Ernstige critiek op ontwerp Bedrijven Vestigingswet VESTZAK-DUIKBOOT MET GEHEIME BRANDSTOF VUURZEE verwoestte twee loodsen met katoenafval Brandende vlokken waaiden naar Haaksbergen Voedseloorlog in Berlijn gaat onverminderd voort Werkloosheid nog steeds in dalende lijn m Dijkval aan Schouwend Zuidkust Gat-van-drie-sleepboten-breed werd ieder uur groter Economisch Hulpprogramma voor Nederland Detailhandel en ambacht worden overi In Westelijk Nederland Consumptiemelk een cent duurder? één kam geschoren Straaljager stortte in IJsselmeer De huurverhoging nog niet eenstem mig ingehuurd Contact met de gemobiliseerden v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE ZON WERD VERDUISTERD.... Vrijdag 7 Augustus 1953 WEERBERICHT Goede krachten wordt pas afgesneden Dulles en Rliee Nog geen definitief accoord John Foster Dulles, Amerikaans minis ter van buitenlandse zaken, heeft heden na een bespreking met president Syng- nian Rhee van Zuid-Korea, verklaard, dat geen definitieve regeling tussen hem- Piloot redde zich per schietstoel <- Schade anderhalf millioen Een enorme brand heeft gisterenmiddag en -avond de twee loodsen van de poetskatoen fabriek N.V. S. Frankenhuis en Zonen te Haaksbergen geheel in de as gelegd. De beide loodsen, waarin duizenden balen katoenafval lagen opgeslagen, hadden samen een oppervlakte van ongeveer 2500 M2. Zij gingen geheel verloren. De directie van de fabriek schat de waarde op ruim anderhalf millioen gulden. Grote steekvlam Omstreeks half drie gisteren middag was men in de achterste loods, die een oppervlakte had van 1500 m2 en een hoogte van 10 me ter, bezig met het lossen van een vrachtauto met balen katoenaf val, toen plotseling een grote steekvlam uit een der balen schoot- Wat een atoombom uitrichtte Aangewakkerd door een vrij straf fe wind, die op het gebouw stond en door de grote deuren naar bin nen blies, grepen de vlammen in het zeer brandbare katoenafval snel om zich heen, zodat de hele loods in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De arbeiders, die aan het lossen waren, konden zich nog net uit de voeten maken. Binnen vijf minuten Kunstschatten uit Vaticaanstad Amerikaanse was 25000ste H. Vader spreekt de Polen moed in Het ontslag bij arbeids overeenkomsten Generaal Mark Clark gaat heen Op de terugweg van vacant ie Meisje door vrachtauto gedood Eind Juli 33000 minder dan een jaar tevoren - Werkzaamheden bij Schelplioek gestagneerd Dreigende scheuren in zeedijk Ten Zuidwesten van Kerkwervt op een afstand van ongeveer twee kilonieter van het beruchte gat bij Schelphoek is^ gistermiddag om streeks half vier bij afnemend tij in de Flauwersinlaag aan de Zuid kust van Schouwen een dijkval ge schied, doordat water uit de polder Schouwen de inlaag onderspoelde. De afkalving had na de val een breedte van ongeveer 30 meter en een diepte van circa 13 rneter, doch de dijk brokkelde aan ocide kanten steeds verder af en gisteravond om acht uur was het gat zo breed, dat er naast elkaar drie sleepboten in konden liggen. Om halt twaalf des avonds was de breedte al vijftig meter en om twaalf uur zestig meter. Situatie verergerd OFF-SHORE ORDERS PER 31 MAART J.L. 60 MILLIOEN Leraar stortte in ravijn De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en droog. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Vannacht tamelijk koud en hier en daar tijdelijk mist. Morgen overdag warmer dan vandaag. Zaterdag 8 Augustus: Zon op 5.12 uur, onder 20.18 uur. Maan op 3.37 uur, onder 19.