sychologie en de pers Oncontroleerbare mededelingen en gebrekkige voorlichting as p (gs/yaa-wWSfci tfti'SSZb i:EtïLïïtt."i.d.; Op Curacao, in Willemstad wordt een standbeeld onthuld Interdict opgelegd aan de stad Pocri Formateur Wongsonegoro was moe Onze d LJ D.D.D. Twee gestolen afgodsbeeldjes uw 3ili ill h.h. wijdingen f VONDST in 'T ZOEKLICHT Uurwerken op vacantie w Huid uitslag 3!l Dank van Nederland Albert Termote schiep een zijner beste werken nieuwe rijnvaart mij. Nederlandse Aartsbisschop van Panama tegen verwording van feestviering Vergiste zich met functies van ministers Mil! lull: ji! ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PAGINA 11 Oncontroleerbare mededelingen Gebrekkige voorlichting Onherroepen dwalingen GEEF U NÜ OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM JUBILEERDE Directeur Galavazi officier Oranje Nassau 40-JARTG PRIESTER JUBILEUM DODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN EMMA DR M. SCHNEIDER VERLAAT R.V.D. 8 iï? p2 125 127 28 34 35 4/ 45 50 53 151 53 155 \s9 IN EINDHOVEN Puin kruien in plechtig zwart JAPANSE KROONPRINS VERLIET ONS LAND B. M. R. S. FRANCK L. PACKARD B. M. R. S. .(wordt vervolgd). 13 00 Nws- 13-20' 14-00 en Advertentie In de door liaar strakke eiken betimmering stemmige senaatszaal der Ltrechtse Rijksuniversiteit, wier wanden bedekt zijn met horizontale en verticale rijen olieverf-portretten van beroemdheden dier eerbiedwaardige instelling, hebben wij de officiële opening bijgewoond van het Inter nationale Congres voor parapsychologisch onderzoek, dat van 30 Juli tot 5 Augustus in genoemde universiteit wordt gehouden. Het uitgelezen gezelschap van congressisten en genodigden, onder wie vele bekende figuren, verleende aan deze openingszitting een voornaam cachet. Een typografisch welverzorgde uitnodi ging, vergezeld van een niet minder ge soigneerd program, was ons toegezonden, met een begeleidend schrijven waarin werd medegedeeld, dat tegenwoordigheid van een „wetenschappelijke medewerker" van ons blad bij de opening op prijs werd gesteld, doch dat de pers geen gelegenheid zou krijgen, het Congres zelf bij te wo nen Wel zou op Woensdag 5 Augustus een persconferentie worden gehouden. Onzerzijds werd bij de uitnodigende Nederlandse instantie onze bevreemding uitgedrukt over deze wijze van inviteren. In antwoord hierop werd in welwillende en voorzichtige bewoordingen twijfel ge opperd aan de competentie van der.pers- in-het-algemeen om, gezien het eigenaar dige karakter der behandelde materie, aan de hand van de congres-besprekin gen een juiste en verantwoorde voorlich ting aan haar lezers te geven. We kunnen deze houding begrijpen en billijken, maar menen toch te mo gen opmerken, dat tot deze incompe tentie in niét geringe mate heeft bij gedragen de onwetenschappelijke en onjuiste manier van voorlichten, waar over men bij de bestudering der para psychologische vakliteratuur bij her haling struikelt. Deze literatuur toch wemelt van onge looflijke beweringen, waarvan de waar heid de lezer alleen moet worden aan nemelijk gemaakt door mededelingen van het genre als deze: „mejuffrouw X. te Y. die wjj kennen als zeer betrouwbaar, verhaalde ons het volgende te hebben meegemaakt..." eniz. Men krijgt een overvloed van oncon troleerbare mededelingen te slikken, ter wijl men zeer gebaat zou zijn met een enkel, met soliede bewijzen gestaafd, controleerbaar geval van bijvoorbeeld „helderziendheid", „telepathie" of „psy chometrie" in Nederland, waarvan b.v. een terzake georiënteerd journalist, ken nis zou kunnen nemen door aanwezig te zijn bij de men zou het haast kunnen noemen „proeven van bekwaamheid", die blijkens de vakliteratuur op dat ge bied worden afgelegd. Het is ons niet bekend, dat prijs op journalistieke belangstelling in die- rich ting wordt gesteld, behalve in bet geval van een magnetiseur, die de pers in de gelegenheid stelde, kennis van zijn pres taties te nemen. Veelal stuit men op het geopperde be zwaar, dat de aanwezigheid van critische personen de „paranormaal beeaafden fn hun prestaties zou benrweilijken, ja zelfs in sommig/- gevallen die prestaties geheel onmogelijk zou maken. Waarbij df? vrasg gesteld m3^ worden, of dat dan niet van toepassing is. wanneer het de aanwezigheid geldt van parapsychologen- onderzoekers Höe gebrekkig de voorlichting is, in de parapsychologische vakliteratuur gege ven, over onderwerpen, als b.v, genezin gen te Lourdes en de stigmatisatie van Therese Neumann van Konnersreuth, kan iedereen, die terzake kundig is, consta teren. Men begrijpe ons goed: wij nemén geenszins in deze materie e.en vooringe nomen of voorgeschreven standpunt in, berustend op godsdienstige gronden. Wanneer men op wetenschappelijke wijze kan aantonen, dat een bepaalde, als wonder beschouwde, genezing te Lourdes geen wonder is, of dat de stig- matlsatie-verschijnseien