WEER HET RODE TONEEL Oostduitse minister van staats' veiligheid afgezet Productiekosten van linnen zullen aanzienlijk dalen WERKGEVERS en LOONPOLITIEK Huurverhoging dient volledig te worden gecompenseerd Loonsverhoging met algemene binding Prof. Romme: Belastingvoor stellen teleurstellend Dinsdag a.s. ondertekening van bestandsovereenkomst Op Russische leest EEN „VOORBEELD" VAN Geldelijke gevolgen lokken weer braaf discussies uit Communistische meester-spion krijgt leiding van veiligheidsdienst Raad van Vakcen- tralen ontstemd Vacantievreugde VAMI warmte afkoeling DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 25 Juli 1953 WEERBERICHT Controverse Grotewohl- Ulbricht Nieuwe bewerkingsmethode voor vlas PLANNEN OM PROEF- BEDRIJFJE TE STICHTEN Noodweer in Oostenrijk Temperatuur daalt van 37 op 14 graden C Rust deed Churchill goed Onvoldoende voor de middenstand Meer reden tot bedenking Integrale opheffing consnniptiebeperking Nieuwe taak voor S.E.R. In het bos en aan het strand Nog te weinig Analyst Uit doorgaans goede bronwordt vernomen: IV N oord-Koreaanse verdeeldheid? Albanese regering gereorganiseerd OPKLARINGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, morgen ruimend naar Zuid- West tot West gepaard gaande met afkoeling. Zondag 26 Juli: Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur; Maan op 20.43 uur, onder 4.28 uur. Maandag 27 Juli: Zon op 4.53 uur, onder 20.39 uur; Maan op 21.03 uur, onder 5.58 uur. Naar de persdienst van de Oostduitse premier heeft bekendgemaakt, is Wilhelm Zaisser ontslagen als Oostduitse minister voor staatsveililgheid. Zaisser is de vierde Oostduitse minister, die van zijn functie wordt ont heven. Zijn voorgangers zijn Karl Hamann, minister van voedselvoorziening, die in December 1952 werd gearresteerd wegens „vijandige handelingen*'; Georg Dertinger, minister van buitenlandse zaken, op 15 Januari j.l. gear resteerd wegens „verraad en minister van justitie Max Fechner, die deze maand wegens „vijandige activiteit" is ontslagen, tot nog toe is geen hunner berecht. Nog onlangs werd Zaisser door het be stuur van de communistische S.E.D. ge prezen als „een bemoedigend voorbeeld voor alle partijleden"Toen in het be gin van deze maand Beria in ongenade viel, deden te Berlijn geruchten de ronde, dat Zaisser, van wie bekend is dat hij in nauw contact met Beria stond, door een zelfde onheil zou worden getroffen. Het is echter niet bekend, of dit nu inderdaad gebeurd is, want de officiële Oostduitse publicatie zegt niets omtrent het lot van Zaisser. Gezegd wordt, dat het ministerie van staatsveiligheid wordt ondergebracht bij het ministerie van bui tenlandse zaken, met als staatssecretaris de bekende communistische spion Ernst Wollweber. Hoewel men aanneemt dat Zaisser, die 60 jaar oud is en al van 1918 a' als een fel communist op de voorgrond is ge treden, ten val is gekomen, staat dit nog niet absoluut vast. Het zou theoretisch zelfs mogelijk kunnen zijn, dat hem een andere functie zal worden gegeven. Volgens berichten uit Oostberlijnse kringen van de S.E.D. zjjn er belangrijke geschilpunten gerezen tussen de Oost duitse premier, Grotewohl, en zijn plaatsvervanger, Ulbricht. Ulbricht zou streng willen optreden tegen iedere oppositie, en strenge vonnis sen verlangen voor de betogers van 17 Juni Voorts zou hij het gezag van de communistische S.E.D. over de Oostduitse bevolking proberen te herstellen, desnoods met harde maatregelen. Grotewohl zou daarentegen een milder Optreden voorstaan. Hij zou hebben ge zegd, dat men gemakkelijk een nieuw oplaaien van de ontevredenheid zou kun- gen van de S.E.D. zou Ulbricht op de ko mende plenaire zitting van het centrale comité van de S.E.D. materiaal tegen Gro tewohl willen overleggen. De