Derde Divisie krijgt haar bedje keurig gespreid De Witten Als de „troep" komt gaat het spel beginnen opgeroepen wmmm Mobilisatie-flitsen Voedselpakketten-oorlog in Berlijn I Vele katholieken zijn politiek nog onmondig Vier personen verdronken Minister Kernkamp tevreden uit Nieuw-Guinea teruggekeerd DRIETAND nu de tanden elkaar! op „Drietand" duurt tot 15 Augustus Communisten geven inbeslaggenomen levensmiddelen aan W.-Berlijners In een neutrale partij kunnen hoogstens iets tegenhouden Dinsdag 4 Augustus 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zet De schildwacht had eigenlijk vacantie Paul de Waart verlaat de K.R.O. ial En Analyst Staatkundige eenheid is geboden Geen soldaten als arbeiders in Korea Ook salarisherziening bij lagere organen? Chirurg over ziekte van Kard. Stepinac Resultaten komen neer op samenwerking niet Australië WEERBERICHT "N Afwachtenis het devies Volgt mr Edelman op als hoofd redacteur van U.K.D. morgen EVEN ZIJN WE IN EEN „MEXICAANS" LEGER Schildwacht eiste Alles gaat goed Kath. eenheidspartij noodzaak Intense samenwerking dringend nodig Juist in de huidige situatie en dit zei prof. Van dei Grinten speciaal aan het adres van de partij-Weiter is intehse samen werking van katholieken dringend nodig. Laten we toch met alje aan dacht besteden aan interne ruzies en tegenstellingen. Als onze krach ten verbrokkelen, zal onze invloed op het openbare leven veel minder groot zijn, aldus spreker SANS RANCUNE Alle vaklieden welkom De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met in hoofdzaak in het Noor den van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen, maar later kans op kleine opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid west en West. Koel. Woensdag 5 Augustus: Zon op 5.07 uur, onder 20.24 uur. Maan op 0.14 uur, onder 18.11 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT 5? Met „Drietand" op oorlogspad MAANDAGAVOND, Ergens in Nederland. (Van onze gemobiliseerde verslaggever). In het statige schoolgebouw, waarintijdens minder opwindende dagen een paar honderd jongelingen onderwezen worden in het pakkende vervolg van het „aap- noot-Mies", huist nu een handjevol soldaten. Zp vormen een van de yle ploegen kwartiermakers, die vandaag begonnen zpn het bedje te spreiden voor de Derde Divisie, nadat zp A zelf vanmorgen vroeg hun eigen bed alleen moester laten toen de oranje aanplakbiljetten en de sten van de radio-omroeper verkondigden, datneen, II heeft daar reeds van vernomen. Het troepje ploetert ijverig voort. Er wordt ge organiseerd, geredeneerd, bordjes worden opgehan gen en wegwijzers geplaatst, en langzamerhand verandert het strenge onderwijs-instituut in een echte kazerne. De jongens moeten hier zo kunnen intrekken Wanneer? Binnenkort! Nog is het juiste ogenblik waarop de Divisie zal moeten opkomen, diep militair geheimmaar het kan al ge zijn als U dit leest. Kuenae vervolg van net „aar rmen een van rle yle ploege «mm. als ze komen hele Drietand- Het is hier te velde vandaag nog wat verward toegegaan. De mannen van de „kern" stonden vanmorgen met de Maan- dagmorgenslaap nog in de ogen, een beet je onwennig in het gekreukte „veldgrijs' Verschillende kameraden ontbraken nog Er was er een hij arriveerde tegen het avondeten die vanmorgen om zes uut was gaan ploegen en pas 's middags, toen zijn broertje hem de koffie kwam gen, terloops vernam dat er zoiets a's mobilisatie afgekondigd was. Hij hfr de terstond de ploeg de ploeg endead„ ge. akker gelaten, was op het »P®e rd klommen en naar het dorp gegaloppeerd „Wie verwacht zoiets nu ook op morgen!" u „v,! aan het schoolhek had De schildwacht aan^ >tond hy van. middag stralend naast 't schoolbord „Hiet melden" met aan de achterkant nog een Daar diepzinnige deelsommen en de levensloop van Karei de Grote. „Weet u" zegt hij