Ontwerpverdrag tussen Y.S. en Zuid-Korea getekend Twaalf hoge Noordkoreaanse autoriteiten gearresteerd Standsorganisaties niet uithollen Rector Bekkers vraagt een nationaal katholiek program Rampaartse dijk thans geheel dicht Tweede stap naar beveiliging van vrede in Korea Wapens mogen pas spreken als alle vreedzame middelen zijn uitgeput Salarisverhoging rijkspersoneel VA MI-IJS Plunderaars kregen geen clementie Kath. Thuisfront schenkt zes ton voor katholieke militaire tehuizen Neerlands tweede olieveld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 8 Augustus 1953 V. WEERBERICHT Uitvoeringsbesluit gisteren afgekondigd Geen tomaten en uien meer naar België Verweer bij nieuwe agressie Britse restrictie PRINS WOONDE LEGER- OEFENING BIJ <- Om de olie Analyst Rooie Harry bracht mede-verdachte uit angst bijna tot meineed Zij worden beschuldigd van spionnage in oorlogstijd V.S. lenen oorlogs schepen aan Formosa Mede dank zij regeringssubsidic De dijkval bij |#t Schelphoek Géén vertraging in andere herstelwerkzaamheden Laatste gat gisteren gesloten RECTOR W. BEKKERS Amper aan het begin Beginstoot Eisenliower tekent wet op buitenlandse hulp RAADSVERKIEZINGEN IN KRABBENDIJKE EN RILLAND-BATH Drie en een half millioen zakken zand Eerste olie uit Rijsivijk naar Pernis ft NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA De weerve'rwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Tamelijk koude nacht, met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend be wolkt, met later in het Zuiden van het land kans op een enkele onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 9 Augustus: Zon op 5.14 uur, onder 20.16 uur. Maan op 4.52 uur, onder 20.03 uur. Maandag 10 Augustus: Zon op 5.15 uur. onder 20.14 uur. Maan op 6.05 uur, onder 20.17 uur. Zaterdagmorgen is te Seoel het ontwerp van het wederzijds veiligheids verdrag tussen de V.S, en Zuid-Korea getekend, als vrucht van het persoonlijk overleg dat minister Foster Dulles met president Syngman Rhee heeft gehad. De beide staatslieden hebben de ondertekening van het verdrag doen voorafgaan door het afleggen van een verklaring, waarin z.ij zeggen de aanstaande politieke conferentie te zullen verlaten, indien na negentig dagen onderhandelen duidelijk zou blijken, dat de pogingen om de „gestelde doelen" te bereiken vruchteloos zijn. De doelen worden in de verklaring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vrij en onafhankelijk land". Zuid-Korea beloofde in deze periode niet over te zullen gaan tot hervatting van de vijandelijkheden. Een aanval op Zuid-Korea echter zou natuurlijk automatisch het verbreken van het bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog betekenen. Te Washington is de tekst van de ont- werpovereenkomst gepubliceerd. Volgens het verdrag wordt een aanval op één van beide landen beschouwd als „gevaarlijk voor de vrede en veiligheid van het andere land". Indien een van de landen zou worden aangevallen, moet het andere handelen „in overeenstemming met zijn eigen grondwettelijke bepalingen". De Ver. Staten wordt bij het ontwerp verdrag het recht toegekend om land-, lucht- en zeestrijdkrachten op Koreaans gebied te hebben. De twee landen zullen internationale geschillen, waarin zij betrokken raken, met vreedzame middelen proberen te rege len. Zij zullen elkander raadplegen, indien een van beide door een aanval van buiten wordt bedreigd. De strijdkrachten, nood zakelijk om aan een eventuele vijandelijke aanval het hoofd te bieden, dienen op de been te wordep gehouden. In de preambule van het verdrag wordl gezegd, dat beide landen in vrede met allo landen en regeringen wensen te leven. De Amerikaanse senaat zal het verdrag niet vóór Januari bekrachtigen. Het