van Therese Neumann door de parapsychologie afdoen de verklaard worden, dan hebben wij daartegen geen enkel bezwaar. Maar wel moeten wij bezwaar er tegen maken, en wel uit wetenschappelijk oogpunt, dat men in vakliteratuur over parapsy chologie „de genezingen te Lourdes" op één lijn stelt met „de genezingen, door „magnetiseurs" e.d. verricht", zoals dr Tenhacff van de rijksuniversiteit te Utrecht doet in zijn boek „Magnetiseurs, somnambules eh gebedsgenezers" (pag. 252), zonder dit mét wetenschappelijke bewijzen aannemelijk te maken. Hetzelf de doet bij wat de volgens hém „zoge naamde wondergenezingen" van Jesus betreft. Wij 'hebben er eveneens uit het oog punt van eerlijke wetenschappelijke voor lichting bezwaar tegen, dat parapsy chologen, die zogenaamde „paranormale" prestaties van een als bedrieger ontmas kerde als echt erkenden, bij nader inzien hun dwaling niet openlijk herroepen, ge- - lijk, zoals een deel onzer lezers zich nog wel zal herinneren, het geval was in de geruchtmakende zaak-Diebel. Deze man de Silezische ex-mijnwerker Paul Die- bel pretendeerde stigmatisatieversehijn- selen in opdracht van proefnemers bij zichzelf teweeg te kunnen brengen en werd door een gezelschap parapsycholo gen te Den Haag au serieux genomen. Daar wij Diebel's antecedenten kenden, deelden wij in dit blad medé, dót de man reeds in Duitsland zichzelf ontmaskerd had als een bedrieger. Op zekere dag in het nauw gebracht, had hij aan Berljjnse journalisten verteld, dat heel zijn „para normaal" gedoe op trucs berustte en hun haarfijn uit de doeken gedaón, waarin die trucs bestonden. Op een grote vergadering in het Con certgebouw te Amsterdam, waar hij voor de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" een demonstratie van zijn „kunnen" zou geven, hielden wij hem dfeze feiten voor, waarna hij, geheel onthutst, verklaarde de Berljjnse journalisten te hebben be logen. Maar nu was alles echt. Al dit „echte" bestond uit het tevoorschijn „to veren" van een rose vlek op de borst, na dat hij met beide handen op die plek had staan persen. Vraagt men parapsychologen om op heldering over e«B geval als dat van Die- bel, dan heet het (Vermoeidheid van de proefpersoon is oorzaak van de misluk king" of: „de proeven gelukken niet al tijd en dan grijpt een proefpersoon uit angst voor zijn prestige naar bedrog". Maar genoeg. We menen voldoende te hebben aangetoond, dat de incompetentie van de pérs op het gebied der parapsy chologie in niet geringe mate veroorzaakt wordt door de gebrekkige voorlichting, welke door beoefenaars van die tak van wetenschap wordt gegeven. Misschien is dit een dankbaar onderwerp voor een volgend parapsycholögen-cóngres. A. M. Op 2 Augustus zal mgr G. Kettel, titu lair bisschop van Tabraca, m de kapel van het St. Canisius ziekenhuis te No men de H. Priesterwijding toedienen Congregatie van aet van Maria (Scheut Onbevlekt Hart Op'delfde dag"zal mgr L. Morel,titu lair aartsbisschop van 1Ler^fe van het Moederhuis dei congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut (België) het H Priesterschap toedienen aan de Eerw. Fratei R. De- bourse van d& Congregatie van het On bevlekt Hart van Maria. Mcri- W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op 4 Augustus in de kerk van het klooster der Paters Capucijnen te Udenhout de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters Blasius van Rotterdam, Joannes Bosco van 's-Gravenhage, Licinius van Vai- kenswaard, Camillus van Schiedam, Ca nisius van Eindhoven., Fidentianus van Berkel, Antonius van Lage Zwaluwe, Fredericus van Breda, Albuinus van Helmond, allen van de Paters Capu cijnen. H Priesterschap aan de Eerw. I ra. ters Domitius van Beek, Sixtus van Drunen, Ambrosius van Zoetermeer, Ewaldus van Dongen, Adelbertus van Raamsdonk Willibrordus van Raalte, Anaslasius van Utrecht, Bartholomews van Eindhoven, Angelicus van Helmond, Livinus van Eindhoven, allen van de Pa ters Capucijnen: aan de Eerw. Fraters Edm. de Hart, M. Nieuwenhuis, A. Ver schuren, P. Veen en A. Degenhart, allen van het Cisterciënserklooster „Mariën- kroon" te Nieuwkuvk en aan de Eerw. Fraters F. Aarts, J. Bakker en R. Klaus, allen van de Congregatie der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales. (Van onze speciale verslaggever) Een prins van den bloede vliegt naar de Antillen. En La CHAUX-DE-FONDS, de horloge- makersstad, is momenteel zowat uit gestorven. Vanwege de ..Fermeture annuelle". Deze vond weer plaats van wege de „Vacances Horlogères". Enkele jaren geleden besloten alle horloge- en uurwerkfabrieken van Zwitserland, in de zomer twee weken achtereen te sluiten, om eenieder gelegenheid te geven, van een flinke vacantie te genieten. Een flin ke vacantie is nodig voor de arbeiders en arbeidsters in de horloge-industrie, want het uiterst preciese werk is eentonig, eist veel van de zenuwen en stelt