Twee millioen mensen in nood Vluchtelingen doen blijven in bevolkte gebieden moeilijk Impasse in „vervoersconflict GOEDE GAVEN uit Ierland Om het beginsel der vrije Rijnvaart Kwesties bij verkiezingen van wethouders Rusland ziet af van Oostenrijkse bezettingskosten Duistere nota over Staatsverdrag Nieuw rumoer bij „Ommelanden" Stroom van Oost-Duitsers is overweldigend iii Kremlin-spel in WenenAls 't maar geen huilen wordt Prins Zondag naai de Antillen igijr lDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Vrijdag 31 Juli 1953 WEERBERICHT Belemmeringen „aan de overzijde van de Oceaan Opdracht loopt dit jaar af Perspectief Emigratie moeilijk geworden „Complot tegen president" Manifest van werknemersorganisaties Mrs. McNeill, de Ierse gezante, bood textielgoederen aan Advies van Stichting van den Arbeid? MP Bonn onderzoekt Nederlandse nota Voldoening in België Proefmobilisatie van derde divisie Nederlander in Indo- China gesneuveld In totaal zes vliegtuigen vernield bij „Coronet" DOOR BESTELAUTO GEDOOD Alkmaar zonder P.v.d.A.-man in de leiding Kremlin doet twee stappen te Wenen Personeelchef vond op zijn kantoordeur een hangslot Voor het eerst een tverkelijk offer Ook bezoek aan prinsessen in Amerika 50 jaar communistische partij in Rusland „Geen nieuwe oorlog" zegt Pravda Chinese beloften van trouw fv Ppa Sü mm f |gj|g - •ƒ- A- p -n - |g f>- De voedselactie in Berlijn 0' De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land nog enige regen, later opklaringen en enkele verspreide buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Zaterdag 1 Augustus: Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur; Maan op 22.27 uur, onder 13.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie) „Ik verzoek ti cr toch vooral op te wil len letten, dat het vluchtelingenprobleem dynamisch is. Hier in Nederland denkt men doorgaans, dat het een vraagstuk met een statisch karakter is, doch dat is geens zins het geval. In Europa bijvoorbeeld ko men er jaarlijks 40 tot 45.000 vluchtelingen bij". Aldus vertelde de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen in dienst van de Verenigde Naties, onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goedhart, die gistermiddag op een persconferentie in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag een en ander meedeelde over zijn werk en de stand van zaken bü de hulp van de vlu h- telingcn. Helder en duidelijk was zijn betoog, zon- der notities te raadplegen gaf hij z\jn za kelijke uiteenzetting over het probleem, dat nu nnc eaat over twéé millioen mensen over de gehele wereld. Mr Van Heuven Goedhart begon met te vertellen, dat de podracht, welke de Ver enigde Naties hem verstrekten, aan het einde van dit jaar afloopt. En allereerst zal moeten worden uitgemaakt, of het kantoor van de hoge commissaris zal blijven be staan. Twee weken geleden heeft de So ciale en economische raad met zestien te gen twee stemmen (van Rusland en Polen) besloten de assemblée aan te bevelen over te gaan tot verlenging van vijf jaar. De assemblée heeft hier het laatste woord en ais inderdaad wordt beslist, dat het kan toor blijft bestaan, zal de vraag moeten worden beantwoord, wie in de toekomst hoge commissaris zal zijn. Als men tot verlenging besluit, hoop ik, dat tevens zal worden besloten een 1>®ter budget ter beschikking te stellen, aldus ging de heer Van Heuven Goedhart voor Op het ogenblik stellen de V.N. slechts een bedrag ter beschikking voor dc strikt ad ministratieve zaken en geen dollar hier van komt rechtstreeks de vluchtelingen ten goede. Voor deze hulp staat 1,2 millioen dollar ter beschikking welkebeddrag door de hoge rneTwIet dat bij 3 millioen dollar voor ogen had bij het begin van zijn bedelpartij, is het duidelijk, dat het resultaat hier met zeer gunstig mag worden genoemd. Daar naast is er een bedrag van 2.9 millioen dol lar van de Fordstichting, dat