RCH veroverde de gouden plak Slecht spel in kampioens-finale I I I WMMMMMSêM m COCKTAIL onvergetelijk - onveranderd f! Nation, roeikampioenschappen brachten vijf records om hals RUSTIGE CRICKET-DAG VERRASSEND SPRINTKAMPIOENSCHAP VAN AART HARDEVELD België leidt tegen Denemarken V.V.H. NAAR DE EERSTE-KLAS Om de Nederlandse voetbal-titel Gallis' doelpunt versloeg Eindhoven in laatste minuut van tweede verlenging Gymnaestrada- oordeel over R.C.H.-Eindhoven F.I F.A.-ELFTAL IN AMSTERDAM Kleine ploeg naar Kopenhagen Maar Excelsior verloor van Y.O.C. ARSENAL KOMT NIET Nog méér surprises om de Nederlandse athletiek-titelsde jeugd naar voren DOSKO (zonder Bennaars) na 1-1 kansloos Zo vielen de punten Europese zone-finale voor Davis-cup - *..L MAANDAG 20 JULI 1953 PAGINA 6 VERLAMMENDE ANGST Gelijkmaker Snoek scoorde R.C.H. in paniek Verlengingen TENNIS-TITELS DEN HAAG EN AMSTERDAM FENNY TEN BOSCH WON N C.B. BISDOM BREDA HIELD SPORTDAG TT- 5 W MÉ Naar Kopenhagen ./X;. De verlossing is nabij: Gallis scoort het beslissende doelpunt dat R.C.H. het Nederlandse voetbal-kampioen schap bracht. De „gouden.plak"-schutter geheel links. Rechts van hem het Van Tuyl-duo Frans en Leen, dat door Couwenhoven, geheel rechts, uit positie werd gespeeld. En in verslagen houding Eindhoven's keeper Hanssen. (Van onze verslaggever) FEIJENOORD-STADION, Zaterdagavond R.C.H.'s winnende doelpunt werd in zijn eigen strafschopgebied geboren. Het was daar, in een penibele en nogal rumoerige situatie voor Wille's doel, dat Loek Biesbrouck, nog steeds koel en flegmatiek, ook in de zenuwslo pende verlengingsminuten, opluchting bracht met een van die, in één blik semsnelle beweging radicaal 't gehele spelbeeld wijzigende, verre en zuivere trappen, waarop de oud-captain van de Oranje-ploeg een patent heeft. Uit de aldus ternauwernood afgeweerde Eindhoven.aanval vol dreigend gevaar ontstond met één pass de rush van R.C.H.'s linksbuiten Couwenhoven, die voor het Nederlands voetbal-kampioenschap 1953 beslissend bleek te zijn. Op zijn laatste sprint-reserves drijvend rukte Couwenhoven zich op deze niaatzuivere pass voorbij de Eindhovense rechtsback Leen van Tuyl, bleef lang genoeg dribbelen om opnieuw zijn directe tegenstander maar ook de Eindhoven-stopper Frans van Tuyl naar zich toe te lokken, schoof de bal toen secuur en bedachtzaam vóór dit duo langs in bet eindelijk los getrok ken gat voor midvoor Gallis, een gat van méters En trappelend van hartstocht kon Gallis nog ruim de tijd nemen om aan te leggen voor het schot, waarin hij héél de inzet van deze beslissingswed strijd opgesloten wist. Een strakke schuiver, rakelings langs de paal in de hoek. Hanssen stond kansloos. En een seconde later had Gallis tien jubelende R.C.H.-ers om zijn hals, floot scheidsrechter Bronkhorst het eindsignaal, hadden de blauw-zwarte Haarlemmers de landstitel veroverd en gingen zij in hun uitbundig geluk zelfs hun tegenstanders omhelzen Het was het verlossende einde van een ondraaglijke strijd, een strijd van zenu wen en uitermate slecht voetbal, beheerst door een verlammende angst om een fout te maken en te verliezen. Een strijd die de hoogste Nederlandse voetbal-eer onwaardig was en waarvan Ajax' voor zitter Marius Koolhaas op de tribune zei: „Ik zie hier beslist geen hoofdklasse in"Een strijd waarin Eindhoven zowel voor als na de rust geruime tijd sterk in de meerderheid was geweest doch - waarin RCH de beste reserves had be waard voor de beslissende verlengings minuten en daarin bovendien op het juiste moment de gelukskans op zijn hand kreeg! Een over de latkruising snorrende kop bal van Schmidt, die ook een loeiende vuurpijl op Wille's har- de knuisten zag weg springen, een serie rag- fijne dribbels van Van Melis en een door Wille ternauwernood over de lat gebokste vrije schop i van Jo Tebak dat j was het werk waarmee Eindhoven zijn onmid- j dellijk ingezette offen sief accentueerde, slechts door een verraderlijke trekbal van Couwen hoven en een op de lijn lukraak door Hansser weggekaatste kogel var Hoonhout onderbroker Eindhoven demonstreer de al aanstonds eer zelfverzekerder allure speelde