Zuiveringsacties gebieden Dekanozof e.a. in Georgië ten val gebracht r/J diMi rrwb* binnfrlpn Milva's naar Maasland m Sovjet- Paus vraagt opnieuw aandacht voor H. Mis WM Westelijke nota's aan Moskou overhandigd Oost-Duitsland bereid te onder handelen over Duitse eenheid Westelijke commentaren op „Klein Bermuda" Ondeugdelijk gietwerk aan de nieuwe kruisers WENDING in affaire Finaly Geen vacantie voor politici - Wereld in actie voor vrede Mgr Bossilkoff nog in leven? Grote brand in Djakarta Donderdag 16 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. 1 U1UL/Ii I UUC 11UU1UC11 Bouw van paviljoenen voor 150 a 175 leden der militaire vrouwenafdeling De status van Amerik. militairen in Nato- landen Hoge waarde voor geestelijk leven in onrust-periode Prinsessen in New-York Prof. Heilmeyer niet aangezocht voor behan deling Kard. Stepinac «i at De Viermogendheden-conferentie Bijeenkomst gevraagd omstreeks eind September op nader te bepalen plaats Na het voorstel tot viermogendheden-conferentie: Gebreken werden kort vóór proeftochten niet ontdekt Belgische handelsbalans Amlyst De Prins naar de Antillen Waarom was „De Staar' niet in Den Bosch? Staalproductie der KS.G.-landen Baskisclie priesters voorlopig in vrijheid gesteld "N WEERBERICHT De minister van binnenlandse zaken van de Sovjet-republiek Georgië, Dekanozof, is ontslagen als lid van het centrale comité van de Georgische communistische partij. Ook een zekere Mamoelof is ontslagen als lid van het centrale comité, aldus meldde Radio-Tiflis Woensdagmiddag. Fechner Oost-Duitsland) gevallen Gomulka vrij? Gehele wijk in de as gelegd Zij kunnen door buitenlandse rechtbank worden veroordeeld Ter gelegenheid van de komende Italiaanse Liturgische Weken en het Internationale Liturgische Congres, die in Juli en September in het bisdom Biella (ten Noorden van Turijn) zullen worden gehouden, heeft Z. H, de Paus een brief gericht aan Mgr Carlo Rossi, bisschop van Biella. In dit schrijven benadrukt de H. Vader de waarde van de H. Mis en de H. Eucharistie voor het geestelijk leven van de Katholieken in deze onrustige tijden, waarin wij leven. f K&t REACTIES OP WASHINGTON Bemoedigende transacts" Bonn tevreden Tegenover meeste E.B.U.-landen een tekort ECONOMISCHE STUDENTEN ROTTERDAM Wat 'n weer! Bezoek aan zijn dochters in Amerika De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar vergezeld door onweer. Zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. Vrijdag 17 Juli: Zon op 4.40 uur, onder 20.52 uur. Maan op 11.47 uur, onder 22.44 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Opnieuw Dit is reeds de tweede zuivering in Georgië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalins overlijden. De val van Beria zal daar niet vreemd aan zijn. In April werd Roekhadze ontslagen als minister van staatsveiligheid en tezamen met twee medewerkers Mgeladze en Tsjarkmiani gearresteerd wegens „valse" beschuldiging van andere partijfunctiona rissen. Eerder weggezuiverde ministers werden toen in ere hersteld en maatrege len werden genomen om „de gevolgen van de handelingen der gearresteerden ongedaan te maken". Radio-Tiflis meldde, dat op een geza menlijke vergadering van het centrale co mité van de Georgische communistische partij en het partijbestuur van de afde ling Tiflis premier Bakradze „Beria er van beschuldigde vrienden en aanhan gers op hoge posten in Georgië te hebben benoemd". Hij stelde de in April gearres teerde functionarissen verantwoordelijk voor tekortkomingen in Gerorgië. Op de gezamenlijke vergadering werd het afzetten van Beria toegejuicht en een beroep gedaan om. de „broederlijke vriendschap" met de volken van de Sow- jet-Unie te verstevigen. Verscheidene sprekers wezen op „ernstige tekortkomin gen" in de plaatselijke afdelingen, de re gering en de economische organisaties Gezegd werd, dat bij het uitkiezen van leiders voor de partij