Tweede Kamer bepleit verder gaande verlichtingen de tast in het duister t.a.v. budgetaire positie Huurverhoging en compensatie Motor Zesdaagse zal toch doorgaan Onze dagelijkse Tennis-interland te Oostende Twee gestolen afgodsbeeldjes NEDERLANDS CRICKET-ELFTAL TEGEN M.C.C. IN HAARLEM Onze polo-ploeg voor Nijmegen Z.K.H. ging diepzee- duiken Mossadeq zou Sjah aan de kant zetten Vele leden voorstander van verlaging van Inkomsten en Vermogensbelasting Vogelparadijs in Philips Sporthal D. de Baare droeg zijn bat door de innings IHÉ^ Knijnenburg start op „gillende D.K.W." Belgen favoriet, Nederland verzwakt VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 PAGINA 7 Kampioenstentoonstelling Bond van Vogelliefhebbers Vergeten groepen B. M. R. S. Opheffing van de restant consumptiebeperking Waarom afwijking van S.E.R. advies? Waarborg voor onderhoud Ook N. C. B.-elftal werd zwaar door M. C. C. geklopt Nederland stuurt tivee Vaasteams plus individuelen Oplossing raadsel van gisteren 11 De laatste laatste seizoen-opruiming in ons Noodgebouw Statenweg De laatste restanten tegen ongelooflijk lage P"J*en JULES RIMET TREEDT AF Revanche Voor liet waterpolo-tomooi om de Trofeo Italia, dat van 17 t.m. 22 Aug. a.s. te Nijmegen wordt gehouden, zijn door de Sportcommissie van de K.N.Z.B. de volgende spelers aan gewezen: Bijlsma (Haarlem)Cabout (GZC)Van Feggelen (Meeuwen) Fienee (Dolfijn), Van Gelder (H. Z. en P. C.)Keetelaar (Robben) Korevaar (Merwede)Luchs (Rob ben) Sievers (HZC)Smol (H. Z. en P. C.)Van der Toorn (GZC). GEEN AUTOSPRINTS TE ZANDVOORT RUITERS NAAR HET ZOUTE ZATOPEK MOEST DE RACE VAN ZIJN LEVEN LOPEN FRANCK L. PACKARD (wordt vervolgd). OM DE AROL-BEKER De Tweede Kamer heeft haar voorlo og verslag uitgebracht over de belas ting-wetsontwerpen. Aan dit voorlopig verslag is het volgende ontleend. Vele leden drongen er met klem bij (ie regering op aan de memorie van ant woord op dit voorlopig verslag vergezeld te doen gaan van een stelselmatige be antwoording der meergenoemde vraag punten, behoudens voor zover de rege ring eventueel zou menen, dat bepaalde vragen niet of nog niet kunnen worden beantwoord. Inzake de huidige budgetaire positie van de staat tast de Kamer nagenoeg vol ledig in het duister. Zolang geen duide lijk inzicht is verschaft door de regering in het staatsbudget voor 1953 en 1954 be hielden deze leden zich hun oordeel met betrekking tot de mate van beperktheid der budgetaire mogelijkheden dan ook ge heel voor. Wat de financiële gevolgen van de overstromingsramp betreft, zoud*" hierbedoelde leden gaarne welke invloed deze ramp in het bijzon zal hebben op het nationale ^54 de nationale bestedingen m 1 paarne De bewuste leden ^uden ook gaarne vernemen, welke bedragen gemoeid zu^ len zijn met de realisatie lende door de regering ai®S®kon digde voornemens, zoals de maatregelen met betrekking tot degenen, die sociale uitkeringen ontvangen, en hen, die van overheidswege zijn gepen- sionneerd, alsmede de consequenties van de verhoging van de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel voor de leden van de hoge colleges van staat en van de rechterlijke macht, voor de onderwijzers, leraren en hoogleraren, voor de ambte naren van de rijkspolitie en voor de mi litaire ambtenaren. Welke bedragen zul len voorts gemoeid zijn met de loon- en salariscompensatie voor rijkspersoneel in verband met de huurverhoging en met de voldoening van de achterstallige betalin gen aan gerepatrieerde Indische ambte naren? Kunnen reeds nadere mededelin gen worden gedaan omtrent het defini tieve financieringsplan van de kosten van de watersnoodramp? Vele leden stelden dc vraag waarom de regering het bedrijfsleven poogt te stimu leren met een vrij groot aantal kleinere tegemoetkomingen in plaats van met en kele maatregelen van groter belang? Waarom is dc regering er nu niet tor overgegaan om voor te stellen de in 1931 opgelegde belastingverzwaringen ongedaan te maken? Dezelfde leden meenden, dat bij de maat regelen tot ontwikkeling van het normale bedrijfsleven in de industriële sector bij zonder aandacht behoort te worden ge schonken aan de middelgrote bedrijven. Deze leden drongen met klem aan op een zodanige aanvulling der voorstellen, dat het effect voor de middenstandsbe- drjjven in plaats van ongunstiger gunstiger zal worden. De hier aan het woord zijnde leden vroegen ook het oordeel der regering ovei een verder gaande aanpassing van het fis cale winstbegrip aan gezonde bedrijfseco nomische opvattingen. In het bijzonder hadden zij hierbij het op het oog een uit- breiding van de mogelijkheid tot toepas sing van het z.g. lifo-stelsel tot alle on dernemers, die dit wensen te volgen, nevens het toestaan van het vormen van een reserve voor manco's. Daarnaast meen den zij dat alle reservevorming overeen komstig goed koopmansgebruik in verband met reële risico's ten laste van de fiscale