in Maart van dit jaar ontbonden kamers van koophandel in Oost-Duitsland zullen haar werk binnenkort hervatten, aldus heeft de regering besloten. Sonntag", het weekblad van de Oost duitse cultuurbond, heeft critiek geleverd op de methode om propaganda voor het marxisme te maken door middel van af fiches, spandoeken en borden op hoeken der straten. Het blad noemt dit alles „zin loos en nutteloos" en vraagt zich af, of ook maar één persoon er door zou wor den overtuigd. Het blad eist, dat er een eind wordt gemaakt aan een dergelijke „ontsiering van onze steden, aan een dergelijke verspilling van geld en materiaal en aan een toestand, die ons volk onwaardig vindt en iedere Westduitse bezoeker af schrikt". De hoop van de communistische autori teiten in Oost-Duitsland, dat de „nieuwe koers" en de verzachte inleveringsplicht voor de boeren een gunstige invloed zou den hebben bij het afdragen aan de staat van aardappelen en granen, schijnt niet te worden vervuld. Elke dag opnieuw worden er oproepen gedaan om toch hard te werken aan de oogst en voldoende in te leveren, maar de resultaten zouden zeer teleurstellend zijn- Er gaan zelfs geruchten dat de aard appelen, die twee weken geleden met de inlevering van de nieuwe oogst in zicht van de bon waren gegaan, weer gedistri bueerd zullen worden. Naar w\j vernemen is een belangrijke ommekeer te verwachten in de bewerkings methoden van het vlas tot linnen garens. Was het tot dusver gevolgde procédé zeer arbeidsintensief, de nieuwe bewerkings methode is een geheel machinale, zodat de kosten van bet linnen aanzienlijk zullen kunnen worden teruggebracht. Met de komst van het goedkope katoen is het linnen grotendeels van zijn plaats verdrongen, en wanneer dit verder zou gaan, zou een belangrijk exportartikel voor ons land verloren gaan. Daarom kwam het Vezelinstituut T.N.O. te Delft op de gedachte naar een zeer vereenvou digde methode voor de bewerking var. vlas te zoeken. In 1952 is men daarin ge slaagd en op kleine schaal wordt deze bewerking al in het Vezelinstituut toe gepast. De resultaten zijn gunstig en openen nen veroorzaken, indien men met de ge- perspectieven voor de toekomst. Er bc- staan thans plannen om over te gaan tot het stichten van een proefbedrijfje waar het proces op groter schaal zal worden bestudeerd. In dit bedrijfje zullen men sen uit de vlaswereld kennis kunnen nemen van de nieuwe werkwijze en er strengheid van Ulbricht te werk gaat. Grotewohl wordt in zijn opvatting ge steund door vooraanstaande politici van de C.D.U. en van de liberaal-democrati sche partij. Volgens gewoonlijk goedingelichte krin- eventueel zelf ervaringen mee kunnen op doen. Tenslotte kan worden gemeld dat het proefbedrijfje in de onmiddellijke om geving van Delft zal worden gevestigd, omdat de band met het Vezelinstituut T.N.O. voorlopig nog niet kan worden verbroken. Gisteravond zijn Wenen en vele andere delen van Oostenrijk door zware stor men geteisterd. Te Wenen werden ver scheidene muren „omgeblazen" en een aantal bomen geknakt door de wind, die een snelheid had van 100 km per uur. In de provincie Salzburg en in Opper Oostenrijk hebben stormen, gepaard met hagelbuien, waarbij hagelstenen, zo groot als duiveneieren neervielen, grote schade aangericht aan fruitbomen en L6 V0lu0 StclcirKle .T? ^inz (Opper-Oostenrpk) werd de trolley-buskabel door bliksem in brand gezet, JJe busdienst werd daardoor uren lang onderbroken. De temperatuur daal de van 37 graden Celsius (98,6 Fahren heit) Donderdagmiddag tot 14 graden Celsius (57,2 Fahrenheit) gedurende de afgelopen nacht. Ook in Zuid-Beieren hebben de afgelo pen nacht hevige hagelbuien gewoed, die gebouwen en veldgewassen hebben beschadigd. Door vallend geboomte en vallende takken