Nieuws uit STAD en OMTREK Het een en ander gerestaureerde Scheve en vergane gebouw leverde vele problemen op over de Beurs j Heeft Excelsior haar kansen verspeeld? Geen reden om economische inzinking te verwachten Politie-dagboek aargangen Drinkwatervoorziening op Voorne-Putten en Rozenburg Schiedam kon het niet bolwerken Jeugd-Jolijt UIT 75 §1 Gemeente Rotterdam wil dit ter hand nemen KUNSTAGENDA Kosten van luchtvervoer DLNSDAG 28 JUL! 1933 Aan de. artikelenreeks, welke in liet jongste nummer van het orgaan van de Schiedamse Gemeenschap werd gewijd, nemen we nog het volgende over: Een scheefgezakte beurs, dat is één der problemen geweest, waarmee de deskundigen hebben moeten worstelen bij de restauratie van het eeuwen oude monumentale gebouw aan de Lange Haven. Waar nu de fundamenten zich bevinden, lag vroeger de oude sluis en die werd pas 13 jaar vóór de houw gedempt, in 1779, zodat de toen verse ondergrond de druk der jaren en lasten niet geheel heeft kunnen weerstaan. Aan de achterkant was de enorme kolos een heel stuk gezakt, er bestond liefst 60 centimeter niveau verschil tussen de N.O.-hoek en de Z.W.-lioek, toen enkele jaren geleden met het restaureren werd begonnen. Dat bleek slechts één van de vele pro blemen, waarmee de reparateurs te maken kregen, want ook in andere op zichten toonde de schepping van Giudici-Bol' Es door de stand des tijds aan gevreten te zijn. Lichtpunten Weinig haaks Verwarming Schoorsteen Laatste iveek De laatste week van Jeugd-jolijt is aan gebroken. Het programma luidt: ,DE LAATSTE EER Sr PAGINA I aAl h - .1 lr TENTOONSTELLING NEGERKUNST WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND SCHIEDAM ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NOODLOKALEN VOOR HET OPENBAAR G. L. O. DE BLAUWE DOFFER Nieuwe liberalisatie-maatregelen DIAMANT EN BRILJANT IN KLOOSTER Wapenstilstaitd op Korea HAVEN VAN ROTTERDAM SchiedamR. F. C. DALING RUBBER EN TIN TE SINGAPORE EUROPESE DEFENSIE- PRODUCTIE GESTEGEN Uitgaven bijna verdubbeld NEDERL. VRACHTENMARKT ROTTERDAMSE VEEMARKT Lang voordat daadwerkelijk met het restaureren werd aangevangen, maakte de Dienst van Gemeentewerken een globale brekening van de komende kosten. Daartoe nam men allerlei steek proeven, naar de toestand van dak en balklagen, naar beschieting en funda menten en wat al meer. Het bleek bijv. dat de balklaag onder het torentje prac- tisch geheel was vergaan, terwijl uiter lijk oerharde balken van binnen door zwammen waren uitgehold, om van de verrotting door gebrek aan ventilatie niets eens te spreken. Men heeft we kenlang met staalborstels moeten schoon, krabben en er zijn tientallen geesten van zout aan te pas gekomen om de laatste zwamsporen te verdelgen, terwijl de balkeinden in wolman-zoutbaden gedom peld moesten warden om verdere verpul vering te voorkomen. Er waren gelukkig óók lichtpunten. Na ettelijke besprekingen met Monu mentenzorg werd bepaald, dat de dakbe dekking kon blijven zoals zij was, terwijl nog veel van het aanweziger materieel bruikbaar zou zijn. Helaas moest men daarop terugkomen, want het werd duidelijk, dat de bestaande kruispannen onmogelijk van de originele bouw kon den dateren, zodat er weer Oudholland se pannen moesten komen, met alle extra werk van dien, kosten nog daargelaten. En wat de beschikbare materialen be treft, men had gedacht slechts de halve Beurs te moeten vernieuwen, maar la ter bleek minstens 80 procent min of meer in staat van ontbinding te verke ren en dat was dus de zoveelste tegen valler. En toen dit alles eenmaal be kend was geworden, startte men voor de eerste etappe: het onder de kap brengen. Het was een geweldig karwei voor aan. nemer Kuypers, de arbeiders en de heer Van Engelen van Gemeentewerken, maar nog moeilijker werd het, toen ook de tweede etappe door deze mensen werd uitgevoerd. Het herstel van de daklijsten bleek vooral moeilijk, omdat de bouwers twee eeuwen geleden blijk baar weinig gevoel voor „haaks" had den. zodat nu ramen en kozijnen niet in serie, maar stuk voor stuk precies op maat gemaakt moesten worden. En dat waren er liefst 46! Moeilijkheden baarde