Kolonel Leroyheld der katholieke een- heden in Indo-China 3 Rijstboeren speuren naar com munisten onder water Miva laat missionarissen rijden en varen Bij de vijf en twintigste sterfdag van Alfons Aliens STUDIECENTRUM Mysteries en flonkeringen van een gordel van smaragd li 0 9 f ll 2aterdagse mijmeringen Johan Fabricius vertelt er van in twaalf verhalen SU' p I Besmettelijke ziekten Otto Remer: „geknipt" te Cairo Eerste steenlegging Ariënsgedachteniskerk te Enschede Nederlander in Indo- Cliina gesneuveld "AjJ #11» n» lATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Cambodsja, welks koning onlangs zijn land ontvluchtte, om er echter weer spoedig terug te keren, lieeft thans aan Frankrijk het voorstel gedaan, van Indo China een soort Commonwealth te maken, in navolging van de Commonwealth van Engeland en zijn koloniën en dominions. De Franse Unie, zoals Parijs deze voorstaat, kan een genade vinden in de ogen van koning Norodon Sinanoek, aangezien ze de landen, welke er deel van zul len uitmaken, te weinig zelfstandigheid laat. „Er is mij meer beloofd heeft de koning verklaard. „Volgens mij moet mijn land tegenover Frankrijk dezelfde status kunnen innemen als India tegenover Engeland". Van de oude, koloniale toestand moet de koning van Cambodsja niets hebben. 'Wf Het blijkt inmiddels, dat hij meer en meer optreedt voor de drie z.g. Indo-Chinese staten en wel Laos, Cochin China en Cambodsja. Jn Parijs zijn de meningen in het kabinet sterk verdeeld ten aanzien van de vraag, wat er in Indo-China moet gebeuren, het veel grotere Vietnam inbegrepen. Men kan het maar niet eens worden. En zulks ondanks de vertogen van Washington, hetwelk ten koste van alles voorkomen wil, dat Indo-China het tweede front in Azië wordt, nu Korea door de communisten en speciaal door het Kremlin niet meer kan worden gebruikt als middel tot het uitputten van de krachten der Westerse landen. Observator Vijftien gevallen van paratyphus, 36 van diphtherie Het was voor ons dezer dagen wel heel verrassend, in een Frans blad het een en ander te lezen over de fameuze kolonel Leroy, die daar in Indo-China een nationale held aan het worden is, als energiek bestrijder van de communistische elementen, die proberen hei gebied, hetwelk hij opdracht van de Franse regering dat hier in belangrijke ndministreert, in hun macht te 1= ,.„k ..-li—w krijgen. Ze vinden er telkens kolonel Moderne vorm van apostolaat Als U gaat studeren HET NE0ERLANDS SCHRIFTELIJK mmrM Levende mensen Temidden van dit decor leven mensen inlanders, halfbloeden en Nederlanders i en het zijn hun wederwaardigheden, die j de inhoud van deze verhalen uitmaken. Soms amusant of idyllisch, dan als een j aangrijpend drama („De panter") of als het schokkende relaas van minderwaar dige opvattingen („De erfenis") ontwik kelt zich elk verhaal. Vrijmoedige memoires Gedachtenis-kruis Denk aan medewerking Misdaad te zwaar Een wonderland v En morgen? Harry Prikker WOLK boven delta van Mekong De zoons van sol daten in Indo-China krijgen al vroeg een militaire opleiding. Dit is noodzakelijk, icant de communis tische guerilla's ont zien niemand. Er wordt daar in dit zo merkwaardige gebied met zijn zo uiteenlopende bevol kingen sommige met een oude bescha ving, zoals Cambodja, andere van min of meer obscure oorsprong een merkwaar dige en tegelijkertijd heel belangrijke strijd uitgestreden. En zulks niet alleen in het kader der hoge politiek der grote mogendheden, waarin in de eerste plaats beslist wordt, welke economische struc tuur het tenslotte in Oost Azië winnen zal, maar tevens een, waardoor zal wor den uitgemaakt, of de Bhoeddistische vol ken daar in de geestelijke 'sfeer van het materialistische communisme zullen wor den opgenomen en aldus