Vanmiddag zwegen de wapens Nog '11 zware vredesconferentie met een strijd lustige president Rhee Meer dan 500 ton regeringsgraan verduisterd Soesterberg wordt 14 dagen demonstratie-centrum Generaal Aler opende lucht- maehttentoonstelling Eisenhower: „Bede van dank" Dulles: Botte reactie Min. Kernkamp enthousiast over Nieuw-Guinea Melk en brood duurder Generaal Dürst Britt over steun aan wettige regering 'S 3N? De Tour de Korea is nog niet voorbij Nog zware etappes Onstandvastig Weer Gruenther gelooft niet in 'n komende oorlog Geen deviezen- boekje meer Maandag 27 Juli 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uit Culemborgse pakhuizen Sluitstuk van jubileum Zware offers voor tie vrede Amnestie in Frankrijk Hoge prijzen in Staatsloterij 25 Mille op 3849 viering Wij zullen er iets van maken" ^Verschrikkelijke afstraffing" „Langzaam maar zeker" bij S.W.G. telllt 0» WEERBERICHT V- Hedenmorgen, precies om één minuut na Z uur (Ned. tijd) werd in het speciaal daar voor opgetrokken gebouw te Pan Moen Djon de lang verbeide bestandsovereenkomst getekend. Een half uur tevoren waren de chef der V.N.-onderhandelaars, generaal Wil liam Harrison en zijn medewerkers per helicopter te Pan Moen Djon gearriveerd. Iets later kwam de Noordkoreaanse generaal Nam II. Tot op het laatste ogenblik hadden de verbindingsofficieren nog details te regelen. Eén minuut na het vastgestelde tijd stip werden echter de handtekeningen gezet onder de documenten, waarover men jarenlang heeft onderhandeld. Binnen twaalf uur na deze ondertekening zwegen de wapens langs de Koreaanse frontlijn, die niet zo heel veel verschilt van de 38ste breedtegraad, waar op 25 Juni van het jaar 1950 de Noordkoreaanse aanval begon. De strijd had tot dat ogenblik bijna twee en een half millioen doden en gewonden gekost en in geheel Korea ontzet tende verwoestingen aangericht. Strook niemandsland Rhee's limiet Vrijlating krijgsgevangenen Truman s korte commentaar Geregeld demonstraties Voor toeristen-verkeer Per 1 Januari a.s. Groot aantal afkeuringen Verklaring van Drees I r - y I De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met nu en dan enkele buien en een kans op onweer. Overwegend ma tige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets warmer. Dinsdag 28 Juli: Zon op 4.55 uur, onder 20.37 iur; Maan op 21.20 uur, onder 7.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BESTAND ONDERTEKEND IN PAN MOEN DJON en be- Nadat Harrison en Nam II hun hand tekeningen hadden gezet, werden exem plaren van de bestandsovereenkomst met spoed naar de wederzijdse opper bevelhebbers gebracht. Generaal Mark Clark tekende, als opperbevelhebber van de V. N. Maarschalk Kim il Soeng, premier en opperbevelhebber van Noord-Korea, en generaal Peng Teh Hoeai, de commandant der Chinese „vrij willigers", voor de Noordelijken. Deze exemplaren werden later uitgewisseld. Dat generaal Mark Clark te Moensan bleef en niet naar Pan Moen Djon is ge komen, zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag, is te wijten aan een laatste on hebbelijkheid van maarschalk Kim i Soeng, die als voorwaarde voor zijn komst had gesteld, dat geen enkele j - nalist zou worden toegelaten, „inver met zijn persoonlijke veiligheid generaal Clark deze eis verworpen had, handhaafde Kim in ^der geval iujnver- zoek voorzover het Zuidkoreaan nationalistisch-Chinese journalisten trof Generaal Clark zag toen van een bezoek aan Pan Moen Djon af. Drie etmalen na het ondertekenen van Het bestand, dat is dus