ook het glazen dak, geheel met patent-sponningen ver nieuwd. zodat legramen niet meer kun nen loswaaien. De glazen kap heeft een nuttige functie, want er wordt daar door veel water opgevangen, dat voor heen gewoon wegliep naar de dakgoot, met alle verrotting van dien. Al deze practische en technische tegen vallers werden vlot geïncasseerd, maar meer zorg baarde de stille strijd met Monumentenzorg. Het ging de laatste in stantie uiteraard alleen maar om herstel en conservatie van het fraaie gebouw, maar voor Schiedam was het van min stens evenveel en waarschijnlijk meer belang om, dank zij restauratie, de be schikking te krijgen over een naast fraai ook bruikbaar gebouw, over een wijde ruimte met alle mogelijkheden van dien. En dus stuitte men op het probleem van de noodzakelijke verwarming. Dat probleem is door de gemeente architect L. A. de Haas voortreffelijk op gelost, in samenwerking met diens naaste medewerker, de heer J. C. Putter. Hun taak was het om in een gebouw uit de 17e eeuw moderne verwarmingsinstalla ties te bouwen, zonder dat die een aesthe- tische doorn in het oog zouden zijn. De oplossing werd gevonden, door importan te verwarmingsspiralen weg te werken tussen de kap en het glazen legraam. De stijg- en valleidingen werden door het trappenhuis gevoerd en de radiator-aan voer in de Beursruimte geschiedde via de grond. Voorts bleek het nodig rondom de binnenplaats een betonnen kruipgang aan te leggen van 80 centimeter bij an derhalve meter, speciaal voor de leidin gen, een enorm karwei, dat door de Dienst van Gemeentewerken vakkundig ten uit voer is gebracht. Deze betonbouw maakte het tevens mogelijk twee kelders aan te leggen, waarin niet minder dan 100 ku bieke meter beton en 12 ton bewapenings ijzer is verwerkt. De ene kelder, aan de achterkant, doet dienst voor de centrale verwarming, als kolenbunker, als fietsenstalling en voorts als keukentje voor de Woningdienst De tweede kelder is van de Beurshal uit be reikbaar en bevat toiletten en nog een keukentje, dat met een liftje met het buf fet op de begane grond is verbonden. Tenslotte kwam men voor het schoor steenprobleem te staan, ook al nodig voor de centrale verwarming. Er kon niet ge metseld worden zonder het oude gebouw schade te doen en dus gebruikte men na heel veel hoofdbrekens Solidus-elemen- ten, licht en sterk isolerend, die geplaatst werden op de gemetselde schoorsteen in de kelder en via de eerste verdieping door de zolder' naar de binnenkant van het dak in de achtergevel leiden. Zo is de oude Koopmansbeurs tenslotte in vroegere glorie hersteld, na jaren van theoretisch en practisch werk. Wie tegen woordig binnenkomt en rondkijkt, kan zich nauwelijks voorstellen in welk 'n de solate toestand het gebouw enkele jaren geleden nog verkeerde, en het mag ter ere van de ontwerpers, leiders en arbei ders gezegd worden, dat de restauratie zonder enige twijfel de goedkeuring van de oorspronkelijke bouwmeesters zou wegdragen, indien die nog eens uit hun graf konden opstaan om met eigen ogen hun verjongde schepping te bezien. Hedenavond: Rinksteken en Behendig heidswedstrijd op de Buys Ballotsingel voor de Prinses Beatrixschool. Deelne- mers(sters) kunnen zijn 1480-jarigen Aanvang half 8 uur. Woensdagavond: Wielerwedstrijden par cours Lange Nieuwstraat, Tuinlaan de groep die 15 Juli heeft gereden komt om 7 uur aan de start. Een tweede ploeg start om ongeveer 8 uur. Hiervoor kunnen zich nog deelne mers opgeven aan de acte van de jury Woensdagavond van 7half 8 uur. Een aantal jongens hebben zich opgegeven zonder adres te vermelden. Willen deze zich ook Woensdagavond melden. De laatste autopedwedstrijd wordt ge houden rond het Fabriplein. Deelnemers- (sters) van 812 jaar kunnen zich bij de startplaats opgeven. Donderdagavond: Sluitingsbijeenkomst op het Plantage-podium. Hierop komen wij nog nader terug. Een bont programma met fakkeltocht wordt verzorgd door verschillende orga nisaties. Onder de zinspreuk „De Laatste Eer" is, w';:. Er is ingebroken in de loods van de jachtwerf 's-Gravenhuizen aan de Schie- kade. De hangsloten werden geforceerd. Er worden