Nieuws uit STAD en OMTREK Plan bouw 152 woningen in Nieuwland Jeugd-Jolijt Wielerwedstrijd De kantonrechter hield zitting Wester V Delft wordt grandioos agrarisch festijn Helper van Bredase ontsnapten in arrest Van hengel, kanis en grote leef- netten vol De brasem doet het weer! L/ÜYfU tl Qj Zeven water krachtcentrales in Limburg? aargangen Groots en veelzijdig programma De Scliiedamse Bede vaart naar Brielle UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Sluitingsbijeenkomst Jeugd-Jolijt KUNSTAGENDA Veel bezoek aan „Kust en Branding" Reeks exposities Volledige bekentenis van F. de Jong -O-'*"0 Besparing van ongeveer 50.000 ton kolen per jaar terecht delftse~vëemarkt DONDERDAG 30 JULI 1933 PAGINA 2 ER WORDT ALVAST VOOR GEHEID Dit kost 137.000 DE VACANTIÈFEESTEN OFFICIëLE PUBLICATIE Afsluiting Julianapark GOEDKOOP DR DE VISSERSCHOOL 25 JAAR RUITEN VERNIELD MARTINITH.D.V.S. II MET FLES OP HET HOOFD GESLAGEN DIEFJES BURGERLIJKE STAND VERNIELZUCHTIG IN ROTTERDAM VERWOEDE SPRINT VOOR PEREN EN PRUIMEN VAN ALLES WAT Al te duidelijke taal... Zivaar bezoek Roerend eens.... Hier sloeg de politie bij een verbaliseerde een figuur.... Ook Maasland doet mee De jeugd ingeschakeld Concours hippique Wel eens op brasem gevist? Mea culpa, mea maxima culpa! Fig. 12. 14. 15. 16. 22. 23. De afbeeldingen ..De Sportvisser Binnenkort wordt de instelling verwacht van een ministeriële commissie, die een studie zal ma ken van de mogelijkheid tot op wekking van waterkrachtenergie in Maas en Julianakanaal. Naar wij vernemen, zal o. a. prof. dr ir H. Gelissen, directeur van de P.L.E.M. te Maastricht, deel uitmaken van deze com missie. Er bestaan plannen voor de bouw van vier centrales in de Maas, n.l. te Linne, Roermond, Belfeld en bij Afferden, en drie centrales in het Julianakanaal n.l. te Bom, Roosteren en Maas- bracht. Deze waterkrachtcentrales zouden een capaciteit bezitten van 100 tot 150 millioen kilowatt-uur per jaar. De kolenbesparing wordt berekend op ongeveer 50.000 ton per jaar MAANDAG REFERENDUM IN PERZIE WESTLANDSE TUINDERS STONDEN EN MASSE NED. VRACHTENMARKT In hun voorstel van 15 April 1953 be richtten B. en W. over plannen tot afron ding van de in aanbouw zijnde wijk in Nieuwland. „Worden deze plannen verwezenlijkt" zo schreven zij „dan zullen nog 362 woningen en enige woningen voor ouden van dagen ter afronding van deze in aan bouw zijnde wijk in Nieuwland worden gebouwd". 24 April 1953 besloot de raad in prin cipe tot de bouw van deze woningen. B. en W. zouden thans tot de bouw van een gedeelte van deze 362 woningen en wel een gedeelte van 152 woningen op een terrein naast de thans in aanbouw zijnde 200 woningen willen overgaan. Deze woningen vertonen hetzelfde type en hebben dezelfde indeling als de wo ningen, behorende tot het complex van de 200 Muwi-woningen, hierboven ge noemd. Aangezien nog geen bouwvolume be schikbaar is gesteld, kunnen B. en W. nog niet tot gunning aan de aannemers Muijs en De Winter's Bouw- en Aanne mingsbedrijf N.V. te Rotterdam over gaan. Wel is het mogelijk, de palen voor het heiwerk reeds te doen maken, zodat, na beschikbaarstelling van het bouwvolume, direct met het heiwerk kan worden aan gevangen. De kosten van de volgens de bereke ningen te heien palen worden geraamd op 136.804.50, rond 137.000.—. In afwachting van het aan te vragen totale crediet voor de woningen, zouden B. en W. over dit bedrag gaarne direct willen beschikken. Zij stellen zich voor met Muijs en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf een z.g. palen-contract te sluiten. Dit contract zal slechts tijdelijke kracht heb ben; het komt te vervallen, indien en zo dra, na het verlenen van de officiële ver- In een statige rü van acht touringcars vertrokken gisteren rond vijf en zeventig deelnemers uit de Parochie St Willibrord van Vlaardingen en tweehonderd veertig uit Schiedam ter bedevaart naar Brielle, om daar de negentien geloofshelden to vereren en hun voorspraak te vragen voor het behoud en de verdieping van het ge loofsleven in Nederland. Onderweg werd een Rozenhoedje voor deze intentie gebeden en dadelijk bij aan komst te Brielle werd door deken Reijnen van Schiedam met assistentie van de paters Marrevee en Van Oostrum de plechtige H- Mis opgedragen. Na de H. Mis hield de geestelijke leider van de bedevaart, kapelaan Oudshoorn, een pre- dicatie naar aanleiding van de tekst uit het Evangelie van de H. Mis ter ere van de martelaren: „Maar voor U zal