Moskou bereid tot deelneming aan conferentie van vier COMMUNISTISCH COMPLOT IN DE V.S. Groepsegoïsme: het kritieke punt in onze samenleving Tussen liet fluisteren stro en de dekens de mobilisanten Mobilisatie-flitsen 1 ij «li U!' If I If m' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Drietand99 wordt thans aan de tand gevoeld v.. Ter wegneming van internationale spanning en bespreking der Duitse kwestie Passagiers SLAAGS in eivolle bus Venlonaar dankte aan hockeyclub vergeefse reis naar het station Gaat mr Milius heen? Woensdag 5 Augustus 1953 V. Arnhem legt verkeers- circuit aan Begrafenis van Senator Taft Griezelige staat van dienst Prins Bernhard naar Tanganjika Door strijd tot macht zijn voor op ons tijdschema Fop-adressen Onvergetelijke ontmoeting op de Via Appia Elf congressen in Waalwijk tl1 WEERBERICHT Wat de Westelijken beoogden Van ruim een millioen NEDERLANDS STUDENT IN FINLAND OMGEKOMEN Vergiftigd in ketel van sulfaat fabriek Knowland volgt hem op als republ. leider AALMOEZENIER VOOR WARENHUIS-PERSONEEL BABY GESTIKT Door koord van rammelaar Kinderen wilden niet opstaan voor ouderen Het wagenpark was leeg Gastronomische geheimen „Poison dat geen kaas was Drukke dag Directoraat Ned. Jaarbeurs Tijdens de SLEM AY aar schuwende vinger Legering op stro I I i II IH De weerverwaehting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen of motregen, maar later voornamelijk aan de kust van Holland en Zeeland opklaringen. Matige, later weer tot krachtig toe'nemende Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Donderdag 6 Augustus: Zon op 5.09 uur, onder 20.22 uur. Maan op 1.14 uur, onder 18.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Uit Moskou komt thans het niet zonder spanning verheide bericht, dat Sovjet-Rusland in een nota, welke Dinsdag op de ambassade der drie Westelijke mogendheden te Moskou werd overhandigd, de uitnodiging aanvaard heeft om deel te nemen aan een viermogendhedenconferentie. In de desbetreffende nota aan de drie uitnodigende mogendheden (Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten) stelt Rusland voor, dat de bedoelde conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken zich zal beraden over maatregelen om een einde te maken aan de spanning in de inter nationale betrekkingen. De Sovjetregering gaat voorts in de nota accoord met het voorstel der Westelijke mogendheden om de Duitse kwestie op de bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken te bespreken. De Duitse kwestie omvat het vraagstuk van de hereniging en i'eet sluiten van een vredesverdrag. In het Russische antwoord wordt ge opperd, dat succes bij de bespreking van het Duitse vraagstuk ook invloed zou hebben op een besluit aangaande een vredesverdrag voor Oostenrijk. Herinnerd wordt aan de sovjet-nota over Oostenrijk van 30 Juli. De sovjet-regering stelt verder voor om bü de behandeling van maatregelen, die moeten bijdragen tot een algemene vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen, onder meer te bespreken de kwestie van ver mindering der bewapening en het ver bod om oorlogsbases op grondgebied van andere staten te bezetten. Niet alleen de toestand in Europa, maar ook die in Azië maakt een bespreking van kwesties ter vermindering van de internationale spanning noodzakelijk, al dus de sovjet-regering, die vervolgens a deelneming van continentaal China a de conferentie voorstelt. In hun voorstel voor een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken gedaan na de conferentie te Washington, zeiden de westelijke minis ters zonder met name andere kwesties uit te schakelen, dat de agenda zou moe ten omvatten de voorwaarden voor ver kiezingen van een regering voor geheel