bestemd is voor de oplossing van het vraagstuk van de vluchtelingen. Die oplossing moet men zoeken in twee richtingen, allereerst door emigratie en voorts door integratie. Wat de emigratie betreft, ziet de heer Van Heuven Goed hart de toekomst niet erg gunstig in. Naar zijn mening is de integratie van de vluchtelingen in de landen, waar zij ver blijven, veel belangrijker. Van de gelden door de Fordstichting ter beschikking gesteld, is hiervoor al 2.5 millioen dollar besteed en er zit veel perspectief in. De landen waar het hier om gaat zijn voornamelijk Duitsland, Oostenrijk, Italië en Griekenland. Naast het genoemde fonds heeft men nog 7 a 8 millioen dollar ter beschikking uit an dere bronnen, regeringen en particu lieren. Sprekend over Duitsland legde de hoge commissaris er de nadruk op, dat men goed onderscheid moet maken tussen de ver schillende „soorten" vluchtelingen. Aller eerst zijn er de mensen, die overeenkom stig de besluiten van Potsdam in 1945 kun nen worden teruggeleid (de Duitsers uit de landen nabij Duitsland). Daarnaast zijn er de vluchtelingen uit de Oostelijke zone van Duitsland (die geen vluchtelingen in eigenlijke zin zijn, daar zij immers hun land niet hebben verlaten). Van deze ca tegorie zijn ex sinds Januari 220.000 bijge komen. En tenslotte zijn er de mensen, die gevlucht zijn uit de landen achter het ijzeren gordijn naar het Westen. Uiteraard levert de integratie van men sen in de dicht bevolkte landen moeilijk heden op. Emigratie is echter zeer moei lijk geworden. Het opnemen van migran ten is voor de landen aan beperkingen on derhevig, immers, de mogelijkheden in die gebieden zijn wei groot, doch eerst dienen die landen tot ontwikkeling te zijn gebracht (men denke aan de ver keerswegen e.d.). Daarvoor zijn grote credieten nodig, die uiterst moeilijk te verkrijgen zijn. Bovendien is de aandacht in die landen meer gericht op de mensen uit overbevolkte gebieden. Er wordt een zekere voorkeur gegeven aan bijv. Noren, Nederlanders en andere nationaliteiten. Bij het toelaten van emigranten uit deze landen kan een strenge selectie worden toegepast. Natuurlijk wordt dat ook ge daan bij het toelaten van vluchtelingen, doch hier spreekt de factor, dat eenmaal toegelaten vluchtelingen niet meer kun nen worden teruggezonden als dat om een of andere reden wenselijk zou blijken, een woordje mee. Het is een harde waarheid dat „moei lijke gevallen" geen plaats krijgen in lan den aan de andere zijde van de Oceaan en het pleit voor de Europese staten, dat zij deze mensen wèl opnemen, aldus de heer Van Heuvel Goedhart. Ter illustratie vertelde de hoge com missaris, dat een groep vluchtelingen in een Zuid-Amerikaanse staat in haar ge heel werd opgepakt en geïsoleerd, toen een van hen een brief aan de president van dat land wilde schrijven men meende met een complot tegen de pre sident te doen te hebben. Een functio naris van het kantoor der h. c. heeft heel wat moeite gehad om de zaak weer in orde te brengen.... Emigratie kan ook slechts een heel klein gedeelte van het probleem in Duits land oplossen. Integratie is ook hier de aangewezen weg en men ziet dat ook wel in, aldus de heer Van Heuven Goedhart, die er op wees, dat het huidige economi sche peil in Duitsland in belangrijke mate mede door de arbeid van vluchtelingen is bereikt. Op het ogenblik zijn er in West- Duitsland nog ongeveer 2 tot 2.5 millioen vluchtelingen, van wie er 4 a 500.000 nog in kampen verblijven. Dit cijfer moge enigszins vreemd schijnen, als men het vergelijkt met de 2 millioen, waarover wij in het begin spraken, doch men moet daarbij in het oog houden, dat slechts de derde van de genoemde drie categorieën onder het mandaat van de hoge commis saris valt. In Europa heeft hij te maken met één millioen vluchtelingen en met eenzelfde aantal daarbuiten. De moeilijk ste groep is die van 15.000 in Shanghai, van wie er een