van St. Aachten Kloosterkapel te Delft gerestaureerd Kruisheren keren terug naar Duitsland Lichaam van de H. Clara mag niet worden overgebracht Dominee zoekt verdronken stad „ZEVEN DAGEN VOOR GOD" Hofkapel van de Zwijger, begraaf - van de Nassau's en van Don Emmanuel II plaats Bedehuis met vele herinneringen Jul. v. d. Vijvere Ned. paters krijgen parochie en klooster RITENCONGREGATIE BESLISTE Z.Em. Clemens, Kardinaal Micara, Pauselijk afgezant op zevende eeuwfeest te Assisië Het raadsel opgelost? Enige perkament- fabriek in Nederland Ook in Amerika doet de „katholieke roman" van zich spreken Elf duizend ton boter naar Rusland Nederlandsclie Lloyd J JULI 1953 PAGINA S ililli Hofkapel van De Zwijger Begraafplaats der Nassau's Directeur Bissch. College te Sittard Don Emmanuel II, kleinzoon van Willem van Oranje, eens Carmelietenmonnik Vincentius Stalpaert van der W ielen Grafzerk van de klein zoon van Willem van Oranje, Don Emmanuel II van Portugal De slaapkamerwaar de H. Clara is gestorven Geheel Umbrië viert feest „STERNA" EMIGREERDE NAAR BRAZILIË OLIVIER KOOP VIJFTIG JAAR TOONKUNSTENAAR BONN: Wordt naar Ierland overgeplaatst ROYAL SCHRIJFMACHINES WORDEN IN LEIDEN GEMAAKT L. H. Nederland kocht 115 .000 ton Russische tarwe Jubileumjaar gunstiger dan enig voorafgaand jaar BROEDERSCHAP O. L. VR. VAN GOEDE RAAD Mgr Van Lierde op tweede eeuwfeest te Culemborg GEBLOKKEERDE VIJANDELIJKE ACTIVA IN ARGENTINIË ONDER leiding van pro fessor Lansdorp is on langs de gedeeltelijke restauratie klaargekomen van de oude kloosterkapel van St. Aachtcn te Delft. Tot 1 October ran dit jaar heeft de kerkvoogdij van de Waalse Gemeente dit gebouw ter bezichtiging opengesteld. Wel is de kapel wederom in haar oude vorm hersteld, (twee uitbouiosels, daterend uit het nüdden van de 11de eeuw, zijn ge sloopt) doch er gaat, weinig bekoring van dit bouwwerk uit. Het te lange éénbeukige schip met het ondiepe pries terkoor, waarin thans de preekstoel is opgesteld en de witgekalkte muren bieden de bezoeker minder schoon heidsontroering, dan het fraaie gerestaureerde kloos tercomplex zelf. Wel roept deze kapel vele herinnerin gen op. Zes en dertig jaren lang had in deze kapel rector Musius elke morgen het H. Misoffer opgedragen. Ook zijn laatste H. Mis op die koude Decembermorgen van het jaar IS72. toen hij vluch- ten moest voor het geweld van Lumey. Toen hij voor het laatst de zusters de H. Com munie had uitgereikt en de overgebleven Hosties had ge nuttigd. sprak hij hier tot SS "IS Sl Kloosterkapel van S,. JaclUen, nu Wanl.e kerk martelaarschap, als het moet". deel t Onder zijn rectoraat behoorde de kloos terkapel tot de luisterrijkste bedehuizen van Delft. Van al deze luister is niets meer over, omdat bijna alles jammerlijk is verloren gegaan. Alleen is nog te wij zen op de tien gesneden eikenhouten Apostel- en Heiligenbeelden, die zich nog op de oorspronkelijke plaats bevinden, aan de muurstijlen tegen de kap. Twee in de zogenaamde orgelkamer, twee bo ven de kosterswoning, die in de kapel ingebouwd en zes in het westelijk der kapel, dat thans een gedeelte v Museum uitmaakt. Na de omwenteling van 1572 werd de kanel grondig „gezuiverd" en ingericht tot hofkapel Een muur werd opgetrok- kPn zodat een derde deel van de kapel werd afgescheiden. Tegen deze scheidings muur is het orgel aangebracht. Men ver haalt dat de Prins het bericht van het ontzet van Lelden ontving, toen hij een godsdienstoefening bijwoonde en daar de Prins in deze kapel kerkte, wil de over levering, dat hij hier dit bericht ont ving. Onder de zusters van St. Aachten. wa ren verscheidenen, die stamden uit adel lijke geslachten van Holland, o.a. twee uit 't geslacht Nassau. De stadsbeschrij ver Dirck van Bleyswyck verhaalt, dat in 1640 een oude zuster van over de hon derd jaar, in de kloosterkerk begraven is. Het was Jonkvrouwe Anna van Nas sau, dochter van Heer Hendrick Ades van Nassau, Taxandria vermeldt, dat zij eens zuster in St. Aachten was. Bij haar graf werd een wapenbord opgehangen. Een ander wapenbord hing er reeds. Dit was van haar tante, Johanna van Nassau,, eveneens zuster van St. Aachten en over leden in 1607. Doch de beide wapenborden van deze katholieke Nassause Jonkvrouwen, wek