en plaatselijke or ganisaties dikwijls partijbeginselen wer den geschonden. Dekanozof was een bekend diplomaat Van 1939 tot 1947 was hjj onderminister van buitenlandse zaken en had op deze post een aandeel in belangrijke beslissin gen van de Russische buitenlandse poli tiek. In November 1940 werd hij ambassadeur te Berlijn. Enige maanden later trokken de Duitsers echter Rusland binnen. In 1944 nam hij deel aan de Russisch- Finse vredesonderhandelingen en onder tekende hij de overeenkomst inzake de compensatie voor de nikkelmijnen van Petsamo. In hetzelfde jaar kreeg hij de orde van Lenin, een van de hoogste Rus sische onderscheidingen. Ook bij de onderhandelingen na de oor log over Italië en Triëst speelde Dekano zof weer een belangrijke rol. In 1946 zag men hem als Sovjet-gedelegeerde op de conferentie van ministers van buiten landse zaken te Parijs. Nadat hij in 1947 ontheven was van zijn post als onder-minister van buiten landse zaken, werd gemeld, dat hij er voor ijverde, Oost-Duitsland onder Sov jet-invloed te brengen. Hij bezocht veel vuldig Berlijn, tot in 1949 de berichten over zijn activiteit schaars werden. Ook in Oost-Duitsland zjjn slachtoffers gevallen. Otto Grotewohl, de Oostduitse eerste minister onthief hier Max Fechner, de minister van justitie van zijn ambt wegens „staatsvijandige activiteit". Het officiële Oostduitse persbureau A. D.N. dat dit heeft gemeld, bericht ver der, dat mevrouw Hilde Benjamin, de huidige vice-president van het Oostduitse hooggerechtshof, in de plaats van Fech ner is benoemd. Reeds eerder had de Westduitse organisatie van „Vrije juris ten" de arrestatie van de zoon van Fech ner gemeld: ook andere personen zouden in hechtenis zijn genomen. In Polen zou zich echter een omgekeerd geval hebben voorgedaan. Volgens de voorzitter van de Poolse socialistische partij in ballingschap, Ciolkosz, in een Woensdag op het congres van de socia listische internationale te Stockholm ge dane verklaring, zou de voormalige sec retaris-generaal van de Communistische partij in Polen, Vladyslaw Gomulka zijn vrijgelaten. Gomulka, die als de meest vooraan staande Poolse minister gold, werd in 1951 gearresteerd op beschuldiging van Pater Wilfrid Dufault, generaal van de Prde der Paters Assumptionisten, heeft ®e Washington verklaard, dat hij redenen h&d om aan te nemen, dat mgr Bossilkoff, bisschop van Nikopol In Bulgarije, nog in leven is. Zoals men weet werd deze Bulgaarse bisschop in October 1952 te Sofia tot de doodstraf veroordeeld onder beschuldi ging van „spionnage". Begin 1953 werd het gerucht verspreid, dat mgr Bossil koff terechtgesteld was: later werd echter te Rome medegedeeld, dat dit bericht noch bevestigd noch ontkend kon word err De laatste tijd ontvangt pater Dufault echter geen inlichtingen meer van de le den van zijn Orde die in Roemenie en Bulgarije werkzaam zijn. De Indonesische radio-omroep bekend gemaakt, dat een reusachtige brand een gehele wjjk van Djakarta heelt geteisterd. Ongeveer 300 huizen zijn ver woest. De schade wordt op ongeveer millioen roepiah geschat. De Amerikaanse senaat heeft Woens dag drie verdragen, waarin de status Van Amerikaanse militairen op het grondgebied van bondgenoten in de NATO wordt geregeld, met 72 tegen 15 stemmen bekrachtigd. Volgens één van de verdragen kunnen Amerikaanse mi litairen door buitenlandse rechtbanken worden berecht voor vergrijpen, die zÜ buiten hun diensttijd hebben begaan. Zoals uit bovenstaande stemverhou ding blijkt, bedroeg de meerderheid aanzienlijk meer dan de voor ratificatie van verdragen vereiste meerderheid van twee derden. President Eisenhower had de senaat verzocht, de overeen komsten ongewijzigd goed te keuren. De senatoren keurden ook een re solutie goed. waarin gezegd wordt dat in alle gevallen waarin „gevaar be staat. dat de beklaagde (voor een bur gerlijke rechtbank) niet beschermd Wordt tengevolge