sneller en doel bewuster dan RCH, dat alleen met een verlam mende nervositeit maar ook met een onbehaag lijke onrust en onwillig heid in de ploeg worstelde. Een geïrri teerde aanvoerder Wille had in het eerste kwartier al zo veel uitbranders rondge deeld, dat de tact en gemoedelijkheid van Biesbrouck ze niet meer allemaal onge daan kon maken. de 32ste, had RCH zijn repliek al kant en klaar. onder de druk die Eindhovens halves Jo Tebak en Van Kemenade op hun binnen- spelers Snoek en Van Rooy voortplantten. Nog tweemaal had Wille naast zijn talenten ook een portie geluk nodig om woedende schuivers van Louwers en Van Melis met een val lend lichaam te keren. Toen ver slapte, méér dan 20 minuten voor het einde, het Eind hoven-tempo, kon RCH zich ontwor stelen, moest Hans sen met één vuist een pal onder de lat gepriemde kogel van Koster corner werken, verwerd het laatste kwar tier beangstigend futloos tot een dor re woestenij van erbarmelijk slecht luk-raak-voetbal. De angst voor één beslissende fout legde naarmate de tijd verstreek op beide ploegen een verlammende druk, naai aanhield. ,.i VAN MELIS, geen stootkracht.... die tot het eindsig- BIESBROUCK, beste RCH-er.. Toen Eindhoven na 28 minuten de leiding nam, meende menigeen van de 55.000 in het Fe(jenoord-stadion samen gestroomde toeschouwers de landstitel voor de Brabanders reeds verzekerd. Met een fonkelend standje voetbal-acrobatiek op de vierkante meter waar Van de Brink als in hypnose zich aan stond te vergapen zonder een poging om in te grijpen, had Eindhovens rechtsbuiten Jan Louwers de basis voor dit doelpunt gelegd. Precies op t(jd spoorde zijn trekbal als een alarme rende bellenbaan door de ontredderde rijen van RCH's permanente vijf veldver- dedigers. En in volmaakt ongedekte positie volleyde Snoek het leer via de onderkant van de lat achter Wille. Prompt gebeurde wat verwacht was. Het tot dan lauwe tempo werd op slag ettelijke toeren vinniger, RCH drukte het Eindhovense overwicht van zich af en de slag kwam in volle gang. In die bedrijven verdween De Wette bij de Haarlemmers van het toneel en kwam Van Lieshout met Koster een nieuwe rechter vleugel vormen. En nauwelijks 4 minuten later, in De op een verre pass, die welhaast niet meer bereikbaar scheen, fel döörsprin- tende Gallis wipte in de clinch met de uit gelopen Hanssen het leer over de Eind hoven-doelman heen. Hoonhout snelde toe en schuiverde met drie lange stappen de bal over de ljjn, alvorens twéé op hem instormende Eindhovenaren hem met zijn hoofd tegen de paal rammeiden en hjj voor een knock-down en een bebloed ge zicht een uitvoerige behandeling door de medicijnman moest ondergaan. De sfeer in de RCH-gelederen werd na deze gelijkmaker opmerkelijk veel beter (keeper Wille had tot in de middencirkel toe zijn handtastelijke opbeuringen en aanmoedigingen uitgedeeld) en het werd een gelijkopgaande strijd, waarin nochtans RCH mentaal vaak slordig en Eindhoven pittiger bleef. Technisch knappe staaltjes solo- en samenspel werden aan beide zijden al te dikwijls bedorven door heel slap en mat gedoe en vooral in de uit niets dan klinkende namen bestaande Eindhoven-voorhoede miste men het door zicht om het vijf-mans-cordon van RCH- verdedigers op het critieke moment be slissend open te breken. De RCH-aanval- len hadden meer weg van opportunis tische één-mans- torpedo's, maar toch was er een Frans Tebak in internationale vorm voor nodig om de eindelijk aan Frans van Tuyl ontsnapte Gallis van een i doorbraak af te houden. Ook na de rust weer een onmiddellijk ingezet Brabants offensief, met een wagenwijd geopende kans voor Schmidt, toen Wille een schot van Louwers moest laten wegspringen en het doel onbe schermd achterliet. Schmidt's opgelegde schuivertje, iets té simpel opgelegd en daardoor té tam losgelaten, draaide nog juist naast de paalMaar Eindhoven bleef hameren en zelfs het flegma van de weer schitterend verdedigende Bies brouck vermocht de dodelijk wordende paniek voor Wille's heiligdom niet te be zweren. Een kijvende Wille kon niet met zo veel drift zijn mannen uit zijn doelge bied jagen of het duo