Duitsland en bespreking van de Oosten rijkse kwestie, opdat Oostenrijk zijn on afhankelijkheid zou herkrijgen. In haar antwoord-nota zegt de Sov jet-Unie, dat een vrije discussie der internationale vraagstukken niet mo gelijk is, indien de westelijke mogend heden vooraf tot afzonderlijke over eenkomsten komen over de te bespre ken kwesties. De voorlopige overeen stemming die de westelijke mogend heden te Washington hadden bereikt, zou daardoor een negatieve invloed op de besprekingen kunnen hebben, daar zij zich tevoren reeds gebonden zouden hebben. Dit was bovendien in strijd met de internationale gewoonte en de bestaande overeenkomsten over confe renties, gehouden door ministers van buitenlandse zaken. Het Duitse volk, aldus de nota, stelt in de eerste plaats belang in de regeling van kwesties als het tot stand brengen van de nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag. Het westelijke voorste] om eerst te spreken over verkiezingen gaat deze fundamentele problemen uide weg en zou leiden tot uitvoerige discussies over de vraag, of de toestand in Duitsland al dan niet moet worden onderzocht door bepaalde vertegenwoordigers van andere landen, over de vraag, hoe en waarom dit (Van onze correspondent). In het wederopbouwplan van de ge meente Arnhem is de aanleg opgenomen van een grote verkeersweg, beginnende in. het Westen van de stad nabij Onderlangs naar het Oosten (Boulevard), welke weg daar aansluit op de grote verkeerswegen naar Duitsland. Voor de aanleg van deze weg dienen verschillende voorzieningen in het cen trum van Arnhem te worden getroffen. Een der meest kostbare is wel de aanleg van een geweldig verkeerscircuit bij de oprit van de Rijnburg. Dit circuit zal uit twen verkeerssluizen bestaan, nl. een voor het autosnelverkeer en de n'nnenste ring, die op het niveau der aangrenzende stads straten wordt gebracht, voor voetgangers en wielrijders. Voor de aanleg van dit verkeerscircuit zijn tunnels nodig. De kosten van uit voering in werkverschaffing worden ge raamd op 1.150.000. B. en W. van Arnhem stellen de raad voor tot aanleg van dit circuit over te gaan mede in verband met de verkeers situatie daar en de belangrijkheid als werkobject. onderzoek, dat beledigend is voor het Duitse volk, moet worden uitgevoerd, enz., aldus de nota. In dc nota wordt ten aanzien van China nog gezegd, dat het Chinese volk „terecht het herstel van zijn wettige rechten in alle internationaie zaken eist" dit recht niet te erkennen is in strijd met de gedachte van versteviging van de vrede en de internationale veilig heid, aldus de Sovjet-regering. De 24-jarige, in Indonesië geboren Nederlander A. B. uit Breda, die als student bij de Technische Hogeschool te Delft was ingeschreven, is Maandag met twee Finse collega's door vergiftiging om het leven gekomen bü het uitvoeren van herstellingen in een ketel in een sulfaat- fabriek te Kemi in Noord-Finland. B. deed sedert 9 Juli practisch werk in deze fabriek. Het stoffelijk overschot van senator Robert Taft, de Vrijdag overleden Ameri kaanse republikeinse staatsman, is gisteren op zijn buitenverblijf Indian Hill bij Cincinnati (Ohio) ter aarde nesteld. De begrafenis werd slechts bijgewoond door familieleden en enige persoonlijke vrienden van de overledene. Het stoffelijk overschot was Maandag na een staats- plechtigheid in Washington per vliegtuig naar Cincinnati overgebracht. Negen-en-dertig van de 46 republikeinse leden van de Amerikaanse senaat hebben Dinsdag William Knowland aangewezen als opvolger van Taft als leider van de repu blikeinen in de senaat. Senator Ferguson volgt Knowland op als voorzitter van de republikense commissie "oor het beleid van de fractie in de senaat. i De 