Twee blokken en drang naar inter nationale gemeens Pauselijke waarschuwingen tot sociologen-congres 'ichap Communisten willen over tekenen van bestand onderhandelen In Rotterdam ONTSPOORDE GOEDERENTREIN Derde naaste medewerker van Malenkof ten val gebracht Bagirow, eens „sterke man" van Sovjet-republiek Azerbeidsjan Bromfietsers op het rijwielpad Nieuwe nationale ramp in Japan Weer een Rusdie plicht vergatvan t politieke toneel Te Seoel dreigen echter nieuwe moeilijkheden Motor mag geen grotere cylinder inhoud hebben dan 50 cc Tunnel onder Wester schelde Maandag 20 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Benoemingen Bisdom Haarlem Kabinet nam besluit over gemeente classificatie Wending te Pan Moen Dj on Locomotief sleepte verloren buffer mee Geen persoonlijke ongelukken Dijkherstel kost zestig millioen Met ingang van 1 Augustus a.s. Geen maximum snelheid voorgeschreven Voortduwen verboden WEERBERICHT De openingsrede Naar wereldeenheid Opruiming in snel tempo Op GoereeOverflakkee Kt X De bromfietsers weten eindelijk waar zij aan toe zijn. Op 1 Augus tus a.s. zal namelijk een wijziging van het verkeersreglement in wer king treden, waarin o.m. een rege ling is opgenomen voor de rijwie len met hulpmotor, die de naam bromfiets" hebben gekregen. Wat hun gedragingen op de weg betreft worden deze voertuigen gelijkgesteld met rijwielen, d.w.z. zij moeten in beginsel gebruik ma ken van het rijwielpad. De brom fietsmotor mag geen grotere cylin- derinhoud hebben dan 50 c.c- Niet op „toeristische rijwiel paden" Eén persoon achterop Russisch protest In Boedapest vier oude hekenden Honderden doden en duizenden vermisten De weersverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met veranderlijke bewolking. Ma tige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Vrij warm. Dinsdag 21 Juli: Zon op 4.45 uur, onder 20.47 uur. Maan op 16.38 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Na acht jaar nog geen vrede (Van onze speciale correspondent) PAU, Maandag, 20 Juli. Voor de veertigste Katholiek-Sociale Week, die hedenochtend om acht uur te Pau, aan de voet van de Pyreneeën aangevangen is, is een onderwerp van de meest brandende actualiteit voor dé hele wereld gekozen. Namelijk de vraag hoe van het samenbestaan van de twee blocs, die de wereld in angst verdeeld houden, tot een internationale gemeenschap te komen. Op de vooravond van het congres waren reeds een duizendtal congressisten aanwezig. V oor de sociologen en sociale wer kers, onder wie een groot aantal bekende buitenlandse figuren, werd na aankomst van de internationale treinen m de vooravond een H. Mis opgedragen om hen ondanks de verre reizen tot het vervullen van de Zondagsplicht in staat te stellen. deswil van de H. Stoel, waarin zo sterk gewaarschuwd wordt tegen het zich op sluiten in een nationalistisch chauvinisme. De Kerk wijst de naties op de betekenis van hun menselijke broederschap, op rechtvaardigheid en opoffering in de strijd om de vrede, niet door het zwaard, maar door de geest. „De Vrede is één, inderdaad. En hij die, door de zonde haar verzaakt in zijn per soonlijk leven, in zijn gezinsleven of in het gemeenschapsleven, kan niet beweren de vrede doeltreffend in de samenleving en in het concert der volken na te streven. De vrede wordt niet ge bouwd op leugen". De Kerk, het Paas- heil indachtig, zegt niet alleen „de vrede zij met u", maar stelt de fundamentele en onkwetsbare regels waarvan de stabiliteit van alle nationale en internationale orde afhangt. De H Geestmis werd hedenmorgen opgedragen door Z. Exc. mgr Marella, de opvolger van Kardinaal Roncalli als nuntius te Parijs, die, evenals zijn voor ganger gewoon was te doen, de gehele „Week" meemaakt. Mgr Terrier, de bis schop van Bayonne, wiens bekend man dement over de sociale