winst zou behoren te worden toegestaan. En in deze jaren zou vervangingsinveste ring worden bevorderd, indien afschrij ving op oude kapitaalgoederen op basis vervangingswaarde werd toege- van de staan. Tenslotte wilden deze leden de regering de gedachte voorleggen van een regeling, waarbjj de uitkering van een primair di vidend wordt vrijgesteld van belasting op de winst en derhalve het totaal dezer be lasting langs deze weg wordt verlaagd, voor die ondernemingen, welke arbeiders- winstdeling knnen. Zij zouden gaarne zien, dat de regering deze gedachte in studie nam of voorlegde aan de commissie bezitsvorming. Vele andere leden waren van oordeel, dat een evenwichtige werkgelegenheidspolitiek noodzakelijkerwijze mede dient te streven naar een vergroting van de binnenlandse koopkrachtige vraag. Niet slechts econo mische overwegingen van sociale recht vaardigheid maken het noodzakelijk, in dien thans de investeringsbeperking voor het bedrijfleven door belastingverminde ring ongedaan wordt gemaakt, ook de con- sumtiebeperking op te heffen. Tot hun leedwezen moesten de leden vaststellen, dat het thans ingediende com plex van wetsontwerpen een evenwicht, als hiervoor bedoeld, niet bevat. Om precies kwart over acht (pl. tijd) is gisterochtend op het vliegveld Hato van Curacao een Amerikaans militair vliegtuig geland, waaruit enkele ogenblikken later Prins Bernhard stapte. Korte bevelen klonken en als één man presenteerde de erewacht, gevormd door 100 man van het corps Mariniers, het geweer, terwijl de politicmuziekkapel het Wilhelmus speelde. Vier „Fireflies" van de Marineluchtvaart- Premier Mossadeq van Perzië zal bin nenkort een nieuw decreet uitvaardigen, waarin de Sjah van zijn hem nog reste rende bevoegdheden wordt ontheven, al dus is Donderdag in goedingelichte «rin gen in Bagdad verklaard. Dit zou eeii van de stappen zijn, die Mossadeq zou hebben besloten te ondernemen om te geraken tot een bestuur geheel volgens eigen in zicht. In kringen in Teheran is vernomen, dat de premier zijn kabinet zal wijzigen en er waarschijnlijk enige leden van de com munistische Toedeh-parti) in zal opne men Deze kringen verwachten voorts een zuivering van de politie en de strijd krachten. Door een knockout ovtrwinning te Nice op de Belg Kid Dussart in de vierde ronde heeft de Fransman Gilbert Lavoi- ne in het gevecht om het Europees boks- kamipioensChap weitergewicht zijn titel behouden. (Van onze correspondent) In de Philips Sporthal te Eindhoven wordt dit jaar de kampioenstentoonstel ling van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers gehouden, een vogeltcntoon- stelling, die na de oorlog in Nederland nog haar weerga niet heeft gevonden. De zestienhonderd vierkante meter grote hal zal duizenden vogels bevatten en worden omgetoverd in een vogelparadijs, waarin, tussen een groenbeplanting en rondom een rustieke vijver met brug, acht grote volières worden geplaatst. Er komen glazen vitrines, waarin kost bare tropische vogels in brokjes „natuur zullen pronken. Er komt een afzonderlijke afdeling voor alle mogelijke soorten kana ries en de grote vijver zal worden bevolkl mot kostbare eendensoorten en tropische steltlopers. De tentoonstelling zal geopend zijn van 20 tot 29 November. Vele leden waren van oordeel, dat in beginsel moet worden gestreefd naar een volledige compensatie der huurverhoging voor allen, die deze verhoging niet kun nen dragen. Alleen voor zover de door voering dezer gedachte voor enige groep tot de onmogelijkheden zou blijken te be horen, zal hiervan uiteraard afstand moeten worden gedaan. In zoverre het uitgangspunt der regering van het boven staande afwijkt, waarbij deze leden in het bijzonder dachten aan het voornemen de huurverhoging voor het standaardge zin iangs de fiscale weg slechts voor de helft te compenseren, had dit hun instem ming niet. Voor de loontrekkenden achtten zij een loonsverhoging onmisbaar, doch zjj wezen er op dat een loonsverhoging met be hoort'te worden beperkt tot hen, wier I0011 beneden een bepaald niveau ligt. Zij meenden daarenboven, dat de loonsver hoging, benevens de opheffing der reste rende consumptiebeperking in het alge meen bindend zouden moeten worden voorgeschreven en dat het bovendien juist zou zijn hiermede de na-ooriogse periode van abnormale bemoeiing van de overheid met de loonvorming af te slui ten en het zwaartepunt van de verant woordelijkheid hiervoor te verleggen naar het georganiseerde bedrijfsleven onder coördinerend toezicht yan de S.E.K. als toporgaan daarvan. Bij het doorvoeren van een loonronde rekenden deze leden uiteraard eveneens op een verhoging van het bedrag van de kinderbijslag per kind en op een tering van de progressie in de kinderbij- slag naar het kindertal. Wel rees m d t verbond bij hen de vraag, welke invloed de loonsverhoging zal hebben op de werk gelegenheid en op een nieuwe stijging van de kosten