45-jarige Knowland is voorstan-1 der van krachtige steun aan generaal Tsjang Kai sjek en nationalistisch China. Hij is een aanhanger van de politieke beginselen van Taft en hij heeft j meer belangstelling voor net gebied van de Stille Oceaan dan voor Europa. I De grote warenhuizen in Engeland heb ben onderling besloten een aalmoezenier voor de employe's aan te stellen. Vier leidende warenhuizen van Londen-City zijn er reeds toe overgegaan een geeste lijke in dienst te nemen, die met de spe ciale zorg voor het gehele personeel van de zaak wordt belast, uiteraard na toe slemming van de kerkelijke overheid. Ieder lid van het personeel heeft hei recht, eventueel ook onder het werk, zich tot deze geestelijken te wenden. De beul van de Sing-Sing-gevan- genis bij Ossining in de Amerikaan se staat New York beeft on*sJ,a*j genomen. Men meent te weten, dat hij ontevreden is over zijn salarië ring (150 dollar per terechtstelling) en dat hij er genoeg van heeft tel kens stapels dreigbrieven te ont vangen. Francell, zo is zijn naam, heeft m de loop van zijn dienstjaren 137 veroordeelden in de Sing-Sing-ge- vangenis en een honderdtal in an dere Amerikaanse gevangenissen terechtgesteld. Hij is de vijfde beul van Sing- Sing in 62 jaar. Een van zijn voor gangers overleed tijdens een te rechtstelling, een' tweede is kluize naar geworden en een derde pleeg de zelfmoord. De federale gróte jury te Philadelphia heeft Dinsdag acht vooraanstaande com munisten uit Pennsylvania gedagvaard op beschuldiging van samenzwering, met het doel de regering van de Ver. Staten door geweld en vrees omver te werpen. De acht communisten zijn vorige week door agenten van de federale recherche (F.B.I.) gearresteerd. In de aanklacht wordt gezegd, dat zy samenspanden om in de verschillende staten en steden com munistische groepen, verenigingen en secties te organiseren. Voorts zouden zij nationale eenheden van de communisti sche partij hebben willen vormen in Pennsylvania, Delaware. New Jersey en New York. De acht verdachten zijnJoseph Kuz- ma, die de leider wordt genoemd Sher man Labovitz, Benjamin Weiss, Walter Lowenfels, Thomas Nabried, David Davis, Irvin Katz en Sam Gobeloff. Al len zijn tegen een borgtocht van 25.000 dollar op vi'jje voeten gesteld, behalve Kuzma, voor wie een borgtocht van 50 000 dollar werd geëist. De bekende Amerikaanse communis tenjager McCarthy is weer op het oor logspad, Hp heeft gisteren het hoofd van de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst (C.I.Al), Allen Dulles broer van de minister van buitenlandse zaken er van beschuldigd, inlichtingen over een hoge functionaris bij de C.I.A. achter te houden. De betrokken functionaris William Bundy, een schoonzoon van oud-minister Acheson, zou volgens McCarthy indertijd 400 dollar hebben bijgedragen voor de verdediging van Alger Hiss, de voorma lige functionaris bij het state-depart- ment, die schuldig werd bevonden aan meineed, toen hij verklaarde geen inlich tingen aan een spionnagecomplot te heb ben verstrekt. Volgens de door McCarthy bekend ge maakte briefwisseling zou Allen Dulles aan McCarthy hebben laten weten, dat naar zijn mening het congres niet be voegd is kennis van de zaak-Bundy te nemen. Het ligt in de bedoeling van Z.K.H. Prins Bernhard begin September een be zoek aan Tanganjika te brengen. Hij zal een vacantietocht van ongeveer twee weken door het gebied maken. In de Sumatrastraat te Amsterdam is gisteren een negen maanden oude baby in zijn ledikantje gestikt, doordat een koordje van een rammelaar om zijn halsje terecht kwam. Op de grond en in de lucht was het gisteren een druk gewemel aan de zee kant in Zandvoort. Honderden kinderen namen er immers deel aan de ballonwed strijd