ten de wrevel op van het steile zeven tiende eeuwse kerkvolk. De borden wer den verwijderd en op een zolder opge borgen. Thans zijn ze geheel verdwenen. Midden in de kapel ligt een fraaie graf zerk van Don Emmanuel II van Portugal. Toen in 1580 Don Antonio, koning van Portugal, op last van Filips II door Alva van de troon gestoten werd en zijn land bij Spanje was ingelijfd, zocht de konink lijke balling hulp bij de tegenstanders van Filips' politiek. Hij komt in Enge land. waar koningin Elizabeth zijn partij tegen de Spaanse koning kiest. Zijn bei de zoons, Emmanuel en Christophoor, die de vader naar Engeland gevolgd waren, komen in 1595 naar ons land om dienst te nemen in het leger van Maurits en hun strijd tegen Spanje voort te zetten. Don Emmanuel huwt hier Maurits' zuster Emi lia. Dit huwelijk was tegen de zin van Maurits. Hij beschouwde de Portugees als oen berooide avonturier, die door het hu welijk met Emilia van Nassau zijn staat van edelman trachtte te kunnen ophou den. Uit hun huwelijk zijn acht kinderen gesproten, twee zoons en zes dochters. De jongens werden opgevoed in de gods- Naar wij vernemen, is kanunnik Jul. Van de Vijvere, tot dusver waarnemend directeur van het „Lemmens Instituut" (R. K. Kerkmuziekschool te Mechelen) benoemd tot directeur van genoemde in stelling als opvolger van mgr Van Nuffel. Z. H. E. mgr dr J. Lemmens, bisschop ^an Roermond, heeft benoemd tot di recteur van het Bisschoppelijke College le Sittard, de zeereerw. heer drs J. H- J. Bohnen, leraar aan het Klein Semi narie te Rolduc. dienst van de vader, de meisjes volgden de moeder in de protestantse leer. De oudste zoon heette, evenals de vader, Don Emmanuel. Omstreeks 1600 is deze te Delft geboren. Op 14-jarige leeftijd werd hij door Mau rits aangesteld tot kapitein over een ven del. Toen Filips Willem in 1619 gestorven was en Maurits opvolger werd in het Prinsdom Oranje, stuurde hij zijn neef Don Emmanuel II naar het Prinsdom om het in zijn naam te besturen. Vier jaren lang heeft hij Oranje bestuurd, toen ont nam Maurits hem het gouverneurschap. Hij had er een leven van Jan Plezier ge leid en daarbij veel schulden gemaakt. Teruggekeerd in Den Haag, leeft hij aan het Hof van Maurits. In een reglement, opgesteld voor de hofhouding uit het jaar 1624, leest men, dat hij aan het Hof aanzat aan de tafel van Maurits. In 1625, na de dood van Maurits, komt er een grote verandering in zijn leven. Zijn va der, die in voortdurende geldzorgen leef de, verkocht teneinde raad zijn recht op de Portugese treon aan Spanje. Spanje gaf hem een ruim jaargeld, doch bedong erbij, dat hij zich in de Zuidelijke Neder landen, ,in Brussel zou vestigen. Met zijn twee zoons vertrok Emmanuel naar Brus sel, doch Emilia van Nassau was huiverig om zich in de Spaanse Nederlanden te vestigen. Zij vertrok met haar zes doch ters naar Genève. Te Brussel raakte de zoon Emmanuel in kennis met de paters Carmelieten. Deze in Spaanse geest hervormde orde, stond onder de hoge bescherming van het hof te Brussel en werd zeer begunstigd. De kennismaking had tot gevolg, dat hij in 1628 in tegenwoordigheid van de Infante Isabella en haar ganse hof in de Carmel trad, hoewel de vader er zeer tegen ge kant was. Uit de levensloop van pater Felix blijkt, dat de vader het wispeltu rige karakter van zijn zoon goed kende en hem daarom het intreden in het kloosterleven heeft afgeraden. Zijn noviciaat maakte hij onder leiding van Pater Vincentius a. S. Ludovico Stal paert. In 1631 werd deze door zijn over ste voor zes maanden naar Holland ge zonden om pogingen aan te wenden tot het oprichten van een Statie der Orde. Hij koos zich twee metgezellen en een van hen was Pater Felix. Hoewel Pater Felix van Portugal nog geen priester was fnergens wordt vermeld, dat hij ooit tot priester is gewijd) wordt hij uitverkoren om pater Vincentius te vergezellen. Wij mogen hierin een bewijs zien van het grote vertrouwen, dat zijn oud-novicen- meester in hem stelde, die hem dit pio nierswerk toevertrouwde. Deze zending is een grote, mislukking geworden. Te Leiden werd pater Vincentius door de schout gegrepen en in de gevangenis ge worpen. En Pater Felix? Onder invloed van zijn vijf zusters te