van levensonderhoud voor de gehele bevolking. In dit opzicht vroe gen ook zij zich af, of niet ter voorko ming van ernstiger moeilijkheden en niepwe onbillijkheden een verlichting zal moeten worden gevonden door afschaf fing, c.q. verlaging van de kostprijsver- hogende vereveningsheffing. Wat de biizondere maatregelen voor do 7„ vergeten oroenen betreft was het de hwrhedoplde leden ongevallen dat de regering toreeht wel anarte ma- roeelon aankondigt voor degenen, die raciale uitkeringen ontvangen en npTl flie van overheidswege z'w „april maar dit helaas met. no IWrMcVH* tnt fie O^rifr» gnoppon" rnpf riflïïlP r'"® 1 rJ/n nr-rv-fn tWAO erfnonon 7 nrenrno "orTiffVior ,rr !T/V>r Til rro n r<n fs vo-pf! orYJ OT"! vm r> nf VOrrol/\^ föfrflri' gfonvj 4 Vv onr3 -v. nAAt'nrof I-* royVlU0 ry Iwn oo^ooVtnri r V» Va O r-r n r> ZATERDAG 8 AUGUSTU S HILVERSUM I (402 m.) 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gyjn. ^Gewijde J|30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gevar. mixj Zonnewiuer 13 00 Nws en kath. nws 13.20 muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking 14-iu Harmome-ork. 14.40 Kroniek v. letteren en Run sten 15.20 Gram. 15.45 Amateurprogr. 16.20 Caus. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17-JWv. d. jeugd. ïa.oo Gvar. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. i8.25 Gevar. muz. 18.40 Gram. 18.5' zomerzotheid. 19.00 Nws 19.10 Gram. 19.30 Idem 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken" 20.50 Gr?71i„21-00 Amus. muz. 21.35 Act. 21.45 Gram. 22.40 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws 23.15 NWS in Esperanto 23.22—24.00 Radio Philh. ork. HILVERSUM II 1298 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.55 V. d. vrouw 9 00 Gym. 9.10 Gramofoon- muziek. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. 10.50 Gram. 11.25 Buitenl. weekoverz. 11.40 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30I,and- en tuinbouwmed.. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Radiotvéek- lournaal. 14.20 Filmprogr. 14.45 Hutsmuz. 15.10 Amateursprogr. 15.35 Boekbespl'. 15.50 HOL LAND-FESTIVAL: Concertgebouwork. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichte muz. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Gevar. muz. 20.45 Gram. 20.55 Franse chansons. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 HOLAND-FESTIVAL: Concert gebouwork. 22.00 „Mijn zwager.... tn zaken", hoorsp. 22.20 Harmome-ork. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Fmreland, BBC Home Service, 380 M. 11 55 Gevar. progr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13 l(i Hoorsp. rn. muz. 13.40 Gram. 13.55 Cric- iotvitsl 14 00 Ork. conc. 14.30 Dansmuz. 15.00 ketuitsl. 14.00 w cQnc 16 30 Gevar 1755 Weerber 18.00 Nws 18.15 19.15 Interviews 19.45 Val v. Salzburg 16.30 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Zigeunermelodiecn 20.00 Ork. conc. 20.45 Gram. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.15 y/nn-F?r°gr- 23 00 Nws 23.05 Dansmuz. 23.40— 24.00 Gram. 484 M. n;I5niPvm' 12 ,0 Qevar. muz. 13.00 Nws 13.10 en i?™ P1i?sr- 15 00 Gram. 16.30 Gevar, Nws 17 15 Gevar. muz. 18.30 Gram. I? DV, e-n Sehubert" 19.40 Gram. 19.45 Nws 20.00 „Rheingold opera 22.20 Gram. 22.30 Dansmuz. 22.50 Nws 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 17.00H.15 ^nge^se«R *es yoor beginnelingen (Op 224, 42, 31 en 25 m.), 22.00—22.30 Nws. Spiegel van dc week. Sportjournaal (Op 224 en 49 m.). Uitzending van uit Eng. Transit 'Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. VRIJDAG, 7 AUGUSTUS 72 00 uur: Gevraagde platen. lloo uur: Jazz muziek. 23.45 uur: Vervolg verzoekplaten. 01.00 uur: Sluiting. muz. clus. ».00 Gevar!' progr. spel 22.45 Avondgebeden 23.00 23.03 Nws Engeland, BBC Light-en 47 M. ié"nansmuz. 13.00 Sport 13.35 U.00 Orgelsp. 12.15 Dansn (été ork 1445 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 16.15 Mil. ork. 1 -- 18.35 Sport 15.15 Dansmuz. g t 16.15 Sport 17.15 Jaram^. 1"» Sport 19.30 Gram. 18.59 Sport 19.00 Nw Symph. Symph. ork. en sol. 20.35 Voordr -LOO^ympn. ork. en sol. 22.00 Nws 22.15 "Roy aG—24.00 Eisteddfod o£ Wales" 23.00 Gram. Nieuws. 