voor de bescha ving verloren zullen gaan. Men hoort veel over de krijgsver richtingen der Fransen daar, die overigens in hun vermaarde vreem delingenlegioen er een internationaal hulpleger bezitten, waarvan ook in ideologisch opzicht de betekenis niet mag worden onderschat, maar de kleine, doch felle kamp, welke er Wanneer men het tweede front in Azië in wording nader bekijkt, komt men alras tot de conclusie, mate een revolutie zich voltrekt. Want in Indo China vechten Vietman-mensen, be woners van Cambodsja, van Laos, van Cochin China, van Tonking tegen eigen hrehl aan anderen elders ill Indo China. I Het opmerkelijke is intussen: deze ko- I lonel is geen officier van het in Indo Chi- I na met Amerikaanse wapenen en mate- i naai opererende Franse leger. Hij is wel iswaar in Franse krijgsdienst geweest, maar werd toen als totaal ongeschikt be oordeeld. Hij volgde een cursus ter op- 'Jn® 'reserve-officier van inlandse strijdkrachten, maar na zes maanden aienst als tweede luitenant werd hij door ïilnrfT'!l, r,.cllets aan de kant gezei, 3ls ell-ik ongeschikt en als iemand. ïmil. H-'e geen mogelijkheden in de mili taire dienst waren weggelegd. Iu noemen de Fransen hem graag kolo- vfino IOy' een die hi-' zichzelf heeft toegewezen, omdat de mensen, waarover nil het gezag uitoefent, nu eenmaal van titels houden. Trouwens hij zou zich ge rust generaal kunnen noemen en als hij wil, kan hij als dictator over een groot deel van Indo China heersen. Want, we hebben het reeds gezegd, kolonel Leroy 's m 'n"° China een nationale held. Na zijn ontslag uit de dienst zag Jean Leroy, zoon van een Franse vader en een Coohin-Chinese. zich het burgerlijke be stuur toegewezen over het eiland Han Oa in het Zuidelijke gedeelte van Vietnam. Hij was daar geboren en genoot er reeds groot aanz.en. Zijn vader was er in 1902 gekomen. In tegenstelling met vele Fran- ?®n' 'oer> naar Indo China trokken, bleef hij met in de grote steden, als Sai gon. om daar handel te drijven. Hij trok naar ..an °a- dat beroemd was om zijn rijke rijstvelden. Hier vestigde hij zich als njstbouwer. Doordat hij een goed land bouwer was. verwierf hij zich onder de be woners vele vrienden en nadat hij 'de dochter van een aanzienlijke boer ge trouwd had. werd hij een der hunnen. Hij onderscheidde zich als een humaan werk gever. De beste rijstvelden van het eiland zijn in het bezit van eigenaren, die ze zelf niet bewerken en het zware werk aan an deren overlatend, zeventig procent van de opbrengst opeisend als pscht Vader Leroy kon uitgestrekte velden kopen, maar hij liet zijn pachters zeventig procent van de oogst en nam zelf slechts dertig procent. Dit maakt op de eenvoud ge mensen in de streek een enorme indruk. Leroy's zoon, een kleine, pittige jongen met de pientere ogen van een Franse boer en diens stel gezonde hersens, mitsgaders een flinke- werklust, bovendien met het grote uithoudingsvermogen van de mensen van Indo China, werd reeds door zijn ka- landgenoten, die als communisten een meraadjes op de handen gedragen. Thans n PUWP flTvif» \xri11p*n \rpcficf«n iimomon i_.1 rende persoonlijkheid geeft het voor-] minst vijftien procent zijn ex-communis ten, door kolonel Leroy bekeerd. Het is natuurlijk een figuur, die men moet bezien in het licht van de omstan digheden. waarin hij leeft en in dat van de geweldige bedreiging, welke zowel maatschappelijk als geestelijk boven Indo China hangt. De manier, waarop kolonel Leroy communisten bekeert, is nogal eigen aardig. Zo gaat er een verhaal over een jonge communist, die er in ge slaagd was, hem van een hinderlaag uit te beschieten. Leroy kreeg twee kogels door zijn rechterbeen. Ter wijl hij bloedend op de grond lag, voerden zijn mannen de sluipschut ter voor hem en vroegen, wat ze met hem moesten doen. Leroy bekeek de gevangene, een jongen van nauwe lijks achttien jaar en beval: Leer hem behoorlijk schieten, zodat hij, als hij iemand raakt, tenminste be hoorlijk raakt. Toen het commu- nistje later, na de nodige schiet proeven te hebbeti afgelegd, weet vóór hem geleid werd, vroeg het, of het bij zijn eenheden kon worden in- gelijfd. Leroy deelde de recruut c..