slechts enkele timmergereed schappen vermist. De politie heeft vijf diefjes, wier leeftijden variëren van 11 tot 13 jaar, aangehouden, die zich de laatste tijd heb ben schuldig gemaakt aan diefstallen in de gemeentelijke zwembaden. Ze hadden het voornamelijk op portemonnaies voor zien en bekenden, zeven portemonnaies met in totaal 16.50 en enig los geld te hebben gestolen. De portemonnaies gooi den zij in het water; voor het geld koch ten zij snoep. De politie blijft in de zwem baden nauwlettend toezicht houden. De Rotterdamse kinderpolitie heeft twee meisjes van 13 jaar overgeleverd aan de Schiedamse kinderpolitie. De meisjes hadden zich schuldig gemaakt aan dief stallen van toiletartikelen, o.m. van lip sticks, in Rotterdamse en Schiedamse grootwinkelbedrijven. Er is een 43-jarige varensgezel aan gehouden, die in een café aan de Rozen burgerstraat slaags was geraakt met een juffrouw. Vannacht heeft de politie twee Engelse zeelieden aangehouden, die in be schonken toestand op een fiets zaten. Van morgen, toen de mannen weer nuchter waren, konden zij geen bescheid geven op de vraag waar zij de fiets vandaan had den. Noch in Rotterdam, noch hier ter stede is overigens aangifte gedaan van diefstal van een fiets. Vier jongens van 8 jaar, die later zijn aangehouden, hebben op een onbe woonde woonschuit in de Noordvest een en ander vernield en daarna brand ge sticht. Het vuurtje kon worden geblust. De totale schade bedraagt ongeveer 60. Op de Vlaardingerdijk is gistermid dag de 5-jarige S.. wonende aan de Vlaar dingerdijk, toen het jongetje weifelend de rijweg overstak, aangereden door een mo tor, bestuurd door L. uit Rotterdam. Het ventje liep een gebroken rechteronder- been en schaafwonden op en is per auto van de G.D. en G.D. naar de Dr Nolet- stichting overgebracht. f. De Zuidvliet te Maassluis zal van de brug tussen Markt en Nieuwstraat af tot aan de bomen op de achtergrond gedempt worden. In het centrum der gemeente wordt daarmee een belangrijke verkeersverbetering verkregen. De tentoonstelling van negerkunst, die in het Stedelijk Museum is ingericht, wordt Vrijdag a.s. des avonds te 7 uur door mr M. J. M. v. Kinderen, wethou der voor culturele zaken geopend. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie (tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur) zwembroekje en handdoek, herenporte- monnaie, parelsnoer. Te bevragen bij de vinders: groene sportkous, Bakker, Breedstraat 34; sjaal, v. d. Zee, Vlaardingerdjjk 4; wit gehaakt broekje, C. Kauweman, Ridderkerksestr 39b; manchester- jongensjasje de Roo, Beierlandsestraat 43; blauw jongensjasje A. Broekhuijzen, Lekstraat 48b; man chester windjack, Kooiman, N Maasstr. 128; kindermanteltje, A. Smit, Singei 121; zwembroekje en handdoek, L. Re- bers, Tollenstraat 26; geruite kindercape, Crone, P.K.O.-laan 83; 2 boorden, J. Boon Hutjsmansstraat 65b; schakelarmband, A. Fremay, Stationstraat 31; herenpor- temonnaie, van Katwijk, Bilderdijkstraat 35; wit kinderschoentje (r), J. Verhagen, Groeneiaan 71; kinderschepje, H. v. d. Tempel, L. Nieuwstraat 31b; zwart ge lakt kinderschoentje, Wed. Alleweld, Mariastraat 61; blauwe autoped. Chr. Meier, Fr. Halsplein 222b; sigarttenaan- steker, H. Stehouwer, Broersvest 57a; souveniermes, P. Bernard, v. Ostadelaan 53b; potloodslijper, G. de Lange, Fr Ha- verschmidtlaan 17; wit kralen rozen krans, J. Tilborg, W. Brouwerstraat 2b; bri] in rood étui, W. Pruis, v. 's-Graven- sandestraat 59. Passage Theater; De terugkeer van don Camillo 'alle leeftijden). Monopole Theater: De trommen van Fu Manchu (14 jaar). Woensdag 29 Juli TONEEL EN MUZIEK Schouwburg 8 uur: ,,G'schichten aus dem Wienerwald" (Hoofdstadoperette). - Stadhuis beiaard 8 uur: Zomeravondconcert. Beiaardier Adriaan de Groot (Bergen op Zoom). BIOSCOPEN Programma van 24 t/m 30 Juli Arena: De terugkeer van Don Camillo (a. U; Capitol: Robinson Crusoë en Co (a. l.J: Cineac en Colosseum: Heidi (a. L); Harmonie: De tante van Charley (a. 1.); Lutusca: Violetta, de danseres van Grenada (alle leeftijden); Luxor: Call me Madam (a. L); Passage iSchie- dam): De terugkeer van Don