BiesbrouckLas- schuit moest keer op keer töch weer terug Verlengingen dus. En alles wat zich had opgekropt, ontlaadde zich nu in storm achtig geweld. Maar hoe hard en fel het gevecht om die éne beslissende goal nu ook werd, het blééf voorbeeldig sportief; en daarvoor komt. aan de spelers én aan Bronkhorst een groot compliment toe. Maar ook: onder deze laatste-reserves- storm van geestdrift bleef het spel in technisch opzicht zéér slecht. Kansjes voor Schmidt (via Van Melis en Louwers) en voor Gallis (na een mis ser van Jo Tebak) leverden niets op, maar in de tweede 7V4 minuut werd RCH dui delijk sterker en forceerde twee corners. Bij Eindhoven moest in deze laatste minu ten Louwers wegens een blessure het veld ruimen. E^n juist toen over de tribunes de vrees voor nog meer verlengingen en voor zelfs een volledige herhaling van heel deze ver schrikkelijke beslissingswedstrijd tastbaar als in een klamme nachtmerrie was gaan rondkruipen, scoorde midvoor Gallis dan, in de laatste seconden van die tweede verlenging, het verlossende doelpunt en kon het RCH-feest in alle roezigheid los barsten. Maar het was niét alleen voor RCH een verlossing Zo hebben de blauwzwarte Heemsteedse Haarlemmers dan hun prestatie van 1922 herhaald. Toen vierden zij hun eerste afdelingstitel meteen met het landskam pioenschap; voor hun twééde titel moes ten zij tot 1953 wachten, maar ook nu hebben zij die met de „gouden plak" be kroond. En sedert 1949 (SVV) heeft het Westen dan eindelijk kans gezien om het Zuiden weer eens te overtroeven; hoe welenfin! (Van onze verslaggever) FEIJENOORD, Zaterdag. Met pijn en moeite hadden wij ons in deze late Zaterdagmiddag een paar uurtjes van de Gymnaes- trada losgerukt om de finale van het Nederlands voetbal-kampioen schap 1953 te zien. Het was een weinig plezierig intermezzo En zelfs op dit duel tussen RCH en Eindhoven drukte de Gymnaes- trada haar stempel. Ten besluite van een weinig prijzend commen taar op het trage tempo en het be scheiden spel van beide ploegen zei iemand op de tribune: „Het lijken wel de Zweedse huisvrouwen tegen de Noorse veteranen" Hetgeen voor de genoemde Scan dinavische gasten niets onaardigs inhoudt maar voor RCH en Eind hoven beslist een schamele kwali ficatie betekent. Tot een eindstrijd Van Swol-Hughan is het bij de tennis-kampioenschappen van het district Amsterdam in 't heren-enkel spel niet gekomen. Van Swol bereikte ge. makkelijk de finale, Hughan werd in de halve eindstrijd geklopt door Kramer. Deze was in de eindstrijd kansloos tegen Van Swol. De uitslagen der laatste ronden: Heren-enkelspel halve eindstrijden: Van Swol sl. Nolten 6-1 6-2; Kramer sl. Hug han 2-6 6-2 6-3. Eindstrijd: Van Swol sl Kramer 6-0 6-1. Dames-enkelspel, halve eindstrijden: mevr. Scholten sl. mevr. Eerenvelt 8-6 6-1; mevr. Peters-Schmier sl- mevr. Hlousek 2-6 6-3 6-2. Eindstrijd: mevr. Peters—mevr Scholten 9-11 9-7 (wordt overgespeeld). Herendutobelspel, eindstrijd: Bijlmer en van Roon sl. Nolten en Volkmaars 6-2 4-6 6-1. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: mevr. Scholten en Holst sl. mevr. Eerenvelt en Blaauw 6-1 6-1. Damesdubbelspel, eindstrijd: mevr. Pe ters en mevr. Scholten sl. mevr. Eerenvelt en mej. v. d- Lem 11-9 6-3. Bij de kampioenschappen district Den Haag lieten Wilton, Van Meegeren, Van Dalsum en Krijt om verschillende redenen verstek gaan. De uitslagen der laatste ronden waren: Heren-enkelspel, halve eindstrijden: Jos Windt sl. Karsten 6-3 6-2; Karamoy sl. Goris 6-4 6-2. Eindstrijd Windt sl. Kara moy 8-6 3-6 6-0. Dames-enkelspel, halve eindstrijden: mej Tekelenburg sl. mevr. de Groot 6-2 6-2; mej. Mullemeister sl. mevr. Koch 6-4 5-7 6-3. Eindstrijd: mej. Tekelenburg sl. ihej Mullemeister 6-2 4-6 6-4. Herendubbelspel, eindstrijd: Tönjes en de Groot sl. Michielsen en Karamoy 6-4 3-6 6-2. Damesdubbelspel, eindstrijd: mej. Teke lenburg en mej. Mullemeister sl. mej. Fi- kenscher en mej. Ferir 7-5 2-6 6-3. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: mej Fikenscher en Tönjes sl. mej. Raaymakers en de Groot 6-3 6-2. In het internationale jeugd-tournooi te Rapallo in Italië waarin o.a. ook de Australiërs Hoad en Rosewali deelne men, heeft Fenny Ten Bosch in het da- mes-enkelspel de halve eindstrijd bereikt en gewonnen. Na twee gemakkelijke overwinningen in de eerste twee ronden kwam zij in de halve eindstrijd tegen de Duitse jeugd kampioene mej. Dittmeyer, van wie zij te Wimbledon in het jeugd-tournooi in drie sets verloor. Zjj nam haar revanche in drie sets: 6—4 16 63. Mej. Ten Bosch speelde een meer gevarieerd spel dan de Duitse, die vrijwel uitsluitend uit het achterveld speelde. In de eindstrijd komt zij nu tegen de jeugdkampioene van Italië die reeds enkele malen in vertegenwoordigende ploegen van haar land gespeeld heeft. In het gemengd dubbelspel combineert mej. Ten Bosch met de Italiaan Pielran- geli. Zij bereikten de halve eindstrijd. In het damesdubbelspel hebben mej. Fenny en mej. Loni Ten Ten Bosch (die in de tweede ronde van het enkelspel versla gen werd) zich moeten terugtrekken wegens een gewonde voet van de laatste. Zondag zijn de halve- en finales ge speeld van het Roosendaal-jeugdvoet- baltournooi om de Zilveren Kadebrug, die definitief naar België ging. Mechelen versloeg Wilhelmina uit Den Bosch met 10 V.V.H uit Heerlen klopte Roosen daal' met 3^0, Mechelen won de finale tegen V.V.H. met 21. In overleg met de F.I.F.A. heeft liet bestuur van de K.N.V.B. besloten de oefenwedstrijd van het Europese F.I.F.A.-elftal tegen een nog nader aan te wijzen sparringpartner, in het Olympisch Stadion te Amsterdam te laten spelen. Binnenkort zal in een te Parijs te houden bijeenkomst een beslissing worden genomen wie als tegenpartij voor de F.I.F.A.-ploeg zal fungeren. Waarschijnlijk zal dit de kampioen van een der sterkste proflanden zijn. Zoals bekend wordt deze ontmoe ting, die op 30 September plaats vindt, gehouden ter voorbereiding van het F.I.F.A.-elftal voor de wed strijd tegen Engeland ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Foot ball Association op Woensdag 21 October in het Wembley-stadiou te Londen. Advertentie (Van onze correspondent) Meer dan twaalf honderd leden uit zes tig afdelingen van jeugdstandorganisaties van de N.C.B. in het bisdom Breda waren Zondag naar het landelijke Rijsbergen bij Breda getrokken, om in verschillende sportnummers een gooi te doen naar da hoogste eer. Dank zij het fraaie weer is het een agrarisch feest bij uitstek gewor den, dat- door verscheidene geestelijke- en wereldlijke autoriteiten, alsmede vooraan staande figuren uit het N.C.B.-leven werd bijgewoond. De rijke schakering van sport costuums en afdelingsvlaggen zorgde er voor, dat het Rijsbergse sportpark de ganse middag een mozaiek van kleuren is geweest. Pastoor dr van Oosterhout cele breerde om half drie een plechtig Lof in de openlucht, waarna burgemeester mr Jos Raaymakers bij de officiële opening gewag maakte van de culturele betekenis van dit jaarlijkse sportgebeuren. Onder leiding van mej. A. Ariëns en de heer W. Dado uit Breda gaven de meisjes en jongens allereerst een massa-demon stratie, gevolgd door een défilé, volks dansen door de meisjes en een massale pyramidebouw door de jongens. Deze laatsten bekampten elkaar voorts in ver schillende athletieknummers- Een eerste prijs verwierven voor volksdans de af delingen Princenhage, Dorst en Prinsen beek, in de vrije oefeningen door meisjes werd Liesbos (Breda) nummer één en in het algemeen klassement eindigde Dorst als eerste. De kringwimpel ging naar de afdeling Princenhage, terwijl de afdelin gen Dorst, Princenhage en Liesbos worden uitgezonden naar het interkringsportfeest op 6 September e.k. in Oss. In het algemeen klassement voor jon gens was de afdeling Effen (Breda) num mer een, pyramidebouw, Waspik, touw trekken, eveneens Waspik; hoogspringen C. Nooren uit Effen; vérspringen J. Rijken Effen; kogelstoten C. Nooren, Effen; 100 m. loop C. Leijten, Effen en 1500 m. loop J. Schonen te Etten- P&tf: JSSP*?