Nog dit jaar aanbesteding van boerderijen in rampgebied DE KERK in de. nieuwe tijd Landbouw-ingenieur als leken missionaris Felle brand in garage van nieuwe Alexanderkazerne r&A aaoWUL n Ontploffing richt ravage aan in Wageningse drukkerij Weer tegenwaardegelden voor productiviteitsverhoging Russische nota aan Ankara Amerikaans voedsel voor Oost- Duitsland Rusland, Nijmegen centra van bla ren op dinges en voet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN tl:-' t Dinsdag 21 Juli 1953 WEERBERICHT Normen voor vergoeding van seliade aan gewassen Schade aan werktuigen, vee en boomgaarden Mgr Ivanios overleden Metropoliet van Jacobitische Kerk Nieuwe mutaties in Hongarije Academiefeesten te Breda Ir. Heyman doet goed werk in Pakistan LEKEN-MISSIONARISSEN DOEN GELOFTE Twintig legerauto's verwoest „Verboden te rokeri OLIE OP KAAPSTAD'S GOLVEN „Sliedrechtblijft lading verliezen Nederlanders keren terug uit Rusland Vossenplaag rondom Arnhem Te democratisch Analyst Stoker in ketelhuis ernstig gewond Ditmaal bestemd voor bouwbedrijf, kleine metaalindustrie en confectiebedrijf BOUWBEDRIJF KRIJGT PRODUCTIVITEITSCENTRUM Coördinerend en stimulerend De handel in opwekkende middelen Britse vliegreuzen worden gesloopt Pluimveestapel aan grenzen gebonden Oordeel van Stichting voor de Landbouw Plagen in Egypte Voorziening van Britse troepen wordt bemoeilijkt Opii eidering gevraagd over buitenlands vlootbezoek Alpinist liing dagenlang tegen rotswand De we'erverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking met enkele buien en een kans op onweer. Overwegend matige wind, aanvankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later ruimend naar Zuid-West. Belangrijk lagere' middagtemperaturen. Woensdag 22 Juli: Zon op 4.46 uur. onder 20.46 uur. Maan op 17.49 uur, onder 0.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van schade Het ontwerp van wet op de watersnood- schade is reeds enkele malen besproken in de herstelcommissie van de Stichting voor de Landbouw. Onlangs is een ver gadering gehouden waar gesproken is met een vertegenwoordiger van het ministerie van Wederopbouw over de vraagstukken der gebouwenschade en met de directie van de Rijksdienst voor landbouwherstel over de overige landbouwschade. Bij de behandeling van de gebouwen- schade legde het hoofd van de afdeling boerderijenbouw van de centrale directie van de wederopbouw en volkshuisvesting de nadruk op de wenselijkheid, dat de ge troffen boeren zo spoedig mogelijk voor bereidingen treffen voor de bouw van een vervangende boerderij, resp. het herstel van de oude boerderij, voorzover vallende onder de ontwerp bijdrageregeling waters- noodschade boerderijen 1953. In gevallen, waarbij voorshands alleen tot herstel van een beschadigd pand wordt overgegaan en eerst later aan de vervan ging van onherstelbaar beschadigde pan den, behorende tot dezelfde boerderij zal worden begonnen, kan voor dit herstel een voorschot worden verleend van 2/3 van de goedgekeurde herstelkosten. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te komen tot een groot deel der aanbestedin gen van boerderijen, met name in Zuid- Holland en Noord-Brabant en, in zoverre de omstandigheden dit mogelijk maken, ook in Zeeland. Wat het herstel van de landbouwschade betreft, de commissie heeft zich er mede verenigd, dat voorlopig het huidige voor schotsysteem zal worden gehandhaafd. Het Landbouw Economisch Instituut werkt aan het opstellen van normen voor de diverse vergoedingen. De normen voor de zaakschade (gewassen te velde) zijn practisch in concept gereed. Indien bepaalde cultures (bijv. gerst) deel uitmaken van