het een gelegenheid zijn om getuigenis af te leg gen" en hij toonde daarbij vooral, welk een offer hun het geven van deze ge tuigenis heeft gekost. Om half één werd de Kruisweg rond het martelveld gebeden en om drie uur werd het plechtig Lof gecelebreerd door deken Reijnen met assistentie van pater N. Out O P. en pastoor A. A. de Bot, waarna de plechtige processie met het H. Sacrament rond het Martelveld en de Benedictie op het rustaltaar. Hier hield pastoor de Bot een indruk wekkende toespraak, aansluitend aan de predicatie van 's morgens, thans naar aanleiding van St Paulus' woorden: „Ik kan alles in Hem, die mij versterkt". Dat hebben de martelaren getoond en dat kunnen ook wij, wanneer dat gevraagd wordt, tonen indien wij de kracht zoeken, waar die te vinden is, in de H. Commun e en in het gebed, vooral in het gezin, aldus de eerw. spr. Een mooie en goed bestede dag voor de deelnemers; jammer dat niet meer jonge mannen er hebben thans toch velen vacantie het nut inzien om op deze wijze hun geestelijk leven te versterken. Venters, die tijdens de Vacantiefeesten, dus van 20 tot en met 29 Augustus, een vaste standplaats wensen in te nemen, voor verkoop van ijs, geringe etenswaren, fruit enz. moeten dit schriftelijk aanvra gen bij de commissaris van politie, hoofd bureau van politie, Lange Nieuwstraat 55. tel. 69333. Geadviseerd wordt, deze aan vragen zo spoedig mogelijk in te dienen. In de omgeving van het Julianapark wor den geen standplaatsen uitgegeven. In verband met de verlichting van het park zal het Julianapark gedurende de maand Augustus iedere dag om 18.00 uur door het publiek moeten worden ontruimd, waarna het park tot 19.30 uur zal zijn af gesloten en daarna weder tegen betaling rvorden opengesteld- x Zaterdagavond 4Aug. 1888) werd al hier in het openbaar, eene branderij ver kocht voor de som van drie-duizend-en- tien (3010) gulden. Zoo goedkoop zijn vol gens ouden van dagen de branderijen hier nimmer geweest. En toch kostte dit fa briekje in de jaren 1876 en 1877 aan op richting een kapitaal van 24.500 en be- somde het in 1881 bij publieken verkoop nog 11.800. Voor hen die omtrent den slechten toe stand, waarin het gewone brandersvak verkeert, nog in het onzekere zijn, ver dient dit feit voorzeker eenige overwe ging. Nwe Schiedamsche Courant, van 7 Augustus 1888). Noot: Bovengenoemde Branderij was gelegen op de Korte Haven. OAGMAlt VOO. SC Air GAM tl OMSTmiAtH 75ste Jaargang No. 22215 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand, 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte /0.15 per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. gunning voor het bouwen van de 152 wo ningen door het Departement, het ge bruikelijke aannemings-contract zal zijn opgemaakt. Naar aanleiding van het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor ten laste van het Woningbedrijf een crediet ad 137.000 te verlenen voor het maken van gewapend betonnen-heipalen ten behoe ve van de bouw van 152 woningen in Nieuwland. Voor de sluitingsbijeenkomst die van avond op het Plantage-podium wordt ge houden, is een gevarieerd programma samengesteld o.a.-: Optreden van het tamboer en pijper- corps Harmonie Demonstratie gymnas- tiek-vereniging THOR Optreden van de Christelijke mondaccordeon vereniging BRAVO volkszang wordt verzorgd door het Clubhuis St Joris Doele. Na afloop van de bijeenkomst die om kwart voor acht aanvangt, wordt een fakkel-tocht gehouden langs de volgende route: Plantage, Lange Nieuwstraat, Tuinlaan Lange Nieuwstraat, Westvest, Griffioen straat, Lange Haven, Korte Haven (heen), Korte Haven (terug), Dam, Hoogstraat, Grote Markt (ongeveer 10 uur). Hier vindt de afsluiting van Jeugd- Jolijt plaats met een toespraak vanaf het balcon van het stadhuis en een taptoe ge blazen door Harmonie. De besturen en medewerkers van div organisaties worden verzocht deze bijeen komst bij te wonen. Toegangsprijs voor de Plantage-bijeen komst 10 ct. Op 28 December a.s. bestaat de Dr Da Visserschool van de Vereniging tot be vordering van Chr onderwijs vijf-en-twin tig jaar. In overleg met het schoolbestuur en met de hoofden van de beide scholen, die in het gebouw zijn ondergebracht, de heren Polderman en Leeuwis, is een comité van oud-leerlingen gevormd, dat plannen beraamt om dit jubileum in Jan. van het volgend jaar te vieren. Gisteren heeft de spelende jeugd met ballen e.d. ruiten vernield in de Brielse- straat, Da Costastraat en Villastraat. Zaterdag