Delft, die hij meer malen bezocht, legde hij zijn klooster kleed af in liet zich opnemen in de Waal se Kerk. Dit geschiedde 16 Januari 1634. Bij deze overgang gaf hij een Declaratie, Manifest of Verklaring uit. Na de predi katie werd dit stuk aan de verzamelde gelovigen voorgelezen, waarna Don Em manuel opstond en plechtig deze verkla ring bevestigde. Nadien schijnt hij het leven van Jan Plezier, dat hij in het Prinsdom Oranje geleid had, in Delft te hebben voortgezet, want toen Rovenius in 1635 aan Rome over Delft rapporteerde, schrijft hij „Hier leeft ook een zoon van de koning van Portugal, een afgevallen Carmeliet, en hij leeft zeer schandelijk". Door bemiddeling van zijn oom Frede- rik Hendrik krijgt hij een paar jaar later, bij de dood van graaf Hendrik van den Berg, het ritmeesterschap over diens compagnie. 12 Juni 1633 legt hij als zo- overste schreef een brief aan Kardinaal Protector Barbarini, die op 15 November 1639 antwoordde, dat hij hem absolveerde, omdat blijkt, dat hij geen ketter was, doch slechts ten hoogste van ketterij ver dacht was. Lang is hij niet in het klooster geble ven, want drie jaren later, in 1642, is hij wederom in Delft. Hij vertoeft er bij zijn zusters met nog een andere Carmeliet. Waarom hij voor de tweede maal naar Holland kwam? Hij liep hier rond in zijn habijt. Het jaar 1642 was een jaar vol beroering in Holland. Prins Willem II, de zoon van Frederik Hendrik, was in het huwelijk getreden met Maria Stuart, de dochter van de Engelse koning Karei I. Dit huwelijk was zeer tegen de zin van het Calvinistisch volksdeel. De predikan ten zetten het volk op tegen Prins Wil lem. Op alle plaatsen en in elke schuit murmureerden zij, dat hij ter misse was geweest met de koning van Engeland en in de hofkapel van de koningin het Te Deum had meegezongen, in het bijzijn van de koning. Nog vele andere grieven hadden zij tegen de Prins. In Delft gin gen enkele predikanten nog verder. Zij preekten, dat de Katholieken een com plot hadden gesmeed om alle niet-katho- lieken te vermoorden. Nadat de preek geëindigd was. liep het opgeruide en op gewonden volk naar de huizen op het Bagijnhof waar de Katholieken hun schuilkerken hadden. Van een twintigtal huizen wierpen zij de ruiten in, zonder verdere gewelddaden te plegen. Niette genstaande het verbod van de magistraat, begon een maand later het opgeruide volk wederom de Katholieken te moleste ren, hoewel de magistraat beloofd had alle priesters uit de stad te weren. Bij dit tweede oproer had vooral pater Felix van Portugal het zwaar te verdu ren. De predikanten verspreidden vele schandelijke dingen over het losbandige leven van de geordende priesters. Opge jaagd door deze aanval, vluchtten Pater Felix en zijn metgezel de stad uit naar Antwerpen. Vandaar vertrokken zij naar Rijssel. een stad met 'n grote protestantse bevolking. In het openbaar verwisselden zij hier van kleren en van vreugde hier over schoten de protestanten hun kanon nen af. Vervolgens kochten zij pruiken en weelderige kleren en vertrokken toen wederom naar Delft. De maand daarop verschijnt Pater Felix wederom in de Waalse Kerk voor de vergaderde gelovi gen en vraagt om toegelaten te worden tot het Avondmaal. Bij deze gelegenheid doet hij een heel verhaal, dat hij ontsnapt was aan de macht van zijn vijanden, die hem hadden gevangen genomen, toen hij in Gelderland tegen hen streed. Zij had den hem niet als krijgsgevangene behan deld, doch hem naar zijn klooster terug gestuurd. Uit vrees voor hun wreedhe den had hij door grote zwakheid erin toegestemd om in de modderpoel, waaruit Gods goedheid hem eens verlost had, te rug te keren. Hij belooft nu met Gods hulp zijn bloed te willen vergieten voor het protestants geloof. Evenals tien jaar geleden zijn Orde broeders, zo geloofden nu ook deze broe ders zijn rouwmoedige bekentenis en na men hem in vrede aan. In 1645 werd hij wederom aangesteld tot kapitein van een compagnie voetvolk en het jaar daarop huwde hij Johanna gra vin van Hanau. In 1666 overleed Emmanuel en werd begraven in de oude kloosterkapel van St. Aachten. de Waalse Kerk, waar men orviangs zijn fraaie grafzerk heeft blóot- g6legd' A. VAN PEER. (Van onze redacteur). Naar wy" vernemen, zullen