Zwaartepunt van verantwoordelijkheid moet naar bedrijfsleven worden verlegd MULDER, Gespeelde oorlog tussen Westonia en Fantasia K.A.B. en C.N.V. niet geheel tevreden Paul de Groot had romantische visioenen Vrede komt nader bij doch er zijn nog vele mistbanken Overheid zal zeker toezicht moeten blijven uitoefenen Hongeroptocht in Maagdenburg Huwelijks-kwartet bij Brab. Orkest Verbruiksbeperking moet afgeschaft worden. - Volledige compensatie is nodig Vrijdag 24 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voordelen handhaven, nadelen ondervangen Amerikaanse gelukwens Vier Herzen in drei-viertel Takt.." Niet afwijzend tegen over opheffing van „verbruiksbeperking" Anna Pauker dood? Achttienhonderd vliegtuigen nemen er aan deel K.A.B. vraagt meer klaarheid h m mm Grapjes van minister Beyen C.N.V. niet pessimistisch Priesterstudent in zee verdronken Australië heeft plaats voor nog millioenen WEERBERICHT Het uraniumgebied in Saksen weer woelig Meer differentiatie gewenst Wezenlijke functie voor S.E.R. Geen pressie Korte replieken Amendement-Klompé aange nomen Eerste Kamer als stok achter de deW >,Er is nogal verschil" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Toenemende bewolking met morgen enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zaterdag 25 Juli: Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur; Maan op 20.16 uur, onder 3.02 uur. Centrale Werkgeversbonden loonvorming willen vrijere De omstandigheden, welke aanleiding hebben gegeven tot de tot nu toe gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich geleidelijk gewijzigd. Thans achten de vier centrale werkgeversbonden, t.w. het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestant- Christelijke Werkgevers in Nederland, de ontwikkeling zo ver gevorderd, dal het gevoerde beleid moet worden herzien op zodanige wijze, dat met behoud van de voordelen de bestaande bezwaren worden ondervangen. In eer verklaring zeggen de centrale werkgeversbonden, dat zij menen, dat na 1 J ahuari 1954, behoudens uitzonderlijke omstandigheden, aan algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvor ming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfstaksgewijze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zowel met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het evenwicht in de betalings balans. Redelijkerwijs mag worden verwacht, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen. In het begin van haar verklaring zeg gen de centrale werkgeversbonden dat de loonbeheersing van na de oorlog, welke haar verklaring vindt in de bijzon dere omstandigheden, waaronder ons land heeft verkeerd, in belangrijke mate Volgens een te West-Berljjn ontvangen bericht heeft te Maagdenburg in de Sovjet-zone een groep van naar schatting duizend huisvrouwen een hongerdemon- stratie gehouden. Verscheidene betoogsters zjjn door de volkspolitie aangehouden, toen zij in optocht naar het stadhuis gingen. Andere berichten melden, dat mijn werkers in het uraniumgebied van Aue In Saksen weer hebben geprotesteerd tegen het voedseltekort en het vasthouden van vele stakers, die na de relletjes van 17 Juni zijn gearresteerd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft in een verklaring, uitgegeven door zijn de partement, Nederland gelukgewenst met de goedkeuring van het E.D.G.-verdrag. „Het besluit van het Nederlandse Parle ment toont duidelijk dat, ondanks de on vermijdelijke hinderpalen en vertragingen, de beweging naar Europese eenheid voort gang maakt. Ik ben er van overtuigd, dat eenheid voor onze Europese vrienden de beste waarborg is voor vrijheid en een durende vrede. Deze eenheid biedt hun voorts de beste gelegenheid om op econo misch en sociaal gebied vooruit te komen. De staatslieden en het volk van Nederland kunnen er trots op zijn, dat zij de voor hoede van deze beweging vormen", aldus minister Dulles. de nationale welvaartsdoeleinden heeft gediend. De gunstige gevolgen, welke de centrale werkgeversbonden bij de voor gestelde herziening van het beleid wil