- spoorweg-personeel van de „Blauwe Expres" gewroken. Volgens de verklaring van een gevluchte spoorwegman uit de Oost-zone zijn 42 Duitsers wegens „spion- nage en sabotage" aangeklaagd- Onder deze „spionnen" bevonden zich de koks, de kellners en de werksters van de „Mitropa"! In de nabijheid van Kolmar (Chod- ziez), ten Zuidoosten van Schneidemühl, werd dit voorjaar een trein herstel- betalings-goederen uit de Duitse Oost zone opgeblazen. Op verschillende plaat sen werd de lijn Frankfort aan de Oder- Bromberg door de Poolse partisanen op gebroken, zodat het bij herhaling tot verkeers-stremmingen kwam. Om aan deze moeilijkheden te ontkomen besloten de Sovjets het verkeer om te leiden naar de Oostzee en de goederen dan per schip verder te vervoeren. Daarmee hebben de Poolse partisanen hun eerste doel: de verlamming van het verkeer, zo goed als bereikt. Aangezien 't meermalen is voorgekomen dat leden van het Poolse „volksleger" met de partisanen gemene zaak maakten, hebben de Russen 'n nog strengere selectie en controle bij alle onderdelen ingevoerd. Maar hoe meer „controle-officieren' bij leger- en luchtmacht werden aangesteld, des te slechter werd de stemming onder de manschappen. Dat onlangs twee piloten met de meest moderne MIG-toestellen naar het Westen vluchtten, zegt genoeg. Een hoofdstuk apart is de strijd der Sovjets tegen de katholieke kerk en het gelovige katholieke volk van Polen. Daar op zullen wij nog nader terugkomen. Het verzet van de Poolse katholieken tegen de communistische overmacht vormt een grotendeels van RussiscHe makelt), uit- j periode van glorie In de geschiedenis van geruet en verheugen zich in de heimelijke het Poolse volk en verdient een afzonder- steun der landelijke bevolking. üjke beschrijving. van vóór de oorlog nog gekend hebben, maar ook vele jonge mensen, onverschil lig, of ze arbeiders of boeren zijn. Als één van de meest onverkwikkelijke verschijnselen beschouwt men de Sovjeti sering van het Poolse leger en het feit, dat de uit Warschau geboortige, maar ge heel Rus geworden Pool, maarschalk Rokossofski, met de leiding van en de controle op alle Poolse leger-onderdelen belast is. De vijandige gezindheid tussen Polen en Russen trad ook aan het licht bij de bouw van „het Cultuur-paleis", een „geschenk" van Stalin- De Poolse arbeiders moesten daarbij wegens voortdurende ruzies en incidenten van hun Russische mede-ar beiders gescheiden worden. De Poolse arbeiders verwijten de overheid een op zettelijke benadeling van Poolse werk nemers, aangezien de Russen speciale privileges genieten. De Russische bouwers van „het Cultuur-paleis" betalen voor een middagmaal, dat normaal 20 a 30 zloty kost, 6lechts 3 zloty. Veel last ondervinden de Poolse com munisten van de partisanen, die reeds jarenlang in de vele woud rijke gebieden van het land opereren. De centra van hun activiteit leggen in de Karpathen, in hel gebied van Lublin en in de streken rond Bjalistock en Kielce. De partisanen heb ben het in het bijzonder gemunt op de verbindings-Hjnen. tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. Zij zijn, naar verluidt, met alle soorten hand-vuurwapens, De wereldproductie van natuurrubber is in de eerste zes maanden van dit jaar vtpcz z Komunizmen «.'m„munisme!) en „Niech zyje Pakt At-1 larrtvcki"' <Leve het Atlantische pact!) Deze opschriften worden weliswaar uit j ongeveer even groot geweest als in de angst voor de geheime staatspolitie uit- 0Vereeni(0Tnstige periode van het vorige geveegd, maar men ziet ze tocl* 8 jMr toen 875.500 ton voortgebracht werd. Weer opnieuw verschenen. Hetzellde geldt mutatis mutandis voor de anti-Men komt tot een dergelijk cijfers als men communistische pamfletten, die door de 7ich de raming voor Indonesië niet uit- Politie verzameld en vernietigd moeten s,uitend f,aseert 0p de uitvoer zoals voor- ^^"Êemeenten op het platteland heerst I heen gedaan werd, maar ook de voorraad- onder de bevolking dezelfde verbittering j vorming in aanmerking neemt. Daar de tegen het communistische regime en tegen indonesiscj,e regering in het