Westelijken rekenen op goede trouw der communisten Katholieke wijkverpleegsters ontvangen pensioen in 1954 Weer eens VET en ECHTE melk iligen en helden zijn nodig Christelijke geest moet te enge groepsbanden doorbreken Amerikaanse artsen Kard. Stepinac bij r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pau liet zien, hoe vredesengelen er uit moeten zien Krijgsgevangenen naar neutrale zone m Honderdduizenden Oostduitsers komen naar West Berlijn Rampvluclit uit Mons Gemeenschapsvorming zonder de staat tot een godheid te verheffen De eenheid der katholieken Dinsdag 28 Juli 1953 Opleiding mannelijke ziekenverplegers laat alles te wensen over Wordt de haring duurder? Opnieuw de zaak- Sanders In 1954 wereldcongres Mariacongregaties Hofmeesteres van de Indrapoera vermist Tot 1 Augustus geen strafport Analyst Mislukte revolte op Cuba Tevreden over zijn toestand WEERBERICHT f Maandagavond klonk in het duister het geschal van hoorns over de stilgeworden fronten van Korea. Het staakt het vuren was een feit geworden. De frontsoldaten reageerden nauwelijks bij deze feestelijke klanken en toonden zich apathisch. Men had zolang op dit moment gewacht, men had zo vaak in de mening verkeerd, dat het nu spoedig te gebeuren stond, dat toen het grote ogenblik dan toch ein delijk was aangebroken, geen uitbundigheid heerste in de stellingen. Hier en daar schoot men met lichtkogels in de lucht op het moment, dat het bevel „Staakt het vuren" gegeven werd. En men zag de barre woestenij van het ont redderde niemandsland in een veelkleurige gloed. De soldaten begonnen hun wapens te ontladen en er werd een aanvang gemaakt met het ontruimen van de „neutrale zone". Beide partijen zullen zich vóór Donderdagochtend twee kilometer hebben terugge trokken en men is van plan alle stellingen en bunkers voor die tijd op te ruimen. Om vele van deze stellingen is zeer verwoed gevochten. Bij de verstarring, die de laatste jaren aan het front geheerst heeft, ging de verovering van enkele meters gronds vaak met ontzaggelijke ver liezen gepaard. De ontruiming en de vrijwillige vernietiging, die thans plaats vindt, maakten op de soldaten een onwerkelijke indruk. „Overwinning", zegt Moskou Hoop verlevendigd Lichte reactie in Wall Street Brief van Dulles Bont allerlei H. Vader aan Pater Paulussen Pauselijke onderscheiding Zaisser „vijand van het volk Vierduizend postduiven keerden niet terug Ongelukkige terminologie De nieuwe post tarieven KOLENPRODUCTIE DER K. S. G. Voorraden enigszins toegenomen Kath. Werkgemeenschap in P. v. d. A. aanvaardt K.V.P.-uitnodiging Federatieve krachten Osservatore over aanslag op mgr Franic De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele ve'rspreid optredende buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 29 Juli: Zon op 4.56 uur, onder 20.35 uur; Maan op 21.35 uur, onder 8.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANI Wapens rusten op Korea Aan communistische zijde stelt men de wapenstilstand voor als „een overwin ning". Na de ondertekening van het be stand door maarschalk Kim il Soeng, werd bekend gemaakt, dat vandaag, Dins dag als nationale feestdag zal worden ge vierd. Later op de dag werden de felicitaties bekend gemaakt, welke door de Russische premier Malenkof en de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Molotof, aan Kim il Soeng gericht werden. Uiteraard werd hierin verzwegen, dat Rusland in de ontbranding van het Koreaanse conflict een leidende rol heeft gespeeld. Zowel Malenkof als Molotof beloven alle mogelijke steun van de Sov jet Unie en de Volksrepublieken aan de lijdende bevolking van Korea en voor de wederopbouw van het geteisterde land Beiden leggen de wapenstilstand uit als Er is vannacht aan het gehele front geen schot gevallen. Er zijn tot nog toe