belangrijk deel geheel in het leven worden gehouden door directe geldelijke steun, die door de communis tische autoriteiten wordt „toegelaten". De gezamenlijke organisaties van werk nemers in het wegvervoersbedryf, die be trokken zfjn bij de moeilijkheden over de loon- en arbeidsvoorwaarden in dit bedrijf, hebben zich hedenmorgen middels een manifest gericht tot de bij haar aan gesloten leden. De ondertekenaars delen mede, dat het manifest is uitgegeven naar aanleiding van de dienstorders die door de werkgevers zijn uitgereikt en waarin nadere mededelingen worden ge daan over de stand van zaken betreffen de de onderhandelingen. Herinnerd wordt dat op 24 Juli j.l. de laatste bespreking met de werkgevers is gehouden. De werkgevers stelden een loonsverhoging voor met 2 pet. en onder bepaalde omstandigheden een toeslag van maximaal vijf procent toe te kennen. De werknemersorganisaties vragen zich af waarom de werkgevers niet accoord wen sen te gaan met een loonsverhoging van 7 pet., terwijl zij wel beweren dat hun voorstel overeenkomt met een loonsver hoging van 7 pet. Het manifest vervolgt dan: „Men wenst per se een toeslag en geen verhoging der lonen met 5 pet., omdat deze toeslag vol komen vrijwillig is, d.w.z. men kan het geven en ook nalaten". De werknemers- Met een vriendelijke lach, gekleed in een vrolijk blauw-witte japon, met een coquet rood hoedje op, zo stond gis termiddag mevrouw Josephine McNeill, de gezante van Ierland in Nederland, in de drukte en het geroezemoes van de Merwebaven te Rotterdam eu zij bood met enkele, welgekozen woorden de laatste van een groot aantal kisten, ge vuld met alle mogelijke soorten gebruiks- textiel, aan jhr II. Beclaerts van Blok land, hoofd van de afdeling buitenland van het Nederlandschq Roodc Kruis, aan, welke goederen een geschenk zijn van het gehele Ierse volk aan de getroffenen bü de watersnoodramp. Zij noemde deze gave een geschenk van 17 ton ter waarde van bijna J 190.000 een symbool van de vriendschap, die het Ierse volk voelt voor het Nederlandse. Natuurlijk, zo zeide zij verder, kan alles hersteld worden, wat verloren is^ge gaan: er zijn nu eenmaal onherstelbare verliezen geleden; maar het Ierse v° heeft er toe willen bijdragen om datgene te herstellen, wat tot een bepaalde hoogte mogelijk was. ,,Ik hoop", zo besloot zij haar korte, maar gevoelvolle toespraak „dat degenen, die van deze gave zullen Profiteren, het zullen ontvangen in de geest van vriendschap, waarmee Ierland het zond". Jhr Beelaerts van Blokland herinnerde er aan, dat reeds onmiddellijk na de ramp fit Ierland hartelijke blijken van mede leven waren gekomen en dat uit een in zameling, die op 14 Februari jn Ierland Werd gehouden, reeds een grote hoeveel heid toen zeer hoog nodige gebruiksgoe deren van allerlei aard uit Ierland werden ontvangen. En opnieuw, aldus jhr Beelaerts van Blokland, spreek ik mijn hartelijke dank uit tegenover de verlegen woordigster van Ierland in Nederland, voor de zeer belangrijke gift, welke ons thans weer werd gezonden. De goederen zullen zo spoedig mogelijk worden gereed gemaakt om in de vorm van textielpakketten aan de getroffenen te worden gestuurd. organisaties menen dat deze toeslag, die maximaal 5 pet. is (dus ook minder kan bedragen) maar een betrekkelijke zeker heid biedt voor de toekomst. De werknemersorganisaties hebben, zo als bekend, in hun bemiddelingsvoorstel gesteld, dat alle lonen met 7 pet. dienen te worden verhoogd en dat dit bindend zal moeten gelden voor alle ondernemin gen. Daarnaast hebben zij o.m. verlan gens geuit ten aanzien van de diensttijd (48-urige werkweek, waarbij aanwezig heidsuren als diensttijd gelden) en de overwerkuren. Tot zover het manifest. Er is nog geen beslissing genomen over eventueel te ondernemen stappen of ac ties. De werknemersorganisaties hebben van de werkgevers nog geen officiële me dedeling ontvangen over de resultaten