van Robic s gele trui in handen ploegmaat Mahé Est's vlueht werd prachtig beloond Wim I van Eindelijk een etappe-zege voor Darrigade een koel glas WIM van EST TERUG op de zevende plaats Nora en het haasje zijn beste maatjes Klassementen Tour de Franc LAATSTE ETAPPE van onze Tour-prijsvraag Wie wint de Franse en wie onze Tour? TOUR DE FRANCE 1953 Op de winnaar van vandaag Wagtmans - over de teleurstelling heen - heeft er weer zin in! JHV Vrijdag-programma van de Gymnaestrada Brabant Grensrit Geen Rode-Kruishulp bij Vierdaagse 0 DONDERDAG 16 JULI 1953 PAGINA 5 DOOR MARTIN W. DUYZINGS ALBI, Woensdagavond. N Albi heerste niets dan hitte. Men kwam er een van dorst en zonnebrand kreunende karavaan slechts enkele uren nadat men, ver naar het Zuid-Westen in de verrassend groene vallei van de Haute-Garonne, nog éénmaal door een trieste, treiterende druilregen was gegaan. Doch in Toulouse reeds had men de voorboden van een naderende, dorre hittegolf be speurd en nog vóór men, zijn weg zoekend door de eindeloosheid van kale, knoestige heuvels, verder omlaag boog naar het dal van de Tarn, was, opééns, de hemel van een teer en' maagdelijk blauw, geeselde zonder enige overgang een bijna loodrecht boven ons heersende zon dit Tour-circus, dat gisteren nog, in de Pyreneeën, hoestend en hui- verend een driedubbele bronchitis liep op te doen in een ondoordringbare, ijskoude regenwolk, verborg voor het eerst in deze Jubileum-Tour, Jacques Goddet zijn zo kost bare hoofd onder de tropenhelm, die hem op al zijn reizen vergezelt en zaten in het Peleton, geen twintig mnuten later, alle campionissimi en wat daarvoor door gaat, al luidkeels om hun onderdanige waterdragers te gillen. ^°ch het kwam niet door de hitte, dat dit peleton zich vandaag ge droeg alsof het alleen maar bij geruchte vernomen had van een zeker Wielersport-circus, genaamd de Tour de France. Het kwam niet dooi eeri zonnesteek, dat het mannetje'Robic, zuur glimlachend oc Verder onbewogen, vandaag reeds zijn gele trui, waarvoor hij gis eren 2iin kostbare leven wel tienmaal had geriskeerd, aan Frangois Mahe, van zijn Bretonse ploegmaten, overdeed. ^et kwam alleen maar door Signor Binda en zijn Italian«;"' lSnor Binda tussen Albi en de Alpen, die we pas in de loop der 8ende week beklimmen zullen, voortgaat zich te ge rag ItaHanen deze Tour de France al gewonnen in plaats van ruimschoots Gloren hebben, dan moet ge U in deze Tour maar liever over mets ?leer verbazen en dan is het best mogelijk, dat straks m het Parc^des Pr: lrices, de winnaar van deze zonderlinge jubileum-editie van God- ^t'^grootste paradepaard*niet Robic heet, of Fritz Schaer of Gino öartali, doch doodgewoon Mahé of, even doodgewoon. Hem van Breenen! ha3nen Van Est's super-tempo alfredo binda Nog meer Nederlanders vluchten iveg Van Breenen begon er mee Spervuur van demarrages Peleton in af wachting De les CRICKET IN ENGELAND BONDSTURNDAG VAN HET DIOCEES DEN BOSCH PROFS-RONDE IN BREDA Etappe-klassement Algemeen klassement Ploegen-klassement Pun ten-klassement Onze toelichting Verbij sterend snelle etappe wierp klassement dooreen 1"Vla gisterenavond na in Luchon, dat afloop van de jgn~°lsg in de Pyreneeën een bijzonder ^agdradig telefoongesprek had gevóerd net Signor Rodoni, de voorzitter van de Italiaanse Wielerbond, die destijds perti-* bent weigerde om Fausto Coppi zijn zin te geven en die, als gevolg daarvan, ieder ogenblik door een woedende massa van Conpi-fanatici gelyncht kan worden als de Italiaanse Squadra in deze Tour met haastig enige opmerkelijke .successen boekt! Signor Binda had, gisterenavond, zijn gesprek met Rome nog met betaald, of