hij is kantoorbediende en komt uit Breda „weet U, ik had mijn vacan tie al lang van te voren opgenomen. In tussen heb ik even twee blozende wan gen verkering gekregen met Anny Anny heeft pas over drie weken vacantie Nu kan ik lekker mijn vacantie verschui ven en óók eind Augustus vrij nemen!' En lachend laat hij weer een paar Lim burgers binnen. Zij lachen niet, want hst was daar in het Zuiden Zondagavond in het stamkroegje héél, héél erg laat ge worden. En zo geldt, nu 't eerste werk verzet is, hier ergens in Nederland' de krijgs. tucht verbiedt de gemobiliseerde verslag gever de naam te noemen van het ge noeglijke Zuid-Nederlandse stadje waar- in hij zich tussen opgeslagen school banken en rammelende gamellen tot de lezer richt - zo geldt hier het devies „af wachten". Als de „troep" komt gaat hei note spel eerst goed beginnen. De ge- weren liegen gereed in de opslagplaatsen de motorvoertuigen staan in langerij en U wachten, de koks en hun hulpjes maken eindeloze reeksen optelsommen.^- Wan- neer kunnen we nu op hen rekenem Zul- len allen direct aan de oproep gevolg geven? Een majoor met een diepe, zwarp lach grinnikte even. Er zullen er wel bij zijn, zo zegt hij, die eerst nog op hun gemak een kopje koffie gaan drinken. En dan de krant uitspellen. En dan pas het spoorboekje opslaan. Daar is deze mobi lisatie-oefening niet om begonnen. Ik heb 'n mooi karweitje voor deze gasten En dan belooft hij hun het werk te zul len opdragen dat normaal .door een juf frouw van de retirade wordt verricht, maar dan zonder het (gebruikelijke) schoteltje-voor-de-dubbeltjes, maar met en klein, elegant zandschopje. Maar men rekent erop dat deze „stok achter de deur" niet nodig behoeft te zijn en dat ieder zich onmiddellijk op pad za) begeven wanneer de witte plakkaten aan de aanplakzuilen zullen verschijnen. Dat ogenblik is, zoals reeds gezegd, ter wijl we dit schreven nog niet bekend. Men praat erover, men gist, men vermoedt en er worden hier in de schoollokalen zelfs weddenschappen afgesloten. Maar het juiste ogenblik blijft nog diep verborgen achter het ondoordringbare opschrift „Militair Geheim", zelfs hier, waar de sterren weliswaar niet overal maar toch op zeer vele kragen schitteren. De chef van de generale staf, heeft de volgende oproep, welke hedenmorgen voor de eerste maal om 7.12 via de radio is voor gelezen, bekend gemaakt: „De militairen van de Koninklijke Land macht, die een wit waarschuwingsbericht „proefmobilisatie" hebben ontvangen, moeten nu onmiddellijk in werkelijke dienst komen. Zij moeten handelen over eenkomstig de aanwijzingen, die in hun zakboekje voorkomen op de witte lastge ving gemerkt met de letter C. Deze oproeping geldt dus alleen voor hen die een waarschuwingsbericht „proefmo bilisatie" van witte kleur hebben ontvan gen. Ieder wordt verzocht aan dit bericht zoveel mogelijk bekendheid te geven". Het tweede deel van de proefmobilisalie is daarmede begonnen. Zodra alle mili tairen, wie die nieuwe oproep aangaat, er gevolg aan hebben gegeven, zullen de 20.000 man van de derde divisie onder de wapenen zijn. Vandaag moeten 14 tot 15.000 militairen opkomen, zij wisten sinds het begin van de oefening dat zij zich voorbe reid moesten houden. Bovendien hadden zij persoonlijk waarschuwingen thuis ge kregen. Hun opkomst is voorbereid door de kernen van de divisie-afdelingen, die gisteren zijn opgeroepen. Als vandaag de eigenlijke opkomst is voltooid, begint het volgende deel van de proefmobilisatie: de overbrenging van de divisie naar het „ter rein van actie". Daar wordt ter afsluiting een oefening gehouden. De aanloop van de operatie „Drietand" die naar wij vernemen eerst op 15 Au gustus zal zijn beëindigd, heeft wel enige extra drukte op de spoorwegstations veroorzaakt, doch de genomen maatrege len als bijvoorbeeld het in