begin van dit de Sovjets, aJs.in/® ^"'behoren thans J»ar de uitvoer van rubber in consigne- niae? aTlteHe o'ude lieden, die het Polen ment naar Malakka verboden heeft kan --1 de oude wyze van ramen moeiiyK jcoruiKi Naar wij vernemen, hebben bestuur en i-aad van de Algemene Nederlandse Üiamantbewerkersbond in ve(S,„ ,.g besloten de lening van 300.000, voor de oprichting van een c0®p fatief diamantbedrijf beschikbaar 11a den willen stellen, te verhogen to S 500.000 Uit buitenlandse diamantorganisaties staan voor hetzelfde doel renteloze le ningen tot een bedrag van 3 l^ö.uw •-er beschikking. m Voorts heeft zowel de Amsterdam- sohe Bank als de Centrale Arbeids- ^erzekeringsbank Cs Gravenhage) ere meten toegezegd. Bovendien zullen oe leden kunnen intekenen op een weldra Jtit te geven obligatielening, waarmede het benodigde kapitaal zal worden ver- Strekt. De A.N.D.B rekent erop aldus om streeks 1.000.000 voor een coöperatief diamantbedrijf bijeen te zullen krijgen. Een fabriek, waarin het op te richten coöperatieve diamantbedrijf zou kunnen Worden gevestigd, is, naar werd medege deeld, al gevonden. Met het bedrijf zal. zo neemt men aan, de gehele Nederlandse diamantindusa ie hieuw leven worden ingeblazen. Omstreeks twee weken geleden hebben 50 arbeiders „om dringende redenen" ont slag genomen. Dit aantal is onderwijl Bestegen tot 130 en verwacht wordt, dat zich nog uitbreiden zal bij alle firma's die naar de mening der arbeiders, het diet de A.N.D.B. overeengekomen C-A.O. diet goed toepassen. Vierenvijftig werkgevers hebben de vo rige week in vergadering besloten tot hitsluiting van wat zij noemden de ont jagen arbeiders over te gaan. Woensdag i'l'. hebben het College van Ri.jksbemid- delaars en de besturen van werkgevers- Cri werknemersvereniging naar een oplos, .f'hg van het conflict gezocht. Intussen iS contact tussen werkgevers en de ■^■N.D.B. verbroken. hn verband met de opening van de ursussen aan de Academie voor Inter nationaal recht te Den Haag had de pre- Jdent van de raad van beheer gister- thz - g docenten en studenten op een j^e m het academiegebouw uitgenodigd. e thé werd gehouden na afloop van a middagcursus en ongeveer 150 per- n waren hierbjj een ogenblik ge- m'he bijeen. Op het ogenblik z(jn er 50 1 "I'"1155 h50 studenten uit meer dan A landen, waaronder de Ver Staten van d merika, Canada, Groot Brjttannie, Ne- lB„ia1d- Belg'ë. Frankrijk, Italië, Fin- dat i Irak enz. enz. Men verwacht haderenaantal inschrÜvinS0n de 600 zal worden. In Indonesië werd in de eerste helft van dit jaar ongeveer evenveel geproduceerd als in de zelfde periode van verleden jaar het geval was, nl. 363.000 ton. (Hierbij is rekening gehouden met de toeneming van de voorraden). Ook de productie van Ma lakka zal waarschijnlijk ongewijzigd ge bleven zijn op 280.000 ton. Het wereldrubberverbruik Is in het eer ste halfjaar gestegen tot 790 000 ton, tegen over 735.000 ton in de eerste zes maanden van 1952. De consumptie in de Ver. Staten was wat hoger „1. 285.000 ton tegen 217.500 ton doch die in het Ver. Ko ninkrijk wat lager op 100.000 ton (106.000 ton). Indien men zich thans t. a. v. Indonesië alleen baseert op de uitvoercijfers dan komt men uit op een wereldproductie van 825.000 ton. T. o. v. het verbruik van 790.000 ton zou er dus in het eerste half jaar slechts een rubberoverschot geweest zijn van 35.000 ton, waarvan het grootste gedeelte waarschijnlijk opgenomen is in de Amerikaanse strategische voorraden. Volgens de Rubber Studie Groep moet het voor dit jaar berekende rubberoverschot van 193.000 ton zeker 50.000 ton lager ge steld worden; hierbij is rekening gehou den met het feit, dat de productie in het tweede halfjaar als gevolg van seizoen factoren groter is. Of de Amerikaanse strategische voorra den reeds de gestelde hoogte bereikt heb ben is niet bekend. Een eerder gesteld doel van 1,1 millioen ton is al bereikt maar men weet dit niet t. a. v. het nieuwe doel dat waarschijnlijk 1,25 millioen ton be draagt. Wat de verkoop van de Amerikaanse synthetische rubberfabrieken aan de par ticuliere industrie betreft, is men er wel zeker van dat deze kwestie dit jaar noe geen invloed op de rubberprijzen zal uit oefenen. De wereldproductie van syntheM sche rubber bedroeg in de periode van Januari t/m Juni 495.000 ton (472 000 ton) en het verbruik 480.000 ton (447.500 ton) De Amerikaanse Senaat heeft zijn toe stemming verleend voor de deelneming van de Ver. Staten gedurende de drie ko- De waarnemende Indonesische hoge commissaris in Nederland, mr Susanto Tirtoprodjo, die ruim twee weken geleden naar Djakarta vertrok, is Zaterdagavond per KL.M.