Donderdagochtend om twee uur, moeten de troepen van beide partijen zich twee kilometer van de huidige frontlijn hebben teruggetrokken. De dan ontstane strook van vier kilo meter breedte en honderdvijftig kilometer lengte zal onder controle komen te staan van een militaire bestands-commissie, be staande uit vertegenwoordigers van beide partijen, aangevuld door afdelingen van de neutrale mogendheden Zweden, Zwit serland, Polen en Tsjechoslowakije. Deze terugtrekking over een afstand van twee kilometer beschouwde men in V.N.-kringen op Korea als „een kolossale taak" in verband met het opruimen van mijnenvelden in dit tot op het laatste uur omstreden gebied. De grote zorg over het gedrag van de Zuidkoreaanse troepen, die een groot deel van de linies bezet houden, is enigszins weggenomen door de uit drukkelijke verzekeringen, zowel door premier Rhee als de Zuidkoreaanse mi nister van defensie, dat de Zuidkoreaanse divisies zich aan deze bestandsbepalingen zullen houden. Een andere internationale commissie, bestaande uit Zweden, Zwitserland. Po len en Tsjechoslowakije, en onder voor zitterschap van India, zal zich belasten met de repatriëring van de krijgsgevan genen. De krijgsgevangenen, die niet naar huis terug willen. geen geval langer dan zes maanden mogen duren. Een derde internationale commissie, be staande uit Zweden, Zwitserland, Polen en Tsjechoslowakije. heeft de supervisie op de nakoming van de overige bestandsbe palingen in het bijzonder het verbod van aanvoer 'van versterkingen. Het nieuws dat de ondertekening zou plaats hebben, werd aar de vrije wereld bekend gemaakt door generaal Clark, te Tokio. President Rhee was even tevoren ingelicht. Rhee belegde onmiddellijk een spoedbijeenkomst van zijn kabinet. Na af loop verklaarde de Zuidkoreaanse minis ter van defensie, dat de defensieraad had besloten het bestand niet te verbreken gedurende de eerste 180 dagen. Gevraagd wat de Zuidkoreaanse regering zou doen, indien de politieke conferentie, die bin nen 90 dagen moet bijeenkomen, na 90 dagen naar geen resultaat zou hebben be reikt, antwoordde de minister: „Dan gaan we tot militaire actie over". Nog afgezien van de Zuidkoreaanse dreiging om het bestand te verbreken na 180 dagen, is de kans groot, dat de poli tieke conferentie niet tot bevredigende resultaten zal geraken. De problemen zijn uitermate ingewikkeld en de belan gen tegenstrijdig. De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger waarschuwde dan ook zijn troepen, dat het bestand nog geen vrede betekent. Deze waarschuwing kon men trouwens in de meeste poli tieke milieu's vernemen. Men komt thans van de moeilijkheden van de be standsbesprekingen in de zeker niet ge ringer moeilijkheden van de vredes conferentie. De troepen op Korea blijven dan ook op alles voorbereid en moeten gereed zijn op ieder ogenblik de strijd te hervatten, aldus Taylor, die voorts nog waarschuw de voor een verbreking van de bestands bepalingen door de Noordelijken. Onmiddellijk na het bekend worden van de ondertekening van het bestand riep de voorzitter van de Algemene Ver gadering der V.N., de Canadees Lester Pearson, de vergadering bijeen tegen de 17e Augustus. In diplomatieke kringen te Londen en te Washington toonde men zich zeer nieuwsgierig naar de nouding, die de Sovjet Unie dan zal aannemen. Met name de vraag of de Sovjet Unie weer opnieuw op lidmaatschap der V.N voor Peking zal aandringen. Zo ja, dan beschouwt men de vooruitzichten voor de politieke conference als zeer ongunstig, omdat de .S alles zullen doen om deze toelating te voorkomen. Een andere kwestie, die zich op de zitting der V.N.