reserve hou den van enkele treinstellen, bleken vol doende om het vervoer regelmatig te doen verlopen. De meest „bedreigde" punten waren uiteraard de stations van de grote steden, van waaruit de grootste aantallen militairen naar hun bestem ming vertrokken. Verwacht wordt, dat ook het vervoer an de grote rest geen bjjzondere moeilijkheden voor de spoor wegen zal opleveren. Naar wij vernemen is de heer Paul dP Waart, chef van de afdeling reportag» (Katholiek nieuws en actualiteiten) van d> K R.O., met ingang van 1 Januari 1954 be noemd tot hoofdredacteur van de Utrechtse Katholieke Pers (Utrechts Katholiek Dag blad en Amersfoorts Katholiek Dagblad) Hij za; mr H. L. M. Edelman opvolgen die per 1 November zijn functie als hoofd redacteur neerlegt. Met ingang van 1 Jan. 1954 zal de heer De Waart zijn functie bij de K R O- neei"leggen Niettemin zai hi.) aan bepaalde rubrieken van de K.R.O. zijn medewerking blijven verlenen. Voor de heer De Waart bij de radio in dienst trad, was hij redacteur-buitenland van het dagblad De Tijd (1926—1931). Reeds van de eerste tijd af, dat pastoor Perquin O.P. z.g. zijn werk voor de opbouw van een Katholieke omroep begon, behoorde Paul de Waart tot een van zijn krachtigste medewerkers. O.m. was hij tien jaar lang hoofdredacteur van de K.R.O.-gids. T~\ E Oostduitse arbeiders moeten In I het vervolg op de laatste Donder dag van elke maand „de dag van de Russische uitvinders" vieren. Het communistische vakverbond en de vereniging voor Duits-Russische vriendschap hebben bekendgemaakt, dat de viering voor alle genationaliseer de industrieën verplicht zal zijn. ,J)e Russische mens toont ons steeds nieuwe methoden, waardoor wij beter, goedkoper en gemakkelijker kunnen pro duceren", aldus een communiqué. Maar de verspreiding van de nieuwe Russische methode moet in geen geval tot deze ene dag van de maand beperkt blijven. Wij kunnen het ons voorstellen, dat de Oostduitse arbeiders met veel waar dering „de dag van de Russische uit vinders" zullen vieren, vooral terwijl de honger knaagt aan hun maag en ook hun vrouwen en kinderen het noodzake lijkste moeten ontberen. Immers, de uitvinders van „beter, goedkoper en gemakkelijker produce ren" moet men meer in ere houden dan de Amerikanen, die in West-Berlijn voedselpakketten beschikbaar stellen. Eens in de maand zegt men alzo: „en morgen is het Donderdag En haalt men zijn broekriem wat stij ver aan. (Van onze verslaggever bij de staf) DEN HAAG, Maandagavond. AAN. DE SOLDATEN. Wij houden onze scholen schoon. Wilt IJ dat ook doenEn voorzichtig zijn met vuur1 DE KINDEREN. Met dit verzoek op de borden betraden hedenochtend de eerste opge- roepenen van de proefmobilisatie een school in Den Haag. Daar was reeds een kern bijeen om hen te ontvangen. Het gaat hier in de eerste plaats om de groep van kwartiermeesters etc. die de binnenkomende soldaten van de nodige uitrusting moeten voorzien. In de school ivas de comman dant van het betrokken regimentkolonel Naarding, reeds aanwezig. Er meldden zich ook direct drie aalmoezeniers. Tegen de middag verschijnen ongeveer tweederden van de opgeroepenen. Ze komen gepakt en gezakt en vaak van verre. Er zijn jagers bij uit Limburg, maar ook jongens uit de Achterhoek. De meesten hebben de oproep door de radio gehoord of zijn gewaarschuwd door mensen, die het hoorden. En direct hebben ze de reis aanvaard, soms zo uit het oogstwerk. Het eerste, wat ze moeten doen, is zich laten inschrijven. Dan is het handen drukken hier en daar. Aan uitroepen van verrassing natuurlijk geen gebrek. Velen zijn dit jaar gedemobiliseerd. Daarna is a*wachten, tot er een bevel afkomt. Van de school ergens in Den Haag, waar als het ware de administratieve rÜSUj V??r. (ieze proefmobilisatie, ge naamd „Drietand" wordt gelegd, althans y°°fï zover het 't mensenmateriaal