Standsorganisatie belangrijke Vakbeweging voor bepaalde doeleinden heeft taak nog Rotterdams Hofplein- station wordt hersteld TEXTIEL voor RAMPGEBIED m afii Amerikaans-Russisch vlieg- incident nabij Wladiwostok Bommenwerper werd door Sovjet-jager neergeschoten Zevendaagse met halve R.K. EHBO en Kath. Thuisfront reiken elkaar de hand TON BROMFIETSERS HOEVEN NIET ONGERUST TE ZIJN Negentien gewonden bij twee autobotsingen r Weer een stunt op til. Milddadigheid krijgt een prikkel v. VAM l-IJS J he*. wSrissssf s. JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r ee 1 Zaterdag 1 Augustus 1953 WEERBERICHT Aartsdiocesane K.A.B. bezint zich op problemen van deze tijd Verlofregeling voor militairen gewijzigd Twintig-miimtendieiist naar Den Haag? 20.000ste pakket is ingepakt Adenauer protesteert Herverkaveling van eiland Tholen Washington over Korea-politiek Anti-kapita/istisch goud Analys st Wie weet het goede „span" te bemachtigen m Twee instellmgen, die beide ten doel hebben de evenmens in moei lijke omstandigheden tuilp te ver schaffen, de ene meer tn stoffelijke, de andere meer in gee-nelijke zin, gaan elkaar de hand reiken bij het zoeken naar middelen om dit bij uitstek christelijke werk financiëel te schragen. Als wij vertellen, dat een van de twee partijen de Kathokeke Natio nale Bond voor E.H.B.O is, begrijpt de lezer, zich de pleisterdag van verleden jaar en de sieentjesdag van dit jaar herinnerend, onmid dellijk, dat er weer een stunt op til is. Inderdaad wil men de mild dadigheid van het Katholieke volk weer prikkelen met de kans op een mooie prijs, waarbij ook nu weer een waas van geheimzinnigheid de actie omsluiert. De tweede instantie, die daarbij wol hoopt te spinnen naast de „Solex" ook op fietspad Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. voor de opleiding van Maltezer-helpsters is hei Katholiek Nationaal Thuisfront, dat wij graag veel geld gunnen om onze Katho lieke militairen in hun vreemde omgeving het nodige te bieden, waardoor zij iu hun vrije tijd de vertrouwde sfeer van thuis kunnen ondergaan. Een modern stuk ziel zorg dus, waarvan we de waarde niet hoog genoeg kunnen aanslaan. „Een zevendaagse" De „Poolse Beria" in ongenade Volkspoli tie sreep korte tijd in Luit.-gen. H. L. van Oyen j Toestand van vader en vijf kinderen ernstig Ierse republikeinse leger weer actief NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid op tredende buien. Overwegend matige wind tus sen West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 2 Augustus: Zon op 5.03 uur, onder 20.29 uur; Maan op 22.53 uur, onder 14.43 uur. Maandag S Augustus: Zon op 5.04 uur, onder 20.27 uur; Maan op 23.28 uur, onder 16.04 uur. (Van onze verslaggever) In October van dit jaar zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Aartsdiocesane K.A.B. werd gesticht en deze heeft nu grootse plannen opgezet om dit jubileum als oudste diocesaan uitvoeringsorgaan van de grote nationale standsorganisatie van de Katholieke Nederlandse arbeiders op feestelijke wijze te vieren. Als v°°r" bereiding daarvan heeft de Utrechtse bond voor zijn kader een bezinmngsweek- einde georganiseerd onder het motto „urgente taken", dat gisteravond in het Klein Seminarie te Apeldoorn met een Gods zegen afsmekend Veni Creator werd geopend. De diocesane studiedagen van de Utrechtse bond zullen in het teken staan van zeer actuele gedachtenwisselingen, welke de laatste maanden van verschillen de zfjden rond het probleem van de standsorganisatie is gevoerd. Dit samen treffen van actualiteit en geschiedenis