geen schendingen van het bestand voorgekomen Een van de laatste wapenfeiten deed zich Maandag voor vlak voordat het „staak', 't vuren" van kracht werd. Boven Noord- Korea schoten de geallieerden namelijk een in Rusland vervaardigd transport vliegtuig omlaag. Nu president Syngman Rhee geweigerd heeft de troepen van India in Zuid-Korea toe te laten, is men overeengekomen de krijgsgevangenen aan beide zijden, niet naar hun vaderland terug willen, naar de neutrale bufferzone te brengen, waar _ij aan weerszijden van de bestandslinie onder toezicht zullen staan van de inter nationale neutrale commissie, onder lei ding van India. Troepen van India hou den er toezicht op .de in te richten kam pen. Gedurende een periode van 90 dagen mogen vertegenwoordigers van het onge wenste land pogingen doen om de gevan genen tot andere gedachten te brengen. Het probleem doet zich uiteraard vrijwel uitsluitend aan communistische zijde voor. Behalve de gevangenen, de „overtui- gers" en de Indische troepen, worden door de commissie slechts leden van het Rode Kruis en officieel aangewezen waar nemers van beide partijen tot de neutrale zóne toegelaten. een groot succes, niet alleen voor Noord Korea en China maar voor het „gehele vredelievende democratische kamp." Een enigszins merkwaardige uitspraak deed de Sovjetrussische afgevaardigde bij de economische en sociale raad van de V.N., Aroetioenian, die Maandag voor een voltallige vergadering van deze raad te Genève verklaarde dat de „hoge idealen, die de strijdkrachten van de v.N. in Korea hebben", ook aan wezig zijn bij de legers van de Kore aanse volksrepubliek en van de Chinese vrijwilligers. Aroetioenian voegde hier aan toe: „Ik wil er de nadruk op leggen, dat de offers, die voor deze idealen zijn ge bracht, niet te vergeefs zijn geweest, en dat Korea zal worden herenigd tot eep democratisch en vredelievend land." Het bestand in Korea heeft overal in de wereld de hoop versterkt, dat om het in de woorden van minister Bidault van Frankrijk te zeggen „de vrede be smettelijk zal zijn." Op enkele uitzonderingen na hebben zich nergens in de V.S. feestbetogingen voorgedaan. Het nieuws kwam niet als een verrassing. De Amerikaanse minister van defensie; Wilson stelde vast: „Het zal nog een hele tijd duren voordat wij veilig en wel onze troepen uit Korea zullen kun nen terugtrekken." In alle hoofdsteden was de teneur der commentaren dezelfde. Dankbaarheid over het zwijgen van de wapens, en hoop op een werkelijke vrede. Over de politieke conferentie kon men niets zeggen. De ge varen voor nieuwe conflicten in het Verre Oosten waren nog geenszins verdwenen. Uit de satellietstaten kwamen de obli gate gelukwensen met de „overwinning", die volgens Malenkhof en Molotof behaald is. Op 't jeugdcongres in Boekarest wer den de Noordkoreaanse afgevaardigden luide toegejuicht. Op Formosa waarschuwde de nationa- listisch-Chinese regering met de grootste nadruk tegen ongemotiveerd optimisme Naar verluidt verzet Tsjang Kai Tsjek zich met kracht tegen de behandeling van andere problemen, dan Korea, op de komende politieke conferentie. De effectenmarkt te New York heeft De aandacht wordt thans meer en meer gevestigd op de komende politieke conferentie over wat vaag wordt aange duid als: „een vreedzame regeling van het Koreaanse probleem, etc." in een thans gepubliceerde brief heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles aan president Rhee de ver zekering gegeven, dat de V. S. deze ver gadering zullen verlaten, indien zij de indruk krijgen, dat de communisten niet te goeder trouw onderhandelen en wan neer deze laatsten de veiligheid van Zuid-Korea zouden ondermijnen. Hij wenste zich niet te binden aan Rhee's ter mijn van negentig dagen. Evenmin zijn de V. S. bereid Rhee's voorstel tot een