Geen onthullingen salarissen over leraars- Interpellatie-Roos jen had een teleurstellend verloop Beria's val werkt nog door MINISTER VAN OEKRAÏNE IN ONGENADE Oostduitse regering vertegenwoordigster Bonn wenst niet te praten met Grotewohl is GEEN van volk - MI sr Ky*i Na de breuk voor de rechtbank 1 Ti Barrière met Oost- Europa is nog lang niet doorbroken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weer tomaten naar Engeland ONLY it Vrijdag 17 Juli 1953 Min. Cals verklaarde motie onaanvaardbaar Buiten de orde KVPenCVP bespraken problemen MULDER Leger geeft steun aan Malenkof a-lfiS»;: - a -V las» - 'H-Aö'v Nederlandse tankboot lek gestoten K.. WEERBERICHT Niet opportuun Tot hel uiterste geprikkeld „Niets onaangenaams i lilis x m r igg -4 5 a\ W Mi IT eer sovjet-ambassadeur in Athene Tenslotte ook in Albanië Honderden tonnen olie vloeiden in Tafelbaai TOEN DE VERLOVING UIT WAS Ruzie om de cadeaux ■e- ji- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Zaterdag 18 Juli: Zon op 4.41 uur, onder 20.51 uur. Maan op 12.57 uur, onder 22.58 uur. Heilige en Prediker in de Kamer vy De Kaïner zou hiermede enerzijds haa 's-GRAVENHAGE, 16 Juli 1953. De gereserveerde tribune van de Tweede Kamer puilde hedenmiddag uit van leraren van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, die kennelijk met eigen oren wilden horen, wat de interpellatie-Roosjen (A.R.) inzake het uitblijven van een nieuwe salarisregeling voor de leraren van het V. H. M. O. zou opleveren. Zij zullen wel teleurgesteld naar huis zijn gegaan, want in feite is er niets concreets uit de bus gekomen. Dat de interpellatie zo'n teleurstellend verloop had, was overigens niet te verwonderen. Het was liet logische gevolg van de wijze, waarop de inter pellatie-aanvrage en de daaruit resulterende vragen aan de minister waren geformuleerd. Het ging uitsluitend over het uitblijven van de nieuwe salarisregeling, in.a.w. over de trage gang van zaken hij de gevolgde procedure. De salarisregeling zelf was niet aan de orde gesteld. Minister Cals verklaarde, dat hij hierover ook geen mededelingen kon doen, daar het georganiseerde overleg nog niet ten einde is. We] koesterde hij nog steeds de verwachting, dat vóór het begin van het nieuwe school jaar, dus vóór 1 September, de nieuwe salarisregeling, althans wat de principiële beslissingen betreft, haar beslag zal hebben gekregen. Hij zal het uiterste doen om deze verwachting in vervulling te doen gaan. Een nieuw geluid is dit niet. Hetzelfde had de bewindsman reeds maanden geleden in de Eerste Kamer gezegd. De heer Roosjen en na hem de commu nistische heer Gortzak probeerden de in houd van de nieuwe salarisregeling in de discussie te betrekken, maar voorzitter Kortenhorst gaf hiertoe geen kans. De salarisregeling, zo bracht hij in het midden, is buiten de orde. Het is ook een vaste gewoonte van de Kamer om, zolang het overleg tussen regering en organi saties gaande is, hier niet tussen te sprin gen met een politiek debat- Wat hebben de leraren aan een derge lijke interpellatie, die de Kamer verhin dert over de salarissen zelf te spreken. In deze vorm heeft zij geen enkele zin, merkte mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) °i> en hiermee sloeg zij inderdaad de spjj- ep od de kop. Desondanks deed zij nog enige koene pogingen om iets concreets over de nieu we salarisre geling los ie krijgen, maar dr Kortenhorst was onverbid delijk. „U bent op een gevaar lijke weg" waarschuwde hij tot twee maal toe. maar be- MEVR. FORTANIER-DE WIT op een gevaarlijke weg... Waarna de V.V.D.