de ogen op een zware proef. Werknemers- zowel als werkgeversorganisaties hebben nog steeds geen spijt van het eens genomen besluit. Aldus ligt La Chaux-de-Fonds" daar in de Jura bijna als een dode stad. Ongeveer 15.000 personen, de helft van Het aantal inwoners, zijn per trein op va cantie gegaan. Op de eerste vacantiedag liep het hoofd van de stationschef bijna om. Maar nu heeft ook hij vacantie. En wel, omdat alle horlogemakers op vacan tie zijn en voorlopig niet terugkeren. Dan gaat zijn hoofd weer omlopen, doch een stationschef in 'n horlogemakersstad weet tenslotte met een omlopend hoofd wel raad. Hij laat dan wanneer de horloge makers weer terug zijn eenvoudig zijn wekker niet meer aflopen en neemt va cantie. Overigens, niet alleen Chaux-de-Fonds is uitgestorven. Ook de andere steden, stadjes en dorpen, waar de befaamde Zwitserse uurwerken gemaakt worden, kunstenaars wacht met spanning, hoe men daar reageren zal op het werk zijner een prins onder de J. 'Ouyeren zal op het u handen. Hij heeft getracht, m een kunstwerk de dankbaarheid tot uitdrukking te brengen, welke hy als elke Nederlander koestert voor de hulp, door de Antillen aan het moederland verleend. De opdracht er toe was voor hem een eer. de uit- voering een daad van piëteit. Wanneer Prim Berjihard straks in Willemstad de drie meter hoge vrouwen figuur in brons mthult, zal Albert Termotede statige, grijze beeldhouwer, bijna met een kloppend hart aan de radio luisteren. Want daar onder de tropenzon staat dan een schepping zijner handen, waarvan hij zich heel veel heeft voor- gesteld- Tijdens de receptie ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van Nieuwe Rijn vaart Maatschappij N.V. te Amsterdam deelde burgemeester mr Arn. d Amy me de, dat het H.M. de Koningin had behaagd de directeur der maatschappi.1, de heer L. Galavazi, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze nuldiging. die plaats had in de cantine van de K.N. 6.M. te Amsterdam werd bijgewoond door enige honderden vrienden en relaties van de heer Galavazi. Maandag a.s. hopen van de Paters van de H.H. Harten hun 40-jarig priester jubileum te vieren de paters Aloysius Ceelen en Adrianus Collignon te Nuland, dr Marcus Erwich te Pinheiral (Brazilië). Joachim Kaptein te Nuland. Petrus van Megen op Hawaii en Dionysius Spijkers te Wellfleet. „Ik heb er lang en hard aan gewerkt,,' zegt hij bescheiden. „Ik geloof dat het goed is. Ik hoop het in ieder geval." We zitten tegenover hem in zjjn atelier te voorburg, aan de Heerenstraat, waar hjj achter een wagenmakerij werkt aan de ontwerpen van zijn beelden. We be hoeven thans niet te vertellen, wat Al- bert Termote gemaakt heeft en waar werken van hem staan. Hjj is een er kend meester in onze beeldhouwkunst én aan opdrachten heeft hij geen gebrek. Thans wacht hjj op een beslissing uit Rotterdam, Waar men er over denkt, hem het een en ander op te dragen. Albert Termote laat ons enkele foto's zien van de schetsen, door hem ten be hoeve van het beeld voor Willemstad gemaakt. Thuis heeft hij een model staan en dit toonde ons, dat hjj inder daad mag spreken van een goed stuk werk van geest en handen. Toen de Ne derlandse regering bij hem een beeld be stelde, dat uitdrukking moest geven van de gevoelens van dankbaarheid van Ne derland tegenover de Antillen, stelde ze hem inmiddels voor een zware taak. Hjj toog eerst naar Curagao, Om zich ter plaatse te oriënteren. Dat is nu en kele jaren geleden Evenals andere kun stenaars bemerkte hjj, dat de lichtval in Zuidelijke landen heel anders is dan hier te lande en uiteraard nóg anders dan in het atelier, waar het ontwerp groeit. Ook de plaats, waar het zou worden op gesteld, is belangrijk. Na enig overleg kwam men tot de keuze van een punt op het plein voor het paleis van de gou verneur. Daar is een gazon aangelegd en in het midden daarvan is het beeld nu neergezet: een drie meter hoge bronsfi- guur van een vrouw, ,in een majestatelijk gewaad, gekleed, in de rechterhand een roos houdend, het symbool van de liefde, m de linkerhand een hoorn des over- vloeds, niet bloemen gevuld. De concep tie is eenvoudig en strak, maar levendig. Het verheft zich op een vijf meter hoog voetstuk. De platen van travertjjns mar mer daarvoor zijn hier'te lande ontwor- bracht" 'S °°k de inscriPtie aanSe" Nederland gedenkt dankbaar de hulp tijdens de oorlog 1940—45 en daarna door de Antillen uit gevoel van samenhorigheid ver- 1* leend. Er staat een vertaling in het Papamien- to onder. In Februari zijn beeld en voet stuk per schip naar Curagao gevoerd, waar het bakstenen voetstuk gereed ge maakt werd. 6 „Het zal er artistiek gesproken", aldus Albert Termote vol vertrouwen, „in de op In een steengang op de 410 mejer- verdieping van Staatsmijn Emma te Treebeek geraakte gisteren de 51-jarige locomotief-machinist ,T <5 „ii clttard met zijn hoofd bekneld'tussen