hij had al een uitvoerig gezelschap journalisten over de vloer, die er stuk voor stuk het hunne van wilden weten, boch Alfredo Binda hield het is onge- bfijfeld een zijner beste eigenschappen. zijn mond en van dat ogenblik liep dan ih deze karavaan het sensationele ge acht, dat Alfredo Binda met ingang van Vandaag zijn oude tactiek de defensie eindelijk zou laten varen, teneinde met a' zijn troepen tot het offensief over te gaan. Er restte de Italiaanse chef d'equip* rouwens niet veel anders en nadat hu g'steren en eergisteren in de Pyreneeen het terrein, waar hij gemeend had ,lh siag te kunnen slaan, een paar ne ®rlagen had opgelopen, die hem (vooral h^at K°blet zich zelf uit de weg geruimd de Italianen deze Tour-overwin- w? slechts voor het grijpen dachten te grom®11' in de Italiaanse sportpers op een sta* aantal zure commentaren hwam te liaan' laS voor de hand, dat de Ita- tra uSe Squadra met man en macht zou achten in de vlakke etappes teru„ te in de vlakke r. i„-0n wat men in de bergen verloren voor bekend stond over een ongebrei delde fantasie te beschikken, had ken nelijk besloten vandaag zijn gele trui te beschermen met de tactiek, welke Al fredo Binda en diens Squadra hem jaren achtereen hadden voorgekauwd: geen rumoer meer in deze race en met elke ontsnappingspoging een knechtje mee ten einde er de vaart en de geestdrift uit te halen. Doch het mannetje, dat vandaag de Pyreneeën duide lijk waarneem baar nog in de spillebeentjes had vergat, dat het weliswaar over 'n aantal ploegmak- kers, doch niet over 'n hechte en sterke, op elke opdracht reage rende squadra be schikte. En toen men, terwijl Cou- vreur met Pontet aan zijn achter wiel steeds verder weg üep van het toezagen hoe Robic en zijn maten er niet in slaagden deze grote groep vluch telingen tot bedaren te brengen; terwijl Le Calvez ten einde raad twee van zijn Bretonnen in deze kopgroep Esnault en Buitel tenslotte maar terughaalde om het mannetje-Robic van meer nabij bij te staan, zaten de Franse nationalen en de, in dit drama nog mesterende Zwit sers, rustig te wachten op het moment, waarop de Italianen er zich mee zouden bemoeien. Zij moésten wel, de Italianen Er zijn jaren geweest, dat ze zich de weelde konden veroorloven, een gezel schap als het onderhavige, nét zoveel voorsprong te laten nemen als het maar beliefde. Doch die tijd is voor Signor Binda voorbij. En zo hij vandaag inder daad ten aanval wilde, zo had hij er maar voor te zorgen, dat hij de dolle jacht der op de vlucht zijnde Franse regionalen vernietigde alvorens zelf in het offensief te gaan. Doch niets: de Italianen deden alsof ze 't helemaal al in Albi hoorden onwe ren en ze lieten die vluchtelingen niet alleen zó rustig hun gang gaan, dat het peleton in de buurt van Martres (na 75 k.m.) al meer dan drie minuten achter stand telde, ze zagen bovendien onbewo gen toe. hoe Wim van Est, met de Fran se regionaal Tonella aan zijn wiel, ook nog achter deze vluchtelingen aanstoof teneinde de aldaar verzamelde troepen nog wat te versterken. De verzamelde troepen intussen maakten bijzonder veel haast. Hun moyenne lag permanent boven de veertig kilometers per uur en nog vóór Toulouse hadden ze al meer dan drie kwartier voorsprong op het tijdschema dat voor de zoveelste maal in deze Tour, maar weer eens in het honderd werd gefietst. Van Est had toen Toqello al lang tot bij de vluchtelingen gesleurd met een brokje tempo, dat straks voor de tijdrit waarachtig wel het een en ander belooft: en omdat het peloton maar rustig op de Italiaanse tegenactie wachten bleef, om dat voorts van die Italiaanse tegenactie niets terecht kwam en