verhoudingen in Frankrijk, onlangs zulk een diepe indruk heeft gemaakt, hield daarbij de toe spraak. Onmiddellijk na de H. Mis ving in het College van de Onbevlekte Ont vangenis. waarin de bijeenkomsten plaats hebben, de openingszitting van het con gres aan met een rede van de president der Franse Katholiek-Sociale Weken, de heer Charles Flory. Het evenement van de ochtend was echter, als gewoonlijk, de voorlezing van de brief van staats-secretaris mgr Montini. door middel waarvan de H. Vader het congres Zijn Apostolische zegen verleent, Zijn vreugde uitspreekt over de samenwerking voor deze Veer tigste Week met de Pax-Christibewe- ging, die vertegenwoordigd is door de algemeen-president, kardinaal Feltin en de stichter van de beweging, mgr Théas, en herinnert aan de nabijheid van Lourdes, waardoor de „Week" ge steld is onder de bescherming en de voorspraak van de Koningin des Vredes. Het onderzoek van de vraagstukken van de vrede door mannen van geloof, wetenschap en sociale actie aldus wordt in 't Vaticaanse schrijven gezegd komt te meer op tijd nu de geesten he den, meer dan ooit, verward zijn en om dat de menselijke geschiedenis geen gro ter tweespalt dan thans heeft gekend. De onenigheden, die wereldafmetingen heb ben aangenomen, dringen in het dage lijkse leven der volken door, en geven voedsel aan de sociale strijd. De bron nen van de onrust zijn evenzeer van ideologische als van economische aard. Het onafgebroken psychologisch elkaar bestoken breekt de weerstand van de wil, verduistert het oordeel. Tal van edel moedige consciënties, tot in de rijen der katholieken toe, verdwalen en laten zich verlokken door de luchtspiegelingen van een „vrede" van propaganda. Voor de katholiek is het een onafwijsbare plicht zich te verweren tegen een vre de", die ontheiligd wordt door schijn heilige pretenties van hen, die de vrede willen aanwenden tot hun profijt. Voor de Christen betekent apostel des vredes zijn het kennen en verbreiden van de gehele opvatting van de Kerk betreffen de de vrede, zoals die in de talrijke en onophoudelijke apostolische onderrich tingen is neergelegd. Het schrijven bevat tal van herinnerin gen aan de Pauselijke aanmaningen der laatste vijftien jaar. In het bijzonder, die eenkomst niet za] saboteren, van Z.H. Pius XII. over de volstrekte vre- 1 De voorlezing van het Vaticaanse schrij ven was geschied door mgr Bruno de So- lages, rector van de Katholieke Facultei ten van Toulouse. Aan de heer Floru was de taak bij het welkomstwoord de gevoelens van kinder lijke verknochtheid en trouw der congres sisten jegens de Stedehouder uit te spreken en de nuntius dank te brengen voor zijn hoge tegenwoordigheid, alsmede de talrijke kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Voor dit paar is niet geaarzeld 't vraag stuk van vrede en oorlog te kiezen, doch niet abstract, doch in synthese en daarmee wordt geantwoord op de bezorgde beroe pen door Rome gedaan tot erkenning door de volken van de Goddelijke wet van so lidariteit, redmiddel voor de verscheurde en in vrees geworpen wereld. Een confrontatie van de historische, so ciologische en economische gegevens is on misbaar geworden om de concrete werke lijkheid van het heden te begrijpen. De heer Flory geeft er zich reken schap van, dat de pogingen om aldus op klaring te geven, niet alleen de katho liek en hen, die aan andere levensopvat ting zijn toegedaan tegenover elkaar stellen, maar dat ook in eigen kring be treurenswaardige verschillen van opvat ting bestaan: „Misschien zo zei hij, dat onze pogingen tot verheldering der geesten, ons zullen leiden tot het nuan ceren van beweerd Christelijke houdin gen en tot de erkening dat sommige wegen, die edelmoedige zielen menen te kunnen inslaan, in feite doodlopen. Herinnerend aan de hoop op de inter nationale