automatisch hervatten van de strijd te aanvaarden, in geval van een mislukking der conferentie. (Men wijst echter op de verklaring der Westelijke Grote Drie, op hun jongste conferentie te Washington waarin zij zich verbinden in geval van Noordelijke agressie de vrede te herstel len). De door de Amerikanen te geven militaire garantie zal niet afwijken van die, welke in het Atlantische en Pacific- pact zijn neergelegd. Wel zeggen de V. S. militaire en andere hulp toe. Wat dit laatste betreft: Kort na de wa penstilstand deelde generaal Clark mee, dat president Eisenhower hem had ge machtigd 10.000 ton voedsel van Tokio uit naar Korea te zenden. Met deze zen ding wordt onmiddellijk een aanvang ge maakt. In Washington verzocht de Ame rikaanse president aan het Congres 200 millioen dollar, als eerste hulp, voor Ko rea ter beschikking te stellen. Het is een verheugend verschijnsel, dat ter oplossing van de moeilijk heden in vele katholieke ziekenhuizen bij de samenwerking van religieuzen en leken, de handen ineengeslagen worden en dat als resultaat hiervan het wederzijds begrip tussen beide groepen groeiende is. Aldus zuster L. Siebers uit Utrecht, voorzitster van de Katholieke Bond van Ziekenverplegenden tijdens de rede, waarmede zij het Congres, dat Maandag en Dinsdag te Nijmegen wordt gehouden, heeft geopend. Na een gemeenschappelijke koffiemaal tijd hield dr C. de Ruyter een lezing over rheuma De afdeling Twenthe verzorgde na de maaltijd een gezellige avond. Van daag is het congres voortgezet met groepsvergaderingen. slechts licht gereageerd op het sluiten van de Koreaanse wapenstilstand. Bepaal de aandelen daalden een tot drie punten, waarbij vliegtuigwaarden de eerste teke- 1 nen van zwakte vertoonden. Andere effec- ten, die het juist in vredestijd goed doen, stegen. Deze stijging werd tot het sluiten der beurs gehandhaafd. De markt sloot rustig. Naar wij vernemen, wordt in de krin gen van de groothandel in haring ge vreesd, dat het contract voor levering van 150.000 vaten haring aan Rusland een prijsstijging van de haring in Nederland ten gevolge zal hebben. Dit zou dan weer een terugslag kunnen hebben op de ex portprijzen. De Britse regering heeft op 17 Juli j.l. Hongarue nogmaals verzocht de Britse zakenman Edgar Sanders vrij te laten. Naar thans is meegedeeld, heeft Hon garije inmiddels te kennen gegeven, dat het bereid is de zaak opnieuw te bezien Kroonprins Akihito van Japangefoto grafeerd tijdens de persconferentie in Kasteel Oud Wassenaar, na zijn aan komst in Den Haag. Naast de Prins rechts de ambassadeur van Japan in Nederland, de heer Suemasa Okamoto. Paus Pius XII heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan om van 8 tot 12 September 1954 te Rome een wereldcon gres der Mariacongregaties te houden. Deze pauselijke goedkeuring is vervat in een Apostolische brief aan de Neder landse pater Louis Paulussen S.J., direc teur van het algemeen secretariaat der Mariacongregaties te Rome. Pater Pau lussen bevindt zich op net ogenblik in de Verenigde Staten, waar bij spreekbeurten houdt op verschillende zomerscholen voor Katholieke Actie, belegd door de Maria congregaties. Naar de gezagvoerder van het Lloydschip „Indrapoera", dat Zaterdag j.h uit Dja karta vertrok naar Rotterdam, aan zijn rederij heeft getelegrafeerd, werd gister morgen kort voor aankomst van het schip *e Singapore, de 23-jarige hofmeesteres mej. k. uit Schiedam vermist. Omtrent de oorzaak van! de vermissing tast men aan boord van het schip geheel tn het duister. De gezagvoerder, kapitein J. Roos, heeft terstond per radio alle schepen Jij de orrtfeving gewaarschuwd en verzocht gedurende 24 uur goed te willen uitkijken. Als voorbeeld van het groeiend begrip tussen religieuzen en leken, memoreerde zij de oprichting van de