van de Woensdagmiddag in Den Haag ge houden bespreking tussen de N. V. T. O F. N. O. P. en B. B. N. Naar wij vernemen zou het college van rijksbemiddelaars gisteravond een oriënterende bespreking gevoerd hebben met de werkgeversorganisaties. Men ver wacht dat als laatste poging de Stichting van den Arbeid zal worden gevraagd een advies aan het college van Rijksbemidde laars uit te brengen, waarvan dan een bindende regeling van de loon- en ar beidsvoorwaarden het gevolg zou zijn. Morgenochtend zullen de werknemers organisaties een bespreking hebben mei het college van Rijksbemiddelaars. Mor genmiddag houdt de looncommissie uit de stichting van de Arbeid een zg. hearing met de werkgevers en werknemers. Deze commissie pleegt het college van Rijks bemiddelaars te adviseren. y Het voorlichtingsbureau der West- duitse regering heeft de volgende ver klaring uitgegeven; „Naar aanleiding van de op 28 ju]i 1953 jn Den Haag gepubliceerde officiële mededeling, vol gens welke de Nederlandse regering in verband met bepaalde vraagstukken der Rijnscheepvaartpolitiek een stap in Bonn heeft ondernomen, wordt meege- Naar aanleiding van vele bij burgemees ters binnenkomende verzoeken om inlich tingen wordt medegedeeld, dat voor de mo bilisatie-oefening van de 3e divisie alleen grootverlofgangers onder de wapenen moeten komen, die enige tijd geleden een persoonlijke schriftelijke waarschuwing hebben ontvangen, dat zij rekening moeten houden met een oproeping in de eerste helft van Augustus voor de mobilisatie- oefening 3e divisie. Het gemeentebestuur van Maastricht ontving van de Franse consul-generaal te Rotterdam bericht, dat de 25-jarige J. Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maas tricht, op 17 Mei is gesneuveld bij Ma Chau Dong in Anam (Indo-China). Hen driks had zich met een vriend ongeveer twee jaar geleden aangemeld bij net Franse vreemdelingenlegioen in Noord- Afrika. deeld, dat gelijktijdig met deze publi catie door de Nederlandse ambassade in Bonn aan de Bondsregering een nota over deze kwesties overhandigd is. De inhoud van deze nota zal thans met de betrokken federale ministeries in het licht van de sedert lange tijd hangende internationale besprekingen worden on derzocht". Volgens „Het Laatste Nieuws" is in België met voldoening kennis geno men van het Nederlandse protest tegen de Duitse Rijnvaartpolitiek, die ook in België wordt beschouwd als een on toelaatbare schending van de Acte van Mannheim. Het blad verneemt, dat de Belgische regering, hoewel zij niet op de hoogte van de inhoud der Neder landse nota was, de Nederlandse stap verwachtte. „Het Laatste Nieuws'1 herinnert er aan, dat de andere Rijnvaartstaten er na de oorlog in toestemden, dat met het beginsel der vrije Rijnvaart de hand zou worden gelicht, zolang de econo mische toestand van West-Duitsland slecht was. Nu dat niet meer het geval is, kan moeilijk nog langer een beroep op de welwillendheid der andere Rijnvaartlanden gedaan worden, zo zegt het blad. Er bestaat voor de Duitsers geen werkelijke noodzaak, de buitenlandse vloten van de Rijn te weren. Een aantal leden van de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. heeft 'n bezoek gebracht aan de Staats mijnen in Limburg. Op de foto, welke gemaakt werd tijdens een bezoek aan het ondergronds be drijf van Staatsmijn Emma te Treebeek, zien we van links naar rechts: hoofdingenieur E. J. Ge- rards, bedrijfsleider van de Staats mijn „Emma", mej. dr. M. A. M. Klompé, ir A. Hellemans, directeur Staatsmijnen, de heer E. Visch en de heer Th. Koersen. Bij de jongste luchtstrijd-oefening •Co ronet" zijn in totaal vier vliegongelukken gebeurd, waarbij zes toestellen werden vernield. Zes piloten verloren hierbij het leven en twee moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van onze correspondent). Op de rijksweg tussen Assen en Gro ningen bij Peelo is de 59-jarige rustend