omdat, tenslotte de kopgroep maar voortging in dat waan- Rome aan de Ujn zinnige tempo, mat men voor het peloton twintig kilometer voorbij Toulouse al bijna dertien minuten achterstand en had één van Robic's knechtjes onder de vluchtelingen, de blonde Breton Mahé, die vanmorgen in het algemeen klasse ment nog de zevende plaats bezette, in theorie zowaar al Robic's gele trui! Het peloton liet het allemaal koud. Het reageerde niet en het kwam zelfs niet tot enige activiteit van belang, toen Suyker- buyk, vijftig kilometer voor de finish, met Gerrit Voorting, Hein van Breenen, Thijs Roks, de Belg De Bruyne en de Italiaan Rossello aan de haal ging. Ze Hepen in die laatste vijftig kilometer nog bijna tien minuten op het peloton uit, doch ze zaten nog altijd op meer dan twaalf minuten van de vluchtelingen, toen men daar in de laatste twintig kilo meter de schermutselingen om de over winning begon. Op de smalle, bochtige hellingen naar Albi registreerde men nu de ene felle demarrage na de andere (Van Est en de Belg Couvreur vooral waren kennelijk tuk op de overwinning), doch men ver loor slechts tenslotte Dupont (met een lekke band) en men vocht het tenslotte hier op de autodróme uit in een weinig elegante eindsprint, waarbij Darrigade, een van de rumoerigsten in deze kara vaan, eindelijk zijn zin kreeg: hij won deze verbijsterende etappe met een moyenne van meer dan veertig kilo meter per uur (en ruim een uur te vroeg!) vóór Van Geneugden, Bastia- nelli, Quentin en Forestier, terwijl men de rest der vluchtelingen (waaronder Van Est) gemakshalve ex aequo op de zesde plaats onderbracht. Acht minuten later arriveerde dan Du- pont en Mahé zat al in een verse gele trui toen, bijna elf minuten nadat Darrigade als eerste over de eindstreep was gegaan Rossello, Van Breenen, Roks, Voorting en Suykerbuyk arriveerden. Wéér tien minuten later won dan Fiorenzo Magni volkomen onnodig de sprint van het peloton (waarin Wagtmans Adri Voórting en Jan Nolten), een pelo ton dat vandaag van deze Tour geen Tour-de-force doch een Tour-de-farce maakte! Advertentie lleineken daar verheugde men zich dan op! schi °r het eerst in de na-oorlogse g - zouU nis van de Ronde van Frankrijk We» 11 Binda en zijn campionissimi dora- i®derVan de troon moeten, teneinde, zoa offp- ander in deze karavaan, Zona ef over te gaan. Voor hervf? de Italianen, die anders aan twee dp aPPes ruim genoeg hadden om m er T°Ur de France aan de haal te gaan, tot het het eerst er Vo0r' de: een aantal vlakke etappes voluit moeten knokken! En de profeten m d Tour-karavaan rekenden al uit, dat neti Iianen daarbij niet alleen het man- Itol ic> doch héél Frankrijk annex de datÜé.n °P de huid zouden krijgen en.... k5ri( ,rit2 Schaer aldus een uitstekend nü had, handig als de man uit -urich ,_eenmaal is. tóch nog deze ^•anenmaa*rïs7ftóch n»»""dez.a Tour de ja,®e te gaan winnen. tip- T <-, en toen was daar, nauwelijks Vp- "Hometer na de start, een demarrage van Breenen, die de laatste d0o, n volkomen onvermoeibaar blijkt, dp er was geen Italiaan die zich met Amsterdammer in het avontuur stortte en aan de Franse regionaal Buitel en de vrijwel versleten Luxemburger Die- derlch had Van Breenen als com pagnons niet ge noeg. In de eerste de beste scherpe klim, in de buurt van Cierp, liep het peleton, waarin Adri Voorting de rumoerige Belg De Bruyne, die Van Breenen achterna wilde, nog in be dwang had gehou- den, de drie vluch- BIM DIEDERICH telingen meteen weer in, waarna ersleten? het_ siechtS twintig ometer verderop, niets anders dan sensaties begon te regenen. Fr was een demarrage van de Belg ourreur. Hij ging hard, de Belg. Hij