Actie voor geestelijk gezinsleven schone Kath. Bond „Voor gezond zaak het gezin neemt P.v.d.A. op de korrel Castella-Vaatwas Avifauna wordt 21 September verkocht Eindhoven Hogeschoolstad Een derde der katholieke scholen luistert naar schoolradio Nu 663 K.M. geëlectrificeerd Aanmerkelijk gunstiger resultaat Ned. Spoorwegen DIESELISATIE in plaats van electrificatie bij de spoorwegen NG- SLAGEN blinkender vaat en zachtere handen! Verlegging van acties naar't zuiver geestelijke KAMELEN BIJ EEN PRIESTERJUBILEUM Alleen zuiver geestelijk werk Pleidooi voor Gezinshulp Dat was misK.R.O. Huwelijkstrouw lijdt geweld Enquête over het huiswerk dekeuke" West Berlijnse „Telegraf': Poolse partisanen vernielden bruggen Rijksseruminrickting naar De Bilt Maar over verder lot nog niet beslist Nog vele mogelij klieden Worden Drentse veen branden aangestoken? Iwintig agenten patrouilleren In de wolken over deze onderscheiding Dichters met eigen werk voor de microfoon ',Wat wil je worden Henk van der Maze. ALBANIë BESCHULDIGT BUURSTATEN Merkbare invloed van tariefsverhoging op reizigersvervoer Herstel en vernieuiving De opbrengsten De kosten Omvang reizigersvervoer koningin zocht naar SCHATTEN VAN PIET HEIN Bromfiets door auto gegrepen Dodelijk ongeluk bij Tilburg Staking dreigt Bij beroepsvervoer over de weg WILDE ZWIJNEN- FAMILIE ONDER AUTO Electriciteit wordt te duur Stoomt ractie moet geheel verdwijnen MAANDAG 27 JULI 1953 PAGINA S an onze Utrechtse redacteur) Het ligt geenszins aan onze K.V.P.-fractie, dat onze kinderbijslagregeling nog zover ligt beneden die in België. In Belïië kent men weliswaar nog niet de progressie naar het basis-inkomen. Wel is daar ingevoerd een sterke progressie naar het aantal kinderen en is de kinderbijslag voor elk kind zo hoog, dat daarmede de werkelijke additionele gezinskosten voor elk kind bijna geheel en al kunnen worden gedekt. Daarnaast zijn er nog zoveel andere regelingen ten behoeve van liet gezin. In België zijn deze tot stand gekomen met volledige steun van de socia listen. Zijn de socialisten in België dan andere dan de leden van de P.v.d.A. hier in ons land en heerst daar soms een ander socialisme dan hier? Dit vroeg dr J. II. Gilissen, burgemeester van Gennep zich af. toen hij de Zaterdag en Zondag in Utrecht gehouden Centrale Raadsvergadering van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" opende. Weten de leden van de P.v.d.A. in ons land dan niet, zo vervolgde de voorzitter, dat zij door weigering van de medewer king tot verbetering van de kinderbij slagregeling ook onrecht doen aan kin kinderen van de arbeidersgezinnen? Zij strijden voor een menswaardig be staan van elke arbeider, zij garanderen hetzelfde nog voor de echtgenote en even tueel nog voor zijn eerste en tweede kind. Datzelfde menswaardige bestaan willen zij onthouden aan de volgende kin deren, voor wie alleen de minimale mate riële levensvoorwaarden veilig mogen zijn gesteld. Zij maken een ideologischs fout en trachten deze wel te verdoeze len met schijnredenen, maar het is niet anders dan dat de P.v.d.A. en haar aan hangers in de S.E.R. vrees voor het kind hebben. Met waardering maakte dr Gilissen ge wag van het besluit van de gemeenteraad van Geleen om aan elk gezin bij de ge boorte van het 5de, 6de en volgende kind een bijdrage van 50 te geven. Eveneens van twee gemeenschappelijke regelingen, getroffen door gemeenten van het land van Weert en van gemeenten (Van onze correspondent) Het gebeurt niet vaak, dat een priesterjubilaris door een circus wordt gehuldigd. Het is gisteren echter in Arnhem gebeurd. Het. circus Franz Althof, dat daar meer dan een week voorstellingen geelt op een terrein in de onm:iddeiUlJKe nabijheid van de St. Walburgkerk, heeft als naaste buurman van pas toor C. Venings, die zijn zilveren priesterjubileum vierde, de jubi laris hulde gebracht door met een reeks kamelen en smakelijk opge tuigde ponnykarretjes deel te ne men aan het parochiële defile. Tu- dens dit défilé kwam de directeur in 'hoogst eigen persoon pastoor Venings zijn gelukwensen aanbie den. De jubilerende herder was op vele dingen voorbereid, doch niet op zulk een spectuculair hul debetoon van het land van Maas en Roer, waarbij de inwoners een bouwspaarboekje krij gen. Vele gemeentebesturen in Limburg hebben voor de ambtenaren