op- Zoals men weet, hebben de Staten-Ge- neraal nog juist vóór het reces een be grotingswijziging goedgekeurd, waarbij een bedrag van 23 millioen beschikbaar werd gesteld voor de verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijksper soneel en van personeel van onderwijsin richtingen of -instellingen. De verdeling van deze gelden, de ver anderingen derhalve in de geldende sala risregelingen, moeten geschieden bij Kon. besluit. Een dergelijk besluit is opgeno men in 'n gisteren verschenen Staatsblad. Het betreft tijdelijke voorzieningen met een terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen dag, welke voor ver schillende groepen van personeel verschil lend kan zijn. Het K.N.M.I. deelt mede Na een periode van vrjj slecht weer, die ongeveer 10 dagen heeft geduurd, trad een geleidelijke weersverbetering in, die, naar het zich vanmorgen liet aan zien, verscheidene dagen zal kunnen aan houden. Reeds aan het begin van deze week breidde een gebieed van hoge luchtdruk zich van de Azoren naar Zuidwest-Euro pa uit en trad in Midden- en Zuid-Frank rijk een periode va,n fraai weer in. Ons land bleef echter onder de invloed staan van een depressie, die langs de noord flank van het bogedrukgebied naar Scan dinavië trok en ons Woensdag nog een sombere dqg bezorgde met nu en dan re- gen of motregen. Daarna breidde het hogedrukgebied zich echter ook over ons land uit en brak de zon weer door. Te vens namen de windkrachten af en be gonnen di te "peraturen geleidelijk op te lopen. zod. .et weer eindelijk weer een zomers karat.ter heeft gekregen. Aangezien het hogedrukgebied boven onze omgeving een vrij grote stabiliteit vertoont, ziet het er naar uit, dat het rustige en fraaie weer met zomerse tem peraturen verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. Het is evenwel niet uitgeslo ten, dat plaatselijk een enkele regen- of onweersbui tot ontwikkeling zal komen, maar de kans hierop is niet groot. In verband met de prijsontwikkeling op de Belgische markt heeft het be drijfschap voor groenten en fruit op grond van afspraken in het kader van het Benelux landbouwprotocol,, de uil- voer van tomaten en uien naar Belgii met ingang van heden gestaakt. perbevel van de V.N. zal tot het tijdstip van de bekrachtiging in Korea blijven om Zuid-Korea te beschermen. De beraamde hulpverlening aan Zuid-Korea ten be drage van een milliard dollar moet nog door het Congres worden goedgekeurd. De zestien landen, die destijds aan de oproep der V.N. gevolg hebben gegeven om door het zenden van troepen de rode agressie in Korea tot stilstand te brengen, hebben de communisten in een Vrijdag te New York gepubliceerde verklaring ervoor gewaarschuwd, dat zjj een eventuele nieu we aanval op Zuid-Korea wederom zouden afweren en dat zjj in dat geval de vijan delijkheden waarschijnlijk niet tot het Koreaanse gebied zouden beperken. De verklaring noemde geen land bij name. maar natuurlijk is de waarschuwing voor communistisch-China bedoeld. Tot dusver hebben de Chinezen de Noord-Koreanen gesteund van bases uit, die niet door de Ver. Naties mochten worden aangevallen. In de verklaring wordt gezegd, dat de zestien landen van oordeel zijn, dat de wapenstilstand niet mag uitlopen op hei in gevaar brengen van de opbouw of ds vrede in een ander deel van Azië. De betrokken landen zullen de V.N helpen bij het vinden van een rechtvaar dige regeling in Korea, gegrond op de be ginselen, die reeds lang geleden door d» V.N. zijn opgesteld. Gestreefd wordt naar een „verenigd, onafhankelijk en democra tisch Korea". De landen zullen helpen bij het herstellen van de door de oorlog ver oorzaakte schade. De zestien ondertekenaars zijn Australië. België, Columbia, Canada, Ethiopië, Frank