vredesorganisatie, bij het uit treden uit de eerste wereldoorlog gewekt en de teleurstelling bij de tweede wereld oorlog ondervonden, staat men nu voor het feit, dat men acht jaar na het zwij gen van het wapengeweld, nog niet in staat is geweest de vrede te sluiten. Maar dit niet alleen: het feit, van wereldhisto rische betekenis, doet zich voor dat zelfs de grenzen tussen oorlog en vrede alle juridische precisering hebben verloren. De oorlogen van een nationalistisch karakter maken plaats voor die van een ideologisch aspect en zelfs binnen de naties overheer sen de klassetegenstellingen. Toch toont anderzijds de gang der ge schiedenis een onweerstaanbare beweging van 's werelds loop naar haar eenheid. In brede uiteenzettingen heeft de voorzitter die beide stellingen toegelicht om daaruit de tegenwoordige verwarring te doen be grijpen en daardoor de eisen aan het Christendom gesteld ten aanzien van de dreigende conflicten vast te stellen sofje van de historie 't ons gemakkelijk maken de essentiële gegevens van de in ternationale crisis te begrijpen. Aan Euro pa zelf ontbreekt de economische basis en de noodzakelijke structuur om zichzelf zijn voortleven te kunnen waarborgen. Het bevindt zich tussen twee blocs, die elkaar bestrijden. Het Amerikaanse en het Russische. Maar de oppositie tus sen die beide blocs is niet absoluut nood- z'akelijk, mits de ideologiën niet in de plaats blijven gesteld van een concreet en reëel onderzoek van de werkelijke noodwendigheden voor het volksbestaan Het Stalinisme heeft reeds ernstig inbreuk gemaakt op de leer van het Marxisme. In Amerika ondergaat het kapitalistich liberalisme reeds eeq ware transformatie. Geen bloc beantwoordt nog integraal aan zijn ideologie. Waar het omgaat is: een compromis tussen de vrije onderneming en het socialisme in ae eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid, aangepast aan de geografische levensvoorwaarden en aan ieders temperament. Prof. Latreille uit Lyon heeft vervol gens de balans opgemaakt van de invloe den der beide wereldoorlogen, terwijl de E. P. Bigo, S.J. de materiële en ideologi sche grondslagen van de hedendaagse wanorde onderzocht. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer J. L. Speet, die pastoor was te Leimuiden; tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer J. H. D. Hofstede. Tot pastoor te Oude Tonge de weleerw. heer p. de Groot, die kape laan was te Bloemendaal; tot pastoor te Yerseke de weleerw. heer M. H. Kuipers, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Rozenkrans). Het kabinet heeft een principieel besluit genomen over de gemeenteclassificatie. Eerstdaags zal het standpunt van de over heid bekend worden gemaakt. Dit heeft minister Zijlstra medegedeeld na afloop van een tweedaags werkbezoek aan Zeeland, waar hij met autoriteiten o.a. ------- gesproken heeft over het gebrek aan Wat de huidige crisis betreft, moeten evenwicht tussen de lonen en de gestegen de sociologische naspeuringen en de filo-1 kosten van levensonderhoud. operaties te hervatten". De heersende kringen in de Ver. Staten zouden ,.door in geheime verstandhouding met president Rhee te staan, deze aanmoedigen tot ver dere provocaties", aldus het blad- De besprekingen te Pan Moen Djon hebben een enigszins bemoedigende wending genomen, doordat de communisten zich gisteren onverwachts be. reid hebben verklaard onmiddellijke onderhandelingen te beginnen over het tekenen van een bestand. De communisten hadden enige moeilijkheden opgeworpen, die de voornaamste onderhandelaar der V.N., generaal Harrison, uit de weg had trachten te ruimen. De vraag of een bestand ook voor de Zuidkoreaanse regering zou gelden, beantwoordde hij bevestigend. Hij zeide, dat de V.N. de noodzakelijke waarborgen hadden gekregen dat de Zuidkoreaanse regering de