png zó hard, dat hij in een oogwenk een tweehonderd meter had en de enige, die hem volgde, was de Breton Pontet. Het Verraadde iets van Robic's strategie. Het mannetje in de gele trui, dat er nimmer FRANgOIS MAHé Wat zie je er geel uit! peloton, 't mannetje begon te ov"d°nde- ren met 'n spervuur van demarrages toen Léon Le Calvez, de Bretonse ploegleider, voortdurend meer knechtjes naa* zond, zodat Robic tamelijk eenzaam ach terbleef temidden zijner grootste vijan den, toén kon Robic niets anders doen dan zich neerleggen bij een situatie die hem, diep in zijn hart, alles behalve be vallen zal hebben. Een zonderlinge situatie, inderdaad Adriaenssens ging, met Esnault, achter zijn ploegmakker aan en in een wir-war van demarrages, waarbij het peleton enkele malen aan flarden werd ge scheurd, creëerde men vervolgens een leidend gezelschap van meer dan twintig man: Couvreur, Pontet, Adriaenssens, Esnault, Forestier, Anzile. Buitel, Van Geneugden, Dupont, Darrigade (altijd weer Darrigade!), Renaud. Mathé, Quen tin, Bianchi, Walkowiak, Kemp, Meunier, Colette, Bastianelli, de Spanjaard Tro- bat, Morvan. Erntzer en Diot. Een bij zonder gemêleerd gezelschap van Fran se regionalen, Belgen en Luxemburgers en een eenzame Spanjaard, die stuk voor stuk in het algemeen klassement onbe duidend leken. En terwijl de rest der grootheden in het peleton grinnikend TK VRAAG ME AF", zei Wim van Est 99 vanavond met een brede glinilaeh ik vraag me af waarom Robic en al die 'klim- knapen gisteren en eergisteren in de Pyreneeën zo n verschrikkelijke haast hadden om ons wal achterstand te bezorgen. Wat heeft liet voor zin om in twee berg-etappes tien minuten voor sprong te nemen als je er geen dag later niet minder dan twintig verspeelt?!" Van Est had gelijk bovendien. Men begrijpe ons goed: wij hebben er hele maal geen bezwaar tegen, dat we een da" na de slag in de Pyreneeën Wim van Est stimpelweg zien terugkeren naar zijn oude (zevende) plaats in liet algemeen klassement, alsof we helemaal geen Aubisque en geen Tourmalet beklommen hadden; we hebben er evenmin bezwaar te^en als, zoals vandaag, Tlnjs Roks (nu al 14e) Gerrit Voorting, Van Breenen en Suykerbuyk een hoop goed maken van de achterstand welke ze m de Pyreneeën opliepen. ALBI, Woensdagavond. plaats met achterstand gele trui! meer dan negen minuten op de nieuwe man met de Wat men er van leren kon is, dat deze Tour nog lang niet beslist en gereden is. Oók niet voor Wout Wagtmans, die vandaag een kans om met de vluchte lingen mee te springen helaas ongebruikt liet en die daardoor van de zestiende naar de negen-en-twintigste plaats zaïtte in het algemeen klassement, zodat Van Breenen, die sedert de rustdag uitstekende zaken doet in deze Tour, hem voorbij ging. „Ais ze er zulk een zonderlinge Tour van gaan maken", zei Woutje vanavond en men kon zien, dat hij zfln teleurstel lingen al weer bijna te boven was, „dan wordt het hoog tijd, dat ik ook maar weer eens op avontuur trek". En dat is dan precies, wat Pellenaars sedert de Pyreneeën niet alleen van Wout Wagtmans, doch ook van de andere leden der Nederlandse equipe verwacht! Jachtopziener H. Hansens uit Luttelgeest, een nieuw dorp in de Noord-Oostpolder, vond in Maart j.l- een haasje in zijn jachtveld, dat twee dagen oud was. Hij nam het diertje mee naar huis en bracht het „met de zuigfles" groot. Een belangrijk aandeel in de verdere opvoeding van het haasje had echter Nora, de jachthond van Hansens. In Nora, die in het veld een felle jager is, heeft het moederinstinct gezegevierd. Zij vertroetelde het haasje en het duurde niet lang of beiden aten uit hetzelfde etensbaKje. Onda»ks 