-spreekster sloot de heer Roosjen te condoleren met de wijze, waarop hij zijn interpellatie ge formuleerd had. Pater Stokman (K.V P.) deelde de scep sis van de liberale afgevaardigde t.a-v. de waarde dezer interpellatie. Een discussie over de procedure is op dit moment niet opportuun. Zy kan zelfs gevaarlijk zyn, daar zjj de betrokken partijen uit elkaar zou kunnen dryven, aldus de K.V.P.- Woordvoerder. Waarom hebt U zich dan niet tegen de Interpellatie-aanvrage verzet, interrum peerde de heer Roosjen. Een duid?lyk ant woord hierop kreeg de interpellant echter biet te horen. De heer De Loor (PvdA) meende nog iets waardevols in de interpellatie te kun- Hen ontdekken. Zij zou het georganiseerd overleg weer hebbe.. „opgejut". Helemaal niet waar, luidde het bescheid van mi nister Cals. Vóór de interpellatie werd aangevraagd, was het Centraal Overleg reeds voor een bespreking pen. In zijn toelichtinr op de interpellatie had de heer Roosjen er zijn twijfel over Hitgesproken, of minister Cals op het stuk van de lerarensalarissen wel op de goede is. Hij haalde nog eens heel de ge schiedenis op van het overlas tussen de regering en de lerarenorganisaties. Een Chinees wijsgeer heeft eens gezegd, dat, ware hij keizer, zijn eerste decreet zou zijn een onderzoek te doen instellen naar de zin der woorden. Als hier ooit iets ^ergelijks zou worden besloten, dan zou den departementale benamirwm als „on middellijk", „met bekwame spoed" e. d. het eerst voor een dergelijk onderzoek in Aanmerking komen, aldus de interpellant. In de kringen der leraren heerst grote °ntstemming. Deze mensen zyn tot het uiterste ge prikkeld, getergd, mishandeld door het Uitblijven van een salarisregeling, welke Het Engelse ministerie van handel heeft na overleg met de ministeries voor Vfvodselvoorziening en landbouw, mede gedeeld, dat besloten is, dat de tomaten- ■hvoer uit West-Europa en bepaalde andere landen met ingang van mid dernacht van 17 op 18 Juli hervat mag Worden. Het besluit houdt verband met de ^'ijülging in de aanbodpositie nadat op 7 Juli j.l. de invoer werd verboden. Met nadruk werdt er intussen op ge- Wezen, dat vandaag nog geen uitvoer- ^ergunningen /.uilen worden afgegeven. P verlangen van Engelse zijde /al de euiatenexport. aan een beperking on derhevig zijn, waarvan de regeling in de loop van heden wordt verwacht. aan hun gerechtvaardigde verwachtingen voldoet. Onderdrukking zal zelfs de wijze dol maken, heeft de Prediker gezegd. De verontwaardiging der leraren is nog gestegen, zo vervolgde de interpel lant, door de wijze, waarop het over leg de laatste tijd is gevoerd van de zijde der regering. Hij doelde hierbij op een schrijven van 29 April j.l. van de Raad van Leraren, aan de minister, waarin gesteld wordt, dat de samen- sprekingen in het Georganiseerd Over leg bemoeilijkt worden door het ontbre ken van duidelijke richtlijnen van de zijde der regering. Hierdoor dreigen de besprekingen in een impasse te ge raken. In zijn algemeenheid is dit niet juist antwoordde minister Cals, die zich bij deze gelegenheid met een roos in het knoopsgat had versierd. De heer Roosjen betuigde hem over deze attentie zijn erkentelijkheid. Ontstemming is verklaarbaar De ontstemming onder de Ieraren vond de bewindsman verklaarbaar. Voor een groot deel is zij z.i. te wijten aan het feit, dat het overleg de laatste jaren niet goed op gang is gekomen. Maar ook de leiding gevende personen in ierarenkringen gaan ten deze naar zijn mening niet geheel vrij