werden verscheidene personen gewond. Op sommige plaatsen lag de hagel 20 c.m. dik. Bij het vertrek van de Britse premier, Sir Winston Churchill van Chartwell naar Chequers, is door zijn bureau een officiële verklaring over zijn gezondheid gegeven. Hierin wordt gezegd, dat Churchill zeer veel baat heeft gehad bij de rustperiode van een maand, die zijn artsen hem had den voorgeschreven Churchill zal veertien dagen in Cchequers blijven. Maandag zal 0ok Eden, die Zon dag uit de Ver. Staten wordt terug ver wacht, zich naar Cchequers begeven, naar men aanneemt, omdat de premier ver scheidene belangrijke aangelegenheden met hem wil bespreken. Advertentie De Raad van Vakcentralen, waarin het NVV, de KAB en het CNV samenwerken, heeft zich in zjjn gisteren gehouden ver gadering beraden over de publicatie van de vier werkgeversverbonden inzake de loonpolitiek. De raad, erkennende ieders vrijheid om uiting te geven aan zjjn standpunt, be treurt het in hoge mate, dat genoemde werkgeversverbonden deze verklaring over zulk een belangrijke zaak hebben In „De Opmars" constateert prof. Romme dat er over de vraag of de rege ring met haar voorstellen tot belasting verlichting ter bevordering van de werk gelegenheid op langer termijn ver genoeg is gegaan, nog bitter weinig verant woords kon worden gezegd. En hjj ver volgt dan o.m.: „Wel kan, dunkt mij, worden gezegd, dat voor het middenstands-bedrijfs leven het voorgestelde in zijn geheel genomen, onvoldoende en teleurstel lend is. Men behoeft geen actiefposten te vergeten als de intrekking van de extra-inkomstenbelasting op de winst, welke indertijd hevige beroering in de middenstandskring heeft teweeg gebracht; en ais het indirecte profijt, dat allereerst de middenstand trekt van maatregelen met consumptie-verrui mende strekking voor het volk in zijn geheel men behoeft dit niet te ver geten, om toch over het geheel der maatregelen ontevreden te zijn, gelet op het voorname algemeen belang dat bij de ontwikkelingsmogelijkheid van het middenstandsbedrijfsleven betrok ken is". „Zo is er meer reden tot bedenking 'egenover de plannen, zoals ze op het J'ëenblik voor ons liggen. Ik denk aan de 'och wel zeer sterke wenselijkheid van opheffing van het restant der consump- ''ebeperking, nu wij gaan terugkomen op de verzwaring der belastingen van 1951; Vrijdagmorgen is de conferentie van benelux-ministers in de Trèves-zaal op hp-t Binnenhof in Den Haag begonnen, fittend van links naar rechts: Minister nssen, Belgische Min. van Financiën; Minister-President van Luxemburg, Du- v°ng, dr W. Drees, Min. Pres. van Neder- l"nd, Minister President van België Van Moutte, Minister van Buitenlandse Zaken 1 nn België, Van Zeeland en Minister van buitenlandse Zaken, mr J. H. A. H. 'Uns. Staand, v.l.n.r.: de, heer A. Calmes, adviseur Ec. Zaken van Luxemburg, L. a^aus, Luxemburgse gezant te Brussel, Minister J. Zijlstra, van Ec. Zaken van ederland, Min. S. L. Mansholt, van andbouw, Minister van Financiën, J. Van de Kieft, Minister van Ec. Zaken Van België, Duviesart, mr B. P. H. Baron Harinxma thoe Slooten, Ned. gezant c Brussel, en de Belgische gezant in Hen Haag, de heer E. Gracffe. aan de dringende eis, mogelijke aanvul- lingen te overwegen voor de onvoldoende compensatie tegenover de huurverhoging vooral voor de „vergeten groepen", ann een nieuwe progressie-verlichting voor de middengroepen, die in de tijd van stel en vernieuwing" welhaast in de knel moesten geraken maar tegenover wie de inmiddels verkregen welvaartsverruiming nu ook verplichtingen schept van deni- vellering. Het zal wel niet verwonderlijk wezen, wanneer de behandeling van het hele complex voorstellen een breed karakter zal gaad dragen. De 134 vragen vanuit de Kamer, duiden daar reeds