-'* AMSTERDAM, Zoiulag. Op de Bosbaan zijn Zondag bij de Ne derlandse roei-kampioenschappen te Am sterdam diverse baanrecords gesneu veld. Een belangrijke stimulans daarvoor is geweest de strakke wind, die bijna in de lengterichting over de baan stond en vooral de ploegen op boei drie en vier ten voordeel strekte. Wat tevens echter inhield dat de ploegen op boei één nogal eens in ruw water roeiden en alleen door hun startpositie reeds gehandicapt waren. Het was onder deze omstandigheden dan ook niet verwonderlijk, dat vandaag geen enkele race op boei één gewonnen werd en dat heet starten op deze ongun stige boei voor velen reeds een morele klap meebracht, vóórdat de strijd was begonnen. Overigens wil hiermede niets discriminerends aan het adres van de winnende ploegen gezegd zijn, want om baanrecords te verbeteren moet men ten slotte een team van klasse zijn, ook al (Van onze cricket-medewerker) Een rustige cricket-Zondag, met weinig of geen schokkende gebeurtenissen- Slechts één surprise: VOC haalde het kunststukje uit om, in een wedstrijd met lage totalen van Excelsior te winnen, een mooie prestatie van de club van A. Ter- wiel! ACC heeft nu de leiding in de klasse A met een gemiddelde van 1.62, nummer twee is HCC 2 met een gem. van 1.60, no. 3 HBS met 1.33 gem., 4 staat HCC 1 mei een gem. van 1.22 en no 5 Rood en Wit met 0.55 gem., Hermes-DVS sluit de rij met 0.50 gemiddelde. In de match tussen Excelsior en VOC, scoorde Excelsior eerst 44, (J. Osterholt 21), A. Terwiel 2 voor 11, J. Nieuwenburg 5 voor 23, J- Stroo 2 voor 1, VOC kwam hierna op 82 (K. Dijk 33), J. Dries 5 voor 26. De tweede innings leverde Excelsior een totaal van 117 voor 9 op, waarna ge sloten werd, (P. Middendorp 23), waarna VOC de tijd uitspeelde, die op een totaal De wedstrijd tussen het Nederlands elftal en de Engelse eerste-divisie- club Arsenal, die op Woensdag 19 Augustus in het Feijenoordstadion te Rotterdam zou worden gehouden, gaat niet door. Op dezelfde datum begint in Engeland reeds de compe titie en in verhand hiermee heeft Arsenal de overeenkomst met de K.N.V.B. moeten annuleren. Ge tracht zal worden de ontmoeting op een andere datum te houden. DEN HAAG, Zondag Er zijn op de zoals vanouds zeer winderige sintelbaan aan de Laan van Poot in Deh Haag tijdens de Nederlandse athletiek-kampioen. schappen nogal wat verrassingen ge vallen. Voor de grootste daarvan zorgde wel de 21-jarige Aart Harde veld. Enkele weken geleden bij mili- (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, Zondag. Was Bennaars twee weken geleden thuis de grondlegger voor de 40 Dosko zege tegen Helmond, Zondag was van datzelfde Dosko. maar nu zonder Bennaars (bles sure), de glans, af en ging het dof en mat door de knieën als erkende het al bij voorbaat dat deze stoere Limburgers met één been reeds in de eerste klasse stonden. Ja, het gemis van de oud-internationaal was wel zeer goed merkbaar én aan het spel van de anders zo beweeglijke mid voor Louis Overbeeke én aan dat van de hele voorhoede, die nu, en dit heel de lieve wedstrijd lang, vooral stootkracht miste. Zo kon het gebeuren dat ondanks een voortdurend Dosko-veldoverwicht toch WH de eerste goal scoorde, geheel onver wacht overigens, uit een verre schuiver van linksbuiten Koenderink. Een ver raderlijk schot waarnaar keeper Hoonder.t overigens zonder blaam, iets te iaat dook. 01. Erger was dat Dosko, slecht gestart in de tweede helft, pas na ongeveer een uur spelen het eerste en laatste tegenpunt scoorde. Het kwam van de voet van de soepele Ambonnees Rak, die Bennaars zeer verdienstelijk verving maar nu eenmaal de routine van deze crack mist, een routine die in zulke zenuwslopende wed strijden goud waard is. Dosko speelde over het algemeen juist iets te weinig geraffineerd om tegen de granietharde verdediging van WH (laat- ze-maar-komen-systeem!) succes te heb ben. Het moreel van de Bergenazen was er Zondag trouwens ook te weeek voor. Het feit dat linksbuiten P. Hopmans al met zijn hoofd in het verband liep eer er gedoelpunt was, deed daar vanzelfspre kend nog afbreuk aan. Daarmee heeft WH '16, bekende club uit het katholieke kamp, zijn ideaal, na menig rumoerig tweede-klas-seizoen, eindelijk bereikt: in de Mijnstreek nu ook te Heer len een eerste -klasser. De eindstand in deze promotie-groep C. WH '16 3 2 1 0 5 7—4 Dosko 4 1 2 1 4 7—5 Helmond .30121 3—8 