en werklieden een dubbele progressie toegepast. De huidige minister van Wederopbouw tr H. Witte zag spr. als een sterke voor stander van particuliere woningbouw en aanhanger van het principe, dat de bond voorstaat: „Elk gezin zijn eigen woning." Ook bracht hij hem hulde, omdat hij voor de gemeentebesturen de mogelijkheid heeft geopend tot- het bouwen van wo ningen voor de grotere gezinnen. Dr Gilissen bracht daarna ter sprake het verlangen, dat bij vele actieve leden van de bond leeft om bij het voeren en ondernemen van uiterlijke acties het hoofdaccent te verleggen van het mate riële en sociaal-economische naar het naar het zuiver geestelijke. De bond zou zich dan moeten onthouden van eigen zelfstandige openbare acties en bij kwesties die het huwelijk en het gezin raken, de bemiddeling inroepen van de katholieke stands- en vakorganisaties en de K.V.P. en zich niet rechtstreeks tot overheidsinstanties wenden. Het grote wrijfpunt, dat nog altijd be staat tussen de katholieke bond „Voor het Gezin" en de K.A.B. of andere stands- en vakorganisaties zou dan weggenomen zijn en het is te verwachten, dat deze or ganisaties haar leden dan aansporen tot de bond „Voor het Gezin" toe te treden Dan zou de aldoor sterker wordende katholieke bond „Voor het Gezin" zich kunnen bewegen op een onomstreden werkterrein zonder grenzen en zich in hoofdzaak kunnen bezig houden met de verdediging van de geestelijke goederen van het huwelijk en het gezin en daarvoor acties naar buiten voeren. Er zou niet eens veel tijd en ruimte meer overblij ven voor het zuiver tijdelijke en econo mische. Over deze aangelegenheid dient eerst een nader beraad van Hoofdbestuur en Kringbesturen te worden gehouden voor zij als afzonderlijke agenda-punt op de Centrale Raadsvergadering behandeld wordt. Uitvoerig is dr Gilissen daarna inge gaan op de taak van de Bond, die aller eerst de leden de juiste waardering van het kind moet bijbrengen, welk inzicht op niet-leden overgedragen moet worden. Dr Gilissen hield vervolgens een vurig MOGELIJK helpt men hen in de res terende dagen van die aarzeling vlot af. Aldus een collega Donderdag avond in ons blad in verband met de noodzakelijkheid voor sportliefhebbers om voor wat betreft finish-uitzendingen van de Tour de France op Brussel in plaats van op Hilversum af te stemmen. Helaas, het heeft zo niet mogen zijn. Zaterdagmiddag zijn de luisteraars weder om lelijk bedrogen uitgekomen. Na de felle strijd van Donderdag en Vrijdag was er voor de uitslag van Zater dag een enorm verhoogde spanning onder de tienduizenden volgers van de Tour prestaties. De^to^stelTen °stondeni3bnij honderdtallen heeft aan"het riichtgebracht, op de K.R.O. als partner in de uitzen- aa"tal Holland dingscombinatie afgestemd. Edoch, precies 1 ^recht en «jonden m Noord-Holland, u~if j ïi.ieia- utrecnt en Friesland. Het laagste peicen pleidooi voor Gezinshulp, die in elke ge meente georganiseerd dient te worden en gericht op de groeiende gezinnen. Hij deed daarbij een beroep op de jonge meisjes van alle rang en stand. Het dienstbode-vraagstuk en het ge hele vraagstuk van de hulp in de huis houding, aldus spr. is een opvoedings- vraagstuk van de allereerste orde. Wordt dit in ons land niet naar behoren opge lost, dan komen wij te staan voor een gezinscrisis, die een morele catastrophe ten gevolge kan hebben. Voorts pleitte de voorzitter o.m. voor meer en beter geoutilleerde, van ge meentewege te subsidiëren kleuterscho len. Dr Gilissen weidde tenslotte uit over de huwelijkstrouw, die tegenwoordig, ook in katholieke streken, geweld lfidt. Haar te beschermen in het openbare leven en daarvoor de hulp en de medewerking van de plaatselijke overheid in te roepen en te eisen, is evenzeer de taak van de bond. Vóór de vergadering heeft dr Gilissen gelegenheid gehad namens de bond een beroep te doen op het gemeentebestuur van Utrecht om mee te werken aan de bescherming van de openbare zedelijk heid, toen bestuur en leden officieel in de trouwzadi van het stadhuis werden ontvangen. Burgemeester Jhr Mr C. J. A. de Ra- nitz noemde het een schone taak pro paganda te maken voor een geestelijk gezond gezinsleven, zoals de doelstelling van de bond is, omdat de gezinnen de cellen van de maatschappij zjjn. Deze propaganda heeft vooral zin, als men zich daarbij