-vliegtuig in Nederland terug gekeerd. Hij deelde mede naar Djakarta te zijn gegaan om de toenmalige kabinetsforma teur Mukarto van advies te dienen. Mr Susanto zou minister-president zijn ge worden, indien Mukarto zou zijn geslaagd. Nu deze poging is mislukt, zal.mr Susanto geen zitting hebben in de te vormen re gering. Mocht mr Harahap slagen in zijn opdracht, dan zal mr Ali Sastroadmidjojo, de Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten en eveneens lid van de P.N.I., óf als vice-premier óf als minister van bui tenlandse zaken in de regering worden opgenomen. Ten aanzien van berichten over een na het totstandkomen van een nieuwe Indo nesische regering te houden conferentie tussen Nederland en Indonesië in Den Haag over de Nederlands-Indonesische Unie en Nieuw-Guinea zeide mr Susanto, dat het houden van besprekingen over deze onderwerpen een punt van het re geringsprogramma zal zijn, waarover geen verschil van mening bestaat tussen de P.N.I. en de Masjumi. Aangezien er nog geen nieuw regering is gevormd, is de Nederlandse regering in zake deze kwestie uiteraard nog niet benaderd. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Maandag met 221 tegen 109 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel om max. 5.157.232.500 voor militaire en economische hulp aan het buitenland te besteden. Dit bedrag, vast gesteld door een gemengde commissie uit Huis en Senaat, vormt een compromis tussen de 4.998 millioen en de 5.318 millioen, die reeds door resp. het Huis etL Senaat waren goedgekeurd. Twee uur nadat het Huis van Afgevaar digden het buitenlandse hulpprogram had goedgekeurd hechtte de Senaat er zijn goedkeuring aan. Het ontwerp wordt nu wet als president Eisenhower het onder tekent. De bedragen voor de verschillende on derdelen van het program moeten later nog afzonderlijk worden toegewezen. Het voorstel daartoe wordt thans in de desbe treffende congrescommissies onderzocht. Voor het concours van koetswerken, dat de KNAC Zaterdagmiddag a.s. op hel gemeentelijk parkeerterrein aan de Bou levard te Scheveningen organiseert, blijkt zeer grote belangstelling te bestaan. Het aantal automobielen, dat voor deze ge beurtenis is ingeschreven bedraagt ruim honderd. Aangezien er in het voorjaar geen R Al-tentoonstelling te Amsterdam is ge houden en men dus nog geen algemeen overzicht heeft kunnen krijgen van het geen de internationale automobielindus trie en de koetswerkbouwers voor dit jaar aan nieuwe modellen hebben uitgebracht, wordt de ware automobielliefhebber nu toch in staat gesteld de verschillende merken bij elkaar te zien en rustig zijn vergelijkingen te maken. Deze vergelijking wordt op deze show nog aanzienlijk ver eenvoudigd, aangezien de deelnemende auto's naar prijsklassen en koetswerk vormen in groepen (Jij elkaar worden tentoongesteld. De Engelse minister van brandstoffen Geoffrey Lloyd, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Engeland kolen uit West Europa zal invoeren, daar de voor raden grote kolen, die in het bijzonder voor huisbrand worden gebruikt, onvol doende zijn. In 1951 heeft Engeland voor het laatst kolen ingevoerd. De invoerbehoeften wer den toen in de V. S. gedekt. Om het verbruik van de grote kolen als huisbrand tegen te gaan werd de prijs de vorige week met ongeveer 8 shilling per ton verhoogd. Voor mindere soorten werd een overeenkomstige prijsdaling doorge voerd. De kolen zullen worden ingevoerd uit een van de Schuman-plan landen. Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, die herstellende is Om kwart voor 3 zijn Zaterdagmiddag van Aalsmeer uit de Rode-Kruiscolonnes van Haarlem, IJmuiden, Zandvoort en Haarlemmermeer voor een oefening op geroepen ter assistentie bij een ver meende ramp, die Aalsmeer zou hebben getroffen. De colonnes, die wel wisten, dat de oproep zou komen, stonden klaar, doch waren verder niet inge licht. Aangekomen in Aalsmeer, moes ten zü zich telefonisch met de hoge post in verbinding stellen, waarvan zij de uit te voeren opdrachten ontvingen. Op vijf eilanden in de Westeinderplas- sen waren vijftig zogenaamde slacht offers neergelegd, die opgehaald moes ten worden. Voor dit afhalen konden zii gebruik maken van boten, voorzien van draadloze telefonie. De slachtoffers moesten vakkundig vervoerd worden naar het inmiddels ingerichte noodzie kenhuis te Aalsmeer Bij de gehele oefening heeft men alles aan de omstandigheden overge laten. precies als bij een echte ramp. De colonnes moesten geheel op eigen initiatief de vele moeilijkheden oplossen. Zij bewezen, dat geheel onvoorbereid de problemen in vreemd terrein opgelost kunnen worden. Het noodziekenhuis, dat in de centrale Aalsmeerse veilinghal werd ingericht, was in circa 1 uur tuds geOver het transport en de noodver- bindingen der slachtoffers waren de con- trolerende artsen uiterst tevreden. De leider der operatie, de arts J. D. Kaan, was van mening, dat de colonneploe- gen uit district Zuid-Kcnnemerland, die hebben deelgenomen, paraat zullen zijn bij voorkomende rampen. In het afgelopen jaar is het beleid ge richt geweest op consolidatie, aldus net verslag over 1952 van de Assurantie Mi, „Nieuw Rotterdam" N.V. Hoewel het pre mie-inkomen met 1.564.821 gestegen is tot 24.653.436 is geen expansie gezocht, maar heeft men, met het oog op de onze kere toekomst grote voorzichtigheid in acht genomen en gemeend de techmscne reserves zoveel mogelijk te moeten ver sterken. De zaken in het buitenland heb ben belangrijk tot de winst bijgedragen. Het saldo winst beloopt 782.903 (992.398). Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 5 pet op de verplichte en 3 pet op de onverplichte stortingen. Premie- en schadereserves zijn toegeno men met 827.515 tot U.499.708, waar door een dekkingspercentage van 120.3 pet is bereikt. Onder de factoren die de opvatting dat de tijd van' het Christendom voorbij is, begrijpelijk maken, zijn er twee, die, naar het ons toeschijnt, een bijzondere aan dacht verdienen. Ontsteltenis over hetgeen het Westen in de wereld heeft aangericht, en het gevoel dat wij thans tot grotere dingen in staat zijn dan onze gelovige voorouders vermoedden. Als deze beide factoren bestaan, be- invloeden zij de geest der gelovigen even goed als die der ongelovigen. Ruim twee jaar geleden is in de Ver enigde Staten een brochure verschenen die, door het toedoen van de altijd waak zame Groene Amsterdammer ook in Nederland bekendheid heeft verworven: „Let's Join the Human Race" (laat ons gaan handelen als leden van het gehele mensdom) van de historicus en politiek- theoreticus Stringfellow Barr. De strek king was de bevolking van het Westen aan te sporen tot een grootscheepse sa menwerking over de grenzen heen ten bate van de wereld. De schrijver gin; daarbij van een aantal feiten uit, waar van de meest opvallende de volgende zijn. Van de ruim 200.000 babies die thans per dag op de wereld worden geboren, vallen er meer dan 150.000 buiten de Wes terse beschaving. Van deze ruim 150.000 halen, dan mogen wjj ongetwijfeld in aan merking nemen dat het Westen in de loop van zjjn geschiedenis er in is geslaagd 'n meer doeltreffende sociale orde op te bou wen dan de overige wereld. Er zijn goede redenen om hierin een vrucht te zien van het christelijk denken. Maar deze oorzaak staat niet alleen. Vanaf de 15e en 16e eeuw het tijdperk dat WIJ de tijd der grote ontdekkingen noemen, maar dat voor HEN een periode van hand over band toe nemende gewelddadige invallen was is daar de exploitatie der aldus onderworpen volken als oorzaak bijgekomen. Misschien een min W meer beleidvolle, maar in ieder geval