landbouwer H. ten B. uit Assen gister avond door een bestelauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De man, die in erge mate doof was, wilde de weg over steken. doch werd verrast door een uit de richting Groningen naderende bestel wagen. Hij werd gegrepen, tegen de grond gesmakt en bleef bloedend liggen. Kort daarna is hij ter plaatse overleden. De onderhandelingen over de samen stelling van het a.s. tief an W in Alkmaar, gevoerd op initiatie! van Ho' KVP als grootste party in de raad^ waren gericht op een college op brede basis, waarin zoveel mogelyk alle zouden zijn vertegenwoordigd, onderhandelingen betrok- fracties Alle bij de q mrtcfonHhpdpn- Een Donderdagmorgen gepubliceerde nota van bet Kremlin aan de Oostenrijkse regering, waarin de Sovjet-Unie verklaarde, dat de weg tot hervatting van de besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag zou worden geopend indien de Oostenrijkse regering baar steun zou onthouden aan het Westelijk voorstel tot een „verkorte tekst" van dit verdrag, werd nog dezelfde dag gevolgd door een opzienbarende Russische beslissing, n.l. dat de Sovjet-Unie met ingang van 1 Augustus a.s. afziet van Oostenrijkse betaling voor de Russische bezettingskosten. De Russische nota over de hervatting van de bespreking over het Oostenrijkse staatsverdrag wekte overal verbazing. Te Wenen verklaarde men, dat Oostenrijk geen deelnemer is aan dc besprekingen over dit verdrag en dus ook geen stand punt had ingenomen over het Westelijke (Van onze correspondent). De rust bij de coöperatieve melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden", schijnt nog lang niet te zijn teruggekeerd. Er zijn tenminste opnieuw strubbelingen ont staan tussen de waarnemende beheerder de voormalige directeur F. de Boer en de personeelschef, de heer C. Baar- veld. De heer Baarveld was bij een opdracht, om de pensioenaangelegenheden te rege len, dingen tegengekomen, die hem aan leiding gaven een rapport samen te stel len Er verdwenen toen uit zijn bureau papleren. Later volgden de «leutel», de type-machine die in het kantoor van de heer De Boer werd geplaatst en tenslotte vond de personeelschef zijn kan toor afgesloten met een hangslot. Hem wérd toen te kennen gegeven, dat hij maar moest verdwijnen. De heer Baarveld heeft de zaak in han den gesteld van een advocaat, die in een brief aan „De Ommelanden heeft me degedeeld. dat zijn cliënt zich niet als ontslagen beschouwt. De heer De Boer ontkent alles. Het kantoor was afgesloten omdat de brandkast daar staat. Het bestuur wist van niets, hoewel het was belast met de personeelszaken. voorstel. „Wij hebben de indruk, dat de nota aan het verkeerde adres is gezon den, merkte een Oostenrijkse woordvoer der ironisch op. En dat deze interpretatie nog niet zo gek was, bleek toen Moskou hedenochtend bekend maakte, dat een ge lijkluidende nota ook gestuurd is aan de westelijke mogendheden. Mogelijk was het de Russische bedoeling, dat de Oostenrijkse regering zich tot een anti-Westelijk standpunt zou laten ver leiden, zo meende men in Wenen. Van geallieerde zijde werd opgemerkt, dat het voorstel tot een „verkorte tekst" van het ontwerp-staatsverdrag alleen maar gedaan was om uit de impasse te komen, geschapen door de Russen die honderden vergaderingen over dit verdrag op de meest ondubbelzinnige wijze hadden gesa boteerd. De Westelijken hadden altijd ver klaard over iedere tekst te willen be raadslagen, mits de goede trouw van de Sovjet-Unie maar aan het licht wilde tre den. Men vroeg zich dan ook af, wat voor bedoelingen de Russen met deze laatste nota aan Wenen konden hebben. Te Lon den meende men een bijzonder gewicht te aan de passage, mogendheden-besprekingen over het staatsverdrag zou zien via de diplomatieke kanalen. Betekent deze verwijzing zo vroeg men zich te Londen af, dat Rusland zich liever van het normale diplomatieke verkeer bedient