13.25 Gram. naar het kindertal. Daarenboven leek 't hun aanbevelenswaardig .te overwegen de werking van genoemde wet te ver ruimen zowel door de inkomensgrens te verhogen als door de bijslag eerder te doen aanvangen dan bjj het derde kind. Voor de zelfstandigen, waarvoor deze wet niet geldt, dachten de hierbedoelde leden aan een volledige compensatie in de fiscale sfeer. Voor de loontrekkenden zou zodoende het samengaan van loons verhoging en belastingverlichting een denivellerende werking hebben, welke bij de huidige levensomstandigheden passend kan worden genoemd. Onder de gewenste fiscale maatregelen in dit verband noem den zij vermindering van de progressie van-de inkomsten- en loonbelasting, ver hoging van de kinderaftrek en van de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud ten aanzien van dezp belasting en af schaffing in nlaats van verlaging van de personele belasting. Vele leden vroegen zich in het bijzon der met betrekking tot de groep van maatregelen ter bevordering van een sociaal gerechtvaardigde lastenverde ling af, of ter correctie van de huidige sociaal ongerechtvaardigde lastenverde ling niet meer behoort te geschieden dan door de regering wordt voorgesteld. T.a.v. de loontrekkenden dachten zij aan een volledige opheffing van het restant der consumptiebeperking, dóch zij wensten eerst het oordeel van de re- I gering ter zake en het overleg met de direct betrokkenen af te wachten. De hier aan het woord zijnde leden zouden gaarne vernemen, hoe de progressie- schaal der inkomsten- en joonbelasting zou moeten worden gewijzigd om thans eenzelfde reële Bfelastifigdruk te ver krijgen als deze schaal in 1916 teweeg bracht. Tevens vroegen zij, welk offer voor de schatkist met een dergelijke wijziging van de progressieschaal zou zijn gemoeid. Tenslotte herinnerden deze leden eT aan, dat bij de verhoging van de ver mogensbelasting in I951 in onze be lastingwetgeving het beginsel is inge voerd van aftrek van het ingevolge deze belasting verschuldigde bedrag van het met inkomstenbelasting belastbare inkomen. Zij meenden dat het juist zou zijn dit consequent toe te gaan passen, dus niet meer alleen t.a.v. de evenver- melde verhoging van de vermogensbe lasting, doch t.a.v. het gehele belasting bedrag daarvan. Vele andere leden zouden zich met kracht tegen dit denkbeeld willen ver zetten. Wat zeer vele leden zeer teleurstelde, was, dat noch het ontwerp, noch de toelichting een beeld geeft van het be leid, dat de regering in de verdere toekomst denkt te voeren om tot een finale oplossing van het huurprobleem te komen. Gezien het betrekkelijk kleine ver schil tussen het percentage dat de re gering voorstelt en dat, hetwelk de meerderheid van de S.E.R. nodig oor deelt, rees bq hen de vraag of de moeilijkheden, verbonden aan de com pensering van dit verschil, inderdaad zo onoverkomelijk zijn, dat daarin voldoende reden ligt om van laatstbe doeld voorstel af te wijken. In dit verband werd er van andere zh'de op gewezen, dat de regering niet uiteenzet waarom naar haar gevoe len de mogelijkheden van compensatie beperkt zijn. Dat de regering niet wenst over te gaan tot het verlenen van verder gaande be voegdheden tot waarborging van behoor lijk onderhoud door de eigenaren van hun gebouwde eigendommen dan reeds zijn neergelegd in de Woningwet en de Wederopbouwwet, konden vele leden voor de huidige toestand aanvaarden. Vele leden waren van oordeel, dat een vrijstelling van omzetbelasting voor brandstoffen, bestemd voor huisbrand, zodanig dient te worden geregeld, dat de teruggave van betaalde belasting achter wege zal kunnen blijven. Vele leden, die met waardering kennis hadden genomen van de poging om door uitbreiding van de kinderaftrek de be lastingdruk te verlichten voor ouders van studerende kinderen, verklaarden zich verre van bevredigd door de ter zake voorgestelde bepalingen. De kosten, die vele ouders voor hün studerende kinde ren moeten maken, gaan verre boven de voorgestelde verlichting uit. Deze leden bepleitten met klem de huidige kinder aftrek te verdubbelen en voor kinderen tot 27 jaar een aftrek toe te staan tot een bedrag van de werkelijk gemaakte stu diekosten, eventueel begrensd door bij Algemene Maaregel van bestuur vast te stellen maxima. Vele leden drongen, gezien de zware druk van de inkomstenbelasting aan op opheffing van de in 1951 doorgevoerde verhoging yan de vermogensbelasting. Voorts bepleitten zij het treflen van een regeling, waardoor wordt voorkomen, dat de som van inkomstenbelastting en ver mogensbelasting het inkomen overtreft. Het kwam vele leden billijk voor, dat bij medebewoning een enigszins hogere huur zal worden toegestaan. (Van onze cricketmedewerker) Amsterdam, 6 Augustus. Vandaag werd te Amsterdam de ééu- daagste cricketontmoeting tussen een Bondselftal en de M. C. C. gespeeld, die in het voordeel van de M. C. C. met 7 wickets geëindigd is. Het Bonds elftal scoorde een totaal van 147 runs, hetwelk door de M. C. C. voor het verlies van 3 wickets beantwoord werd. Daarna werd tot de afgespro ken tijd f6.30 uur) doorgespeeld, en toen de speeltijd verstreken was, had de M. C. C. 206 voor 9. Zoals D de Baare reeds vele jaren met geduldig en rustig spel voor A. C. C. de innings pleegt te openen, speelde hli ook in deze wedstrijd voor het Bonds elftal Met eindeloos geduld hield hij de goede ballen uit zijn wicket en scoorde alleen op de minder goede. Stuk voor stuk zag hij zijn medebatsmen van het wicket verdwijnen, eerst Slagter die voor 14 door Shaddick gebowld werd, later L. Borrani die na een forse 28 zeer fraai door Abell aan de boundary gevangen werd op het bowlen van Quick, en zo de een na de ander, tenslotte P. Marseille de laatste batsman die in de dubbele cijfers kwam met 18 en 1. b. w. op Reeve Tucker ging. De overige batsmen faalden, vooral de middenmoot <H. van Manen 8, W. v. d. Vlugt 0, W. v. d. Hurk 0), terwijl de staartwickets ver gaten te kwispelen. All out voor 141D. de Baare bleef met 56 not out en droeg derhalve zijn bat door de innings. Op de Engelse score waren de In. C. B.