doeltreffende exploi tatie. Een, die misschien bepaalde voor delen voor die volken heeft meegebracht, maar die zeker is gepaard gegaan met on menselijke wreedheden (de Spaanse con- quista), volledige of bijna volledige uit roeiing (Noor-Amerika), laaghartige mili taire acties (de Britse opiumoorlogen), deportatie op grote schaal (Afrika, Indo china),. en onverbloemde slavenhandel tot aan de twintigste eeuw. Hadden wij de aldus verworven wel vaart gebruikt voor de opbouw van een schitterende gemeenschappelijke cultuur, die voor de overige wereld een steun en een bron van inspiratie was geworden, babies bereiken er geen 40.000 hun eerste daa hadd8" spreken verjaardag, en minder dan de helft daar van de volwassen leeftijd. Van deze krap 20.000 volwassenen zullen er geen 5.000 leren lezen en schrijven, en verreweg de meesten zullen kennis maken met onder voeding en honger, en levenslang te lijden hebben van chronische ziekten, zoals ma laria, ingewandsziekten, tuberculose en misschien melaatsheid. Het Westen kent een programma om in deze nood te voor zien, het in 1949 door President Truman afgekondigde Point-Four-nroject, bedoeld als „leen stoutmoedig, nieuw program om de weldaden van onze wetenschappelijke vorderingen en industriële vooruitgang beschikbaar te stellen voor de verbetering en groei van achterlijke gebieden". Maar toen het Amerikaanse Congres de beno digde gelden beschikbaar moest stellen, begon het met een kleiner bedrag (10 millioen dollar) dan de stad New York in 1949 besteedde aan het vegen der stra ten en het ophalen van huisvuil. Een zakje apennootjes voor een hongerende wereld, zoals Barr zich uitdrukt. Trachten w\j de oorzaken van deze, door Barr gesignaleerde ongelijkheid te achter van een felix culpa, een slechte oorzaak met een gelukkig nog goed gevolg. Maar wij hebben, wat onze eigen onder linge samenleving betreft, het systeem der souverein-„nationale" Staten in het leven geroepen, dat ons gedwongen heeft onze welvaart aan oorlogsvoering te besteden, en, ten slotte, in de twee eerste wereld oorlogen der geschiedenis, de gekleurde volken te gebruiken voor het mede-uit vechten van onze onderlinge geschillen. Het ziet ernaar uit dat dit proces dit met zo slechte resultaten bekroonde ex ploitatieproces van de gekleurde door de blanke wereld thans ten einde loopt. Wij maken de rekening op van een klaarblijkelijk afgesloten tijdperk. Het sal do van het eens christelijke Westen maakt geen gunstige indruk, vooral als wij het plaatsen in het licht der evangelische openbaring, dat alle mensen kinderen zijn van één Vader, en dat wij onze evennaasten moeten beminnen als ons zelf. Het is te begrijpen dat er zijn die zich afvragen of niet het christendom een mislukking is geworden. Een, die thans aan het licht komt irnnnnn son mAns vpel leren De boi (Van onze Amsterdamse redactie) MET de regelmaat waarmee de pneumatische boren in de.fJfna'^"dAmXrdan'i het hoofdstedelijk asphalt opbreken, stromen de vr*el*|d®1'UK^bekijken allen binnen. Deze touristen. komende uit alle delen van de wereld, bekUUenane^ het Venetië van het Noorden, doch schenken hun aandacht begMJpe U j het alleen aan de grachten, de huizen en het Rijksmuseum - dit laatste, m^ gunstigste geval. De hoofdstad heeft niet zoals Wenen of Pa™s verVoeren. gronds net voor metrospoorbanen, die de vreemdelingen op sneue w—n l Maar wel heeft Amsterdam een respectabel aantal ondergrond. rustige water-, gas- en stroomwegen die net als boven de 8r?nd f nnstonni 11 gen voor tijden kennen. Ook daar doen zich evenals in de LeMsestraat op PP hebben, en gebeuren er verkeersongevallen, die bijna nooit dodeHl»e ge maar toch altijd veel geld kosten. mende jaren aan de nieuwe internationale I van een galblaasoperatie, zal 24 of 25 Juli tarweovereenkomst. j uit de V. S. naar Engeland terugkeren. Onder de ongeveer 800 K.M. straten en wegen in Amsterdam bevinden zich 896 K.M. riolen; 1172 K.M. waterleidingbui zen; 975 K.M. gasbuizen; 485' K.M. elec- triciteitskabels en 2873 K.M. telefoonka bels. Het ondergrondse wegennet telt een totale