in het na jaar enige Kruisheren uit ons land naar Duitsland vertrekken om in Ehrenstein in een voormalig Franciscanerklooster een communiteit te vestigen, waar in de toe komst priesters voor een eventuele Duit- danig de eed af. Doch toen hi 'n half jaar prov,"cle (van «e Orde opgeleid kun later in Gelderland lag, verliet hij plotse- S Kruisheren teven IP*hij plotse ling zijn compagnie en ging zich in zijn klooster melden. Van daaruit schreef hij brieven aan zijn zusters te Delft ,om haar door zijn redeneringen tot het Katholiek geloof over te halen. Ook doet hij daarin afstand van zijn tijdelijke goederen. Om wederom aangenomen te worden in het klooster, schijnt Emmanuel een ver haal opgedist te hebben, dat hij onder dwang zijn geloofsbelijdenis in de Waalse Kerk heeft afgelegd en dat hij in zijn hart altijd Katholiek gebleven was. Zijn tevens in Elberfeld. behorend tot de stad Wup- pertal, een grote parochie gaan bedienen. Daarmee keren de Kruisheren na 150 jaar terug naar een land. waar zij zich in het verleden vele verdiensten hebben verworven en in het bijzonder denken wij aan de krachtige houding, die zij tij dens de Reformatie tegenover het op dringende protestantisme hebben aange nomen Toen andere kloosterlingen in Duitsland de Katholieke Kerk ontrouw '««tWI (Van onze speciale verslaggever) Het comité, dat de festiviteiten voorbereidt, waarmede het zevende eeuwfeest van St. Claras Heilig afsterven te Assisië omkranst zal worden, heeft de fout begaan om. bepaalde plannen die nog niet rijp voor publicatie waren, te vroeg tijdig wereldkundig te maken. Zo vermeldt een rijk geïllustreerde uitgave, die aan dit jubileum is gewijd, op het officieel vastgestelde programma, dat Donderdag 30 Juli a.s. het lichaam van de H. Clara, dat in de crypte Harer Basiliek wordt bewaard, in plechtige processie naar de Basiliek van O. L. Vrouw ter Engelen wordt overgebracht. Dit zou in zeven eeuwen de derde z.g. Translatio van de jtieuige mjotcibti. Doch de H. Congregatie der Riten wilde voor de uitvoering van dit plan geen verlof geven vooraleer een aan tal door haar aangewezen dekundigen met Kardinaal Micara aan het hoofd zich ter plaatse overtuigd had, dat deze overbrenging zonder enig ri sico ondernomen kon worden. Na rijp beraad zijn prof. De Ninno van de Gre goriaanse Universiteit te Rome en dr Laffranco, geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Assisië 7 Juli j,], tot de con clusie gekomen, dat het niet verant woord is deze onderneming te wagen. De toestand van het stoffelijk over schot van de Heilige is n.I. van dien aard, dat het gevaar geenszins denk beeldig is, dat het reeds verpulverd gebeente tijdens het transport geheel uit elkaar valt. De plechtigheid der Translatio gaat echter door; in de plaats van het lichaam zullen de voornaamste reli kwieën van de H. Clara: haar habijt en de door St. Franciscus afgeknipte haarlokken naar de basiliek van O. L. Vrouw ter Engelen worden overge bracht. De reeds maanden van te voren aan gekondigde tentoonstelling van hand werken, die door Clarissen en Francis- kanesse'n vervaardigd zijn, is ook op een fiasco uitgelopen. Door diverse on- denvonden moeilijkheden moest ze wor den afgelast. De idee is echter niet prijs gegeven, want men heeft besloten de Milanese expositie van moderne beelden de kunst, die op St. Clara werd ge ïnspireerd, naar Assisië over te brengen. Deze collecte omvat 51 schilderijen en 20 beeldhouwwerken De inzendingen van de kunstenaars Consadori, Filocarmo, Cassino en Manfrini zijn te Milaan be kroond. Zaterdag 1 Augustus a.s., de voor avond van het feest der f'ortiuncula- aflaat. luiden alle klokken van Assisië de plechtigheden in, waarmede het hei lig afsterven van de geliefde Santa Chiara dat zeven eeuwen geleden op 11 Augustus 1253 in het arme klooster van San Damiano. plaats vond, deze maand wordt herdacht. De gehele landstreek wordt 's avonds geïllumineerd. Z. E. Clemens Kardinaal Micara, voor zijn verheffing tot deze hoge waardigheid Pauselijk Nuntius te Brussel, zal Z. H. de Paus op dit ju- De H. Clara bileum vertegenwoordigen. Op dit mo ment staat het nog niet vast of diens afvaardiging een privaat dan wel een publiek karakter zal