len handhaven, betreffen met name: de handhaving van het loonniveau op zodanige hoogte, dat rekening is ge houden met een sociaal verantwoord minimum en met een hoog peil van werk gelegenheid en met de bevordering van het evenwicht op de betalingsbalans; de coördinatie van de loonverhoudin- gen in de verschillende bedrijfstakken; de bevordering van de arbeidsvrede. Tegenover deze voordelen staan in tussen bezwaren, welke de bonden na 1 Januari 1954 zouden willen ondervangen, omdat de betekenis ervan in toenemen de mate wordt gevoeld. Deze bezwaren z\)n vooral gericht tegen het vérgaande overheidsingrijpen, waardoor de verant woordelijkheid voor de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in overwegende mate berust bij de overheid in plaats van bij het bedrijfsleven. Deze zake de vaststelling en toepassing der richtlijnen toekomt aan de centrale orga nisaties van het bedrijfsleven, alsmede aan de Stichting van den Arbeid, en op welke wijze de handhaving van de ge stelde richtlijnen het best kan worden verzekerd, is voorwerp van nader onder zoek. Het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven ontslaat de overhaid niet van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzondere omstandigheden, waarbij met name wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene richtlijnen vast te stellen of de door het bedrijfs leven vastgestelde richtlijnen niet in over eenstemming zouden zijn met de doel einden van de algemene economische poli tiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming. De overheid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige bevoegdheden. Advertentie c- (Van onze correspondent) GEWEND de snaren juist te tref fen, de goede accoorden aan te slaan èn harmonieus samenspel te leveren, is het geenszins verwonderlijk dat een viertal leden van het Brabants situatie levert naar de mening van de orA-cTf ook deiu^tetóon"van het centrale werkgeversbonden zowel bezwa- °rkest ook "dG ]ulRte toon - 1- ren van principiële als van practische aard op en zij kan alleen onder abnor male omstandigheden worden aanvaard. Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt gevoerd, is met name, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wjjze rekening kan worden gehouden met de differentiatie in de economische resultaten in onder neming en bedrijfstak. Na vervolgens de reeds ln de aanhef gemelde verlangens uiteengezet te hebben zeggen de bonden, dat de algemene richt lijnen voor het loonniveau in de toekomst behoren te worden afgestemd op funda mentele economische factoren, zoals de stand van de betalingsbalans en van de werkgelegenheid. De gewenste differen tiatie, als boven bedoeld, kan worden be reikt in het bedrijfstaksge\yüze en onuer- nemingsgewijze langs privaat- of publiek rechtelijke weg gevoerde overleg, waaroij ■"net name de werkgelegenheid een belang rijke rol zal dienen te spelen. Bij de vaststelling van de richtlijnen Voor het loonniveau heeft de Sociaal-Eco- nomische Raad naar het oordeel van de Centrale Werkgeversbonden een wezen lijke functie te vervullen- Welke taak in- hart met elkaar wistte vinden. Daar is het lyrische praeludium van de ont wakende liefde uit opgebloeid, welk teder voorspel gisteren zijn suite kreeg ten stadhuize van Den Bosch, toen wethouder P. Gielisse in de aloude trouwzaal de twee Brabants Orkest bruidsparen plechtig in de echt ver bond. Het waren resp. de contra-bassist Stem Kieft met de altiste Milou de Clerck en de eerste trombonist Piet Schermer met de violiste Tonny Gauw. Er was voor dit muzikale huwelijk een hartelijke belangstellingHein Jor- dans was er met de overige leden van het Brab. Orkest, de administrateur de De vier centrale werkgeversbonden zjjn bereid, zo zeggen zU in haar verklaring, medewerking te verlenen aan loonmaat regelen van een algemene strekking ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari a.s. aangekondigde huur verhoging, voorzover deze verhoging niet door lastenverlagingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog resterende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maart 1951 genomen regeringsmaatregelen, per 1 Jan. a.s. voor de loon- en salaristrekkenden zal worden ongedaan gemaakt, staan de Centrale Werkgeversbonden in beginsel niet afwijzend. Deze vraag kan echter naar hun oordeel eerst definitief worden beantwoord nadat de Sociaal-Economische Raad zich hierover zal hebben uitgespro ken, in welk verband met name de om vang van de totale lastenverzwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. Te Wenen zjjn berichten ontvangen, dat familieleden van de vroegere Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, die in ongenade is gevallen, al sinds vele maanden geen brieven meer van haar hebben ontvangen. Een vooraan staande communiste te Wenen, een vroe gere vriendin van Anna Pauker, zegt, dat zij dood is. Gistermorgen in alle vroegte is de grootscheepse militaire oefening „Coronet" boven West-Europa begonnen. Hierbij zijn niet minder dan 1800 vliegtuigen, afkomstig uit negen landen, betrokken. Het eerste deel van de oefening omvat het doen van wederzijdse luchtverkenningen, teneinde de positie van de vijand te weten te komen. De spelregels zijn, dat een oorlog tussen de landen Westonia en Fantasia onvermijdelijk schijnt te zijn. Westonia, omvattende België, Nederland en de Britse zone van Duitsland, beschikt over vliegtuigen van de Second Ataf (Allied Technical Air Force) Fantasia, dat de Ver. Staten, de Franse zone van Duitsland en een deel van Oost-Frankrijk bestrijkt, heeft die van de Fourth Ataf. De voorgeschiedenis van het „conflict" is als volgt. De betrekkingen tussen de twee landen waren voor enige tijd opge schort en de smadelijke aanslag op ver tegenwoordigers van Fantasia, toen deze een politieke conferentie in Westonia ver lieten, liet geen twijfel aan de veronder stelling, dat Westonia op de hoogte was gekomen van uraniumgeheimen van Fan tasia en een blauwdruk voor de vervaar diging van een atoombom ontdekt had. Deze omstandigheid was aanleiding tot militaire maatregelen in beide landen. Franconia (het Franse luchtverdedi- gingsgebied) blijft neutraal en is met de belligerenten overeengekomen, weder zijdse inlichtingen te verstrekken betref fende vijandelijke vliegtuigacties. Intussen heeft Wessex alle in Engeland gestation- neerde aanvalsvliegtuigen de machtig ste bij deze oefening betrokken partij in West-Europa een ultimatum gestuurd aan de twee oorlogvoerende landen met de mededeling, dat wanneer de vijande lijkheden niet vóór 25 Juli middernacht ophouden, de krijgsmacht van beide lan den zal worden vernietigd. Aangezien antwoord op dit ultimatum uitblijft, zal Wessex 27 Juli zijn aanval beginnen. Anglia, een zwakke staat in Zuid-Engeland, handhaaft een neutrale houding en wisselt gegevens uit met alle landen. Op 30 Juli zullen Westonia en Fantasia tot de conclusie komen, dat wanneer ze met succes weerstand willen bieden aan Wessex, ze hun berichtendienst moeten coördineren en ze sluiten dan een wapen stilstand op 31 Juli. De „oorlog op de grond" bij de oefe ning „Coronet" is een fictieve landoorlog, met de bedoeling het verlenen van steun uit de lucht te beproeven. De Second Ataf beschikt over Sabres, Meteors, Empires en Venoms; de Fourth over Sabres, Thunderjets, Shooting Stars, Empires en Invaders. Voorts doen Griekse en Italiaanse Thunderjets mee, alsmede een Australische jachtgroep met Empires uit Malta, waarvan de meeste piloten reeds dienst hebben gedaan in Korea. Engeland stuurt Washingtons, Lincolns, Canberra's, Valetta's, Varsities, Meteors en Sabres. De Meteors en Sabres zullen de bommenwerpers dwingen hoog te vliegen. lieer Tendyck en hot bestuur van het orkest. Voorts waren in de hal vele vrienden verzameld. En na het plechtige ceremonieel richtte wethouder Gielisse zich met een fijnzinnige toespraak tot de bruidspa ren, wier harten altijd in goede toon en harmonie mogen blijven samenkinken, óók als het huwelijksleven met zijn onvermijdelijke tegenslagen mocht ko men. In de hal van het raadhuis wer den de jonggehuwden met hun familie leden en verdere aanwezigen daarna welluidend begroet door het ensemble der koperblazers, die het Bruidskoor uit de „Lohengrin" door de statige ruimte weerklinken lieten. Onder een ereboog van strijkstokken betraden 's middags de echtparen het Bossche Kruithuis, - het home van het Brabants Orkest waar in blijde ---g.