lengte van 9798 K.M. Hoe druk het verkeer langs deze wegen is, blijkt uit de volgende cijfers ongeveer 275.000 M3 rioolvocht; 127.000 M3 water; 376.000 M3 gas; 2.370.000 kwh. electra en ongeveer 400.000 telefoongesprekken v\ arden dage lijks langs deze wegen getransporteerd. Dat er zo nu en dan malheur bij de ver schillende ..weggebruikers" voorkomt, ^s te begrijpen. Dat de riolen bij heItlge genva'l het wel eens opgeven omdat zl) het hemelwater niet meer k"n£eI) werken, dat de waterleiding op ^erdag middag en Zaterdagavond het wel een te kwaad krijgt, wanneer Amsteraam volop de badcultuur beoefen:t lat tijd.ens de uren dat gekookt wordt de gas en electra-kabels zich extra SHMSUT'het xteaar te verduren hebben, zal voor niemand „nieuws' zijn. Praehistorisch IJ Niet alleen het ondergrondse wegen net uitermate belangrijk, o«k_de bodem zelf; de lagen en samenstelling ervan Indonesië blijft wat achter De wereldmijnproductie van tin in con centraten bedroeg volgens het Statistical Bulletin der Internationale Tin Studie groep in April jl- 14.500 long ton tegen 16.200 in Maart. De wereldproductie van tinmetaal bedroeg in April 16.000 ion tegen 14.600 ton in Maart. Het wereldverbruik van tinmelaal in April wordt geraamd op 11.200 ton tegen 11.600 ton in Maart. De wereldblikproductie bedroeg in April jl. 528.000 ton tegen 541.000 ton in Maart. In de eerste vier maanden van dit jaar was de ontwikkeling van productie en ver bruik als volgt: 1952 Wereldmijn productie Malakka Indonesië Bolivia Wereldmetaal- productie 168.000 Malakka Engeland Nederland Ver. Staten Wereld verbruik 127.500 Ver. Staten 45.299 Engeland 22.554 170.000 56.838 35.003 31.959 62.829 29.521 27.913 22.591 Eerste 4 md '53 56.100 18.624 9.661 11.611 62.300 22.315 7.325 9.904 15.000 44.900 19.604 6.450 Jaar equivalent 168.300 55.872 28.983 34.833 186.900 66.915 21.975 29.712 45.000 134.700 58.812 19.350 (Van onze Haagse redacteur) Het is nu voor de bakker! Wij be doelen de animo om binnen de ge meentegrenzen van Den Haag te congresseren. Bar en boos is het met welk een machtswellust Miss Congress hier dit seizoen weer de scepter zwaait, forig jaar had. een Haags correspondent een vrij rede lijk bestaan, omdat de buitenlan ders zich toen blijkbaar minder sterk tot de „stad en strand in één hand" aangetrokken voelden en Breda-Oranjestad de inheemse ver- gaderzuchtigen binnen zijn zeven eeuwen oude singels wist te lokken. Maar nu schijnt de ooievaar weer geklepperd te hebben op een golf lengte, die alleen door de radar in een congres-minded hoofd kan worden opgevangen. en wordt de vermoeide congresver slaggever bedolven onder een drukkende last van prae-adviezen en eerj onverteer bare collectie gestencilde resoluties DEN HAAG noemt zich nog graag Hof stad in elk geval is er nog het bij het Hof geaccrediteerde corps diplo matique of Residentie er zijn altijd nog de koninklijke verblijven aan Noord einde en Lange Voorhout, „Huis ten Bosch" en „De RuigenhoeR". Onbetwist is het Nederland's regeringscentrum, maar steeds meer wordt het ook de congresstad bij uitnemendheid, zulks soms tot nauwe lijks verholen verdriet van op dit gebied concurrerende steden. Kurzaal, Ridderzaal Rolzaal, Vredespaleis, Internationaal Aca demisch Instituut, Gemeentemuseum doen dienst al? vergaderruimten. Gebouw Java- straat, Stadhuis, Groenmarkt en de mu seum-aula worden als receptie-gelegen heden benut door het gemeentebestuur. Van welk een groot nut zouden hier het in 't plan-Dudok geprojecteerde Congres gebouw en het aan het nieuwe stadhuis op het Burgemeester de Monchyplein aan te bouwen representatieve" gedeelte kun nen zijn. Men late zich niet verblinden door de monsterreceptie, die dan toch maar in „de Witte' werd gehouden. Foei, wat was het daar vol met die 1800 Zuivel mensen! DIT congresseizoen begon op 20 Maart met een Atlantische Conferentie, waaraan 600 personen deelnamen; het zal eindigen met een bijeenkomst van 800 leden der World Veterans Federation van 3 tot 7 November. Op die laatste datum zullen er ruim 33.000 „koppen bij elkaar" gestoken