't feit, dat de vondeling nu een flinke haas is geworden, is de verstandhouding tussen Nora en hem goed gebleven. Een plaatsje op de divan gebruikt de haas als zijn leger. Hoewel het dier zich buiten in een met kippengaas afgezet veldje te goed kan doen aan het malse gras, versmaadt het niet een bis- cuitje, dat hem op gezette tijden door zijn baas wordt gepresenteerd. Het haasje zit dan op zijn achterpoten, ter- vijl het zijn voorpootjes om hoog heft om de lekkernij in ontvangst te nemen en Nora dankbaar toekijkt. Het demonstratie-programma van de Gymnaestrada is voor Vrijdag als volgt vastgesteld: 10 uur Ahoyhal: Jongens van W. I. K uit Den Haag, dames en meisjes van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, dames van de Kon. Belgische Turnbond, dames uit Luxemburg. 10 uur Schouwburg: Meisjes van Husk- varna (Zweden), dames van de Medau- schule uit Duitsland, dames van het Finse Turnverbond, jongens van de schoolclub Voegg (Denemarken). 10 uur Rivièrahal: Hoegalid Girls (meisjes uit Stockholm, Zweden), dames van Hermes (Noorwegen). 2.30 uur Ahoyhai: Huisvrouwen van Oefening Kweekt Kracht uit Dhrdrecht, meisjes van Kracht door Oefening uil Krimpen a. d. IJssel, heren van het Finse Turnverbond, heren uit Hongarije (offi ciële landenploeg). 2.30 uur Schouwburg: Jongens uit Fin land, heren van het Finse Turnverbond. dames elite-team uit Helsinki-Kisakallio (Finland), Keurturnsters van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. 2.30 uur Rivièrahal: Dames uit Portu gal, dames van de Hohelandschule (Duits land), meisjes van Frem (Denemarken) dames van OG Boldklub (Denemarken). 2.30 uur Djjkzigt (bij slecht weer in pa viljoen Rotterdam van de Ahoyhal): Da mes uit Oostenrijk, meisjes uit Helsinki- Kisakallio (Finland), dames van het Oos tenrijkse Bondsinstituut voor L. O., Elite team dames van het Finse Damesgym- nastiekverbond, dames van A. S. K. OE uit Oostenrijk. 8 uur Ahoyhol: Springploeg heren van de Rotterdamse Turnbond, dames uit Oslo (Noorwegen), heren uit Bellinzona (Zwitserland), dames uit Duitsland. De Brabant Grensrit, die destijds in verband met de watersnood werd uitge steld, zal thans op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 November a.s. worden gehouden. Deze rit telt mee voor het Nederlands betrouw baarheidskampioenschap. Surrey 302/5 draw met Kent 63 en 323. Somerset 206 en 147/6 draw met Hamp shire 180. Sussex 333 en 93/5 wint van Worcester 139 en 268. Leicester 187 en 67 wint van Derbyshire 99 en 114. Northamps 339/6 draw met Warwickshire 160 en 256'6. Gloucester 217 draw met Glamorgan 94/2. Middlesex 208 en 49/0 draw met York shire 260/5. Essex 164 en 3/0 draw met Lancashire 167/2. Notts 160 en 166/2 verliest van R.A.F. 168/6 en 161/7. In het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam, waar hij verpleegd werd na een hem enige tijd geleden overkomen verkeers ongeval, is op 76-jarige leeftijd overleden de heer E. H. Rapmund, oud-voorzitter en ere-voorzitter van de Nederlandse Boks- bond. Er blijkt tussen het Ned. Rode Kruis en de medische leiding van de Vierdaagse te Nijmegen een verschil van opvatting te bestaan over de behandeling van blaren, een verschil waardoor de hulpverlening van het Rode Kruis bij de afstandsmarsen van dit jaar niet doorgaat. Tot dusver heeft het Rode Kruis de be handelingsmethode gevolgd welke de medische leiding van de Vierdaagse voor schrijft: over de blaren dakpansgewijs kleefstroken aanbrengen. Vorig jaar is deze behandelingswijze echter oorzaak ge weest van klachten der deelnemers over complicaties. Sommigen kregen zelfs last van ontstekingen, waardoor