het herstel, dan wor den de kosten daarvan vergoed, voorzover zij niet worden gedekt door de opbreng sten der gewassen. De normen voor deze zogenaamde kale-kosten-regeling zijn nog Advertentie HET OORDEEL VAN EEN STAATSMAN De Yankees - aardige luitjes. Erg knap in politiek en cigarettes. Moet U die tabaksvelden zien bij Lexington in Kentucky! Voor mij dan ook alleen Lexies van America's Best Tobaccos. in voorbereiding. Deze regeling geldt ook voor grasland en voor de tuinbouw- Voor de tuinbouwsector ligt het in de bedoeling niet gewas voor gewas te be cijferen, maar een vergoeding toe 'e kennen naar een bedrijfsindeling van intensieve en extensieve bedrijven. Buiten de genoemde zaakschade en kale- kostennormen zullen nog meer vergoe dingsnormen moeten worden opgesteld voor de schade aan de werktuigen, vee, boomgaarden. In gevallen waarin de des kundigen menen, dat de boomgaarden nog kunnen herleven, zullen de werkelijke kosten van de toegepaste bevloeiing vol gens normen worden vergoed. De rijksdienst bindt zich niet bij voor- Op 71-jarige leeftijd is te Trivandrum in de Indiase staat Travancore overleden mgr Ivanios Panikervistis, bekend on der de naam Mar Ivanios, hoofd van de katholieken der Syro-Malankarese ritus en aartsbisschop van Trivandrum. Mar Ivanios kreeg in 1930 in geheel de wereld grote bekendheid, omdat hij als aartsbisschop van Bethany en metropoliet van de schismatieke Jacobitische Kerk hel schisma afzwoer en tezamen met zijn suf fragaanbisschop in de schoot der Moeder kerk terugkeerde. Twee jaar later werd hij benoemd tot katholiek aartsbisschop van de nieuwe aartsbisschoppelijke zetel van Trivandrum in Travancore (India). Zijn terugkeer tot de Moederkerk werd door talloze Syro-Malankarese Christenen nagevolgd. baat aan de plaatselijke uitgevoerde taxa ties van de waarde van overgedragen vee: bij dergelijke taxaties is niet bekend, welk niveau is aangehouden. Men zal ook voor dit vee dus tot normatieve vergoeding overgaan. Voor na de ramp gestorven vee zal van geval tot geval worden nagegaan, of het vee inderdaad tengevolge van de ramp is gestorven. Vee, dat tijdens de evacuatie belang rijke schade heeft opgelopen, kon tot om streeks Mei worden overgedragen aan de overheid. De overheid stelt zich nu op het standpunt, dat degene, die hiervan geen gebruik heeft gemaakt, geen schade had. De herstelcommissie heeft er op gewezen, dat velen met dit standpunt onbekend zijn gebleven. Hoeveelheden zaaizaad en pootgoed, die tengevolge van de ramp onbereikbaar wa ren en daardoor waardeloos werden aan getroffen, vallen binnen de wettelijke schaderegeling. Het officiële „Hongaarse Persbureau'' maakte hedenmorgen wederom melding van mutaties op hoge posten. Generaal- majoor Tibor Poecze is benoemd tot hoofd der Hongaarse volkspolitie. Poecze was sinds Juli 1951 onder-minister van bin nenlandse zaken. Zijn voorganger als hoofd der staatsveiligheidspolitie, gene- raal-majoor Laszlo Piros, wordt eerste onder-minister van binnenlandse zaken- fin berichten uit Wenen is op 1 Juli jl. gemeld dat generaal-majoor Piros werd gedwongen af te treden als lid van het polit-bureau der Hongaarse (communisti sche) „Arbeiderspartij", nadat de toen malige premier Rakosi hiertoe opdracht van het Kremlin had ontvangen). Rakosi werd, als gemeld, op 4 Juli door Nagy als Hongaarse minister-president opgevolgd. Het Hongaarse persbureau meldt voorts nog de namen van veertien personen, betrokken bij de recente wijzigingen in de Hongaarse regering. Het 125-jang jubileum van de Kon. Mili taire Academie te Breda. Boven: De grote stoet reünisten stroomt de poort van de K.M.A. binnen. Onder: De gou verneur ontvangt uit handen van minster C. Staf de Koninklijke onderscheiding van ridder in de Nederlandse Leeuw. in hun nabijheid hebben, die hun advie zen en aansporingen kunnen geven. De ambtenaren immers zijn slechts Hn staat zo nu en dan en slechts voor korte tijd de dorpen te inspecteren. Op 19 Juli hebben in Brussel zeventien leden van het Katholiek Vrouwelijk In ternationaal Dienstbetoon (A. F. I.) in te genwoordigheid van Zjjne Excellentie ton, waar hij op het ogenblik vertoeft. In een onderhoud met de correspon dent van het K.N.P. zeide de bisschop, dat vooral in landen als het zijne de werfkracht van het Christendom geba seerd moet zijn op het Christelijk voor beeld van: ,,al weldoende rondgaan Dit is de beweegreden geweest, waarom hij ertoe besloten heeft een landbouwdes kundige aan te trekken om op kosten van de missie te trachten de levensstan daard van het in zijn diocees levenae volk te verhogen. Mgr Hettinga vertelde daarna over de werkwijze, die de heer Heyman volgt. Voornamelijk vult hij aan, wat door de gouvernementsdiensten nog niet Kim worden aangepakt. Om de landbouw in Pakistan op hoger peil te brengen is het nodig, dat de boeren voortdurend iemand Kort na het avondappèl even over tienen is gisteravond een felle brand uitgebroken in het garagecomplex van de Nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te Den Haag. Een twintig tal wagens van allerlei soort, waaronder een gloednieuwe bulldozer, een grote high speed (artillerietrekkcr), verschillende drietons vrachtauto's, twee Corbitts, een radiowagen en enkele jeeps werden een prooi der vlammen. Om 12 uur gister avond was men het vuur meester: het dak van het garagegebouw bleek vrijwel ge heel te zfjn verwoest. Vele militairen bevonden zich op het ogenblik dat de brand werd ontdekt reeds op de slaapzalen. Onmiddellijk renden zij naar de garage een gebouw van onge veer 100 bij 40 meter die evenwel ge sloten was. Ruiten werden geforceerd en nadat de garage was geopend werd nog getracht de wagens naar buiten te halen, hetgeen niet gelukte. Daarop werd met eigen materieel getracht de brand te be- vingen, terwijl de Haagse brandweer werd gealarmeerd. De druk op de water leiding was evenwel niet van dien aard dat men enige kans had het vuur ™eest®r te worden. De vlammen sloegen zijden door het dak en in de garag was het spoedig één grote vuurze Haagse brandweer, die spoedig ter piaa was, wierp zich met groot materieel i de strijd. Zes motorbrandspuiten, twee ladderwagens en een materiaalwagen wer den naar de Nieuwe Alexander kazerne gedirigeerd. De vuurgloed was op verre afstand te zien. De Zuid-Westenwind deed de von ken neerdalen op de zich achter de ga rage bevindende gebouwen, die evenwel verspreid staan en gelukkig geen schade ondervonden. Vrjj kort achter de garage Is een gebouw gelegen dat voor een deel ais eetzaal wordt gebruikt en waar een bord „verboden te roken" hel door het schijnsel van dc brand werd verlicht. ,,Ir J. Heyman, de Nederlandse land bouw-ingenieur van Wageningen, die ik vorig jaar naar Pakistan heb laten ko men en die als lekenmissionaris gaarne aan mijn oproep gehoor heeft gegeven, doet voor de missie misschien meer dan twee of drie missionarissen zouden doen." Dit verklaarde mgr Nicolaas Hettinga, ^U1JC bisschop van Rawalpindi,te ^yVashing- Monseigneur Tchen, bisschop van Noord- China, de verbintenis aangegaan zich als leken-missionarissen in dienst te stel len van dc Kerk. Tien van hen, onder wie van Ameri kaanse, Belgische, Franse, Nederlandse en Italiaanse afkomst, hebben hun eerste gelofte gedaan, terwijl zeven, na hun vormingstijd