i3 niet als toevallig te beschouwen. Deze studiedagen toch zijn bedoeld als voorbe reiding op de historische herdenking. Men wil bij die gelegenheid als een der feest geschenken een program van urgente taken aanbieden, waarnaar en waarop de activiteit in heden en toekomst moet zijn gericht. In het prachtige Klein Seminarie te Apeldoorn wordt een jubileum-urgentie- program voorbereid, nadat een aantal commissies onder leiding van pater T"le" zich daarmede reeds maandenlang heer bezig gehouden. In zijn inleiding zeide de vooreitter de Utrechtse bond, de heer J. Zwanikken, dat deze zinvolle viering va"™r wn jarig bondsjubileum de kracht voortbrengen om met dezelfde en offervaardigheid als waann het vooi- geslacht tot voorbeeld is geweest, men zich zal wijden aan de urgente taken in hDenee?steeikntóding, welke veeleer een nroeramrede werd, gehouden door de bondsadviseur van Utrecht de zeereerw. heer J. Doesburg, over plaats en taak van de standsorganisatie in het huidige tijds bestek. Spreker betoogde, dat zowel om theoretische als practische redenen men aan de idee van standsorganisaties naast de vakorganisaties moest vasthouden als tweeledige taak in het eenheidsorgaan, de KAB. Tegenover de meningen van pater Cassianus Hentzen en pater Ponsioen stelde hij vast, dat de standsorganisaties een noodzakelijke taak in het Katholieke arbeidersleven vervullen. Het is zo, dat de verbondenheid der standen zich veel verder uitstrekt dan in het bedrijf alleen. Bovendien is het voor de zuivere vakorganisatie onmogelijk zich zal dan ook in de wijze van toepassing een aanpassing van de moderne omstandig-' heden noodzakelijk zijn. Wij komen in onze editie van Maandag op deze rede terug in een samenvatting van de ver schillende inleidingen, welke op dit be- zinningscongres worden gehouden. Naar wjj vernemen is een nieuwe ver lofregeling voor militairen in bewerking. Gold lot nu toe, dat deze militairen aan het weekeinde 24 -mr verlof hadden (de zgn. "bewegingsvrijheid van Zaterdag avond tot Zondagavond), terwijl zij iedere derde week een lang weekeinde kregen, namelijk van Vrijdagavond tot Maandag morgen (eerste reisgelegenheid weer te rug naar de kazerne), bij de nieuwe re geling zouden de militairen elk week einde ..bewegingsvrijheid" en eens in de acht weken vrij van Zaterdag tot Don derdagmorgen (eerste reisgelegenheid) kragen. Naar wij vernemen, zullen de Nederl. „„„.jJSpoorwegen eerlang overgaan tot een al- te wijden aan de zeer vele taken, waaraan geheel herstel van het Hofpleinstation te Rotterdam, dat sedert de Meidagen van 1940 nog slechts provisorisch werd her steld. Het is o.m. de bedoeling, dat het gebouw de standsorganisatie haar krachten kan geven. Daarom blijft het noodzakelijk vast te houden aan de. grote beginselen van het bisschoppelijke communiqué van 1916, al Tegen vakverbondsoproep Een verkiezingsoproep, die het West- duitse vakverbond twee dagen geleden tot zijn zes millioen leden heeft gericht, heeft dr Adenauer in zijn kwaliteit van voorzitter der C.D.U. scherp doen pro testeren. Volgens hem moet deze oproep namelijk beschouwd worden als openlij ke propaganda ten gunste van de socia listische partij. Het vakverbond heeft hiermee naar de mening van dr Adenauer zijn partijpolitieke neutraliteit niet ge handhaafd en dit moest volgens hem tot zeer ernstige consequenties leiden. In een brief aan de president van het vakver bond, Walter Freitag, heeft dr Adenauer dan ook rechtaf de vraag gesteld, wat de vakbondsleiding bedoeld kan hebben met. de slotpassage van haar