Touring Zandvoort en hun ballon netjes botsten her en der tegen elkaar voor zij op de harde wind in de lucht verdwenen. Samenwerking der Katholieken In een bus van de N.V. Ned. Buurt spoorweg Mij., die gisterenmiddag extra was ingelegd tussen Muiderberg en Am sterdam is het tot een flink handgemeen tussen een aantal passagiers gekomen De aanleiding hiertoe was een ruzie over het niet opstaan van kinderen voor oudere mensen. Zo hoog liep tenslotte de woorden wisseling in de eivolle bus, dat er klap pen werden uitgedeeld. Het tumult ver oorzaakte grote consternatie bij de overige passagiers, die ijlings de chauf feur waarschuwden. Deze bracht de bus (Van onze speciale verslaggever) Was het op de tweede dag van de Sociale Studiedagen te Rolduc de samen werking der katholieken op politiek gebied, welke onder de loupe werd genomen, op de laatste dag werd ook de samenwerking op maatschappelijk gebied onder ogen gezien. jQr F. Nuyens uit Heerlen had tot taak dit actuele vraagstuk te belichten en uiteen te zetten. Naast het leiderstype uit de oude, hogere milieu's, dat zijn prestige en maat schappelijke invloed ontleent aan innerlijke cultuur, is een nieuw leiderstype gekomen, dat zijn invloed te danken heeft aan zijn machtspositie: de vakbonds leiders. Dit nieuwe leiderstype, aldus dr Nuyens, kenmerkt zich door een grote uiterlijke*zekerheid, die de innerlijke onzekerheid echter niet of nauwelijks ver mag te camoufleren, alsook door een zekere mate van lichtgeraaktheid. Deze nieuwe machthebbers in onze maatschappij hebben de investituur der traditie nog niet ontvangen. zich intussen voor, dat sommige vak bondsleiders de beste zich mede verantwoordelijk gaan voelen voor de gehele samenleving; m.a.w. dat zij zich ontwikkelen tot wat in Amerika genoemd wordt: „labour-statesman". Zij lopen hiermede het gevaar, dat zij hun crediet inboeten bij hun volgelingen, die in hen verdedigers van groepsbelangen willen zien. Daarom moeten zij zeer voorzichtig zijn in hun optreden naar buiten. Zij dienen een zekere reserve in acht te nemen in hun contact met werkgevers en leden van de „Adelbert"-stand. De grootste bedreiging voor de vak beweging en voor het samengaan van alle constructieve krachten in onze samen leving is gelegen in het groeps-egoïsme, de collectieve zelfzucht. Hier ligt het kritieke punt in onze samenleving. Bijzonder groot is dit gevaar bij de arbeidersvakbeweging, daar deze als strijdorganisatie tot ontwik keling is gekomen. Samenwerking tussen de „oude" en „nieuwe" leidersfiguren is van groot belang, aldus spreker. Prof. dr Fr. J. Féron, vicaris-generaa' van het bisdom Roermond, behandelde als De diepere oorzaak van hun „anti"-hou- ding is gelegen in het feit, dat de vak beweging door strijd tot macht is gekomen. Het merkwaardige verschijnsel doet tot stilstand aan de kant van de weg en zette tezamen met de conducteur zon der vorm van proces de ruziemakers, drie echtparen met negen kinderen, op straat. Dit optreden van het buspersoneel werkte zo ontnuchterend op het groepje, dat de ruzie vergeten scheen. Achter elkaar lopend zetten de ruziemakers toen de reis voort. Na dit incident konden alle passagiers, die eerst gestaan hadden, ook gaan zit ten. Nederland. (Telefonisch van onze gemobiliseerde verslaggever) DINSDAGAVOND, ergens in Terwijl het militaire comité van ontvangst, gezeteld achter een massieve houten tafel op liet stations bordes, z met genoegen in de handen wreef omd' e- hinnenw® Drietandors hier op zo'n keuri wyze binnenkwamen we hebben er maar ee gezien die vanwege de „feestvreugde" te diep in hel glaasje had gekeken stond vanmiddag om drie uur (ïriendlf-i x0p ePn vermoeide soldaat zich- i»«i LrtmS stadje en het