uitvoering van de ontworpen bestandsover- (Van onze verslaggever) In dé vroege Zondagochtend, om tien minuten voor half vijf is ter hoogte van het Rotterdamse Feqenoordstation een goederentrein komend uit de richting Dordrecht ontspoord. De trein sleepte een buffer mee, welke door een voorgaande trein verloren was. Dit is de oorzaak van het ongeluk geworden. De machinist en leerling-machinist die zich op de tender van de locomotief be vonden, wisten zich door een koene sprong in veiligheid te brengen. De locomotief vloog uit de rail» en kantelde. De volgen de wagens vlogen met volle vaart op de locomotief en drukten de kolenwagen kapot. De goederenwagons, voor het meerendeel platte Belgische wagens met laadkisten, kwamen steil tegen elkaar op te staan. Desondanks werd de omvang van de schade „niet zo verschrikkelijk" genoemd, ook al r.3.1 we' 'n de tien duizenden guldens lopen. Het is niet de menselijke fout die hier in het spel is geweest. Seinen en wissels stonden ook in de juiste stand. De goe derentrein schepte de tussen de raus lig gende buffer op en sleepte die over een afstand van enkele honderden meters mee Toen de trein een wissel moest passeren konden ongelukken niet uitblijven: ae buffer bleef haken, met het bovengenoem de gevolg. De trein, die een vaart van ongeveer vijftig kilometer zal hebben ge had, reed nog een vijftigtal meters door, over de wissel heen. De eleetrische bovenleiding werd over vijf sporen beschadigd, waardoor de hoofdlijn Rotterdam-Dordrecht buiten ge bruik werd gesteld. Nog slechts twee sporen waren vrij, doch die werden a! spoedig na het bekend worden van het ongeluk geblokkeerd door de zogenaamde „ongevallentrein" en de twee grote kraan wagens die uit Utrecht en Eindhoven hierheen werden gedirigeerd. Alleen voor de expres Parijs—Amsterdam maakte men ogenblikkelijk het spoor vrij, de andere diensten, onderhouden met uit Utrecht gekomen Diesels, ondervonden vertraging. Het verkeer werd dan ook grotendeels omgelegd over Utrecht of met bussen onderhóuden. De Rheingold- en Lorelei-expres gin gen ook over Utrecht. Van alle kanten arriveerde materieel om de opruimingswerkzaamheden vlot te laten verlopen. De vrachtwagens werden ontladen en met eleetrische snjj-apparaten doormidden gesneden. Tegeiqkertqd be gonnen anderen met het herstel van de bovenleidingen. Om vier uur stond de locomotief weer op haar wielen. Maandag ochtend was de reizigersdienst weer vol komen normaal. Zondag is de goederentrein Rotterdam IJselmonde ontspoord. Bij dit ongeval deden zich geen persoonlijke ongevallen voor; de materiele schade ivas echter aanzienlijk. De ontsporing is waarschijn lijk te wijten aan een door een voor gaande trein verloren buffer. Onze foto geeft een beeld van de ravage, de locomotief ligt gekanteld naast 't spoor. Voorts verzekerde Harrison de commu nisten. dat de Zuid-Koreanen zich binnen '2 uur na het tekenen van een bestand uit de bufferzone zullen terugtrekken en het vuren zullen staken. In geval de Zuid- Koreanen de overeenkomst zouden schen den. zouden zij van de V.N. geen militaire steun, uitrusting of voorraden meer ont vangen. De strijdkrachten van de V.N. zouden het Zuidkoreaanse leger natuurlijk niet steunen indien dit, ondanks alles, toch tot een militaire actie zou overgaan. Een delicate kwestie vormt de tijdsduur, tot welke president Rhee van Zuid-Korea zich verbonden heeft zich van gewapende acties te onderhouden. De communisten vroegen aan Harrison, of president Rhee zich alleen had verbonden de wapenstil stand mét te saboteren voor een bepaalde periode Het antwoord was: De V.N. zullen vasthouden aan de bestandsover eenkomst zo lang deze van kracht zal zijn". Dit is dus geen direct ontkennend antwoord. President Rhee heeft trouwens inmid dels wereldkundig gemaakt, dat de