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) Dp Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën te Veendam heeft mede namens 28 Kamers in den lande een adres gericht aan de minister van Economische Zaken over het ontwerp Vestigingswet Bedrijven, waarin de veront rusting wordt uitgesproken, die er bestaat over de te stellen eisen van vakbekwaam heid en de daarop gebaseerde examen- en andere eisen. In het adres herinneren adressanten er aan, dat het doel der Vestigingswet Klein bedrijf 1937 is geweest in de toestand, waarin de middenstand in de jaren dertig verkeerde, verbetering te brengen. Het ging er om de grote stroom van ongeschik- ten te keren en beunhazerij te weren. Het welslagen van het doel, waarop de on derhavige vestigingswetten zijn gericht, is volkomen afhankelijk van de wijze van hanteren van de door deze wetten gestelde eisen van handelskennis vakbe kwaamheid en credietwaardigheid. Deze zijn in de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 uitdrukkelijk gepreciseerd als „minimum-eisen", terwijl in het ontwerp van de komende wet staat geschreven, dat deze eisen niet hoger gesteld kunnen worden, dan naar het oordeel van de Kroon strikt noodzakelijk is Het gaat er derhalve om wat wordt verstaan onder „strikt noodzakelijke eisen" en in het bijzonder voor de vakbe kwaamheid, waarover de meeste critiek bestaat. Er is nl. ernstige twijfel gerezen of niet èn door de omschrijving in de vestigingsbesluiten èn door het opvoeren van het examenpeil alsook anderszins, de ze minimumeisen op een zodanig niveau zijn gekomen, dat niet meer van het in derdaad rekbare begrip van minimum eisen kan worden gesproken. Voor de bepaling van de minimumeis van vakbekwaamheid in een bepaalde branche moet volgens de kamers niet er van worden uitgegaan, hoe volgens „het vak" deze eis moet worden gesteld, doch dient men zich daartoe in de eerste plaats op een maatschappelijk standpunt te stellen. Bij het stellen van hogere eisen dan strikt noodzakelijk bestaat het ge vaar, dat aan de goede krachten in onze samenleving de pas tot ontwikkeling Wordt afgesneden. Naar de mening van adressanten heeft men by de samenstelling van de mini- mumeisen van vakbekwaamheid uit, het oog verloren, dat de detailhandel en het ambacht, die thans over één kam worden geschoren, in de maatschappij twee af zonderlijke functies vervullen. In het adres wordt dan bepleit, dat de vakexamens op de practijk moeten worden gericht en de theorie, voorzover die voor de bedrijfsvoering kan worden gemist, achterwege blijft. Strijdig met het begrip „strikt noodzakelijk" is, dat een ambarhts- man, die tevens de aanverwante kleinhan del wenst te beginnen, daartoe een afzon derlijk detailhandels-vakdiploma moet bezitten. Het ware meer doelmatig en efficient, dat wordt bepaald, dal ambachtslieden automatisch het recht hebben de detailhandel uit te oefenen in dezelfde artikelen als in hun ambachts- bedrijf vervaardigd of bewerkt worden. De adressanten achten voorts de rigou reuze voorwaarde van practijkjaren, alsook andere dergelijke voorwaarden, zoals op het gebied van de leeftijd, strij dig met het doel der onderhavige vesti gingswet. De vestigingsbesluiten worden lang zamerhand gebaseerd op de situatie in de grote steden, met het gevaar, dat men voor het stellen van de minimumeis van vakbekwaamheid van een niveau uitgaat, dat hoger ligt dan het gemiddelde. By' het vaststellen der vakbekwaamheidseisen zou voortaan rekening kunnen worden gehouden met de aard van het vak, zo wordt voorts opgemerkt. Adressanten achten het dringend gewenst, dat de duur der opleidingscursussen niet langer wordt gesteld dan nodig voor het Met het oog op de ontwikkeling der melkinkooppryzen heeft de Algemene Ver eniging voor