fundeert op een krachtige levensbeschouwing, zo voegde hij eraan toe. Ook Utrecht's burgervader achtte het gewenst, dat men werkt aan handha ving en versterking van de christe lijke beginselen in het gezinsleven. Men vraagt daarbij steun van de over heid, maar volgens spr. verwacht men vooral na de oorlog bij het streven naar menselijk geluk wel wat al te veel van de overheid. De bond vierde met deze centrale raadsvergadering tevens zijn 35-jarig bestaan en een mooi geschenk was zeker het feit, dat in de stad, waar men ont vangen werd, de pas opnieuw opgerichte af°ekng thans ongeveer 900 leden telt. Mgr Montini, de Staatssecretaris van het Vaticaan, had namens Z. H. de Paus aan de geestelijke adviseur, pater P. Massop, een telegrafische gelukwens ge zonden. De heer Joh. Derksen, voorzitter van het Kath. Onderwijzers Verbond vroeg de aandacht voor een enquête, die door het K.O.V. en de bond „Voor het Gezin" onder de ouders over het huiswerk ge houden zal worden. Naar aanleiding van klachten over in houd en vorm van het orgaan zal een commissie benoemd worden, die de mo gelijkheid van verbetering onderzoekt. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer J. W. F. van Mee geren, die thans ere-voorzitter is. werd gekozen de heer A. Kessener te Heerlen. Ampele besprekingen werden gehou den over een voorstel van de kring Zuid- Holland tot oprichting van een Vacantie- centrum voor moeders. Er was reeds een uitgewerkt plan, waarbij de vergoeding zo laag mogelijk is gesteld. In de door Zuid-Holland gevormde commissie, die dit plan zal trachten te realiseren komt nu ook een gedelegeerde van het hoofd bestuur. Pater dr F. C. Pauwels gaf een uit eenzetting over „Het katholieke gezin en het humanisme". Advertentie Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Het Westberlijnse dagblad „Telegraf", dat reeds enige tijd (onbevestigde) berich ten publiceert over partisanenstrijd aan de Pools-Duitse grens meldde Zondag, dat de verzetsstrijders in het gedeelte van het vroegere Oost-Duitsland. dat thans onder Pools beheer staat, er in zijn geslaagd tus sen 7 en 12 Juli j.l. vier belangrijke brug gen in de lucht te laten springen. Zij zou den hiermede een belangrijke vertraging hebben bereikt in de aanvoer van Poolse en Russische versterkingen voor de troe pen, die hen thans zouden bestrijden, ter wijl ook het spoorwegverkeer gedurende geruime tijd zou z(jn verlamd. Volgens „Telegraf", zijn vijf treinen met herstellingsmateriaal uit de Sovjet-zone naar het gebied, waar de bruggen werden opgeblazen, vertrokken. Het Westberlijse blad meldt voorts dat de uit Oost-Duitsland naar Sovjet-Rusland vertrekkende treinen met Russische mili taire verlofgangers sinds enige tijd een wagon, waarop luchtdoelgeschut is gemon teerd, meevoeren, i.v.m. de overvallen door de verzetsstrijders. Volgens „Telegraf" heeft de leiding der Sovjetrussische bezettingstroepen aan het Kremlin gemeld, dat aan Russische zijde in de strijd tegen verzetsstrijders in voor malige Oostduitse gebieden 345 man zijn gesneuveld. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen in de naaste toekomst te geraken tot een centralisatie van de werkzaamheden van de rijksserumin- richting, die thans te Rotterdam is ge vestigd, het diergeneeskundig instituut te Amsterdam en de veeartsenykundige faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht. De rjjksseruminrichtmg en het diergeneeskundig instituut zullen daar toe indien de plannen worden uitge voerd te zjjner tijd worden onderge bracht in een nieuw gebouw, dat in De Bilt zal verrijzen. (Van onze correspondent) Na diepgaande bespreking met de concurrente-crediteuren heeft de directie van liet Vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn zich geschikt in de uitspraak van liet faillissement door de Amsterdamse rechtljank en tegen de aanvankelijke verwachting in heeft zij geen opheffing hiervan hij het Hof verzocht. Dientengevolge hebben de curatoren, mr A. Th. E. Kastein en mr C. D. an Vliet te Amsterdam, definitief besloten tot verkoop van Avifauna. De verkoopdatum is vastgesteld op 21 September a.s. Het vogelpark wordt op Zondag 13 September a.s. definitief voor het publiek gesloten. Ongetwijfeld zal dit bericht velen met teleurstelling vervullen. Men zal in brede kring maar moeilijk hieraan