a.s. kwart over acht speelt Martinit zijn laatste nederlaag-serie-wed- strijd tegen Hermes-DVS 2. Daar VFC uit Vlaardingen met de hoogste ovei*win- ning uit de bus is gekomen, zal Hermes met een goed elftal naar de roodbaadjes moeten komen, om nog een kans te ma ken voor de eerste prijs. Dus het zal in het Volkspark spannen. In het gemeenteziekenhuis is gisteren avond een 22-jarige jongeman verbonden, die tijdens een vechtpartij op het Boer- haaveplein door een tegenstander met een fles op het hoofd was geslagen. De politie heeft wederom drie jongens tussen 8 en 12 jaar opgepakt. Ze hadden fruit gestolen uit een tuin onder Kethel. GEBOREN: Peter J. z. v. D. Verburgh en B. M. Scheve; Cyril z. van J. Abresch en G. J. Detillon; Johanna Y. d. van P. Mulder en T. de Jeu; Leendert W. z. v. L- Harpe en E. van Dijk; Hyronimus z. van D. van 't Zelfde en H. C. van Dijke. Vier jongens, die een afrastering aan het Frans Halsplein vernield hadden, zijn door de politie opgesloten. Passage Theater: De terugkeer van don Camillo (alle leeftijden). Monopole Theater: De trommen van Fu Manchu (14 jaar). Hedenavond Plantage Sluiting. JeugdJolijt 7-45 uur. BIOSCOPEN Programma 31 Juli t/m 6 Augustus Arena: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). Capitol: Robinson Crusoe en Co (a.l.). Cineac en Colosseum: By the light of the sil very moon (a.l.). Harmonie: Hyena's van het Rotsgebergte (14 j.). Lutusca: Road to Bali (volw.). Luxor: Sousa, de Marsenkoning (a.l.). Prinses: Tour de France 1953 (a.l.). Rex: Rodeo in vlammen (a.l.). 't Venster: Monsieur Taxi (volw.). Victoria: Bij the light of the silvery moon (a.l.). Dinsdag werd op de tentoonstelling „Kust en Branding" reeds de 500e bezoe ker ontvangen; het was de heer R. Rog uit Scheveningen. Hij kreeg als geschenk een bronzen model van het bekende mo nument te Hoek van Holland ter nage dachtenis van de gevallen zeehelden aan geboden. De belangstelling voor de excursie met de reddingboot „President Jan Leis" is overstelpend. De „Maria Carolina Blan- kenheym" is thans ook te Hoek van Hol land gestationneerd om het extra vervoer op te vangen. Bovendien werd reeds enige malen een extra reis met de sleepboot „Argus" van L. Smit en Co. gemaakt. Om zeven uur verschenen ze weer nan de start, de jeugdige wielrenners, met hun fietsen.of vallen deze appa raten op twee wielen niet meer onder de groep voertuigen, die We fietsen kun nen noemen. Sommige vehikels bezaten nog slechts wielen, stuur, zadel en een frame, doch de rest was er afgehaald om het gewicht te verminderen. In de tweede strijd die nu slechts over twaalf ronden werd ge houden, was het aantal deelnemers, dat de vorige keer vijftig bedroeg, terugge lopen tot vier en twintig. Snel vormde zich een kopgroep, die de hele strijd be heerste. Ook het aantal uitvallers was percentagewijze niet zo hoog als de vorige maal. In deze strijd over twaalf ronden be stond gelegenheid, premies te verdienen, waarvoor door de koplopers fel werd ge streden. De uitslag luidt als volgt: No. 1 Fr. Schoof, no. 2 B. Sleeuwenhoek, no 3 W Brouwer, no. 4 J. Groenendijk, no. 5 S. De rol van de openbare strafzitting van het Kantongerecht Schiedam was ditmaal lang en vermeldde een grote verscheidenheid van zaken. Of er ech ter vele verdachten met vacantie wa ren dan wel het prefereerden, een boe tebriefje thuisgestuurd te krijgen in plaats van persoonlijk mr Cos te moe ten horen, wat deze hem had toebe dacht, we hebben het niet kunnen achterhalen. Daar er slechts weinig verdachten verschenen, was die lange drinken slaat, vanwege zijn veroordeling. Want hij kreeg 20 boete subsidiair 8 da gen hechtenis. Hetgeen ook verdrietig is Zekere T. kan het drinken maar niet laten. Nu was hij weer voor mr Cos pre sent, alweer omdat hij te diep in hett glaasje had gekeken. Ik krijg er schoon genoeg van, (van die zekere T., Red.) vond de ambtenaar van het O.M.. die 25 boete subs. 10 da gen plus een week hechtenis, voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar rol vlug afgewerkt. Een paar zaken, die eistfDe kantonrechter veroordeelde T. wel vóór kwamen, bleken het vermei- i conform- den waard. j Zo was daar weer die beruchte en be- kende K. Hij behoefde ditmaal niet te dreigen, in hoger beroep te zullen gaan, want de zaak was zo klaar als een klon tje. Hij had een auto, die niet meer kon remmen, verkocht aan v. d. O. en was dus niet meer aansprakelijk voor dat ve hikel. „Klopt", vond mr Cos