rijk, Griekenland, Luxemburg, Nederland, de Philippijnen, Nieuw-Zeeland, Thailand, Turkije, Zuid-Afrika, Engeland en de Ver Staten. Dit was de eerste maal, dat de V.N. van de landen met troepen in Korea heb ben vernomen, dat deze landen bereid zijn opnieuw handelend, op te treden in geval van een nieuwe aanval. Intussen is de Britse regering er haas tig bij geweest om te verklaren, dat de ondertekening van het document der zes tien landen niet betekent, dat Groot-Brit- tannië automatisch met China in oorlog is als de communisten het bestand zouden verbreken. Zulk een beslissing zou pas kunnen worden genomen als zjj aan de orde komt. Deze nadere Britse uitleg wordt in diplo matieke kringen te Londen opgevat ais een bevestiging van de Britse houding in 1951. Toen gaf de Britse regering géén toe stemming tot bombardementen op doelen ten Noorden van de Jaloe als de commu nisten met grootscheepse luchtoperaties zouden beginnen. Volgens haar moesten de betrokken landen eerst overleg plegen. Gisteren, de tweede dag van zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen heeft Prins Bernhard in gezelschap van de gouver neur, de voorzitters van de regeringsraad en de Staten en de bevelhebber van de Kon. Marine in de Ned. Antillen 'n grote militaire oefening van het korps Mari niers en de Marineluchtmachtdienst in de Antillen bijgewoond op het landgoed „Koraal Tabak". Na afloop complimenteerde de Prins de commandant luitenant-kolonel Nass, hartelijk met de behaalde resultaten en de paraatheid en het uithoudingsver mogen. 'advertentie) EDERLAND dreigt ook een ..olie- J_ Y land" te worden, want behalve in Schoonrbeck wordt thans mede in Rijswijk onder de rook van Den Haag olie gewonnen. Zo oppervlakkig sou men menen, dat wij daarover in de olie moesten zijn. Maar er zijn twee ..maren". Op de eer ste plaats is het niet zeker, dat er ge noeg olie gevonden zal worden om een olie-zaak te beginnen en vervolgens zit er aan een olie-land veelal een gevaar lijk luchtje. Wij bedoelen, dat de'olie en co ipso het oliehoudend land zo bijzon der in de geur plegen te staan bij de grote mogendheden. Om olie zijn hele veldslagen geleverd. Wij willen niet pessimistisch zijn, doch. bij een oorlog zou. onze Nederlandse olie wel eens zo'n begerenswaardig ob ject kunnen zijn, dat vriend en vijand er om het hardst naar zullen grijpen. Inderdaad zouden rijke olievelden in vredestijd een goede bron van inkomsten zijn. doch zoals steeds, heeft de medaille een keerzijde. Burgerlijke- en marine-autoriteiten, on der wie de bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal A. de Booy, brachten Vrijdag een bezoek aan het zeekamp, dat te Medemblik is georga niseerd door het Jeugd Zee-verbond en waaraan 130 personen uit het gehele land deelnemen. Autoriteiten en geno digden slaan het admiraal-zeilen gade. Vice-admiraal de Booy is gekleed in 'uniform. - Rooftochten per auto in Amsterdam, Den Haag en Haarlem, verhandeling van de gestolen shawls en vulpennen, een bijna wegens meineed vervolgde getuige (alias verdachte), dat zijn de kwesties waarmee de rechtbank te Amsterdam zich gisteren heeft beziggehouden alvorens de officier van Justitie tegen de acht verdachten straffen eiste variërend tussen ZVz jaar en kleine voorwaardelijke straffen. Opnieuw zijn de wijnbouwers van drie departementen in Zuidwest Frankrijk er toe overgegaan alle verkeerswegen van enige betekenis te versperren als pro test tegen de weigering van de regering om de overtollige wijnvoorraden op te kopen. Hier zien we een barricade van karren op de Nieuwe Brug te Beziers de „Wijn -hoofdstad van Zuidwest Frankrijk. „Ik heb alles bekend", zei „Rooie Harry" tot de 40-jarige Amsterdamse monteur M. S. toen deze, die een half uur tevoren 