-.,. allegro-stemming bet bruilofstfeest aldus de heer Middelhuis. Blijkens net onder de vrienden intiem gevierd werd. stuk van de katholieke sociale organisa- „Con brio", natuurlijk! ties is er aan die kant overeenstemming Op de verklaring van de centrale werkgeversbonden over de toekomst van de loonpolitiek hebben de voorzitters van de K.A.B. en het C.N.V. commentaar gegeven. De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, zeide ons: „Vergelijkt men de inhoud van de verklaring der werkgevers verbonden met andere uitlatingen van de laatste tijd, dan is het klaar, dat er in grote trekken een belangrijke meerderheid aanwezig i» voor een vrijere loonpolitiek. Minder klaar echter is de situatie met betrekking tot de compensatie van de komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking. Hierin zijn de werkgeversorganisaties aanmerkelijk vager dan blijkbaar het geval is in het stuk van de gezamenlijke sociale organisaties. Duidelijk gezegd er klopt iets niet. over volledige compensatie van de huur verhoging door een algemene loons- en salarisverhoging en is er eveneens over eenstemming over een algehele opheffing van de consumptiebeperking. Op de to tale hiervoor benodigde loonsverhoging kan in mindering worden gebracht de verlaging van de kosten van levenson derhoud, die het gevolg zijn van de ver- iMMiM Tweede Kamer aan vaardt E.D.G.- verdras; met ruime meerderheid -■-k doen maken t.a.v. overeenkomsten, di I 1 T .TT I vervirsff worde 's-GRAVENHAGE, 23 Juli 1953. Met een zeer ruime meerderheid, n.l. 7511 stemmen, heeft de Tweede Kamer vandaag om even over half zeven het Verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap met de daarvan deeluitmakende Protocollen goedgekeurd. In deze goedkeuring zijn tevens de z.g. Franse Protocollen begrepen. Het was zeker een historisch ogenblik. Tegen stemden de voltallige C.P.N.-fractie, de Staatk. Ger. heren Zandt en Van Dis, de beide K.N.P.-afgevaardigden Welter en Lemaire en bet A. R.-buitenbeentje prof. Gerbrandy. Bij de replieken verklaarde de heer Weiter zich geheel eens met prof. Gerbrandy. Met de aanvaarding van het E.D.G.-verdrag storten we ons in een poel van politieke verwarring en financieel niet te dragen consequenties, riep de K.N.P.-spreker uit. Het verdrag en hier kwam de nationalistische aap uit de kath.- nationale mouw zou in strijd zijn met ons nationaal gevoel en onze nationale trots. Het is maar, wat men onder dergelijke begrippen verstaat. De „nationale trots" van de heer Welter is o.i. een averechtse en zeker een anachronistische. Hoe dit zij, de K.N.P.-spreker vond het E.D.G.- verdrag een wangedrocht. Zijn alternatief? Toelating van Duits land tot de NATO. Maar dit is, gelijk overbekend, onaanvaardbaar voor Frank- rijk en niet alleen voor dit land. Een nationaal Duits leger, dat het gevolg zou zijn van een dergelijke toelating, is voor velen onaanvaardbaar. De oplossing van het Duitse vraagstuk minister Beyen wees er in zijn antwoord aan de heer Weiter nog eens op is alleen te vin- hom Marijke", zei H.M. de Koningin donderdagmiddag tijdens het défilé van "aden van dagen op Paleis Soestdijk, "«oïh eens naast me staan", dan kun je es veel beter zien". Marijke vond echter, dat ze het défilé bóven op de trap beter kon bekijken dan beneden bij haar Moeder, en zij installeerde zich dus daar. Maar dat kon H.M. niet toestaan en zélf ging zij haar jongste dochter halen. den in het kader van een gezamenlijke samenwerking in Europees verband. Hoe dieper de KNP-spreker het EDG- verdrag in het gelaat keek, hoe meer het voor hem alle aantrekkelijkheid verloor. Zjjn houding tegenover de EDG deed minister Beyen denken aan een Scandi