dragen. Ongeveer het gehele episcopaat van Umbrië, alle bisschoppen uit Italië en de aanwezige missiebisschoppen die tot de Franciskaan- se Orden behoren zullen dcor hun tegen woordigheid aan de groots opgezette her denking een bijzondere luister verle nen. Ook de regering en het stadsbe stuur zullen aanwezig zijn. Het hoogtepunt vormt het feest van de H. Clara dat Woensdag 12 Augus tus a.s gevierd wordt, 's Morgens cele breert Z. E. Kardinaal Micara de Pon tificale Hoogmis in de Basiliek van St. Clara, welke onder zijn hoge bescher ming is gesteld, en houdt zelf de feest- predicatie. De beroemde componist Licinio Refice heeft voor deze gelegenheid een Mis gecomponeerd, die hii persoonlijk komt dirigeren. In het nationaal programma van Radio Roma wordt de plechtigheid door de sterke zender R. A. I. van 1112.15 uur uitgezonden. werden en zich voor de nieuwe leer lie ten winnen, toonden de leden van de oude Orde der Kruisheren reeds in 1210 door Theodorus van Celles gesticht, maar in de geest jong en krachtig na een in terne hervorming in 1410 zich als ware paladijnen van Paus en Kerk, op wie de ketterij in het algemeen gesproken geen vat heeft gehad Vooral in het Rijnland, waar de Orde meer dan twintig kloosters bezat, hebben de Kruisheren geijverd voor het behoud van het ware geloof en het is ongetwijfeld mede aan hun goede zielzorg te danken, dat de bevolking daar voor 't merendeel katholiek is gebleven. Het eerste klooster werd gevestigd in Beijenburg, dat tot het gebied van Graaf Adolf V von Berg behoorde, die in het jaar 1298 de Kruisheren vroeg hun intrek te nemen in zijn burcht „Steinhaus". Di' klooster werd in de tweede helft van de vijftiende eeuw verplaatst. Meermalen is het nieuwe klooster, dat zijn naam „Stein haus" bleef behouden, door brand geteis terd en na de brand van 1679 bleven al leen de muren overeind. In de loop van de tijd is de Magdalena-kapel, die bij de burcht behoorde en oorspronkelijk alleen diende ten behoeve van de mensen, die bij de Graaf in dienst waren en over wie de Kruisheren de zielzorg uitoefenden, een zelfstandige parochiekerk geworden. De bewoners van het klooster „Stein haus" werden vroeger Kruisbroeders ge noemd, doch in een oorkonde van 1481 worden zij voor het eerst betiteld als „Heren desz cloisters torn Steynhus". In 1753 is nogmaals brand uitgebroken, waar bij de meeste oorkonden verloren gingen. Een oude kerk en een vleugel zijn nog overgebleven van het klooster in Beijen burg. dat de Kruisheren in 1804 hebben moeten veriaten na een besluit van 25 Februari 1803 door Napoleon, om de kloosters rechts van de Rijn op te heffen, nadat hij 9 Juni 1802 reeds besloten had tot opheffing van de kloosters aan de lin keroever. De kotter „Sterna" van de reder-eige naar E. D. de Koster uit Wassenaar is gis teren uit IJmuiden naar de haven van Santos vertrokken, een reis van ongeveer 6000 zeemijlen, volgens de route, die ook Columbus indertijd moet hebben gevaren. Het scheepje, dat met zeven man be mand is, hoofdzakelijk IJmuidenaren, die in Brazilië een visserijbedrijf willen gaan stichten, is uitgeleide gedaan door een groot aantal autoriteiten op scheepvaait- en visserijgebied. De consul-generaal van Brazilië, de heer Murillo Tasso Fragoso, zekle verlheuigd te zijn dat de Nederlanders met zoveel durf het Braziliaanse avontuur hadden aangepakt. Het scheepje is in San tos bijzonder welkom. Olivier Koop, componist en koor dirigent te Aerdenhout, is Dinsdag te Den Bosch door de Katholieke Vereni ging van Directeuren en organisten har telijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als toonkunstenaar: Dertig jaren lang is de heer Koop lid geweest van de vereniging. In een hartelijke toespraak heeft dr A. Kat de heer Koop geprezen en hem een exempel van een goed kerkmusicus, een uitstekend paedagoog en een hartelijk mens genoemd. Voorzitter Fransen en drs Van Run sloten zich bij de woorden van hulde aan. (Van onze correspondent) BONN, Dinsdag EEN dorpsdominé m het Duitse Oost-Friesland gelooft één der raadselen der wereldgeschiedenis te hebben opgelost. Dominee Joergen Spanuth namelijk uit Bordelum, een dorpje, niet ver van de Duits—Deense grens, is er sedert een jaar heilig van