zij gedwongen werden het bed te houden. Deze klachten zijn voor aet Rode Kruis aanleiding geweest zich in verbinding te stellen met de Ned. Maatschappij voor Geneeskunst, die het juister vond de bla ren aan de zijkant te openen en vervolgens met jodium te behandelen. Hierom heeft het Rode Kruis deze methode in zijn ver- enigingsorgaan voor al zijn medewerkers als bindend voorgeschreven Tevens is aan de medische leiding van de Vierdaagse medegedeeld, dat het Rode Kruis alleen nog zijn medewerking zou kunnen ver lenen, wanneer deze behandelingswijze zal worden gevolgd Vanmiddag is een defini tief bericht uit Nijmegen ontvangen, dat de leiding van de Vierdaagse deze voor waarde niet aanvaardt, zodat het Rode Kruis zich genoodzaakt heeft gezien zijn hulp bij de afstandsmarsen, die de vol gende week gehouden worden, in te trekken. (Van onze correspondent) De jaarlijkse Bondsdag van de R.K. Gymnastiekbond in het bisdom Den Bosch wordt op 25 en 26 JuH a.s. gehouden. Met de organisatie heeft zich belast de gym nastiek- en athletiekvereniging „St Dyo- nisius" uit Tilburg, waar het festijn in het Gemeentelijk Sportpark zal plaats heb ben. Op Zaterdag 25 Juli staan de zaalwed strijden op het programma voor jongens en meisjes, bestaande uit vierkampen, rek-, ringen-, brug- en vrije oefeningen. In de voormiddag van 26 Juli komen bij deze oefeningen de o 'dere gymnasten aan de beurt. Er is des Zondags ook een officiële nt- vangst in het paleis-raadhuis en tegen half drie trekken de deelnemende vereni gingen naar het Gemeentelijk Sportpark voor verschillende demonstraties. Men verwacht ongeveer 2500 gymnasten. In het kader van de K.M.A.-feesten is op Zondag 19 Juli in het Wiihelminapark te Breda door de wielerclub „Sportief" een ronde georganiseerd. Bij de profs komen alle renners, die momenteel niet in de Tour de France rijden, aan de start. Van hen zullen o.a. Faanhof, Dekkers, Van As, en Lambrichs graag bewijzen, dat Nederland buiten de Tourrenners ook nog goede cou reurs heeft. De profwedstrijd krijgt ook een internationaal karakter door deelne ming van een tiental sterke Belgische cou reurs. Bij de amateurs en nieuwelingen is een zeer sterke selectie toegepast. irfiu van est Hoe bestaat 'tf Maar het blijft een raadsel, waarom de grote, befaamde toréadores uit deze Tour arena vandaag hun posities in het alge meen klassement hebben verspeeld zonder er ook maar een hand naar uit te steken Zelfs Fritz Schaer, die gezworen had, reeds vandaag Robic zijn gele trui te ontnemen, hield zich heel deze dag akelig kalm en ontdekte zich zelf vanavond in het algemeen klassement op de vijfde De twaalfde etappe van Luchon naar Albi over 228 km, had tot uitslag: 1 Darrigade (Fr. Z. W.) 5 uur 40 min. 411 sec- 2 Van Geneugden (Belg); 3. Bas tianelli (Fr. Z. W.); 4. Quentin (lie de France)' 5. Forestier (Fr. N. O. C.); 6. Couvreur (Belg.), allen in dezelfde tijd als Darrigade. 7 Exaequo eveneens allen in dezelfde tijd als Darrigade (5.40.40): Adriaenssens (Belg) Trobat (Sp.), Ernzer (Lux.), Kemp (Lux.),' Kirchen (Lux.), Van Est (Ncd.), Diot (lie de France), Renaud file de France), Tonello (lie de France), Anzile (Fr. N O C.), Meunier (Fr. N. O. C.), Walkowiak (Fr. N. O. C.), Bianchi (Fr Z. O.), Mahé (Fr. W.), Maliejac (Fr. W.), Morvan (Fr. W.), Pontet (Fr. W.), Colette (Fr. Z. W.). 