-Assemblée zal voordoen is die van de samenstelling der landen, die de V.N. op de politieke ÏÏ- -eïe r? ,,zu"en vertegenwoordigen. Minister Dulles gaf reeds te verstaan er geen bezwaar tegen te hebben, dat ook Unie zal vertegenwoordigd j n ®cbter ook alle kleine mo gendheden, die in Korea in de V.N.-ge- lederen hebben gestreden deelnemen? ail6 k repds te kennnen gege ven dat het zulks wenste, wegens de grote belangen. welke het bij Verre- Oosten-vraagstukken heeft. Het K. N. M. I. deelt i H®' YfeeT 's gedurende het weelde geleidelijk meer onder invloed van een uitgebreid depressiegebied bij Schotland gekomen. In de nacht van Zaterdag op Zondag drongen koelere lucMmassa's van het Zuid-Wes.en uit ons i-i*->d het geen plaatseliii- omveer vergezeld ging. Zondag waren de maxirr',rr>-*«—du ren op sommige plaatsen in het Westen van het land bijna 10 graden lager dan Zaterdag, waarbij een nu en dan krach tige wind tussen Zuid-West -n West stond. De koudere luchtlaag, die over ons land stroomde was Zondag echter nog juist niet dik genoeg en 4e instabiliteit te gering om vorming van buien moge lijk te maken. Inmiddels bleef er aam*"0" "Tao polaire luchtmassa's over -* Britse eilanden aan houden, waarbij het cr van de de pressie zich —at meer naar v-' - ten verplaatste. - '-.dat in de naclri van Zondag op Maandag - sta- biliteit toenamen en p'"enkele flinke buien voorkwamen. Verwacht ,iag worden dat het depressiegebied zich ko- men - nog verder n»" v"' Oosten zal ii'threiden. Kleine randstoringen nul''" daarbij de buii'gheid beurteling doen toenemen en afnemen. De temperaturen blijven aan de lage kant. De nieuwe N.A.T.O.-opperbevelhebber, generaal Gruenther, heeft verklaard, er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie géén Europese oorlog zal beginnen. „Ik geloof niet, dat de oorlog ooit komt", aldus zeide de generaal op een besloten zit ting van de senaatscommissie voor toe wijzingen, gehouden op 18 Juli jl. „Wij zuilen zorgen, dat deze oorlog nooit be gint. Ik ben er vast van overtuigd. Deze knapen (hij doelde op de Russen en hun bondgenoten) zijn geen supermensen. Zij zijn ons absoluut niet de baas", aldus de géneraal, die er aan toevoegde'. „Het enige, wat zij bezitten is een techniek om bond genoten te verdelen". Hij zeide, dat de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in Europa superieur zijn wat betreft duikboten en land- en luchtstrijd krachten, maar de strijdkrachten der N.A.T.O. nemen in kracht toe. Het was thans echter meer dan ooit geboden de bewapeningsplannen door te zetten, aldus Gruenther- Uit een aantal pakhuizen in Cu- lemborg, waarin graan van de Ned. regering is opgeslagen, zijn in de loop van enige tijd grote partijen verduis terd. Dezer dagen werd bij een con trole, welke op bepaalde tijden in de verschillende pakhuizen, die over liet gehele land verspreid liggen, wordt gehouden, in eerste instantie ruim 80 ton gemist. Uit een onder zoek, dat de centrale controledienst te Amsterdam daarna heeft inge steld, bleek echter dat de verduiste ring van veel groter omvang was en dat er in het afgelopen jaar meer dan 550 ton graan ter waarde van ruim f 140.000 is verdwenen. Met de controle en het beheer over de partijen graan, die in Culemborg in vier pakhuizen zjjn opgeslagen, was belast de graanhandelaar R. uit Rhenen. In totaal waren aan zijn zorgen ruim 1.000 ton toe vertrouwd. R., die