uit. Zij hebben dc minister zou het nog wel sterker kunnen zeggen erop attent gemaakt, dat er een lange weg moet worden afgelegd, voordat voorstel len van hun organisaties in een concreet regeringsvoorstel resulteren. Termen als „onmiddellijk", „met bekwame spoed", zijn verkeerd opgevat. Nu de interpellant de Prediker erbij had gehaald, wilde de minister dit beantwoor den met een citaat van de H. Cyprianus, dat hij aan het kath. lerarenblad St. Bonaventura ontleende. Is dat Uw lijfblad, interrumpeerde mr Roosjen. Het is één van de bladen, die mij in lëven houden luidde 's minis ters bescheid. De H. Cypria nus heeft het over de deugd van geduld. Welnudeze deugd mag, zo betoogde de be- wmdsman, van le leraren ge vraagd worden. Begin van dit jaar is het over leg hervat. Eind April hebben de besprekingen haar afsluiting gevonden. Hierna zijn de voorstellen eerst bestudeerd door het departement van O., K. en W. Vervolgens is er inter departementaal overleg gepleegd. Veel besprekingen zijn hiervoor nodig geweest, met name in verband met het budgetaire aspect. Tenslotte heeft het kabinet op 26 Juni j.l. zijn standpunt t.a.v. de leraren salarissen bepaald. In twee maanden is dit alles voor elkaar gebracht door mensen, die verdrinken in hun werk. In de gegeven omstandigheden is er snel gehandeld. Voorzover het mijn ambtsperiode be treft, is er geen sprake geweest van een trage gang van zaken, aldus minister Cals. De bewindsman heeft dit, naar het ons wil voorkomen, inderdaad aangetoond. De heer Roosjen, die blijkbaar ook wel inzag, dat zijn interpellatie een povere vertoning was, kwam bij de repliek met een motie voor de dag met een tweeledige strekking. MINISTER CALS .gedeeld. De Kaïner zou hiermede enerzijds haar teleurstelling uitspreken over de trage wijze, waarop het overleg gevoerd werd anderzijds bij de regering erop aandrin gen het uiterste te doen om vóór het nieuwe schooljaar een nieuwe salarisre geling tot stand te brengen. De heer De Loor (P.v.d.A.) had de motie mede ondertekend. Ook van C.H.- zijde kreeg zij steun. Hiermede is niets onaangenaams tegenover de minister be doeld, kwam de c.H.-fractieleider, de heer Tilanus, met een braaf gezicht ver tellen. Terecht maakte echter pater Stokman ernstig bezwaar tegen deze motie. Door haar aan te nemen zou de Kamer deze nieuwe regering en minister, wat het overleg betreft, in gebreke stellen en uiting geven aan een zeker wantrouwen tegenover de bewindsman, die zelf uit drukkelijk had toegezegd zijn uiterste best te zullen doen om de zaak vóór het nieuvve schooljaar in kannen en kruiken te krijgen. Minister Cals, die de motie ook zo begreep, gaf duidelijk te verstaan dat hij haar onaanvaardbaar achtte. Na een korte schorsing verklaarde de heer Roosjen, dat de Kamer gezien haar reacties de motie in feite reeds had aan genomen. Hij vond het daarom niet no dig, dat er nog over gestemd werd. In feite trok de interpellant hiermede zijn motie in. Dit was dan het besluit van een interpellatie die wel bij niemand bevrediging zal Wekken. Een klein incident deed zich nog voor, toen de communistische heer Gortzak de Kamer betichtte van een onserieuze be handeling der lerarensalarissen. U bele digt het parlement, waarschuwde voor zitter Kortenhorst. Bij herhaling ontneem ik U het woord, kreeg de CPN-afgevaar- digde te horen AD INT. Deze week voerden de partijleiding van de Christelijke Volkspartij uit Bel gië en die de. Katholieke Volkspartij in Den Haag besprekingen, halve de algemene politieke situatie in de