oproep. Daarin heet het. dat de kiezers ervoor dienen te waken, dat in de komende Bondsdag die krachten worden geweerd, ,.die het Duit se volk voor een tweede maal in de misè re van tyrannie, oorlog en luchtaanvallen willen storten". De heer J. van der Kooij, die binnen kort met zijn vrouw en zeven kinderen naar Canada zal emigreren, kreeg Vrij dagmiddag als een zijner laatste taken bij het Rode Kruis pakteam op het Rijks- inkoopbureau het 20.000ste formulier van het textielplan te behandelen. Het betrof een textielpakket voor de familie B. van de Wekken te Zierikzee. Op 16 Juni j.I. werd te Strjjen het 10.000ste textielpakket uitgereikt. Thans heeft men reeds het dubbele aantal ver werkt en het ziet er naar uit, dat op 1 September a.s. het gehele textielplan van het Rode Kruis zal zijn afgewerkt. Dan zullen 26.000 gezinnen een vergoeding heb ben ontvangen voor de textielschade, die zij tjjdens de watersnood hebben geleden, dank zjj de genereuze samenwerking van twaalf Rode Kruis verenigingen, te weten in België, Canada, Denemarken, Duits land, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxem burg, Nieuw-Zeeland, IJsland, Zweden en Zwitserland. Het spreekt vanzelf, dat zowel het in- pakteam, het Rijksinkoopbureau, als het vervoerteam van het Rode Kruis even bij deze mijlpaal hebben stil gestaan. Dit 20.000ste textielpakket wordt met vele honderden andere begin volgende week op Schouwen-Duiveland uitgereikt. Kort geleden heeft de Tweede Kamer een ontwerp van wet aangenomen met betrekking tot de agrarische wederop bouw en de herverkaveling van gebie den in de provincies Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant in verband met de watersnood in Februari 1953. Dins dag a.s. wordt dit wetsontwerp in de Eerste Kamer behandeld. Aan de fractielieders van alle par tijen is thans een adres gezonden, onder tekend door circa 250 grondgebruikers 1 of eigenaren van het eiland 1 holen, waarin wordt gevraagd, hun instemming met het wetsonwerp nog niet te betuigen en de herverkaveling voor het eiland Tholen op te schorten, totdat de resul taten op het eiland Walcheren en de herverkaveling aldaar geheel kunnen worden overzien en totdat aan de onder tekenaars van het adres bekend zal zijn wat met betrekking tot hun be langen wordt besloten. Dit verzoek wordt gemotiveerd door: ten eerste, dat er geen overzicht is van de kosten der herverkaveling op Walcheren, ten twee de. dat er in de korte tijd niemand de consequenties van herverkaveling heeft kunnen overzien, noch de resultaten van Walcheren heeft kunnen bestuderen; ten derde, dat na de watersnood de polder- lasten enorm zijn gestegen en dp inkom sten zijn verminderd, zodat de bezwaren nog in veel sterkere mate gelden; ten vierde, dat er minstens 5 pet land bouwgrond verloren gaat; ten vijfde, dat het ook voor de Nederlandse ge meenschap funest is door de mindere op brengst en dat de schatkist voor grote offers komt te staan. Vandaag wordt in Tholen nog een pro testvergadering belegd. Van officiële zijde is te Washington medegedeeld, dat de V-.S. tevoren hun bondgenoten zullen raadplegen, alvorens eventueel te besluiten de besprekingen met de communisten op de te houden po litieke conferentie over Korea af te bre ken, indien niet voldoende vorderingen worden gemaakt. Er wordt echter van dezelfde zijde de nadruk op gelegd, dat dit niet inhoudt, dat de Verenigde Staten terug komen van hun beslissing, om de besprekingen af te breken, indien blijkt dat zij door de com munisten niet te goeder trouw zouden worden gevoerd. een „fleuriger" aanzien in het zich steeds vernieuwende Rotterdamse stadsbeeld zal krijgen. Met name zal het front van het ge bouw gerestaureerd worden. Bij de regering js op het ogenblik in ,e de trrinenloop naar Den Haag van dit station af frequenter te doen zijn. Het is namelqk niet onmogelijk, dat de trei- a'? ?ha"s om het half uur vertrek- ln de toekomst om de twintig minuten zullen <joen. I„ verband hier mede zou men overwegen om een derde makcn°P H°fpleinstation berijdbaar te Voor de oorlog waren er vijf sporen. echtirdn<^'SAiWees men 0nS er op' dat dit eerste stadiumnnen zijÜ?' dle,zich in het Wel verwart,? Van onderznek bevinden, wel verwacht men, dat binnenkort een beslissing zal worden genomen. Advertentie opklaringen.. a&f 'tm lijd Zwaar heeft Zierikzee te lijden gehad van de overstromingen, waarvan de puin hopen op verschillende punten van de stad getuigen. Het leven gaat echter verder. Ten behoeve van hun klanten zijn door neringdoenden borden met aanwijzingen geplaatst. In Rusland heeft de Communistische party haar gouden bestaansfeest ge vierd. Zonder goud wil de anti-kapita listische partij in het dito anti-kapitalis- tische Sovjet-land het blijkbaar niet. doen, want de ,Rrawda" heeft aan dit ..heuglijk feiteen feestartikelge wijd. Doch ondanks dit goud, is het toch niet al goud, wat er blinkt achter het IJze ren Gordijn. Zwijgen is daar wel goud, maar spreken zelfs geen zilver, 'want wie zijn mond opendoet, loopt hard kans ijzeren boeien om zijn polsen tc voelen. Vandaar dat men daar zich veelal ont houdt van het anderen ..polsen", na- drmaal de polsslag van de tijd non op rood. dus onveilig staat. Zelfs in Wit- Rusland, waar de premier afgezet is. Die heeft dus blijkbaar zijn „wit voetje" verspeeld! Intussen. Wit-Rnsland lijkt ons bij een rood bewind, de omgekeerde wereld Het komt trouwens vaker voor. dat men de rollen omkeert. Zo werd in het feestartikelvan dr ..Pravda boven bedoeldgeschreven over de Koreaanse oorion als ..dn z n. campagne van veertien landr» teer., Sovjet-Rusland, die met een volle.doe ineenstorting is neëhidind" Anderzijds verklaart hetzelfde artikel dnt dr ge„. den" communistische Partij het nn het gebied der buitenlandse politiek els haar eerste taak beschouwt, een nieu we wereldoorlog te voorkomen! Wel. aangezien dat over Korea het te gendeel van de waarheid is. komt wn tn de verzoeking, de boutade oner hef voorkomen van een oorlog ook om te keren Neen. aan de belofte van d. eeuw" der Sovjets geloven w>" ..nopden -Vf f er Een Russisch gevechtsvliegtuig heeft 'n Amerikaanse bammenwerp! aangevallen en neergeschoten ter hoogte van Wladiwostok. De enige overlevende van de aanval, de tweede piloot, kapitein Rocke, ver klaarde, dat zijn vliegtuig 40 mijlen uit de Russische kust werd neer gehaald. Dit voorval heeft plaats gehad op j.I. Woensdag. Kapitein Rocke heeft elf uur in het water gelegen en daarna nog eens elf uur gezeten in een rubberboot, die hem door een Amerikaans vliegtuig was toegeworpen. Tenslotte werd hij door een Amerikaanse torpedoboot- jager opgepikt. (Van onze Utrechtse redacteur) De wereldluchtvaart is verrijkt met een nieuw toestel, dat vooral wat de tech nische prestaties en het comfort, betreft grote mogelijkheden schept voor het reizend publiek. Dit vliegtuig, voorzien van 't nieuwste type Wright Compound- motoren is de z.g.n. L 101/9 „Super Constellation" gebouwd door Lock heed in Burbank (Californië), die zijn intrede heeft gedaan in de „Vliegende Hollander"-vloot van 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij, de