zjj,i loco- motiei en een zijwand van de galerij. Hij werd daardoor zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Curagao heersende lichtval een goede werking hebben". Nu, deze ernstige, con sciëntieuze werker zal ongetwijfeld de nodige aandacht hebben besteed aan alle details, belangrijk voor het artistieke ef fect van zijn schepping. Op Curagao zal ze de band illustreren, welke Nederland met de Antillen ver bindt en de mensen daar en de vele bui tenlanders een uitstekende indruk geven van de Nederlandse beeldhouwkunst. Het met ingang van 21 December 1952 het aan dr M. Schneider, referendaris bij de regeringsvoorlichtingsdienst, verleende verlof buiten bezwaar van 's rijks schat kist is beëindigd en met ingang van 1 Augustus 1953 is hem wegens verandering in de richting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag als zo danig verleend. Bij een interne reorganisatie is tot zijn opvolger benoemd de heer G. B. Rebel, die tevens hoofd blijft van de afdeling perszaken, welke met de documentatie is samengevoegd. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de productie van de Limburgse steenko- lenmijnen 3.751.594 ton. De gemiddelde dagproductie bedroeg 24.845 ton. De 70-jarige aartsbisschop van Panama, de Nederlandse Lazarist Mgr Franz Beckmann, heeft aan de stad Pocri de uitzonderlijke en strenge straf van het interdict opgelegd met het doel de ergerlijke misbruiken tegen te gaan, die daar voorkomen. hebben de horlogemakers naar alle rich tingen zien vertrekken. Ze hebben hun loupe neergelegd en een veer in hun hoed gestoken. Inmiddels, bergen beklimmen doen ze lang niet allemaal, al zijn ze dan Zwitsers. Een blad, dat eens uitvorste, wat ze in hun vacantie gingen doen, kreeg merk waardige antwoorden. Dat het aardige meisje, dat het hele jaar niets anders doet dan gaatjes boren in wijzerplaten, ver heugd haar koffers pakt en naar Italië reist, om in Venetië heerlijk te gaan gon delen, is eigenlijk niet zo verwonderlijk. Maar wat de man doet, die het hele jaar door uiterst fijne horloges monteert, op z'n houten stoeltje zittend, is wel ver wonderlijk. Men zou onwillekeurig ver wachten, dat hij aan zo iets als de Tour de France ging deelnemen of de Mont Blanc beklimmen. Niets daarvan. Hij neemt zijn stoeltje mee en gaatvissen. Vissers zullen hem misschien gelijk ge ven Nu, dan is er nog een horlogema ker, die meent, dat er een kunstschilder in hem verloren is gegaan. Hij brengt zijn hele vacantie schilderend door, eveneens op een stoeltje zittend. Een „Cheftechni- ker", ofwel de man. die de ontwerpen voor nieuwe horloges maakt, deelde mede, dat hij wanneer hij bezig is, nooit op de klok kijkt. „Mijn werk is zo inspan nend", zei hij, „dat ik me nooit mag haasten. Maar je had me op de klok moeten zien kijken, toen ik met mijn vrouw en twee spruiten de trein moest halen In Chaux-de-Fonds is één horlogema ker. die nooit op vacantie gegaan is en ook dit jaar niet ging. Hij is 91. „Wan neer ik twee weken niet werk, ben ik doodziek", verklaarde hij. Hij wilde zich onder geen beding laten fotograferen. ,.Ik lijk altijd zo oud op een foto", zei hij. Anders zouden we u het conterfeitsel hebben getoond van de man, die nooit op vacantie gaat De Indonesische kabinetsformateur, Wongsonegoro, heeft, gisterenavond mede gedeeld, dat hij, toe hij Donderdag jl. de namen van de leden van het nieuwe ka binet bekend maakte, een vergissing heeft gemaakt. Dit kwam, omdat hij zeer moe was na elf dagen zware arbeid. Dr Tobing wordt namelijk niet ad interim maar de finitief minister van voorlichting. Hij zal ad interim de portefeuille van gezondheid beheren. .Dr Leimena zal alsnog verzocht worden persoonlijk, los van de Parkindo (die niet deelneemt aan het kabinet 1 15 17 13 26 it 14 19 124 20 122 30 133 151 13f> 40 142 Ai 146 AT 144 A<9 54 Só 57 Horizontaal: 1. onraad; 6. weg met hui zen; 11. geen jonge; 12. vervoermiddel; 13. regeringsreglement; 16. Nederl. Indië; 17. als eerder; 18. grote ijver; 22. en omge keerd; 23. roofvogel; 24. pl. op de Veluw.e; 25. model; 26. voegwoord; 27. manuscrip ten; 29. vlaktemaat; 31 voegwoord; 32. kloosterhoofd; 33. gewicht; 34. bevel; 36. bloeiwijze; 38. op de wijze van; 39; in orde; 41. paradijs; 42. roem; 44. bekende opera; 45. pers. vnw.; 46. bediende; 49. voegwoord (fr.); 50. stof- maat; 51. ónder het nodige voorbehoud; 52. onbehouwen; 55. uniek; 58. verhaal; 59. alledaags, plat. Verticaal: 1. stalling voor auto's; 2. van onderen; 3. uitroep; 4. levenslucht; 5. zang- noot; 6. heilige; 7. kledingstuk; 8. deel v.e. zeilboot; 9. maanstand; 10 zege, overwin ning; 14. helder; 15. deel v. ..d. mond; 16. romeins keizer; 18. sieraad; 19. vruchtje; 20. drank (eng.); 21. Unie; 28. bevel; 30 cylinder; 34.. wapen; 35.. stand; 37. her kauwer; 38. vogel; 39. rivier in Duitsland; 40. blok; 43. takje; 47. meisjesnaam; 48. meisjesnaam; 52. iaatst leden; 53. onder an dere; 54. naschrift; 55. getij; 56. voorzetsel; 57. bevel. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1 hol, 3 smo, 5 abt, 8 aa, 9 aal, 10 o.a., 11 m.s., 12 alras, 14 ot, 15 eksteroog, 18 Leo, 19 smp, 20 ems, 22 bed, 24 slenteren, 27 al, 28 reine, 29 ol, 31 ro, 32 ere, 33 re, 34 kpm, 35 ken, 36 est- Verticaal: 1 ham, 2 oase, 3 salto, 4 mare, 4a Clara, 6 boog, 7 tat, 12 asemmer, 13 sombere, 16 kl, 17 op, 20 el, 21 Sneek, 22 benen, 23 de, 24 slop, 25 tire, 26 nors, 27 ark. 30 let. red.), de portefeuille van gezondheid te beheren. Gisteravond is de eerste informele ver gadering gehouden van de nieuwe Indo nesische ministers, die vandaag op het paleis door de president werden geïnstal leerd. Op deze vergadering werd het poli tieke programma van het nieuwe kabinet besproken. Naar aanleiding van het bericht, dat Iwa Kusuma Sumantri minister van de fensie zou zijn geworden op aandringen van de commandanten van de Brawidjaja- divisie en Oost-Indonesië, wijst de voor lichtingsdienst van het leger er op, dat het leger zich niet met politiek bemoeit. De chef-staf van het'léger verzocht de procureur-generaal intussen een onder zoek naar de juistheid van het bericht in te stellen- De chef-staf herinnerde er voorts aan, dat het verspreiden van on juiste berichten als sabotage kan worden beschouwd. De moeilijkheden zijn speciaal ontstaan naar aanleiding van de viering op 16 Juli van het feest van O.L. Vrouw van de Berg Carmel, patrones van Panama, omdat aan de eis van de aartsbisschop dat in het ge hele aartsbisdom priesters zitting zouden nemen in de plaatselijke feestcomité's, geen gehoor werd gegeven. Verschillende'plaatselijke instanties ver zetten zich tegen deze order van de aarts bisschop, vooral echter in Pocri, waar de pastoor, father Allende in het openbaar werd bespot en beledigd door de organi satoren der burgerlijke feestviering. Het interdict opgelegd aan de stad, maar niet aan de bewoners, bepaalt, dat in Pocri geen enkele godsdienstplechtigheid mag worden gehouden, voordat aan het bevel van de aartsbisschop gevolg is ge geven. Aartsbisschop Beekman zette in een na dere verklaring uiteen, dat hij volstrekt niet gekant is tegen profane feestvierin gen, die behoorlijk geleid worden en de algemene feestvreugde kunnen verhogen. In vele steden echter, zo zeide de aarts bisschop, zijn de wereldlijke feestelijkhe den dikwijls verworden tot minderwaar dige excessen, waarbij alleen alcohol, gok lust en wellust een rol spelen. Mgr Beckmann uitte de klacht dat de eer van God en van Maria, patrones van Panama, bij de wereldlijke feestviering volkomen verwaarloosd wordt en dat al leen maar aandacht wordt besteed aan de driften. Negenentwintig zakenlieden van Eind hoven's belangrijkste winkelstraat, de Demer, hebben gisteravond, gekleed in jacquet en met „hoge zjje" op, het laat ste puin van deze straat weggekruid. Dit geschiedde ter viering van de ont- sluting van de Demer, die thans na in 1942 zo goed als te zijn weggevaagd door een bombardement nagenoeg geheel is herbouwd en waarvan nog kort ge leden vijf panden zijn weggebroken, ten einde een behoorlijke entree te krijgen. De vreugde over deze gang van zaken heeft de voorzitter van de winkeliersver eniging, de heer J. Rooymans, geuit in een geestige toespraak, waarin hij de Demerbewoners eerst thans Eindhove- naren zou willen noemen, ware het niet dat de wethouder van Financiën nooit enige twijfel heeft laten bestaan over de geografische status van deze straat. Burgemeester Kolfschoten sprak er zijn vreugde oyer uit, dat de Demer in ivrWe a^ure is opgebouwd. Met de gemeenteschop van kunstig smeedwerk schepte hij vervolgens een aantal kruiwagens vol, waarna de stoet waarin zich ook enkele dames in fleu rige ^toiletjes bevonden het „laatste P, naar het andere einde van de straat reed. De verdere avond is benut om het uit dè^kelen' drollen De 19-jarige Japanse kroonprins Akiihito. die een officieel bezoek aan ons land heeft gebracht, is gistermiddag om kwart voor vier met de K.L.M,-Constellation „Delft" van Schiphol naar Frankfort vertrokken voor een bezoek aan West-Duitsland Uitzending van uit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland, Golflengte 31 M. ZATERDAG, 1 AUGUSTUS. 22.00 uur: Nieuwe platen. 23.00 uur: Martin Blocks. 23.30 uur: Jam Session. 23.45 uur: Verzoekprogramma. 01.00 uur: Sluiting. ZONDAG, 2 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM 1 (402 M.) 8.00 KRO., 9.30 NCRV, 10.00 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO. 17.00 NCRV., 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nws.; 9.45 Gram.; 10.00 Caus.; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Gram.; 12.15 Apologie; 12.55 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.10 Viool en piano; 13.40 Boekbespr.; 13.:55 Gram.; 16.10 Kath. Thuisfront; 16.15 Gram.; 16.30 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Gram.; 18.50 Gewyde muz.; 19.30 Caus. 