Katholieke Docentenbond, waarin zowel religieuzen als leken verenigd zijn. Ook het verzoek van de Sint Canisiusbond om tot de bond van Katholieke Ziekenverplegenden te worden toegelaten, is als een gunstig symptoom te beschouwen. Als een andere moeilijkheid noemde zuster Siebers het hiaat dat er bestaat in de opleiding van het mannelijk ver plegend personeel. Wegens de grote toe vloed van verplegend personeel is er dui delijk een streven merkbaar, te komen tot een verbetering en vervolmaking van het verplegend personeel en zijn oplei ding. De voorspoedige ontwikkeling van de hogere school voor verpleegsters en het ontstaan van de stafcursussen, die in 1952 door 252 verpleegsters werden bezocht, vormen er een gunstig voorbeeld van. De mannelijke verplegers staan er echter veel ongunstiger voor, zo betoog de de voorzitster. Voor hen wordt zeer weinig gedaan; zij worden in de zieken huizen practisch alleen gebruikt voor huishoudelijk werk en voor het baden. Mode op aandringen van het Nederlands Episcopaat zal er bij de besturen van de Katholieke ziekenhuizen op worden aan gedrongen, dat de opleiding van de man nelijke verplegers aan een grondige ver betering zal worden onderworpen. Tijdens de besprekingen welke in deze vergadering werden gevoerd kwam het probleem van de pensioenen ter tafel, in het bijzonder van de katholieke wijkver pleegsters. De heer Jansen, vice-voorzit- tfer van de bond, deelde mede. dat met iJigang van 1954 alle wijkverpleegsters, die met pensioen gaan. een uitkering z;ullen ontvangen van 58 tot 75 gulden. IJeiaas zijn dit geen aanvullende pensioe nen. Het voornaamste middel tot oplos sing van de moeilijkheden noemde de heer Jansen de verschuiving van de Pensioengerechtigde leeftijd van 55 naar GO jaar. De jaarverslagen werden goedgekeurd, pe bond telt 4924 leden, waarvan 577 verplegers. Hulde werd gebracht aan de aftredende secretaresse zr. A, G. M. Jansen uit Am sterdam, die dit jaar haar functie zal neerleggen. De geestelijke adviseur, pastoor Nieu- wenhuizen uit Amsterdam schetste even als de voorzitster haar buitengewone staat van dienst. In opdracht van het hoogste kerkelijk gezag overhandigde hü mej. Jansen het gouden kruis „Pro Eccle sia et Pontifice". In het jaarverslag van het Dr Damen- ondersteuningsfonds werd medegedeeld, dat vorig jaar is verkocht het verpleeg sters rusthuis „het Dr Sonnaville huis" te Neerbosch. Besloten is de jaarlijkse rente van de verkoopsom te storten in het Dr Damenfonds. De AmerikaansWestduitse levensmid delenactie ten behoeve van Oostberljjners en Oostduitsers, welke Maandag begon, heeft een ontzaggelijke weerklank gevon den. Er kwam een stroom gegadigden naar West-Berlijn, die niemand verwacht had. Naar voorzichtige schattingen zijn op de eerste dag reeds meer dan 30.000 pakket ten met gecondenseerde melk, meel, vet en erwten uitgereikt. Honderdduizenden Oostduitsers stonden -„et hun koffers, zak ken en tassen zich te verdringen voor de uitreikingscentra. Men was van heinde en verre gekomen. Er waren mensen bj) uit Jena, Leipzig, Rostock, Stralsund, ja zelfs van het eiland Ruegen. Een man van 83 jaar uit Luckenwalde zei. dat hij de reis er graag voor over had gehad om weer eens vet en echte melk te zien. Het Rode Kruis trachtte een tijdelijk onderdak te verschaffen aan degenen, dlie niet meer naar huis kunnen of Maandag niet aan df beurt konden komen. Het heeft tenten ingericht waar verversingen wor den verstrekt en waar ouden en gebrek- kigen op verhaal kunnen komen. De Oostduitse autoriteiten, die gewaar schuwd hebben tegen de Westelijke voed- seluitreiking. moesten macnteloos toezien dat honderdduizenden hun dreigementen in de wind sloegen. Tot dusver zijn er geen gevallen bekend van een ingrijpen der VoikspoHJie. De hulpactie duurt tot 9 