Camillo (a. Ui Prinses: De dief van Damascus (18 j.)Rex: Jungle Jim in het verboden land (14 j.); 't Ven ster: Monsieur Taxi (volw.); Victoria: Heidi (a. 1.). GEBOREN; Margaretha K., d. v. H. Ba- tema en M. Wouda. Joseph M„ z. v. Th M. Borsboom en R. W. v. d. Koppel Louis z. v. J. J. L. v. d. Broek en M Stolk; Ingetje d. v. F. W. Ossenforth en H .Schulze; Cornelis, z. v. J. Christen en T. Hoogland; Johanna C. d. v. C. J. L Prein en A. de Graaff. Marina L. d. v M. J. den Hartog en L. van Hensbergen, Margaretha d. v. F. Kool en A. M. Ka- lisvaart; Jacoba M. d. v. A. G. v. Puffelen en A. M. Alsemgeest. OVERLEDEN; M. J. Blom 3 maanden, G. van Urk 56 j., vr. van G. J. A. de Bruijn; P. v. d. Kruit 73 j.; J. Th. Leunis- sen 91 j. DE GERESTAUREERDE BEURS. We staan er niet voor in, dat de klok de juiste tijd aangeeft. Zoals de omwonenden telkens merken, wil ze niet erg Reeds jaren leefde het plan bij de ge meente Rotterdam voor de organisatie van de watervoorziening van de« eilanden Voorne Putten en Rozenburg. Tot uitvoe ring van deze plannen zou echter niet kunnen worden overgegaan vooraleer zekerheid was verkregen omtrent het rijkssubsidie Kort geleden is nu de mededeling gekomen, dat op een rijks subsidie voor dit plan mag worden ge rekend Wat de technische zijde van het plan betreft diene, dat aan de leiding Spijke- nisseHellevoetsluis nog zullen worden verbonden Oudenhoorn en Zuidland en de dorpen Biert en Simonshaven in de gemeente Geervliet. Het ligt voorts in De met veel spanning tegemoet geziene j getwijfeld een verzwakking heeft onder- wedstrijd V.V.V. tegen Excelsior is voor de Schiedammers wel zeer teleurstellend verlopen. Immers, wanneer zij Zondag j.l. van V.V.V. hadden gewonnen, dan had den zjj zich met die overwinning zo vast op de eerste plaats genesteld, dat het kampioenschap van de B-klasse hen nog naar wij vernemen, alhier eene roomsch- j ™e»Ük„ had ku,nne" ""tgaan .Doordat katholieke vereeniging opgericht, die zich v V.V. ZondaS J.l. met de winst ging stri, ten doel stelt, de afgestorvenen, die in ongehuwden staat overleden, naar de be stemde rustplaats over te brengen. Deze vereeniging, waarvan voorzitter is de heer Er. Hulscher, bestaat uitsluitend uit jeug dige personen. Wij achten het een gelukkig denkbeeld, met bovenbedoeld edel doel eene vereeni ging op te richten. Waar nu eenmaal een bepaalde voorliefde bestaat, om den af gestorvene, die in ongehuwden staat over leed, door zijne gelijken grafwaarts te doen dragen, zal aan dezen vromen wensch van ouders en nabestaanden zeker het best gevolg kunnen worden gegeven, •als zich hiervoor eene vereeniging ter beschikking stelt. Vinde de schoone gedachte, die aan deze Vereeniging het aanzijn gaf, in steeds rui mer kring waardeering; breide de Veree niging zich uit, en mogen de verdiensten van het lofwaardig werk van barmhartig heid, dat zij onderneemt, ai haren leden in ruime mate ten goede komen! (Nieuwe Schiedamsche Courant van 30 November 1892) DAOMAO VOOSCVItOAM tv OMStAIAIH 75ste Jaargang No. 22213 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2.— per maand, 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte /0.15 per millimeter Hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 30 woerden 30 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ken, staan zjj nu no. 1 op de ranglijst, ge volgd door Haarlem en als no. 3 komt dan Excelsior. V.V.V. ontmoet de komende wedstrij den in H.B.S. en V.R.A. 2 sterke tegen standers. Al is dus de kans van Excelsior nog niet geheel verkeken, het blijft toch jam mer, dat Zondag j.l. verloren werd, maar diegene, die getuige geweest is van de wedstrijd zal moeten toegeven, dat V.V.V een verdiende overwinning achter haar naam heeft gebracht. Excelsior, dat het zonder de beide ge routineerde spelers Koos Oosterholt en A. Hoenderop moest stellen en daardoor on- Het grote aantal geboorten dat in de ja ren 1946 en 1947 plaats vond, heeft thans tot gevolg, dat er een tekort aan school ruimte dreigt te ontstaan. B. en W. hebben zich met het probleem van de voorziening in de nodige school ruimte ernstig bezig