be- len"' j We get°gen naar een depót er- fisotn rff6 °mgev'ng van Leiden. Daar Zgh° etensvoorraden opgeslagen en waarv^ elkngber de uitrustingstukken, worden bataljon voorzien moet iien^H keeld a' enigszins anders dan in Den Haag. Er is heel at meer ?TrWMet Vnnc m?nschaPPen en voertui- k" ffenrs vr»S g,lng een groep koks en Cï SI0rsl de koka zijn belang rijk. Napoleon zei het al: „Mijn legers marcheren op hun maag" ku de leeers van de Nato verschillen in deze niet van de Napoleontische armeeën En wat het Nederlandse betreft, dit hëeff van ouds her een gezonde appetijt,^ voor bru - ne bonen met spek Een groep militaire attaché's komt even poolshoogte nemen. We zien er o.a. een Amerikaan en een Pakistaner bij. In Lei den was tegen de middag reeds vijftig procent van het benodigde kernpersoneel bijeen. En ook deze jongens kwamen uit alle delen van het land. Een divisie be staat nu eenmaal uit zoveel elementen, dat vooral de kern overal vandaan gere- quireerd wordt, om een term te gebrui ken, die hier eigenlijk niet op zijn plaats is Toch is er ook echt gerequireerd. We zagen verschillende particuliere vracht auto's. Ze waren gevorderd van firma's, die het momenteel niet zo druk hebben. Toen we het terrein van het depót ver lieten, was het even nog eens net echt. Aan het ijzeren hek stond een schild wacht van de B. K. L„ gewapend met een stengun en het gezicht weggedoken in een diepe, zwarte helm met gele bies. Hij weigerde, onze autobus door te laten, al voerde dan een overste er het bevel over. Een papier met een stempel eiste h(j. Dus moesten we terug. En gehoor zaam reden we weer het hele terrein over, haalden ons papiertje met stempel en met een gezicht, waarop een zekere voldoening niet te miskennen viel, open de de schildwacht nu het hek. Het ging verder, naar voorbij Leiden, waar een zestal scholen als verzamel- centrum is ingericht. In een school bij het Leidse Hout hoorden we van de com mandant van het bataljon, dat daar uit gerust wordt, dat hij reeds het was in middels namiddag geworden negentig procent van zijn „kernmannetjes" binnen had. Er is hier heel wat kader bijeen, zo dat we even de indruk krijgen, bij een Mexicaans leger verzeild te zijn ge raakt: op elke twee manschappen één officier. Maar hier wordt verder ge bouwd aan de basis van deze proefmo bilisatie. Onder de blauwe hemel van een vriendelijk landschap rijden de trucks af en aan. Er worden gevechts rantsoenen ingeladen, wapenen etc. Het is allemaal in grote loodsen bijeenge bracht. En ook al klopt niet alles als een bus, het gaat in grote lijnen goed. Trouwens, een proefmobilisatie wordt gehouden, om uit te vinden, o£ alles marcheert, zoals op papier veronder- Ook daar was het nu wachten op de steld werd en welke gebreken er aan dingen, die komen zouden: op de opkomst de organisatie kleven. 1 van Jan de soldaat De op een na oudste dochter in het Koninklijk gezin, H. K. H. Prinses Irene, hoopt morgen haar veertiende verjaardag te vieren. (Foto Paul Huf) Er is in Berlijn een .nieuwe vorm van de „koude oorlog" tot ontwikkeling gekomen: een voedselpakketten-offensief. Ook de Oostduitse autoriteiten zijn namelijk overgegaan tot het uitdelen van levensmiddelen; zij natuurlijk aan „de hongerende en behoeftige West-Berlijners". Vlak bij de grens met de westelijke sectoren werden Oostduitse uitdeelposten ingericht. Aan de ene kant van de grens haalden duizenden eri duizenden Oost-Berlijners en Oost-Duitsers de Amerikaanse pakketten af enkele honderden meters verderop stonden een paar honderd West-Berlijners op het hun toegezegde pakket te wachten. Zij waren daartoe opgeroepen door mid del van vlugschriften, die rijkelijk in West- Berlijn waren verspreid. Ze zagen er uit als die van het Westber'ijnse gemeente bestuur en droegen zelfs een vervalste handtekening van