en hij sprak K. vrij. Maar v. d. O., die met die auto had gereden en die bovendien geen rij bewijs had, meende, dat de auto nog van K. was, omdat hij die wel gekocht, maar nog niet betaald had. Daar trapten de kantonrechter noch de ambtenaar van het O. M. in en v. d. O. werd veroordeeld tot 5 subs. 2 dagen, omdat hij geen rij bewijs had, en tot 30 subs. 18 dagen en tot 10 subs. 4 dagen omdat hij had gereden met een auto, waarvan de rem men niet meer werkten. Er werd tevens bij bepaald, dat de auto onder toezicht van de politie zal moet worden gesloopt. De onderdelen zijn dan voor v. d. O. Op de gang hebben v. d. O. en K. breedvoerig, luidkeels en met een stroom van sterke woorden nagekaart over de uitspraak en over het bedrag, dat v. d. O. nog aan K. schuldig is. H. A. ter B. had op een voetpad ge fietst. Nadat een politieman hem daar voor had geverbaliseerd, riep Ter B. onder het wegfietsen: Ik vind het een rzooi, die hele Schiedamse politie, althans woorden van deze strekking. Dat nam de verbalisant niet en die gaf Ter B. nog een tweede proces verbaal. Ter B. werd, omdat rekening werd gehouden met bij zondere familie-omstandigheden, veroor deeld tot resp. 3 en 10 subs. 1 en 4 dagen hechtenis. G. G. zou bij zyn broer op visite gaan. Of hij nu bang was, bij zijn broer niet voldoende te drinken te zullen krijgen weten we niet. maar volgens het proces verbaal was hij zwaar beschonken bij zijn broer aangekomen. Die wilde de dronkeman niet binnen laten en gaf hem toen hij niet snel genoeg weg ging, een klapje» waarop G. G. betoogde, zulk een ontvangst alleronvriendelijkst te vinden en terug begon te aaien. De politie werd geroepen, want er ontstond een formele vechtpartij, die eindigde nadat G. G. eerst uit de gang was gewerkt. Uit ballorig- heid had G. G. toen nog een ruit ver nield. De rechter vond, dat dit bezoek met 20 boete subs. 8 dagen hechtenis moest worden beloond. J. W. E. was op een dag per fiets, uit Rotterdam komend, de Singel opgegaan. Daar staat echter ergens een verkeers bord, dat aangeeft, dat het verboden is. de Singel van de Rotterdamsedijk-zijde af in te rijden. Dat kan wel, maar dan staat dat bord verkeerd en voor het verkeer on zichtbaar, vond verdachte. De agent-verbalisant was dezelfde me ning toegedaan en E. werd schuldig ver klaard, zonder oplegging van straf. De ambtenaar van het O. M. zal de kwestie opnemen met de Verkeerspolitie. Want hier klopt iets niet. Hier sloeg de politie bij een geverba liseerde dus een goed figuur. J. v. G., die onder toezicht staat omdat hij zo graag een borreltje lust. was op een avond weer gaan drinken. Om mijn liefdesverdriet te verdrin ken, zo verklaarde hij voor mr Cos. Mijn meisje had het afgemaakt. Als de man nu maar niet weer aan het Hoek, no. 7 W. Vermeer, no. 8 J. v. d. Berg, no. 9 C. Jansen, De tijd die werd genoteerd voor no. 1 was over een af stand van 14 kilometer 27 min. De volledige uitslag geeft het volgen de beeld: no. 1 Fr. Schoof 2 pnt.; no. 2 B. Sleeuwenhoek 6 pnt.; no. 3 J. M. Groenendijk 10 pnt.; no. 4 ,T. v. d. Berg 15 pnt..; no. 5 J. in 't Hoen 15 pnt.; no. 6 W. Brouwer 16 pnt.; no. 7 H. Jansen 16 pnt.; no. 8 C. Jansen 17 pnt.; no. 9 S. Hoek 18 pnt.; no. 10 v. d. Heiden 18 pnt. Al deze winnaars ontvingen een fraaie overwinningswimpel, waarop vermeld staat, welke prijs zij hebben behaald. Na deze eerste rit volgde de tweede, voor hen die zich in de afgelopen week hadden opgegeven en die de vorige maal niet mee hadden kunnen rijden. Deze groep bestond uit ongeveer veertig ren ners. Dit was 'n uiterst komische wielerwed strijd renners, die met de handen rustig in de broekzakken over 't parcours reden als betrof het een gezellig fietstochtje langs de Poldervaart. Weer anderen slinger den zo over het parcours dat ze herhaal delijk moesten worden gewaarschuwd, terwijl een der slingeraars na afloop vertelde, dat hij ondanks zijn slingeren zijn achtervolgers niet kwijt kon raken. Vele premies werden verreden, zelfs pruimen en peren werden beschikbaar ge steld. De tien eersten uit deze strijd zul len zo spoedig mogelijk ook een fraaie herinnering ontvangen. Deze eerste tien zijn: no. 1 W. Jansen, no, 2 v. Walsum, no. 3 H. Vermeer; no. 4 L. Boekee, no. 5 H. Maas, no. 6 J. Bur ger, no. 7 v. Eek, no. 8 Th Menke. no 9 Arendse, no. 10 v. Rasteren. Hiermede behoren de wedstrijden tot het verleden en de heer Karei Scholten bedankte de Rennersclub Schiedam dat zij hun medewerking hebben verleend