Augustus. In deze periode zal ter waarde van vijf mil lioen mark worden uitgereikt. Vandaag is te Hamburg net eerste van drie schepen met door president Eisenho wer beschikbaar gestelde levensmiddelen aangekomen. De Oosfduifse socialistische eenheids partjj heeft gisteren officieel bekend ge maakt, dat de voormalige Oostduitse mi nister voor de staatsveiligheid Wilhelm Zaisser, „een vijand van het volk is". De SED heeft verder belangrijke organisato rische wijzigingen gepubliceerd. Ulbricht werd bevestigd als de strke man van de party. De bekendmaking werd uitgegeven na Vrijdagavond j.l. zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Mons in Noord-Frankrijk vervoerd, waar ze Zon dagmorgen om acht uur zijn los gelaten. Tengevolge van slechte weersomstandig heden, men fermoedt, dat een troep duiven boven Limburg door een onweers bui uit elkaar is geslagen zijn er maar enkele vogels teruggekeerd. Bjj een dui- venhouder b.v„ die 35 vogels had meege stuurd, zijn er maar drie binnengekomen. In totaal zijn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoekge raakte vogels in de Noordelijke provin cies zijn terechtgekomen. ,Oude duiven kunnen, wanneer ze zijn gevoederd, weer worden losgelaten, doch de jonge duiven, die eerst aan hun derde vlucht toe waren, schijnen op de plaats te blijven, waar ze zijn neergekomen. Men heeft daarom de genen, bij wie duiven zijn binnengeko men, verzocht de naastbijgelegen politie post in kennis te stellen! (Van onze speciale verslaggever) TT ET was te voorzien, dat zo spoedig het terrein van de analyse verlaten werd en men een practische synthese sou trachten te geven, van toepassing op de actuele toestand der gemeenschap, de beschouwingen tot enige beweging aanleiding zouden geven. Dat was het geval bij de belangrijke uiteenzetting van de heer Pose, die als rechtsgeleerde op uitstekende wijze het vraagstuk van de staatssouvereiniteit en de federatieve orde behandelde, doch in het laatste deel van zijn rede onder de invloed bleek te staan van de actuele belangen van de Franse staat, waardoor hij de belangengemeenschap van Frankrijk en Noord- Af rika duurzaam in een politieke vorm zag, die aan kolonialisme kon doen den ken. waardoor de gelijkberechtigheid der autoclithone bevolking iv qe federatie in het nauw kwam. Bij de wandeling-conversaties werd dat gecritiseerd Aan de rede van de heer Pose was een uiteenzetting van prof. Folliet van de Katholieke Faculteiten van Lyon vooral- gegaan, die op de natuurlijke tendenz der individuen tot groepsvorming had gewe zen en daarbij vaststelde, dat juist die groepsvorming de tendenz heeft zich te sluiten tot bescherming der belangen die zij dient. Gezin, gemeente, stam, natie, vaderland, civilisatie, beroep, klasse, ai die groepsvormingen hebben aanleg zich als een einddoel in zich zelf te beschou wen en haar belangen tot normen te ne men en de strijd te aanvaarden in plaats van de samenwerking. Die instinctmatige of berekenende actie gaat zelfs zo ver, dat de geest wordt aangetast. De geschie denis is een aaneenschakeling van be wijzen hoe dat tot de verstoring van de vrede leidt. Maar de vrede is boven natuurlijk en kan slechts berusten op de geest. De vrede kan slechts het werk zijn van de individuen en groepen, die de geest zuiver houden en overeenkomstig hun persoonlijke vrijheid de tendenzen tot opsluiting binnen de groep verbreken. Heiligen en helden zijn nodig om de gees ten het licht te geven en de groepen het doel der gehele mensheid in het oog te doen houden. Het gaat niet om de ver nietiging der groepen zelf, want dat zou tenslotte tot de totale staat en de amstrae- tie voeren. De vrede is een worsteling en zal dat blijven, voor het veroveren van naastenliefde en rechtvaardigheid, in wel ke strijd de spanningen moeten