kunnen ge loven. Toch staat het besluit van de cu ratoren vast. Niettemin is de mogelijkheid nog aanwezig om Avifauna voor Alphen aan den Rijn te behouden, mits van de zijde van het gemeentebe stuur'n accep tabele aanbie ding wordt ge daan. Indien wij goed zijn ingelicht zijn intussen be sprekingen tussen Al phens ge meentebestuur en de curato ren gaande G. v. d. BRINK. Ondanks alles op redding bedacht. De talrijke veenbranden, die de laatste maanden in de Zuid-Oosthoek van Drente hebben gewoed, wekken de achterdocht van de autoriteiten. Vandaag heeft de politie in deze streek versterking ontvan gen van 20 man rijkspolitie. Zij komen speciaal om in het veengebied te pa trouilleren en om te trachten de oorza ken van de talrijke turfbranden na te gaan. Millioenen turven zün dit jaar reeds verbrand en de oorzaak van geen der branden is oekend. Het eigenaardige is, dat de branden steeds uitbreken op dagen, dat er niet gewerkt wordt, en dat het vuur ontstaat op de punten, waar het de meeste schade oplevert. Nieuw turf brandt niet, alleen de onverkoopbare pro ducten van het vorige jaar gaan in vlam- m?iI). °P- Dok Zondag is weer bijna een miihoen turven door het vuur verteerd. De 20 man rijkspolitie zullen trachten te voorkomen en even- CI1 auvlxuls tranneri ters op he te be' stichting, gemeentebestuur van Eindhoven en gemeenteraadsleden en verscheidene doch deze hebben tot nu toe nog niet ge leid tot een acceptabele overeenstem ming tussen partijen. De directeur van Avifauna, de heer G. v. d. Brink, is vanmorgen per K. L. M.- (Van onze correspondent) „De Stichting Bevordering Technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden heeft de overwinning behaald, omdat zij gestreden heeft met de uitstekende wapenen van sterke argumenten en eensgezindheid". Aldus de commissaris van de Koningin in Noord Brabant, prof dr J. E. de Quay, tij dens zijn woorden van hulde aan de initiatiefnemers en harde werkers, die hun arbeid op 8 Juli 1953 beloond zagen door de uitverkiezing van Eindhoven als toe komstige vestigingsplaats van een tweede Technische Hogeschool. Deze woorden werden gesproken op een bijeenkomst van de commissarissen der Koningin in Brabant en Limburg, be stuursleden en adviseurs van genoemde Bijna een derde deel van de Katholieke schoolgaande jeugd in Nederland vo gt op het ogenblik geregeld uitzendingen van de schoolradio, welke door de K.R.O. wor den verzorgd Dit wil zeggen, dat 1015 van de 3142 Katholieke scholen met in totaal ruim 75.000 leerlingen officieel als „luiste rende" school staan ingeschreven. Dit blijkt uit een door de K.R.O. ingestelde enquête. Het onderzoek is tot in details De K.R.O. is van plan een aantal extra uitzendingen te verzorgen tijdens de Volks- gezondheidweek (in samenwerking met 't Wit-Gele Kruis), in de Internationale Bid week 1954, in de Indische Missieweek 1954 en op de Wereld Kindsheidsdag (22 Mei 1954). andere genodigden, die in Eindhoven wa ren samengekomen om hun vreugde te uiten over de gang van zaken tot dusver in verband met het technisch onderwijs in het Zuiden. Burgemeester Kolfschoten heeft in de trouwzaal van het stadhuis dank en hulde gebracht aan de beide commissarissen, aan de bestuursleden én de adviseurs van de stichting, aan de eerste initiatiefnemers, waarvan hij met name noemde de heren Holst, Roeterink en Regout, waarna hij de verzekering gaf, dat Eindhoven de sfeer en het klimaat zou opbrengen, die nodig zijn voor een Technische Hogeschool. Nadat de erewijn was rondgegaan en prof. De Quay nog eens in het kort de zes a zeven jaren van strijd met de uit eindelijke overwinning had gememo reerd, defi'eerden veertien Eindhovense harmonieën voor de autoriteiten, waarna vendelzwaaiers hun folkloristische schouwspel te genieten gaven. Spoedig daarna landde een helicopter van de Sabena op het stadhuisplein, met welk toestel een dertigtal genodigden 'n tocht boven het terrein van de toekom stige Hogeschool maakten. De zeven lan dingen en starts hadden natuurlijk de belangstelling van duizenden Eindhove- naren. vliegtuig naar Nice vertrokken, teneinde de aldaar geopende besprekingen om Avifauna daarheen over te plaatsen, voort te zetten. Het gemeentebestuur van deze stad heeft de benodigde grond hiervoor reeds gratis ter beschikking gesteld. De heer Georges