hele Nederlandse hJj, hn.ih verwensen. En met reden! W ant nn nem zojuist, toen hy zich met een opgewekt gezicht aan een van dc ofneieren-van-ontvangst presenteerde, weliswaar met véél medeleven maar toch zeer na< ruKkelyk verteld, dat hij vanmorgen vroeg daar in zijn ouderlijk huis m Bnlsward best had kunnen uitslapen, omdat oefening „Drietand" alleen maar bestemd is voor de militairen van de Derde DivisieEn dat hij daar echt niet toe behoorde en dus niet een gerust hart weer naar huis mocht gaan. De ongeiuKKige Holswardenaar is gebléven. Niet zozeer omdat hij het op prijs stelde vannacht in een kazerne te slapen zoals men hem hulpvaardig aanbood dan we] omdat de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen hem geen kans bood vandaag nog zijn huis te bereiken Als enige troost, voor de over ijverige Fries mag misschien gelden dat hij niet de enige is geweest die zich vandaag vergeets in uniform heeft gestoken, want reeds vroeger op de middag had een inwoner uit Zuidhorn in Groningen hetzelfde verhaal moeten aanhoren. Maar dit slachtoffer haalde, met een gezicht als een oorworm en pas héél laat in de avond, zijn stadje vandaag tenminste nog. De „echte" Drietanders intussen ver spreiden zich ordelijk over de verschil lende mobilisatie-centra; er waren ver schillende fop-adressen, fabrieken die ,n geval van werkelijke mobilisatie als mili tair onderkomen moeten dienen maar waarbij nu een soldaat staat geposteerd die de gepakte en gezakte mobilisanten een ander adres in het oor fluistert. De legeringslokalen worden steeds voller. De mannen hebben het druk gehad vandaag. Uitpakken, wapens halen bij de fouriar, pioniermateriaal in ontvangst nemen, uit rusting in orde maken etc. Natuurlijk treft men op zolders en op andere afgelegen plaatsen hele ploegen aan die druk doende zijn het werkwoord „slapen" in alle vor men te vervoegen „horizontale dienst" noemen zij dat (na ontwaken) zelf maar doorgaans geschiedt dit niet in Het ge zichtsveld van de H. H. officieren er onderofficieren. „Eigenlijk", vertelt een Venlonaar die, we ergens tussen het stro opdiepen, „eigenlijk is dit de tweede keer dat ik dezer dagen mobiliseer, Dat komt, omdal Z£ hij Aa ve-tï" weef- ja* beker wedstrijd hielden en het bestuur voor deze gelegenheidoranje raambiljetten had laten drukken. Toen ik die zag han gen hei) ik direct mijn uniform aange trokken en mijn plunjezak op mn schou der genomenPas bij het station merkte ik dat er nog niets aan dc hand was!" Ja, men treft in het leger vreemde figuren; de officier die vandaag achter de reeds genoemde tafel op het station bordes zetelde en talloze vragen kreeg t«. beantwoorden, heeft het, zoals hij vertelt, ditmaal meer dan ooit „aan den lijve" ondervonden. Doch desondanks marcheert alles „gi- smeerd", zo best zelfs dat een héél hoge Engelse officier, die men 't rollend mate rieel zou tonen dat straks aan de militai ren zou worden uitgereikt, bij zijn aan komst op het wagenpark slechts een lege vlakte aantrof. „We zijn vóór op ons tijdschema" gold hier als enig (heuglijk) motief. Wat het verdere verloop van de oefe ning betreft, er wordt hier tussen hel stro en de dekens veel gefluisterd. Men zegt dat we stellingen gaan innemen langs een rivier. Men zegt dat er ook een tegenpartij zal zijn. Men zegt dat morgenavond de „actie" wel zal be- ai nn-Pfi. En zolang zal het dus wel „school blijven" geblazen zijn, met een onver murwbare schildwacht aan het hek. Het menu vermeldt vandaag en morgen „gevechts-rantsoenen" en dat is waar achtig niet erg. Want met de soldaten stond ook Uw dienaar, reeds bij het ont bijt, versteld van de gastronomische ge heimen die de grauw-groene blikjes, be vatten. Men voedde de schrijver