OM HET VOETBAL-KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND RCHEindhoven (beslissingswedstrijd) 21 na verlenging. R.C.H. kampioen. PROMOTIE 2e—le KLASSE Groep C Dosko—WH '16 1—1 ZUID II PROMOTIE 4e—3e KLASSE Helios HDVO (beslissingswedstrijd) 12 DVO prom. naar 3e klasse. taire wedstrijden te Nijmegen voor de eerste keer de aandacht op zich gevestigd, eiste hij thans temidden van Neerland's sterkste sprinters met veel overtuiging de 200 meter-titel voor zich op. Smildiger die Verwey onttroonde op de 400 meter, Fekkes. die de 5000 meter won, Janus van der Zande met een overwin ning op de 10.000 meter en Visser, die aan zijn verwachte vèrspring-kampioenschap dat op het hoogspringen onverwacht toe voegde, namen de overige surprises voor hun rekening. Een en ander maakte deze door het Haagse Vlug en Lenig voortref felijk georganiseerde wedstrijden voor in- en outsiders wel zo aantrekkelijk. Met die overwinning op de 200 meter nam Hardeveld revanches op zijn clubge noot Rulander (ook al een nieuweling in het vaderlandse sprinterscorps), die hem op de 100 meter duidelijk achter zich had weten te laten. In 11,4 sec. ging Rulander, die van de start af de leiding had gehad, op de 100 meter als eerste over de eind streep. Zo bleven Theo Saat's beide sprint-titels toch bij dezelfde club: Vlug en Lenig! Voorts nam Rem de 800 meter-titel van Wolsink over maakte Jansen een einde aan de 13 titels in successie van Lamoree in het hoogspringen, verwisselden zowel bij de dames als bij de heren een paar werpnummers van kampioen. En ten slotte moest het „oude" duo Broeken en Van der Hoeven eindelijk het hoofd bui gen voor de twee jeugd-rivalen Neder land en Parlevliet van wie de jonge Pe ter Nederhand (van het Rotterdamse R.K. A.L.O.) zioh tot een onzer nieuwe internationale cracks ontwikkelt. Daar entegen stelden op de sprint-nummers zo wel de „coming-man" Aret, als de „going man" Lammers teleur. Op 400 meter hor den werd Buys nog verdrongen door Van der Hoeven. De uitslagen van Zaterdag waren: Dames: verspringen: 1. Willy Lust (Zaanland) 5.91 m.; 2. Loes van der Mey- den (Olympia- '48) 5.74 m.; 3. Mieke Schenk (Olympia) 5.65 m.; kogelstoten: I. Jo van SchouwenCramer (Celebes) II.54!2 m.; 2. Ans Graveustijn (Licurgus) 11.12Vi m.; 3. Ans Panhorst-Niesink (Sa- gitta) 10.97 m.; speerwerpen: 1- Fafoie Snel—Muller (Siomo) 37.96 m.; 2. Ans Ko ning (Olympia '48) 37.11 m.; 3. Corry Ven dels (ADA) 34.72 m. Heren: 10.000 meter: 1. Van der zande (Olympia '47) 33 min. 9 sec.; 2. Van der Voort (Trekvogels) 33.19.2; 3. Slegt (Da- ventria) 33.28.4; 400 meter horden: 1. Van der Hoeven (Lycurgus) 55.9 sec.; 2 Buijs (A.A.C.) 56.4 sec.; 3. Parlevliet (Vlug en Lenig) 57.2 sec.; hinkstapsprong: 1. Van Egmoud (D.E.M.) 14.41 m.; 2. Snippe (D.O.S., Kampen) 14.39 mi 3- De Jong Thor) 13.80 m.; hoogspringen: 1. Visser (A.A.C.) 1.77 m.; 2. Van Druten (Vlug en Lenig) 1.77 m.; 3. Van der Meulen (Par thenon) 1.77 m.; discuswerpen: l. Van der Maat (Vlug en Lenig) 43.53 m.; 2. Fikkert (Sisu) 42.65 m.; 3. Dericks (Swift) 41.57'» meter. De uitslagen van Zondag waren: Dames; 80 meter horden: 1. Fanny BlamkersKoen (Sagitta) 11.8 sec.; 2. Wil ly Lust (Zaanland) 12.6 sec.; 3. Loes van der Meyden (Olympia '48) 12.8 sec.; 100 m.. 1. Puck Brouwer (Celebes) 12.7 sec.; 2. Gre de Jongh (Sagitta) 13.sec.; 3. StadDe Jong (Meeuwen) 13.1 sec.; 200 meter: 1. Puck Brouwer (Celebes) 26.2 sec.; 2. Gre de Jongh (Sagitta) 26.4 sec.; 3. Dini van Dijk (Sagitta) 26.8 sec.; hoog springen: 1. Dini Hilbrandie (Sagitta) 1.51 meter; 2. EUy Hobers (DOL) 1-41 meter; 3. Netty Molenkamp (Shell) 1-41 meter; discuswerpen: 1. Ans PanhorstNiessink (Sagitta) 39.25'A meter; 2. Cor Aafjes (Ly curgus) 35.52V2 meter; 3. Welly de Bruyn— Pasma (Olympia '48) 35.44 meter. Heren: 100 meter: 1. Rulander (Vlug en Lenig) 11.4 sec.; 2. Hardeveld (Vlug en Lenig) 11.5 sec.; 3. Aret (DOS) 11.5 sec.; 200 meter: 1. Hardeveld (Vlug en Lenig) 22.7 sec.; 2. Rulander (Vlug en Lenig) 22.8 sec.; 3. Besenbruch (PSV) 22.9 sec,; 400 meter: 1. Smildiger (Vlug en Lenig) 50.5 sec.; 2. Verwey (Trekvogels) 50.6 sec.; 3. Smulders (Avon) 