25 Dupont (Fr. Z. W.) 5.47.55; 26. Rosello (It.) 5.51.37; 27. De Bruyne (Belg.) z.t. 28. Van Breenen (Ned.) z.t.; 29. Gerrit Voorting (Ned.) z.t.; 30. Suykerbuyk (Ned.) z.t.; 31. Roks (Ned.) z.t. 32. Magni (It.) 6.01.24; 33. Baroni (It.) z.t.; 34. Geminiani (Fr.) z.t.; 35. Robic (Fr. W.) z.t.; 36. Esnault (Fr. W.) z.t.; 37. Quenne- hen (Fr. N. O. C.) z.t. 38. Ex aequo het grote peloton in de zelfde tijd als Magni (6.01.24); hierin be vonden zich de overige Nederlanders: Nolten, Wagtmans en Adri Voorting. Het algemeen klassement na de 12e étappe luidt: 1. Mahe (Fr. W.) 67.11.40; 2. Ernzer (Lux.) 67.12.58 op 1.18; 3 Anzile (Fr NOC) 67.14.03 op 2.23; 4. Robic (Fr. W.) 67.20.30 op 8.50; 5. Schaer (Zwits.) 67.20 48 op 9.08: 6. Bauvin (Fr. NOC) 67.22.20 op 10.40. 7. Van Est (Ned.) 67.22.39 op 10.59; 8. Renaud (lie de France) 67 24.30 op 12.50: 9. Maliejac (Fr. W.) 67.26 29 op 14.49; 10 Austrua (It.) 67.27.42 op 16.02; 11. Bobet (Fr.) 67.29.42 op 18.02; 12. Walkowiak (Fr NOC) 67.29.45 op 18.05; 13. Close (Belg) 67.31.10 op 19.30. 14. Roks (Ncd.) 67.32.30 op 20.50: 15. Rossello (It.) 67.33.15 op 21.35; 16. Lauredi (Fr.) 67.33.24 op 21.44. 17. Gerrit Voorting (Ned.) 67.33.42 op 22.02; 18. Rolland (Fr.) 67.34.18 op 22.38; 19. Bartali (It.) 67.35 00 c,, 23.20; 20. Couvreur (Belg) 67.35.04 op 23.24. 28. Van Breenen (Ncd.) 67 41.42 op 30.02; 29. Wagtmans (Ned.) 67.42 38 op 30.58; 30. Magni (It.) 67.42.38 op 30.58; 40. Suyker buyk (Ned. 67.54.49 op 43.09; 44. Nolten Ned. 67.59.11 op 47.31; 60. Adri Voorting (Ned.) 68.12.38 op 1 uur 58 sec. Het ploegenklassement van de twaalfde etappe luidt: 1. Frankrijk Zuid-West (Dar rigade, Bastianelli, Colette) 17.01.00; 2. België (Van Geneugden, Couvreur, Adriaenssens) 17.01.30; 3. Ile-de-France (Quentin, Diot, Renaud) 17.02.00; Frank rijk-Noord Oost Centraal (Forestier, An- zille, Meunier) z. t.; Frankrijk-West (Mahe, Maliejac, Morvan) z. t.; Luxem burg (Ernzer, Kemp, Kirchen) z. t.; 7. Nederland (Van Est, Van Breenen, Gerril Voorting) 17.23.54; 8- Frankrijk-Zuid Oost (Bianchi, Lazarides, Mirando) 17.43.28, Spajne (Trobat, Gelabert, Iturbat) z. t.; 10 Italië (Rossello, Magni, Baroni) 17.54.25; 11 Frankrijk Nationaal (Geminiani, Bo bet, Deledda) 18.04.12; Zwitserland (La- franchi, Huber, Metzger) z. t. Het algemeen ploegenklassement ziet er thans als volgt uit: 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 200.45.16; 2. Frankrijk West 201.0008; 3. België 201.19-43; 4 Nederland 201.35.19 op 50 min. en 3 sec.; 5. Ile de France 201.49.16; 6. Frankrijk Nationaal 202.01.24 7. Italië 202.12.14; 8. Luxemburg 202.22.04; 9. Frankrijk-Zuid-West 202.38.56; 10. Spanje 202.45.03; 11. Zwitserland 202.55.40; 12. Frankrijk Zuid Oost 202.57.08 Het jubileumklassement ziet er na de 12e étappe als volgt uit: 1. Robic (Fr. W.) 139 pnt.; 2. Schaer (Zwits.) 145 pnt.; 3. Magni (It.) 189 pnt.; Geminiani (Fr.) 224 pnt.; 5 Van Est (Ned.) 245 pnt.; 6. Rolland (Fr.) 287 pnt.; 7. Gerrit Voorting (Ned.) 306 pnt.; 8. Astrua (It.) 318 pnt.; 9. Bartali (It.) 321 pnt.; 10. Mahe (Fr. W. 334 pnt.; 20.Van Breenen (Ned. 435 pnt. De prijs voor de strijdlusUgste renner werd toegekend aan Quentin. Er waren 93 renners voor deze étappe gestart. Caput van He de France was niet vertrokken. Tijdens de étappe staak ten Gueguen (lie de France) en Vivier (Fr. Z.W.) de strijd. Ja, dat had niemand vooruit kunnen weten, dat het kanspaard nummer 1, Hugo Koblet, tengevolge van een val van verdere deelneming aan de Tour zou uitgeschakeld worden. En het treft misschien wel héél goed, dat U eerst nü wordt verzocht te antwoorden op de vraag: Wie wint de Tour? Intussen is al weer een nieuwe lawine briefkaarten op het bureau van onze prijsvraag-redacteur neergestort en over enkele dagen wanneer de Tour in Monaco de tweede rustdag gaat genieten kunnen we gaan zien of er al veelbelovende uitlopers zijn. Maar zelfs die uitlooppogingen kunnen nog niet beslissend zijn, want het aantal