op. Verder lijkt n nieuwe loonronde ter wegwerking van het restant der consumptiebeperking en ter compensatie van de huurverho ging een geijkte gelegenheid de vraag der vrijere loonvorming in hét debat te betrekken. Daarnaast zal het goed zijn om, wanneer wy over bevordering van het vrije bedrijfsleven spreken in het bijzonder aandacht te schenken aan de positie van de besloten naamloze ven nootschap, die voor een gezonde maat schappij-ontwikkeling speciale aandacht verdient". De gezamenlijke katholieke sociale organisaties hebben overeenstemming bereikt over een program van maatregelen ten aanzien van de huur verhoging, de compensatie daarvan, de opheffing van de z.g. consumptie beperking en de voorgestelde belastingmaatregelen ter bevordering van dc werkgelegenheid op lange termijn. Een samenvatting van bun opvattingen hebben zij aan de Tweede-Kamerfractie van de K. V. P. doen toekomen. Deze organisaties zijn de Katholieke Arbeidersbeweging, de ADemene Katholieke Werkgeversvereniging, de Katholieke Middenstandsbond, de Kathoheke Boeren- en Tuindersbond, St. Adelbert en de Werknemende Middenstand. Het program van maatregelen omvat de volgende punten: 1. Een volledige compensatie van de huurverhoging en wel in de vorm van een algemene loon- of salarisverhoging zonder inachtneming van een loongrens. 2. Een integrale opheffing van de z.g. consumptiebeperking. 3. Bij het bepalen van de omvang van de loonsverhoging wordt rekening gehou den met de verlaging van de kosten van levensonderhoud die het gevolg zal zijn van de maatregelen voorgenomen in de wetsontwerpen tot verlaging van de sui keraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaffing van de omzet belasting op schoeisel en nuisbrand. 4. De loonsverhoging dient in het alge meen bindend voor het gehele bedrijfs leven te worden opgelegd. De kinderbijslag dient met een aan die loonsverhoging evenredig percentage te worden verhoogd. 5.1ndien en voor zover u.t een advies van de S.E.R. mocht blijken, dat de loons verhoging nadelige repercussies zou hebben op de werkgelegenheid, de situatie der betalingsbalans en de positie van het klein bedrijf, dienen de eruit voortvloeiende las ten voor het bedrijfsleven te worden ge compenseerd. Hierbij wordt o.m. gedacht aan verlaging c.q. afschaffing Van de ver eveningsheffing. 6- De hierboven genoemde punten worden als een onverbrekelijk geheel gezien in die zin, dat indien een van deze maatregelen zou wegvallen een ge heel nieuwe siautie ontstaat welke nieuw overleg zal vorderen. 7. Bij het bestuderen van de opheffing van de consumptiebeperkng dient bijzon dere aandacht te worden geschonken aan het vraagstuk van de onevenredige achter uitgang van het reële inkomen, van het grote gezin. 8. In nauwe samenwerking met de hier boven genoemde punten dient de direc te verantwoordelijkheid voor de loon vorming, welke thans berust bij de over heid (College van rijksbemiddelaars) te worden, overgedragen aan de S.E.R. De positie van de overheid in deze construc tie ter zake van aangelegenheden de loonpolitiek betreffende, wordt gelijk aan de verantwoordelijkheid, welke de overheid draagt resp. welke voor de overheid is voorzien ten aanzien van de activiteit van lagere publiekrechtelijke organen. 9. Met betrekking tot de voorgestelde belastingverlaging wordt over een aan vulling en verfijning van deze voorzie ningen nader overleg gepleegd tussen technische experts. 