51.4 sec.; 800 meter: 1. Rem (Lycurgus) 1 min. 57 sec.; 2. Jonkers (Vlug en Lenig) 1.58.6; 3. Veltman (Trek vogels) 1.59.2; 1500 meter: 1. Slijkhuis (Trekvogels) 4.00.2; 2. Rovers (Thor) 4.01.6; 3. Govers (Vlug en Lenig) 4.01.9; 5000 m.: 1. Fekkes (DOS) 15.16.6; 2. Huizinga (Ma rathon) 15.24.4; 3. Keesom (AV '23) 15.32.8; 110 meter horden: 1. Nederhand (ALO) 15.8 sec.; 2. Parlevliet (Vlug en Lenig) 16.1 sec.; 3. Broeken (Kunst en Kracht) 16.2 sec.; verspringen: 1. Visser (AAC) 7.28'-'2 meter; 2. Wessels (AV '23) 7.20 m.; 3. Mooy (Volt) 7.I8V2 m.; kogelstoten: 1. Derichs (Swift) 13.51 V2 meter; 2. Klaassens (Swift) 13.03 m.; 3. Kluft (Haarlem) 12.94I/2 m.; speerwerpen: 1. Lutkeveld (APGS) 61,96 m.; 2. Fikkert (Sisu) 61.05 m.; 3. v. d. Heijden (AAC) 55.38 m.; polsstokhoog springen: 1. Jansen (Haarlem) 3.60 m.; 2. Swart (Haarlem) 3.60 m.; 3. Lagerberg (Vlug en Lenig) 3.50 meter. van 46 voor 8 aanbrak. VOC won derhalve op de le innings met 38 runs. ACC maakte tegen Sparta het hog» totaal van 229 runs, waarvan D. de Baare met een goede, zij het langzame 67 (8x4* topscorer. A. Ruiterman 3 voor 65, L. de Bruyn 3 voor 50 en A. H. van der Linde 3 voor 51. De drie gebroeders van Weelde maakten: W. van W. 39, Hans van W eveneens 39 en H- J. 26. Prachtig bowlen van H. J. van Weelde, die 8 voor 51 nam, deed Sparta's innings hierna beëindigen op een totaal van 106. R. Wilson 22 n. o Met 123 runs bleef ACC dus in de meer derheid. HBS maakte tegen Hermes-DVS een totaal van 226 voor 9 (gesl.) J- Boelhouwer 41 en R. Bruynestein 48. Een stand voor het laatste wicket leverde HBS nog 76 runs op! Visée 40 en Johannes 39, beiden not out. J. Scheffer 5 voor 66. Nadat Stolk en Bailey ieder 27 runs gemaakt hadden zakte het batten van Hermes-DVS in el kaar. Nog probeerde Hermes de tijd ui» te spelen, doch ook dat mislukte, daar het laatste wicket 2 min. voor de tijd viel- R. Dellow de fraaie cijfers van 7 voor 31 Kampong verloor op eigen grond van VVV met 40 runs. VVV 127 (J. Alders 60 (4 X 4), A. de Waard 4 voor 32 en H. van der Bijl 4 voor 17. Kampong daarna 87. J. G. de Bruin 23, J. Alders 3 voor 24, H. Pelser 3 voor 38 en R. van der Maas 4 voor 14. VRA scoorde tegen Haarlem een totaal van 137, H. W. Glerum 54, Hub. Boeree 4 voor 30, Haarlem: 128 voor 8 (tijd!), C Dekker 30. Glerum 3 voor 25 en H. Klink 5 voor 33. Rood en Wit speelde tegen HCC 1 een zeer zwakke partij batten. Uit voor 51. C. Bakker 6 voor 22, Broese van Groenou 3 voor 4. HCC 1 sloot de innings op 170 voor 8, (Gallois 80, C. Bakker 29), Hein Winter 3 voor 41. Waarna Rood en Wil nog eens mocht batten. Op 40 voor 4 werd toen gestopt. Ook Quick, Den Haag, had tegen HCC 2 weinig in te brengen en verloor met 94 runs. Quick, in de le innings all out voor 68. E. Vriens 5 voor 22 en R. Borgers 3 voor 4. HCC 2 sloot hierna de innings op 162 voor 6, waarvan L. C. de Villeneuve 60. J. Foortse bowlde 3 voor 40. In de 2e innings van Quick werd op 97 voor 5 gestopt. De Amerikaan Mal Whitfield liep te Helsinki de 800 yards in de nieuwe we reldrecordtijd van 1 min. 48,6 sec. en verbeterde met 0,6 sec. het record dat hjj samen met de Engelsman Wooderson hield. De Rus Tscherbakov haalde te Moskou 16,23 meter bij hink-stap-sprong en ver beterde met 1 cm. het wereldrecord van de Braziliaan en Olympisch kampioen Ademar Ferreira Da Silva. zijn de omstandigheden gunstig en ook al werd menige uitslag wèl beïnvloed. Na afloop van cle kampioenschappen heeft de Nederlandse Roeibond besloten de volgende ploegen af te vaardigen naar de Europese roei-kampioenschappen van 13 t/m 16 Augustus in Kopenhagen: Twee met stuurman: Minerva (A. Fontani, mr G, Dutry van Haeften sl. en M. G. Rood st.). Twee zonder stuurman: Het Spaarne (S. Blom hg, R. Gitz sl.). Vier met, stuurman: Njord ("S. H. M. Vrind bg. P. L. J. Cornelissen, J. F. van Schaardenburg, S. E. Hoekstra sl. en W. Dekker st.). Skiff: R. H. van Mesdag (Cornelis Tromp). Als chef d'equipe zal dr D, Willebrand de ploeg vergezellen. Naar de internationale dameswedstrü- den te Kopenhagen zullen worden afge vaardigd de acht van „De Vliet": W. de Boer (boeg), E. Tersteeg. H. Teuben, J. v