te hebben voleindigd, de eed aflegden zich volledig in dienst te stellen van de missie-bisschoppen, naar de geest van Pater Lebbe (voor de ont wikkeling van een Katholieke inlandse élite). Vijftien dagen geleden heeft een ander lid, in tegenwoordigheid van monseigneur Assaf, haar eed afgelegd te Amman (Jor danië), waar zij haar apostolaat als dok ter in de geneeskunde zal uitoefenen. Deze jonge missionarissen zullen nu hun krachten voegen bij die van hun col lega's, reeds aan het werk in Afrika, in het Nabije Oosten, in Formosa, in de in ternationale meisjes-studenten-centra en weldra in India en Vietnam. Sinds haar oorsprong in 1937, heeft de vereniging reeds zeventien groepen opge- Toen de beschadigde Nederlandse tank boot „SUedrecht" Zondag j.l., liggende aan aan de Oosterpier m de haven van Kaap- stad, werd nagezien, vloeiden door een on- geval opnieuw vele tonnen olie uit het schip. De olie verspreidde zich over het Victoria-bassin. Slechts snel optreden door de havenautoriteiten voorkwam een ver spreiding over het gehele bassin en veron- reiniging der daarin liggende schepen en van de kade. Men is thans bezig het water van olie te zuiveren. Verwacht wordt, dat dit drie tot vier dagen zal duren. Aan twee zijden werden met de ladder wagens stralen op het fel brandende dak geworpen, terwijl met de motqrspuiten het middengedeelte van het dak 'en de bran dende wagens in de garage onder water werden genomen. Op het terrein van de brand bevonden zich de procureur-gene raal mr Van Gilse, de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer Gualthe- rie van Wezel en kolonel Kok, comman dant van de luchtverdedigingskring waaronder de Nieuwe Alexanderkazerne ressorteert. De oorzaak van de brand is onbekend. Nog om half tien gisteravond werd de laatste wagen in de garage, die zwaar beschadigd werd, gereden. «Am#» i'&V -«Sfc. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de groep personen van Nederlandse herkomst, welke aanvan kelijk 10 Juli uit de Sovjet-Unie zou te rugkeren, thans eind Juli, begin Augus tus in Berlijn, voor repatriëring naar Nederland, zal aankomen. Behalve de reeds eerder genoemde 34 personen zal eveneens Lambertus Jansen, geb. 6 Oc tober 1920. terugkeren. richt, die werkzaam zijn in de missie bisdommen, in de meisjes-studenten-cen tra en in de vormingshuizen. Dit volstaat echter geenszins om aan de talrijke aan vragen van de bisschoppen te voldoen. Het missioneringswerk vraagt meer en meer de hulp van edelmoedige en goed gevormde leken, en deze nieuwe groep wil er op haar beurt aan beantwoorden. (Van onze correspondent) Op het landgoed „Planken Wambuis" in de onmiddellijke omgeving van Arnhem heerst de laatste dagen een ware vossen plaag. De landbouwers uit de omgeving klagen steen en been over de verwoesting, welke Reintje onder de pluimveestapel aanricht. Op een der boerenerven vie) zelfs een pauw als slachtoffer van de vossen. N verschillende steden van ons land is 't heugelijkenieuws aangeplakt, dat er een soort nieuwe Nazipartjj in ons land werd opgericht. De naam luidt wel heel federatief .Jïationaal- Europese sociale bewegingdoch men voelt gevoelig, uit welke on-Europest hoek de wind waait. De fleider' is een bekende figuur uit de voormalige N.S.B. en diende tijdens de oorlog als officier in de Waffen S.S. Meer onthullingen vinden irij onnodig en te veel eer. Niet dat icy deze bewe ging niet bedenkelijk achten; integen deel, de toenemende actie van de ex- nationalisten moei zeer verontrustend genoemd worden. En dit niet alleen in ons land. In dit ons lijfblad heeft men b.v. gisteren kun nen lezen, hoe in Duitsland een