10. De uitkeringen van de noodwet Ouderdomsvoorziening, van de Sociale Voorzieningenregeling en de Invaliditeits wet dienen eveneens evenredig te wor den verhoogd. Daarnaast moeten de loon grenzen voor de Wachtgeld- en Werk loosheidswet, de Ziektewet en het Zie- kenfondsbesluit aan deze verhoging wor den aangepast. De gezamenlijke katholieke sociale or- ganiet menen er op te mogen wijzen, dat al deze maatregelen consequenties heb ben voor de verdeling van het nationale inkomen. Bij deze verdeling is de positie van meer groepen van de bevolking in het geding dan die van werkgever en werknemer. Men name wordt hier gewe zen op de positie van de z.g. middengroe pen, de huiseigenaren, de gepensionneer- den en de zelfstandigen. afgegeven zonder daarover enig overleg gepleegd te hebben met de werknemers- vakcentralen. De raad acht dit een be treurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding gevolgde gedragslijn om vraagstukken van deze aard in de daar voor bestemde instantie, namelijk de Stichting van de Arbeid, te behandelen. De in deze verklaring voorkomende uit spraak, dat de Centrale Werkgeversver bonden na 1 Januari 1954, behoudens uit zonderlijke omstandigheden, niet meer kunnen medewerken aan algemene loon maatregelen, wekt de indruk, dat de werkgeversorganisaties nu reeds los maken van de huidige vorm van loon politiek. De raad acht dit in strijd met het advies van de Sociaal Economische Raad in zake de in de naaste toekomst te voe ren loonpolitiek, hetwelk op het desbe treffende punt unaniem was. Voorts heeft de raad met grote ontstem ming kennis genomen van de eveneens in deze verklaring voorkomende mededeling omtrent het standpunt de werkgevers verbonden met betrekking tot de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatregelen. Met name ook dit gedeelte van de ver» klaring acht de raad niet slechts in strijd met de tot dusver gevolgde methode van overleg, maar bovendien niet in overeen stemming met de feitelijke resultaten, waartoe dit overleg in de Stichting van den Arbeid reeds heeft geleid. (Advertentie) Op LetsCci* Het K.N.M.I. deelt mede; Gedurende de afgelopen dagen deden zich enkele wijzigingen voor, welke tot gevolg hadden, dat in de afgelopen nacht de wind naar het Zuiden draaide en de nog aanwezige bewolking vrijwel geheel verdween. Deze ontwikkeling vond plaats op de flank van een Oceaandepressie, waarvan het centrum nu vrijwel station- nair ten Zuiden van IJsland ligt. Nadat een rug van hoge luchtdruk over Frank rijk naar Duitsland was getrokken, kreeg een kleine boven Spanje aanwezige warmtestoring de gelegenheid naar het Noord-Oosten te bewegen. Vanmorgen lag deze in de buurt van Bordeaux. Verwacht mag worden, dat deze storing verder naar het Noord-Oosten zal trek ken en in de loop van Zondag ons land in Noord-Oostelijkp richting zal passeren. Achter deze storing stroomt koelere lucht van oceanische oorsprong het continent binnen, zodat na de passage ervan, welke met enkele buien gepaard kan gaan, afkoeling zal optreden bij winddraaiing van Zuid naar Zuid-West tot West. TP 1GENLIJK zou dit een „kapitale Pj Loupe" moeten worden, want zy gaat over het „boze kapitaal", het welk echter altijd ivelkom is, als het maar aan de eigen deur klopt. Op de eerste plaats willen wij even vastleggen, dat de Kath. sociale organi saties een eenstemmig advies hebben op gesteld. Die eenstemmigheid is te zeld zaam om niet eren apart aan te teke nen. Nu luidde dit advies, dat verder gaande belastingverlaging gewenst is. Kijk, dat zou de waarde van de eenstem migheid kunnen verminderen, want be lastingverlaging wil een ieder, van uiterst rechts tot uiterst links. Maar dit advies was niet zo maar een slag in de lucht; eerder sloeg het de spijker op z'n kop. En zeker had het niet de bedoeling om slechts als goedkoop vermaak, op het hoofd van de fiscale Jut te slaan! Enfin, over die aangelegenheid zal nog wel het. een en ander gezegd worden voor de huurverhoging veilig ingemet seld is met compensaties. De Kamer leden zijn met vacantie gegaan en zul len zich