burgemeester Reuter, benevens een voor elk drukwerk vereist dwongen worden toelatingsnummer van de Amerikaanse hoge commissaris. De communistische edelmoedigheid was vrij goedkoop, want de uit te delen levens middelen waren de Amerikaanse, welke door de volkspolitie in beslag waren ge nomen. De organisatie van deze „hulpver lening aan het Westen" was klaarbUjkelijk nog gebrekkig, want aan twee uitdeelpos ten moesten de weinige West-Berlijners, die waren gekomen, met lege handen terug gaan. Er waren daar geen pakketten. Maandag werden in West-Berlijn onge veer 100.000 pakketten aan mensen uit de onder Sovjetrussische druk staande gebie den uitgereikt. In totaal zijn nu in een week tijds 1,200.000 pakketten verstrekt. De Oost-Berlijners konden gisteren op enkele uitzonderingen na de gekregen levensmiddelen ongestoord mee naar huis nemen. Buiten Berlijn, in Oost-Duitsland. duurde de inbeslagneming van de pakket ten voort. De communistische autoriteiten beweren, dat vele Oost-Duitsers „tot inkeer" zijn gekomen toen zij eenmaal met het Ameri kaanse voedselpakket de zónegrens waren gepasseerd. Ze hadden toen, aldus de rode voorstelling van zaken, spontaan het voed sel in geleverd en hun pakketten waren het, die nu aan de West-Berlijners zouden worden uitgedeeld. Mededelingen van oog getuigen spreken echter een geheel andere taal. Verbitterd en met ingehouden woede geven de Oost-Duitsers de pakkeUen af als zij daartoe door de volkspolitie ge Op de Waal zijn Zondagmiddag twee dertienjarige jongens, die met een kano midden op de rivier voeren door een Zwitserse sleepboot overvaren. De P. uit Nijmegen wist zich te redden en kon al zwemmende de oever bereiken. Zijn kameraad, een jonge Parijzenaar, die in Nijmegen logeerde, kwam onder de boot tc acht en is verdronken. Zondagavond is op het strand Noord te S -hevéningen bij een koffiehuishouder een pak kleren gevonden, kennelijk van een zwemmer. Bij onderzoek bleek, dat de kleren toebehoorden aan de zestigjarige magazijnbediende A. P. te 's-Gravenhage. De man was 's middags om twee uur naar het strand, gegaan met de mededeling, dat hij om zes uur thuis zou zijn. Hij stond bekend als een goed zwemmer. Het lijk was vanochtend nog niet aangespoeld. Uit de Waal onder Beuningen is opgevist het stoffelijk overschot van de achtjarige H. T., uit Nijmegen, die Woensdag laatst leden bij het spelen op de kade te water was geraakt en verdronken. De 22-jarige wielrijder M. is door on- aan het verkiezingsprogramma der K.V.P bekende oorzaak in het Winschoterdiep te Hoogezand geraakt en verdronken. Hij was op weg van Hoogezand naar Sappe- meer toen hij aan de Noorderstraat in het kanaal geraakte. Hoewel hij door om standers spoedig op het droge was ge bracht, bleken de levensgeesten toch reeds te zijn geweken. Waarom moet er Katholieke Eenheid zijn op politiek terrein? Gelijk bekend heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming op verzoek van de K.V.P. een commissie samengesteld, die tot taak heeft deze vraag onder de loupe te nemen en te beantwoorden. De voorzitter dezer commissie, prof. W. van der Grinten uit Tilburg, heeft gisteren als lesgever van de Limburgse Sociale Studieweek te Rolduc reeds zijn mening over dit belangrijke vraagstuk gegeven. In een betoog, dat hout sneed, heeft de Tilburgse hoogleraar aangetoond, dat een staatkundige eenheid van net katholieke volksdeel in de concrete situatie van onze tijd inderdaad geboden is. in de eerste plaats is zij onmisbaar, omdat onze emancipatie niet voltooid is. Hierbij dacht spreker niet in de eerste plaats aan onze achterstand in het openbare leven. Veel ernstiger achtte hij het verschijnsel van de politieke onmondigheid van vele katho lieken. De katholieke staatkunde leeft nog veel te weinig in onze kringen. Op dit punt zijn we nog niet