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 20.35 „Psrpith, journalist", hoorspel; 21.30 Sympho- nette ork.; 22.05 Act.; 22.15 Grinzingklanken; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 18.30 VPRO., 19.00 IKOR 20.00—24.00 AVRO. 8.20 Gram.; 9.00 Caus.; 9.10 Ad libi tum; 9.45 Caus.; 10.00 Lichte muz.; 10.30 Met en zonder omslag; 11.00 Cabaret. 11.30 Mari nierskapel 12.00 Lichte muz.; 12.35 ..Even af rekenen, Heren!"; 12.45 Muz. uit het Oosten; 13.00 Nws; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 Lichte muz.; 13.30 Harmonie-ork.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Gram.; 14.35 Lichte muz.; 15.00 Film- praatje. 15.15 Omr. ork. en soliste: 16.10 Lichte muz.: 16.30 Sportrevue; 17.00 Bas Klaver speelt troef voor; 17.30 v.d. jeugd; 17.50 Sportjourn.; 18.15 Nws: 18.30 Kerkd; 19.00 v.d. jeugd; 19.35 Bijbelvertelling; 20.00 Nws; 20.05 Romantische muz.: 20.35 Caus. over dieren. 20.45 Gram.; 21.30 Cabaret; 22.00 Disco-caus.: 22.40 Pianorecital; 23.00 Nws; 23.15 Rep. of gram.; 23.25 Lichte muz.; 23.45—24.00 Gram. ZONDAG 3 AUGUSTUS Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.10 Critieken. 12.55 Weerb. 13.00 Nws. 13.10 „Country Magazine". 13.40 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.30 Hoorsp. 15.45 Orkestconc. 16.45 Boek bespr. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18. 0 Nws. 18.15 Caus. 18.30 Orkestconc. 19.45 Avond dienst. 20.25 Liefdadigheidsoproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Klankb. 22.30 Re cital. 22.52 Epiloog. 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Verzoekprogr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hersengymn. 14.15 Gevar. muz. 15.00 Interview, en gram. 16.00 Hoorsp. 17.00 Gevar. progr. 18.00 Gram. 18.30 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 20.30 Community hymn singing. 21.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Piano. 22.30 Spi rituals. hymnes en gewijde liederen. 22.45 Orgel. 23.15 Gram. 23.56—24.00 Nws. N. W. D. R„ 300 M. 12.00 Volksconc. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 15.00 Verzoekprogr. 16.30 Dansmuz. 18.00 Or kestconc. 18.50 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.15 Filmprogr. 22.45 Amerik. volksballaden. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Orkestconc. 1.00 Weerb. 1.15 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12 00 Klankb. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 15.30 Chansons d' Amour", muz. comedle. 17.15 Go- var. muz. 17.40 Gram. 18.00 Orkestconc. 19.30 Gram. 20.02 Gevar. muz. 20.32 Hoorsp. m. muz. 22.45 Kamermuz. 23.4524.00 Nws. Brussel, 321 en 484 M. 324 M. 11 00 Mozartconc. 12.30 Weerb. 12.34 Accor- deonmuz. 13.00 Nws. 13.15 Vlaamse muz. 13.30 Gram. 14.00 Gram. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Koor- müz 1745 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Piano. 18 15 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19 30 Omroepork. en sol. 21.30 Zigeunermelod. 2200 Nws. 22.15 Verzoekprogr. (gram.). 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.5024.00 Nws. 4»4 M. 12.10 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. 14.30 Koorzang. 15.00 Gram, 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Lichte muz. 19.45 Nws. 21.00 Orkestconc. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.50 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. BBC European Service. Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen. (Od 464. 49. 42 en 31 M.t. 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 42, 31 en 25 M I 22.00—22.30 Nws. Londense brief. „En dan nói dit". (Op 224 en 49 M.). s Uitzending voor Advertentie Krnbban on peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep tn de poriën door. zuivert, ontsmet Sn geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN "w, zuiveli, v)ntainei DOOR Wat een nacht! Wat een nacht! mom pelde hij en uit pure vreugde breidde hij zijn armen uit in een allesomvattend gebaar. Een poosje stond hij daar bewegingloos een wit beeld, als gebeeldhouwd door een meester in de kunst, gegraveerd in de nacht. Zijn tropenhelm, die hij ach teloos achter op het hoofd droeg, wierp geen schaduw op zijn gezicht dat ge zicht was gladgeschoren en mager, de donkere ogen er in waren scherp, de kaken vierkant en flink. Hij mat bijna zes voet, ey lag kracht in zijn houding, hij had brede schouders en was om het mid del en de heupen smal als een athleet. Toen ging hij weer verder maar plot seling hield hij met fluiten op en er kwam een lichte frons op zijn -«-t-ocM. Hij herinnerde zich een opmerking, die Farquhar zo straks tegen hem gemaakt had. Hij had Farquhar, die ongeveer drie mijl verder een plantage bezat, zo juist