P. Creuse. een bekend vis- senkenner, koesterde reeds enkele jaren plannen om te Nice een park aan te leg gen met aquariums voor allerlei vissoor ten. In samenwerking met de heer G. v. d. Brink wil het stadsbestuur van Nice dit plan verwezenlijken in combinatie met een vogelpark, in de geest als Avi fauna. Voorts heeft de directie besprekingen geopend met de Stichting De Eefteling te Kaatsheuvel. Genoemde Stichting onder zoekt de mogelijkheid Avifauna aldaar te doen heropbouwen. Uiteraard is hierbij in het vooruitzicht gesteld, dat de heer G. v. d. Brink de leiding van dit nieuwe Avifauna op zich neemt. Maar liever dan dit alles zou 't de heer v. d. Brink, en met hem uiteraard heel Alphen a. d. Rijn en omgeving, zijn. wanneer het vogelpark zou kunnen blijven, waar het zich thans bevindt en in de toekomst zal kunnen worden uitgebreid met het achter liggend terrein met reeds gegraven vijver, waar in een imitatie van een vogel-jungle kan worden gemaakt. Met spanning worden de resultaten van de onderhandelingen tegemoet gezien. De steden 's-Gravenhage, Amsterdam en Hilversum hebben nog geen officiële doch wel officieuze stappen tot onder handelen gedaan. In het Limburgse plaatsje Sevcnum zijn Zondag grote oogstfeesten gehouden. Een der hoogtepunten was een optocht, waarin de dank voor de oogst tot uiting wordt gebracht. De praalwagen van Assepoester. half vijf werd het heirleger van luiste raars in enkele nuchtere woorden mee gedeeld, dat ze omvijf uur het (met uiterste gespannenheid) verwachte étappenieuws zouden kunnen vernemen. Natuurlijk werd voor zover dat in verband met meer stroppen ai niet eerder gebeurd was snel op Brussel overge schakeld, waar met bijna Nederlands enthousiasme door de Belgische reporter het vreugdenieuws over de successen van Wagtmans en Nolten werd uitge schreeuwd. Op de Nederlandse zender kwamen rus tig en devuot Gregoriaanse gezangen door. Al zijn we misschien toevallig grote bewonderaars van het Gregoriaans, de tegenstelling Zaterdag was door deze uitzending tegenover het sportgebeuren nog des te sterker. Men kan minachting hebben voor sport gebeurtenissen als die Tour der wereld regeerders met kuiten de K.R.O. had met de enorme interesse van tienduizen den Nederlanders op een vrije Zaterdag middag bovendien, rekening moeten houden. Maar er is meer en dat meer rekenen we de K.R.O. ook nog zwaarder aan. De K.R.O. was, voor wat betreft het finish-nieuws Zaterdagmiddag niet de K.R.O., maar een deelgenoot in de com binatie van omroepen, die de verzorging van extra-Tournieuws op zich had geno- men.De K.R.O. was in dit geval de Neder landse stem. Doch dan dient die ook op tijd gehoord te worden met wegcijfering van eigen ideeële of bijzondere producties. Zaterdagmiddag werd niet alleen de K.R.O.-aanhang, maar ook de Avro-schaar, de Vara-menigte en beluisteraars van de Wereldomroep in den vreemde op een onmens-hatelijke wijze voor het hoofd gestoten. Het lijkt ons voor een uitmuntende commentator als Jan Cottaar wel plezie rig als je als katholiek door je eigen om riep zó wordt weggedrukt en pas een half uur na tijd je in nerveuze spanning na enige uren van jachten gebrachte repor tage rustig en netjes ingeblikt hoort af draaien. Als de K.R.O., om welke reden dan opk. in een combinatie als die van Tour- nieuwe mee wil doen en we kunnen daarvoor applaus opbrengen dan dient nij ook de consequenties van te voren te bezien en die tijdens de actie te aanvaar den. Dan moet ook voor tien minuten hetgeen toch al niet zo royaal is alles Wiiken. De houding van Zaterdag was psycho logisch stom. Larie in één woord. tage vindt men in Limburg, hetgeen ver moedelijk in verband staat met de slechte radio-ontvangst in deze provincie. Tegelijkertijd met de enquête over het aantal en de samenstelling van de „luis- terscholen", publiceerde de K.R.O. het nieuwe sch°olradioprogramma voor bet leerjaar 1953—54 dat in belangrijke mate op de resultaten van dit onderzoek is afge stemd. Het feit b.v. dat bijna 40°/. van de V.G.L.O.- en ruim 30V. van de U.L.O.