K.L.M. De uitvoering van de nieuwe verkeers- voorschriften voor de bromfietsberijder, hebben enige opschudding veroorzaakt. Woensdag j.I. is, zoals bekend, de eerste lijst van goedgekeurde bromfietsmerken in de Nederlandse Staatscourant versche nen, waarin uiteraard slechts 'n gedeelte van de in gebruik zijnde typen wordt ver meld. De vraag is gesteld, welke de ge volgen zullen zijn voor de gebruiker van de nog niet genoemde merken. Het betreft hier de technische uitvoe ring van maatregelen, aldus het commen taar van de Nederlandsche Vereeniging ,,De Rijwiel- en Automobiel-Industrie" R.A.I. (de organisatie van fabrikanten en importeurs) die pas in de tweede helft van de maand Juli officieel zijn ge publiceerd. De belanghebbende fabrikan ten en handelaren zullen niet nalaten hun merken ter keuring in te d;enen en men mag verwachten, dat de lijst van goed gekeurde merken steeds zal worden aan gevuld, zodat deze kwestie op korte ter mijn zal zijn geregeld. Er bestaat dan ook geen aanleiding, de ongerustheid op dit punt nodeloos te ver groten. De R.A.I. spreekt de verwachting uit, dat, nu gebleken is, dat b(jna alle brom fietsmerken voor goedkeuring in aanmer king komen ook de justitie en politie na het inwerkingtreden van het gewij zigde wegenverkeersreglement, soepel heid zullen betrachten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren bekend gemaakt, dat ook de bromfietsen van het merk „Solex" zijn gelijkgesteld met rijwielen. Dit houdt dus in, dat ook de „Solex" thans op het fiets pad mag rijden. Zondag 16 Augustus, wanneer van de kansel het Evangelie over de Barmhartige Samaritaan wordt voorgelezen, wordt aan de uitgang van ahe kerken gecollecteerd en iedereen, die een gift geeft, ontvangt een pleister, verpakt in een enveloppe tevens inhoudend een wikkeltj'e met de beeltenis van een E.H.B.O -Helpster. Die bescheiden beware men zorgvuldig, want die juffrouw gaat straks misschien een heel bijzondere rol in uw leven spe len, tenminste als zij er in slaagt de juiste helper te vinden om samen het geluk te verschaffen. Deze helper oient te ver schijnen in de vorm van een bepaalde sol daat, die voorkomt op net wikkeltje, waarin een strookje plakband zit, weer keurig in een couvert, die u een week later wordt gegeven, als ?e uw cijns of fert op Zondag 23 Augustus, wanneer aan de kerken wordt gecollecteerd voor Ka tholiek Thuisfront. Zeven dagen wordt men dus in spanning gehouden. Pet komt er nu op aan het juiste paar bjj elkaar te krijgen en óf men de goede partners inderdaad heeft gevonden, wordt duidelijk, als men die laatste Zondag des avonds tussen 8 "l,r en hatf negen naar de K.R.O. luistert, die meedeelt, hoe men daarachter kan komen. Het geheim van de oplossing is alleen aan notaris mr dr Ph Libourel te Delft bekend, een beëedigd man dus bij wie het leiden van deze actie, welke dit keer met eens het karakter van een loterij heeft, in goede handen is. Voor degenen, die de goede combinaties van helpster en soldaat in bun bezit heb ben, worden 10 prijzen, elk ter waarde van 5000 beschikbaar gesteld, terwijl er bo vendien 10 troostprijzen zijn Naar eigen goeddunken zal men voor f 5000 een prijs kunnen kiezen, die varieert van een auto tot een reis per vliegmachine, waartussen nog allerlei onmogelijk aile te noemen mogelijkheden liggen. Dezelfde avond komen de winnende luisteraars voor de microfoon, waarbij ontwrichting van het telefoonverkeer, zo als met de pleister-actie in 1952 is uitge sloten. Dj opbrengst van de eerste collecte komt ten goede aan de E.H.B.O. in