vragen, dat U nu voorgelegd krijgt zeven stuks! kan een complete verandering in ons prijsvraag-klassement veroorzaken. En nu aan de start voor onze laatste etappe: véél succes! Wij hebben het u in de laatste etappe niet gemakkelijk gemaakt, ook al omdat wij mét Jacques Goddet de organisator van de Tour de France, van mening zijn, dat zo'n monsterrace (en een Tour-prijs vraag!) alleen maar succes heeft als men er in slaagt, tot het laatste toe de spanning er volop in te houden. En er héérst, als wij de enorme oogst van inzendingen zo eens bezien, volop spanning in onze eigen Tour de France. Tal van deelnemers leveren el kaar in een jacht naar winstpunten, een opwindend gevecht op leven en dood en wie straks de eindsprint gaat winnen, wie op Woensdag 29 Juli, als wij de uitslag van onze prijsvraag zullen publiceren, als triomphator uit deze prijsvraag te voor schijn zal komen en vervolgens met onze hoofdprijs, het luxe toerrijwiel aan de haal gaat, valt op het ogenblik niet eens bij be nadering te voorspellen. De vragen welke wij u in deze laatste etappe voorleggen, zijn de volgende: 1. Wie wint de Tour de France? 2. Wie wint in Parijs voor goed de groene trui? 3. Welke equipe wint in deze Tour het ploegenklassement? 4. Wie is in de einduitslag van de Tour de best geplaatste Nederlander in het algemeen klassement? 5. Hoeveel Nederlanders arriveren in Par(js? 6. Wie wint de laatste etappe, van Montlupon naar Parijs? 7. Hoeveel etappes werden in deze Tour de France door Nederlanders gewon nen? Wij helpen u opnieuw 'n handje. Voor de vragen 1, 2 en 3 hebt gij dat niet nodig. Wij hadden het u veel moeilijker kunnen maken door u deze vragen reeds tijdens onze eerste etappe te stellen. Gij zoudt dan minder houvast gehad hebben dan thans, nu de Tour de France reeds der tien dagen oud is en gij vrij aardig op de hoogte zijt van de, in deze Tour heer sende, krachtsverhoudingen. Dat geldt eveneens voor de vragen 4, 5 en 7, ook al dient gij er rekening mee te houden, dat er ook met de Nederlandse equipe in de Alpen en de tijdraee nog wel het een en ander kan gebeuren. Vraag 6 lijkt op het eerste oog wat moei lijker dan zij in feite wellicht is. Gij ként zo'n laatste Tour de France-etappe. De strijd is tegen die tijd meestal beslist. Het peloton zeult uren achtereen lusteloos naar het Noorden: een martelgang over 328 eindeloos lijkende kilometers, en het zou niet de eerste keer zijn in de geschie- deis van de Tour, dat er in zo'n allerlaat ste monster-etappe totaal niets opwin dends gebeurde en dat het in het Pare des Princes uitdraaide op een massa-sprint. Zoek de winnaar van deze laatste etappe dus op de eerste plaats onder de sprin ters. Zoek hem verder onder de Parijse regionalen (de ploeg van de lie de France) die altijd bijzonder hevig gebrand zijn op een overwinning voor eigen publiek. En zoek hem verder, tout-court, onder de grote Franse favorieten, die goud geven voor de ovatie van een uitverkocht Pare des Princes. Doch houd er bovendien re kening mee, dat deze laatste etappe ook wel eens door een buitenlander gewonnen is en.dat het verleden jaar slechts een haar scheelde, of onze Nederlander Henk Faanhof had haar in een eindsprint op zijn naam geschreven! Uw oplossingen van deze laatste etappe verwachten w(j, opnieuw per briefkaart, in blokletters met in de linkerbovenhoek de woorden Tour-Prijsvraag (en vergeet vooral niet uw naam en adres duidelijk le vermelden), uiterlijk op Woensdag 21 JuH a.s. per postbestelling of althans vóór 2 uur 's middags aan Administratie Tour-Prijsvraag Kortenaerstraat 1 ROTTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5