\a nachtelijk vervoer graven de mobilisanten zich in WEER DIJKGAT GEDICHT On geveer acht procent der op geroepenen niet opgekomen Derde divisie en marche De SOVJETJNOTA verscherpt controverse n W.-Duitsland DRIETAND heeft goed van zich afgebeten v. Even liep het mis in het convooi FRANSE P.T.T. STAAKT Oostduitse controle onverwachts verzacht en Londen herkent in Ruslatds voorstel Churchill's opzet niet meer IN SEPTEMBER TWEE NATO- OEFENINGEN LDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 6 Augustus 1953 I De uitwisseling der Korea-gevangenen Officieel „DrietancT- communiqué Een ontmoeting Churchill-Malenkov? Op Schouwen-Duiveland Hoop voor tienduizenden etenhalers.... Moskou zou V.N.-werk willen intensiveren Brieven en briefkaarten voor jarige Irene Ontwerp van nieuwe Egyptische grondwet deel WEERBERICHT V.. Verhaal: „Gevangenen op één schoen Oosterlanders keren naar hun huis terug Gistermiddag is 't grootste gat in de Rampaartsedijk op Schouwen- Duiveland bij het zgn. Laurens- weegje tussen Oosterland en de polder Vierbannen gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen te kunnen beginnen, liet gat in deze binnendijk, dat is gedicht met zandzakken en klei, had 'n breedte van ongeveer 80 meter. PLASTIC ZINKER DOOR DE ZIJPE Praten f Analyst TWEE POLITIEKE MOORDEN IN TUNESIE Weinig optimisme BONDSKANSELIER ADENAUER grote risico's Bidault: digend ,Niet erg bemoe- De brand te Apeldoorn MEISJE BEZWEKEN Nederlandse Vierde Divisie neemt Grand R epulse aan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Ma tige tot zwakke wind tussen Noord en West. Koudere nacht. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of Iets hogere. Vrijdag 7 Augustus: Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur. Maan op 2.23 uur, onder 19.24 uur. (Van onze gemobiliseerde verslaggever WOENSDAGMORGEN, 8 uur ergens te velde. Het kampement ligt temidden van een duister dennebos en is slechts bereikbaar langs een mul zandpad met vele kuilen. Hoe diep de onettenheden m dit wegdek wel zijn moge blijken uit het feit, dat een onzer, de lange Kees, die gedurende de hele, 5!4 uur durende rit van het mobilisatiecentrum naar dit stellingengebied, langgerekt op de voorbant van onze truck hardnekkig had geweigerd wakker t< worden terwijl dit tijdens het gecompliceerde eon vooirijden toch werkelijk geen overbodige luxe was het hier moest opgeven. „Waar zitten we nou" zegt hij loom. De chauffeur zegt niets en parkeert zijn truck onder de nog zwaar bedauwde bomen. Dan geeuwt hü eens. De stimr- ridders hebben het in deze uren niet gemakkelyk ge had. Maar ook velen van de „passagiers is de nachtrust er veelal bij ingeschoten. Terwijl de wagens van het bataljon slechts een klein deel van de ruim .1000 voertuigen, die zich vannacht, volgepakt met drietanders, naar het stellingenge bied begaven, in gestage snelheid voort raasden langs de weg, rookten wij bij wijze van tijdverdrijf maar dozijnen si garetten of snoepten gevitaminiseerde zuurtjes, want van slapen komt hier achterin niet veel. „Ome Henk" blijkt een dankbaar on derwerp van gesprek. „Mooi heer, ver tellen de jongens. Kwam op met drie Ko reaanse onderscheidingen op zijn mouw, maar was nooit verder dan Zandvoort geweest. Waar is hij nu? Naar huis, hij mocht geen soldatenkost eten, want hij stond op dieet". Nu zou hij daar geen bezwaar van heb ben ondervonden, want de menukaart is reeds vele uren blanco. Bij Tilburg dreigde het even mis te lo pen. Ondanks de straffe regeling van de M.P. en het waakzame oog van het „ver- keersbrein" in het centrum van het land. bleek