van morgen met blanke biscuits, bruine bis cuits, roggebrood met rozijnen, vleespastei kaas en bosbessenjam, en verblijdde hem bovendien nog met een handvol gevitami niseerde zuurtjes. De lunch bleek idem en met behulp van enkele tot onderling ruilen genegen tafelgenoten kon hij bij de warme maaltijd een keuze maken uit blikjes goulash met wortelen, grauwe erwten met spek, spersiebonen met aard appelen en vlees, doperwten met gehakt of witte bonen met spek en tomatensaus, met tot besluit rijstepap. Dit alles gevolgd door eveneens tot deze rantsoenen be horende sigaretten. ER WAKEN natuurlijk mobilisanten, die van i -ze goede gaven des vaderlands teveel verwachtten. Zoals de soldaat, die bij de rantsoenen enkel meta-verwar- mingstabletten vond en consumeerde, met het gevolg, dat er een dokter en vier glazen warme melk bij »,e pas moesten komen om een militaire begrafenis te ver mijden. „Er stond „poison" op, en ik dacht, dat dat kaas betekende", luidde ztin verklaring. „Ja, ze zijn altijd op zoek naar het aller beste", vertelt een majoor oud-Korea- strijder en bataljonscommandant „maar het is een best stel. Ik voel me safe mei de troep, die ik om me heen heb. Ondanks het feit. dat ze alweer zo lang burger zijn geweest, kan ik van hen op aan". En de majoor vertelt ons, dat allen hun wapenen hebben ontvangen. „We kunnen, als het moet, direct het veld in 1". „Tik je een brief aan je meissie? trein waren gestapt. „We konden niet wachten". En dat mag dan wel sprekend zijn voor de stemming, die zich hier de gehele dag door openbaarde in uitroepen als: „Hé, wat ben jij dik geworden" en „Ga jij nog steeds met Marietje?". Oude jongens onder elkaar. De medewerking van de burgerlijke autoriteiten is prima, vereelt de majoor ons nog. We kregen voor de hoofdofficie ren enkele prachtige kamers aangeboden omdat we bij de troep w iden blijven, hebben we daar echter geen gebruik van gemaakt en zelfs de plaatselijke brand weer kwam ons haar diensten aanbieden Ook de medewerking van de scholen in deze omgeving vooral katholieke is voortr off elijk. Het voornaamste op het ogenblik is. dat we de mannen bezig houden. Zo gaven we vandaag reeds theorielessen en staat er voor morgen een veldloop op het pro gramma. Wat er daarna gaat gebeuren is uiteraard nog geheim". De „Drietanders" begeven zich nu te ruste. Voor velen van hen was het van morgen ,,vroeg-op" en de meesten hebben Ga je nog steeds met een drukke dag achter de ug En morgen o!) 1 zal 't wel weer inpakken worden. Enkelen Manetje I vereren de (zucht^ide) verslaggever met Het loopt tegen het middernachtelijk een bezoek. „Schrijf je een brief aan je »>rar» cr»v» qITac Kinnon melfisifl?" -7PCrf Ho lplltcfp FTp vArslflff- uur. We hebben practisch alles binnen, zegt de majoor. „Vanmorgen hadden we er zelfs twee teveel. Dat waren jongens, die wel tot het bataljon behoorden, doch niet waren opgeroepen. Toen de aanplak biljetten werden opgehangen, hadden ze beiden het uniform aangetrokken en wa ren naar het mobilisatie-centrum gereisd „We moesten de oude jongens weer zien", luidde hun verklaring. Dat was trouwens ook de reden, waarom verschillenden, die niet tot de kern behoorden, reeds bij het zies van <3e oranje aanplakbiljetten in de meissie?", zegt de leukste. De verslag gever kreunt. In zijn gedachten zweven nog de woorden die vanmiddag tijdens een onderhoud met een staf-officier gesproken werden. „Dat er nu niks bijzonders gebeurt", had een van de collegae toen ontevreden opgemerkt. „Wat moeten we nu, voor de actie begint, schrijven? „Ik ben blij dat u dit zegt", luidde het antwoord van de krijgsman. „Dat is het mooiste compli ment, dat u ons maken kunt!". I>4 egoïst i laatste lesgever het