- 'bekeerling bij zijn persoonlijke lijf wacht in Hij gaat steeds ongewapend. Maar ï,sto,k is gevreesd. Hiermede houdt hu de discipline onder zijn mannen er 'n- Z'Jn Populariteit is dermate groot dat hu het gezag zelfs in Vietnam in ISmL6" t?OUk ku,f?en nemen, indien hjj wilde. De bevolking van Ben Tre is hem buzonder toegewijd, doch vond er tot dusver geen aanleiding in" zich bijzonder op de voorgrond te stel len. Trouwens, de strijd, die hij voert is zwaar genoeg. Het is een guerilla- stryd, waarin zijn tegenstanders niet onderschat mogen worden De commu nistische guerilla's van Ho Tsji-min ziin goed op de hoogte van de situatie in de delta van de Mekong, welke rivier een groot aantal armen heeft. Ze bewegen zich bij voorkeur onder water Gewa pend met een stuk uitgehold suiker riet, waardoor ze ademhalen, zijn deze guerillastrüders in staat, acht en veer tig uur onder water te blijven. En onder water naderen ze hun doelen. Intussen, kolonel Leroy kent deze strijdwijze. Hij week er niet voor, toen het Franse garnizoen van zijn eiland weggetrokken werd, omdat de situatie er te gevaarlijk was geworden. De af gewezen officier bleef rustig achter, met dertig „Gnaques" (de Fransen zou den hen ,.mac)uis noemen" als leger. En deze „Cnaques" waren met oude Rus sische geweren gewapend, die op de een of andere mysterieuze wijze in deze uit hoek beland waren. De gnaques" wa ren inmiddels, evenals hun strijdgeno ten elders, geharde rijstboeren, die wisten, dat ze hun rijstvelden tegen de communisten verdedigden. Voor de meesten was de strijd tegen de man- nen van Ho Tjsi-min tevens een strijd of godsdienstvrijheid, zoals we reed» hebben aangestipt. En kolonel Leroy sloeg elke aanval op zijn eiland af, waarna hij zijn belagers op het vasteland volgde. Hierbij kreeg hij steun van de andere boeren en aldus groeide zijn legertje gestadig. Het is thans een macht, waarop de Fransen, wat betreft het handhaven van de rust achter de fronten, met vertrouwen kunnen steunen. In het gebied van De Draak met de Negen Koppen, zoals in Indo China de delta van de rivier de Mekong wordt genoemd, om dat hij negen armen heeft, heerst kolonel Leroy. Ben Tre ligt precies in het centrum er van. Denk nu niet, dat deze kolonel Leroy een Indo-Cliinese halfbloed is, die nooit verder geweest is dan zijn eiland en de delta van de rivier de Mekong. Hij heeft tien jaar in Frank rijk gewoond, veel door Europa ge reisd en kent ook de Verenigde Staten. In de Tweede Wereldoorlog vocht hij in China. De voornaamste karakteristieke eigenschap van deze romantische persoonlijkheid is in middels, dat hij is blijven vasthouden aan de realiteit van zijn geboorte land: een eindeloze jungle, duister en somber, met traag stromende, brede rivieren en stille kanalen, waartussen weer onafzienbare rijst velden liggen, waar alleen de soldaat te voet iets presteren kan. Dit te hebben ingezien, was de geniale zet van de communisten- leider Ho Tsji-min. De Fransen zon den hele gemotoriseerde regimenten, die zich niet konden ontplooien. Kolonel Leroy deed hetzelfde als Ho Tsji-min. CHRISTELIJKE TROEPEN IN INDO-CIIINA. Het zijn soldaten uit het gebied van Hoeng-Yen, een der christelijke bolwerken tegen de com munistische Viet min In de Staatscourant van gasteren ts op genomen een opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziek ten. over de week van 19 t/m. 25 Juli. Hierin staan 2 gevallen van kinderver lamming, vermeld, resp. in Assen en Mierlo. Voorts worden >m 36 gevallen van diphtherie opgegeven, waarvan 1 in Friesland, 1 in Overijssel, 1 in Gelderland, 4 in Noord-Holland, 7 in Zuid-Holland, 7 in Noord-Brabant en 15 in Limburg. Er werden 15 gevallen van paratyphus B ge constateerd, waarvan 2 in Groningen, 6 in Gelderland. 