even buiten Tilburg niet alleen onze kokswagen, maar daarmee negen-tiende van het convooi plotseling verdwenen te zijn. Het restje stopte vermoeid. „Waar zitten ze nu? Het is kermis in Tilburg! Slappe, blaas eens op je trompet. Mis schien horen ze dat welHet duurt veertien minuten, dan arriveert het con vooi, een beetje schuldbewust. Er klin ken wat commando's. Wij rijden weer. Ergens schijnt geen man te hebben ge staan om ons op te vangen. Een kleine vijftig kilometer verder zijn wij de ver loren tijd ecliter alweer ingelopen. Onge veer een half uur na de wagens die onmiddellijk na het parkeren afdoende worden gecamoufleerd arriveren de manschappen, die vannacht per trein heb ben gereisd. „Wat een recreatie-oord! Ik zou hier best vacantie willen vieren". Dit maal zal van dit laatste echter weinig komen, want wij moeten ons hier ingra- Donderdagochtend om negen uur plaatselijke tijd is te Pan Moen Dj on de uitwisseling van krijgsgevangenen her vat, waarmee Woensdagnacht een aan vang was gemaakt. Een „in krachtige bewoordingen gesteld" protest tegen on ordelijke demonstraties van Noordelijke gevangenen, is vandaag door het opper bevel der V.N. aan Noordelijke functio narissen gezonden. Het communistische persbureau „Nieuw China" beweert, dat teruggekeerde Noordelijke gevangenen „uitgemergeld en ziekelijk" waren en „tekenen van fol teringen in helse kampen in Zuid-Korea" droegen. Zij waren in lompen gehuld en blootsvoets of droegen slechts één schoen ven en de stellingen in orde brengen. De siaap is ons gezegd, moeten we maar vergeten. Het is immers mobilisatietijd! Gangzaam aan verandert intussen het bos van aanzien. Telefoonlijnen worden uitgerold, kisten opgestapeld, staftenten verrijzen, het bedrijf is nu in volle gang Iedereen werkt hard. „Je merkt nu zo goed het verschil met „vredestijd", vertelt ons een kapitein. Je hoeft nu bijna niets te vragen. Ze doen practisch alles vanzelf. Maar ja, daarvoor zitten we dan ook hier „te velde" in deze in vele opzichten natuurgetrouwe oorlog! Van officiële militaire zijde werd gis teravond het volgende medegedeeld: Uit rapporten van diverse controle- teams en uit persoonlijke waarnemingen van de Nederlandse territoriale bevelheb bers op 5 Augustus blijkt: 1. Het algemeen verloop van de mobili satie blijft goed. 2. Stemming onder de troep blijft zeer goed. 3. De opkomst en de tijdstippen van de algemene mobilisatie-opkomst waren zeer bevredigend. 4. Het materieel was in de avond van 3 Augustus bij de onderdelen compleet aanwezig, slechts bij enkele onderdelen kwam de munitie in de loop van de mor gen van de 4de Augustus beschikbaar. 5. Er is geen twijfel aan, dat de onder delen Woensdagavond in gevechtswaar- dige toestand gereed voor afmars waren. Het Britse populaire conservatieve blad „Daily Sketch" meldt in zijn rubriek „vertrouwelijke inlichtingen" het volgende: „In hooggeplaatste kringen in White hall verwacht men, dat weldra van wege het bureau van de eerste minister Cliurohill een communiqué zal worden gepubliceerd, waarin wordt medege deeld. dat de eerste minister en de minister van buitenlandse zaken, Eden, een ontmoeting zullen hebben met Malenkov „ergens aan de Middel- landse-Zeekust in de loop van de volgende maand". Tot zo ver het bericht van de „Daily Sketch", waarvan wij onder voorbehoud melding maken. Personeel van de Franse P.T.T. heeft Woensdag besloten een staking in het gehele land van onbepaalde duur te be ginnen. Aanvankelijk zouden alleen de leden van het niet-communistische vak verbond oree Ouvrière aan de staking deelnemen, doch later sloot