gehouden. In het Westen der stad kon door de bouw van nieuwe scholen enigszins aan de aanvraag om schoolruimte worden vol daan, doch in het Oostelijk deel der stad dient op andere wijze in het tekort aan schoolruimte te worden voorzien. Daartoe is aangekocht een tweetal hou ten leslokalen met ingang en toiletten, welke lokalen kunnen worden geplaatst op het schoolterrein van de openbare la gere school aan de Singel 5, alhier. Voor deze aankoop met de daarbij ko mende kosten van bijkomende voorzienin gen, meubilering enz. is een bedrag nodig van 32.000. B. en W. stellen de raad voor een extra- crediet van 32.000 te verlenen. gaan, ging het eerst aan bat. Het openingspaar Anton Oosterholt en A. Schoof batte zeer verstandig. Het speelde zeer rustig, al hadden zij de losse ballen misschien iets kordater kunnen af straffen. Toen het openingspaar ongeveer drie kwartier aan bat stond en aanvoer der Alders van V.V.V. reeds al zijn bow lers op beide batslieden had geprobeerd, werd Schoof zeer fraai door Van der Maas op eigen bowlen gevangen. Voliebregt kwam hierna in en ook hij won al dadelijk het vertrouwen van de Excelsiormensen. Heel rustig voerden beide batslieden het totaal op. Van Volie bregt noteerden wij een zeer goede 4, ter wijl Oosterholt voor hem niet onder deed en enige zeer fraaie slagen produceerde. Eerst op 54 kwam er een nieuwe schei ding, toen Vollebi'egt door Alders werd gebowled. A. Duymel werd te spoedig van een zeer ongelukkige slag door Slag ter in de slips gevangen. Huet vuurde een paar van zijn bekende zeer harde square cuts en off drives af, die bijna niet te stuiten zijn. Het slechtgemaaide veld van V.V.V. zorgde er echter voor dat deze prachtslagen steeds hoogstens 2 runs op leverden. Toen Van Huet de fastbowler Pelser hard naar voren speelde, werd hij op mid-off keurig gevangen door Veltman Hij scoorde een goede 13 runs. Toen ook Anton Oosterholt spoedig daarvoor zeer ongelukkig run out ging zag het er voor Excelsior met een stand van 101 voor 5 minder gunstig uit. Anton Oosterholt had een uitstekende 40 runs gescoord, welke de basis hadden gelegd voor het goede Excelsiortotaal van 137 runs. Ook van de volgende batsmen wisten J Dries met 11 runs. P. Middendorp met een fraaie 12, Bakker met 15 runs, die ook weer ongelukkig run out ging, en H. tei Braak, die met 12 runs als de laatste man uit ging. in de dubbele cijfers te komen. Om drie uur was de innings van Excel sior ten einde. Menigeen gaf Excelsior een redelijke kans om deze wedstrijd in een overwin ning om te zetten, daar Excelsior over een goede aanval beschikt. Toen op 7 dan ook reeds 't eerste wicket van V.V.V. viel op het bowlen van Ter Braak, was iedere Excelsioriaan vol goede moed. Daarna wilde het echter niet meer lukken; de bowlers konden hun lengte niet vinden en bowlden vaak iets te kort, waarmede de zeer goed battende C. Slagter wel raad wist. Wat aanvoerder Bakker ook pro beerde, niets hielp, zelfs vrouwe Fortuna niet. Intussen steeg de V.V.V.-score on heilspellend snel. Vooral Slagter kreeg na een rustig begin de smaak te pakken en ontzag niets meer. Toen hij eindelijk voor een uitstekende 57 runs door Ter Braak was gebowled, was er voor Excel sior nog wei een kans, maar de hem op volgende basmen maakten geen fout en zij voerden het totaal gedecideerd en snel omhoog. Met een verlies van 3 wickets passeerde V.V.V. de 100 en zonder wicketverlies werd ook het Excelsiortotaal gepasseerd. Zodra toen V.V.V. het Excel siortotaal passeerde, sloot V.V.V. haar innings. Pelser bleef met een harde 42 niet uit en Alders met een rustige 16 idem. DP bowlingcijfers van Excelsior natuurlijk verre van fraai. Ter Braak kwam er me 2 voor 25 nog het beste af. Bakker 1 voor 39, J. Dries 0 voor 45. Excelsior 3 verloor op eigen terrein op het nippertje van V.O.C. 3. De eerste in nings werden geen hoge totalen gescoord, resp. 38 en 53, maar de tweede innings deed Excelsior 3 het beter. Zij scoorden toen 120 runs voor 4 wickets. V.O.C. 3 bracht het niet verder dan tot 59 voor 8, en toen was de tijd verstreken. de bedoeling de voorziening der gemeen ten