de betrok ken afdeling, terwijl in plaatsen, waar nog geen afdeling is, de opbrengst wordt aan gewend om daar tot een actieve E.H.B.O. te komen. Het ideële werk. dat de Katholieke E H.B.O beoogt, wordt geaccentueerd door een H. Mis, die Zondag 16 Augustus in alle kerken van ons land wordt opgedra gen voor de zielerust van allen, die door een ongeval ontijdig het leven verloren. Wij twijfelen er niet aan of zowel EHBO als Katholiek Thuisfront zullen bij deze preisteractie wèl varen en hun budget op gelijke wijze zien aangevuld. Tenslotte, om nu eens alleen op eigen gewin voor de milddadige gever te letten, de „soldaat" en de „helpster' hebben voor zijn kansen gelijke waarde. Het neergeschoten toestel had een be manning van zeventien koppen aan boord. Omtrent het lot der 16 andere in zittenden is op het ogenblik niets be kend. Naar officieel te Washington wordt medegedeeld, beschikken de V S. over in lichtingen volgens welke Sovjet-vaartui gen een aantal overlevenden hebben op gepikt. In een verklaring van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat in het gebied, waar het Amerikaanse toestel is neergeko men, overlevenden op reddingsvlotten zijn waargenomen en da. zich Russische schepen in de omgeving bevonden. Er is dus reden om te hopen, dat een aan tal der inzittenden is gered. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Bohlen, heeft aan de Russische on der-minister van buitenlandse zaken Gro- myko, een nota van zijn regering over handigd, waarin in de krachtigste bewoor dingen wordt geprotesteerd tegen het neerschieten van het Amerikaanse toestel. Van de Russische autoriteiten wordt gevraagd „onmiddellijk een rapport over de toestand van de overlevenden uit te brengen en bekend te maken welke rege lingen er worden getroffen om hen zo spoedig mogelijk naar huis te zenden". Volgens het officieuze Joegoslavische persbureau „Joegospress", schijnen in lichtingen uit Warschau er op te wjjzen, dat de Poolse minister van binnenlandse zaken en hoofd van de staatsveiligheids dienst, Stanislaw Ratkiewicz, is „wegge zuiverd". Joegopress acht het veelbetekenend, dat de minister niet aanwezig was bij de vie ring van de Poolse nationale feestdag op 22 Juli, terwijl de feestelijkheden door alle andere topfiguren uit regering en partij waren bijgewoond. Ratkiewicz staat al sinds 1944 aan het hoofd van de Poolse staatsveiligheids dienst. Vrijdag zjjn in West-Berlijn 180 000 voedselpakketten uitgereikt aan bewoners van de onder Sovjet-druk staande Duitse gebieden. Gedurende de eerste vijf dasren van de actie werden ruim 800 000 Dakk^t- ten afgegeven In Potsdam heeft de On*t- duitse volksDoIitie gisteren onverwachts levensmiddelenpakketten in beslag repo- men, maar niet langer dan twee uur. Daarna werd op het station in Potsdam een grootscheepse prooaganda-actie inge zet. waarbij door redenaars en met vlug schriften scherp tegen de verdeling van voedsel in West-Berlijn werd geageerd. De belangstelling hiervoor was heel **'at minder groot dan voor de levensmidde len In Den Haag is overleden luitenant- generaal L. H. van Oyen, oud-waarne mend commandant van het K.N.I.L. en hoofd van het departement van Oorlog in Nederlands-Indië. Luit-gen. Van Oyen. die sedert 1934 adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin was, be reikte de leeftijd van 64 jaar. Lt-gen. Van Oyen werd op 25 April 1889 in Den Haag geboren. Bij K.B. werd hij in 1911 benoemd tot tweede luitenant in fanterie. Drie jaar later werd hij bevor derd tot eerste luitenant infanterie In 1912 vertrok de