2','2 jaar tegen zich had horjn eisen, ten twee den male als getuige voor de president was verschenen. Daarop herriep S. zijn oor spronkelijke verklaring en vrijwaarde zich er alfius tegen, dat er een instructie wegens meineed tegen hem zou worden geopend. w- S. en de beide broers Piet en Paul S., een 34-jarige loswerkman en een 32-jarige metselaar, waren er van beschuldigd zich aan een onafzienbare reeks diefstallen uit etalages, geparkeerde auto's etc. te hebben schuldig gemaakt. Zij bekenden alles en de officier, die hen als „zware jongens" kenschetste, eiste gevangenisstraffen van resp. 21a, 2 li en IV2 jaar, met aftrek van voorarrest. Op twee van hun rooftochten, een in Amsterdam en een in Haarlem (als besluit van een mislukte strooptocht naar Den Haag) waren de heren blijkens vroegere verklaringen, vergezeld geweest van Rooie Harry (J. M.). Voor deze 35-jarige los werkman toonde vooral M. S. zich zo be vreesd, dat hij zijn bezwarende getuigenis introk ondanks het dreigement van presi dent en officier, dat er een instructie wegens meineed tegen hem kon worden geopend. Pas nadat M. door zijn raadsman was overtuigd van het kwaad dat hij stichtte door S. tot meineed aan te zetten, werden er opnieuw eensluidende verkla ringen afgelegd. Met het oog op het „bezwarende inter mezzo" eiste de officier ook tegen M. 2li jaar. „Honoreer zijn inkeer-op-het-laatste- ogenblik met een zekere clementie", pleitte de raadsman. Op 21 Augustus zal de rechtbank uit spraak doen. De Noordkoreaanse radio-Pjongjang heeft gisteren het verrassende bericht omgeroepen, dat 12 hoge Noordkoreaanse functionarissen zijn gearresteerd wegens een „samenzwering tot het omverwerpen van her communistische bewind". Onder de gearresteerden bevinden zich liet voormalige hoofd van de geheime politie, Rhee Syng Jop, en de gewezen minister van buitenlandse zaken, Pak Hen Jen. Zoals men weet, ts laatstgenoemde kort geleden vervangen door generaal Nam II, de leider van de Noordkoreaanse be standsdelegatie. Toen deze benoeming be kend werd gemaakt, werd niet over Nam U's voorganger Pak Hen Jen gerept. Deze werd in September 1948 tot minister van buitenlandse zaken benoemd. Hij heeft dfie jaar in Moskou gestudeerd en keerde naar Korea terug om in 1936 een commu nistische ondergrondse beweging in het leven te roepen. Hij was eerst leider van de Zuidkoreaanse communisten, doch vluchtte in 1946 naar het Noorden nada1 de Amerikaanse bezettingsautoriteiten een arrestatiebevel tegen hem hadden uitge vaardigd. Van de gearresteerden zijn nog met name genoemd: Tsjoi In Joeng, minister van culturele zaken en propaganda; Rim Whae, vice-voorzitter van het culturele verbond in Noord-Korea en Rhee Kwang Coek, directeur van de afdeling buiten landse zaken van de Noordkoreaanse volksraad. De beschuldigingen tegen de betrokke nen zijn uitgebracht door het Noord koreaanse hooggerechtshof. Radio-Pjong- Advertentle Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging is mede gedeeld, dat nationalistisch-China het merendeel van de 25 kleinere oorlogs schepen zal ontvangen, welke president Eisenhower, met machtiging van het con gres, in bruikleen ter beschikking stelt van bevriende landen in het gebied van de Stille Oceaan. Ook Zuid-Korea zal enkele schepen ontvangen. Katholiek Thuisfront zal 600.000.