Hellevoetsluis, Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn in de centrale waterlei ding op te nemen. Behalve deze Zuidelijk^ leiding is ook een Noordelijke ontworping langs de groene Kruisweg, uit welke leiding de gemeenten Geervliet, Abbenbroek, Heen- vliet, Zwartewaal. Vierpolders, Oost- voorne en Rockanje en via een zinker door de Brielse Maas ter hoogte van Nieuwesluis, het eiland Rozenburg van water zullen worden voorzien. Voor de gemeente Hekelingen wordt van Spjjke- nisse af een aftakking gemaakt. In Spijkenisse wordt verder een pomp station gesticht en in Oostvoorne een op- jaagstation. De aanleg geschiedt geheel volgens het ontwerp van de directeur van de Rotterdamse Drinkwaterleiding. Brielle, dat zich tot heden zelf van drinkwater kon voorzien, zal voorshands niet tot aansluiting overgaan. De gemeente Rotterdam zal uiteraard op 't punt van de exploitaitie nauw over leg met de belanghebbende gemeenten plegen. De totale jaarlijkse exploitatielasten zullen naar raming 405.000 belopen Bjj toepassing van tarieven, die iets hóger liggen dan voor streekwaterleidingen in het algemeen resteert een exploitatie tekort van 142.200 per jaar, rijk, pro vincie en waterafnemende gemeenten zullen dit dekken door subsidies. B. en W. stellen aan de raad voor thans voor de aanleg van een en ander alsnog een crediet toe te staan van 363.600 (voor de in het verleden reeds plaats ge had hebbende investeringen was reeds 'n crediet van 708.326 beschikbaar ge steld). De Blauwe Doffer hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Gorkum. Ge lost om 9 uur arriveerde de eerste duif om 9.38.35. Laatste duif om 9.43.38. De uitslag was: 1 20 v. Oort. 2 7 21 Opijnen; 3 Th. Duivenbode; 4 17 H. J. Brokling 5 6 15 Paardekoper v. Wijk; 8 22 Kerkhof; 9 19 23 J. Wenteler; 10 11 Rokers v. Wijk; 12 Kouwenberg en Co. 13 19 v. Deurzen; 14 Lebrechts; 16 A. Broeders; 18 P. Wijn- ties; 24 Putters en Zn.; 25 Rost. Vliegtuigpassagiers, die reizen tussen de deelnemende landen van de O.E.E.S. of hun overzeese gebiedsdelen zullen in de toekomst dezelfde faciliteiten ten aanzien van de betaling van kaartjes genieten als trein- en bootreizigers. Deze beslissing is genomen door de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king! In de toekomst zal ieder deelnemend land aan de inwoners van andere deelne mende landen of uit eigen land toestaan om voor vervoerbiljetten in de valuta van dat land te betalen voor enkele reizen of retours op een rechtstreekse lijnverbin ding met of zonder tussenlanding, die be ginnen in het gebied van het deelnemend land waarin de betaling wordt gedaan en die eindigen in het grondgebied van een deelnemend land of een van de overzeese gebiedsdelen van de deelnemende landen. Een Deen kan derhalve voor zijn ver- voersbiljet van Parijs naar Den Haag in Parijs met Franse francs betalen. Een soortgelijke voorziening is getroffen voor rechtstreekse vluchten (met of zonder tussenlanding) die eindigen ïr, het gebied van het deelnemend land waar wordt be taald en die beginnen in het gebied van een deelnemend land of in een van de overzeese gebiedsdelen van de deelnemen de landen. Een Italiaan kan derhalve voor een reis van Rome naar Londen in Lon den betalen in pond sterling. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat ten aanzien van de laatste regeling Frankrijk zijn positie heeft gereserveerd en dat Griekenland niet kon instemmen met beide regelingen. In Augustus gaan de zusters Penitenten van het klooster „Nazareth" te Reek twee jubilea vieren. Op Dinsdag 4 Augustus is het zestigjarige (diamanten) kloosterfeest van zuster Egidia en op Donderdag 27 Augustus het briljanten (70 jarige) kloos terfeest van zuster Lucia. De viering zal zich beperken tot de kloostercommuniteit. als tot dusverre. De Amerikaanse geld- Js{r> ®®"tSJI^n^0Und, '''J! n"teerde- politiek biedt de laatste tijd een meer Men ls mening, dat rubberkringen bemoedigend beeld en de economische bedrijvigheid in Amerika blijft zich over het geheel genomen op een zeer hoog en gtabiel niveau handhaven. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam zijn in de week van 12 t.m. 18 Juli ;n de haven van Rotterdam aangekomen 289 schepen, metende tezamen 1,445.134 netto kub. meter (2.83 kub. m. 1 reg. ton), tegenover in de overeenkomstige week van het vorig jaar 327 schepen met 1.401.589 netto kub. meter, nu dus 38 i schepen minder en 43.605 netto kub. meter meer. Na afloop van dc Zondag gespeelde honkbalwcdstrjjd SchiedamIIHC II, werd door de aanvoerder van de zwart-witten, J. v. d. Kooy, een mooi bouquet bloe men aan de Haarlemmers aangeboden, ter gelegenheid van het zo juist door hun behaalde kampioenschap. Ongeslagen z\jn de HHC'ers door deze competitie heenge- komen en ook Schiedam kreeg een neder laag van hen te incasseren. In hoofdzaak danken de Haarlemmers hun succes aan werper Ringersma, die met zijn gevarieerde worpen de slagploeg van de Schiedammers volkomen in be dwang wist te houden. Niet minder dan 16 man zette hij voor 3 slag aan de kant, terwijl hij slechts 1 vrije loop weg gaf. Het aantal honkslagen dat hij tegen zich kreeg, bedroeg slechts 2, n.l. 1 van P. Smit en 1 van v. d. Touw. Eerstgenoem de echter zorgde nog met een fraai gesla gen home-run, voor de enigste 2 punten die Schiedam wist te scoren. Werper Zonneveld, die eveneens een goede partij speelde, 11 x 3 slag en 2 x 4 wijd, werd echter meer geslagen dan zijn Haarlemse collega en 8 éénhonkslagen en 2 twee honkslagen gaven de gasten de gelegen heid om 3 man over de thuis plaat te brengen. Door enkele foutjes in het bin nenveld werden nog 3 punten aan hun totaal toegevoegd en zo werd 6—2 het eindresultaat van deze sportief gespeelde wedstrijd, die door de heer Van Daalen uitstekend geleid werd. De spanning in de strijd om de fel be geerde 2e plaats in deze afdeling', die immers het recht geeft op het spelen van promotiewedstrijden, is nu weer heel wat groter geworden, daar Sparta II nog maar 1 punt op Schiedam achterstaat en beide teams elkaar nog eens zullen ont moeten en wel op Zondag 9 Augustus op terrein „Boshoek". Op 2 Aug., a.s. Zon dag, zal eveneens op „Boshoek" de wed strijd Schiedam—RCH II gespeeld wor den. Aanstaande Woensdagavond zal op ter rein „Boshoek" de voetbalwedstrijd Schie dam—R. F. C.-combinatie, gespeeld. Na hun succesvolle nederlaagserie heb ben de Schiedammers de smaak van het zomeravondvoetbal te pakken en het ligt dan ook wel in de lijn der verwachting, dat de wedstrijd van Woensdag tegen een sterke combinatie van de bekende Rotter damse oud eerste-klasser, een bijzonder aantrekkelijke kan worden. De aanvangs tijd van deze wedstrijd is gesteld op 7 uur. Volgens financiële deskundigen te Londen is er geen reden om te veronder stellen, dat de wapenstilstand op Korea een inzinking in de economische toestand der wereld met zich zal mede brengen. De markten hebben zich reeds sedert enige maanden kunnen aanpassen tn ver band met de vooruitzichten voor deze wapenstilstand en het is mogelijk dat deze aanpassing de laatste dagen haar einde heeft bereikt met de prijsdalingen voor producten zoals tin, rubber en copra. De Amerikaanse uitgaven voor defen sie zullen in het komende jaar waar schijnlijk even hoog zijn als In het afge lopen jaar en het bedrijfsleven zal uit dien hoofde evenveel steun ondervinden Ter compensatie van een eventuele da ling elders bestaan er mogelijkheden voor meer handel met de landen van het Sov jetblok. vooral China. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de Sovjet-Unie handel met het Westen wil drijven en mogelijke Westelijke hulp behoeft voor de indu strialisatie van China en de Oosteuropese landen, en mogelijk ook voor Rusland zelf. De landen van het Westen kunnen thans vermoedelijk hun aandacht gaan besteden aan constructieve nieuwe ont wikkelingen. Zo zal b.v. de inwiselbaar- heid van sterling wellicht officieel of niet officieel worden besproken. De tinprijs te Singapore liep gisteren met ongeveer 8'/2 Str. dollar per pikol terug, terwijl rubber tegen de middag Volgens een raming van de Mutual Se curity Agence hebben de Westeuropëse landen in het afgelopen fiscale jaar ruim 3 milliard uitgegeven voor defensie productie of