heer Van Oyen naar In donesië. Achtereenvolgens werd hij be vorderd tot kapitein en majoor, in 1933 werd hij tijdelijk benoemd tot adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin van welke functie de heer Van Oyen in 1934 weer werd ontheven. Hij werd toen benoemd tot adjudant in buitengewone dienst. In 1935 volgde bevordering tot luitenant-kolonel en in 1938 werd de heer Van Oyen kolonel. In 1940 werd hij in specteur bij het wapen der militaire lucht vaart. Gelijktijdig werd de heer Van Oyen bevorderd tot generaal majoor. In 1943 werd hij bevorderd tot luit-generaal In deze rang werd hij benoemd tot waar nemend commandant van het K.N.I.L. en hoofd van het departement van Oorlog m Nederlandsch-Indië. Met ingang van 31 Januari 1946 werd aan luit-gen. Van Oyen op diens verzoek ontslag verleend Op de Rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij veertien personen werden gewond, van wie zes ernstig. De heer S. K. uit Monnikendam, die per auto met zijn echtgenote en vijf kinderen in de richting Harderwijk reed, ontmoette een boerenwagen inet paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeerde een van deze de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer K. onvermijdelijk was. Beide wagens werden geheel vernield. De heer K., alsmede de vijf kinderen, allen beneden de twaalf jaar, werden ernstig gewond in het Piusgesticht te Harderwijk opgenomen* Mevrouw K. werd licht gewond. Ook de zeven inzittenden van de andere auto, die werd bestuurd door de heer J. uit Elburg, werden allen gewond. Zij konden echter na ver bonden te zijn het ziekenhuis weer verlaten. zijn allen met een hersenschudding en di verse snjjwonden naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd Beide auto's zijn zwaar gehavend. Op de Koningin Wilhelminaweg te Groenekan bij Utrecht zjjn gisteravond om 8 uur eveneens twee auto's tegen el kaar gereden, waardoor in totaal vijf per sonen min of meer ernstig werden ge wond. Een personenauto, die op genoemd tijd stip in de richting Hilversum reed, be gon na het passeren van een vrachtauto, op de natte, gladde weg te slingeren, raakte eerst een boom en reeds vervol gens met een klap op een kleine rode PTT-wagen, die van de andere kant kwam. De personenauto, bestuurd door N. van E. uit Amsterdam, die op weg naar huis was, kwam in een sloot te recht. De vier inzittenden, alsmede de chauf feur van de PTT-auto, A. J. uit Utrecht, Het Ierse republikeinse leger, een ver boden militaire organisatie die de Britten uit Noord-Ierland wil verdrijven, is van plan haar activiteit te hervatten, zo meent de politie te Belfast. Zij acht de organisa tie verantwoordelijk voor de grote wa pendiefstallen, die de laatste tijd in En geland zijn gepleegd. De politie heeft vastgesteld, dat de bomincidenten, voorafgaande aan het be zoek van koningin Elizabeth aan Belfast in het begin van de vorige maand, als mede een poging om een trein met Britse oudstrijders te doen verongelukken, het werk van het republikeinse leger zijn ge weest. Een speciale afdeling van Scotland Yard heeft de laatste dagen te Londen huiszoekingen gedaan en Ieren onder vraagd. De Britse autoriteiten nemen de activiteit van het Ierse republikeinse le ger zo hoog op, dat een hooggeplaatste politie-autoriteit ander werk in de steek heeft moeten laten om zich geheel aan het onderzoek te wijden. Het K.N.M.I. deelt niede: De depressie, die gisteren vooral in het Zuiden van het land veel rezen bracht Oo.tmTe'?"" VW mm' nu Duit.taS nm hui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1