tevens eigenaar is van de pakhuizen, bekende na een eerste ver hoor, zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Hij verkeerde in finan ciële moeilijkheden en nam steeds hoe veelheden gerst, mais en sojaschroot ten eigen bate mee, met de bedoeling het weggehaalde mettertijd weer aan te zui veren. Doch zover is het niet gekomen. Hij verkocht de granen tegen de officiële prijs. De granen waren door het A.V.A., het Aankoopbureau voor Akkerbouwpro ducten, voor de regering ingekocht. R. is Zaterdagmorgen voor de officier van Justitie te Utrecht geleid. Deze ver klaarde, dat het onderzoek uiteraard nog niet is gesloten. Het is echter niet waar schijnlijk dat nog arrestaties zullen volgen. Binnen een uur na de ondertekening van de wapenstilstand in Pan Moen Djon heeft president Eisenhower in een korte rede liet Amerikaanse volk over de betekenis van het bestand gesproken. „De oorlog in Korea had b"' "en - a.dus spr „dat slechts moed en offers de vrede op deze aarde kunnen behouden' Eisen hower bracht in het bijzonder hulde aan „het dappere leger van "d-K .^.a Mannen van het Westen en mannen van het Oosten hadden samen kunnen strij den en werken voor een nobel doel. De president van de V. S. sprak de hoop uit, dat men niet langer zijn toe- zullen mogen worden I vlucht zou nemen 'o™ strijd om geschillen te beslechten". Eisenhower waarschuwde, dat de V. S. en hun bond genoten in de komende maanden waak zaam zouden moeten zijn met het oog op mogelijke ongunstige ontwikkelingen. Hij begon zijn toespraak met de woorden: „Wij begroeten met een bede van ü_...k het officiële nieuws, dat de wapenstil stand op Korea is getekend". „Het afslaan van de agressie" had zware offers gekost. „Wij zullen er vurig naar streven, dat de vrije volken een stap dichter bij hun doel: de vrede, gebracht zullen worden", zo be?' Ex-president Truman heeft verklaard: „Ik ben zeker blij, dat het bestand 's ondertekend. Ik hoop ernstig en wens nadruk te leggen op hoop dat het vrede betekent". Hij weigerde verder commen taar. bezocht door vertegenwooro.gers van beide partijen. Indien de gevangenen bij hun weigering volharden, komt hun zaak voor de politieke conferentie, die naar een oplossing zal zoeken. Slaagt deze po ging niet. dan worden ze automatisch vrijgelaten en naar een neutrale mogend heid gestuurd. Hun gevangenschap zal in De Franse Nationale Vergadering heeft in tweede en laatste lezing met 394 tegen 212 stemmen haar goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel, dat beoogt aan i hebben J -Alle „vrije landen" kunnen zich vrijer hU° aan 22.800 personen, die wegens collabo- voelen, omdat de communistische aanval- I leiders aldus minister Dulles, ratie zjjn veroordeeld, en aan ongeveer 0ffat^"Q^';VPPSChrikkelijke af-£)uiles, die verklaarde de wapenstil Volgens New-Yorkse radioberichten uit Moensan hebben de noordelijken de ver- hondenen medegedeeld, dat zij 12.376 krijgsgevangenen zullen vrijlaten, waar onder 3313 Amerikanen, 922 Britten, 228 Turken, 12 Fransen, 1 Griek en 1 Belg. In de 520e Staatsloterij, xc klasse, le lijst is op no. 3849 een pr\js van 25.000 gevallen. Nummer 18902 krijgt f 5.000, nummer 11540 2.000, de nummers 13869 en 17728 elk 1.500 en de nummers 1656, 4250, 12619, 16343 en 16472 elk 1.000. (Van onzee luchtvaartmedewrker) Zaterdagmiddag, staande voor een oude Fokker C-V verkenner, opende generaal Aler de grote Luehtmachttentoonstelling, die op het Soesterbergse platform veertien dagen lang te bezichtigen zal