— beschikbaar stellen voor delging der schulden van de bestaande militaire tehuizen. Het heeft daarmede ook zijn steun toegezegd voor de houw van zeven nieuwe tehuizen, welke geprojecteerd zijn te Erinelo, 't Harde, Ossendrecht, Oirschot, Steen- wijkerwold, Nunspeet en Garderen. Binnen enkele maanden zal met de houw ervan begonnen worden. Dit is mede mogelijk geworden dank zij een belangrijke subsidie van de regering. Drie katholieke militaire tehuizen zijn op het ogenblik in aanbouw, namelijk te olkel, Grave en Eindhoven. Of Katholiek Thuisfront in staat zal zijn de °P zlc* verplichtingen na tP komen, zal voor een groot deel afhangen van ^we'sla^n van d« Pleisteractie van Zondag 23 Augustus. Katholiek Thuisfrc^t helpt thans in totaal 53 militaire tehuizen in Nederland zowel als op Nieuw-Guinea en de Antillen. In Nederland alleen al zijn nog minstens 19 tehuizen nodig. Ook van overzee z\)n zeer dringende aanvragen binnengekomen voor militaire tehuizen te Paramanbo en Merauke. Op Woensdag 26 Augustus zal de hoofdaalmoezenier, mgr H. van Straelen het Katholiek Militair tehuis van de vliegbasis te Volkel inzegenen. Bij de inrichting van dit tehuis hebben de jongens van Volkel in belangrijke mate zelf medegewerkt. Zo hebben zjj zelf de smeedijzeren lichtkroon vervaardigd. jang voegde aan haar mededelingen later nog toe, dat de twaalf Noordkoreaanse autoriteiten beschuldigd worden van „staatsvjjandige activiteit en spionnage". Zij zouden „nationale geheimen" hebben uitgeleverd aan de Ver. Staten en Zuid- Korea. Volgens het Russische persbureau Tass zijn intussen reeds acht Noordkoreaanse oud-ministers op deze beschuldiging ter dood veroordeeld, na hun schuld te heb ben bekend. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de dichting van het gat in de Flau- wersinlaag achter de oude buitendijk tussen Zierikzee en Schelphoek, waarin Donderdag een dijkval Is voorgekomen. Gisternacht waren reeds studenten van ie internationale vrijwillige hulpdienst met de dichtingswerkzaamheden begonnen. In deze inlaagdijk lag een bruggetje, waardoor in de dijk een opening van 15 meter breed bestond. Eerst wanneer deze opening is gedicht, hetgeen vannacht zou gebeuren kan men met de herstel werkzaamheden van de oude buitendijk beginnen, omdat eerst dan de sterke stroom tot rust zal zijn gekomen. Volgens de laatste peiling heeft het door de dijkval ontstane gat reeds een diepte van 17 meter Ook de breedte werd steeds groter, daar de dijk nog steeds afbrokkelde. Voor de dichting van de brugopening in de inlaag- dijk zijn reeds materialen aangevoerd. De werkzaamheden bij de stroomgatcn te Schelphoek en de Ouwerkerk zullen door deze dijkval echter geen noemens waardige vertraging ondervinden, dit dus in tegenstelling met hetgeen wij gisteren berichtten. (Van onze correspondent) Op de avondbijeenkomst van de deelne mers aan de Sociale Studiedagen van de Bossche K.A.B. te Gemert heeft de bonds- adviseur, rector W. Bekkers, een speciale bespreking gewijd aan de actuele discus sies rond taak en doel van de katholieke stands- en vakorganisaties. Bij de beoor deling daarvan, voor wat betreft hun structuur in onze tijd, aldus rector Bek kers, zal moeten worden nagegaan of de visie van dr Poels, zijnde de idee die ten grondslag ligt, in onze tjjd nog aanvaard baar is. Op de tweede plaats komt een beoordeling van de stands- en vakorga nisaties naar haar werking, waarbij niet meer zozeer de ten grondslag liggende idee moet worden gewogen, maar de inter pretatie, die wij er in ons organisatorisch werken aan gegeven hebben, de vraag dus wat wij er van hebben terecht gebracht. Spr. achtte deze discussie o.m. van be lang omdat mede daardoor het bisschop pelijk communiqué van 1916 op deze wijze in de volle belangstelling komt en ws kans krijgen om grondig te onderzoeken, of we mirabile dictu! al aan de uit voering begonnen zijn en ten tweede of op bepaalde punten in de uitvoering wij zigingen moeten worden aangebracht. Na de verhouding van de stands- en vakorganisatie zuiver te hebben gesteld, woog rector Bekkers een tweetal ideeën tegen elkaar af, namelijk die van dr Poels en die van pater dr J. Ponsioen