geëmancipeerd. Veel te weinig aandacht is er besteed aan het ontwerpen van een katholiek maat schappijbeeld, passend voor onze tijd. De werkelijke sociale bewogenheid, die gericht is op de maatschappij als geheel, is ons niet zelden vreemd. Men denke b.v. dat een waslijst van belangen is, voor elk wat wils. Van een visie oo het maat schappelijk geheel is evenwel veel te weinig sprake. De tekortkomingen liggen niet alleen aan de zijde van de politici, maar ook aan die der katholieke sociale organisaties. Na de schoolstrijd heeft ons élan ernstig geleden. De katholieke staat kunde bleek sindsdien niet meer in staat geestdrift te wekken. De katholieken zpn zich van een politieke persoonlijkheid niet voldoende bewust. Vorming in eigen kring is dringend gewenst. In de tweede plaats is katholieke een heid op politiek gebied nodig om onze beginselen tot gelding en concrete gestalte te brengen. „Ik kan me geen neutrale politieke partij voorstellen", aldus spreker, „waar de katholieken de boventoon zouden voe ren. Zij kunnen hoogstens iets tegen houden. Een neutrale partij zal niet of nauwelijks katholieke staatkundige idealen tot gelding brengen. Ons katholieke maat schappijbeeld moet doorlopend gepredikt worden en een eigen katholieke eenheids partij is hiervoor een practisehe nood zakelijkheid. In andere partijen zal onze stem onvoldoende tot haar recht komen. De grondgedachten, die tot de vorming van een eigen katholieke partij hebben ge leid, zijn nog onverminderd van kracht, wellicht gelden zij nog sterker dan vroeger. Wij katholieken kunnen onze dienstbaarheid aan het vaderland niet beter tonen dan van onze eigen katholieke organisaties uit. De katholieken hebben ten aanzien van het politieke gebeuren van onze tijd een bijzondere taak. Onze tijd heeft nl. meer dan ooit behoefte aan bewuste katholieke staatkunde. Wij zijn ons van de grote taak der katholieke staat kunde veel te weinig bewust". 's Morgens had prof. dr mag. A. Jans sen® uit Leuven in een met groot élan voorgedragen les de noodzaak van een eigen apparaat voor de katholieke leek in de wereld in het algemeen in het licht gesteld. Tegenover de georgihiseerde anti christelijke invloeden in de wereld dienen de christenen eveneens georganiseerd in eigen formaties op te treden. Onder de naam van neutraliteit schuilt vaak vijandigheid tegenover het christendom en de rechten van de Kerk. De standsorganisaties van dr Poels von den ook in de Leuvense hoogleraar een waar voorstander. Laat, zo riep hU uit met verheffing van stem, niet aan het geeste lijk testament van dr Poels raken, door niets ter wereld. De vergadering betuigde haar instemming hiermede met een luid applaus. Niet alleen nationaal, ook internationaal hebben de katholieke leken een eigen apparaat nodig. Prof. Janssens herinnerde in verband hiermede aan da gevaarlijke invloeden, die organisaties als de Unesco en de Wereldgezondheidsorganisatie uit oefenen. „Uw uur heeft geslagen katho lieke leken, die als leken op onvervang bare wijze de Kerk zijn", zo besloot spr. zijn les. Dr A. Gerats M.S.C. behandelde tenslotte de zonde van verzuim, waaraan de ,-hristenheid zich in net verleden heeft schuldig gemaakt. Dat het hier en daar tot ongeregeld heden is gekomen, kon niet worden be vestigd. Het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft officieel berichten in Westberlijnse bladen tegengesproken, volgens welke in Karl Marx-stadt (Chem nitz) en andere Oostduitse steden be- Advertentie togers staatswinkels hadden bestormd uit protest tegen het stopzetten van de ver» koop van spoorkaartjes naar Berlijn. Intussen zetten de radio en de pers in Oost-Duitsland haar campagne tegen de Oost-Berlijners en Oost-Duitsers, die voedsel te West-Berlijn gaan halen,'voort. Alle bladen vermelden namen, adressen en beroepen van