beide landen is tijdens deze besprekmgen bij zondere aandacht gewijd aan de grote Europese vraagstukken, die op het ogen blik in West-Europa in het middelpunt der belangstelli- - staan. f m: H. K. H. Prinses Beatrix en H. K. li. Prinses Irene gefotografeerd bij haar aankomst te New Yorkwaar zij door de broer van Prins Bernhard, Prins Aschwin, toerden verwelkomd. V.l.n.r. Mevrouw van Hattum, echtgenote van de plaatsvervangend consul van Nederland; mevrouw Korthals Altes, echtgenote van de vice consul van Nederland; Prin ses Beatrix; Prinses Irene; Prins Asch- win en op de achtergrond, gedeeltelijk zichtbaar de heer J. van Hattum, plaats vervangend consul van Nederland. ten ti el Gisteravond om 21.15 uur is van Schiphol naar Curagao vertrokken de voorzitter van de regeringsraad van de Ned, Antillen, mr dr F. da Costa Gomez, die een kort bezoek aan ons land heeft gebracht voor bet voeren van bespre kingen over enige zaken betreffende de Nederlandse Antillen, De strijd tussen de mens on de nutuur-elementen is in de rampgebieden nog steeds niet beslecht. In de Rampaartsdijk, de dijk tussen Oosterland en Nieuwerkerlc op Schouwen- Duiveland is een gat van ongeveer 20 meter geslagen, juist, op de plaats, waar enige tijd geleden een opening ivas gedicht. (Luchtfoto K.L.M.) men met In regeringskringen te Bonn heeft zich uitgesproken tegen het overlee vertegenwoordigers van de Oostduitse re gering over de Duitse eenheid, waarvoor u mi mm,sterraad, zoals gemeld zich Woensdag had uitgesproken s em' Te Bonn zegt men, dat de gebeurtenis sen van 17 Juni maar al te duidelijk hel, ben aangetoond, dat de Oostduitse reae ring niet als de vertegenwoordigster van de bevolking kan worden beschouwd. In het officiële „Bulletin", dat de West durtse regering dagelijks uitgeeft, wordt nader ingegaan op de rol, die bondskan seller Adenauer heeft gespeeld tijdens de conferentie der Westelijke Grote Drie te Washington. De kanselier, zo wordt ge- zegd was in staat, om via zijn afgezant dr Blankenhorn, bij de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken succesvol invloed aan te wenden in de richting van een spoedige viermogendhedenconferentie. Met vreugde wordt geconstateerd, dat de door de drie ministers gewenste datum voor een contact met het Kremlin valt na afloop van de Westduitse verkiezin gen. Ongeregeldheden in Oost-Duitsland Uit Oost-Berlijn komen nieuwe berich ten over ongeregeldheden in verschillende Oostduitse bedrijven. Volgens de onder Amerikaans beheer staande Berlijnse radio-omroep „Rias" zijn 14.000 arbeiders van de Buna-fabriek bij Merseburg Woensdag in staking gegaan om de vrijlating af te dwingen van 17- JuniTbetogers en andere politieke gevan genen. De arbeiders zouden wederom vrije verkiezingen en het aftreden van de regering-Grotewohl eisen. De volks- politie zou er niet in geslaagd zijn de staking te breken. De Westberlijnse anti-communistische „Organisatie van vrije juristen" verklaar de eerder op de dag, dat er nog steeds sit down- en langzaamaanstakingen wor den gehouden in de Zeiss fabrieken voor optische instrumenten te Jena. De val van de Georgische minister van binnenlandse zaken Dekanosof is binnen 24 uur gevolgd door het verdwijnen van de minister van binnen landse zaken van de Oekraine Mesjik en van de Estlandse minister van justitie, de Rus Oessenko. Zowel Dekanosof als Mesjik bezetten bun ministerspost pas sedert April. Mesjik wordt thans opgevolgd door zijn voorganger Slrokatsj, aldus Radio Kiev. Oessenko is door een Est ver vangen. De