1 in Utrecht, 2 m Zuid-Hol land, 3 in Noord-Brabant en 1 in Lim burg. nieuwe orde willen vestigen, waarvan zij niets willen weten. Leroy als een onverzettelijk tegen stander op hun weg en deze fascine- Uit het zojuist uitgebracht rapport over het eerste halfjaar 1953 blijkt dat de MIVA (Missie-Verkeesmiddelen-Actie) aan 32 missionarissen een bijdrage in de aanschaf van de volgende verkeersmiddelen heeft kunnen geven: 5 auto's, 2 jeeps, 1 vracht wagen, 1 boxbodycar, 1 scooter, 12 motors, 1 boot. 1 buitenboordmotor, 5 fietsen, tot gevoerd wordt door plaatselijke tc- j een betlrag van 20.000. Hieronder is ook gengtanders j an het communisme ^5°repcn een speciale uitkering aan de legen het steeds verder doordrin- De gelden waardoor de MIVA in staat is geweest haar moderne missieapostolaat uit te oefenen kwamen vooral uit bijdra gen van donateurs. In enkele gevallen maakten extra-giften het haar mogelijk snel, dus dubbel, te helpen. is zijn naam in heel het land een wacht wbhtd. Deze man hij is nu 38 jaar bewees op eigen gelegenheid grote veld heerstalenten te kunnen ontplooien. Hij gaf de stoot tot de nieuwe strijdwijze der Fransen, nl. niet af te wachten, tot de communisten aanvallen, maar hen in hun schuilhoeken op te sporen en daar te ver nietigen. Wanneer hij tegen de communis ten optreedt, is hij onverbiddelijk. Hij ziet in hen niet alleen de aan randers van liet maatschappelijke bestel, waarin hij leeft en vertrou wen heeft, doch tevens de onverzoen lijke vijanden van het Katholicisme. Zelf Katholiek, heeft hij gezworen, een dam tegen hen op te werpen. Zijn mensen volgen hem blindelings. Lr bevinden zich vele Katholieken onder, aangezien de missie er goed gewerkt heeft en zelfs Indochinese missiezusters keitl. De strijdkrachten van kolonel Leroy zijn voornamelijk in de provincie Ben Tre in de delta van de rivier de Mekong gecon centreerd. Ze heten officieel .Eenheden ter verdediging van het Christendom", tel len echter niet alleen katholieken in hun gelederen, maar tevens vele Bhoeddisten en leden van andere godsdiensten, die in Indo China beleden worden. En op z'n De Duitse majoor Otto Remer, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het tot mislukking brengen van de staatsgreep tegen Hitler van 20 Juli 1944, zwierf de laatste tijd in hel midden-Oosten rond om zich te onttrekken aan de arm der Duitse justitie. Hij is thans door de Egyp tische politie te Hihopolis, bij Cairo, ge arresteerd, terwijl hij aldus een A.F.P.- bericht in staat van volledige beschon kenheid schandaal rhilakte 'irl- een* café. Hij was zonder behoorlijke papieren in Egypte beland en stond „op nominatie" om naar Spanje of Zuid-Amerika te ver trekken. Het gemeentebestuur van Maastricht ontving van de Franse consul-generaal te Rotterdam bericht, dat de 25-jarige J. Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maas tricht, op 17 Mei is gesneuveld bij Ma Chau Dong in Anam (Indo-China). Hen driks had zich met een vriend ongeveer twee jaar geleden aangemeld bij net Franse vreemdelingenlegioen in Noord- Afrika. De herdenking van de Kerkelüke Hiër archie heeft groot relief gegeven aan de vijftigste sterfdag van Schaepman en zal het binnenkort doen aan de vijfen twintigste sterfdag van Ariëns. Op Zon dag 9 Augustus om half elf komt Z.H Excellentie mgr Dr Alfrink in Maarssen de Pontificale Hoogmis opdragen, waarbij de oud-professor van Rfjsenburg drs W. H. L. Verhoeven zal spreken. En na hef stil bezoek, dat de pelgrims ieder voor zich aan het graf van de heilige priester brengen, wordt om twee uur door prof. dr L. J. Rogier in de kerk gesproken over Aricns als pionier en apostel, waarna een kort lof tot besluit zal volgen. Nog meer dan andere jaren is deze viering voor Ariënsvrienden de aange wezen gelegenheid om aan hun devotie te voldoen. Het heeft een wezenlijke be tekenis, dat juist de Moderator van de School voor Maatschappelijk Werk in Enschede het Evangelie bij -deze plech tigheid verkondigt, want bij Ariëns, die in de Twentse fabrieksstad onze soci ale beweging inzette, is elke» ijveraar bewust of onbewust in de leer gegaan Maar het zijn geen organisaties alleen, die zich aan hem verbonden voelen. On telbare personen zijn hem voor hun geestelijk leven verplicht en willen hem gaan danken of zijn voorspraak, waar van zoveel gebedsverhoringen getuigen dringend inroepen. De groeiende Ariënsverering spreekt overduidelijk door het feit, dat op de voor avond van de Maarssense gedenkdag in Enschede feestelijk de eerste steen voor de Ariënsgedachteniskerk wordt gelegd met deelneming van vertegenwoordigers uit alle kringen van de katholieke bevoi- if®Ute' die met z«n kostbare zegen een bijdrage voor deze nieuwe kerk gezonden heeft, was niemand minder dan Kardinaal De Jong, Zijn hoog voorbeeld bezielt opnieuw ons allen. GERARD BROM. Advertentie. Uitvoerige prospectus wordt U op aanvrage gratis toegezonden! STUDIECENTRUM-Culemliorj volg dan een schriftelijke cursus bij het enige Katholieke Onderwijs-Instituut in Nederland1 Gratis mondelinge lessen Paters Augustijnen pende communistische gevaar, hier van hoort men nauwelijks. En toch, deze is van prole waarde, omdat het besef voor de waarde er van in de plaatselijke bevolking leeft, die over het algemeen geen juist inzicht heeft in de hogere politieke en militaire strijd en deze uiteraard, vanwege de rampzalige gevolgen, als een onzalige bezoeking beschouwt. Missie van Hollandia. (Ned. Nieuw Guinea). Bovendien schonk een firma een motoidie extra uitgekeerd werd. In to taal heeft de MIVA, sinds het einde van de ooi log, ïuim 300.000 uitgekeerd. Uit het rapport blijkt verder, dat nog 150 missionarissen op de wachtlijst staan. Als deze alleen zonder uitstel geholpen zouden worden, dan zou hiervoor 85.000 nodig zijn, een bedrag, dat op de gewone wijze in geen twee jaar bijeengebracht kan worden. Het feit, dat een geboren romanschrijver als Johan Fabricius zijn talloze lezers ditmaal niet een lijvige roman doch een grote bundel met twaalf kortere en langere verhalen aanbiedt, is op zich zelf a' 'ets oin even stil te blijven staan. In de eerste plaats dient te worden opgemerkt, dal het verhaal van Fabricius aan de bijzondere eisen van het genre voldoet; het is niet een ronian-mct-weglatingen geworden of blijven steken als een onafgerond romanfragment. De vraag dringt zich op: waarom heeft de, schrijver, die met zijn romans zo veel succes hepft gehoekt, zich aange trokken gevoeld tol het verhaal waar in Nederland, helaas, tot 1111 toe- let- I terlijk ..geen eer aan te behalen was? Fabricius geeft zelf een antwoord j in een brief aan zijn uitgeefster, H. P. Leopolds Uitgeversmij, Den Haag. De desbetreffende zinsneden zijn op het smaakvolle, stofomslag van de bundel „GORDEL VAN SMARAGD afgedrukt en zij zijn zo veelzeggend dat wij ze hier laten volgen. „Is hel toeval of hetdt het een diepere oorzaak, dal in onze nerveus gespannen tijd zovele romanciers hel medium van de novelle de geconcentreerde roman als uitdrukkingsmiddel gaan kiezen? Is het uitsluitend de „drang naar