het christe lijke vakverbond er zich bij aan, terwijl ook de communisten mee zullen doen. De staking is bedoeld als protest tegen voorgestelde regeringsmaatregelen om de pensioengerechtigde leeftijd van ge meente- en rijksambtenaren te verhogen. Volgens de laatste berichten zijn de telefoon- en telegraafverbindingen tus sen Parijs en de meeste provinciale hoofdplaatsen verbroken. Ter gelegenheid van de Westlnndse Handelstentoonstelling, ivelke te Naaldwijk wordt gehouden, is gister avond in de schemering de grootste ballon ter wereld de Munggonder commando van cle Zwitser Gustav Eberhardt voor een nachttocht opgestegen. De dichting van het grote gat bij het Laurensweegje is het resultaat van ver scheidene rtiaanden zwoegen door een honderdtal arbeiders. Verscheidene tegen slagen moest men incasseren. Deze pech is er oorzaak van dat thans, na de dich ting van het grote gat, nog water in de polder Oosterland stroomt. Er is in deze Gisteren zijn in West-Berlijn weer tien duizenden voedselpakketten uitgereikt aan Oost-Berlijners en Oost-Duitsers. Er werden, zonder dat hieromtrent officieel mededeling was gedaan, weer trein kaartjes naar West-Berlijn verkocht. Vol gens de Westberlijnse politie heeft de volkspolitie de controle aan de sector grens verzwakt. Op het station in Maag denburg zijn gisteren zelfs geen le den van de volkspolitie of leiders der S.E.D. gezien. De vorige dagen was de controle daar zeer scherp. Vele Oost-Duitsers hebben de door hen afgehaalde levensmiddelen voorlopig bij kennissen in West-Berlijn in bewaring gegeven tot de toestand' beter is gewor den. Bovendien heeft het Rode Kruis de pots ingericht. aldus het persbureau. (Dit laatste is juist iets te veel om aan de communistische hlmemi A n N .of*lclele °?s""ltSf p6"~ verhalen geloof te kunnen hechten) jbuieau A D.N. is in „gezaghebbende com- De Noordelijke officieren hebben in- 1 n-ull?1Sï e kringen" verklaard, dat het tussen aan de Verbondenen excuses aan- aanbod vad de Amerikaanse hoge com- Tet onordelijke gedrag van I !nissaïls' .Co"ant. om Oostduitse dollar- de Noordelijke gevangenen, die Woens- „"iln Ver- stE>ten vrij te geven voor aantcoop van voedsel, zou kunnen Arbeiders van de rijtuigenfabriek van Admendorf in Oost-Duitsland, die naar het Westen zijn uitgeweken, hebben Woensdag meegedeeld, dat in de afgelo pen week „de blauwe trein", die tussen Oost-Berlijn en Moskou rijdt, door Poolse verzetsstrijders is aangevallen. De wagons van de trein waren naar de fabriek te Admendorf gebracht om te worden hersteld. Zij droegen talrijke sporen van een beschieting. Of er bij de aanval slachtoffers zijn gevallen, is niet bekend. dag te Pan Moen Djon aankwamen. geboden voor het onordelijke gedrag van L i» o."V an T\.Tn/-»»*i4oHiiro tjpvantfpnon rTn« tii tGöoeQen in de Ver. Staten vrij te geven voor aankoop van voedsel, zou kunnen worden aanvaard, als er geen voorwaar- rïeIGaiun verbonden. Zoals ge meld, had Conant waarborgen geëist, dat het voedse. uitsluitend de hongerende bevolking van Oost-Duitsland ten goede zou komen. Te Anna Jacoba op St Philipsland zal Dinsdag a.s. een zinker van een soort plas tic, zg. drakatileen, worden gelegd. Deze onderwaterbuis zal Anna Jacoba door de Zijpe (de zee-arm) met Zijpe (het plaatsje) op Schouwen-Duiveland verbinden. De aanleg geschiedt in opdracht van de Water leiding Maatschappij Zuid-Beveland en de zinker zal nog dezelfde dag in gebruik worden genomen. De proef mobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verloop. Het materiaal werd, na nauwkeurig ge ïnspecteerd te zijn, Woensdag naar de plaatsen van bestemming ge bracht. 