i. pi. v. de door het Wes ten voorgestelde bijeenkomst der vier m - nisters van buitenlandse zaken in Septem ber? Een geheet andere indruk maakte uiter- aard het Russische besluit voortaan zelf de bezettingskosten te betalen, zoals de V S. reeds sedert zes jaar doen. Daar door komen Groot Brittannië en Frank rijk in een enigszins scheve positie te zit ten, aangezien zjj tot dusver niet bereid bleken het Amerikaanse voorbeeld te vol gen. Dit is het eerste gebaar, dat voor de Russen werkelijk een offer betekent, n.l. een bedrag van 151 millioen schilling, dat thans door henzelf zal moeten worden opgebracht. De vreugde over deze volko men onverwachte maatregel was uiter aard groot in Oostenrijkse kringen. Fransen en Britten zwegen. (Te Londen maakte men alleen de opmerking, dat de Russen het in hun macht hadden om reeds in 1949 een einde te maken aan de bezetting en dus ook aan de kosten daar van). De Amerikaanse hoge commissaris te Wenen verwelkomde intussen de Rus sische stap, maar voegde er aan toe, dat de Russen nu ook het Westelijk voorbeeld moesten volgen inzake het probleem der z.g. Duitse eigendommen, die nog altijd in de Russische zóne aan de Oostenrijkse gemeenschap onttrokken zijn, in tegen stelling tot de Westerse zönes. De jongste Russische nota laat echter doorscheme ren, dat juist het ontbreken van een schadevergoedingsregeling aan Rusland voor het opgeven van deze eigendommen de „verkorte tekst" onaanvaardbaar maakt moeten hechten aan de passage, waarin wordt verwezen naar een Oostenrijks me-| Opgemerkt wordt, dat dit reeds de twee- morandum van 30 Juni j.l., waarin zou; de opzienbarende Russische vnendelijk- worden gezegd, dat de Oostenrijkse rege- heidsbetuiging is jegens de Oostenrijkse ring gaarne een hervatting van de vier- regering. ken fracties (de C. P. N., die niet één lid in de raad is vertegenwoordigd, was hier niet bjj betrokken) stonden op het standpunt, dat het college weer uit vier wethouders zou moeten bestaan. Thans bestaat het uit twee wethouders van de K.V.P. en twee van de P.v.d.A. Ook was men het er over eens. dat twee wethouders weer zouden moeten voortkomen uit de K.V.P. Over de twee andere zetels waren de meningen ver deeld Drie der fracties, n.i. die der K.V.P.. V.V.D. en Prol. Chr. waren van oordeel, dat één wethouder moest voort komen uit de P.v.d.A., terwijl deze party zelf op het standpunt stond, dat zy wederom aanspraak kon maken op twee wethouders. Ten aanzien van de vierde zetel gaf de K.V.P. de voorkeur aan een wethouder van de Prot. Chr. Deze laatste fractie was ook van mening, dat de vierde wethouder uit haar mid den behoorde te worden gekozen, terwijl de V.V.D. eveneens aanspraak maakte op de vierde zetel. De fracties van de K.V.P. V.V.D. en Prot. Chr. hadden zich tot haar inzicht laten leiden door het feit, dat de burgemeester, mr dr H. Wytema, ook lid is van de P.v.d.A., terwijl men een college op brede basis wenste uit oog punt van algemeen belang. De P.v.d.A. heeft uiteindelijk gewei gerd gebruik te maken van het aanbod der overige partijen één wethouders zetel te aanvaarden, zodat mag worden aangenomen, dat de P.v.d.A., die evenais de K.V.P. tien leden in de Alkmaarse raad telt, in het 1 September a.s. te kie zen college niet zal zijn vertegenwoor digd. Het college zal alsdan bestaan uit twee wethouders van de K.V.P., één van de Prot Christelyken en één van de V.V.D. Prins Bernhard zal op 2 Augustus in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal der Kon. Marine zijn reis naar de Nederland se Antillen aanvangen. De heenreis wordt over de Verenigde Staten gemaakt, waar de Prins in Cape Cod twee dagen bij de daar logerende Prinsessen zal doorbren gen. Op 5 Augustus reist de Prins naar Curacao, waar hij de zesde vroeg zal ar riveren. Die morgen is er in Willemstad een ontvangst van vooraanstaande inge zetenen, waarna een rondrit door de stad zal worden gemaakt, 's Avonds wordt er een receptie door de gouverneur aange boden. De zevende Augustus wordt de marinebasis bezocht, terwijl 's middags het monument, aangeboden door het Ne derlandse volk aan de bevolking der An tillen als dank voor de in de oorlog ver leende hulp, door de Prins zal worden onthuld. 