Om zelfs een nurks aan het lachen te maken Spoedig nadere gedachten wisseling gewenst Opnieuw Bredase vluchteling gegrepen laging ruwe ou< Midden Oosten Grotewohl zoekt opnieuw contact met Bonn ,i\ieuwe koers heeft tndehik Zuid-Afrika schonk ruim IV2 millioen voor watersnood Een Prisma-boek vol Nederlandse nonsens op rijm Gesprek over eenheid Vrijere Loonpolitiek „Geen enkele Duitse regering zal ooit de Oder-Neisse-grens kunnen erkennen" Thans W. van der Neut, oud-bewaker van „Amersfoort" Protestants klooster in Frankrijk Nieuwe stations te Arnhem Prins Bernhard nam cheque in ontvangst ÖONDERDAG 30 JULI 1933 PAGINA 3 Guido Gezelle Adenauers brief aan Eisenhower gepubliceerd Volgens de regel van Sint Benedictus AUGUST G. brenninkmeijer t „DE MELKWEG" TE HOOG VOOR ROME 1\T'1 V> 1 P. T T twijfel over bestaat dat de staatsbedri; BIJ LIET VRACHT AUTO TE WATER RIJDEN Een voorbeeld: het vers van Daan Zon* derland over een echtelijk drama in de vogelwereld. Een nachtegaal in Echternach die zong alleen muziek van Bach tot groot misnoegen van zijn vrouw die enkel Mozart horen wou. Het stemde haar melancholiek dat „Eine kleine Nachtmusik" verafschuwd werd door haar gemaal als muzikale brabbeltaal. En was het daar nog bij gebléven, dan was wellicht hun huw'lijksleven, ondanks vervolging en bestrijding niet uitgelopen op een scheiding. Maar toen de man op luide toon eens de Matthaus Passion en toen, uit louter zingensweelde, nog een-en-twintig fuga's kweelde, toen nam zijn vrouw verstoord de benen en bouwde zich een nest bij Wenen, waar niemand het ooit euvel duidt als men „Die Zauberflöte" Luit. Wie nog meer van deze verrukkelijke onzin wil lezen, mag zich dit deeltje van de Prisma-reeks niet laten ontgaan. De inleider wijst er terecht op, dat „het non sensvers niet alleen gelezen, maar ook gehoord wil worden". Men zal er succes mede boeken! Het laats verschenen deel van de Prisma- reeks is een lijvige bloemlezing uit het dichterwerk van Guido Gezelle. De bundel telt 350 bladzijden; aan de keuze en toe lichtingen is alle zorg besteed en zü ver dienen alle lof. Mevrouw E. J. M- Laudy-Arnolds mocht natuurlijk de bekende verzen als „Het schrijverke" en „Het ruischend riet" niet weglaten, maar gelukkig bleef er aandacht genoeg over voor de minder bekende ge dichten, die tol het allerschoonste be horen dat Gezelle geschreven heeft. Ook zijn er „kleengedichten" en spreu ken opgenomen, waaronder juweeltjes van wijsheid en kernachtige zegging. Deze Gezelle-bundel, tegen een zo lage prijs, is een waar geschenk aan het Ne derlandse volk, waarvoor de Uitgeverij Het Spectrum onze lof en dank verdient. In de Prisma-reeks verscheen wel reeds eerder de onvolprezen nieuwe Psalm-berijming van Gabriël Smit. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft Woensdag de inhoud van de brief, die dr Adenauer eind Mei in zake het probleem van de hereniging van Duitsland aan president Eisenhower heeft gezonden, gepubliceerd. In deze brief spreekt Adenauer zich o.m. er tegen uit, dat een regering voor geheel Duitsland het recht tot vreedzame aan sluiting bij andere landen zou worden ont houden. De regering, aldus de brief, be hoort van het begin af als vrije en gelijk berechtigde partner aan de besprekingen over een vredesverdrag deel te nemen. Het vredesverdrag moet voorts het recht van de mensen op hun vaderland erken nen. Geen enkele Duitse regering, zegt Adenauer, zal ooit in staat zfjn de Oder- Neisse-linie te erkennen. Duitsland zal er echter naar streven, de daarmede samen hangende problemen in vreedzame samen werking te regelen. Het E.D.G.-verdrag beperkt de toekom stige strijdkrachten van de bondsrepubliek en waarborgt daardoor tevens de veilig heid van haar buurstaten, aldus de voor naamste punten uit de brief van de Westduitse bondskanselier. Een groep hervormde protestanten heeft in Cluny, waar duizend jaar geleden van de beroemde abdij der zonen van Sint Benedictus de bekende hervormingsbe weging over het toenmalige Christelijke avondland uitging, een „kloostergemeen schap" gesticht. De leden willen de oude kloostergelof ten op de basis der drie Evangelische Ra den afleggen om door een moniaal leven, niet slechts de eigen heiliging te verkrij gen, maar ook bevruchtend te werken voor de geest in de protestantse Kerk. De Beierse Radio bracht onlangs reeds een reportage over deze beweging onder de titel: „Een protestants klooster in Frank rijk". Opening op 1 Maart a.s. De werkzaamheden aan het nieuwe station te Arnhem hebben een dermate vlot verloop, dat de officiële opening thans is vastgesteld op 1 Maart a.s. Op diezelfde datum