bijna 200 pet meer dan in 1951. In een rapport van de M.S.A. wordt verklaard, dat het herstel en de uitbrei ding van de Westeuropese installaties voor de productie van kapitaalgoederen gro tendeels is geschied op Europees initiatie! en onder eigen verantwoordelijkheid, do;h hieraan wordt toegevoegd, dat de Ver. Staten eerst via het plan-Marshall en thans door het programma voor weder zijdse beveiliging steun hebben verleend aan de Europese inspanningen door het verschaffen van de dollarfinanciering voor dringend benodigde machinerieën enz. Door de ten uitvoerlegging van belang rijke industriële projecten zijn door de oorlog getroffen fabrieken weer opge bouwd, installaties weer hersteld en wer den nieuwe industriële ondernemingen gefinancierd in Frankrijk, Italië, Turkije, Griekenland, Oostenrijk, Nederland, Bel gië, Noorwegen, Portugal, IJsland, West- Duitsland, Denemarken en Engeland. ROTTERDAM, 27 Juli 1953. •J5 Jnli. V. m.: 143 ton kali Veghel: 400 ton tarwe Weert; 2 maal 160 ton katoenzaad Oude- water; 350 ton stukgoed Amsterdam: 200 ton rips Roosendaal: 250 ton gips St. Annalsnd: 300 ton gips St. Maartensdijk; 145 ton gips Lage Zwaluwe; 2 maal 145 ton gips Roosenburg: 2 maal 400 ton gips Numansdorp; 300 ton sisal Leiderdorp; 150 ton mais Wanssum. Totaal 45 reizen, 7 vletreizen. 27 Juli, v.m.. 50 ton oud ijzer, IJmuiden; 500 ton tarwe Leiden; 170 ton katoenzaad Zwolle; 135 ton katoenzaad Koog a. d. Zaan: 338 ton materiaal Amsterdam; 150 ton fosfaat Veghel; 100 ton super Someren; 300 ton meel Amster dam; 75 ton hout Vlissingen; 70 ton diversen Weesperkarspel; 80 ton diverse Almelo. rubberkringen wensen af te wachten of de Koreaanse wapenstilstandovereenkomst ook 'n reële betekenis zal hebben. Door de daling van de tinprijs is de notering tot beneden het niveau van vóór het uitbreken van het conflict op Korea gekomen. Verwacht wordt, dat deze teruggang tot nieuwe po gingen zal leiden om internationale buf fervoorraden aan te leggen. Te Hongkong liepen de goudprijzen met bijna 2 Hongkong dollars terug. De Londense effectenbeurs reageerde nau welijks op het Koreaanse nieuws. Slechts Chinese obligaties waren 11% punt ho ger. ROTTERDAM. 28 Juli. Vette koeien en ossen (naar schatting 400), gebruiksvee w.o. 264 t. b. c.-vrij (naar schatting 10251, graskalveren w.o. 75 t. b.c.-vrij (naar schatting 182), nuchtere kalveren 395, varkens 267, biggen 316. paarden 113, veulens 90, schapen of lammeren 277, bok ken of geiten 37. Aanvoer totaal 3212 dieren. Weekaanvoer 4902 dieren. Prijs per kg., vette koeien le kwal. f 2.70— 2.78, 2e kwal. 2.56-2.68. 3e kwal. f 2.20—2.40, vette kalveren resp. f 2.64—2.74. 2.52—2.64, f 2.32—2.52. slachtpaarden resp. 1.90. ƒ1.85, f 1.70. Prijs per stuk: groskalveren le kwal. f 350, 2e kwal. 300. 3e kwal. f 200. nuchtere kalve ren resp. 60, 50„ f 48. biggen resp. 50. f 46 f 40, veulens resp. 1 450, 330, 280, schapen resp. f 110, 90, 80, lammeren resp. f 90, f 80, 70. kalfkoeien resp. f 1075, f 950, 850, melk koeien resp. 1075, 950, 850. vare koeien resp. t 725, f 640. 600. vaarzen resp. f 800, f 725, f 600, pinken resp. f 525, f 475, f 375, Vette koeien aanvoer als vorige week. handel traag, prijzen als gisteren, enige prima's ooven notering, vette kalveren aanvoer iets minder, handel redelijk. prijzen ruim prijshoudend, graskalveren aanvoel gewoon. handel flauw, dalende prijzen. nuchtere kalveren aanvoer kleinerf. handel tamelijk, prijzen niet geheel prijshoudend. biggen aanvoer korter, handel traag, prijzen ongewijzigd, slachtpaarden aanvoer minder handel stroef prij- .zen prijshoudend., veulens aanvoer kleiner, handel levendig, prüzen ruim prijs houdend, schapen en lammeren aanvoer -wen korter, handel kalm. prijzen overanderd. kal#-» koeien en melkkoeien aanvoer matig, handel Btil, prijzen met teruglopende prijzen, koeien aanvoer gewoon, handel stug. prijzen mtet geheel prijshoudend, vaarzen en pinken aanvoer even kleiner, handel traag. prijzen met teruggaande prijzen. T. b. c. vrij veel aan* voer iets mindere handel «til prezen mét dalende prijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2