van het niet bestaan of niet erkennen van constitutionele rech ten" diens commandant de rechter moet Verzoeken de zaak over te dragen aan een militaire rechtbank. Indien de rech ter dit niet doet, dient het „State De partment" het verzoek langs diploma tieke weg te herhalen, sléns de res°~ lutie die overigens geen bindende kracht heeft ten aanzien van een van de NATO- 'anden. „Niets is in deze eeuw van meer be lang", aldus het Pauselijk schrijven, „dan Gods volk, het grote gezin van Christus, terug te leiden tot het kostbare voedsel van de liturgie, dat verwarmd wordt door de adem van de H. Geest, Die de ziel is van de Kerk en Haar kinderen". „Bovenal is het van belang, dat het H. Offer, het centrum van alle liturgisch leven, herontdekt wordt, niet louter als devotie, die hoewel subliem, slechts een. van de vele Christelijke devoties is, doch als een onuitputtelijke bron van geeste lijk leven, dat tot ons komt door Christus, Die Zich onophoudelijk op het altaar offert en Zichzelf tot voedsel geeft aan Zijn volgelingen, opdat zij mogen delen in Zijn gerechtigheid en liefde". De prinsessen Beatrix en Irene zijn gis- Noch van de zijde der Joegoslavische regering, noch van particulieren heeft mij het verzoek bereikt de behandeling van Kardinaal Stepinac op mij te ne men, verklaarde prof. dr Ludwig Heil meyer, directeur van de medische kli nieken der Universiteit van Freiburg, naar aanleiding van persberichten dien aangaande uit Joegoslavië. Verscheidene persberichten uit Bel grado hadden er n.l. melding van ge maakt, dat dr Heilmeyer op aanraden u Tj,Q van de behandelende geneesheer zou teren op het New Yorkse vliegveld Idle-1 worden aangezocht de behandeling van ni.-n,omkardinaal Stepinac op zich te nemen, j nationalistische afdwalingen en het sabo teren van het program voor collectivise ring van de landbouw. Generaal Spychalski, de voormalige on der-minister van oorlóg die kort na Go mulka werd aangehouden op beschuldi ging van heulen met Westelijke geheime diensten, zal echter binnenkort terecht staan, aldus Ciolkosz. Het indrukwekkende défilé van ruim 5.000 turnsters en turners uit 14 landen op de openingsavond van de Gymnaestrada in het Sparta- stadion. Dit is de grote groep van Finland, die met bijzonder harte lijke sympathie werd toegejuicht. In Maasland zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de bouw van een militair kamp, bestaande uit enige pa viljoenen, waarin een garnizoen van on geveer 150175 leden van de militaire vrouwenafdeling zal worden gehuisvest. Dit garnizoen zal worden belast met de bediening van het in Maasland geves tigde radarstation. Voorts komen er om te beginnen zeven woningen voor beroeps militairen. Dit deelde de burgemeester van Maas land de heer Groot Enserink gisteren avond mede bij de ingebruikneming van het gerestaureerde gemeentehuis. Hij zeide. dat de gemeente voor de bouw van het barakkenkamp een terrein van 2 ha ter beschikking heeft gesteld. Van de Kerkweg zal een zes meter brede toe gangsweg naar het kamp worden aange legd, waarin tevens een hefbrug over de Zuidgaag de eerste in het Westland zal worden gebouwd. Het navigatiestation te Maasland wordt thans bediend door militair personeel, dat dagelijks uit Delft komt. Met de bouw van het kamp hoopt men nog dit jaar te kunnen beginnen. nn De V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Woensdag overeenkomstig het besluit van Washington de Sovjet-Unie uitgenodigd voor 'n conferentie van ministers van buitenlandse zaken, eind September. De drie Westelijke mogendheden verklaren, dat overeenstemming van de vier mogendheden over Duitsland en Oostenrijk „een belangrijke bijdrage tot de vrede zou zijn. In gelijkluidende nota's, die aan de vertegenwoordigers der Sovjet-Unie in Londen, Parijs en Washington zijn overhandigd, wordt voorgesteld, dat de conferentie in een nader bij onderlinge