aan deze manifestatie, tevens sprak de heer Scholten de hoop uit, dat de jeug dige enthousiastelingen nu hun buurt niet meer zouden onveilig maken door op straat te gaan trainen. Er is al het een en ander bekend gemaakt omtrent de gebeurtenissen, die de jaarlijkse Wester Y-dagen te Delft tot zo'n groot en belangrijk gebeuren zullen maken. En de achtergrond van deze dagen is samen te vatten in de volgende woorden van de voorzitter, de heer J. Rodenburg: „mede te helpen aan de bevordering van de fokkerij in West Nederland ten bate van bet fokvee en bet welzijn van het gehele Nederlandse volk". En gezien bet programma zal deze belangstelling zeker opnieuw gewekt worden. De vele attracties, waaronder verschillende die nog geen onderdeel van vorige Wester V-dagen uitmaakten, zullen daartoe in niet geringe mate bijdragen. Hier worden namelijk kalveren ge toond, die vanaf de geboorte zijn opge fokt door deze kinderen. Van dag tot dag zijn er aantekeningen van gemaakt en bij de keuring wordt vooral gelet op de kwaliteit van het product en de kostprijs die het beest op moet brengen. De avond wordt, zoals elke avond, op een bijzondere wijze opgeluisterd. De West-Friezen komen nl. met een gezel schap uit de Schermer een boerenbruiloft vieren in hun eigen oude klederdracht. 's Middags om 1 uur worden zij op het stadhuis door B. en W. ontvangen. Daar beelden zij dan een bruilofsgezelschap uit en worden er Schermerdansen uitgevoerd in de grote raadszaal. Na afloop volgt er een rijtoer door de stad, eveneens om 6 uur, met als eindpunt het tentoonstellingsterrein. De zesde Augustus is het de eigenlijke fokveedag. Het aantal inzendingen en de kwaliteit laten een steeds stijgende lijn zien. En uit Maasland, dat bekend staat om zijn uitstekende vee en dat tot nu toe geen deel heeft genomen aan deze fok veedag, komen nu een 60-tal inzenders Op een terrein van 12 H.A., de Mar lotshoeve, aan de Buitenwatersloot zullen een aantal vaste gebouwen worden op getrokken, waarin de verschillende expo sities worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling in deze gebouwen een over zicht te geven van datgene wat West Ne derland bedoelt te zijn, wat betreft de samenwerking van stad en land. Aller eerst is daar het pluimvee, dat in grote verscheidenheid zal worden tentoonge steld. De organisatie hiervan berust bij de Delftse Vereniging Nieuw Leven, die tevens haar 40-jarig bestaan viert. Nu reeds zijn verschillende excursies van fokkers naar Delft op touw gezet. Ook de flora is niet vergeten. Hiervan getuigt een grootse bloemententoonstel ling, georganiseerd door de Bond West- land en de Westlandse Snijbloemenvei ling. Hierin wordt de goede samenwer king binnen de agrarische sector van dit onderdeel tot uitdrukking gebracht. De Landbouwvoorlichtingsdienst ver zorgt een aanschouwelijke weergave van de belangrijkheid van de agrarische be volking voor de voeding van het Neder landse volk. Hieraan werkt mee de Fe- gra. de federatie van Zuid-Hollandse Landbouwtentoonstelling uit Dordt. Gou da. Leiden en Delft. Het voor velen zo geheimzinnige leven van de agrarische huisvrouw wordt be licht in een overzicht van deze werk zaamheden. die aanschouwelijk worden voorgesteld, benevens door een expositie van antieke gebruiksvoorwerpen. Een speciale zuivelstand wil de weg voorstellen, die loopt vanaf de individue le bedrijfsvoorlichting ten plattelande tot en met het eindproduct. Voorlichting om trent het leven rond de boerderij wordt gegeven door het vertonen van leerzame films op technisch gebied in een klein filmtheater. Hiervoor zorgt de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. En als laatste vaste punt in deze reeks is er dan nog de Oud-Hollandse markt, waarvan de organisatie in handen van de Fokveedag zelf is. Op het terrein be vindt zich voorts een grote verzameling landbouwwerktuigen waarmee demon straties gegeven zullen worden. Het feest begint met een jeugddag. die grote belangstelling van de autoriteiten heeft. De opening van de gehele Wester V zal, zoals bekend, door mr L. A. Kes- per, de Commissaris van de Koningin, geschieden. Wedstrijden in handmelken, een kalveropfokwedstrijd met een défilé van bekroonde dieren in de namiddag, een ballonwedstrijd» een behendigheids wedstrijd met landbouwtractoren en een hooiruiterwedstrijd (een hooiruiter is een soort driepoot waarop het hooi wordt te drogen gehangen) vormen onderdelen van een aantrekkelijk programma. Voor al de opfokwedstrüd voor jongelui van 10 tot 15 jaar belooft aardig te worden. hun fokproducten tonen. 