overtuigd het verdronken land Atlan tis te hebben gevonden, vanwaar vol gens Plato's beschrijvingen de Noord se volken stamden, die vóór onze jaartelling doordrongen tot in Klein- Azië en tot voor de poor ten van Athene. Het is nu een jaar ge leden, dat t kleine jacht Lupin" de wateren ten Oosten van Helgoland ging verkennen, waar naar de mening van Joergen Spanuth de ge boortegrond van de At- lanten geweest moest zijn. vóórdat deze grond door de golven verslon den werd. Hij ging daarbij af op de beschrijvingen van Plato, die noch tans vroegere Atlantis-zoekers naar heel andere richtingen hadden ver wezen. Zo vermoedde de Britse on derzoeker Sykes Atlantis te vinden in de buurt van de Azoren, waar hij met radar en waterbommen vergeefs probeerde op drie duizend meter diepte enig spoor van prae-histori- sche beschaving te ontdekken. Zo heeft een nazaat van Tolstoi in be richten van een oorlogsvlieger aan leiding gevonden om in het zuide lijke deel van de Atiant'sche Oceaan naar ruïnes van stadsmuren en tem pels te gaan speuren. Zo dacht de Fransman Henri Lhote Atlantis in de Sahara te kunnen vinden. Spanuth had zijn aanwijzingen echter niet alleen van Piato.. Het had hem al lange tijd niet met rust gelaten, dat de Friezen nog heden ten dage hun Helgoland „Atlu" noe men. Bovendien vond hij in Plato's bericht een vingerwijzing, die alle twijfel volgens hem moest wegnemen. Daar werd namelijk beschreven, hoe vóór het hoofdeiland der Atlanten een als met een mes afgesneden rots uit rode, zwarte en witte steen uit de zee oprees. Dat kon slechts Helgo land zijn, welks rode rotsmuren nog altijd de zee trotseren. Zwarte rotsen liggen nog altijd onder het kleine strand van Helgoland. Witte kalk steen heeft het eiland ook gehad, het is eens zelfs een groot producent van kalksteen geweest. Zo wierp Spanuth het anker bo ven het stenen plateau in de zee, waar de Helgolandse kreeftenvissers van ouds hun beste exemplaren vin gen. Zijn duikers lieten zich op de zeebodem zakken en zij telefoneerden reeds na weinigeminuten het sen sationele nieuws, dat Spanuth's expe ditie spoedig faam zou geven, er wa ren twee parallel lopende wallen van stenen te zien, die duidden op een vroegere bebouwing. Zo werd de dorpsdominee de enige Atlantiszoe- ker, die tenminste een paar vage realiteiten aan zijn theoretische be vindingen kon toevoegen. Dat de oude Atlanten reeds koper verwerk ten, kan volgens hem zeer goed kloppen met de structuur van de rot sen van Helgoland. Dat zij over „een eigenaar dig, goudglanzend na tuurproduct" beschikten, zou overeen kunnen ko men met de veelvuldige barnsteenvondsten, die de kreeftenvissers rond Helgoland doen. SPANUTH zet zijn onderzoekin gen nog altijd voort. Hij wil de door hem gevonden ruïnes uit meten en fotograferen. Dat alles doet hij met zijn eigen schaarse spaarpen ningen en er zijn dan ook al stem men opgegaan om overheid en vak geleerden belangstelling bij te bren gen voor het lekenwerk, dat tot dus verre verricht is. De dominee is zo zeker van zijn zaak, dat hij alvast een boekje heeft laten drukken onder de titel „Het op geloste raadsel Atlantis" Daarin ver telt hij, hoe hij op de boeg van zijn schip stond te overpeinzen welk een wereld hier onder de zee bedolven was: „In de geest zag ik de mach tige en rijke stad, over welker ruïne ons schip voer. Ik dacht aan de men sen, die hier eens geleefd hebben, en aan die dag vol verschrikking, waarop dit eiland door de Noordzee, de Moordzee, werd verslonden. Hier had eens Odysseus volgens het be richt van Homerus na tienjarige dwaaltocht gastvrij onthaal gevonden. Ik dacht ook aan hetgeen de H. Schrift zegt van dit eiland, de „ai Kaphthor", het eiland der wereld- zuilen. Vooral ging mij het woord van de profeet Amos door de geest: Heb ik niet Israel uit het iar.d van Egypte gevoerd en de Philisten uit Kaph thor?" Volgens Spanuth heeft niet alleen Plato, doch hebben ook het Oude Testament en Homerus naar Helgo- lands Atlantis verwezen. De enige perkamentfabriek van Neder land, nl. die van de firma Elzas in Bor- culo,' zal uit ons land verdwijnen. Het bedrijf zal worden overgeplaatst naar Dublin. Hiermede komt een einde aan een Nederlandse industrie, welke in 1830 