navische boer, die eens tegen zjjn vriend over z|jn verloofde als volgt sprak: Jjj denkt, dat ze lelUk is maar alleen als je lang naar haar Mjkt, zie je pas, hoe lelUk ze is. De bewindsmannen strooide kwistig met grapjes en schertsende opmerkingen rond. Vooral de communisten werden hier ruimschoots op getracteerd, veel meer dan hun lief was. Mr Beyen koesterde „de grootste be wondering" voor het respect van de heer Wagenaar voor de grondwet en voor de eed van trouw aan de Koningin. De luchthartige schertsende toon, waar mee de minister hem van antwoord dien de irriteerde de communist, die kenne lijk gespeend is van alle gevoel voor humor, echter in hevige mate. „Die manier van debatteren lust ik niet", schreeuwde hij de bewindsman nijdig toe. Grapjes werken op de C*PN-voorzitter als de rode lap op een stier. Ze maken hem furieus. sDat er voor de spoedige behandeling van het ver drag in de Tweede Kamer een prijs zou zijn bedongen of toegezegd, zoals van com munistische zijde was ge- insinueert, >s stuiversroman- tiek, aldus mr Beyen. Hij zou het liefst de raad geven om MINISTER BEYEN stuiversromantiek telen als „de Waarheid over het E.D.G.- Verdrag", waarmede dan tevens de vraag van het auteursrecht is opgelost. Pressie is er op Nederland niet uitgeoefend. Dat ons land met deze spoedige behandeling in het buitenland en m.n. in de ver- Staten een zeer goede indruk heeft ge maakt, is, zo verklaarde de bewindsman, niet twijfelachtig. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles heeft ons land, naar hedenavond bekend wordt gemaakt, met de goedkeuring van het verdrag door de Tweede Kamer geluk gewenst. De C.P.N.-secretaris Paul de Groot pro feteerde, dat er vanavond in Washinton na het bekend worden van de goedkeuring vuurwerk zal worden afgestoken. Ook de communisten hebben zo hun romantische visioenen! De aanvaarding van het verdrag is sneller uit de bus gekomen dan te ver wachten was. De ministers Beyen, Staf, Van de Kieft en Zijlstra hadden vanmid dag tezamen bijna V-k uur nodig om de Kamer van antwoord te dienen. Hierna volgde een onverwacht korte repliek, waaraan van de zijde van de Kamer slechts de heren Weiter, Wage naar en De Groot deelnamen. Toen dit zo vlot verliep, besloot voorzitter Korten- horst, die aanvankelijk van plan was om de behandeling van het amendement van mej. Klompé (K.V.P.) met de stemming voor het wetsontwerp 's avonds te doen plaats vinden, op verzoek van een naar vacantie hunkerende Kamer om de rest ook in de middagvergadering af te doen. Minister Drees ..klemmend beroep.. Zoals wij gisteren reeds schreven, be- dergelijke ver-1 oogt het amendement van mej. Klompé halen te beti-1 de Staten-Generaal een voorbehoud te die ter uitvoering van dit verdrag worden gesloten, (z.g. uitvoeringsovereenkomsten). Hierdoor zullen deze overeenkomsten de goedkeuring der Staten-Generaal nodig hebben. De minister-president dr Drees had hiertegen zeer ernstige bedenkingen. Hierdoor zullen, zo meende hij, ernstige nieuwe belemmeringen aan de uitvoering van het ver- N drag in de weg worden ge legd. Als één van de andere zes landen hiertoe zou overgaan, dan zou hij er geen bezwaar tegen hebben. Maar Nederland moest hier niet het voor beeld geven. HU deed daarom een klemmend be roep op de K.V.P.-afgevaardigde om haar amendement in te trekken. Mej. Klompé hield echter aan haar amendement vast. ZU wees op de procedure van de stilzwij gende goedkeuring, zoals vervat in de nieuwe grondwetsartikelen inzake de bui tenlandse betrekkingen, die met dit ver drag voor het eerst gehanteerd en toege past worden. Met deze procedure kunnen we snel werken, zodat we de regering geen stok tussen de benen steken door de eis van voorafgaande parlementaire goed keuring, aldus terecht de K.V.P.-spreek- ster. Het voorgestelde voorbehoud, zo con stateerde de heer Korthals, die het amen dement mede ondertekend had. geldt za ken, die wij thans nog niet kunnen over zien en die van diep-ingrijpende aard kun nen zijn, ook voor het persoonlijk leven van de militair. Het amendement werd tenslotte aan genomen met 54-31 stemmen. Tegen de P.v.d.A. en de C.H.U. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) dreigde nog eens met de Eerste Kamer, daarbij de behandeling van de laaste grondwets herziening in herinnering roepend. Mej. Klompé achtte het echter niet waarschijnlijk, dat Eerste-Kamerleden, die voor het verdrag zijn, om dit amen dement zouden tegenstemmen. laging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaf fing van de omzetbelasting op schoeisel en huisbrand. Dat is dus ook de mening van de Ka tholieke Werkgeversvereniging. Indien we echter hiernaast leggen de op deze materie betrekking hebbende passage in de verklaring van de vier werkgevers organisaties dus met inbegrip van de katholieke dan zijn de werkgeversver bonden bereid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen ter compensatie van de huurverhoging, voorzover deze huur verhoging niet door lastenverlaging wordt opgevangen. Tegenover de vraag of de verbruiksbeperking moet worden opgeheven staan de Centrale Werkge versbonden in beginsel niet afwijzend, Doch voor een definitief antwoord op deze vraag is een advies van de sociaal Economische Raad nodig. Er is nogal verschil, zouden we zeg gen, aldus de voorzitter van de K.A.B. Zou misschien het vele overleg, dat bo vendien nog veel kruislings gevoerd moet worden, oorzaak van de duisternis kun nen zqn? Het standpunt van de K.A.B met betrekking tot de compensatie val de huurverhoging en met betrekking tot de opheffing van de verbruiksbeperking is bekend. Voor het grote goed de arbeids vrede kome er spoedig meer klaarheid, aldus de heer Middelhuis. De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, meent dat de verantwoordelijk heid voor de loonvorming méér dan tot dusver het geval was, moet komen te be rusten bij het bedrijfstakgewijze overleg. Het C.N.V. is echter bovendien van oor deel, dat de nodige coördinatie tussen het overleg in de verschillende bedrijfstak ken gehandhaafd moet blijven, teneind» een terugval in de vooroorlogse dishar monieën in loonpeil te voorkomen. Kan men zich in het algemeen met de werk geversopvatting t.a.v. een vrijere loon vorming wel verenigen, wat betreft dat gedeelte der verklaring, waarin gehan deld wordt over de per 1 Januari a.s. te nemen maatregelen, is het C.N.V. van oordeel, dat de huurverhoging volledig gecompenseerd moet worden en dat de verbruiksbeperking dient te worden af geschaft. Slechts indien uit een oogpunt van het behoud der werkgelegenheid be zwaren zouden rijzen tegen een bepaald percentage van loonsverhoging, zou bij voorbeeld een tijdelijke matiging van deze loonsverhoging verdedigbaar zjjn. Het C.N.V. is echter van oordeel, dat in een zodanig geval de lasten door het ge hele volk en niet alleen door de loon- en salaristrekkenden dienen te worden gedragen. Overigens was men in C.N.V.-kring nog niet pessimistisch gestemd over de stand van het overleg. Hoewel men de uitla tingen van werkgeverszijde niet in alle opzichten „gelukkig" noemde, achtte men het geenszins uitgesloten, dat met de werkgeversverbonden op hoorlijke basis overeenstemming zou kunnen worden be reikt. Gistermiddag omstreeks drip uur is de 22-jarige priesterstudent W. G. L. van Veen van het philosophieum te War mond ongeveer anderhalve kilometer ten Noorden van het zeehad Terheyde, ge meente Monster, in zee gegaan en ver dronken. Met behulp van een zuurstofkoffer is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet baten. De student verbleef met vacantie bij zijn ouders te Naaldwijk. De Australische minister van immigratie, Harold Holt, heeft te San Francisco pro blemen betreffende de toeneming van het aantal immigranten besproken. Hij. zeide, dat de immigratie voor on bepaalde tijd zal worden aangemoedigd. Australië heeft nog ruimte voor vële mil lioenen mensen meer. Het grootste pro bleem is om deze mensen na hun aan komst in te voegen in de sociale en economische structuur van het land. y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1