voor malige generaal openlijk de Waffen S.S. verheerlijkte in termen, die moeilijk misverstaan kunnen worden, welk sterk staaltje stormachtige toejuichingen" ontlokte. Blijkens de ronkende biljetten op de aanplakzuilen ligt het in de bedoeling van de ,jN ationaal-Europese Sociale bê- weging" om in 1956 aan de Kamerver kiezing deel te nemen, zodat waarschijn lijk weer Fascisten in ons Lagerhuis hun intrede zullen doen; hetgeen eventueel waarschijnlijk heel wat ..beweging" zal geven. Men denkt zeker: .alles is vergeten en vergeven". Welnu, vergeven moeten wij. doch ver geten mogen wij niet, omdat zulks te gevaarlijk zou zijn. Of er iets tegen te doen zal zijn. dat Fascisten eventueel Kamerzetels zullen bezetten, betwijfelen wij echter. Waar om ook; wel Communisten en geen Fas- cisten! In een democratische staat mag eigen lijk te veel. Gisteravond om acht uur is Wagenin gen opgeschrikt door een hevige knal. Het bleek, dat zich in het ketelhuls van de drukkerij „Vada" van Zomer en Keunig een ontploffing had voorgedaan, die eeiy enorme ravage aanrichtte. Het ketelhuis is geheel in elkaar gestort. De enige op dat ogenblik aanwezige man in liet ketelhuis, de stoker S. uit Benne- kom, is in levensgevaarlijke toestand naar .het ziekenhuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Door de enorme druk werd het midden gedeelte van de sedert enige maanden in gebruik zijnde Noordervleugel ingedrukt De gevel werd met de grond gelijk ge maakt, terwijl een zware ijzeren deur over een afstand van dertig meter werd weg geslingerd. Op het noodlottige ogenblik waren er niet veel arbeiders in de fabriek aan het werk, zodat alleen de stoker zwaar gewond werd. Door de onmiddellijk toegesnelde arbeiders werd hij van onder de zware betonnen dakplaten bevrijd. De ketels, die, naar wij vernemen, chemische stoffen bevatten, zijn niet ernstig bescha digd. Vermoedelijk is druk in een absorbeur, die de xylol verzamelt, die bij de verdunning van de diepdrukinkt wordt gebruikt, te hoog geworden. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op de been, om de toege stroomde menigte op een afstand te hou den, daar het gevaar voor meer explosies niet denkbeeldig was. Naar de directie ons meedeelde, zal het bedrijf gedeeltelijk kunnen doorwerken, hoewel de schade enkele tonnen kan be dragen. De drukkerij VADA werd in de laatste oorlog tweemaal verwoest. Naar wij vernemen is spoedig de officiële publicatie te verwachten betref fende een nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarde-rekening, be stemd voor de productiviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken welke ditmaal met een aanmerkelijk bedrag begunstigd zullen worden zijn bet bouwbedrijf, de kleine metaalindustrie en bet confectiebedrijf. Zijn wij wel ingelicht, dan zal een bedrag van f. 1,1 millioen ter beschikking worden gesteld van het bouwbedrijf. Het weekblad „Cobouw", centraal orgaan voor de bouwwereld, weet intus sen te melden, dat het bedrag, dat aan de bouwnijverheid zal worden toegewezen, gebruikt zal worden voor de instelling van een lichaam voor de verhoging van de productiviteit in hel^ bouwbedrijf. Het is de bedoeling om met het kapitaal een stichting in het leven te roepen met een klein bestuur en een staf van geringe omvang; welk lichaam zich aanvankelijk zal bezig houden met een viertal proble men. In de eerste plaats met het onder zoek inzake de organisatie van het werk; voorts met een verbetering van het tarief systeem, eventueel indien werkgevers en werknemers van de noodzaak daarvan overtuigd zijn door het aanleggen van een grondtijdenarchief en het opleiden van