zelf-discipline" waarvan Somerset Maugham, de novellist bij uitstek, spreekt op zichzelf een juiste analyse of zoeken de schrijvers langs deze kortere weg een nieuw directer contact met de lezers?" DE BEROEMDE KOLONEL LEROY, barrevoets, in gesprek met Indo- Chinese missiezusters ergens in zijn jungle-front. In het algemeen hebben wij tegen het omschrijven van de novelle als een „ge concentreerde roman" ernstig bezwaar, maar Fabricius maakt zijn bedoeling vol- :j i komen duidelijk als hij vervolgt „Is het wereldsucces van Hemingway's „The old man and the sea" een symptoom? Zal het straks een mijlpaal in de triomfantelijke heeft de novelle in de schaduw van de weest? Laten we het hopen. Te lang reeds opmars van de novelle blijken te zijn ge- roman gestaan". Deze laatste opmerkingen hebben wij met volledige instemming geciteerd (al leen waarom dit vasthouden aan de be naming „novelle"; het „novellist" is zelfs nogal verwarringwekkend), temeer omdat de verhalen van Fabricius er een nieuw bewijs voor zijn, dat het heus niet nodig een boeiende en interessante lectuur te concentreerde, spannende verhaal „Spookschip" is misschien bedoeld ais een zeer fraaie „toegift" na het dank bare applaus van de lezer. De verhalen zijn zeer bescheiden van inhoud, maar onderling verbonden door de exotische en ietwat mysterieuze sfeer van het ge meenschappelijk decor. Fabricius poogt de ziel van de Oosterse mens te peilen, gelukkig zonder „psycho logische" opzettelijkheid. In „De kleine hruine herdertjes", een eenvoudig ver haat waarin een buffel een grote rol speelt, en het vervolg hierop, „De schen ding van het land", dat vertelt hoe het noodlot opeens van verschillende kan ten toeslaat, zijn er telkens trekjes, die ons deze Oosterse mens in zijn denken en handelen nader brengen; maar er is een grens, welke ons begrip niet kan over schrijden, en juist deze vreemde gesloten heid. waar alles uit kan voorkomen, heeft Fabricius duidelijk voelbaar gemaakt. Hoezeer de schrijver van zijn land van geboorte houdt, blijkt vooral uit de sobere maar kleurige schildering van het land schap. De verhalen zijn bestemd voor volwassenen. Johan Fabricius heeft in zijn leven ge noeg meegemaakt om zijn memoires nu reeds (hij is pas voor in de vijftig) tot JOHAN FABRICIUS pleidooi voor de novelle is dat het verhaal nog langer in de scha duw van de roman blijft staan. De verhalen, die in „Gordel van Sma ragd" zijn opgenomen, spelen alle in het voormalige Nederlandsch-Indië. Het maken. Ais zoon van de bekende toneel schrijver Jan Fabricius, werd hij in Indië geboren. In 1914 kwam het gezin voor goed naar Europa en sindsdien heeft de zoon overal gezworven, ook nadat hij zijn zi)n er twaalf; de inhoudsopgave ver- I roem als schrijver had gevestigd, meldt er slechts elf, maar het zeer ge-1 Onderhoudend vertelt Fabricius zijn le vensavonturen in ,,Mjjn huis staat achter de kim", dat hjj, begaafd tekenaar als h(j is, zelf illustreerde. Ook zijn er ver- sehillendc foto's in opgenomen. De meest ongemene ontmoetingen en allermerk waardigste avonturen vielen hem ten deel en hij vertelt ze op een zo prettige onder houdende (en ook vrijmoedige) toon, dat men niet moe wordt naar de verteller te luisteren. Het was dan ook goed nieuws, dat er een tweede boek met memoires volgde (het verscheen ook bij Leopold, Den Haag, en is evenals het vorige, bestemd voor volwassenen), getiteld „Een wereld in beroering". Deze tweede reeks herinne ringen omspant het veelbewogen tijdvak 1936—1946. Wie zich herinnert hoe Fabri cius ons in de donkerste dagen van de be zetting vanuit Engeland via de radio een hart onder de riem trachtte te steken, zal zeker bijzondere belangstelling voor dit boek hebben. Fabricius geeft blijk van een zelfstandige