- bowlingcijfers: W. v. d. Hurk 3 voor 34 H ter Braak O voor 49, P Marseille 2 voor 45 en J. Dries 0 voor 60 L. Borrani (2 voor 3) en C. J. Slagter (1 voor 10) namen de staartwickets. Het veldwerk van het Bondselftal bleef aan de matige kant, doch op de keiharde drives van Crouch nig of niets uit te richten. viel wei- Van onze cricket-medeweker) Het fraaie cricket-terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan te Haarlem wordt Zaterdag en Zondag liet toneel van een strijd tussen het Nederlands Elftal en een elftal van de M(arylebone) C(ricket) Cfluli) kortweg de M.C.C. genaamd. Deze wedstrijd vormt dan het sluitstuk van de feestelijkheden van het 75-jarig bestaan van de Haagse Cricket Club eri tevens naar aanleiding van het 14e lustrum van de Nederlandse Cricket Bond, die op 30 September van het jaar 1883 werd opgericht. Dc zadc M C C -tnur MCC nogmaals op bezoek bij de HCC, ue *esae m.V,.V,.-lOUr waarna de wereldoorlog (nummer twee Toen in 1901 het Nederlands elftal tegen intussen!) uitbrak en cricket nogmaals op de MCC op Lord's uitkwam, beloofde de MCC t.z.t. een tegenbezoek aan ons land te brengen en reeds een jaar later deed men deze belofte gestand door een viertal wedstrijden te spelen, w.o. twee tegen het Nederlands elftal, die.... glansrijk ver loren werden! Het zou 26 jaar duren voor de MCC haar tweede bezoek aan ons land zou brengen. De wereldoorlog (nummer één dan altijd) had cricket voor lange jaren op de achtergrond gedrongen, doch btl het gouden jubileum van de Haagse Cric ket Club wilde de MCC niet ontbreken. Niemand meer of minder dan Sir Pel- ham Warner, de „grand old man' van het Engelse cricket trad als aanvoerder op. De wedstrijd tegen het Nederlands elftal werd weliswaar verloren (met 5 wickets) doch op het randje af, daar op de allerlaatste bal van de laatste over de winning hit behaald werd en dat was nog een bye! Vijf jaar later kwam de MCC op be zoek naar aanleiding van het gouden feest van de Nederlandse Cricket Bond, waar de ontmoeting tegen het Neder lands elftal op het terrein van de HCC plaats vond en door de onzen met 9 wic kets gewonnen werd! Achteraf zou blijken dat dit de enige nederlaag geweest is door de MCC in ons land geleden. In 1938, derhalve weer vijf jaar later, kwam de Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor vaststond, dat de Internatio nale Motorzesdaagse doorgang zou vinden. De ongelooflijk hoge prijzen, die na ae geldzuivering in Tsjecho-Slowakije golden, maakten deelneming voor de meeste rijders onmogelijk. Maar nu vaststaat, dat de kos ten voor verblijf en benzine billijker zijn gesteld, heeft ook de centrale Sportcom- missie der K.N.M.V. besloten om twee Vaas-teams, alsmede twee reserve-rijders uit te zenden. Hoewel deelneming vrij duur is, zal toch HORIZONTAAL: l. bosgeest, 5. uitste kend, 10. balletje papier, 11. bijswerktui gen, 12. Ierland, 13. onbep. vn-.v„ 14. tel woord, 15. deel van een japon, 16. voor zetsel, 17. pl. in Noorwegen, 19. vod, 20. reinigingsmiddel, 2j. steenkoolproduct, 23. koning (fr.), 24. hemellichaam, 26. stofmaat, 27. Ind. dakbedekking, 29. Oos ters praedicaat, 31. laten uitlopen van touw, 33. deel van het hoofd (meerv.), 34. adem halen, 35.„.toespraak, 36. tijde lijk in gebruik gevfcn, 37. deel van de voet (meerv.). VERTICAAL: 1. wapen, 2. jongens naam, 3. steekspel, 4. pl. op de Veluwe, 5. groente, 66. ongeluk, 7. meisjesnaam, 8. raadsman, leider, gids, 9. niet dezelf de, 11. gewicht, 15. groente, 18. gevreesde instelling in de oorlog, 19. verzachten, 20. duurzaam, 21. kraan, 22. en andere, 23. pl. in O.-Europa, 24. man (duits), 25. geld in casseren, 27. behoeftige, 28. deel van de voet, 30. gebed, 32. lidwoord, 33. vr. munt. HORIZONTAAL: 1. in, 3. boter, 7. si, 9. kerel, 10. telen, 11. divan, 13. ree, 15. erg, 16. ort, 18. armen, 20. etser, 22. me, 23. om, 24. arena, 27. smaad, 29. ren, 30. gul, 32. nne, 33. getal, 35. teken, 36. aster, 38. el, 39. stank, 40. re. VERTICAAL: 1. ik, 2. neger, 3. bed, 4, oliën, 5. etage, 6. ren, 7. serre, 8. in, 12. vr., 213. radar, 14. emmen, 16. osman, 17. trede, 19. een, 21. torn, 25. rekel, 26. agent, 28. anker, 31. ut, 33. ges., 34. lsk., 35. te, 37. re. Advertentie verlaagde artikelen. in prijs STATENWEG 184 pi FINWEG 196 nog een betrekkelijk groot aantal indivi duele rijders naar Tsjecho-Slowakije gaan. Vermoedelijk zullen 20 rijders uit ons land deelnemen. Behalve Nederland zullen