voorlopig wel 'bepalen tot de huren van de pensions. Wij zijn er intussen trots op, dat wij in de provincie Zuid-Holland wonen, want, onze medeburgers in dit gewest betalen het grootste bedrag aan vermo gensbelasting. Niet dat wij hieraan debet zijn. Zulks ligt niet in ons financieel vermogen. Maar het geeft een rustig gevoel, dat er mensen zijn in zijn om geving, waar op een eerlijke manier wat te halen valt. Zo de fiscus in Zuid-Hol land ruim J, milliard guldens. Waarbij wij de vraag in het midden laten, of de ..slachtoffers" het helemaal eerlijk zul len vinden. Er v-ordt. in bepaalde kringen nogal eens afgegeven op het „kapitaal", dóch wanneer wij lezen, dat 726 millionairs ruim 10 van de vermogensbelasting betalendan spijt het ons ontzettend, dat er niet veel meer millionairs zijn om v l de overige 90 van de belasting te be talen, Volgens inlichtingen uit doorgaans goede bron, aldus A.F.P., zal de bestands- overeenkomst op Dinsdag 28 Juli wor den getekend en op 1 Augustus van kracht worden. Het stuk zal te Pan Moen Djon worden getekend door gene raal Mark Clark, namens 't oppervevel der V. N„ en door de generaals Kim il Soeng en Peng Teh Hoeai, uit naam van resp. de Noordkoreaanse en Chinese strijdkrachten. De ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst zal, zo vervolgt A. F. P.. samenvallen met de aankomst te Tokio van de tweede groep Zwitserse officieren, bestaande uit 70 man, die deel zal uitmaken van de neutrale commissie, welke er op moet toezien dat het bestand wordt nageleefd. De gehele Zwitserse de legatie bestaande uit 90 man en de tachtig leden van de Zweedse dele gatie zullen zich op 31 Juli naar Korea begeven, waar zij de volgende dag met hun werkzaamheden zullen begin nen. In de twaalf uur, welke volgen op de ondertekening van het bestand zullen in geheel Korea de vijandelijkheden moeten worden gestaakt. De militaire bestandscommissie en de neutrale com missie van toezicht zullen echter eerst enige dagen later met haar werk be ginnen, aldus A. F, P. Intussen wordt uit Zuidkoreaanse politieke kringen te Seoel gemeld, dat men daar over inlichtingen beschikt, vvaaruit zou blijken, dat er in Noord- Korea tussën pro-Russische en pro-Chi nese groepen een verbitterde strijd om de macht gaande is. Volgens de jongste berichten zou laatstgenoemde groep, die onder leiding staat van de oude communistische leider Kim Too Bong, terrein winnen op de an dere groep onder eerste minister Kim II Soeng. Kim Too Bong heeft zijn opleiding in China genoten en was gedurende de oorlog een naaste medewerker van de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng. Hedenmorgen zijn de verbindingsoffi cieren weer bijna anderhalf uur bijeen geweest, naar verluidt voor de opstelling van het program van de ondertekenings plechtigheid. De regering van Albanië, de kleinste en meest geïsoleerde satelliet van Rus land, is gereorganiseerd. Zoals na de dood van Stalin in Rusland en de meeste volks- demoeratische landen is gebeurd, is ook in Albanië een aantal ministeries en staatscommissies opgeheven, „teneinde het staatsbestuur eenvoudiger te maken". Generaal Enver Hodja en generaal Sjehoe blijven resp. premier en minister van buitenlandse zaken. Laatstgenoemde is echter „in verband met zijn verschei dene belangrijke functies" ontheven van zijn post als secretaris van het centrale comité van de Albanese (communistische) arbeiderspartij. Het presidium van de raad van ministers wordt afgeschaft. De voorzitter van het presidium van de nationale vergadering en als zodanig het staatshoofd, dr Nisjani, heeft „om gezond heidsredenen" ontslag genomen. HIJ zal vermoedelijk worden opgevolgd door een zekere Hadji Lesji.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1