50 Tons-tanks, die op grote lorries geplaatst zijn, trekken door Amersfoort op weg naar het gebied van de „strijd". Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie hebben bij officieuze contacten met hoge functionarissen van de Ver. Naties te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie het voornemen heeft mee te werken in de gespecialiseerde instellingen van de Ver enigde Naties. Deze berichten, die men in kringen van het secretariaat der V. N. niet wilde be vestigen of ontkennen, volgde op het be sluit van de Sovjet-regering om een mil- lioen dollar ter beschikking te stellen van het technische hulpfonds der V. N. Zoals bekend, heeft Moskou verschillende V. N.- organen geboycot. dijk namelijk bij Sirjansland nog een klein gat, dat reeds eerder was gedicht, doch dat vorige week tijdens het springtij weer is bezweken. Aan het herstel van dit gaatje wordt thans hard gewerkt door de fa Zanen en Veistoep. De dichting is een kwestie van enkale dagen. In afwachting Van de definitieve af sluiting, waardoor een aanvang kan wor den gemaakt met de droogmaling, Is reeds een aantal bewoners van de hoger ge legen huizen in h»t dorp Oosterland uit de evacuatiecentra teruggekeerd. Zij zijn bezig met het verwijderen van modder en andere vuiligheid uit hun woningen. De lager gelegen Woningen in Oosterland staan nog steeds onder water. f. 1.40 an I. 1 1\ T OSKOU zou bereid zijn tot deelne- lrJL ming aan een conferentie van vier en de communistische heren zeg gen daarbij op het oog te hebben een wegneming van de internationale span ning en een bespreking van de Duitse kwestie. Dat klinkt niet slecht.' Bovendien gaan er geruchten over een ontmoeting tussen Churchill en Malenkof.' Wat van dit laatste ook zij; er zal wel een tegenspraak komen, hetgeen niet toil zeggen, dat het ook helemaal onjuist is men wil dus blijkbaar gaan praten. Als nu maar niet één van de partijen te veel praats heeft, want praatjes vul len geen gaatjes. En als die genegenheid om te praten ook maar niet slechts een „praatje" is. Want in dat geval is men gauw uit gepraat! Amor Ben Ahmed, van wie bekend is dat hij Fransgezind is, is Dinsdagavond door onbekenden afgeranseld en daarna doodgeschoten. Dit is de tweede politie ke aanslag in Tunesië op één dag. Dins dagochtend werd Ben Moeldi Ben Bahair, lid van de gemeenteraad van Menzel Te- mim (Noord-Tunesië) neergeschoten. Hij is Woensdag aan de bekomen verwondin gen overleden. Twee personen zijn gear resteerd. Hoewel prinsesirene haar veertiende verjaardag in Ctpe Cod in Amerika vierde, waar zij, zoals bekend, met haar zusje Beatrix me; vacantie verblijft, had het postkantar te Soestdijk het gisteren toch dm met het verwer ken van honderda brieven en brief kaarten of telegr.mmen, die aan het Koninklijk Paleis ijn bezorgd. Overal in den lande wordt vandaag gevlagd en voo: het Paleis bleven vanmorgen velle voorbijgangers even staan. Prins Bernhai had op zijn reis naar de West de-'adeaux van vader en moeder en -de zsjes reeds meegeno men. Het traditinele geschenk van de koninklijke landiacht zal aangeboden worden als de odste twee prinsessen in Nederland zijn truggekeerd. Zo ging deze dag op Scstdijk kalm voorhij. al zullen de gedacfen van de koninklijke familie ongetwield bij de jarige in Amerika zijn gweest. (Van onze speciale verslaggever bij de Staf) ERGENS IN DEN HAAG, Donderdagochtend. De derde divisie is „en marche". Uit de verschillende delen van het land zijn de eenheden waaruit zij bestaat op weg naar de stellingen in Oost-Brabant, in de