worden overwonnen en de harmonie verwezen lijkt- De op zich zelf nuttige belangengroepen, de klassen en de naties, hebben de vrede niet kunnen verzekeren. Zij m0eten daar voor terug naar de gezonde opvatting van betoog de betekenis van die pas tot ont het Evangelie. Doen zij dat, dan is de I wikkeling komende volken niet op zich wjjze heeft doen zien. Maar de raciale staat die zich toch in zich zelf opsluit, kan die opsluiting niet volhouden. Zijn gebied wordt te klein, hij kan zelf niet 'n_ alle behoeften voorzien en de econo mische belangen driven naar contacten met wat buiten hem gelegen is. Hp moet weer terug naar de erkenning van de algemene menselpke gemeenschap, dus naar de erkenning van de eenheid. Dat eist een federatieve gemeenschap, die langzaam groeiend is en een zeker barsten van de nationale souvereiniteit veroorzaakt, door de wijzigingen in de op vattingen omtrent die souvereiniteit, die door de omstandigheden worden opgedron gen. De vraag is echter waardoor de fede ratie van Europa zal bereikt worden. Door middelen des vredes of door geweld? Europa, dat eenzelfde civilisatie heeft, door het Christendom gestempeld, moet in telligent genoeg zijn zijn federatieve bouw te verwezenlijken zonder geweid en dood. Daarvoor zijn de po'itieke, sociale en eco nomische aanpassingen nodig, die geluk kig groeiende zijn en die op den duur Europa zullen kunnen maken tot de pre figuratie van de federatieve wereldorde, die helaas slechts in een ver verschiet ligt. f Dat de heer Pose de ontwikkeling van de federatieve gedachte niet alleen voor Europa eist, maar voor de wereld, dus ook voor de „nieuwe" volken, is duidelijk. Hij was echter minder gelukkig met zijn ter- minologie (willen we geloven) door in zijn een driedaagse bijeenkomst van het cen trale comité, die Zondag werd beëindigd. Het centrale comité had eenstemmig de „nieuwe politiek" aanvaard, die aan de aanvang van de bijeenkomst door eerste- minister Grotewohl en Ulbricht was uit eengezet. Tot 1 Augustus a.s. zuilen de Posterijen geen strafport heffen van binnenlandse poststukken, welke nog niet zijn gefran keerd volgens de nieuwe tarieven, die op 1 Juli j.l. van kracht zijn geworden. De minister van Verkeer en Waterstaat doet hiervan thans publiekrechtelijk me dedeling in zijn antwoord op enkele vra gen van het Eerste-Kamerlid De Vos van Steenwijk betreffende dc invoering van deze nieuwe tarieven. De postkantoren waren omtrent deze maatregel uiteraard met opdracht tot stipte geheimhouding ingelicht. Door een indiscretie welke niet kon wor den achterhaald is deze geheime in terne regeling, toch bekend geworden. Wat de zakelijke inhoud betreft, merkt de minister op, dat uiteraard niet is be paald, dat tot 31 Juli nimmer strafport in rekening mag worden gebracht. Slechts voor die stukken en dan, zo als gezegd, nog alleen wat het binnen landse verkeer betreft welke volgens de tot 1 Juli geldende tarieven volledig zijn gefrankeerd, wordt tot 1 Augustus a.s. geen strafport geheven. De termijn is vrij lang genomen, omdat de bekend making van het in werking treden der gewijzigde tarieven als gevolg van de omstandigheden slechts korte tijd van tevoren kon geschieden. De productie van steenkool heeft ge durende de eerste 28 weken van dituaar 122,212.000 ton bedragen tegen 128 186.000 ton gedurende dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal arbeiders, xveik- zaam in de ondergrondse bedrijven van de mijnen in de landen der gemeenschap, blijft constant op rond 685.000. Het was een bonte mengeling van be richten, welke dit, ons lijfblad, gisteren bevatte. Zo vonden wij vermeld, dat het deviezenboekje voor het toeristenver keer geheel zal worden afgeschaft. Voor taan zal men de duizend gulden aan vreemde valuta zonder formaliteiten kunnen