's Middags houden de Landelijke Rui- terverenigingen een concours hippique, en 's avonds is er een groot openluchtspel „Gulden Schakels". Met deze schakels zijn bedoeld de verschillende facetten, die het agrarisch product van begin tot einde heeft door te maken duidelijk te tonen. Dit spel werd geschreven door de heer P. Kistemaker, voorzitter van de Landelijke Ruitervereniging. Ongeveer 200 personen uit alle geledingen van het agrarisch bedrijf, werken hieraan mede. Mede door de schijnwerperverlichting zal dit een imposant gezicht worden. Een nationaal concours hippique neemt een groot deel van de Vrijdag in beslag, naast de keuring van de paarden en het vetvee. Dit laatste is een novum op de Wester V. Het slachtvee is tot nu toe nog niet gekeurd geweest, 's Avonds is er turn in de openlucht. Op de laatste dag vormt de demonstratie van de Boeren wagenclub de hoofdschotel. Ongeveer 50 wagens zullen een rondrit door de stad nj De, berlJders zullen in historische klederdracht gestoken zijn. De wagens zullen na de rondrit, die naar het ten toonstellingsterrein leidt en aanvangt bij de Nieuwe Plantage, voor het publiek te bezichtigen zijn en worden daartoe opge steld op dat tentoonstellingsterrein. Een Twentse dansgroep zal ook op de Markt een demonstratie geven. Na dit globale overzicht zullen wij morgen nog op enig» details terugkomen. Maar wel zal reeds duidelijk zün. dat dit weer een evenement is, dat voor een goed begrip van het werk dat op land bouwgebied verricht wordt, buitenge woon belangrük is. Waardering voor de boer en zijn werk en inzicht in het groto belang van zün arbeid kan door een meeleven met deze dagen in hoge mate worden aangekweekt en opgevoerd. Ne derland is wei eens een landbouwnatle genoemd. Maar hoeveien hebben nog enig contact met deze bevolkingsgroep en dezo bedrüfssector? (Van onze Amsterdamse redactie). Op last van de minister van Justitie is de Amsterdamse rijwielhersteller F. de Jong gearresteerd. Zoals bekend, werd De Jong er van verdacht de oorlogsmisda digers uit de Bredase gevangenis gehol pen te hebben bij hun ontvluchting. Op 9 Juli is De Jong gearresteerd en naar de strafgevangenis te Norg overgebracht, waar hij. omdat hij motorhersteller is, in de smederij werkt, waar ook Manus Oly te werk in gesteld. De Jong werd na de oorlog als collabo rateur veroordeeld en in 1949 weer in vrijheid gesteld. Enige tijd later werd hij opnieuw gearresteerd omdat hij zich zeer actief toonde met hulp aan oud-politieke delinquenten. Hij werd ook hiervoor weer vrijgelaten, maar kreeg een proeftijd van 3 jaar. In verband met de Bredase af faire moest hij opnieuw worden gearre steerd, omdat hij niet aan de voorwaar den van goéd gedrag voldeed. Hij was niet meer op het adres van de zaak op de Le liegracht te vinden, maar was ondergedo ken bij een familielid op de Leidsegracht. Daar werd hij door een rechercheur van de Rijkspolitie gearresteerd, nadat De Jong nog pogingen ondernam om via het dak te ontvluchten. Hq gleed echter uit, Een collega was al druk bezig, z'n boel tje op te tuigen. Dra volgden we het goe de voorbeeld en ontdekten, dat de wa terstand daar nogal tegenvalt. Meer dan een kleine twee meter staat er niet! En juist hadden we ingelegd, toen de machi nist van de Vijfsluizen er een stokje voor stak en de sluis openzette. Dat, gevoegd bij de „matige" (opi in de terminologie van de Bilt te spreken!) zuidwesten wind, die over de Vaart joeg, gaf het wa ter de snelheid van een stoomtrammetje met niet al te veel haast. We hebben de boel dan ook maar meteen weer inge pakt en zijn naar de Schie gefietst. Bij het Huis te Riviere, naast de oude vetfa- briek moet de laatste tijd nogal goed ge vangen worden, maar we hebben er niet veel van kunnen merken. Verder dan een stuk of vijf maatvoorns hebben we het niet kunnen brengen, maar dat kan ook aan de matige wind van de Bilt gelegen hebben! Want die was tegen zevenen zó matig, dat onze sim zo ongeveer uit het water woei. Om op die brasem terug te komen, hebt u er wel eens op gevist?? Aardige vis, al hebben sommige hengelaars er een hekel aan, omdat hij maar matige tegenstand biedt en zo slijmig is. In de nieuwe druk van Geudeker's boek „Beet" dat deze week op onze schrijftafel kwam. komt de brasem er dan ook niet best af, maar ja, ieder zijn meug zei de boer. Hier in de buurt zijn de meeste sport