Duitsland, Oostenrijk, Engeland en Tsje cho-Slowakije met Trophy- en Vaas-team 3 deelnemen, terwijl ook individuele rijders zijn ingeschreven. Waarschijnlijk zijn ook Russische deelnemers aanwezig, die dan rijden op startbewijzen van de Tsjechische Bond, welke bij de F.I.M. is aangesloten. Het Nederlandse A-team zal bestaan uit Ph. Haaker, Badhoevedorp, B. Jansema, Hengelo (O.) en H. Veer, Borculo, allen op Jawa 250 c.c.; reserve: C. Langeveld op C.Z. Het B-team bestaat uit: P. Knijnen- burg, Wassenaar op B.S.A., M. Rozenberg, Maastricht op Matchless en M. den Haan, Strijen, op Maico; reserve: G. Brouwer op g S A Als individueel rijder schreven in: J. Haaker, Badhoevedorp op Jawa, C. van Rijssel, Den Haag, (Jawa), P. Bestebreur- tje, Barendrecht (C.Z.), C. van Ewijk, IJs- selmonde (Maico), D. Groeneveld, IJssel- monde (Victoria), F. Vos, Dordrecht (Matchles), alsmede J. Markus, Amster dam, S. Schram, Amsterdam en C. Schreu- ders, Haarlemmermeer, allen op Maico. Als lid van de internationale jury is voo- Nederland aangewezen de heer G. Jon. Bruinsma, sportvoorzitter der K.N.M.V. terwijl Jelle Sybrandy, lid van de K.N.M.V. centrale Sportcommissie en H. Burik, alge meen secretaris der K.N.M.V., als mana gers zullen fungeren van de Nederlandse Vaas-teams. In de internationale motorraces te Tub- bergen, die morgen, Zaterdag 8 Augustus worden gehouden, starten in het sterke internationale rennersveld ook vrijwel alle Nederlandse renners van naam. Maar de speciale belangstelling gaat uit naar de prestaties van onze landgenoten in de 2o0 cc.-klasse. Immers, daarin zullen zowel Piet Knij nenburg als Drikus Veer een spiksplinter nieuwe fabrieksmachine berijden en dat voorrecht is nog aan weinig Nederlandse renners beschoren. D.K.W. heeft te elfder ure nog met 5 machines ingeschreven (de eerste keer dat deze zogenaamde „gillende machines" op Tubbergen komen) en één daarvan zal in de 250 c.c.-klasse door Knijnenburg wor den bereden. Zoals gemeld heeft Veer een N.S.U.- fabrieksmachine ter beschikking gekregen, ook in de 250 cc.-klasse. Dat kan een in teressant duel worden. In een gesprek met L' Equipe heeft de 80-jarige Jules Rimet zijn voornemen te kennen gegeven om in 1954, na afloop van het tornooi om het Wereldkampioenschap voetbal, af te treden als president van de F.I.F.A. In dat jaar viert de F.LF.A. haar 50-jarig bestaan en de heer Rimet zal dan 32 jaar zonder onderbreking président zijn geweest. Zijn mandaat loopt pas in 1956 af, maar hij is vast besloten om het in 1954 ter beschikking te stellen en plaats te maken voor een jongere. de achtergrond drong. Er zouden tien jaar verlopen, voor de MCC weer ons land bezocht, nu naar aan leiding van het 70-jarig bestaan van de Haagse Cricket Club. Op 21 en 22 Augus tus 1948 vond de ontmoeting tegen All- Holland en de MCC aan de Spanjaards- laan plaats, een ontmoeting die in een 8- wicketsnederlaag voor All-Holland ein digde. De cijfers waren aan de lage kant: Nederland 113 en 161, MCC: 186 en 89 voor 2 wickets. Het spinbowlen van Ian Peebles, die 6 voor 28 en 4 voor 50 nam, was voor onze spelers veel en veel te machtig! Zaterdag en Zondag krijgt ons elftal nu aan de Spanjaardslaan een kans die nederlaag te wreken. Ons nationaal elftal heeft slechts één verandering ondergaan in vergelijking met het team dat tegen de Australiërs speelde. H. J. van Weelde (ACC) heeft thans de plaats ingenomen van A. Terwiel (VOC), die na 32 inter landwedstrijden gespeeld te hebben, waarin hij 122 wickets nam, afscheid van het nationale elftal genomen heeft. Een staat van dienst die over tal van jaren loopt en waarop Arie Terwiel, de aan voerder van VOC, trots kan zijn! De kansen van All-Holland tegen dit sterke MCC elftal, hetwelk onder cap taincy van de oud-Engelarid aanvoerder F. G. Mann staat, mag men gerust gelijk aanslaan, waarmede nog niet gezegd is dat de overwinning vaststaat. Want de MCC beschouwt deze wedstrijd tegen All-Holland als de „big-match". Het bestuur van de R.A.C.-West ves tigt er de aandacht op, dat de medede ling van de Stichting Touring Zandvoort, als zouden de door het district Haarlem van de R.A.C.-West op 30 Augustus a s. te organiseren „races" (bedoeld zijn autosprints) op het Circuit van Zand voort in ledèr geval doorgaan, volstrekt onjuist is. Er is geen sprake van dat de R.A.C.