's Avonds zal de Prins het bestuur van het onlangs gestichte „Prins Bernhard- fonds-Nederlandse Antillen" installeren. Op 8 Augustus wordt een kort bezoek aan Aruba gebracht, waarna 's avonds per K. L. M. de terugreis naar Nederland wordt aanvaard. De Prins hoopt Maandag 10 Augustus weer thuis te zijn. De Russische communistische partij, welke Donderdag haar 50 jarig bestaan herdacht, beschouwt het op het ge bied der buitenlandse politiek als haar eerste taak, een nieuwe wereldoorlog te voorkomen, aldus het „feestartikel" in het partij-orgaan, de Pravda. In dit zeer lange artikel van de hand van de voormalige hoofdredac teur Pospelof, die thans secretaris Van het centrale partij-comité is, wordt een overzicht van de geschiedenis der party gegeven. Hierin spreekt deze „histo ricus" o.m. over de Koreaanse oorlog als „de zogenaamde campagne van veertien landen tegen Sovjet-Rusland, die met een volledige ineenstorting is geëindigd". Een uitspraak van Lenin aanhalend, dat socialisme en kapitalis me vreedzaam naast elkaar kunnen be staan, verklaart de oud-hoofdredacteur dat de Sovjet-Unie steeds een vre delievende politiek nastreeft, „Volledige eenheid" tussen de volke ren van de Sovjet-Unie en Qhina is van „de grootste betekenis voor de beide landen, voor de wereldvrede, voor de democratie en voor het socialisme", ver klaarde gisteren het centrale comité der Chinese communistische partij in een boodschap aan Moskou bij gelegen heid van het halve eeuwfeest der Rus sische communistische partij. De Chinese leiders betuigden hun trouw aan het Sovjet-voorbeeld, dat zy nauwgezet zouden navolgen. Zij ver klaarden bovendien, dat de overwinning van de Chinese revolutie en de ontwik keling van China „niet gescheiden kun nen worden van de aanmoediging en steun van de Sovjet-Unie". In tegenwoordigheid van leden van Gede puteerde Staten en Provinciale Staten heeft de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr dr F. Houben, Woensdagavond op de uitkijktoren op het zg. drielandenpunt bij Vaals het hoogste punt van Nederland de nieu we officiële vlag van Limburg gehesen; welk moment de foto toont. Het aantal Oostduitsers, dat letterlijk uit alle delen van Oost-Duitsland naar West-Eerlijn komt om gratis voedsel te halen blijft overweldigend groot. Donder dag werden wederom 200.000 pakketten uitgereikt, waardoor het aantal Oostber- lijners en Oostduitsers, dat in de eerste vier dagen van de actie een pakket heett gekregen, tot niet minder dan 600.000 is gestegen! Zoals bekend heeft men de aciie reeds verlengd tot 13 Augustus. Men heeft thans bovendien meer uitdelingscentra in gericht en het personeel daarvan uitge breid. zodat men voortaan dag en nacht kan doorgaan. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat „het antwoord van de Oost- Duitse bevolking op dit menslievende aan bod heeft aangetoond, dat de mensen van meer dan alleen maar physieke honger t» lijden hebben". Amerikaanse functionarissen leverden Donderdag critiek op het voorstel der Oostduitse regering om het voedsel, dat thans uit het Westen te West-Berlijn wordt aangevoerd, te kopen. Dit voorstel, zo wordt te Washington gezegd, bewijst dat er een voedseltekort in Oost-Duits land bestaat. Ten aanzien van de Oost- Duitse wens om de levensmiddeler te be talen met dollars van de Oostduitse cen trale bank, die te New York zijn geblok keerd, wordt opgemerkt, dat deze dollars door de Oostduitse regering in 1951 op een New Yorkse bank werden gedeponeerd om er handel met communistisch China financieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1