- scnolen zijn aangesloten, is van g.ote in vloed geweest opi te voldoen aan de uit 't onderwijs voortkomende vraag naar uit zendingen over beroepskeuze. „Wat wil je worden is de titel van een 14-tal uitzen dingen welke Leny Verstegen zal wijden aan verschillende vrouwelijke beroepen. Deze reeks wordt gegeven op de Donder dagen van September tot en met December 1953 van 11.45—12 uur. Van het hoogste leerjaar van de Ulo scholen en het. Middelbaar Onderwijs ko men er acht uitzendingen over „Dichters en hun verzen", waarbij de dichters zelf voor de microfoon komen. In de uitzen dingen-series, die kunnen worden gecom bineerd met foto-projectie, wordt begon nen met een drietal uitzendingen over Parijs en drie over Londen. Onder de titel „verstandig en gezond" wordt voorts in de eerste maand van 1954 een zestal met foto-projectie gecombi neerde uitzendingen gewijd aan de hygiëne in de meest uitgebreide zin van het woord. In de maanden April tot en met Juni volgt verder een herhaling van de tot op heden goed geslaagde foto-projectie uitzendingen: „Ik heb u lief, mijn Nederland". Op 19 Vrijdagen is voor de nieuwe cur sus de uitzendingenreeks „Wie, wat waar, hoe" „een actualiteitenprogramma voor de jeugd, wederom in het rooster ougenomen. Natuurlijk komen de muziekuitzendingen terug en voorts staat in de vastentijd een herhaling van klankbeelden over het lijden en sterven van Christus op het programma. Naar het Albanese persbureau bekend maakt, heeft de Albanese onder-minister van buitenlandse zaken, Prifti, in een nota aan de secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjoeld, Griekenland er van beschul digd het grondgebied en het luchtruim van Albanië te hebben geschonden. De V.N. wordt verzocht een einde te maken aan deze incidenten. Een zelfde protest richtte Albanië aan de V.N. inzake incidenten aan de Joegosla- visch—Albanese gren*. jZOjUwv v"s.ch®nen jaarverslag I ten beschouwing gelaten de herelectrifi- over. -ter, N.V. Nederlandse Spoorwe- j catie een aantal Ujnen met een geza- gen blij'kt, dat de behaalde winst 5.475.430 bedroeg tegen 99.696 in X95I. Voorgesteld wordt dit saldo toe te voegen aan de re serve diverse bestemmingen, mede met het oog op het voor zover nodig opvangen van de nadelige gevolgen van de waters nood van Februari j.l. De totale ontvangsten bedroegen in het verslagjaar 354 millioen. tegen 331.9 millioen in 1951, of 22.1 millioen meer dan vorig jaar. Deze gunstige ontwikkeling is mede te danken aan de op I Februari in gevoerde verhoging van de reizigers- en wagenladingstarieven. De totale kosten stegen met 16.7 mil lioen tot 348,5 millioen (1331: 331.8 mil lioen). De belangrijkste oorzaken van deze toeneming zijn de volledige doorwerking van de in 1951 opgetreden stijging van de prijzen van electrische energie, brandstof fen en materialen; nieuwe prijsstijgingen van energie, in het bijzonder van electri sche, het groter verbruik van energie en van materialen voor onderhoud van het materieel in verband n.et de toene ming van het aantal treinkilometers; als mede de stijging van de afschrijvingskos ten. De nog steeds aanhoudende prijsstijgin gen van electrische energie en steenkool vervullen de directie van N S. met zorg. Als zeer grote verbruiker van deze pro ducten ondervindt de N.S. zeifs van 'n klei ne prijsverhoging een sterke weerslag op de exploitatiekosten. Met het jaar 1952 heeft N.S. een zeer belangrijke periode van herstel en ver nieuwing afgesloten. Na het voorlopig herstel van de oorlogs schade, in de jaren 1945 tot en met 1947, is in de vijfjarige periode, welke in 1948 Is begonnen en met het verslagjaar is be ëindigd, een urgentie-program uitgevoerd, waarin de meest noodzakelijke werken voor het definitief herstel en de modernisering waren opgenomen. In deze jaren ia bnl- menlijke baanvaklenB'e van 663 km gc electrific.ecrd, terwijl begonnen werd met de clectrificatie van de iy„ Arnhem Zwolle. In het tekort aan en in de vervanging van trekkrachtvoertuigen en zitplaats capaciteit werd ten dele voorzien door de aanschaffing van 95 electrische en 46 die selelectrische locomotieven, 48 dieselelec trische locomotoren, 481 rijtuigen voor electrische treinstellen en 70 rijtuigen voor getrokken treinen. Het sterk getrof fen goederenwagenpark werd voor zoveel nodig aangevuld en 'en dele vernieuwd door de aanschaffing van ca 5700 goede renwagons. De opbrengst van het vervoer bedroeg 348,5 millioen tegen 326.9 millioen in 1951, hetgeen een stijging van 6.9 pet be tekent. De andere opbrengsten waren iets lager, nl. f 5,5 millioen tegen 5.9 mil