overeenkomst, te bepalen plaats zal worden gehouden. wild aangekomen, op weg naar Chatham in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. Op het vliegveld werden de prinsessen verwelkomd door haar oom prins Aschwin en de Ned wnd. consul-generaal in New York, mr J. W. A. van Hattum. De laatste vier uren van de vlucht tus sen Glander en New York was het weer slecht. De regen was zo dicht, dat hij elk uitzicht benam en men pas aan de punt van Long Island de Amerikaanse grond kon onderscheiden. Tijdens de reis, zo vertelde de stewar dess, mej. Holtes aan de Amerikaanse journalisten, haden de prinsesjes zes uur geslapen, maar om vier uur 's morgens waren ze ai weer wakker. De sensatie van de reis was hun blijkbaar te machtig. Een uur nadat zij per auto van het vliegveld Idlewild in het Waldorf Astoria hotel waren aangekomen, lagen de prin sesjes op haar kamer rustig te slapen. Want de reis was erg vermoeiend ge weest Beiden waren opgetogen na ruim 8 iaar weer in de Ver. Staten te zijn. Toen prinses Beatrix haar zusje vroeg of zij zich nog iets van New York her innerde antwoordde deze met een vol mondig'ja. „Ik zal nooit de brede loop- Dlank vergeten van de Queen Mary, toen we terug voeren naar Nederland. Ofschoon het aanvankelijk in de bedoe ling lag dat de prinsessen vandaag naar Chatham zouden doorreizen, is gisteren besloten, dat zij na de vermoeiende over tocht heden in New York zullen blijven en pas Vrijdag naar Cape Cod zullen gaan. Rekening houdend met het feit, dat de jongste gebeurtenissen de kwestie van de Duitse eenheid zelfs nog urgenter gemaakt hebben, zijn de regeringen vast besloten een nieuwe poging te doen om een einde te maken aan de abnormale toestand waarin het Duitse volk zich bevindt. Zij Hebben derhalve besloten, na de Duitse bondsregering en de Duitse auto riteiten in Berlijn geraadpleegd te hebben, de Sovjetrussische regering een conferen tie van de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, het Verenigd Konink rijk, de V. S. en de Sovjet-Unie voor te stellen. Deze conferentie, van beperkte duur, zou omstreeks het einde van September kunnen beginnen op een nader overeen Daags na het Westelijke voorstel aan Moskou tot een viermogendheden- conferentie over de Duitse eenheid komt de Oostduitse ministerraad Woensdag met de verklaring te willen deelnemen aan verkiezingen in geheel Duitsland. In een door het officiële Oostduitse persbureau A. D. N. gepubliceerd communiqué wordt overigens niet voor bet eerst, voorgesteld vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland bijeen te latfen komen om voorbereidingen te treffen voor deze verkiezingen. De Oostduitse regering verklaart zich ook bereid tot een bespreking van de Duitse eenheid en een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Op vragen van de het Tweede-Kamer lid Vermeer (PvdA) betreffende de on deugdelijke samenstelling van het giet werk aan de achterstevens van de krui sers „De Ruyter" en „De Zeven Provin- ciën", heeft de minister van Marine ge antwoord, dat dit gietwerk in de jaren '942 en 1943 is aangebracht. - Het is niet meer mogelijk nu te gaan gebreken geconstateerd on welke wijze toen beproeving heeft „laats gehad, in ieder geval was destijds de moderne methode van ultrasonoor en roentgenologist onderzoek nog niet mo- 8 Toen kort vóór de proeftochten de metstukken met het oog op het schilderen nog werden gezandstraald werden geen Op een bijzondere vergadering van het kabinet verklaarde premier Grotewohl, dat de internationale situatie minder ge spannen is geworden, ondanks de Ameri kaanse „politiek van geweld". De Amerikaanse plannen in Europa, zo als de NATO, de EDG. en de conventies van Bonn zijn een mislukkig gebleken, beweert Grotewohl, zonder het bankroet, dat zijn eigen bewind op de vermaarde 17de Juni leed ook maar te vermelden. Ondanks de uitdagende politiek van Adenauer, is de