Peel. Woensdagavond laat daverden door Roosendaal de zware high-speeds, die de 155 mm houwitsers voortrokken, bestemd voor het front. Over hel slechts zwak verlichte stationsplein bewogen de zware vehikels zich als indrukwekkende donkere schaduwen. Af en toe flikkerde een koplamp op, rode lichten gloeiden waarschuwend in het duister. Een imposante stoet was het, die iets deed ver moeden van het geweld, dat in een werkelijke oorlog kan losbarsten. De colonne rolde door de grote zijpoort naar het emplacement waar de zware stukken werden opgeladen om per spoor te worden vervoerd. Het lang niet gemakkelijke karwei verliep met de regelmaat van de klok. Er waren hiertoe uiteraard van te voren de nodige maatregelen genomen en de N.S. hadden voor extra verlichting ge zorgd, terwijl deskundigen beoordeelden, of de stukken niet te zwaar waren voor het rollend materieel. Het oprukken van dit zware materieel brengt als het ware een diepere klank en betekenis in het geheel. Wij hebben in Den Haag het lichte materieel zien inpakken, nu wordt het aangevuld met het zware. De mobilisatie is dus weer een stuk gevorderd. Werkelijk, de derde divisie is en marche De eenheden komen In de Westduitse Bondsrepubliek beeft de breidverklaring van de Sovjet-Unie om onder bepaalde voorwaarden me de Westelijke „Grote Drie" over het Duitse vraagstuk te onderhandelen°pnieuw geleid tot een demonstratie van de tegenstellingen tussen regerig en oppositie. Bonds kanselier Adenauer ziet grote risico's in een coidmtie over Duitsland zonder een vooraf vastgestelde agenda. Hij is baf? dat de belangen van Duitsland op deze wijze misschien in het gedlng zouden komen en zouden worden opgeofferd aan regelingen van andie vraagstukken. Daaren tegen is de socialistische oppositie door de not gesterkt in haar over tuiging, dat geen verdere voorwaarden voor e1 conferentie behoeven te worden gesteld en dat alle hangende kwest? Bet best jn directe besprekingen kunnen worden opgelost. Volgens Adenauer dient de Sovjet-Unie vier vragen te beantwoorden: 1). Waarom antwoordt de Sovjet-Unie niet op het voorstel om in heel Duitsland vrije verkiezingen te houden? Is zij be reid hierover te spreken? 2) Is de Sovjet-Unie van plan vast te houden aan haar vroegere standpunt, dat het Duitse vredesverdrag uitgewerkt moet worden door de vier mogendheden onderling en daarna eenvoudig moet worden voorgelegd aan een regering voor geheel Duitsland? 3) Is de Sovjet-Unie bereid een rege ring voor geheel Duitsland vrijheid van handelen in binnen- en buitenland te geven? 4) Is de Sovjet-Unie bereid de veilig heid van Europa en daardoor van Duits land te verzekeren? Intussen hebben woordvoerders der coa litiepartners van de kanselier, de liberale en de Duitse partij te verstaan gegeven, dat de Sovjet-nota naar hun mening wei nig of geen uitzicht op een succesvolle conferentie biedt. Eensgezind^ is de West duitse repliek slechts in één opzicht: regering zowel als oppositie blijven van mening, dat van de Duitse eis, een her eniging der zones op grondslag van voor afgaande vrije verkiezingen, niet kan wor den afgeweken. Overigens constateert men in de rege ringspartijen een zekere opluchting over het feit, dat de Sovjet-nota niet van die aard is, dat zij als een bominslag in de verkiezingscampagne zou kunnen werken. Vele politici hadden kennelijk voorstellen verwacht, welke Adenauer's strijd voor de vertragA. Europese vA^gen nog veel moeilijker gemaakt zoien hebben. In Britse °'itieke kringen gelooft men, dat de Sovjrussische nota toeschietelijker schijnt daUe >n werkelijhi,ejd js Het Britse