Melkvoorziening te 's-Gra- venhage gemeend te moeten besluiten aan de consumptiemelkhandel in Westelyk Nederland te adviseren met ingang van 9 Augustus a.s. de prys voor consumptie- melk met één cent per liter te verhogen. onderrmht van het strikt noodzakelijke en dat de organisatie zodanig is, dat de cur sussen naast het verrichten der dagelijkse werkzaamheden kunnen worden gevolgd. J oezicht in de vorm van waarnemers bij ze^ en de President kon de vakexamens (vertegenwoordigers van j stand gebracht. worden tot de Kamers van Koophandel) wordt ten slotte wenselijk geacht. Dit adres aan de minister is mede ge richt door de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Breda, Deventer, Dordrecht, Gouda, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Heerlen, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hoorn, Leiden, Meppel, Middelburg, Nij megen, Roermond, Terneuzen, Tiel, Til burg, Utrecht, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam, Zutfen en Zwolle. De hereniging van Korea was het be- langrijkste'punt van de besprekingen met Rhee geweest. Het was niet mogelijk geweest een de finitieve regeling tussen hemzelf en pre sident Rhee tot stand te brengen, daar ge noemd punt door de beide partijen op de politieke conferentie zal moeten worden geregeld. Dulles voegde hieraan toe, dat Zuid- Korea en de V.S. de politieke conferen ce over Korea met „een zekere soepel heid" tegemoet gaan. Omstreeks een uur gistermiddag kreeg een „Thunderjef'-straaljager van de vlieg basis Volkel, toen het toestel zich op 20.000 voet boven het IJsselmeer bevond, motorstoring iets ten Zuiden van het toe komstige Lelystad. De piloot, de 22-jarige sergeant vlieger J. Hommerson uit Amersfoort, zag zich genoodzaakt de jager per schietstoel te verlaten. Hij kwam in het IJsselmeer te recht en werd, nadat hij in een door hem meegevoerd rubberbootje was gekropen, opgepikt door de in de nabijheid varende „Waalstroom" van de dienst Amsterdam Kampen. Om even voor half drie gister middag heeft de „Waalstroom" de vlieger, die geen letsel kreeg, in Kampen aan de wal gezet, waarna deze per jeep onmid dellijk verdween. Ooggetuigen hadden de straaljager met de kop naar beneden in het IJsselmeer zien storten. Even later spoot een zwarte zuil rook of modder omhoog. Familieleden, die aan de oefening Drietand" deelnemende militairen in kennis willen stellen van overlijden, ern stige ziekte, ongevallen e.d., moeten zich met hun bericht onder vermelding van rang, naam. voorletters, legernummer en J het onderdeel van de geadresseerde mili tair, wenden tot de burgemeesters van hun woonplaatsen. Deze burgemeesters dienen zich vervolgens terstond tele grafisch te wenden t£>t de berichtendienst van het ministerie van oorlog, dat is de afdeling centrale registratie, die voor on middellijke doorzending van het bericht aan de betrokken militair zal zorgdragen. Volgens een artikel van vice-admiraal Charles Lockwood in „Colliers" zal er mogelijk een omwenteling in de vloot- strategie en -tactiek veroorzaakt worden door een nieuw type Amerikaanse vest zak-duikboot, welke wordt voorgedreven door een nog geheime brandstof van bij zondere kwaliteit. Lockwood, die in de laatste wereld oorlog het bevel voerde over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft, dat de geheime brandstof de duikboot een actie-radius minuten stond het hele gebouw in brand. Er was in beide loodsen veel stof en zo dra dit stof vlam vatte, greep het vuur met enorme snelheid om zich he<?n. van méér dan vijfhonderd mijl zal ver schaffen en haar in staat zal stellen ver scheidene dagen achtereen onder