Oostduitse regering be reid besprekingen te voeren over de vreedzame hereniging van Duitsland en de spoedige ondertekening van een vre desverdrag, zo besluit het communiqué. De Britse minister van buitenlandse zaken ad interim Lord Salis Denoy, zei- de Woensdag, bij zijn vertrek naar Europa, over de ministersconferentie der „Grote Drie" dat er „meer was bereikt, dan iemand van ons verwacht had". Hij maken om met de leiders der Sovjet Unie in contact te komen. Minister Bedault van Frankrijk karak teriseerde de besprekingen als „de vrucht van een transactie, maar de resultaten zijn bemoedigend. Het is een aanmoedi ging voor de gehele wereld". T.a.v. de Europese Defensiegemeenschap werkte Bidault op, dat de ratificatie van het EDG-verdrag afhmg van drie punten: regeling van de Saarkwestie, aanvaar ding van de toegevoegde protocollen en accoord over de Britse samenwerking met de EDG. De ratificatie hing niet af van de uitkomst van een eventuele Viermogend heden conferentie, maar alleen van de genoemde drie voorwaarden, die naar zijn mening de ratificatie niet tot de herfst behoeven uit te stellen. Met name bepleit te Bidault een nog nauwere band van Groot Brittannië met de organen der EDG als tot dusver was voorzien. De besluiten van de drie-mogendheden- conferentie in Washington zijn in Parijs intussen met gemengde gevoelens-ontvan- vier-mogendhedenbesprekingen. Men be treurt het echter, dat klaarblijkelijk geen besluiten zijn genomen over aanvullende hulp aan de Fransen in Indo-China. Men verwacht ook, dat de lange ver togen in het communiqué over de wense lijkheid van ratificatie van het EDG aan zienlijke moeilijkheden voor de regermg- Laniel kunnen veroorzaken. Het vooruitzicht van een conferentie der grote vier in de herfst heeft in de Westduitse hoofdstad voldoening gewekt. Bondskanselier dr Adenauer, zijn staats secretaris prof. Hallstein en andere woordvoerders hebben het besluit der Westelijke ministers als een succes der Duitse politiek bestempeld. Dr Adenauer zelf sprak voor het in Baden-Baden bij eengeroepen bestuur van de CDU en deel de meden, dat hij tijdens het verloop der conferentie herhaaldelijk was geconsul teerd. Onder de politici, die de politiek van dr Adenauer volgen, richt zich naar de me ning van waarnemers te Bonn de voldoe ning voornamelijk ook op het feit, dat het blijkbaar toch onvermijdelijke beraad tus sen de vier bezettende mogendheden ver schoven is tot na de begin September te houden verkiezingen. Hierdoor wordt vooreerst de vrees weggenomen, dat het in de nog voor de verkiezingen verlopen de weken tot een ingrijpende wijziging op het politieke toneel zou komen, waardoor dr Adenauer's verkiezingskansen ongun stig zouden worden beinvloed. Aange nomen kan worden, dat dr Adenauer's adviezen aan de ministers met grote na druk op zulk een uitstel hebben aange drongen. Het feit, dat de Europese defensiege meenschap ook verder door de Westelijke regeringen beschouwd blijft als een nood zakelijke bijdrage tot de gemeenschappe lijke verdediging, wordt door de socialis ten bij voorbaat als een hypotheek op de laalst; póarjuïdelyr'vÓrb^fÓn en com=o^n 1^ Trover eens, Wende onderhandelingen terd" was, en dat de gebeurtenissen in I dat het Europese standpunt heeft gezege- entegen is men uiteraard m de bondskan- Moskou het alleen maar noodzakelijker vierd en Amerika toegaf op het punt vanselarij over deze vaststelling zeer voldaan. te komen plaats.. De te bespreken onder werpen zouden de volgende moeten^ zijn: 1. De organisatie van vrjje verkiezingen in de federale republiek, de Oostelijke zóne van Duitsland en in Berlijn Dit zou oju. inhouden bespreking van de noodzakelijke waarborgen voor vrijheid van beweging, vrijheid van handelen voor politieke par- then, vrijheid van pers en verzekering van de voornaamste vrijheden aan alle Duit sers vóór, tijdens en na de verkiezingen. 