min'erie van bai'enlandse zaken heeft verk#rd> dat de Kussen het weste lijke voors* weliswaar met hebben ver worpen, m"- dat de aard der ministers- conferenti«z°als door het Kremlin voor gesteld, dftoite verschilt var> de bedoe ling van i westelijk® m°gCl>dhedcn, dat het Sovjefh'woord c®rst ter dege moet worden brudeerd, alvorens er een offi cieel comrntaar op kan worden gegeven. Voor zov men liet thans ban bezien, heeft het e,nig contactpunten niet de op zet van pillier Churchi". Het An-f'kaanse ministerie Van buiten landse z/en zegt, dat er overleg met Engeland!r> Frankrijk nodig zal zi-n om uit te kulen maken, °f de nota uit Mos kou al <j' niet een aanvaarding van het westelijk Voorstel inzake een ministers- conferen6 over DR^s*anc* er* Oostenrijk inhoudt. Functjlarissen te zijn het er met '«stduitse kringen ie Bonn over eens, da een uitbreiding van de agenda voor c)' conferenti®' «jai.s door de Sovjet-Ne voorgest®ld' .SI®chts het tot stand khien van eenH£se vr=g van he- Duit.se A het Oosten"3* Vraagstuk zal De enige spontane juichtonen komen uit Parijs. In politieke kringen aldaar is men van mening, dat de Sovjet-Unie zo ruime besprekingen wenst, dat een al gehele overeenstemming tussen Oost en West tot de mogelijkheden behoort Ver scheidene parlementsleden spraken zich uit vóór aanvaarding van het Russische voorstel voor besprekingen. Volgens deze kringen wordt door het Sovjet-voorstel om ook te spreken over de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, de deur geopend voor onderhandelingen welke mogelijk tot be ëindiging van de strijd in Indo-China kun nen leiden. Bidault, de Franse minister van buiten landse zaken, toonde zich Woensdagavond pessimistischer dan parlementaire kringen eerder op de dag. Na een kabinetsver gadering ten huize van president Auriol verklaarde hij, dat de Sovjet-nota „„ut erg bemoedigend is uit de richtingen Den Haag, Tilburg, Roosendaal, Best en Arnhem. Op een kruispunt ergens bij Den Bosch. Omstreeks 3 uur 's Woensdagsnacht. Er slaat een ambulance-auto en tevens een paar personenwagens en enkele jeeps met daar rondom heen een groepje mili tairen. Hieruit duikt opeens een uniform pet met brede rode band op. Wij ontwaren luit.-gen. B. R. F. P. Hasselman. de chef van de generale staf, die hier het opruk ken en aaneensluiten van de colonnes gadeslaat. Hij wacht op de tweede co lonne, die straks uit het duister van het Brabantse land te voorschijn moet komen. De eerste is zojuist in goede orde ge passeerd en weer in de stilte verdwenen. Een stuk maan hangs als een afgebeten nagel in de bewolkte lucht. Er blaft zelfs geen hond. Alles leeft in afwachting. Dan opeens lichten in de verte koplampen op De tweede colonne nadert enprecies volgens het schema. Generaal Hasselman, die zeer tevreden is over het verloop van de mobilisatie, onderhoudt zich geruime tjjd met ons diverse vragen stellend. Hoe het opladen van de houwitsers in Roosendaal geschied is? Hjj weet het misschien beter dan wjj en gaat dus niet verder op ons antwoord in. Uit wat hij zegt blijkt wel zijn vertrou wen ten aanzien van de dingen, die komen gaan. Hij profeteert nuchter, dat ook het geschut straks volgens het plan in de stel lingen zal arriveren. Voorts deelt hij mede, dat ongeveer 8% van de opgeroe- penen niet is opgekomen. Er wordt ge woonlijk zowat 103°/o opgeroepen. Van deze 8% is een aanzienlijk percentage te verontschuldigen wegens verblijf in het buitenland en ziekte, terwijl de afdeling dienstplicht nog een aantal opgeroepenen om verschillende redenen vrijstelling heeft verleend. De ongeveer 