vissers verzot op de brasem en dat is niet zo'n wonder, want het is zo'n beetje de enige flinke sportvis, welke in ruime mate bij ons voorkomt. Karper is er na tuurlijk ook wel en in de tweede week van Juni is er b.v. op de Bergse Plas flink wat karper gevangen, maar over het algemeen is de karper hier schaars. Voor de brasem behoeft u niet ver van huis. Soms wil het zelfs in de Schie ai heel aardig lukken, verder natuurlijk in de Poldervaart, waar af en toe behoor lijke vangsten gemaakt worden. Voorts in de Vlaardingervaart en de zijvlieten (u kent ze toch? De Booner Vliet, de Trek- vliet en de Middelvliet) en ook in het Kanaal (we bedoelen het kanaal langs de Gordeiweg) wordt af en toe een aardig visje gevangen. Als u het nooit eerder deed, moet u be slist eens achter de brasem jagen. Jagen is eigenlijk een ietwat wijdlopige uitdruk king, want brasemvissen is een bezigheid, waar stilte en rust aan te pas komt. Eni zoekt u bij voorkeur een beetje diep wa ter op! U vist op de grond, maar niet te zwaar! Zó, dat uw haak juist de bodem raakt en er luchtig op rust. Pen afstellen met een paar millimeter van de schacht boven water, dus alleen het rode puntje en als aas bij voorkeur de pluim. U weet natuurlijk dat dit een luchtig uit het brood geplukt stukje wittebrood is, dat aan het ene eind tot een deegje gedraaid wordt tussen duim en wijsvin ger, zodat de bovenkant kruimig blijft. Afbeelding 14 toont u zo'n pluim. Ais haak kunt u een een Limerick-je num mer 8 heel goed gebruiken. Soms „doet" de brasem het ook aan een made of aan deeg, ook wel eens maar niet dikwijls aan een worm of een gepelde steurkrab. Probeert u het maar eens, we wensen u veel succes en goed weer. Vooral aan het laatste hapert het deze zomer nogal eens. Als het niet te koud is, waait het te hard en doet het dat niet, dan regent het wel of de wind zit in het Noorden. Ja, de brasem doet het weer, zeer tot verheugenis van de hengelsportlief hebbers. Al anderhalve week geleden vingen wij een heel aardig brasempje in de Booner Vliet en naar we hoorden, moeten er in de Poldervaart de afgelopen week al heel wat gevangen zijn. Maar dat weten we niet uit eigen ondervinding, want toen we het daar eens wilden proberen, kon het fee6t niet doorgaan. En we hadden nog wel een juweel van een plekje gevonden! Ter hoogte van de plaats, waar men bezig is met de aanleg van het nieuwe recreatiegebied ligt sinds enkele dagen een vlot van boom stammen in de Poldervaart, geknipt om je stoeltje op neer te zetten. Dat deden we in de vroege ochtend dan ook en op dat vroege uur waren we zelfs niet eens de eerste. Flsit. Z. i. 5. 7., Pi» Wij hebben nog wat recht te zetten, waarvoor we ons diep schamen. We schreven in het voorlaatste artikel over de wettelijke bepalingen bij het sport vissen dat de Visserijwet vol voet angels en klemmen zit. Hóé vol hebben we in dat artikel aan den lijve ondervon den, doordat we ons in een paar dingen vergaloppeerd hebben. De redactie van de Nederlandsche Hengelsport, het orgaan van de Algemene Hengelaarsbond, maakte ons daar in een lange brief op attent, waar we erg dankbaar voor zijn. Ook een actieve agent van politie wees ons op de fout. En als we spreken van fout, bedoelen we nog niet eens onze bewe ring, dat U al in overtreding bent, wan neer U een ondermaats grondeltje (de jongens langs de Schie noemen het beest je anders, minder netjes) aan een poes voert. Dat was meer beeldspraak en dat u 1 f de grondel een onbeschermde vis is zon der minimummaat wisten we natuurlijk en we nemen aan, dat iedere hengelaar het weet. Al woog zo'n ding trouwens een half pond, dan zou nóg niemand het meenemen! Maar we schreven óók, dat de prijs van een hengel-acte, een vergun ning dus om met meer dan één hengel te vissen, twee gu'den kost en dat is in middels slechts een-vijftig! En verder be weerden we, dat de houder van de zgn. snoek-acte bevoegd is tot het vangen, ver voeren of in opslag hebben van 50 onder maatse ruis- of blankvoorns, doch sinds Juni van het vorig jaar mag men er slechts 20 hebben. Bovendien mogen die ondermaatse visjes ook levende baars en kolblei zijn en zelfs brasem. De laatste mag dan beneden 22 cm zijn en niet be neden de 15, zoals onze briefschrijver stelde. Men is doende om het aantal van twin tig aasvisjes verhoogd te krijgen tot 35 en ook zal waarschijnlijk de bepaling ko men te vervallen, dat de aasvisjes levend moeten zijn. Want alleen al het feit, dat er tijdens