zijn! Of zij dan het aanschijn der aarde vernieuwd zullen hebben, blijft als nog aan gerechte twijfe' onderhevig. Maar zeker zullen dan de nationale deviezenpot en de brandkasten der Haagse hotel- houders merkbaar gespekt zijn. En dat is natuurlijk ook de moeite waard- Maar toch spreekt deze factor niet zo Sterk tot Uw vermoeide congres-verslag gever. Voor hem bestaat een groot congres uit een serie voorberichten, een pers conferentie een meertalige en daardoor langdradige officiële opening, een ïnter- view-tje met een der prominenten, een drukkende last prae-adviezen en een on verteerbare collectie gestencilde resoluties, waaruit met veel pijn en moeite wel regels voor ,,'n enigszins leesbaar zijn te grabbelen. Doch het is wel „1 I#Het best valt er nog uit te leren, dat de mensheid nog steeds gebukt gaat onder d- erfzonde. Deze is er de oorzaak van dat er in dit ondermaanse zoveel verkeerd gaat, en daarom moet er zoveel door m del van congressen op het dieP de worden gezet. De Esperantisten, die °e Babylonische spraakverwarnng ongedaan trachten te maken, de theater-directeuren die de wereld nog geen speeltoneel ge noeg achten, en de melkboerendieeven. min water in de melk als in de congres wijn dulden, vormen daartoe een veel ge makkelijker hanteerbaar illustratie-mate riaal. ER wordt doorgaans hard gewerkt op een congres, in het bijzonder door de organisatie-commissie. De deelnemers willen over het algemeen ook wel, maar die ellendige excursies, recepties, cock- tail-parties en banketten komen nog wel eens roet in het eten gooien. Het minst spijt dit veelal de congressisten, die ergens vurnna de beide Amerika s of het Ge- tegenover hun vrienden en 1 een soort seizoenmenu door hej lijk Voorlichtingsbureau aan de dagblad pers wordt voorgelegd. Daarop komen voor: politici en school- artsen landbouwconsulcnten en fotografen verf-fabrikanten en jeugdorganisaties, luchtvaartdeskundigen en horlogemakers, reserve-officieren en amateur-toneelspe lers, archivarissen en verkeers-experts, hoorspel-technici en postboden, scheeps- architecten en reclame-ontwerpers, vrou wenbonden en dierenziektebestrjjders. Men zou als onverbeterlijk criticaster hiervan op recencie-toon kunnen zeggen: „Jammer, dat de aapjeskoetsiers, kraam verpleegsters, vegetariërs, kikvorsmannen, houtskoolbranders en berggidsen hierop ontbreken om voorlopig nog maar niet te in Europa, meenebest relaties verklaren, het zo verschrikkelijk druk te hebben en nu tot overmaat van ramp ook nog naar een congres te moeten In een vissersdorp bij Den Haag, „Squé- veningue ou quelque chose comme ga". Zij maken soms groter verteringen dan degenen, die pochen, dat er in „Sjefenin* gen" naar men zegt zulke leuke tenten zijn en dat ze dit uitstapje wel eens even zullen benutten om de bloempjes buiten te zetten. Van geen der beide categorieën lijken echter grote hervormingen te ver wachten. Overigens schijnen daartoe ruimschoots kansen aanwezig, gezien het assortiment, dat vervat is in de congreslijst, welke als spreken van de glazenwassers, lijkbezor gers en croupiers, maar hierin zal hope lijk een volgend seizoen kunnen worden voorzien". Ideeën-bus AAR neen, dat zullen wij niet schrijven. Wij doen onze nationale en onze beroepsmatige plicht doch men moet dit ons vergeven wij worden niet erg enthousiast, over geen enkel congres, en geen enkel initiatief daartoe zullen wij aanmoedigen doch al leen, dit genomen zijnde, de gevolgen daarvan trouwhartig verslaan. Tenzij tenzij een lenige geest het behoeft niet eens een Latijnse te zijn, maar wel dient hij met organisatievermogen en de be schikking over financiële middelen ge paard te gaan op het lumineuze idee komt een congres van anti-congressisten op touw te zetten. Ha, dan zouden wij de trom roeren! Met welk e"" voor- en nabeschouwingen, kader-artikeltjes en randverhaaltjes zouden wij dan de eind redactie belasten! Voorlopig wachten wij echter maar in arren moede af tot de laatste congressist 1953 met een map stencils onder de arm uit de gezichts kring verdwijnt- kunnen een mens veel leren De