bezocht, omdat deze een lichte '--ortsaan- val had gekregen. Hij maakte dé opmer king slechts terlooDS, toen zij afscheid namen. Het was niets nieuws geweest, opende ook geen nieuw gezichtspunt Bob Kingsley was zelf al met de zaak bezig geweest, de laatste ma™-1 of langer. Farquhar's woorden vielen, hem nu een voudig weer in Je gaat dezei dagen ze ker naar de parelbedden, Bob. als je de oude heer tenminste alleen kunt laten, had Farquhar gezegd. Veel langer kun je niet wachten. Neen, veel langer kon hij niet wat.len als hij tenminste ging! Dat was het hem juist! Maar de „oude heer", namelijk zijn vader, Robert Kingsley, leed aan „en van zijn erge aanvallen, was eigenlijk hulpbehoevend en toonde geen tekenen van spoedige beterschap. En ze zaten niet erg goed in het geld, de schoener lag daar in de lagune en kostte maar. Maar och, zo erg was het nu toch ook hiet. De in landse bemanning, die slechts uit zes man bestond, als men Nanu, de stuurman meetelde, verdiende niet heel veel. Hij haalde wijsgerig de schouders op. Als het niet kon, dan kon het niet af gelopen! Als hij eerlijk was, moest hij toegeven, dat het er niet zozeer om ging, de plantage aan de gang te houden en geld te verdienen. Weliswaar had zijn va der, na dertig jaar, maar een paar duizend pond verdiend in de copra, maar de plan tage zou er zich op de een of ma nier toch wel doorstaan, als hij weg was. Het was niet zozeer het geld dat hij zou kunnen verdienen met het vissen naar parels maar de aantrekkingskracht die daar van uitging, Bob Kingsley was al eens een keer aan wal gebleven. Zijn! vader hield hem echter niet terug, liet met geen woord blijken, dal hij dat doen moest zo was de oude Robert niet. Dat gaf hem echter nog niet het recht, weg te gaan, terwijl zijn Vader in alles afhankelijk was van de hulp van inlanders en slechts in staat zich voort te bewegen in het beperkt gebied, waar binnen zijn rolstoel hem bond. En, wel, voor de drommel hij en zijn vader wa ren vrienden en dat waren ze voor zover hij zich herinneren kon, altijd, ge weest ook: Vader had hem over heel wat moeihjkheden heengeholpen dat geval in Sarawak bijvoorbeeld, toen.... Bob Kingsley stond opeens stil. Hij was op een kleine verhevenheid gekomen en de lagune met de open zee er achter, lag plotseling" in het gezicht. Hier en daar langs het strand tegenover de lagune schitterden enige lichten uit de huizen van de kleine stad maar daar keek hij hu niet naar. In de lagune, zo duidelijk .afgetekend in het heldere maanlicht, dat ha,ar bovenlichten bijna overbodig leken, lag een stoomboot voor anker. Hallo riep Bob Kingsley verwon derd uit De Monotah ligt er Toen grinnikte hij Dan moeten de zaken al bijzonder slecht gaan. of, om haar een paar extra knopen te laten afleggen, heb ben ze de machines met een stuk touw aan de fundatieplaten vastgemaakt, om te voorkomen, dat ze uit elkaar vielen de oude schuit is warempel een paar da gen eerder, dan zelfs haar idiote dienst regeling aangeeft Ik ben nieuwsgierig of iemand het de oude heer heeft v( teld. Hij begon wat vlugger te lopen en be reikte binnen een paar minuten de weg, die parallel liep met het strand. Hier sloeg hij af naar rechts en liet de stad en de lagune achter zich liggen, een halve mijl verder verliet hij de weg en volgde door een palmbosje een kort zijpad naar het huis van de Kingsleys, een bungalow met een grote veranda. Toen hij op de open plaats vóór de bun galow kwam, stond hij een ogenblik stil. De glazen deuren, die van de zitkamer op de veranda uitkwamen, stonden wijd open. Een aangestoken lamp stond óp tafel, in het midden van de kamer, en, voor de tafel geschoven, met de rug naar het raam, zat Robert Kingsley in een rol stoel, zijn grijs hoofd voorovergebogen, alsof hij aandachtig naar iets keek, dat vóór hem op de tafel lag. Er kwam een schaduw op Kingsley's gezicht. Zijn vader had een grimmige aard die had hij alüjd gehad maar het was nu juist of de schouders van de oude man triest vooroverbogen, wat hij nog nooit had opgemerkt. Misschien kwam het, omdat zijn vader dacht dat er niemand keek hij had zijn vader nooit anders dan flink gekend. Misschien was dit begonnen, toen de rolstoel kwam. Het kon best, dat de rolstoel de man deed wegkwijnen hij werd oud. Hij stak langzaam het pleintje over. Hij moest zijn vader niet onverwachts over vallen 1 Hallo, vader riep hij vrolijk vanuit de veranda, wist u, dat de Monotah bin nen was? De gedaante in de rolstoel ging rechter zitten, maar draaide zich niet om. Al drie uur, zei Robert Kingsley kortaf, en morgenvroeg vertrekt hij al weer. Hij kwam juist nadat jij naar Far quhar ging. En minstens drie dagen te vroeg, zei Bob glimlachend. Toen ik hem in de la gune zag liggen, vroeg ik me al af, of er soms iets bijzonders aan de hand was. Robert Kingsley zat nog met de rug naar zijn zoon, Dat was er ook, zei