2. Voorwaarden voor de vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland met vrijheid van handelen in binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden. Dit zijn de voornaamste stappen, die vooraf moeten gaan aan het openen van besprekingen met de Sovjetrussische re®e" ring over een Duits vredesverdrag, op zich zelf een belangrijk element van een alge mene regeling. j-i De regeringen zijn ook van mening, dat op deze eerste bijeenkomst tensl.otte overeenkomst moet worden bereikt over het Oostenrijkse verdrag". Uit het verslag van de Belgische se naatscommissie voor buitenlandse zaken en buitenlandse handel blijkt, dat België in Maart j.l. 90 pet. van zijn inter-Euro- pese handel heeft vrijgelaten. De handelsbalans der Belgisch-Luxem burgse Economische Unie met de meeste leden van de Europese Betaiings Unie ver toont een tekort. Een batig saldo vertoont alleen de balans met Nederland, doch ook dat saldo is onbetekenend geworden. De Nederlandse invoer stijgt geleidelijk en de laatste cijfers overtreffen de gemiddelden van de vorige jaren aanzienlijk. De uitvoer naar Frankrijk heeft zeer ge leden onder de beperkende maatregelen, door dat land genomen in Maart 1952. Een niet te onderschatten voordeel van de EBU is aldus het verslag, dat zij België in staat heeft gesteld zijn handelsverkeer met de landen met zwakke valuta voort te zet ten zonder discriminaties. Niet-deelneming aan de EBU zou ongetwijfeld een gevaar lijke weerslag hebben gehad op de uitvoer naar West-Europa, met inbegrip van de sterlingzone en de overzeese gebiedsdelen van Nederland, Frankrijk en Portugal. Ter bevordering van de uitvoer zullen sommige discriminerende maatregelen moeten worden opgeheven en zal het vrij handelsprincipe meer moeten worden toe gepast. Katholieke abituriënten, die dit jaar economie gaan studeren aan de Neder- landsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, kunnen, wat betreft de Ka tholieke Studenten Vereniging „Sanctus Laurentius", inlichtingen verkrijgen bij de heer L. Cohen, praeses van de Candi- daatscommissie 1953, Lusthofstraat 64a, Rotterdam, (tel. K 1800—28314). Volgens het K.N.M.I. zal het bulge weer nog wat aanhoudenhetgeen aan de buien van de mensen niet ten goede zal komen. Men zal ook zyn zuur ver diende vacantie moeten „genieten" on der alle dagen regen. Welke depressie van het slechte weer de oorzaak is, zal de vacantie-ganger minder interesseren. Vast staat, dat een mens door het weer zwaar gedeprimeerd wordt, want de werker-van-alle-dag had zich er zo op verheugd van zijn vacantie-toeslag „mooi weer" te spelen! Nu kan men wel zeggen, dat er na regen zonneschijn komt, doch als de vacantie regen is en het werk voor zon neschijn moet doorgaan, dan heeft men waarschijnlijk de situatie liever anders om, n.l. na zonneschijn regen! Immers, op die manier blijft er van de zonnige kant van ons leren de vacantie weinig over, omdat de talige dagen" van niets doen letterlijk in het water zijn gevallen. De vacantie-ganger moet als de leeuw van het Zeeuwse wapen „wor stelen" om „boven te blijven". Maar laten wij deze ongemakken toch niet al te tragisch opnemen. Ach ter het IJzeren Gordijn moeten van wege de .galeis-revolutie" (wat een kapitalistische uitdrukking) te Moskou heel wat figuren, die tot voor kort in de politiek „mooi weer" konden spe len, thans met de moed der wanhoop zwemmen om drijvende te blijven Intussen zijn er weer drie „uitge vroren", zoals men elders op deze pagina kan lezen. Wat 'n weer daar! Zoals bekend zal prins Bemhard begin Augustus een bezoek brengen aan de Ne derlandse Antillen. Over zijn reis verne men wij thans nadere bijzonderheden. In de avond van 2 Augustus vertrekt de Prins van Schiphol naar Amerika, Maan dag 3 Augustus bezoekt hij de prinsessen Beatrix en Irene, die in de V. S. een deel van haar vacantie doorbrengen. Op 5 Augustus reist hij door naar de