S.C.J., van welke laatste hij een publicatie ci teerde, waaruit volgens schrijver blijkt dat zich in de standen vele wijzigingen hebben voorgedaan en nog voordoen. Er is, zoals bekend, veel strijd gaande rond de stands- en vakorganisaties, een strijd die zich toespitst op de vraag: moet de opdracht van de sociale orga nisaties nog wel aan de stand§organi- satie op de eerste plaats worden gege ven? nationaal katholiek program verdient. Het is een visie op het maat schappelijk leven en de maatschappelijke verhoudingen van deze tijd, zoals Poels een visie gaf op verhoudingen van een halve eeuw geleden. samen blijven de standen staan voor de grote opdracht van toen en nu '4 chris tendom brengen in het maatschappelijk leven. Toch concludeerde spreker dat, ondanks verschuivingen er standen zullen blijven, i met standsfierheid en standsbewustzijn, misschien, gelijk bij een regenboog,, niet Rector Bekkers meende dat de beschou- 1 scherp naar kleur af te bakenen, maar in wing van pater Ponsioen grote aandacht ieder geval een eigen kleur bezittend. En Het bisschoppelijk communiqué van 1916 is nog niet uitgevoerd, en wat de vakorganisaties betreft, aldus rector Bek kers, durf ik zeggen is men nog maar amper aan het begin van uitvoering. Er is in dit bisschoppelijk stuk zo'n prachtig werk weggelegd, juist ook voor de vak organisaties. Hoe moeten wij, als de belangen-behar- tiging bij de vakorganisaties ligt, zien de onmisbare en steeds meer klemmend wor dende samenwerking van onze katholie ke sociale organisaties? Als een K.A.B. in de practijk alleen een centrale van vakbonden is, ook al hebben ze allemaal apostolische en gods dienstige vorming op hun program, zal zij dan in feite niet worden een N.V.V. van katholieken? Het sociale en politieke le ven is steeds minder te scheiden. De kan sen der Kerk worden kleiner. Wij moeten, aldus rector Bekkers, veel meer staan als katholieke arbeidersbeweging naast de andere katholieke sociale organisaties. Als de katholieke standsorganisaties aan inhoud inboeten, uitgehold worden, op een zijspoor worden gezet en ten slotte niets meer zouden betekenen, dan volgt 1) dat de menselijke persoonlijkheid niet tot ontplooiing komt; 2) de materialisti sche geest een geweldige kans krijgt; 3) de kansen der Kerk in het sociale leven geketend worden en 4) de mogelijkheid van samengaan der standen tot 't vries punt daalt. Rector Bekkers stelde tot slot van zijn betoog enkele vragen, die culmineerden in de dringende eis, dat wij op een of an- dere wijze een beginstoot geven aan een eigentijds, nationaal katholiek program, volgens de zienswijze door tnr E. Sassen bij herhaling geuit, een program, waarop alle katholiek-sociale organisaties elkaar vinden en waarin concreet een wellicht onschatbare bijdrage kan worden geleverd voor de eenheid van het christendom en de christelijke opvattingen, geheel in de geest van de doelstelling van de K.A.B., tenminste als katholieke standsorganisa tie t. De dichting van de Rampaartsedijk, een binnendijk tussen Oosterland en de Vierbannenpolder. die de 1700 ha. grote Ooster- en Sirjanspolder beschermt, is gisternacht geheel voltooid. Nadat op 5 Augustus j.l. reeds het grootste (onge veer 100 meter brede) gat In deze dijk bij het z.g.n. Laurensweegje was afge sloten, is thans ook het kleinste gat met zandzakken en klei gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen van de Oos ter- en Sirjanspjolder te kunnen begin nen. Voorlopig blijft evenwel alle aan dacht gericht op het definitieve herstel van de Rampaartsedijk, die op enkele punten nog kwetsbaar is. De meeste be woners van de achter deze waterkering staande woningen zullen nog niet kun nen terugkeren. Die van de hoger gele gen woningen, welke