lioen in 1951. De toeneming van de ontvangsten uit het vervoer vloeide voornamelijk voort uit het reizigersvervoer. De opbrengst daar van in het verslagjaar bedroeg 200,3 millioen (1951: .f I84-8 millioen). De stij ging van 8,4 pet is grotendeels te danken aan de op 1 Februari ingevoerde tariefs verhoging van gemiddeld 6.8 pot. Verder weerspiegelde zich in de ontvangsten van het reizigersvervoer de toeneming van het aantal afgelegde reizigerskilometers met 1.6 pet. De opbrengst van het goederenvervoer toonde een stijging van 4,1 pet tot 134.2 millioen (1951: 128.9 millioen). Hoewel de omvang van het vervoer iets kleiner was. kon de invloed hiervan op de op brengsten meer dan gecompenseerd wor den door de verhoging van de wagonla dingtarieven met 7 pet. Tegenover de gunstige ontwikkeling van de ontvangsten staat een, zij bet geringere, stijging van de kosten. De exploitatiekos ten ad 290,7 millioen waren 13.5 mil lioen of 4,9 pet hoger dan ir. 1951 277,2 millioen). De stijging is voornamelijk een gevolg van de gestegen kosten van elec trische energie en brandstoffen, welke met 59,1 millioen 20 pet hoger waren dan in 1951 49.3 millioen). De personeeluitgaven Del'epen 127,8 millioen (1951 128.0 millioen). Door de voortgaande modernisering behoefde een gedeelte van het personeel, dat het bedrijf verliet, niet te worden vervangen. De on- derhoudsmaterialen en onderhoudsreke ningen van derden ad f 63,4 millioen waren 3.4 millioen hoger. De afschrijvingen namen toe van 48,1 millioen tot 53.9 millioen tengevolge van de uitbreiding der electrische inrichtingen en van de vernieuwing van het lollend materieel. Het aantal afgelegde reizen liep terug van 156,8 millioen in 1951 lot 155,4 mil lioen, d.i. met 0,9 pet. Het aantal reizigers kilometers steeg daarentegen van 6291 mil lioen in 1951 tot 6392 millioen, d.i. met 1,6 pet. De gemiddelde reisafstand nam toe van 40,1 km tot 41,1 km. In de samenstelling van het' vervoer traden een aantal veranderingen op. Ter wijl het binnenlandse vervoet vrijwel ge lijk bleef (5963 millioen reizigerskilometers tegen 5949 millioen in 1951), vertoonde het internationale vervoer, voor zover dit op de lijnen van N.S. bewerkstelligd werd, een stijging met 25 pet, namelijk van 342 millioen reizigerskilometers tot 429 m l- lioen reizigerskilometers. De gemiddelde reisafstand in het binnenlandse verkeer steeg van 30.6 km tot 39.1 km (1,3 pet). d:e in het internationale verkeer van 127,1 km tot 146.8 km (10,8 pet.) De tariefsverhoging van i Februari 1952 had aanvankelijk een vrij geringe daling van de vervoersomvang tot gevolg, die meer dan gecompenseerd werd door een gunstige ontwikkeling in de loop van het jaar. Het vervoer op enkele-reisbiljetten was 3.7 pet groter dan in 1951. Het retourver- voer gaf wederom een kleine daling te zien en wel met 1.3 pet. Het vervoer op alle soorten abonnementskaarten steeg met 1,4 procent. De daling van het aandeel san de le en 2e klasse in het vervoer zette zich in het verslagjaar voort (10.4 pet in 1952 tegen 10.5 pet in 1951 van het totale aantal rei zigerskilometers). Koningin Juliana heeft Zaterdagmid dag een bezoek gebracht aan het na tionale kamp van het Nederlandse pad- vindstersgilde te Eerde (gem. Ommen De hoge gast, die gekleed was in het blauwe padvindstersuniform, nam gedu rende enige uren actief deel aan een groots opgezet verkenningsspel. De 'opdracht luidde de verborgen schatten van Piet Hein op te sporen, die op het landgoed verborgen waren. De vorstin, of „Movavedo" moeder van vele doch ters) zoals haar padvindstersnaam luidt, zocht ijverig mee. De schatten moest men zwemmend over de Regge aan „Movavedo" overhandigen. Na afloop werd in de blokhut een ge noeglijke maaltijd gebruikt, waarna de Koningin om ruim' 7 uur naar het openluchttheater te Diever vertrok, luide toegejuicht door de honderden meisjes, die zich langs de weg hadden geschaard. In opdracht van de Ko ningin zullen de gevonden schatten overhandigd worden aan de burgemees ter van Ommen voor de oudheidkamer. (Van onze correspondent) Op de Bosscheweg, onder de gemeente Berkel—Enschot bij Tilburg, is Zondag- niorgen de heer H. K„ gewoond hebbende >n de J. P. Coenstraat te Tilburg, tenge volge van een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer K. stak met zijn bromfiets