water te blijven. De duikboot wordt ontworpen bij de Fairchild-fabriek te Farmingdale in New York. Zij zou een bemanning krijgen van vier kikvorsmannen, die, wat hun eigen lijfsbehoud betreft, dezelfde kans zouden hebben als bemanningen van andere onderzeeërs. De vestzak-duikboot zou een gewicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan twaalf meter en meer op een groot uit gevallen torpedo lijken. Zij zou ge makkelijk onder stalen versperringsnet- ten door kunnen duiken of deze door boren en kunnen manoeuvreren in water, dat voor andere onderzeeërs te ondiep zou zijn. Haar topsnelheid zou 16 kilometer per uur aan de oppervlakte en ongeveer 19 km in niet te woelig water bedragen. Volgens officiële schattingen zyn Don derdag 160.000 voedselpakketten aan Oost- Berlijners en Oost-Duitsers uitgereikt. De bijzondere controle in de Oostduitse trei nen naar West-Berljjn is, volgens personen die Donderdag van deze treinen gebruik maakten, bjjna geheel afgelopen. Ook wer den minder pakketten in beslag genomen dan op de vorige dagen. De contróle op de identiteitskaarten door de Oostduitse politie is daarentegen ver scherpt. Ook de propaganda tegen de voedseluitreiking nam in omvang toe In Oost-Berlijn werd de uitreiking van in be slag genomen pakketten onder bescher ming van de volkspolitie voortgezet. Op voorstel van de sociaal-democratische fractie van het Westberlijnse parlement za4 een buitengewone parlementszitting worden belegd ter bestudering van maat regelen voor sociale bijstand aan werk lozen en economisch zwakken in West- Berlijn. Hierdoor wil men ongetwijfeld de communistische propaganda, volgens welke de Westberlijnse senaat peter voedsel pakketten aan Westberlijnse behoeftigen kon uitreiken dan aan Oost-Berlijners, de w'nd uit de zeilen nemen. Willi Kressmann, de burgemeester van de Westberlijnse voorstad Kreuzberg en de Voor de eerste maal, sinds in October 1952 bij de Montebello-eilanden (AustrJ een Britse atoombom tot ontploffing werd gebracht, heeft een groep journalisten een I vliegtocht boven dit gebied mogen maken, zo meldt Reuter. Zij berichtten, dat een gebied van on geveer 36 vierkante kilometer door de ontploffing werd vernield. De planten-1 groei op de eilanden vertoonde nog steeds duidelijke tekenen van ernstige verschoei- ing en ijzeren constructies waren volko- I men verwoest Maar een massief blokhuis, dat waanschijnlijk was gebouwd om waar- i nemingsinstrumenten te herbergen, was rog geheel ongeschonden. De atoomproef toont aan wat er zou kunnen geschieden indien een atoombom In net ruim van een schip, dat een Britse haven bezoekt, zou ontploffen zo voegt. Reuter er „bemoedigend" aan toe. man die de stoot gaf tot de eerste voedsel- uitdelingen aan de Oost-Duitsers, heeft voorgesteld een wereldcomité te vormen voor hulp aan de hongerende bevolking van de satellietstaten. Sedert de onlusten van 17 Juni worden nog 55 West-Berlijners vermist. Zij zijn spoorloos verdwenen. Op navraag aan de Oostduitse autor.teiten is geen antwoord ontvangen. Na 17 Juni waren ruim 400 West-Berlijners als vermist opgegeven, doch op 55 na zijn zij teruggekeerd of hebben zij bericht omtrent hun verblijf plaats gezonden. werd de brandweer van Haaksbergen gealarmeerd, die spoedig ter u a?.S8-iWaS,en k*"' vuur met tien stralen bestreed. Aan blussen viel echter niet meer te denken. Aanvankelijk dacht men de tweede loods, met een oppervlakte van 1000 m2, die door een brandmuur en een brand deur van de eerste was gescheiden, te kunnen behouden. De brandweer was reeds met nablussing bezig, toen plotse ling de kreet weerklonk, dat ook in het andere