Antillen. In de vroege ochtend van 6 Aug. wordt hij op Curagao verwacht. Zaterdagavond laat, 8 Augustus, ver trekt de Prins uit Curasao en is dan 10 Augustus 's ochtends vToeg weer in Am sterdam. .75 Het niet deelnemen van de Mastreech- ter Staat aan de viering van het eeuw feest van het Kon. Nederlands Zangers verbond te 's-Hertogenbosch schijnt mis verstanden op te roepen. Het bestuur van de Staar zelf geeft de volgende verkla ring over haar absentie: In de aanvang van de voorbereidingen van bovengenoemde' viering ontving de Staar een uitnodiging tot deelneming hieraan. De Staar heeft onmiddellijk zonder reserve haar medewerking toe gezegd bij schrijven d.d. 27 Maart 1952. Gedurende korte tijd is daarna nog gecor respondeerd over een uit te voeren Mis in de St Jan. De opdracht om een mis in deze kerk uit te voeren is in principe aan vaard. Op 29 November 1952, derhalve maanden later, werd van de zijde van het Zangersverbond bericht ontvangen, dat door bepaalde moeilijkheden het niet mogelijk was in de St Jansbasiliek de mis te laten uitvoeren en dat er gedacht was de Staar te doen concerteren op Zondag 31 Mei 1953. Intussen ontving de Staar tal van uit nodigingen voor het geven van concerten in binnen- en buitenland, waaraan de Staar zich onmogelijk kon onttrekken. De voorbereiding van die concerten was onverenigbaar met de nieuwe opdracht. Dientengevolge zag de Staar zich ge noodzaakt bij schrijven d.d. 6 Februari 1953 aan het Zangersverbond mede te delen, dat zij tot haar grote spijt zich genood zaakt zag af te zien van deelneming aan de gemelde festiviteiten te 's-Hertogen bosch. In Juli is de productie van ruw staal in de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap toegenomen met 220.000 ton, waardoor de productie opliep tot 3.398.000 ton tegenover een productie van 3.176.000 ton in Mei. De stijging der pro ductie is een gevolg van het grotere aantal werkdagen in Juni. In het eerste halfjaar werd een produc tie van ruw staal bereikt van 20,6 millioen ton, tegenover 20,5 millioen ton in het eerste halfjaar van 1952. Frankrijk heeft het peil van zijn staal productie in vergelijking met het eerste halfjaar van 1952 kunnen handhaven. In Duitsland en Nederland was de productie groter, in de andere landen der gemeen schap nam de staalproductie iets af. De vijf Baskische geestelijken, die ver leden week werden aangehouden in ver band met het onderzoek naar de ontvoe ring van de kinderen Finaly, zijn Woens dag voorlopig op vrije voeten gesteld De minister van justitie, Ribeyre, had in de zaak geïntervenieerd kort na de arrestatie van de geestelijken op Maan dag. De arrestatie van de vijf Baskische geestelijken had in brede kringen grote verontwaardiging gewekt. De plaatselij ke bevolking in de omgeving van Bayon- ne toonde rich ten zeerste gekwetst en de bisschop van dit diocees had geweigerd de officiële plechtigheden ter gelegen heid van de 14de Juli bij te wonen. Men meende, dat door het „Comité voor de kinderen Finaly" dat op verder gerech telijk onderzoek in deze zaak aandrong, het accoord tussen de kardinaal-aarts bisschop van Lyon, de Opperrabbijn van Frankrijk en vertegenwoordigers van de familie der kinderen Finaly was geschon den. In dit verband had zich een comité gevormd onder de naam „Comité voor de verdediging der individuele vrijheid te gen anti-religieus fanatisme", waarvan de staats-secretaris voor defensie, Che- vigné (M. R. P.), het erepresidium op zich had genomen. Naar het schijnt zijn de gemoederen thans na de vrijlating weer enigszins tot rust gekomen. De heer Weil, bij wie de kinde ren na hun terugkeer uit Spanje over eenkomstig het accoord waren onderge bracht, maar die rich daarna in termen uitliet die weinig goeds voor de uitvoe ring van het gesloten accoord beloofden, verklaarde Woensdag: De zaak-Finaly if gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1