hij. Op de vorige reis werd hij in Singapore verkocht. Er zijn nu andere lui op. Ik ken er niemand van. O, dat verklaart het mirakel, grin nikte Bob. Als het op geld uitgeven aan kwam, was kapitein Hope hoe noem den ze hem ook weer Pokey Hope zowat even traag om van een pond te scheiden als om wakker te worden uit de trance, waarin hij altijd scheen te leven. Ik heb altijd gedacht, dat die ouwe een bedwelmingsmiddel nam. Ik kan niet zeggen, dat ik spijt heb van de verande ring. We zullen beter bediend worden. Hij stapte de zitkamer binnen. „Ik zie dat u mail hebt," voegde hij er bij, toen zijn blik viel op enige geopende brie ven op de tafel. Uitzending van uit Eng. Transit Camn t» HoeK van Holland, Golflengte 31 M. ZONDAG, 2 AUGUSTUS. 22.00 uur: Weense walsen 23.00 uur: Metropool Orkest (N. York.) uur: Fren Praatie met een plaatje. 24.00 uur: Verzoekplaten. 01.00 uur: Sluiting. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1953. 7 MINws-RfYoMrr.m02'»IVi> 24.00 NCRV. 745 E èn wóorcP \mo r de da^S^J^ië ™hUZ': 8 45 Gram.; ^:00 v.d ziékem gen dienst li nnr£UW: 9'? Gram: lö'30 Mor" seniacht J> ,9ram\i 1130 Herhaling Vos- Land en t'2Ly„oor ócec en tuinder; 12 30 kaaa" en tuinbouwmeded.: 12.33 Gram 13 45 N^S; 1315 Lichte muz.; 14 4? 4 00 Vor de Jeugd; 14.30 Gram.; 16tm Gram 15 30 Wem; de Loorzang: 17.00 Voor- da ffarnhp?'!o °0,V clavecimbel en viola uit oVrif i^egerlngjïuitz.Houtsoorten ?rnit J8, 00 Koorzang; 18.30 Gram.; K Clavecimbelrecita]19.00 Nws; 19.10 19 45 «»a aa® tvYP en Staat", caus.; 20 5n Radiokrant. 20.20 Gram.; 21 ?n g£?detafelgesprek; 21.05 Koorzang; 99'2k "?oer Hardeveld", hoorsp.; 22.10 Gram.; 24 00 Grarn VG en*"ng' 23,00 Nws' 23'15~~ \rTS?%VE?nSiIM«I3C' <298 m-> 7 00 VARA. 10.00 VRRO. 10.20--24.00 VARA. 7.00 Nws; 7.10 8a°?«n^s' 818 Gram.; 9.00 Gym. v.d. 0 Gram.; 9.50 caus.; 10.05 Mor- genwLjding; 10.20 Gram.; 10.35 Voordr.; 10.55 YSSF de zieken; 11.35 Bariton en piano; 12.00 „l trio12.30 Land- en tuinbouwmededel; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Koor- 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital; 14.45 „Het kind van de buurvrouw", hoorsp.: 16.10 Ork, conc. en koor; 16.45 Voor de jeugd: 17.15 Gram.; 18.00 Nws; 18.20 Gram.; 18.35 Pari. overz.; 18.45 Voor de jeugd; 19.25 Viool, klarinet en piano; 19.45 Gram.; 20.000 Nws; 20.05 Lichte muz.; 20.35 „Zo is Eva21.05 „Horen en bezorgen", klankbeeld: 21.45 Caus.; 22.00 Radio Pmlharm. Ork.; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Gram. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Operamuz. 14.45 Gevar. muz. 15.15 Klankb. 15.45 Voordr. 15.58 Gevar. muz. 16.45 Voordr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Recital. 23.00-2303 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Mil ork. 12.30 Dansmuz. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 13.55 Rep. 14.05 Hem. 14.25 Sport. 15.20 Gevar. muz. 15.40 Sport. 15.55 Rep. 16.05 Sport. 16.15 Gevar. muz. 16.35 Sport. 17.00 Rep. 17.15 Sport. 18.00 Rep. 18.05 Gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 18.58 Sport. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Hoorsp. met muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Variété ork. en sol. 21.00 Rep. 21.15 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Idem. 23.56-24.00 Nws. N. W. D. R„ 309 M. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.25 Ork. conc. 14.15 Gevar. muz. 15.50 Tenor en piano. 16.05 Gevar. muz. 16.40 Lichte muz. 17.00 Nws 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Hoorber. 20.30 Ork. conc 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 24.00 Nws 0.30 Dansmuz. 1.00 Weerber. 1.15 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.00 Ork. conc. 12.30 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.20 Clavecimbel en zang. 14.05 Nws. 16.00 Kamermuz. 17.00 Gram. 18.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 20.02 Ork. conc. 21.45 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.45-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.00 Operettemuz. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianosp. 13.30 Gram. 13.45 Pianosp. 14.00 Symph ork. en soliste. 15.00 Gram. 16.00 Operamuz! 16.10 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.25 V. d. duivenliefh. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Revue. 20.00 Kamerork. en soliste. 20.45 Gram. 21.00 Omr. ork. 21.45 23roaomNws 22-15 Electr- orgelsp. 22.50- 484 M. Jo ia üi' Lwhte muz. 17.00 Nws. 17.15. L8;3?; 1988 en 19.30 Gram. 19.45 Nws. 20.20 Gram. 20.30 „Cosi fan tutte", opera. (Inde pauze: Gram.). 22.50 Nws. BBC European Nederland. Service. Uitzending voor jft!" Engelse les voor beginnelingen (Op 464, 49, 42 en 31 m.). 22.00-22.30 Nws. Beziens waardigheid v. d. week. Engelse les voor vorderden. (Op 224 en 49 m.(.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11