8% mag dus om het eens eenvoudig te zeggen, geen naam hebben. Wij rijden verder door de nacht en door nog in rust verzonken liggende dorpjes. Wanneer het daglicht tenslotte aanbreekt, bereiken wij weer een con trolepost. Ook daar blijkt dat vrijwel alle colonnes op tijd gepasseerd zijn. We naderen de controlepost St Antho- nis. Het vredige dorp licht helder op in de omhoog stijgende zon. Op de Brink bewegen zich de eerste kerkgangers en kort daarna komt volgens de verwachting de indrukwekkende colonne lichte tanks voorbij. De manschappen met hun zwarte baretten zitten in postuur en leiden hun zware monsters veilig door het dorp heen. Nergens heeft tot dusver een opstopping plaats gevonden. Slechts hier en daar moest een wagen (een enkeling tussen te 3000 ongeveer) even langs de kant gezet worden voor een kleine reparatie. Hier in St Anthonis verschijnt weer de Ameri kaanse militaire attaché, die ook vannacht in de buurt van Den Bosch van zijn be langstelling voor de organisatie van onze mobilisatie blijk gaf. De eerste 33 artikelen van het ontwerp voor een nieuwe Egyptische grondwet zijn Woensdag bekend gemaakt. Zij houden o.m. in, dat geen enkele afstammeling van de dynastie van Mohamed Ali (waarvan ex-koning Faroek deel uitmaakt) ooit pre sident kan worden. De president zal ge kozen worden voor vijf jaar bij algemene verkiezingen. Hij kan slechts één keer her kozen worden. In geval van oorlog of wanneer de open bare veiligheid wordt bedreigd, kan de president de staat van beleg afkondigen. De president reikt onderscheidingen uit, doch mag geen titels creëren waardoor „de hiërarchie van beys en pasja's opnieuw zou worden gevestigd". De kamer van afgevaardigden zal 250 leden tellen, die rechtstreeks worden ge kozen. Artikel 27, dat het kiesrecht toe kent aan Egyptenaren die kunnen lezen en schrijven, is nog niet definitief goed gekeurd. De senaat zal bestaan uit 150 leden. Slechts 50 senatoren worden rechtstreeks gekozen. 50 door universiteiten, vakvereni gingen en kamers van koophandel en 50 door de president benoemd. (Van onze correspondent). De 3-jarige L. G., die Zondagmiddag j.l. met haar 5-jarig broertje met moeite uit een brandende schuur aan de Zwolseweg te Apeldoorn werd gered, is aan de op gelopen brandwonden bezweken. De toestand van haar broertje is be vredigend. Het hoofdkwartier van de Nato-landstrijdkrachten in de Centraal. Europese sector heeft medegedeeld, dat in het Noordelijk deel van dit gebied in September twee oefeningen zullen worden gehouden. Aan de eerste oefening, „Monte Carlo" genaamd, die van 10 tot 13 September a.s. zal duren, zullen Amerikaanse, Franse en Belgische eenheden deelnemen. De tweede oefening, „Grand Repulse", zal van 18 tot 24 September a.s duren en zal worden uitgevoerd door Britse en Nederlandse eenheden. Er zal voor „Grand Repulse" een geallieerd legercorps worden gevormd, dat zal bestaan uit de Nederlandse parate vierde divisie en de daarbij behorende parate legercorps-troepen en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van de Nederlandse luitenant-generaal Opsomer, die, zoals bekend, comman dant van het eerste Nederlandse Legercorps is. De oefening zal worden gehouden in de Britse zóne van Duitsland. „Grand Re pulse" zal een oefening zijn in ongeveer dezelfde trant als de verleden jaar, even eens in Duitsland, gehouden oefening „Hold Fast". Hieraan hebben destijds ook Belgen deelgenomen. Er zullen ongeveer 40.000 militairen aan „Grand Repulse" deelnemen. Meer daa de helft daarvan zyn Nederlanders, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1