magazijn brand was ontstaan. Met razende snelheid grepen de vlammen om zich heen. Weliswaar had men in de tweede loods de balen katoenafval nat ge houden, terwijl men bovendien de deur had afgeschermd teneinde te voorkomen, dat de brand onder de deur zou doorlek ken, maar het vuur greep de balen aan en de brandweerlieden moesten zich snel uit de voeten maken, "-ant b-'nnen vüf Assistentie van de Enschedese brand weer werd ingeroepen, maar men kon te gen de vuurzee, die woedde op eén ter rein van ongeveer 2500 m2 niets uitrich ten. De brand was tot in verre omgeving zichtbaar. Dikke, zwarte rookwolken trok ken over Haaksbergen en de zon werd verduisterd. Met ongeveer 14 stralen werd de brand bestreden, maar er was geen redden aan. Duizenden balen met katoen afval werden een prooi der vlammen. Omstreeks 12 brandweer het Tegen de schade verzekerd. uur vannacht was de vuur eindelijk meester, is de fabriek echter Voor tal van bewoners van Haaksber gen bracht deze brand angstige ogenblik ken, omdat brandende vlokken katoen ten gevolge van de sterke wind in de rich ting van het dorp dreven. Gisteren passeerde de 25.000ste be zoekster de controle van de tentoon stelling „Kunstschatten uit Vaticaan stad" in het Haagse gemeentemuseum. Het was mrs Lilian Hall uit Boulder (Colorado), die met haar echtgenoot, die soldaat is van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland en haar zes jarige zoontje de tentoonstelling be zocht. Als herinnering werd haar door de directeur van het museum het boek werk „Rome and its history" aangeboden Ter gelegenheid van het feit, dat het op 17 September aanstaande 700 jaar geleden zal zyn, dat de H. Stanislaus, die in 1079 door de Poolse koning Boleslaug werd ge dood toen hy een II. Mis opdroeg, heilig werd verklaard, heeft Z. H. de Paus een brief gericht aan het Poolse volk. Hierin zegt de H. Vader onder meer: „Over het immer vrome en gelovige Polen heerst thans een zwarte rampennacht. Maar door de duistere schaduwen, die over uw va derland liggen, schijnen als schitterende sterren uw deugden, welke door de Kerk van God in de gehele wereld reeds lang worden bewonderd". Voorts doet de H. Vader een dringend beroep op de Poolse gelovigen om sterk te blijven in de strijd en de eenheid te bewaren teneinde de moeilijke toestand van thans te boven te komen". „Blijft standvastig onder de communis tische vervolging", aldus Z. H.: „Laat uw geloof sterker zijn dan bazalt. Laat geen u toegebracht leed de liefde tot uw vijan den doen verkoelen. Geplaatst tegenover een goddeloze overheersing, weten de Po len lijden te dragen eerder dan op oneer volle wijze het hoofd te buigen". Meer dan 100 kinderen uit het ramp gebied, die zijn uitgenodigd om hun eacantie in Frankrijk te komen door brengen, u-aren de gasten van mevrouw Bidault, de echtgenote van de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Zij bereidde de kinderen een ongedwongen en hartelijke ontvangst en tracteèrde hen op allerhande versnaperingen. Hier zien we mevrouw Bidault temidden van haar jeugdige gasten uit Nederland. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Vele leden juichten de indiening van dit wetsontwerp toe. daar het beoogt een "einde te maken aan de onredelijke toestand van korte opzegtermijnen bij langdurige dienstbetrekkingen. Eveneens waardeer den zij, dat indien het tot wet wordt ver heven, voortaan een ontslag krachtens de wet ook op zijn redelijkheid kan worden getoetst. Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber van de V.N. in het Verre Oosten, heeft zyn ontslag uit het leger ingediend, met het verzoek dit 31 October te laten ingaan. De generaal, die 57 jaar is, acht, nu de vijandelijkheden in Korea beëin digd zijn, dit een geschikt ogenblik om de militaire dienst vaarwel te zeggen. (Van onze correspondent) OP de terugweg van vacantie naar huis -gis gisteren de 21-jarige mej. C. K. uit Bussum verongelukt. Het meisje dat op het fietspad van Amsterdam naar het Gooi reed, wilde bij de Kruit fabriek de rijksweg oversteken. Zij zag echter niet, dat een vrachtauto met aanhangwagen haar achterop kwam. terwijl de bestuurder van deze wagen, D. G. uit Weesp, haar ook niet kon zien, doordat zij achter een heg reed. Mej. K. werd door de aanhangwagen gegrepen en zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleed. Het direct beschikbare aanbod van mannen is in de loop van de maand Juli met 5864 gedaald, betgeen blijkt uit de vermindering van het aantal werklozen van 56,089 tot 54,667 en van het aantal DUW-arbeiders van 15,451 tot 11,009. Eind Juli 1953 bedroeg het totaal aantal werklozen 87892. Onder meer tengevolge van het gun stige seizoen daalde het aantal beschik, bare bouvakarbeiders van 7759 tot 7282~ landarbeiders van 7728 tot 5196 handels- personeel van 4308 tot 4135, hotelpersoneel van 1728 tot 1490, transportpersoneel van 5313 tot 4594 en losse arbeiders van 13.217 tot 11.796, Het aantal beschikbare metaal arbeiders daarentegen steeg van 5837 tot 6756 en kantoorpersoneel van 5375 tot 5532. Deze stijgingen waren het gevolg van de inschrijving van leerlingen van de am bachtsscholen en de lagere en middelbare scholen en vormen een jaarlijks terug kerend verschijnsel, waardoor ook de da lingen in andere bedrijfstakken werden beperkt. Het beschikbaar aanbod van per- Sera kijkje in een der postkantoren te Parijs; grote stapels zakken post, die steeds weer aangroeien, liggen te wach ten tot de staking van het P.T.T.-perso neel afgelopen zal zijn en de inhoud verdeeld zal worden. Deze foto werd gemaakt op het postkantoor van het r-'t fb> Hord. sonen beneden 19 jaar steeg van 1260 tot 3987. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelyk personeel steeg van 22.666 tot 28,682, hetgeen ook wjjst op een verbeter de werkgelegenheid. De relatieve werkloosheid was eind Juli het hoogst in Noord-Holland met 22 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren en het laagst in Zeeland met 6 en Limburg met 9, terwijl het rijksgemiddel. de 18 bedroeg evenals op 30 Juni. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg door de inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten, van 5722 tot 6398. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 19 860 tot 21,388. De zeedijk vertoonde op dat uur op sommige plaatsen enkele dreigende scheu ren. Men vreest, dat het gat by eb, wan neer het water dc polder weer uitloopt, nog groter zal worden. Alle beschikbare mankrachten en materieel werden on middellijk naar het bedreigde punt ge dirigeerd en onmiddellijk wtrd met het herstel begonnen. Ongeveer 2'/z uur na de dijkval was men reeds bezig met het maken van zinkstukken, die men zo spoedig mogelijk in het gat hoopt tot zinken te kunnen laten brengen. Men verwacht, dat de herstelwerkzaam heden aan de dijk bij de Schelphoek enige tijd zullen stagneren. Enkele honderden arbeidskrachten zullen aan dit werk wor den onttrokken om te worden inge schakeld by de dichting van het gat in de Flauwersinlaag. Op de plaats van de dijkval lag in de hammen tussen de Neeltje Jans plaat (Roggeplaait) en de zeedijk een zandzuiger, die reeds enige tijd bezig is met het opspuiten van de binnen kant van de zeedijk. De stelling, waar op de buisleiding van de zandzuiger naar de