zijn. Generaal Aler herinnerde nog even aan de tentoonstelling, welke vier weken ge leden te Nijmegen werd gehouden. Die luidde toen de feestelijkheden in ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Thans, zo zeide de generaal, staan wij aan het begin van het einde. Deze bijzonder uitgebreide tentoonstelling vormt het sluitstuk van alle feestelijkheden welke nagenoeg alle te Soesterberg plaats vonden. Spreker bracht de comamndant van de vliegbasis dank voor de spontane wijze, waarop deze aan alles zijn medewerking heeft verleend en vooral deze tentoonstel ling tot iets bijzonder heeft weten te ma ken. Juist de wijze, waarop het publiek in de afgelopen weken kennis heeft kun nen nemen van datgene, wat de Ko ninklijke Luchtmacht thans presteert en wat ook op deze tentoonstelling weer tot uitdrukking wordt gebracht, heeft er be langrijk toe medegewerkt het prestige van de Luchtmacht te verstevigen. De burger wordt thans in ruime mate te bekijken, aldus spreker en hij hoopte, dat dit tot gevolg mag hebben, dat de in de gelegenheid gesteld alles van nabij drie en een half duizend plaatsen, die nog bij de Luchtmacht open zijn, spoe dig zullen worden ingenomen door enthousiaste jongelui. Na zich te hebben aangesloten bij de wens van overste Van Rooy, dat deze ten toonstelling ver over de 100.000 bezoekers mag trekken, verklaarde generaal Aler deze voor geopend. Na het overvliegen van formaties straal jagers begaf het gezelschap fe"odl® f"?' onder wie tal van hoge autoriteiten, zie naar de grote tent ter bezichtiging. Terwijl de bezoekers 't tentoonstellings terrein meer en meer vulden, werden ook in de lucht demonstraties gegeven. Een S A A.B. Safir, de Zweedse trainer, die bij de koninklijke Maatschappij De Schelde, voor Zweden wordt gebouwd, toonde zijn wendbaarheid. De Fokker S-ll gevlogen door Gerben Sonderman, bezorgde het pu bliek de nodige sensatie en voor het hoog tepunt van de activiteit in de lucht zorg den twee Sabres van de Canadese Lucht macht, Onder oorverdovend motorgehuil scheurden deze twee nijdige spinnen zich los van de startbaan om even daarna in 'n wolk van roet, boven Amersfoort hoogte te winnen. Omstreeks kwart voor vier do ken zij van 13000 meter op Soesterberg neer en werd men weer getracteerd op de traditionele kanonschoten, toen de geluids snelheid werd overschreden. Zo lang de tentoonstelling duurt zullen regelmatig vliegdemonstraties worden gehouden. Speciaal willen wij hier ook nog even de stand van het Herkennings Opleidings Centrum vermelden, die de bezoeker in de grote tent kan aantreffen. Behalve mo dellen van de nieuwste Engelse vliegtui gen, zoals de Gloster „Javelin". de grote vliegende driehoek „Vulcan" en de „Vic tor",zijn daar ook modellen van de laatst bekende Russische vliegtuigen w.c ,^n grote 6-motorige bommenwerper, bedoeld als tegenhanger van de grote Amerikaanse B-36. Voorts modellen van de MIG-15 en de nieuwste MIG-19. De stand van Fokker toont een groot model van het eerste na-oorlogse passa giersvliegtuig, de F-27 „Friendship" ter wijl daar tevens een bijzonder fraai mo del van de Hawker „Hunter", die door Fokker in licentie zal worden gebouwd, staat opgesteld. De tentoonstelling, die veel uitgebreider is dan die, welke te Nijmegen is gehouden is zeer geslaagd en belicht alle facetten van de Koninklijke Luchtmacht. Het deviezenboekje voor bet toeristenverkeer zal geheel afgeschaft worden. Voortaan zal men de duizend gulden aan vreemde valuta zonder formaliteiten kunnen ver krijgen. Ook de aantekening in de pas komt te vervallen. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregelen een grote vereenvoudiging van de deviezenadministratie betekenen. 99 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, beeft er in een rede na de ondertekening van liet bestand voor gewaarschuwd, dat de Koreaanse wapenstilstand „in geen geval gelijk is te stellen met een verzekerde vrede". T)E NEDERLANDSE PLOEG, die in deze Tour de France 1953 op zo schitterende u ijze het algemeen ploegen-klassement won. Opgesteld voor de ereronde in het Pare des Prinses v.l.n.r. Wout Wagtmans, Thijs Roks, Hein van Breenen, Wim van Est, ploegleider Kees Pellenaars, verzorger Sonnet, Jos Suykerbuyk, Gerrit Voorting, Jan Nollen. Zaterdagmiddag is minister Kernkamp, na een reis van twee weken door Nieuw- Guinea met gouverneur Van Baal per Hr Ms Van Kinsbergen, in Hollandia aan gekomen. Voor Radio-Nieuw-Guinea verklaarde de minister, dat de reisindrukken over weldigend waren. Het land is zo groot en groots en daarnaast zijn er zovele vraag stukken, dat het ondoenlijk is in een paar woorden een algehele indruk te ge ven. „Deze weken ben ik veel meer van Nieuw-Guinea gaan begrijpen dan ooit uit toch zeer omvangrijke stukken duidelijk is geworden. Het is uiterst nuttig ge weest door persoonlijk contact met pro blemen en personen dit land te leren be grijpen en zijn mogelijkheden goed te leren inzien. Ik heb daar veel van ge leerd en hoop, dat dit ten nutte van Nieuw-Guinea en zijn bewoners zal zijn. Overal ben ik met grote vriendelijkheid ontvangen. Met veel genoegen heb ik gezien, hoe hard in Nieuw-Guinea wordt gewerkt. Ik geloof, dat, wanneer ons de tijd wordt gegeven aan dit land te werken en aan de ontwikkeling werkzaam te zijn ik hoop dat wij die tijd zullen krijgen wij met ons allen er iets van zullen maken, dat werkelijk op den duur de moeite waard zal zijn". Overal in Hollandia wapperde de drie kleur. Zoals bekend, bezochten de minister en de gouverneur met hun gezelschap in de afgelopen weken Biak, Merauke, Fakfak, waar het ohegebied van de Nieuw-Guinea Petroleummaatschappij werd bekeken, Sorong en Manokwari. Tegelijk met de aanstaande huurver hoging en de daarmee gepaard gaande loonsverhoging zou de regering, zo ver nemen wij, ook het subsidiestelsel voor levensmiddelen willen herzien, door de subsidies op brood en melk te verminde ren of geheel af te schaffen. Dit zou in houden, dat wanneer de plannen verwezenlijkt worden per 1 Januari a.s. de melk drie cent per liter en het brood 1 cent per 800 gram duurder wordt. De sociale organisaties hebben nog niet haar standpunt t.o.v, deze over wegingen hekend gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij de tegen het nieuwe jaar aangekondigde verhoging van hetloon met 5 a 6 procent, te laag zullen gaan vinden, als het brood en de melk duurder worden. De prijswijziging van het melk zou geleidelijk kunnen plaatsvinden, aldus meent de regering. 400 parlementsleden onder wie ver scheidene ministers van de z.g. Derde Re publiek die indertijd de regering van Vichy hebben gesteund, amnestie te ver lenen. Het voorstel behoeft nu nog slechts door president Auriol te worden onder tekend om kracht van wet te krijgen. straffing" is toegediend. Het Noordko reaanse leger is „vrij ,^el uitgeroeid". De Chinese en Koreaanse communistische le gers tellen ongeveer twee millioen slacht offers. Van de tien millioen inwoners van Noord-Korea zijn drie op de tien perso nen omgekomen door de oorlog en door Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het instituut „Steun Wettig Gezag" is Zaterdagmiddag en -avond te Ede een Provinciale Gelderse bijeenkomst gehou den, die door meer dan 1200 leden van de Verschillende reservediensten van leger en Politie en tal van autoriteiten werd bij gewoond. Des middags defileerden de vrijwilligers voor luitenant-generaal D C. Buurman van Vreeden, territoriaal bevelhebber in Nederland; des avonds was Uien tezamen in het openluchttheatei Waar de oud-commandant der 7 Decem- berdivisie, generaal-majoor b. d. H. J. J- Dürst Britt een toespraak hield. „Het is mij natuurlijk bekend", aldus de generaal, „dat er verschillende Neder- 'anders zijn, die zeggen, niet met het be- 'eid van onze regering, ons wettige gezag. te kunnen instemmen en daarom dit ge- Za£ niet willen steunen. Tijdens de op- Ochting van het nationaal instituut „Steun TVettig Gezag" vertoefde ik in Neder- 'andsch-Indië en ik kon mij niet verenigen 't beleid van onze wettige regering. He- 'aas, gedane zaken nemen geen keer en het past mij niet, thans mjjn medewerking te ontzeggen aan onze op wettige wijze tot stand gekomen Nederlandse regering, door het Nederlandse volk zelf gekozen, waardoor het Nederlandse volk zelf schuld heeft aan deze gang van zaken en hopelijk met dit voor ogen zal waken voor her halingen". Wat het heden betreft, zei generaal Dürst Britt het noodzakelijk te achten de reservetroepen zo sterk mogelijk te ma ken. „De Nederlander is bedachtzaam en het gezegde „langzaam maar zeker" te kent hem dikwijls. „Langzaam maar ze ker" geldt ook voor de reservediensten, doch gelukkig gaan de aanmeldingen in stijgende lijn", aldus spr., „waarbij te be treuren is het helaas grote aantal afkeu ringen. 1100 Reservisten der Nationale Reserve in Gelderland zijn overgebleven van bijna 4000 aanmeldingen. Thans zien de naar de toekomst, zullen wij zonder vermindering van onze krachtsinspapnning moeten voortgaan op de ingeslagen weg", aldus de generaal. stand toe te juichen, sprak de hoep uit, dat de communistische leiders hun goede wil zullen blijven tonen. Maar intussen zal de waakzaamheid niet verslappen. „Wij zullen onze kracht in Korea niet verzwakken, voordat, de ontwikkelingen aantonen, dat dit verantwoord is", zo zei de de minister. Volgens Dulles zal onmiddellijk na het bestand worden begonnen met de her stelwerkzaamheden in Zuid-Korea en zelfs in geheel Korea ..indien de hereni ging kan worden tot stand gebracht". Hij wees er op, dat niets de overtuigine heeft kunnen veranderen, dat het schier eiland dient te worden herenigd, en dat dit eerder langs politieke weg, dan dcor geweld dient te geschieden. Op de poli tieke conferentie zal worden getracht een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding. Het is de ee-ste maal in de geschiede nis, dat een internationale organisatie is opgetreden tegen geweld, aldus de mi nister. En de aanvaller, die aanvankelijk aan de winnende hand was, beheerst thans minder gebied dan toen de aanval begon. Naar aanleiding van het nieuws, dat de wapenstilstand op Korea zou worden ondertekend heeft minister-president dr W. Drees gisteren verklaard, dat hij zeer verheugd was, dat er eindelijk een moge lijkheid was gekomen om deze oorlog te beëindigen. Drees zeide te hopen, dat de onder tekening ook in andere opzichten tot betere betrekkingen in de wereld zou mogen leiden en dat de vrede op Korea van blijvende aard mocht zijn. Niii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1