tariefdeskundigen. Verder zal het orgaan zich bemoeien met de uitbreiding van de opleiding van werkgevers en uiut- voerders en van de scholing van werk nemers, en tenslotte met de propaganda en voorlichting. In de bouwwereld bestaat de overtui ging, dat de organisatie van de werk zaamheden op de bouwplaats van uiter mate groot belang voor het economisch bouwen in zeer veie gevallen nog kan worden verbeterd. Hiernaar kan worden gestreefd door middel van voorlichting op grond van gegevens omtrent de beste organisatie- en werkmethoden, bij het verzamelen waarvan een op te richten „produetiviteitscentrum" een belangrijke rol kan spelen. De eerste taak van het nieuwe lichaam zal zijn coördinerend en stimulerend te werken. Zo veel mogelijk zal via de be staande organisaties en organen de oplei ding en scholing, de propaganda en voor lichting worden uitgevoerd en aange moedigd. (Van onze correspondent) Er is gebleken dat de handel in opwek kende middelen onder de militairen in het soldatenkamp te Laren niet van het theehuis uit heeft plaats gegrepen. De helpster in het theehuis verkocht de am pullen, waarin zich de opwekkende mid delen bevonden, niet aan de soldaten zelf maar aan de cantinehouder van het kamp, die ze tegen betaling doorverkocht aan de soldalen. Onmiddellijk radat dit be kend werd is de cantinebaas ontslagen. Tevens heeft men achternaald dat een deel van de ampullen ook te Amsterdam verhandeld is geworden. Het onderzoek in deze affaire wordt voortgezet. De twee grootste vliegtuigen van de we reld, de „Brabazone" I en II, zullen wor den gesloopt, aldus is officieel te Londen bekendgemaakt. Gezegd werd, dat „be langrijke wetenschappelijke gegevens" waren verkregen door deze prototypes, die tezamen meer dan 60 millioen gulden hebben gekost. De „Brabazone" was slechts bedoeld ge weest als een experimentele machine -;n is thans verdrongen door de „Cornet" en de „Britannie", aldus werd aan deze ver klaring toegevoegd. De „Brabazone" kon 72 passagiers ver voeren over een afstand van bijna 5000 kilometer. Het toestel weegt 126 ton en heelt een vleugelwijdte van ongeveer 70 meter. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich, overeenkomstig het advies van de pluimvee-commissie er de commissie voor kleine-boerenvraag stukken, uitgesproken voor het reservereu van de pluimveehouderij voor de bedrij ven beneden 20 ha. Dit betekent niet, dat de kippenstapel moet worden beperkt doch alleen, dat men een uitbreiding van de kippenhouderij buiten de landbouw en op de grote landbouwbedrijven wil voor komen. Het hoofdbestuur zal daarom aan bet bestuur van het bedrijfschap voor pluim vee en eieren voorstellen, dat een be drijf beneden 20 ha 200 kippen per ha kan aanhouden, met een maximum van 600 stuks per bedrijf. De grotere bedrijven kunnen in totaal 100 kippen houden. Tol 50 stuks*is iedereen vrij, dus ook degene die buiten de landbouw staat. Bij dit alles zal een utzondering worden gemaakt voor de reeds bestaande kippen- stapels; dit geldt in het bijzonder voor de z.g. hoenderparken of kippenfarms. Het EgJ ptische ministerie van voed selvoorziening heeft een verbod uitge vaardigd voor het vervoer van levens middelen en andere goederen van de -N «I-delta naar de Suez-kanaalzone Als gevolg van deze maatregel zullen' de 85.000 Britse soldaten, die in het betrok ken gebied zijn gestationneerd, alsmede hun gezinnen en de ongeveer 35.000 hulp krachten, hun dagelijkse inkopen niet meer op de gewone wijze kunnen doen. Boter, suiker, vlees, fruit, olie en andere levensmiddelen zullen voortaan per vliegtuig of per schip moeten worden aangevoerd. In officiële Egyptische