Zuid- Koreanen „in de tijd van ongeveer zes maanden na het sluiten van een wapen stilstand" geen acties zouden ondernemen. Het ziet er naar uit, dat hier dus de kiem voor nieuwe moeilijkheden liggen, die geen ruimte laten voor een al te groot optimisme. Terwijl de Amerikanen alles doen om Rhee in bedwang te houden, zegt <je „Pravda", dat uit het slotcommuniqué van de jongste conferentie van Washing ton blijkt dat de Westelijke mogenheden reeds plannen maken „om na het sluiten van een bestand in Korea de militaire 'fif De kosten van het herstel van de door de stormramp beschadigde buitendijken (40 km) en binnendijken (70 km) op het eiland GoereeOverflakkee bedragen 60 millioen gulden. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van het rijkswerk aan de zoge naamde „kop" van GoereeOverflakkee. Het omvat de kosten voor alle herstel werkzaamheden aan de dijken alsook voor de aanleg van 23 km vernieuwde dijk, dis dit jaar zal geschieden. Het grootste werkobject op GoereeOverflakkee is de vernieuwing van 18 km buitendijk aan ds Zuidkant van het eiland. Een beeld van het N.A.T.O. vliegfeest, dat Zaterdag te Soesterberg is gehouden; met oorverdovend lawaai davert een formatie Boeing B-46 straalboinmeniverpers over. Prinses Margriet is de enige, die laat blijken, dat het hartverscheurende geluid niet bepaald prettig is om aan te horen.... Met stijf dicht geknepen ogen leunt zij tegen de Koningin, die bijna van haar stoel geduwd wordt.... Binnen één maand tijds is een derde lid van het machtige presidium van het centrale comité der Sovjetrussische communistische partij in ongenade gevallen. Op 22 Juni was het Melnikow, partijleider in de Óekraine; kort daarop werd de val van Beria hekend gemaakt en Zaterdagavond deelde Radio-Moskou mede, dat Michail Bagirow, eerste secretaris van de commu nistische partij in de Sovjet-republiek Azerbeidsjan, van zijn ambt was ont heven „wegens grove verwaarlozing van zijn plichten". Hel besluit hiertoe was, aldus Radio-Moskou, genomen door een onlangs te Bakoe gehouden vergadering van het partijbestuur in Azerbeidsjan. De vergadering eiste ook de afzetting van Bagirow als premier van de republiek Azerbeidsjan, lot welke functie liij na de dood van Stalin werd benoemd. Sinds de val van Beria zijn nu in Georgië, Oekraine, Estland, Oost- Duitsland en Azerbeidsjan kabinetministers, belast met binnenlandse zaken, veiligheid en justitie ontslagen. Bagirow trad sterk op de voorgrond tij dens het negentiende congres van de Sovjetrussische partij, dat verleden jaar October te Moskou werd gehouden. Hij werd toen gekozen in het centrale comité van de partij. Na de dood van Stalin werd hij als lid-zonder-stem opgenomen in het presidium van dit comité, dat 14 leden telt en te vergelijken valt met Stalin's politieke bureau". De leden moeten wor den gezien als de naaste medewerkers van premier Malenkof. De betekenis van Bagirow ging dan ook ver uit boven die van „de sterke man" in de republiek Azerbeidsjan, welke aan Perzië grenst en rijk is aan olie. Premier Malenkof had een speciale afgezant ge zonden naar de vergadering te Bakoe, waarop de beschuldigingen tegen Bagirow werden uitgesproken. In Oost-Duitsland is het de minister van vervoersmiddelen in de fabricage van landbouwmachines geweest, die geduren de het afgelopen weekeinde harde woor den te horen heeft gekregen, welke weinig goeds voor hem verspellen. Het politieke bureau van de (communistische) S.E D. heeft minister Weinberger namelijk be schuldigd van het „toegeeflijk zijn voor vijandelijke agenten". Hij zou op 17 en 18 Juni jongstleden - dus de dagen van het oproer in Oost- Duitsland te Rostock zijn geweest in het gezelschap van een verdachte partij leider, die inmiddels is afgezet omdat hij provocateurs zou hebben gesteund. Wein berger is het tweede