d. Berge, J. Óckeloen, W. E. Nanning, M. Moussault, I. Scheltema (slag). I. v. d. Steur (stuurvrouw), alsmede de Nau- tilus-skifeuse mej. A. Reuter. De vieren met stuurvrouw van Die Leythe, Nereus, De Hunze en Het Spaarne zullen op een nog nader te be palen datum een trial roeien om uit te maken welke ploeg zal worden uitgezon den. Me.i. De Bussy zal als chef d'equipe optreden. De vijf op de Bosbaan verbeterde na tionale records zijn die door de dames vier met stuurvrouw van Dje Leythe, de twee met stuurman van Minerva (De Hoop/Nereus-combinatie), de dames dub bel vier van De Vliet, de dames acht van De Vliet en de skiffeur Van Mesdag. Bovendien sneuvelde het internationale baanrecord in de twee zonder stuurman door de ploeg van Het Spaarne. De uitslagen luiden: Vier zonder stuurman: 1. Nereus 6.37.9; 2. Willem III 6.44.1; 3. Njord 6.46.5. Vier met stuurman: 1. Njord 6.44.2; 2. Laga 6.47.0; 3. Nereus 6.57.7; 4. Wil lem III 7.18.0. Twee zonder stuurman: 1. Het Spaar ne 7.14.9 (nieuw internationaal baan record); 2. De Hoop 7.34.6; 3. Triton 7.43.2. Dames skif: 1. Mej. A. Reuter (Nau tilus) 4.01.3; 2. Mej. Veenstra (De Hunze) 4.20.4. Dames vier met stuurvrouw; 1. Die Leythe 3.442.3 (nieuw baanrecord); 2. Nereus 3.44.0; 3. De Hunze 3.50.1; 4. Het Spaarne 3. 51.1. Skif: 1. Van Mesdag (Cornelis Tromp) 7.20.2 nieuw nationaal baanrecord2. Neumeijer (Willem III) 7.31.0; 3. Draayer (Nautilus) 7.33.7. Twee met stuurman: 1. Minerva 7.47.8 (nieuw nationaal baanrecord): 2. De Laak 7.49.6; 3. Aegir 8.09.6; 4. Het Spaarne 8.23.8. Dames dubbel twee: 1. Willem III 3.50.2; 2. De Hunze 4.03.2. Dames dubbel vier: 1. De Vliet 3.40.8 (nieuw baanrecord); 2. D.D.S. 3.51.0; 3. Nereus 3.55.9. Dames acht: 1. De Vliet 3.19.5 (nieuw baanrecord); 2. Willem III 3.29.6. Dubbel twee: 1 .Combinatie Het Spaarne/Willem III 6.52.0 (row over). Acht: Willem III 6.07.4; 2. Njord 6.11.0. Ascari blijft maar winnen, nu weer in Silverstone. waar hij de 423 km. in 2 uur 50 min. aflegde en in zijn Ferrari van start af won. Op de tweede plaats Fan- gio en op de derde Gonzales beiden in Maserati, vervolgens Farina, Hawthorn, Bonetto, Prins Bira en Ken Wharton, terwijl De Graffenfried en de complete Gordini-ploeg Schell-Trintignant-Behra de strijd staakte. Bjj de wereldkampioenschappen scher men te Brussel won Frankrijk met D'Oriola zowel het individueel als het ploeg-kampioenschap floret heren. Russische dames-athleten liepen nieu we wereldrecords op 4 x 200 en 3 x 800 meter, resp. in 1 min. 39,- sec. 6 min. 35,6 sec., welk laatste record reeds in Russisch bezit was en het eerste door Rusland en Engeland werd gehouden. Mogen de eerste ronden van de Euro pese zone om de Davis Cup spanning ge mist hebben, de eindstrijd Denemarken— België van deze zone te Kopenhagen was er tot nu toe vol van. In de eerste partij zag Nielsen zijn voor sprong van twee sets tegen Brichant teniet gaan door uitstekend, vinnig aan vallend spel van de Belg, die zich van de reputatie van de finalist van Wimbledon niets aantrok. Het werd met 61 75 36 36 33 een geheel open strijd. Een paar onfortuinlijke slagen kostten toen de Belg zijn service en daarna was Nielsen onweerstaanbaar met serveren en vol leren. Met 6—3 won hij de vijfde set. Washer leek in gevaar toen hij tegen Ulrich op 4—6 6—4 1—4 kwam, doch een omzetting van zijn te forcerende spel in taaie verdediging (advies van zijn aan voerder, dat hij ook opvolgde) noopte de Deen tot sterker aanval dan hij blijkbaar geven kon, met als gevolg vele missers en een nederlaag: 6—4 46 5—7 1—6. In het dubbelspel was Nielsen in de eerste twee sets de grote man met uit stekend netspel en sterk serveren. Op 64 63 42 en 54 kwamen de Denen, doch allengs was vooral Washer in zijn spel ge komen en zonder dat zij matchpoint tese" zich gekregen hadden, wonnen de Beigen de set met 97. Ook in de vierde en de vijfde set was Washer prachtig op dreef, vooral met zijn returns, waarop Brichant kansen kon afmaken aan het net. Met 6—1 wonnen de Belgen de vierde en na 53 54 0.30 ook de vijfde: 46 36 97 64.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6