werd opgericht door Nathan Elzas. Niet minder dan 123 jaren heeft dit bedrijf zich in Borculo staande weten te houden. Het ging van overgrootvader over op de ach terkleinzoons. Deze verhuisden na de oor log naar Dublin. Het bedrijf stond de laatste jaren onder leiding van een bedrijfsleider. De reden van de opheffing hier te lande ligt voornamelijk hierin, dat het bedrijf vroeger veel export had naar alle lanéen van Europa. Nu zijn de landen achter het IJzeren Gordijn uitgevallen. De export mogelijkheden liggen in het Sterlinggebied veel gunstiger. Bovendien ligt de grond stofpositie in Ierland veel gunstiger. Het werd in Nederland steeds moeilijker aan een bepaald soort vellen te komen, dat voor de fabricage van perkament' in aan merking komt. Er heeft een ingrijpende verandering plaats gehad in de Neder landse veehouderij. De hoge prijzen voor het slachtvee zijn oorzaak, dat landbou wers de kalveren langer aanhouden dan voorheen, waardoor na slachting de vellen niet meer voor bereiding van perkament geschikt zijn. De Ierse autoriteiten hebben inmiddels alle medewerking toegezegd, voor wat betreft de toelating van ge schoold personeel. Ter voorbereiding van de vestiging van de Amerikaanse Typewriter Company in het voormalige pand van de Colgate- Palmolive-fabrieken te Leiden vertoeft de vice-president van deze maatschappij, de heer Starett, met enige ingenieurs in ons iand. Besprekingen zijn gevoerd, die er thans definitief toe hebben geleid dat in Leiden de montage-industrie van de Royal maatschappij wordt gevestigd, die op den duur de gehele Europese voorziening zal verzorgen. Aanvankelijk zal men zich te Leiden tot montage beperken, doch de mogelijkheid wordt overwogen, in de toe komst tot fabricage over te gaan. De hoofdzetel van de maatschappij is geves tigd in New York. De Leidse gemeente raad heeft zich bereid verklaard zo nodig medewerking te verlenen bij de uitbrei ding van de Leidse bedrijfsruimten- Zo mag men geloven wij de conclusie wel formuleren waartoe kennisneming van Henry Misrock's „God had seven davs". in bijna onberispelijke vertaling van Karei Deenan, bü de Uitgeverij De Fontein te Utrecht van de pers gekomen, schijnt te leiden. Evenals elders blijven ook in de nieuwe wereld de pogingen om vorm te geven aan de roman van katholieken huize nog in het experimen tele stadium. Naar onze smaak is dit overigens zeer verdienstelijke werk van Misrock meer algemeen christelijk (ten dele Protestants) gedacht dan zuiver- kathoiiek, terwijl uit roman-technisch oogpunt de ontknoping aan de kwaliteit van het geheel danig afbreuk doet door dien zij te zeer met de waarschijnlijkheid in conflict komt. Voluit-katholiek echter mag de ten dens van het boek heten, welke tegen ieder die het betwisten wil volhoudt dat aan de goed geconstateerde feiten van een Gods-wonder redelijkerwijze geen haarbreed in de weg kan worden gelegd: ja, dat zelfs uit het hopeloze gedoe om aan de consequenties van een echt mi rakel te ontkomen slechts bewijskracht e contrario valt te putten. Denk nu niet, dat er zoals we ooit in een Nederlandse katholieke „roman" aantroffen - geleerde vertogen worden opgezet. Daarvoor is dit boek van Mis rock te zeer belletrie van de beproefde soort. De logische gedachtengang ligt hier zorgvuldig verholen jn het vlot-ge- schreven, soms Amerikaans-luidruchtige verhaal en de levendige dialoog, die bo vendien sprankelt, van humor. Neen, een tractaatje is het aller- :nst geworden. Eer een rusteloos heen e-n weer flitsen van geestige kwinkslagen die tegen de achtergrond van de mo derne wereldsituatie niettemin het mens dom alarmeren. Als een viertal ongeneeslijk verklaarde oorlogs-invaliden plotseling het gebruik van ledematen en zintuigen terugkrijgt, wekt. dit onder de bevolking van de Verenigde Staten zulk een sensatie dat een algemene opleving van het kwijnen de Godsgeloof de overheid, die met het alles-bij-het-oude-laten gediend is, tot het nemen van tegenmaatregelen dwingt, die heel het „effect" van liet wonder door goedkoop bedrog van de lichtgelo vige massa verijdelen. Terwijl deze op- en neergang van de „publieke opinie" met duidelijke contou ren door het romantische fantasie-beeld naar voren dringen, heeft