zal ook het station ..Arnhem-Sonsbeekztjde" in gebruik wor den genomen. In Uslar, een stadje nabij Göttingen in West-Duitsland, is Dinsdag opnieuw een der zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmis dadigers aangehouden. Ditmaal was het W. van der Neut. die bewaker is geweest in het concentratiekamp te Amersfoort. Dezelfde dag nog is h\j aan de Justitie in Gëttingen overgegeven. Toen hij tegen over de procureur-generaal had erkend in derdaad Van der Neut te zijn, heeft deze een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd wegens misbruik van de identiteitspapieren. Daarna is de arrestant in het huis van bewaring te Göttingen op gesloten. Van der Neut heeft ongeveer zes maan den in Vahle onder de naam Wilhelm Braun vertoefd. De procureur-generaal legde er de na druk op, dat het zijn taak slechts is de gearresteerde wegens het voeren van een valse naam te vervolgen. Voor het overige moet de zaak door de strafkamer in Bonn worden behandeld. Een vertegenwoordiger van deze kamer zal Van der Neut eerst daags een verhoor afnemen. Gisterennacht is in het Mariapavil- joen te Amsterdam in de leeftijd van 64 jaar overleden de heer August G. Brenninkmeijer. De overledene was de laatste jaren te Heemstede woonachtig Voor het C. en A.-concern heeft de heer Brenninkmeijer voornamelijk in het bui tenland gewerkt. De volledige tekst van de brief, welke de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid aan het bestuur der K.V.P. heeft gezonden, luidt als volgt: „Het bestuur van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft in zijn vergadering ven 25 Juli de uitnodiging besproken, die net ontving van de zijde der Katholieke Volkspartij. Het bestuur moge eraan herinneren, dat soals in de loop der jaren herhaaldelijk is hekend gemaakt, het steeds bereid is ge weest tot een open gesprek over alle ■vraagstukken, die de katholiek als katho liek raken. Zo ook nu. Het bestuur van de Katholieke Werk gemeenschap meent evenwel, dat de woor den waarin de uitnodiging is vervat. ruimte laten voor enige twijfel omtrent hun bedoeling. Het bestuur van de Katholieke Werk gemeenschap wil deze uitnodiging gaarne aanvaarden mits zij verstaan mag worden als een uitnodiging tot een open gesprek over het vraagstuk van de eenheid- der katholieken ten aanzien van de politiek. Het bestuur besloot verder het voorstel te doen, dat de voorzitters der deelnemen de groepen contact zouden opnemen ten einde datum en procedure van het ge sprek nader te regelen". De plannen om de tentoonstel- lingsslukken van „De Melkweg", die volgens contract eigendom zijn geworden van de N.V. tentoonstel lingsgebouw Houtrust in Den Haag, over te brengen naar Rome, zullen zeer waarschijnlijk niet door kunnen gaan. Een aantal van deze stukken is namelijk te hoog voor de tentoonstellingszalen, die in Rome ter beschikking staan J ducten te leveren, waaraan de bevo 1 i king behoefte heeft. Hij wees er echte \r OHO met nadruk °P dat de Parti.i niet be IVdl ClJVICI vreesd behoeft te zijn voor het herop ii 1-, ii- «1 ama a a 4-1\ n Een ongewoon ongeval heeft zich voorgedaan op de weg tussen De Wijk en Veeningen (Zuidwolde). Doordat een by door het open raampje de cabine van een vracht auto binnen vloog, verloor de chauffeur de macht over het stuur. Hij maakte namelijk een zeer men selijke reflexbeweging om het in sect te ontwijken. De vrachtauto raakte van de weg en verdween in het water van de Veeningerwijk. De bestuurder en de drie andere inzittenden waar onder twee kinderen konden zich door het open raam van de cabine redden. Zij kwamen er met een nat pak goed af. De vrachtwagen was eigendom van de firma Bosch uit Nijverdal en was zwaar beladen met nieuwe hooimachines. Zo schonk de gemeente Middelburg in Zuid-Afrika pd. st. 557.4.10 aan de gemeen te van dezelfde naam in Zeeland. De ge meente Dordrecht krijgt van de gemeente met dezelfde naam in Z.-Afrika pd.st. 300 Voorts hebben leerlingen van een middel bare school, welke de naam van de am bassadeur draagt, in het geschonken be drag deel voor 1600. Z. K. H. Prins Bernhard aanvaardde namens de rampslachtoffers en namens het gehele Nederlandse volk de hulp. De Prins uitte de verzekering, dat deze geste van het Zuidafrikaanse volk zeer zeker büzonder zal worden geapprecieerd en een geweldige indruk zal maken. De Prins zeide, dal de banden tussen de beide vol ken door deze hoog gewaardeerde hulp nog nauwer zullen worden aangehaald dan ze reeds waren. Bij de aanbieding van de chèque was o.m. het dageiyks bestuur van het Natio nale Rampenfonds aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3