thema van de christe lijke integratie. Wü zouden willen eindigen met een cri- tisch geluid. Er is bjj ons twijfel gerezen aan de vruchtbaarheid van de huidige op zet der Limburgse Sociale Studieweek, welke gebaseerd is op de methode van les sen, gegeven door vooraanstaande figuren. Gaat er bü deze opzet niet veel wel sprekendheid en geleerdheid heen over de hoofden der geduldig en passief luisteren de deelnemers? Van een werkelyke ge- dachtenwisseling komt verder niet veel terecht. De deelnemers worden te weinig persoonlek betrokken bü de belangwek kende onderwerpen, die aan de orde wor den gesteld. Tegenover de oude, individualistische, autoritaire methode van lesgeven komt in het volksontwikkelingswerk meer en meer op de discussiegroep-methode. Met veel vrucht is deze toegepast op het congres voor lekenapostoiaat te 's-Hertogenbosch. Wü vragen ons af, of deze meer demo cratische, het publiek activerende methode ook voor de Limburgse Sociale Studieweek niet meer aanbeveling verdient dan de oude „lessen"-methode. Toen Pius XII zich verleden week van Vaticaanstad naar Zün zomerverblijf Cas- tel Gandolfo begaf, ontmoette de Pause lijke stoet onderweg op de Via Appia een groep jongelieden, leden van een Duitse jeugdorganisatie uit het b'sdom Pader- born. Bij het zien van de H. Vader juich ten zij Hem geestdriftig toe en blokkeer den in hun enthousiasme zelfs de hier niet al te brede straatweg, zodat de Pauselijke auto gedwongen was langzaam te rijden De Paus gaf toen bevel ,e stoppen en stapte uit, waarop Hij zich nr.et de jonge Duitsers in hun moedertaal minzaam onderhield. Hij informeerde naar hun huiselijke omstandigheden en naar 't ver loop van hun reis. Alvorens Zijn reis voort te zetten, gaf de Vader der Christenheid de langs de berm van de straatweg knie lende jongens de Apostolische Zegen. Naar het „Utrechtsch Nieuwsblad" ver neemt, zal mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs binnenkort deze functie neerleggen in verband met zijn weldra te verwachten benoeming tot gedelegeerd commissaris van de Raad van Beheer van het Jaarbeursinstituut. Bü informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede de juistheid van dit bericht noch te kunnen bevestigen, noch tegenspreken. (Van onze correspondent) Van 21 tot en met 31 Augustus zal Waal wijk niet alleen de stad zün van de inter nationale tentoonstelling voor schoenen, leder en mode, de SLEM, zü zal ook in die periode een iandeiüke congresstad zün. Niet minder dan elf nationale con gressen zün te Waalwük voorbereid. Op Maandag 24 Augustus o.a. de con gressen van de Brabantse gemeentebestu ren, van de Vereniging van Lederimpor teurs en van de Nederlandse Vereniging van winkeliers in luxe schoeisel. Dinsdag 25 Augustus congresseert de federatie van Nederlandse lederfabrikanten. Woensdag 26 Augustus komt de federatie van Neder landse schoenfabrikanten t.g.v. haar 25- jarig bestaan in feestcongres bijeen. Don derdag d.a.v. ontvangt de schoen- en lederstad de secretarissen van de Kamers van Koophandel in Nederland, alsmede 'Ie Bond van gemechaniseerde schoenrepara tiebedrijven. De Vereniging van groot winkelbedrijven in schoenen slaat Vrijdag 28 Augustus haar tenten te Waalwijk op. Onder de overige samenkomsten in groot verband zü nog vermeld, de verga dering op 26 Augustus van de secretaris sen der provinciale commissies „Steun Wettig Gezag", waarbü de oud-Waalwy- ker, ridder De van der Schueren, commis saris der Koningin in Overijsel, aanwezig zal zijn. (Van onze verslaggever bij de Staf) ERGENS IN DEN HAAG, Dinsdagmiddag. 