kringen wordt tegengesproken, dat het hier een „eco nomische blokkade" betreft. Volgens deze zegslieden is de maatregel slechts ge nomen om te voorkomen, dat de reserves van het land worden uitgeput. Het Russische persagentschap „Tass" meldt, dat L. Zorin, de Sovjetrussische onder-minister van buitenlandse zaken, aan de Turkse ambassadeur te Moskou Maandag een nota heeft overhandigd be treffende de „veelvuldige bezoeken van Turkse Zwarte-zeehavens door buiten landse oorlogsschepen". In de nota wordt gezegd, dat de be zoeken van Amerikaanse en Britse oor logsschepen aan Istanboel „als een soort militaire demonstratie kunnen worden be schouwd". „De Sovjetrussische regering hoopt hier omtrent van de Turkse regering nauw keuriger inlichtingen te ontvangen", ver volgt de nota. De Russische nota is een antwoord op mededelingen van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken over bezoeken van buitenlandse oorlogsschepen aan Istanboe] in de perioden van 22 lot 27 Juli en van „Beemster" overgedragen. Hr Ms mij nenveger „Beemster", die in het weder zijdse hulpprogramma door Amerika ten behoeve van Nederland is gebouwd, is aan de Nederlandse marine overgedragen. 27 Juli tot 3 Augustus a s. In de nota wordt verklaard, dat het „de Russische regering, gezien de haar dooi de Turkse regering gegeven inlichtingen onmogelijk is geen acht te slaan op het feit dat in de laatste tijd grote buitenlandse oorlogsschepen meer dan ooit tevoren be zoeken hebben gebracht aan Turkse ha vens, aan de Dardanellen en de Zwarte Zee". Hieraan wordt toegevoegd, dat de aangekondigde bezoeken door tien Ameri kaanse en 22 Britse oorlogsschepen „de in druk kunnen vestigen van een soort mili taire demonstratie". De Turkse ambassadeur bij het Krem lin, Hozar, zegde toe de nota ter kennis van zijn regering te zullen brengen. President Eisenhower heeft de West- duitse bondskanselier, dr Adenauer, laten weten, dat het voor Oost-Duitsland be stemde voedsel ter waarde van vijftien millioen dollar ter beschikking van de Westduitse regering zal worden gesteld, die aangeboden heeft zich met de verde ling ervan onder de Oostduitse bevolking te belasten. De eerste zending voedsel zal nog deze week in een Westduitse haven aankomen. Eisenhower wees er op, dat de Ameri kaanse regering zal blijven pogen de Sov jet-Unie duidelijk te maken, dat het Ame rikaanse aanbod om voedsel naar Oost- Duitsland te zenden slechts gebaseerd is op louter menslievende overwegingen. Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie hef Amerikaanse aanbod als „propaganda' afgewezen. Intussen heeft de Joegoslavische ambas sadeur te Washington, Popovic, de Ameri kaanse regering verzocht 430.000 ton g,-aan naar zijn land te sturen. De schaarste al daar zou te wijten zijn aan de droogte van de afgelopen twee jaar. Drie naehten lang heeft de Alpinist Georges Barbacki aan een touw tegen een steile rotswand van de „Aiguille du fou" in het Mont Blanc-massief gehan gen. Uit de^e wanhopige positie kon hij eerst hedenmorgen met de grootste moeite worden bevrijd. Barbacki hing op een uiterst moeilijk bereikbaar punt. De reddingsploeg, die sinds Zaterdag contact met hem trachtte te maken, kon er aanvankelijk niet in slagen hem te verlossen. Barbacki riep z«n redders gisteravond 'toe, dat hjj het hoogstens tot vanmorgen kon uithouden. Het is de reddingsploeg tenslotte geluki brj hem te komen en hem te vervoeren Barbacki bleek gewond. Zjjn tochtge noot, de Fransman Chertéat, maakte Zaterdag een noodlottige val, waaraan hij overleed. Barbacki kon sindsdien niet meer verder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1