kijk op de gebeurtenisset die aan de oorlog voorafgingen, terwijl hi ook het naspel (waar nog steeds geer. slot aan gekomen is vaak intens heeft doorleefd. Hetgeen hem niet zonder zorg heeft gelaten.... TER HERINNERING aan de 1.9U slachtoffers van de fmstand der Oost- Duitse bevolking in Berlijn cn het ge hele gebied der D.D.Ris in West- Berlijn een monument opgericht. Het monument, dat tegenover het bekende monument voor de Sovjet-Russische tanktroepen in Berlijn-Zehiendorf in de Amerikaanse sector zijn plaats heeft ge kregen, bestaat uit een eenvoudig houten Kruis van indrukwekkende hoogte, ge plaatst op een bronzen voetstuk met 'het opschrift: „Ter nagedachtenis aan de slachtoffers en "onverschrokken strij ders voor de rechten en de waardig- A de mens, voor waarheid en vrijheid 't Is toch altijd maar weer het kruis, dat waarheid en recht moet demonstre ren. TIJDENS besprekingen tussen Pater Weren fried van Straaten van Oostpries- terhulp.Mgr Kin derm ann, rector van het. seminarie te Königstein. en een aan tal leidende persoonlijkheden van Oost- prwsterhulp. werd besloten hei derde C ongres ..Kerk in Nood'' van 21 tot 2) October te laten doorgaan te Königstein. Op dit conares sullen vooral de beangsti- (jende problemen van de priesterroepin gen behandeld worden m verband met de mogelijke ontwikkeling van de toe stand in Centraal en Oost-Europa. Hebt TT het goed nelezen f Beangstigen de problemen. IVnt ziin volken' zonder goede priesters f Als dus hulp gevraand wordt wil dan spontaan hart en porte- monnaie openen. DE AMNESTIE, die de Hongaarse reaerinq dezer dagen heeft afnrkovdiad. zal met van toepassing zij" on Kardinaal Mmdszenty en andere ..politieke misda. d'ners"' gf ..misdadiners tear,, het volk". Dit blijkt uit de ..toelichting", die in regeringskringen te Boedapest tv ge. geven op hef iongstr amnestiedecreet ran de presidiale raad van de Hanana.rse volksrepubliek. Evenmin zal dr aonor- kondinde ..opheffing van alle concen tratiekampen" van invloed ziin on de ■rrdere infrrvrrht a ran nep riem de rntc- gorir'èn van ..Politieke delinanenfrn" De ..misdaden" van de kardinaal, ziin derhalve te zwaar. Maar fia. de lenr- lina is niet beter dan de Meester Wat hef vrWaten betreft 1-ons het volk ook liever Barabbas dan Christus. EEN EEUW christendom en een ge organiseerd bestuur hebben een derge lijke goede invloed uitgeoefend op de inboorlingen van de Fidzji-eïUmden, dat huidige overtreders der wet kunnen worden opgesloten in gevangenissen zon der muren en zonder bewakers, meldt gater Cryan, rector van het plaatselijke Katholieke College, dat op korte afstand van de gevangenis gelegen is. De gevan genis bestaat uit open loodsen, die aan de hoofdweg gelegen zijn. De gevangenen zijn zo goed gedisciplineerd', dat hun grootste vrees hierin bestaat, dat zij wanneer zij 's avonds na het invallen der duisternis aan de gevangenis arrive ren voor een nacht buitengesloten zul len worden. Eens waren dr bewoners van de Eidzji- eilandcn kannibalen zo schrijft pater Cryan. maar ik vraag mij af of enig an der volk het in een eeuw zover heeft ge schopt. Ik vraag me af, of die gevangenen eigenlijk geen halve heiligen zijn. Ik denk niet, dat de autoriteiten liirr een dergelijk systeem vandaag zouden dur ven proberen. MORGEN IS het weer Zondag. Eu 'jus, ,'L" herhaal het maar weer of- ferdag voor de nieuwe kerken. Voor G-od, die overeenkomstig het epistel, zo- veel in ons uitwerkt zij het voor ver schillende bedieningen. Het evangelie brengt de nog te weinig overdachte ge lijkenis van de farizeeër en tollenaar, voor de rest een zomerse Zondag met. het verrukkelijk-blije gelaat van een go- rechtvaardigde zondaar. tAiiil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3