het vissen een aasvisje door de warmte of door gebrek aan zuurstof in het akertje het tijdelijke voor het eeuwige verwisselt, kan bij deze bepaling de bona-fide sportvisser in overtreding bren gen en hem een bekeuring kosten. Ten gerieve van de beginnelingen in de edele hengelsport (als ik het woord edel met betrekking tot de hengelsport tegen m n chef en fanatiek dierenbe schermer gebruikt, komt er een uren lang betoog over de wreedheid van 't hen gelen) drukken we een paar afbeeldingen Yan verschillende soorten dobbers en bevestiging van enjge aassoorten De afbeeldingen 1 t/m 7 tonen U achtereen volgens twee lichte voornduikelaartjes, bet zgn. „Rotterdammertje", de algemeen gebruikelijke dobber voor voorn- en brasemvissen; soms ook wel, maar dan in een zwaardere uitvoering voor karper, twee varkenspennen (zware pennen voor het vissen op karper) en twee lichte zin kers voor karper en brasem Figuur 8 toont een serie snoek- en palingkurken; voor paling gebruike men echter een niet te zware soort. De tekeningen 9, 10 en 11 laten een drietal snoek- en baarsdobbers zien. En voor hen, die nog steeds tobben met het aanslaan van een haakje is schets nummer 13 bedoeld. Die toont hen in vier phasen, hoe dit aanslaan op de enig-juiste wijze dient te geschieden. De haak, wel ke op de afbeelding staat en ook op fi guur 12, is de zgn. Round-bent voor karper. De figuren 14 t/m 20, de bevestiging van diverse aassoorten, spreken voor zichzelf. 1 is de pluim. 2 is deeg, 3 maden en de rest geeft verschillende manieren om aardappel aan de haak te bevestigen. Aardappel wordt overigens vrijwel uit sluitend voor karper gebruikt. De afbeeldingen 21—23 tonen u, hoe een heel krielaardappeltje aan de haak gesla gen wordt. U maakt er met een mesje een inkeping in en drukt daar de haak in, zodat hij geheel in de aardappel verbor gen wordt. Bij het vorige artikel drukten wü een hakentabel voor U af. De vermelding werd weggelaten, dat het cliché was af gestaan door het maandblad „De Sport visser hetwelk wij reeds eerder in onze artikelen bespraken. En nu wordt het tijd, dat we onze hen gels weer eens gaan verwisselen voor de schrijfmachine, want we geloven waar achtig, dat de wind luwt en dat het hengelweer gaat worden. Als U een goede „stek" ontdekt, schrijft U het eens aan Stö. zodat de politieman hem in de meest letterlijke zin slechts voor het oprapen had. De Jong was ondergedoken, omdat hij verwachtte, dat de organisatie van oud- politieke delinquenten hem wel zou hel pen en dat de Bredase zaak afgehandeld zou zijn voordat de politie jacht op hem zou maken. De Stichting van oud-politie ke delinquenten heeft zich echter volko men van hem gedistancieerd en tot nog toe geweigerd de kosten te dragen voor juridische hulp aan De Jong. Inmiddels heeft De Jong een volledige bekentenis afgelegd, dat hij verantwoordelijk is voor de ontsnapping van de oorlogsmisdadigers. De Perzische eerste-minister, dr Mos- sadeq, heeft besloten Maandag een refe rendum te houden om het Perzische volk te vragen of de tweede kamer de madjlis al of niet moet worden ont bonden. Waarnemers te Teheran waren van oordeel, dat het volk zich voor ont binding zal uitspreken. nYuo j^a?*onr®ch'er-plaatsverVanger te 9f,!£ de. ^er C. W. de Rochefort, behan- Sistermiddag een zaak tegen een tuinders uit het Westland. 7a.n tuinders was n.l. ten laste gelegd, dat zij het besluit tot bestrijding van de aardappelmoeheid hadden overtreden door m 1952 en 1953 aardappelen op dezelfde percelen grond te verbouwen. De ambtenaar van het O. M. hoopte, dat deze massale berechting de tuinders er voldoende van zal doordringen, dat zij zich aan de bepalingen dienen te houden. De boeten, welke hij eiste, varieerden van vijf tot honderdvijftig gulden. De kantonrechter-plaatsvervanger legde de meeste straffen op conform de eis. Het best kwamen die verdachten er af die onmiddellijk na de aanzegging hadden ge rooid. 39 Juli V.m J00 ton hout 1-varëh; 250 ton stammen Amsterdam: 250 ton sisal Leiderdorp; 42 stand, hout Ni,kerlc: 30 stand, hout Delft: 111 ton granen Doetinchem; 85 ton gerst Leeu- tongraan vietterr Doesbur^ 1580 '«0 30 Veemarkt. Aanvoer: 27 run» JS' 21_ nuchtere kalveren, 498 biggen, 271 varkens, 7 geiten. Prijzen: runderen 600850, nuchter kalveren biggen 35—48, lopers j 70—115, drachtige zeugen f 250—350, rundvlees per gew. 2.40—2.60, varkens levend gew. 1.801.90. Handel traag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2