dijk rustte, is tengevolge van de dijkval geheel weggeslagen. Of de op- s'puiting van invloed kan zijn geweest op de dijkval, kon men nog niet mededelen. De ingenieurs van de Waterstaat heb ben gisteravond de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen. In de omgeving .van de dijkval woont slechts één gezin. De overige inwoners van dit gebied zijn nog ge ëvacueerd. Het eenzame gezin woont in een hooggelegen huis, dat niet werd aangetast door het brute watergeweld- De woning staat op een afstand van ongeveer 200 meter van de dijkval in de Flauwersinlaag. Er bestaat voor de bewoners geen direct gevaar. Gedurende de nacht is het gat aan zienlijk groter geworden. Vanmorgen was de steenglooiing aan de buitenkant van de dyk over een afstand van 150 a 175 meter verdwenen, terwijl het gat een breedte had gekregen van onge veer honderd meter. En nog steeds brokkelde de dijk langzaam verder af. Aan de herstelwerkzaamheden is nog niet begonnen doch wel tracht men thans door het dichten van een ander gat in de inlaagdijk, waarvoor reeds zinkstukken zijn aangevoerd, de stroom in de gisteren door de dijkval ontstane opening te verminderen. Gedurende de nacht hebben sleepboten bij het nieuwe gat de wacht gehouden teneinde met de ontwikkeling van de toe. stand op de hoogte te blijven, aangezien het water vrij in en uit stroomt. Verschenen is het achttiende verslag van de Nederlandse regering aangaande de werking van het economische hulp programma gedurende het eerste kwar taal van 1953. Met betrekking tot de onder het EHP- MSP door Nederland ontvangen hulp en het gebruik hiervan wordt in dit rap port medegedeeld, dat het totaal van de per 31 Maart afgesloten „off-shore" orders ca. 60 min beliep, op genoemde datum was hierop een bedrag van ruim 22 min ontvangen. dei- Op 27 Mei 1953 werd met de regering •r V.S. principiële overeenstemming be reikt inzake de besteding van de nog ter beschikking staande tegenwaarde-gelden ad ruim 900 millioen. Hiervan zal in de eerste plaats 400 millioen worden ge bruikt voor dekking van rijksuitgaven in verband met de watersnood. Daarnaast wordt ca. 200 millioen bestemd voor dekking van reeds in de rijksbegroting opgenomen posten voorzover daarop nog geen uitgaven zijn verricht, terwijl de testerende 300 millioen wordt aange wezen voor de financiering van militaire projecten. Deze besteding dient te wor den gezien als een deel van de finan ciering van de Nederlandse defensie- opbouw in het kader van het Noord- Atlantische verdrag. Het herstel van het productievolume sedert medio 1952 heeft zich ook gedu rende het eerste kwartaal 1953 voort gezet; t.o.v, het eerste kwartaal 1952 nam het productievolume in de verslag periode met 8 toe. De uitvoer is sedert het tweede kwar taal 1952 vrijwel stabiel gebleven, terwijl de invoer zich gedurende de verslag periode op een laag niveau bevond. De handelsbalans met de V.S. onderging een verbetering t.o.v. het eerste kwartaal van 1952 met rond 150 min. In het Oostenrijkse Alpengebied De Tauern bij de Gross Glockner is de 58- jarige R L. K., leraar aan de Ambachts school te Scheveningen, verongelukt. De heer K. viel in een 60 meter diep ravijn. Hij was gehuwd en had een dochter. De heer K. maakte met zijn vrouw en een vriendin van zyn dochter een klim- tocht naar de preitalerhnt. Het gezelschap verdwaalde in een dikke mist. De heer K. ging daarna alleen ®p verkenning uit om de goede weg terug te vinden. Toen hfl lange tijd wegbleef volgde zijn echtgenot* zjjn sporen in de sneeuw en vond hen dood aan de voet van de 60 m. hoge rot».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1