lid van de Oost- duitse regering dat na het oproer van verleden maand openlijk is gecritiseerd De ander was de minister van justitie, Fechner, die, zoals men weet, is afgezet en vervangen door de beruchte Hilde Ben jamin. Premier Grotewohl heeft er nogmaa:s de nadruk op gelegd, dat de „nieuwe politiek van zijn regering, zoals die een maand geleden werd aangekondigd, niel een tactische koerswijziging is, maar be slist een fundamentele wijziging inhoudt". Op hetzelfde ogenblik dat Grotewohl verder uitweidde over „de vrije mening.i uiting", die iedere Oost-Duitser volgens hem moest begrijpen te bezitten, werden te Erfurt door 'n communistische recht bank vier personen, onder wie een priester, tot langdurige dwangarbeid Mede met het oog op de moeilijke con trole is voor de bromfietsers op het rijwielpad geen maximumsnelheid voor geschreven. Het is hun echter verboden op het rijwielpad te rijden met een zo danige snelheid, dat door het voorbij rijden van de overige fietspad-gebruikers deze meer hinder ondervinden dan in verband met de omstandigheden ter plaatse toelaatbaar is. Onder bromfietsen dienen volgens het te wijzigen verkeersreglement te worden verstaan: motorrijtuigen, welke naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat, voor zover betreft hun bouw alle voor rijwielen normale eigenschappen bezitten, dan wei kennelijk en uitsluitend zijn ingericht voor een invalide, en zijn uitgerust met een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste 50 cm3 waarvan het werk en het type door de minister van Verkeer en Waterstaat in de Nederlandse Staatscourant zullen wor den bekend gemaakt. Onder de definitie vallen ook de rijwielen met hulpmotor met meer dan twee wielen, alsmede inva lidewagens met hulpmotor. In de Staatscourant zal dus een bekend making volgen van de uiterlijke kenteke nen waaraan het voertuig moet voldoen en van de merken en typen der goedge keurde bromfietsmotoren. De bromfietsen op meer dan twee wie len, geen invalidewagens zijnde, moeten zich gedragen als onbespannen wagens. Bromfietsen mogen met ingeschakelde motor geen gebruik maken van rijwiel paden, aangeduid met het rechthoekige zwarte bordje „rijwielpad", de zgn. „toe ristische rijwielpaden" tenzij onder dat bordje een tweede rechthoekig blauw bord is aangebracht met het opschrift: „Rijwie len met hulpmotor toegestaan". Verplichte rijwielpaden, dit zijn de rijwielpaden, aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets, moeten door de bromfietsers worden gebruikt, tenzij in uitzonderingsgevallen bij de rijbaan het bord „Rijwielen met hulpmotor toege staan" is aangebracht, in welk geval de bromfietsers óók van de naast het fiets pad gelegen rijbaan gebruik mogen ma ken, eventueel gedurende de op het bord aangegeven uren. Hierbij zijn de gevallen in het oog gevat, dat wegens tijdelijke overmatige drukte het rijwielpad practisch met voldoende capaciteit zou hebben. Het is bestuurders van bromfietsen ver boden met een aanhangwagen te rqden, een andere fietser of bromfietser voort te duwen, of een dier te geleiden. Bestuurders van rijwielen met hulp motor mogen niet meer dan één persoon medevoeren. Berijders van tweewielige rijwielen met hulpmotor, ingericht voor één of meer berijders buiten de bestuur der (tandem met hulpmotor), worden niet als medegevoerde personen beschouwd. Voorts zün nog enige technische eisen aan de bromfiets gesteld, waarvan de be langrijkste zijn dat ieder wiel tenminste één goed werkende rem (geen handrem) moet hebben en dat van 1 Januari 1956 af een der remmen een trommel- of schijf rem moet zijn. veroordeeld. Zij waren beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden van 17 Juni, die bij uitstek de dag van de „vrije meningsuiting" is geweest. De Sovjet-Russische hoge commissaris in