krijgen. Hetgeen waarschijnlijk heel prettig is voor de betrokkenen, doch persoonlijk interesseert het ons minder. En wij hebben zo het idee, dat zeer velen van onze lezerskring geen slordige duizend apart hebben liggen voor een buitenlands reisje. Tenslotte zijn de meeste Nederlanders wel fiet sers, maar zij zien geen kans om met twee wielen per ploeg 70.000 gld aan achterwielente verdienen, zoals de Tourploeg! Anders een niet onaardig bedrag. Jammer, dat het zo'n toer is om de Tour te winnen. Ja, het was ook een hele toer om in Zuid-Korea tot een wapenstilstand. te komen, doch gisteren meldde ons blad, dat het thans zo ver is. De wapens zwijgen. Als nu president Rhee ook maar zijn mond houdtwant anders wordt het te Pan Moen Djon weer een "PDat zou jammer zijn, want ondanks alle waarschuwingen, dat wapenstilstand nog geen vrede is, blijken de mensen toch wel wat optimistischer té durven zijn dan voor de dood van Stalin. Kcem maar eens de nieuwe N.A.T.O.-opper bevelhebber, generaal Gruenther. Die zegt zo maar, niet in een komende oor- Ion te geloven. Kijk, in zo'n geval ge- looft W16W 667} Cf67}6TO(ll WClt C/TCMff. Toch is het meer dan ooit geboden, de be- wapeninqsplannen door te zetten, aldus Gruenther. Zulks klinkt tegenstrijdig en het klopt ook niet. op het eerste gezicht. De N.A.T.O.-bevelhebber zal wel be doeld hebben, dat hij niet in een oorlog qelooft, zolang de bewapeningsplannen voortgang vinden. Dus wij mogen niet „het wel geloven". Mogen 'wij ons blad geloven pn natuurlijk mogen wij dat dan worden melk en brood per 1 Januari duurder. Och, het is wellicht het beste om met de huurverhoging meteen schoon schip te maken. Dan kunnen de compensaties in groot verband behandeld en geregeld worden zonder dat men over détails tel kens moet schipperen. De eerste dan van 1954 belooft aldus wel een kostelijkedatum te worden vanwege de kosten voor diverse ver- honingen. Geen toonder, dat meer dan 500 tón regerinasgraan uit pakhuizen is verduisterd. Er zijn bliikbaar men sen. die niet araag zonder brood zitten, maar wij vrezen, dat de dader of daders nu toch wel brodeloos zullen wor den t Het bestuur van de Kath. Werkgemeen schap in de P.v.d.A. heeft in zqn verga dering van 25 Juli de uitnodiging bespro ken, die het ontving van de zjj'de der KV.P. Het bestuur van de Kath. Werk gemeenschap wil deze uitnodiging gaarne aanvaarden, mits zjj verstaan mag wor den als een invitatie tot een „open ge sprek" over het vraagstuk van de eenheid der katholieken ten aanzien van de poli tiek. Het bestuur besloot verder het voor stel te doen. dat de voorzitters der deel nemende groepen contact zouden opnemen teneinde datum en procedure van het ge sprek nader te regelen. Het Cubaanse kabinet heeft Maandag de grondwettelijke rechten voor een tjjd van negentig dagen opgeschort na een aanval van opstandige burgers op het legergarnizoen in Santiago de Cuba. De garnizoenscommandant maakte be kend, dat de aanval door 200 burgers werd ondernomen en met een verlies van 48 mensenlevens werd bedwongen. Het aan tal gewonden onder burgers en soldaten bedroeg 29. Twee Cubaanse consulaire autoriteiten deelden Maandag te Miami mede, dat ook te Bayamo. 240 kilometer van Santiago, burgers een aanval op een kazerne had den gedaan. organisatie van Europa, tussen het Rus sische en het Amerikaanse blok een stap vooruit, evenzeer als de Commonwealth en de Franse Unie, maar natuurlijk voor zover zij de Christelijke beschaving eer biedigen en aan haar beantwoorden. Maar reeds de historie en de economi sche ontwikkeling van de maatschappij drijven naar de federatieve orde. De heer Folliet was reeds tot de slotsom gekomen, dat de deïficatie van de staat bestreden moet worden. De staat vergeet de ware betekenis van de mens, houdt geen reke ning met zijn