Moskouse dagbladen meldden gisteren bet bericht, dat de voor. naamste legerleiders instemden met de maatregelen van bet centrale comité der communistische partij en van de regering, welke leidden tot het verwijderen van maarschalk Beria. „Tijdens een bijeenkomst van bet ministerie van defensie", Sldus het bericht, was een resolutie aangenomen, waarin „volledige steun" wordt toegezegd aan de leiding. De arbeiders eisen hier eveneens de vrijlating van hun collega's, die na de op stand van Juni waren gearresteerd, het ontslag van de leiders der communistische partij en vakbonden in de fabriek en voorts terugkeer tot de voor de oorlog be staande voordelen voor de arbeiders van de fabriek, aldus de organisatie. In Werstberlijnse kringen vestigt men er de aandacht op, dat de juist gearres teerde Oostduitse minister van justitie, Fechner, als enige beweerd heeft, dat de Oostduitse republiek het recht van sta king erkende. Deze bewering is niet alleen in strijd met de feiten (wat niets onge- woons zou zijn), maar bovendien met la tere verklaringen van Grotewohl en UI- bricht. '•X- BIS m it i:'V MiïSSSS - Deze bijeenkomst werd voorgezeten door de minister van defensie, maarschalk Zjoekof (de in Rusland zeer populaire „redder van Moskou", die na de oorlog door Stalin op een zijspoor was gezet) en voorts de maarschalken Sokolofsky (staf chef), Govorof en Boedjonny (de oude strijdmakker van Stalin, die beroemd werd als cavalerie-aanvoerder in de burger oorlog volgend op de communistische revo lutie in 1917) en de admiraal Koeznetsof deel hadden genomen aan de discussie. De andere vice-minister van delensie maar schalk Wassilefsky werd n.et genoemd, hetgeeen erop zou wijzen, dat ook hij in ongenade zou zijn gevallen. Waarnemers te Londen menen uit deze opmerkelijke verklaring der legerleiding te mogen opmaken, dat deze zich welis waar met de genomen beslissing solidair verklaart, maar zich anderzijds van de beslissingen der politieke leiders wil distantiëren en haar zelfstandigheid wil accentueren. Te Parijs huldigen Rusland-experts de opvatting, dat de met ophef bekend ge maakte ontslagen van Dekanosof, Mesjik e.a. slechts de oppervlakte te zien geven van een grootscheepse zuiveringsactie, die thans onder alle politieke vrienden en vertrouwensmannen van Beria wordt door gevoerd. De ontslagen ministers waren door Beria niet lang na Stalins dood be noemd. Men meent, dat 3eria zijn weg naar de macht'te snel heeft willen gaan. Men heeft indertijd niet off-cieel bekend gemaakt, dat Strokatsj, die thans weer terug is, door Mesjik was vervangen. Het bleek slechts uit de in April j.l. ge publiceerde ministerslijst. De andere mutaties, die zich onlangs >n de Oekraine hebben voorgedaan, schijnen tot dusver gehandhaafd te zijn. Zo was, kort vóór Stalins dood, in Februari de voorzitter van de plancommissie voor de Oekraine, Garboesof, ontslagen. In April verdween eveneens Pirogof, de minister van staats controle, van het toneel. Tn Mei volgde nog de val van de secretaris der Oekrainse communistische partij, Melnikof. oefenen van de landbouw, o m. wat betreft de aankoop van landbouwmachines, bouw materiaal en andere artikelen waar be hoefte aan is. Zoals wij onlangs bericht ten, heeft de communistische collective- ring-politiek ook in het agrarische Albanië een volslagen economische ontreddering aangericht. Te Athene verwacht men. dat de Sovjet- Unie thans spoedig aan de Griekse rege ring zal voorstellen de normale diploma tieke betrekkingen weer te herstellen. Sinds 