bodem geeft de geschiedenis van de streek toen Amsterdam zelfs nog geen vissersdorpje was en de hele wereld nog in de prae- historie leefde. Die historie wordt niet van dag tot dag, maar meer in eeuwen en millennia geschreven en dat zelfs nog niet nauwkeurig. Wanneer men huizen gaat bouwen m de hoofdstad, moet er eerst worden ge heid. Ieder gebouw en iedere brug staat op palen, .behalve de Oude Kerk, waar van men vertelt, dat die op ossenhuiden is gebouwd. De heipalen rusten op een zandlaag, die ongeveer 12 meter onder de oppervlakte ligt. Circa 20.000 vóór Chr. is die zandlaag er gelegd door de glet- schers. die toentertijd de helft van Noord- Europa bedekten. Naderha-6 steeg de temperatuur een beetje, smolten de ijs massa's en werd Noord-Europa één onaf zienbare toendravlakte. Hierna ontstond een weelderige vegetatie van varens en verschillende grassoortige gewassen. On geveer 7000 vóór Chr. doen de bomen hier hun intrede, die met de vergane va rens en struiken een dikke veenlaag heb ben gevormd, die zo zacht was als boter. Na het ontstaan van deze veenlaag steeg het water in de omliggende zeeën in ont stellende mate. Misschien is dit de tijd geweest waarin de Noordzee, die, zoals men beweert, ook door een overstroming tot stand is gekomen, is ontstaan. Door de hoge waterstanden werd het land vaak overstroomd en werd er op de veenlaag een dikke laag zand en klei gelegd, die het veen dusdanig in elkaar perste, dat het een dunne, tamelijk harde massa werd. Zo langzamerhand zijn wij de Christe lijke jaartelling ingetreden. Door het vor men van de duinenrij stond de ontwikke ling van de grondlagen enige tijd stil, doch met het vergaan van de weer ont- i stane plantengroei kwam er weer een veenvorming tot stand, die de zand- en kleilaag bedekte. Door de verschillende springvloeden werden de duinenrijen doorbroken en overstyomde van tijd tot tijd het land, dat daarachter lag. In die jaren ontstonden het IJ en de Zuiderzee. Dan doet de mens zijn intrede. 7« wer pen terpen op en nemen langzamerhand de ontwikkeling van de grond in eigen hand. Wij kunnen zeggen dat tn deze tijden de strijd tegen het water is be gonnen. De Dienst Publieke Werken in de hoofdstad boudt zich sinds enkele tiental len jaren met het grondonderzoek bezig. Hierbij worden soms eigenaardige en in teressante ontdekkingen gedaan. Zo heeft men enkele aanwijzingen die vermoeden dat er een soort oer-IJ heeft bestaan. Bij grondboringen in en langs het IJ heeft men geulen ontdekt. Ook verder in de stad schijnen meertjes gelegen en beek jes gestroomd te hebben, want hier en daar vindt men diezelfde geulen terug. Deze geulen zijn er nu de oorzaak van, dat verschillende huizen en panden op soms onverklaarbare wijze scheef zakken en bouwvallig worden. Door die geulen is de grondindeling anders geworden, zo dat er zwakke plekken zijn ontstaan, waarmee men met het heien en leggen van funderingen geen rekening kon hou den om de doodeenvoudige reden, dat men het niet wist. De dienst P. W. verricht t^nns steeds boringen om zo de zwakke plekken in de hoofdstedelijke bodem op te sporen en precies vast te leggen, zodat men bij be bouwing kan weten, welke voorzorgs maatregelen genomen moeten worden. Ijzerhoudende steen Bij deze grondboringen vindt men -oms zeer uiteenlopende voorwerpen, zoals resten van mensen uit de praehistorie, voorwerpen uit die tijd, enz. Eén —>n de meest geruchtmakende ontdekkingen was het vinden van ijzererts in de v,,"irt van de Postjeswetering. Op 25 Juli 1951 werd er bij de Postjeswetering een grondbo ring verricht en op een diepte van onge veer 13 meter gekomen, haalde men enige stenen naar boven, die uitzon^Tlijk zwaar waren, ondanks het feit, dat ze sterk poreus waren. Men onderwierp de eigenaardige vondst aan een chemisch onderzoek, dat uitwees, dat de stenen voor 60 pet uit ijzer bestonden. Op /er- schillende plaatsen in de buurt werden toen opnieuw boringen verricht. Het re sultaat was, dat men op dezelfde diepte weer van die ijzerhoudende stenen vond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7