ware bestemming en dryft daardoor tot een uiterste, de raciale staat zoals deze eeuw op zulk een ontzettende zelf en van hun belang uit te beschouwen, maar uit een oogpunt van Europees en zelfs erger nog van Frans belang te zien. De heer Pose sprak zo omstandig van „onze civilisatie", zonder nadere definitie, en gebruikte zelfs de term satellietgebie- den, dat er wel misverstand moest rijzen, toen hij even later bovendien nog ster kere emigratie van Fransen naar de Afri kaanse gebieden bepleitte, wat moeilijk anders kon worden opgevat dan alsof hij een voortdurende voogdij over die gebie den wenste. Bij de gedachtenwisseling tus sen de bijeenkomsten werden enige uit spraken van mgr Mercier, vertegenwoor diger van de Apostolische Vicaris van Gharhaia en van Afrikaanse afgevaardig den bekend, die tot een terechtzetting heb ben geleid. De Amerikaanse specialist dr John Lawrence van de Universiteit van Cali- fornië, die tezamen met dr luhn Ruzie uit Chicago, uit de V. S. naar Joego-Slavië is gevlogen voor de behandeling van kar dinaal Stepinac, verklaarde Maandag te Zagreb, dat lijj zeer tevreden is over de toestand van de kardinaal. De beide Amerikaanse medici hebben, na hun aankomst op Zaterdag j.l twee maal een bezoek gebracht aan kardinaal Stepinac, die nog steeds in zijn gedwon gen verblijfplaats te Kraste. 30 kilometer ten Zuidwesten van Zagreb, verblijft. Zij bevestigden de diagnose var, de Joego slavische artsen, volgens welke de kardi naal aan een zeldzame bloedziekte lijdt, nl een overmatige aanwas var, rode bloed lichaampjes en zij schreven bepaalde in jecties voor, om deze aanwas tegen te gaan. „Wij hebben goede hoop, dat de kardi naal er bovenop komt", aldus Lawrence. De artsen onthulden, dat zij hun reis hadden ondernomen op verzoek van aartsbisschop Josef Hurley, van Was hington en Cleveland, die vroeger Pau selijk internuntius in Joego-Slavië is geweest en een persoonlijke vriend is van kardinaal Stepinac. Zij verklaarden op ..een zuiver medische missie" te zijn en geen aanbevelingen te hebben gedaan om kardinaal Stepinac naar elders te vervoeren. De Osservatore Romano levert uitvoe rig commentaar op de mededeling van de Joegoslavische radio, dat, zoals gemeld, 'n katholieke bisschop, mgr Fr. Franic, bij de uitoefening van zijn ambt het slacht offer is geworden van de communistische geweldpleging. Het blad schrijft o.m.: De in vage termen gepubliceerde rap porten maken geen gunstige indruk. Het is niet aan te nemen, dat in een moderne staat als Joego-Slavië de autoriteiten on kundig zouden zijn van de omstandigheden van een aanslag, die in dit land een ge woonte dreigt te worden. (Mgr Frans Franic is nu drie jaar hulpbisschop van de bejaarde bisschop van Split, mgr Bonefacio). „De gewelddaad, waarvan mgr Franic het slachtoffer is geworden is de jongste van een gehele serie, die de autoriteiten toeschrijven aan onverantwoordelijke elementen", maar die in werkelijkheid het directe gevolg zijn van een propa ganda van haat en valse voorlichting. Men zal zich herinneren dat 20 Januari 1952 de apostolische administrator van Ljubljana, mgr Vovk, op brutale wijze door een troep misdadigers werd aange vallen op het station van Novo Neste, die onder de ogen van een totaal onverschil lige politie, trachtte de bischop levend te verbranden. De bisschop werd daarbij ernstig gewond. Dit was een van de ern stigste incidenten, die alle zot doel hebben door het gebruikmaken van bruut geweid, de intimidatie-politiek van regering en politie kracht bij te zetten. Wij kunnen slechts hopen, zo schrijft de Osservatore verder, dat de aanslag op mgr Franic niet nog ernstiger consequen ties heeft. Het ontbreken echter van ge detailleerde inlichtingen is onrustbarend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1