Duitsland, Semjonow, heeft in een brief aan zijn Amerikaanse collega de be schuldiging geuit, dat Amerikaanse vlieg tuigen de laatste twee weken „bijna dage- tijks laag over twee Russische vliegvelden in Oost-Duitsland hebben gecirkeld en vlugschriften hebben uitgeworpen". Volgens de Rus was de inhoud van de vlugschriften beledigend voor de Russi sche strijdkrachten. Aan de Amerikaanse hoge commissaris is verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen om herhaling van een en ander te voorkomen. Van Amerikaanse zijde wordt echter met nadruk verklaard, dat de beschul digingen van Semjonow geheel uit de lucht gegrepen zijn. De Oostduitse politie heeft de grens overgang Walkenried-Ellrich in Neder- Saksen weer voor grensverkeer gesloten. Deze post was pas enige dagen geleden voor het verkeer opengesteld. Mogelijk staat deze sluiting in verband met de aangekondigde verkoop van levensmidde len vanuit het Westen aan Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. Men wil natuurlijk de grensovergangen zoveel mogelijk be perken. Intussen is de S.E.D. een grote propa- ganda-actie tegen de beoogde levensmid delenhulp begonnen. De vqf Oostmarken, die men voor een bepaald quantum levensmiddelen zal moeten betalen, is vol gens het rode partqbiad bestemd „voor het financieren van Westduitse agenten". De partjj waarschuwt de Oost-Duitsers „zich niet op het pad van het verraad te be geven"- Naar Radio-Boedapest gisteren mede deelde, zijn vier Hongaarse ministers, die in het begin van de maand werden ont slagen toen de in ongenade gevallen Rakosi door Nagy werd opgevolgd -is minister-president, weer in de regering opgenomen. Vier andere ministers, die een belangrijke rol hebben gespeeld in de regering-Rakosi, worden echter niet ge noemd. Volgens te Wenen ontvangen berichten zou een Tsjechoslowaakse regerings-dele- gatie onlangs in het geheim naar Moskou zijn vertrokken. Dit zou zijn geschied op verzoek van de Sovjet-leiders, die Tsjechoslowakije wensen in te lichten over toekomstige ontwikkelingen van de Sovjet-politiek. De minister van Economische Zaken, prof. dr. Zijlstra heeft zqn twee daags werkbezoek aan Zeeland afgeslo ten. Op een persconferentie in Middel burg verklaarde hij. dat hij met de Zeeuwse autoriteiten gesproken had o.a. over de afsluiting der zeegaten en over een eventuele tunnel onder de Wester- schelde, zq het dan slechts in de vorm van verre toekomstbeelden. Van Zeeuwse zijde was de klemtoon ge legd op de noodzaak van uitvoering van het „Drie-Eilandenplan", dat voor Zee land een levensbehoefte is. Minister Zijlstra zeide ook, dat de re gering weinig geneigd is industrieën te adviseren zich in Zeeland te vestigen en evenmin om delen van Zeeland tot ont wikkelingsgebied te verklaren, zolang er voor de bestaande bedrijven eerder een arbeiderstekort dan een surplus aan ar beiderskrachten is. Door de zware regenval van de laatste dagen zijn ten zuiden van Osaka, op het Japanse eiland Honsjoe, drie rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor in het district Wakajama honderden hectares bouwland onder water stoaan en talrijke dorpen en steden zqn geïsoleerd. Tot dusverre zijn meer dan 600 doden geteld. Ongeveer 5.000 mensen worden vermist. Het aantal gew'onden bedraagt meer dan 200. Militairen en reddingsploegen van het Rode Kruis staan voor de reusachtige taak om 12.000 daklozen onder te bren gen. Zij doen alles om dit probleem zo snel mogelijk op te lossen, bang dat er een dysenterie-epidemie zou ontstaan. Zoals bekend is na de vorige national# in Japan de enkele weken ge leden plaats gehad hebbende overstro mingen op het eliand Kioesjoe, welke aan tallozen het leven hebben gekust een dysenterie-epidemie uitgebroken. Er zjjn ruim 1400 gevallen geteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1