de schrijver zich laten verleiden al te grote nadruk te leggen op de kwestie van de recht vaardige oorlog, die als we hem goed begrijpen absoluut niet meer mogelijk zou zijn. Wij achten zulke sententie, met de katholieke opvatting in strijd, niet op haar plaats in dit boek dat zo fijn de vinger op menige wonde weet te leggen, als het om maar iets te noemen speelt met de gedachte dat „het Christendom altijd zo'n bevredigende godsdienst is ge weest omdat zo weinig mensen zich er aan hebben gestoord wat hun persoonlijk leven betreft; behalve dan op Zondag". En pater Casey, die veel te zelden aan het woord komt, zou zeker desgevraagd ook deze hyper-trofée van de anti-oor logsgedachte hebben weten te besnoeien met zijn rustig-bezadigd onderscheidings talent. Van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening vernemen wij, dat contracten met Rusland tot levering van thans in totaal 11.000 ton boter zijn gesloten. Ongeveer tegelijkertijd heeft Nederland contracten met Rusland afge sloten tot aankoop van tarwe tot een totale hoeveelheid van 115.000 ton. Het boekjaar 1952, het 100ste van de N. V. Nederlandsche Lloyd, is volgens het zojuist verschenen jaarverslag gunstiger geweest dan enig voorafgaand jaar. Het premie-inkomen nam met 2.404.885 toe tot 27.236.572, waarvan 19.472.568 voor eigen rekening. Deze toeneming stemt temeer tot vol doening, daar van verzekeringsbedrijven stellig niet gezegd kan worden, dat de ontwikkeling van de marktsituatie in bin nen- en buitenland in het verslagjaar gunstig voor hen is geweest. In ons land heeft de toenemende liberalisatie van het deviezenverkeer een vergroting van de buitenlandse concurrentie teweeg ge bracht, die uiteraard tot een versterkte druk op het premieniveau moest leiden, aldus het verslag. Met de N. V- Assurantie Mij „De Neder landen van 1845" en de Brandverzekering Mij „Holland" van 1859 is besloten om toekomstige uitbreidingen in het buiten land in beginsel gezamenlijk ter hand te nemen. In het verslagjaar zijn kantoren geopend te Semarang en Makassar. De ramp in Februari jL heeft de maat schappij niet in ernstige mate getroffen. De te vergoeden schade ligt voor het grootste deel op het gebied van de trans portverzekering. Deze bleef binnen be perkte grenzen. Na reservering voor verschillende doel einden bedraagt het winstsaldo 1.428 347 Uitgekeerd wordt een dividend van 22H pet, waarvan 2% pet reeds interim is betaald. Zondag a.s. wordt officieel het tweede eeuwfeest .gevierd der oprichting van de godvruchtige vereniging van O. L. Vrouw van Goede Raad. Deze viering - zal plaats hebben in het klooster van O. L Vrouw van Goede Raad te Culemborg, 'waarbij alle zelatricen van de Vereniging zün uitgenodigd. Om kwart voor elf zal Z H Exc. mgr Petrus Canisius van Lierde sacnsta van Z. PI. de Paus en vicaris- generaal van Vaticaanstad, een pontfi- F?.e Uoogmis opdragen. De zang hier bij zal worden verzorgd door hit koor -Vie Sangertjens uyt die Haghe" uit Eindhoven. Des middags om 3 uur is er een feestvergadering met toespraak van mgr van Lierde over werp „Waarom C - Raad vereren?". Deze toespraak zal omlijst worden door zang van bovengenoemd, koor en door declamaties van mej. J. Lampen uit Eindhoven. Om 4 uur is er een Pontifi caal sluitingslof. De godvruchtige vereniging heeft ten doel de devotie tot Maria, Moeder van Goede Raad te verspreiden en te ver diepen, speciaal bij de keuze van een levensstaat of bij de vervulling van de plichten van de levensstaat. In ons land werd de vereniging in 1891 opgericht te Utrecht en te Eind hoven in 189o te Amsterdam in 1908 te Witmarsum (Fr.) en in 1928 te Nij megen. Er zijn in Nederland dus 5 af delingen, terwijl de hoogeerw. pater Pro vinciaal van de Augustijnen de hoofd directeur voor geheel Nederland is het onder- Vrouw van Goede De Argentijnse regering heeft bekend gemaakt, dat binnen een periode van 210 dagen gedocumenteerde aanvragen kun nen worden ingediend voor de teruggave van geblokkeerde vijandelijke activa in AfSentinië. Zij heeft voorts besloten om geblokkeerde handelsmerken en patenten weer ter beschikking te stellen van d* voormalige Duitse eigenaars.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5