1948, tijdens de strijd met de rode benden van generaal Markos, onderhield de Sovjet-Unie slechts diplomatiek contact via een zaakgelastigde en een zeer be perkte legatie-staf. Deze zaakgelastigde, Tsjernitsjef, is in Mei j.l. voor „overleg" naar Moskou teruggeroepen. Het bevel tot de „nieuwe koers" is eindelijk ook in het geïsoleerde Sovjet paradijs Albanië doorgedrongen. Naar Radio-Tirana Donderdag verklaarde, heeft de premier Enver Hoxha de boeren thans faciliteiten toegezegd, teneinde betere om standigheden te scheppen voor het uit- Het 10.560 ton metende Nederlandse tankschip ..Sliedrecht" is Woensdagavond, toen het langs het weinig gebruikte noor delijke kanaal de Tafelbaa: binnenvoer, op een zich onder water bevindend obsta kel gestoten, waardoor een scheur in de romp kwam. Ook in enige van de tanks, waarin in totaal 16.000 ton olie werden vervoerd, ontstonden scheuren, zodat hon derden tonnen olie in de zee vloeiden. Het vaartuig, dat in de baai voor anker is gegaan, bevindt zich niet in onmiddellijk gevaar. De havenautorite ten hebben echter geen toestemming gegeven om de haven binnen te lopen, voordat de lekken in de olietanks zijn gedicht. De „Sliedrecht" zal, na lossing van de rest van de lading, voor een onderzoek en herstel in dok gaan. Het scnip is e gendom van de N.V. Phs. Van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam. Een niet alledaagse zaak kreeg de Bre dase politierechter, mr Holleman, te ver werken toen er twee vroegere Tilburgse gelieven voor zijn groene tafel kwamen te staan om te krakelen over de vraag: Van wie zijn de cadeaux? Dat het niet bij een gewone woordenwisseling was gebleven, bewees de dagvaarding, aldus „De Stem". Hierin was de jongeman, een groentehan delaar, diefstal ten laste gelegd van een cassette tafel-zilver, maar naarmate de zit ting vorderde kwamen ook theedoeken, messen, lepeltjes, een naaidoos, een asbak, een broodzaag en wat al niet meer ten geschenke was gegeven ter sprake. Vijf jaar was de groentehandelaar verloofd ge weest. Toen kwam de breuk en hij nam een list te baat om zich weer in het bezit te stellen van de geschenken, die hij zijn meisje hrd gegeven. Hij veinsde nieuwe liefde en wist zijn ex-verloofde te bewegen de cadeaux op 'n neutraal adres te brengen opdat zijn moe der er zich van kon overtuigen dat er niets ontbrak. Het meisje deed dit, waarop de jongeman alles in een taxi laadde en naar huis reed. Niet bepaald vleiend voor het ex-ver loofde paar luidde het requisitoir van de Officier van Justitie, mr Bins. Hij veroor deelde ten zeerste de mentaliteit, die bei den in deze kwestie aan de dag hadden ge legd door de verloving zuiver als koopwaar te beschouwen. Beide partijen gaan nu bo ven op de geschenken zitten aldus mr Bins en van fatsoen is absoluut geen sprake. Alleen de materie speelt een rol. Daar ik evenwel de houding van verdachte al lerminst kan goedkeuren zal ik tegen hem wegens diefstal (want er waren ook goe deren bij, die het meisje van derden als geschenk had ontvangen) een geldboete eisen van 100 of 20 dagen. P°'Kierechter, die in aanmerking wilde nemen, dat de houding van de jon gedame ook niet helemaal door de beugel kon, reduceerde de boete tot 60 of 12 dagen. Met het schaamrood een weinig op de kaken droop het tweetal af. ide- het rer- ori- loet. zijn ten, het eds -unt oof. oor de leid al dig lis- re", 2UX ?ën, in- iste )n- hij en, en ich de. tk- die al ms ijn de iy, ite id n- >1- rk le n. j- n, ic in ie P n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1