-West enig evenement op het cir cuit'zal houden, zolang de uit veiligheids overwegingen door de K.N-A.C. ingetrok. ken licentie niet opnieuw is verleend- De Nederlandse ploeg, welke van 28 t/m 30 Augustus a.s. aan het internationaal concours hippique in de Belgische bad plaats Het Zoute deel zal nemen, is voorlopig als volgt samengesteld: B. J. J. M. Arts met „Rocket" en „Tatjana", kol. A. E. Pantchoulidzew met „Pooka", J. Rijks Jzn met „Master", „Jimmy O' Dea" en „Romanichel", luit. H. Scheeren met „Valseuse", „Grey Boy" en „Tarahuma- ra" en T. Timmer met „Draufganger" en „Biella". Prins Bernhard zal met „Arquebuse" deel nemen aan de dressuur- wedstrijden. In tegenwoordigheid van 40.000 toe schouwers zijn te Boekarest athletiek- wedstrijden gehouden als onderdeel van het jeugdfestival, waarbij de finale van de 5.000 meter een nek-aan-nek race bracht tussen de Tsjech Emil Zatopek, de Rus Chroesh en de jonge Hongaar Kovacs. Zatopek wist met een miniem verschil te winnen, maar hij stuitte op zo'n ver beten tegenstand, vooral van de 26-jarige Chroesh die voor het eerst aan een inter nationale wedstrijd deelnam, dat hij zich tot het uiterste in moest spannen om als eerste over de streep te gaan. Dit blijkt ook wel uit zijn tijd die 14 min. 3 sec. bedroeg. Het Olympisch record, door Zatopek gemaakt bij de Spelen te Helsinki, is 14 min. 6.6 sec.; het Wereldrecord staat met 13 min. 58,2 sec. op naam van de Zweed Gunder Haegg (Gothenburg 20/9 1942). De Belgische tennisbond streeft kenne lijk naar revanche voor de nogal zware 22-12 nederlaag, die verleden jaar een on volledige Belgische ploeg te Noordwtfk heeft geleden. En voor de tweedaagse DOOR N. W. D. R„ 309 M. 12.00 Vrolijke muz. 13.00 Nws v 14.00 Gevar. muz. 16.00 Lichte muz. 18.U0 v™ lijke muz. 19.00 Nws 19.45 Mannenkoor zu.uu Gevar. progr. 21.45 Nws 22.10 Ork. conc. 22.ao Gevar. muz. 24.00 Nws 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazz- muz. 2.00 Weerber. 2.15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. 12.00 Pianorecital 12.30 Ork. conc. 12.59 Nws 13.20 Hoorsp. 14.17 Ork. conc. 15.40 Gram. 16.10 Hoorsp. 16.55 Kamermuz. 17.55 Gram. 18.10 Ge var. muz. 18.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 20.02 Gevar. muz. 20.30 Hoorsp. 21.15 Gram. 23.00 Kamermuz. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 464 M. K4 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Salonork. 11.00 Nws 13.15 Gram. 14.15 Idem. 15.10 Festi- 10. En zo kwam het, dat de bedreiging, zo als ik je vertelde, niets meer voor ons betekende. Maar we hadden het mis. Ik weet nu wat hij deed, hij gnuifde de hele tijd over wat hij van plan was te doen, als hij eenmaal klaar zou zijn. Hij haastte zich niet, genietend van wat komen zou, en met een duivelse glimlach bepeinzend, dat wij dachten, veilig te zijn. Slechts 'n Oosterse geest kon zulk een vervloekte vreugde scheppen in wachten, wachten, wachten, vijf en dertig jaar lang. En nu is Tom dood. Dat is het verhaal, jongen. Er heerste een ogenblik zwijgen in de kamer:toen nam de oude heer de twee ivoren afgodsbeeldjes op en hield ze op de palm van zijn hand. Wat denk je, dat dit zijn? Ik heb wel eens een schaakspel ge zien van dat soort, raadde Bob Kingsley. Tom schaakt niet, zei Robert Kings ley heftig, maar al deed hij het, waarom zou hij dan met t\Wee schaakstukken in zijn zak lopen? Ook verzamelde hij geen curiositeiten; en al was dat zo, waarom zou hij ze dan bij zich hebben in de boot. Bob Kingsley staarde zijn vader aan Daar bedoelt u iets mee, waai denkt u, dat ze vandaan komen? Hsi Yan! zei Robert Kingsley kortaf. Hsi Yan? Bob Kingsley trok de wenk brauwen hoog op. Hoe zo? Dat weet ik niet, antwoordde de oude nors, maar ik voel, dat ik g 1 Sluit ze in ieder geval maar we» met de andere dingen. Ikik ben rn°®- Hij zette de twee beeldjes terug op tafel. We zullen er morgenvroeg over pra ten, vóór je wegvaart. Je gaat toch mor gen, niet waar jongen? Bob Kingsley knikte. Hij nam de brie ven, de twee afgodsbeeldjes en de andere dingen, die op het lijk van zijn oom ge vonden waren, en, de kamer doorlopend, legde hij ze in de lade van de lessenaar. Hij kwam naar de tafel terug en gaf zijn vader de sleutel- De oude begon zijn stoel te rollen in de richting van de gang, die naar de slaap kamers van de bungalow voerde. Dood, mompelde hij zachtjes. Hsi Yan is dood. En Tom is niet meer! HOOFDSTUK IV 's NACHTS De klok in de huiskamer sloeg twee uur. Bob Kingsley draaide zich rusteloos om op zijn bed. Al lang vóór middernacht, dadelijk nadat hij zijn vader naar bed geholpen had, was ook hij ter ruste ge gaan en sindsdien had hij het slaan van alle uren en halve uren gehoord. Hij had nog minder slaap dan toen hij naar bed ging. Zijn geest was te veel bezig te verward. Het verhaal van Hsi Yan, het vinden van het lijk van zijn vermoorde oom en dan nog Crowley's brief, waarin zo oprecht werd toegegeven, dat de schrij ver niet in staat was, de verschillende en tegenstrijdige incidenten van die nacht op Kalawa te verbinden en er een logisch geheel van te maken, dwarrelden voort durend door zijn geest. Smart had hem overstelpt en er kwam een waas voor zijn ogen. Vreemd, het was lang geleden, dat hij geweend had. Ten slotte overmande hem een gevoel van on herstelbaar verlies; hij had de man ver loren, die de afgod van zijn jeugd was geweest en later, na zijn vader, de beste vriend, die hij ooit had gehad. En dan zocht zijn brein weer naar