plotseling de weg over en werd daarbij door een achterop rijden de personenauto uit Zeeland op zij ge grepen. Hij werd op het fietspad terug geworpen en tegen de grond gesmakt. Hij overleed ter plaatse. Het slachtoffer was ea. 50 jaar oud en vader van drie kinderen, van wie de jongste, een meisje, die dag juist de plechtige Hernieuwing van de Doopbe loften deed. De reeds anderhalf jaar lopende onder handelingen over een herziening van de loonvoorwaarden voor het beroepsvervoer over de weg dreigen vast te lopen. Zater dag hebben de hierbij betrokken bedrjjfs- unies overleg gepleegd en de ontstane si tuatie onder het oog gezien. Dit heeft er toe geleid, dat als uiterste poging om tot overeenstemming te komen een laatste be middelingsvoorstel aan de werkgevers is voorgelegd, waarop uiterlijk 1 Augustus antwoord is gevraagd. Bij niel-aanvaar- ding van deze voorstellen wordt „versto ring van de arbeidsvrede niet onmogelijk geacht". Een automobilist, die in het avondlijk duister over de Konings weg te Arnhem reed. kreeg plot seling een gehele wilde swijnen- familie onder zijn wagen. Drie big gen wisten luid schreeuwend aan de dood te ontkomen. Het moeder- dier en vier biggen lieten echter het leven. De auto werd zwaar be schadigd, doch de inzittenden kim men met de „blije" schrik vrij. De cadavers zijn door de automobi list naar een poelier gebracht en daar voor de consumptie gereed gemaakt. „Ier voltooing van het herstel en van de modernisering der Ned. Spoor- wegen zal in de komende jaren nog een aantal werken worden uitgevoerd en materieel worden aangeschaft. De directie gaat er van uit, dat een en ander in 1958 zijn heslag zal hehben gekregen. In deze periode zal de modernisering van de tractie voorlopig niet ge schieden door de electrificatie, doch door de dieselisatie. De verhouding tussen de kosten van electrische en dicselelectrische tractie heeft zich in de laatste jaren ten gunste van laatstgenoemde tractievorm ontwikkeld, voornamelijk tengevolge van de voortdurende stijging van de prijs van electrische energie. De rendabiliteit tussen electrische en dieselelectrische tractie is daardoor verschoven, zodat voor de bediening van de nog niet gemoderniseerde lijnen, de dichtheid van het verkeer in aanmerking genomen, dieseltractie thans aangewezen is". Dit deelt de directie der N.S. mede in het zojuist verschenen jaarverslag over 1952. Electrificatie acht de directie nog nodig van de belangrijkste verbindingen tussen ons land en België, t.w. de lijnen Roosen- daal-Antwerpen en Maastricht-Luik. Daartoe pleegt zij overleg met de Belgi sche Spoorwegen. Indien de besprekingen tót. een gunstig resultaat leiden, zal de electrificatie van het N.S.-net nog uitge breid worden met de baanvakken Roosen- daal-grens en Maastricht-grens. Voor de genoemde dieselisatie zijn 122 dieselelectrische rijtuigen besteld, welke in 1953 en 1954 zullen worden afgeleverd. De aflevering van deze rijtuigen zal de sloop van een gedeelte van het verouder de houten reizigersmaterieel mogelijk maken. Ter verdere vervanging van het oude materieel zal ook een aantal stalen rijtuigen voor getrokken treinen worden besteld. Het in dienst stellen van modern mate rieel op lijnen met gering vervoer ge schiedt bij wijze van proef. De directie vertrouwt, dat het reizigersvervoer dien tengevolge zodanig zal toe-nemen, dat de handhaving van de exploitatie verant woord kan worden geacht. Het is de bedoeling van de directie de stoomtractie geheel te doen verdwijnen. Ter modernisering van de goederendienst zijn 156 dieselelectrische treinlocomotie- ven en 90 dieselelectrische rangeerloco- motieven besteld. Een aanzienlijke bespa ring op de exploitatiekosten zal hiervan het gevolg zijn. De toepassing van het automatische blokstelsel met lichtseinen zal op de hoofdlijnen worden uitgebreid. De spoorwegwerken te Leiden, Rotter dam, Eindhoven en Arnhem zullen in de genoemde periode worden voltooid. Ver betering van de spoorwegtoestanden te Schiedam, alsmede de vernieuwing en verdubbeling van de Moerdijkbru^ zijn eveneens in de plannen opgenomen. De investeringen zullen leiden tot een verdere vereenvoudiging van de exploi tatie van het bedrijf en tot een verbete» ring van de rendabiliteit. van inM K(# aar- het a ad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3