nagenoeg zijn drooggevallen, zijn echter reeds druk be zig met het schoonmaken. De lager ge legen woningen staan nog onder water. Tijdens de rampnacht is de Ram paartsedijk op zeven plaatsen bezweken waardoor het water met woest geweld de Ooster- en Sirjanslandpolder binnen drong. De oude dijk, die de waterkering vormt in het Oosten van de polder, be zweek eveneens, waardoor het water schap Bruinisse onder water kwam te staan. Het dichten van de tien gaten in de. Oude Dijk verliep zeer vlot. De pol der wordt thans weer bewoond. De gaten in de Rampaartsedijk waren van veel ernstiger aard: ze waren groter en dieper en waar geen gaten waren, was de dijk over de hele lengte zwaar be schadigd. Eind Juhi waren de dijkwerkers er jn geslaagd zes van de zeven gaten te dich ten. Het overgebleven gat had een breed te van ongeveer 80 meter en was vier meter diep. Tijdens het stormachtige weer van 11 Juli j.l. werd opnieuw een gat, zij het een klein, in de reeds geha vende dijk geslagen. Woensdag j.l. werd het grootste gat gedicht en thans is dus ook het kleine gat afgesloten. Het waterpeil in de Ooster- en Sirjans landpolder zal thans worden verlaagd, opdat het water zijn vernielende werk niet kan voortzetten. De dichting van beide gaten in de Rampaartsedijk is resultaat van maan- President Eisenhower heeft Vrjjdag de wet op het verlenen van economische en militaire hulp aan het. buitenland voor het belastingjaar 1953-54 getekend. denlang zwoegen. Het werk geschiedde in een twee ploegenstelsel: overdag werkten arbeiders uit West-Brabant en 's nachts de Oosterlanders. De vrouwe lijke inwoners van Oosterland zijn met haar kinderen over het gehele land ge ëvacueerd. Het transport van de zandzakken, ge schiedde over de rijksweg van Zijpe naar Zierikzee, die onder water staat. Bij vloed bereikte het water op verscheidene pun ten soms een hoogte van een a twee meter. Vier Dukws moesten worden in geschakeld om de zandzakken ter be stemder plaatse te kunnen brenge.n. In totaal zijn op deze wijze ongc.eer drie en een half millioen zakken zand ver voerd en verwerkt. Daar het niet moge lijk was bij de dichtingswerkzaamheden zwaar materieel te gebruiken- werd al het werk verzet met mankracht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft als datum voor de gemeenteraads verkiezing in Krabbendijke en Rilland- Bath vastgesteld --21 October a.s. Voor de candidaatstelling is 8 September vast-1 den met een tweede boring een aanvang gesteld. 1 worden gemaakt. Het olieveld van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Schoone- beek met zijn vermaarde jaknikkers, is niet enig meer in Nederland. In Rijswijk bij Den Haag, waar, zoals bekend, de boringen eveneens gunstig resultaat hadden opgeleverd, is gisteren een begin gemaakt met de geregelde productie. De ruwe olie wordt van de winplaats met tankauto's vervoerd naar de haven van Rijswijk, waar zij in een lichter ■wordt overgeladen. Met deze lichter wordt zij dan verder geëxpedieerd naar de raffinaderij van de Bataaf- sclie Petroleum Maatschappij te Rotterdam-Pernis. Wat wij hierboven noemden „regel matige productie" is misschien nog wel wat optimistisch. Want voorlopig blijft het werk in Rijswijk officieel nog „proef boring" heten. En naar wij nader vernamen, kunnen uit het feit. dat thans met de afvoer van de uit deze proefboring gewonnen olie naar Pernis een aanvang is gemaakt, nog geen conclusies worden getrokken omtrent de rendabiliteit van dit olieveld. Ten einde de omvang van de oliehou dende lagen aldaar nader te kunnen pre ciseren zullen in de toekomst in die om geving nog enkele andere boringen wor den verricht. Waarschijnlijk zal over een paar maan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1