personen, die een pakket zijn gaan halen. Uit deze lijsten moet blij ken, dat het «uitsluitend winkeliers, goed- gesalarieerde ambtenaren of rijke boeren zijn. Bij de Oost-Duitsers wordt er op aan gedrongen, dergelijke medeburgers te boy cotten. Het Witte Huis te Washington heeft Maandag verklaard, dat er geen plannen bestaan om Amerikaanse gevechtseen heden in Korea als arbeidseenheden te gebruiken. Eerder was gemeld, dat president Eisen hower een plan had goedgekeurd om Amerikaanse troepen te gebruiken voor herstelwerkzaamheden in Korea. De plaatsvervangende perssecretaris van het Witte Huis, Snyder, zeide Maandag, dat de president wenste, dat Amerikaan se strijdkrachten technische bijstand zul len verlenen om het herstel van het door de oorlog verwoeste land te versnellen. De minister van Binnenlandse Zaken If voornemens zich zeer binnenkort met een circulaire te wenden tot de provinciale en gemeentebesturen met het verzoek maatregelen te nemen, opdat de bezoldi ging van het personeel met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af op gelijke wjjze wordt herzien als dit voor het rijks personeel is geschied, aldus de „Ambte naar", het orgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren. Het betreft hier het per soneel in dienst van provincies, gemeenten polders en waterschappen. Howard en Iwan roken in Korea weer samen hun Lexington - de vredessigaret van America's Best Tobaccos, Volgens de chirurg dr Ruzik uit Chicago een van de twee Amerikaanse dokters, die kardinaal Stepinac hebben onderzocht, zou de kardinaal nog wel jaren kunnen leven, als de voorgenomen medische behandeling slaagt. Dr Ruzik en dr Lawrence, de andere Amerikaanse arts die kard. Stepinac on derzocht, waren van oordeel, dat de kar dinaal met radio-actieve stoffen kan wor den behandeld. Zij lieten een hoeveelheid van deze stoffen in Zuid-Slavië achter. „Uitwisseling van gegevens met Austra lië, besprekingen over gemeenschappelijk onderzoek, een gecoördineerd gezondheids plan: dat zpn enige concrete resultaten van m(jn reis naar Nieuw-Guinea", ver klaarde prof. dr W. J. A. Kernkamp, de minister van Uniezaken, nadat hij gis termiddag i„ de K.L.M.-Constellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „De resultaten komen dus neer op samenwerking met Australië, zoals die H?k.m°rdr in de nieuwe luchtlpn Lae-Hollandia". Prof Kernkamp werd bij zijn aankomst verwe komd door zijn collega zonder por tefeuille mr J. M. A. H. Luns, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea met hem is samen geweest en door de heer A. T. Stirling, Australisch ambassadeur in Ne derland. De bewindsman was vergezeld van dr W. J. de Stoppelaar, hoofd van de afdeling Financiële zaken van zijn depar tement en de heer B. Krijger, lioofd van de afdeling Nieuw-Guinea, die hem op zijn reis hadden begeleid. m.i. gunstig geweest voor de politieke ont wikkeling van Nieuw-Guinea", zo ver volgde de minister. „Wat de economische ontwikkeling betreft, met wat geluk, voor alles indien met exploratie spoedig iets wordt gevonden dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklieden zijn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vaderland, maar zij die er wonen zijn grotendeels tevreden'. De minister herhaalde wat hij in vorige persbijeenkomsten had gezegd, dat de ver nieuwing in Nieuw-Guinea met voort varendheid ter hand wordt genomen. De medische verzorging noemde hij uitste kend. Na een succesvolle actie tegen de malaria wordt nu de tuberculosebestrij ding krachtig ter hand genomen. Het onderwijs wordt langzaam beter. De tele communicatie wordt deugdelijk opgezet. Als problemen noemde hij houtvervoer (van belang bij het bouwen) en gebrek aan „Mijn besprekingen met Australië zijn 1 geschoolde arbeidskrachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1