1-^ HET MET BLOEMEN en bloembakken versierde Den Haag beginnen we toch werkelijk iets van de proef mobilisatie te merken. Het militaire element doet zich ook in de drukke binnenstad gelden. Ja, er is zoiets als mobilisatie. Bij de school in de buitenwijk, waar de auto's gevorderd werden, staan nu ook colonnes jeeps en trucks. Alles militair materiaalwant de drie regimenten van de derde divisie gaan „op eigen benen De symbolisch gevorderde auto's met hun nummers op hel wind- schild zijn reeds huistoe gereden. Misschien, dat sommige chauffeurs de „excursie naar het Zuiden graag zouden hebben meegemaaktAlthans, toen we even in de stoet van gevorderde auto's meereden, om eens te ervaren, hoe het is, wanneer men in zo'n soort vehikel zit, bleek de chauf feur eigenlijk een beetje afgunstig, vooral nu de radio beloofd heeft, dat het weer niet al te slecht zal zijn. een symbolische zee omwoelen daar in het Zuiden, maar de militaire Neptunus, die hem op 't ogenblik stevig in zijn hand houdt, doet dit, alsof hy een scep ter zwaait, waardig en beheerst. „Jammer, dat ze geen burger-vrywil- ligers oproepen", zei onze man en hü maakte een nydige bocht, zodat de agent van de verkeerspolitie op de motor, die de stoet regelt, hem een waarschuwende wijsvinger voorhoudt... Wjj zeggen ais troost, dat we er slechts beroepshalve en uit plichtsgevoel by zijn en gaan dan weer eens poolshoogte nemen in de school, waar men steeds ijveriger en met steeds groter zorg bezig is. het bedje voor de derde divisie te spreiden. Er komt tekening in. Zelfs in de ver wachtingen. Sommige jongens zitten al te popelen by het vooruitzicht van de grote trek, straks, over de rivieren. „Als je er eenmaal bij bent, moet je het ook ernstig nemen", zegt er één. Het is een proefneming, die veel geld kost. Wel, laten we zorgen, dat die mili taire attaché';: een goede indruk krijgen en naar de Nato teruggaan met de bood schap. dat die eigenwijze kaaskoppen het nog niet zo slecht doen". Ja, we doen het een beetje anders dan de andere landen van de Nato, Wel, de eerstvolgende dagen zullen hef leren, of we gelyk hebben of niet. En juist dat eigenwijze brengt er zoiets als sportivi teit in, nietwaar? Inmiddels, de z.g. parate onderdelen blijken uitstekend werk te verrichten. Ze vangen de dienstplichtigen, waaruit ons leger en dus ook de regimenten van de derde divisie vrijwel uitsluitend bestaan, op perfecte wyze op en er is een prettige samenwerking, welke zich in menige gulle lach uit Vooral rust en kalmte Het contact in de troep wordt steeds beter. En als er „hoge omes" komen, glunderen deze tevreden. Voor zover een burger-verslaggever het beoordelen kan, loopt deze proefmobilisatie gesmeerd. Dat is ook de mening van de Generale Staf In een communiqué is namelijk het volgende medegedeeld „Uit de rapporten van de diverse ccn- tróleteams en persoonlijke waarnemin gen van de Nederlandse territoriale be velhebber en van de territoriale bevel hebbers op 3 en 4 Augustus blijkt dat het algemeen verloop van de mobilisatie goed is en dat de stemming en het mo reel van de troep opperbest te noemen zijn. De opkomst en het tijdstip van op komst waren lot nu toe zeer bevredi gend, terwijl de legering (uiteraard oor logslegering op stro) en de acommodatie voldoende zijn. Ondanks het feit, dat iedere man twee lunchpakketten moest meebrengen kon nagenoeg in de avond van 3 Augustus reeds een warme maal- tüd worden verstrekt. De uitgifte van het opgelegde mate rieel uit de magazijnen had een vlot ver loop. De chef van de Generale Staf heeft Maandag- en Dinsdagmorgen verschil lende onderdelen persoonlijk bezocht. Hij heeft de indruk gekregen, dat in het kenmerken deze mobilisatie-oefening. De I algemeen alles volgens de verwachtingen 1,~>rieta?-d'' rt=g dat- misschien s£rate I loop*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1