een oplossing, die de gebeurtenissen op Kalawa,.op de avond van de aanval, verklaarde. Ook zijn vader, dat wist hij, had de slaap niet kunnen vatten. Lange tijd had hij de ander horen woelen in zijn bed, maar nu kwam er geen geluid meer uit de aangrenzende kamer. God gave, dat zijn vader eindelijk sliep! De oude had het gebeurde grimmig en stoïcijns opgenomen, maar hg. Bob Kingsley. wist maar al te goed, dat hij inwendig diep getroffen was en dat het voor zijn reeds geschokte ge zondheid een slag was geweest, die de beterschap lange, tijd zou tegenhou den. Bob Kingsley sloeg met. de ge balde vuist op zijn hoofdkussen en terwijl hü zich omdraaide op zijn zij keek hij het raam uit. Het was nu donker, buna inktzwart zelfs de bijgebouwen van de inlanders op het plein, enige honder den meters verder, waren onzichtbaar. De maan was weg, de sterren verdwe nen en de wind stak op. Hij fronste het'voorhoofd. Hü moest de volgende morgen wegvaren. Maar misschien was het slechts een tropische vlaag, die wel overwaaide. Zün frons werd nog dieper. Op de duur zou hy veel meer kans hebben met de Alita dan met een kanonneer boot, waarvan je het doel direct zien kunt; maar zelfs met een onopvallende, kleine schoener, op wiens komen en. gaan geen acht werd geslagen, en die overal zijn neus in kon steken zonder de aandacht te trekken, zou het geen grapje zijn, Hsi Yan's jonk en haar moorddadige bemanning te vinden. Op het eerste gezicht leek het zelfs een bgna hopeloze taak. Zijn plan was niet practisch, de kansen waren te slecht. Als de bemanning niet uiteenging en maar bleef varen om zelf geld te verdie nen, zou de jonk wel onherkenbaar gemaakt zijn. Bovendien, dat stond ook vast, zouden ze niet in de drukst be varen gedeelten komen tot ze er reeds lang zeker van waren, dat het onder zoek als vruchteloos was opgegeven en het geduld van een Chinees was on uitputtelijk! Van de andere kant kon de bemanning gedacht hebben, dat het veiliger was, de jonk aan haar lot over te laten en zich té verspreiden opge slokt te worden door de Oost. Voor de gemiddelde Europeaan leken alle Chine zen precies op elkaar! Maar voor elkander niet! Bob Kingsley's lippen krulden zich tot een grimlach. Déar zou hg van uitgaan. Zwarte Bob hadden ze hem genoemd! Welnu, zün naam, of hü die verdiend had of niet, zou hem te züner tgd goed van pas komen! Er waren holen .ui Singapore, waar Zwarte Bob de enige blanke was, die er toegang bad, voor zover hü wist. Het zou natuurlijk ge- vaarlük zün, misschien zelfs zonder suc ces blüven, maar in die plaatsen, aan de „Vreemde Duivel" niet bekend, werd er gefluisterd van mond tot mond, en er was dan ook weinig, dat daar niet bekend was in verband met die inlandse handel, die spotte met de wet. Wie was Hsi Yan's plaatsbekleder geweest op de jonk en welke Chinezen hadden de bemanning uitgemaakt? Waar waren ze nu? Werd de jonk nog bevaren? Was ze aan haar lot overgelaten? Of was ze verkocht in welk geval zü bemand was met lui. waar hü niets mee uitstaan de had. Hli zocht de mannen, niet de jonk! Als hg geluk had en wat waagde, in die stinkende holen in Singapore, zou hij, Zwarte Bob, juist om die beruchte naam, het antwoord op die vragen kun nen vinden er was weinig kans, dat de politie dat anders ooit zou ontdek ken! wedstrijd van Zaterdag en Zondag te Oos tende heeft men dan ook de sterkste ploeg samengesteld, zonder één enkele invaller; een ploeg die vermoedelgk voor onze Nederlandse dames en heren te sterk blijkt. Temeer daar de Nederlandse ploeg op haar beurt lang niet op haar sterkst uit komt. Van Swol, onze sterkste troef, is verhinderd wegens vacantie; mevr. Roos- v. d. Wal, onze sterkste dame, heeft voor het enkelspel bedankt. En verder zijn er in de aanvankelijke opstelling nog ver anderingen aangebracht, die de ploeg eveneens nog verzwakken. De Nederlandse ploeg bestaaat nu uit Wilton, Van Meegeren, Van Dalsum, Deh- nert, Krijt, Holst, Wiegers, Goris en res. Windt bg de heren, mej. Ten Bosch, mej. Tekelenburg, mevr. Scholten-Klein, mej. Mullemeister, mevr. v. d. Storm-Hermsen bij de dames. De Belgische ploeg: heren Washer, Bri- chant, Mezzi, Peten, Delire, Geelhand, Van den Eynde, Van de Wiele, Van der Rest en res. Froment, dames mej. Mercellis, mevr. v. Cutsem, mevr. Isaac, mej. de Ridder. De geruchten over tennis-moeheid, niet verwonderlijk na een dozijn weekeinden zwaar wedstrijdtennis, van Washer en Brichant worden in België categorisch tegengesproken. De twee „Davis Cup kampioenen van Europa" zijn in alle dria de nummers opgesteld. En dat geeft aan de Belgische ploeg een sterke ruggegraat! Aan het Arol-tornooi, dat op 23 en 20 Augustus a.s. in Amsterdam (A.F.C.-ler- rein) wordt gehouden, nemen de vol gende verenigingen deel: V.S.V., Heeren veen, Enschedese Boys, Excelsior, E.B.O.H., Watergraafsmeer, Zeeburgla ea A.F.C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7